Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Παντείου

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ΓΕΙΑ σας θα ηθελα να μου πειτε λιγα πραγματα σχετικα με αυτη τη σχολη κυριως ατομα που εχουν περασει εκει.οσον αφορα τα μαθηματα αν ειναι ενδιαφεροντα και με τι σχετιζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
:D Για να μαζευόμαστε και οι φετινοί!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδια για το διεθνων ευρωπαικων & περιφερειακων σπουδων παντειου τι εχετε ακουσει???? ειναι καλη σχολη?εχει μετα επαγγελματική αποκατασταση αν την συνδυασεις με καλο μεταπτυχιακο και ξενες γλωσσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Μπήκα στο site της Παντείου και της ΑΣΟΕΕ και βρήκα πληροφορίες για 2 τμήματα που πρόκειται να δηλώσω για δεύτερο πτυχίο μέσω κατατακτηρίων. Είμαι ανάμεσα στα εξής:
1. Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ΑΣΟΕΕ (ΔΕΟΣ)
2. Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Παντείου (ΔΕΣ)

Ποιο από αυτά θεωρείτε εσείς ως το πιο εύκολο τμήμα καθαρά από άποψη μαθημάτων?? Σε ποιο από αυτά τα 2 τμήματα υπάρχουν πιο εύκολα μαθήματα, με σχέτικά λίγα μαθηματικά και όχι πολλές υποχρεωτικές εργασίες??
Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ η επαγγελματική αποκατάσταση όσο το να μπορέσω να τελειώσω γρήγορα τη σχολή, γιατί τώρα φτύνω αίμα για να τελειώσω το Χημικό Αθήνας.
Προέρχομαι από θετική κατεύθυνση, έχω πάρει το Proficiency στα αγγλικά και είμαι τελειόφοιτος του τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γεια σου Δημητρη
Επειδη ενδιαφερομουν κι εγώ καποτε γι αυτες τις σχολες ειχα μαθει καποια πραγματα. Απ ο,τι εμαθα το ΔΕΟΣ ειναι σχετικά δυσκολοτερο γιατι εχει κι οικονομικα μαθηματα με μαθηματικα κτλ. Αλλα τελειωνοντας απο αυτο το τμημα εχεις δικαιωμα εγγραφης στο οικονομικο επιμελητηριο. Ψαξε μια φορα το προγραμμα σπουδων των 2 τμηματων και δες ποιο σου ταιριαζει πιο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
αλησπέρα σας.

Μπήκα στο site της Παντείου και της ΑΣΟΕΕ και βρήκα πληροφορίες για 2 τμήματα που πρόκειται να δηλώσω για δεύτερο πτυχίο μέσω κατατακτηρίων. Είμαι ανάμεσα στα εξής:
1. Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ΑΣΟΕΕ (ΔΕΟΣ)
2. Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Παντείου (ΔΕΣ)

Ποιο από αυτά θεωρείτε εσείς ως το πιο εύκολο τμήμα καθαρά από άποψη μαθημάτων?? Σε ποιο από αυτά τα 2 τμήματα υπάρχουν πιο εύκολα μαθήματα, με σχέτικά λίγα μαθηματικά και όχι πολλές υποχρεωτικές εργασίες??
Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ η επαγγελματική αποκατάσταση όσο το να μπορέσω να τελειώσω γρήγορα τη σχολή, γιατί τώρα φτύνω αίμα για να τελειώσω το Χημικό Αθήνας.
Προέρχομαι από θετική κατεύθυνση, έχω πάρει το Proficiency στα αγγλικά και είμαι τελειόφοιτος του τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου
Καλησπέρα Δημήτρη,
Τα δύο τμήματα αυτά αν και έχουν παρόμοια ονομασία έχουν κατά πολύ διαφορετικό αντικείμενο.
Το ΔΕΟΣ στο ΟΠΑ έχει πολλά οικονομικά μαθήματα,οπότε αν θες να αποφύγεις τα μαθηματικά μην το επιλέξεις σε καμία περίπτωση.
Το ΔΕΣ έχει καθαρά θεωρητική προσέγγιση,με ελάχιστα μαθηματικά/στατιστική μέσα.
Θα σου πρότεινα ΔΕΣ και θα σε παρότρυνα να δεις και το αντίστοιχο τμήμα στο Πα.Πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι πως κλίνω περισσότερο προς το ΔΕΣ της Παντείου.
Είδα και το αντίστοιχο τμήμα στο ΠΑΠΕΙ καθώς και το πρόγραμμα του τμήματος ΔΕΟΣ της ΑΣΟΕΕ και νομίζω ότι μου ταιριάζει περισσότερο αυτό της Παντείου.

Με πληροφόρησαν ότι οι σχολές της Παντείου θέλουν ένα διάβασμα, αλλά μου είπαν επίσης ότι το ΔΕΣ είναι σχετικά βατό τμήμα και οι καθηγητές είναι αρκετά καλοί. Δεδομένου ότι εργάζομαι, πιστεύετε εσείς ότι βγαίνει εύκολα η σχολή της Παντείου σε 4 χρόνια?? Με ένα στοιχειώδες διάβασμα, περνάς με καλό βαθμό τα μαθήματα ή κόβεσαι σωρηδόν??

Συγνώμη που επιμένω πάνω σε αυτό το θέμα, απλά διότι στο χημικό Αθήνας είχαμε πολλούς περίεργους καθηγητές που το έπαιζαν σκληρά καρύδια και όχι μόνο μας έκοβαν, αλλά και η ύλη που μας έβαζαν να διαβάσουμε ήταν πολύ μεγάλη και δύσκολη. Είχα φτάσει στο τσακ να τα παρατήσω και να ξαναδώσω πανελλαδικές, αλλά τελικά δεν το έβαλα κάτω, πείσμωσα και τώρα μου μένουν γύρω στα 10 μαθήματα για πτυχίο. Ισχύει το ίδιο ζόρι και στην Πάντειο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Το ΔΕΠΣ (Διεθνών, Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών) της Παντείου, γενικά είναι θεωρητικό τμήμα. Από αυτό περνάνε αρκετά επαγγέλματα όπως: Συμβολαιογράφος, πολιτικός, διπλωμάτης κ.λ.π... Σαν τμήμα από σχόλια φίλων που σπουδάζουν εκεί, είναι πολύ οργανωμένο τμήμα απλά λίγο απαιτητικό... από αυτό το τμήμα μπορείς να ασχοληθείς ακόμα και με την δικηγορική!... Το κορυφαίο επάγγελμα κατά την γνώμη μου το οποίο περνά από αυτό το τμήμα (όπως και από τμήματα νομικής) είναι ο Διπλωματικός αντιπρόσωπος ή αλλιώς, Διπλωμάτης... ένα σχετικά φημισμένο και πολύ γνωστό επάγγελμα. Βεβαία, δεν είναι τμήμα από το οποίο μπορείς εύκολα να κάνεις κάποιο ''καλό'' επάγγελμα... δηλαδή είναι δυσκολότερη η αναζήτηση εργασίας. Το επάγγελμα του διπλωμάτη είναι εξαίρεση.... σαν τμήμα έχει ελάχιστα μαθηματικά, έως καθόλου!
Δεν γνωρίζω περιπτέρου πληροφορίες για το ΔΕΠΣ... όσον αφορά το ΔΕΣ του ΠαΠει επίσης δεν ξέρω κάτι... μόνο τις ακόλουθες πληροφορίες κατάφερα να βρω: Οι πτυχιούχοι του Τμήματος ΔΕΣ θα μπορούν, μεταξύ άλλων, να στελεχώσουν τα όργανα της ΕΕ, του Διπλωματικού Σώματος και γενικότερα της Ελληνικής Δημόσιας Διοίκησης, των Ευρωπαϊκών και Διεθνών Οργανισμών, των επιχειρήσεων του ιδιωτικού τομέα εντός και εκτός Ελλάδος, καθώς και των Επιστημονικών Ινστιτούτων και Ερευνητικών Κέντρων της Ελλάδος και του εξωτερικού επί ευρωπαϊκών και διεθνών θεμάτων.
Tο Πανεπιστήμιο Πειραιώς φιλοδοξεί, με το νέο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, σε συνεργασία με το άριστο προσωπικό του, καθώς και με διακεκριμένους επιστήμονες και επιστημονικά ιδρύματα του εξωτερικού, να διακριθεί για τα υψηλά ποιοτικά κριτήρια των προγραμμάτων του και να προσφέρει στη χώρα μας εκλεκτούς επιστήμονες ικανούς να επικρατήσουν στη νέα παγκοσμιοποιημένη και άκρως ανταγωνιστική κοινωνία.
Πηγή: Πανεπιστήμιο Πειραιώς.
Αυτά από εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εγώ πρόκειται μάλλον να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις του χρόνου σε ένα από τα παρακάτω τμήματα της Παντείου:

1. Κοινωνιολογίας
2. Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών
3. Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο να επιλέξω από αυτά.

Ποιο θεωρείς εσύ ότι είναι πιο βατό τμήμα από άποψη μαθημάτων?? Σε ποιο τμήμα, με κανονικό διάβασμα, πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να πάρει πτυχίο σε 4 χρόνια??

Είναι σωστή η φήμη ότι η Πάντειος έχει σχετικά εύκολα μαθήματα??
Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Φίλτατε Δημήτρη, λόγω του ότι είμαι μόλις 13 ετών... :P οι πληροφορίες που θα σου δώσω είναι απόν μια συνομιλία που είχα με κάποιους φίλους που σπουδάζουν στην Πάντειο... λοιπόν: Το τμήμα κοινωνιολογάς, είναι το μόνο που χρειάζεται λίγα μαθηματικά παραπάνω από τα άλλα. Το Τμήμα Κοινωνιολογίας στοχεύει στη συστηματική μελέτη της κοινωνίας, της κοινωνικής συμπεριφοράς στις ατομικές και συλλογικές της μορφές, των κοινωνικών θεσμών, της διαδικασίας συγκρότησης και μεταβολής της δομής της ανθρώπινης κοινωνίας, των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο σημερινός άνθρωπος.
Επίσης έχει στόχο στην εκπαίδευση κοινωνιολόγων, επιστημόνων πληροφορημένων και ικανών να επεξεργάζονται συστηματικά τόσο τις επιστημονικές, όσο και τις τρέχουσες αντιλήψεις για τα κοινωνικά προβλήματα, που τυχόν θα κληθούν να αντιμετωπί#σουν στην επαγγελματική τους πρακτική. Επιδιώκει να εκπαι#δεύσει, αλλά και να προωθήσει τη διερεύνηση των επιμέρους πλευρών της κοινωνικής ζωής και των προβλημάτων που δημιουργεί η κοινωνική συνύπαρξη των ανθρώπων. Οι Πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να απασχοληθούν: ♦ Στις Κεντρικές Δημόσιες Υπηρεσίες, στις Περιφέρειες και στις Νομαρχίες. ♦ Στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης. ♦ Στη Μέση Εκπαίδευση, ως Καθηγητές. ♦ Στο Υπουργείο Δικαιοσύνης, Σωφρονιστικά Καταστήματα κ.λ.π. ♦ Σε Δημόσιες Επιχειρήσεις και Οργανισμούς (ΔΕΚΟ). ♦ Σε Κέντρα και Ινστιτούτα Ερευνών. ♦ Σε Ιδιωτικούς φορείς που ασχολούνται με προγράμματα κοινωνικής ανάπτυξης, κοινωνικής παρέμβασης, συμβουλευτι#κής, εφαρμογών κοινωνικής πολιτικής υγείας και πρόνοιας, ασφάλισης, στέγασης και άλλα κοινωνικά προγράμματα, Δημόσιες Σχέσεις, Διαφήμιση κ.λπ.
Όσον αφορά το τμήμα πολιτικής ιστορίας: Στόχος του Τμήματος είναι η μελέτη και έρευνα της Πολιτικής Επιστήμης και Πολιτικής Ιστορίας με ιδιαίτερη έμφαση στους επιστημονικούς τομείς της Πολιτικής Θεωρίας, της Πολιτικής Φιλοσοφίας και Ψυχολογίας, της Θεωρίας του Κράτους και των Πολιτικών Πρακτικών, των Εμπειρικών Μεθόδων στις Κοινωνι#κές Επιστήμες, της Θεωρίας των Πολιτικών Συστημάτων, της Ευρωπαϊκής και Ελληνικής Πολιτικής Ιστορίας, της συγκρότησης και λειτουργίας Θεσμών και της Θεωρίας των Πολιτικών Κομ#μάτων.
Το Τμήμα στοχεύει πραγματικά στην «πειθαρχημένη» σύγκρουση με τις προλήψεις, τις συλλογικές ιδεοληψίες, τα στερεότυπα του αυτοθαυμασμού και της μισαλλοδοξίας προς τον άλλο, τον είτε εθνοτικοθρησκευτικά μειονοτικό εντός επικράτειας, είτε συνοριακό ξένο και εχθρό, όπως καλλιεργούνται σε όλα τα επί#πεδα και τα πεδία της κοινωνίας μας (Πολιτικό, Δημοσιογραφι#κό, ΜΜΕ, Εκπαιδευτικό, Σχολεία, Πανεπιστήμια). Παράλληλα πρόθεση του Τμήματος είναι να διδαχθούν οι φοιτητές την Ανοχή απέναντι στις άλλες, τις διαφορετικές θεωρίες, ιδεολογίες και αντιλήψεις. Διεπιστημονική σύγκλιση, θεωρητικός στοχα#σμός, συγκριτική θεώρηση, συγκριτική πλαισίωση στους διαφο#ρετικούς ιστορικούς χρόνους και γεωγραφικούς τόπους. Πολιτικο-ιδεολογική ανάλυση και ιστορική σύνθεση είναι το μίγμα των εργαλείων και των ορθολογικών πειθαρχιών που προτείνονται. Είναι γενικά πιο θεωρητικό τμήμα από αυτό της κοινωνιολογίας... για το ΔΕΠΣ σου έχω είδη πει.. αν ήμουν στην θέση ου θα επέλεγα το ΔΕΠΣ γιατί νομίζω πως είναι το μόνο που θα σε ωφελήσει επαγγελματικά στο μέλλον, μα εκτός από αυτό, προτιμώ να σπουδάζω κάτι που είναι πιο συγκεκριμένο.. δηλαδή αν πας σε αυτό το τμήμα, σπουδάζεις κάτι ορισμένο... ενώ στα άλλα δύο τμήματα (ειδικά αυτό με την πολιτική επιστήμη) σπουδάζεις κάτι γενικό! Αυτό πιστεύω εγώ... πηγή: https://www.panteion.gr/index.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εγώ πρόκειται μάλλον να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις του χρόνου σε ένα από τα παρακάτω τμήματα της Παντείου:

1. Κοινωνιολογίας
2. Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών
3. Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο να επιλέξω από αυτά.

Ποιο θεωρείς εσύ ότι είναι πιο βατό τμήμα από άποψη μαθημάτων?? Σε ποιο τμήμα, με κανονικό διάβασμα, πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να πάρει πτυχίο σε 4 χρόνια??

Είναι σωστή η φήμη ότι η Πάντειος έχει σχετικά εύκολα μαθήματα??
Ευχαριστώ πολύ.

Το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών είναι θεωρητικό και πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο θα ήταν καλύτερα να επιλέξει το αντίστοιχο τμήμα του ΠΑΠΕΙ όπου υπάρχουν επιπρόσθετα και πολλά μαθήματα που διαπραγματεύονται και το οικονομικό κομμάτι της επιστήμης που το θεωρώ πολύ σημαντικό. Το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ Ιστορίας είναι εξειδικευμένο μόνο στο συγκεκριμένο αντικείμενο και μόνο αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί στοχευμένα με αυτό θα πρέπει να το επιλέξει. Το τμήμα Κοινωνιολογίας σου παρέχει μια ολοκληρωμένη εκπαίδευση σε όλους τους τομείς της επιστήμης οι οποίοι είναι πολλοί και ιδιαίτερα ενδιαφέροντες (περιέχουν και κομμάτια των 2 προηγούμενων επιστημών αφού και αυτές άπτονται της κοινωνιολογίας) και έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά προγράμματα. Αν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα τρία σίγουρα θα επέλεγα στην Κοινωνιολογία. Προσωπική άποψη πάντα. Μπες αν θες στο σάιτ της σχολής να δεις την περιγραφή των μαθημάτων. Νομίζω ότι θα σου κινήσουν το ενδιαφέρον. Με κανονικό διάβασμα και από τα τρία τμήματα μπορείς να πάρεις πτυχίο σε 4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών είναι θεωρητικό και πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο θα ήταν καλύτερα να επιλέξει το αντίστοιχο τμήμα του ΠΑΠΕΙ όπου υπάρχουν επιπρόσθετα και πολλά μαθήματα που διαπραγματεύονται και το οικονομικό κομμάτι της επιστήμης που το θεωρώ πολύ σημαντικό.
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις, εάν επέλεγες ΔΕΣ ποιο πανεπιστήμιο θα διάλεγες; Παρακαλώ αιτιολόγησε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις, εάν επέλεγες ΔΕΣ ποιο πανεπιστήμιο θα διάλεγες; Παρακαλώ αιτιολόγησε... :)

Το αναφέρω και παραπάνω ότι θα επέλεγα το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά επειδή θεωρώ ότι το πρόγραμμά του είναι το πιο ολοκληρωμένο πάνω στο αντικείμενο αυτό. Υπάρχει ισορροπία μεταξύ των θεωρητικών και των οικονομικών μαθημάτων και έτσι ο φοιτητής αποκτά μια σφαιρική γνώση που την θεωρώ απαραίτητη. Το αντίστοιχο τμήμα του Παντείου ρίχνει το βάρος στον θεωρητικό τομέα ενώ αντίθετα το τμήμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας ρίχνει το βάρος στον οικονομικό γιαυτό και ο τίτλος του είναι Διεθνών και Ευρωπαικών ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zografialep

Νεοφερμένος

Η zografialep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια, αν καποιος απο σας βρισκεται στο ΔΕΣ... Ειμαι τριτη λυκειου, και με αφορμη τη δηλωση για τις ΠΑΝΕΛ σκεφτηκα αν πρεπει να δωσω ξενη γλωσσα και τι σχολες πραγματικα με ενδιαφερουν, και βρεθηκα μπροστα στο Διεθνων Ευρωπαικων Περιφερειακων Σπουδων της Παντειου.

Η αληθεια ειναι οτι ειχα ξανακοιταξει το τμημα παλιοτερα και μου αρεσε-γενικα τα ειχα ψαξει, ο συγκεκριμενος τομεας μου αρεσει παρα πολυ- αλλα λογω αγαπης για τις γλωσσες αποφασισα να παω φιλολογια- για γλωσσολογια. Το προβλημα ειναι οτι τα υπολοιπα μαθηματα περαν της γλωσσολογιας στη φιλοσοφικη δεν μου αρεσουν καθολου, ενω και η ιδια η γλωσσολογια δεν ξερω αν μου αρεσειι σαν χομπι απλα, ή αν τελος παντων τη βρισκω σαν διεξοδο επειδη μου αρεσουν οι γλωσσες και δεν μπορω να αποφασισω...
Επισης μου αρεσουν οι γλωσσες, αλλα οι νεκρες οχι και τοσο :/ νταξει καλα τα αρχαια, αλλα δεν μπορω να τα φαω πολυ στη μαπα :P και η συγκεκριμενη επιστημη εχει πολυ τετοιου ειδους θεωριτικουρα...

Απο την αλλη ομως, στο εξωτερικο εχει παρα πολυ καλα μεταπτυχιακα και θα μπορουσα 'κατι να κανω', τελος παντων να το κυνηγησω για ακαδημαικη καριερα? Τι επιλογες εργασιας υπαρχουν για εναν φιλολογο στις μερες μας...:worry: (btw δεν μπορω να κανω σε παιδια ιδιαιτερα ή μαθημα σε σχολειο- νταξει στην αναγκη ολα τα κανεις, αλλα η ιδεα με απωθει. ουτε τρελα για τη λογοτεχνια( :knife: )και τα 'νοηματα πισω απο τις λεξεις' και τη φιλοσοφια εχω)

-Θα προτιμουσα να δουλευω στο εξωτερικο, δεν με πειραζει η ιδεα, ισως το θελω κι ολας:/: -

Το ΔΕΣ μου αρεσει πολυ, τουλαχιστον τα μαθηματα του, αλλα δεν ξερω... Οι γονεις μου προτιμουν να σπουδασω φιλολογια ή ιστορια ή καποια 'σοβαρη απηθινη επιστημη' οπως λενε, γιατι εχεις ενα πτυχιο με αξια και βρισκεις ευκολοτερα δουλεια, κι επειδη για να κανεις κατι απο το ΔΕΣ πρεπει να χεις μεσο, να θες να γινεις πολιτικος, διπλωματης κτλπ και κανεις δεν θα επαιρνε εμενα. Και επειδη ειναι 'της εποχης', πχ τα αρχαια παντα εχουν αξια, ενω αυτα οχι, αλλαζουν.
Η ιδεα της διπλωματιας δεν με απωθει αλλα δεν ξερω, πολυπλοκο ζητημα και πολυ δυσκολο να μπει κανεις στην Ακαδημια, οποτε δεν γινεται λογος.
Επισης θα ασχολιομουν με διερμηνεια και μεταφραση(αλλα δεν θελω το τμημα, γιατι μπορεις να γινεις απο οπουδηποτε. Αλωστε, και στο ΔΕΣ μαθαινεις καλα ξενες γλωσσες.)


Εσεις τι μου προτινετε?:worry: Το ΔΕΣ πως σας φαινεται, αν εχετε περασει? Οι καθηγητες πως ειναι? Εχετε την εντυπωση που βαδιζετε καπου χωρις μελλον, κι οτι τζαμπα η σχολη? Ειναι τα περισσοτερα παιδια 'γονοι' πολιτικων?:/:
Κι επισης, ξερετε κανεναν απο αυτο το τμημα που τελικα να βρηκε δουλεια σε διεθνη οργανισμο, την ΕΕ, μια επιχειρηση ή δεν ξερω κι εγω? :worry:

Βγαζω πολυ ανησυχια, το ξερω :P Φταιει κι η οικογενεια, εχουν πεσει να με φανε, με εξαιρεση μερικων. Αλλα ισως ειναι τα 'καταλοιπα' στη συνειδηση τους, οτι αν γινεις φιλολογος εχεις κυρος και δουλεια και τετοια, που δεν ισχυουν και τοσο στις μερες μας, ο κλαδος ειναι υπερκορεσμενος...

Ευχαριστω πολυ! Παρακαλω οτιδηποτε ξερετε πειτε μου :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa219

Νεοφερμένος

Η natasa219 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα!!!!Ειμαι μαθητρια Β'Λυκειου και θα ηθελα να παραθεσω μια ερωτηση.Όσον αφορα τα κριτηρια εισαγωγης στο τμημα των Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων στο Πάντειο ή στο Πανεπιστήμιο του Πειραια θα ηθελα να μαθω εαν ειναι υποχρεωτικη η αριστη γνωση της αγγλικης γλώσσας(proficiency)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπερα!!!!Ειμαι μαθητρια Β'Λυκειου και θα ηθελα να παραθεσω μια ερωτηση.Όσον αφορα τα κριτηρια εισαγωγης στο τμημα των Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων στο Πάντειο ή στο Πανεπιστήμιο του Πειραια θα ηθελα να μαθω εαν ειναι υποχρεωτικη η αριστη γνωση της αγγλικης γλώσσας(proficiency)

Δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά καλό είναι να ξέρεις, έστω κι αν κάνεις μετά που ξεκινήσεις τη σχολή. Το ΔΕΠΣ έχει υποχρεωτική τη δεύτερη ξένη γλώσσα και τα γερμανικά φέτος βγήκαν εκτός λόγω συνταξιοδότησης του καθηγητή. Από του χρόνου μπορεί να ξαναμπεί αλλά προς το παρόν είναι τα ιταλικά, τα γαλλικά και ρώσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa219

Νεοφερμένος

Η natasa219 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εδωσα proficiency απλως δεν το πηρα...και λογικα θα ξαναδωσω μετα το Λύκειο επειδη τωρα δεν προλαβαινω...λογω διαβασματος..Οποτε δε θα υπαρξει καποιο προβλημα εαν δεν εχω το πτυχιο;Εξαλλου για να εισαχθω σε αυτην τη σχολη πρεπει να εξεταστω πανελλαδικως στα αγγλικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εδωσα proficiency απλως δεν το πηρα...και λογικα θα ξαναδωσω μετα το Λύκειο επειδη τωρα δεν προλαβαινω...λογω διαβασματος..Οποτε δε θα υπαρξει καποιο προβλημα εαν δεν εχω το πτυχιο;Εξαλλου για να εισαχθω σε αυτην τη σχολη πρεπει να εξεταστω πανελλαδικως στα αγγλικα..

Καμία σχέση, αφού δίνεις πανελλήνιες είσαι κομπλέ... το pro το λέω για σένα για να σαι οκ σε περιπτωση που πέσεις ΣΤΗΝ περίπτωση (βασικά, στο ΔΕΠΣ είναι πιο λογικό πολλά μαθήματα να ναι στ'αγγλικά απ'ότι σε άλλα τμήματ) που το μάθημα και οι εργασίες είναι στα αγγλικά μόνο (δηλ με αγγλική βιβλιογραφία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa219

Νεοφερμένος

Η natasa219 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι πτυχιούχοι του τμήματος ΔΕΠΣ Παντείου εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδας με την προυπόθεση ότι τουλάχιστον το 50% των μαθημάτων κορμού είναι οικονομικής κατεύθυνσης. (Πηγή www.oe-e.gr)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top