Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Παντείου

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Με ενδιαφέρει παρα πολύ να μάθω απ' όσους ξέρουν δυο πράγματα για τη σχολή Διεθνών κ Ευρωπαικών Σπουδών Παντείου και τις δυνατότητες για το μέλλον.

Ο αδερφός μου έχει τελειώσει αυτή τη σχολή, δεν του άρεσε καθόλου όμως να ακολουθήσει αυτό το αντικείμενο και κάνει κάτι τελείως διαφορετικό επαγγελματικά. Πήγε αρχικά σε μια ναυτιλιακή εταιρεία στην οποία μάθαινε 5 πράγματα χωρίς να πληρώνεται και τώρα εργάζεται επι πληρωμής σε μια άλλη ναυτηλιακή στο τμήμα του operation, στο οποίο δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει.

Ξέρετε αν γίνεται από εκείνη τη σχολή να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό 1-2 χρόνια το πολύ που να έχει σχέση με ναυτιλιακές σπουδές ή κάποιο κλάδο οικονομικών ή διοίκησης ή μάρκετινγκ ενδεχομένως; Άλλες σχετικές ιδέες;

Πλιζζζζ χέλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Γενικά σαν δυνατότητες γνωρίζω αυτά για συνέχιση

1. Μεταπτυχιακές σπουδές στα πανεπιστήμια του Εσωτερικού ή Εξωτερικού, ενδεικτικά στα κάτωθι γνωστικά αντικείμενα:
Πολιτική Επιστήμη, Πολιτική Θεωρία, Οικονομική Θεωρία, Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση, Ευρωπαϊκές Σπουδές, Διεθνή Οικονομικά, Περιφερειακή Οικονομική, Διεθνείς Σχέσεις, Διεθνές Εμπόριο, Ευρωπαϊκή Περιφερειακή Πολιτική, Δημόσια Οικονομική, Σύγχρονη Πολιτική Σκέψη και Πρακτική, Πολιτική Ανάλυση και Συμπεριφορά, Χρηματοοικονομική, Στρατηγικές Σπουδές, Πολυεθνικές Επιχειρήσεις, Πολιτική Επικοινωνία, Ελληνική Οικονομία, Σύγχρονη Διπλωματία, Οικονομική Ανάπτυξη, Εξωτερική Πολιτική και Διπλωματία, Αναπτυσσόμενος Κόσμος, Διεθνές Δίκαιο, Ευρωπαϊκό Δίκαιο.
2. Διπλωματική Ακαδημία
Οι πτυχιούχοι του Τμήματός μας έχουν τη δυνατότητα να εισαχθούν κατόπιν εξετάσεων στη Διπλωματική Ακαδημία η οποία υπάγεται στο Υπουργείο Εξωτερικών. Η φοίτηση στη Σχολή είναι ενός έτους. Οι απόφοιτοι της Ακαδημίας έχουν τη δυνατότητα να βρουν απασχόληση στις πρεσβείες και στα προξενεία.
3. Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης
Οι πτυχιούχοι του Τμήματός μας έχουν τη δυνατότητα να εισαχθούν κατόπιν εξετάσεων στην ΕΣΔΔ. Η φοίτηση στη Σχολή είναι διετής. Οι απόφοιτοι της Σχολής εξειδικεύονται στη Γενική Διοίκηση, στην Κοινωνική Διοίκηση (υπηρεσίες υγείας, οργανισμοί κοινωνικής πολιτικής), στην Τοπική Αυτοδιοίκηση και στην Περιφερειακή Ανάπτυξη και στο Εμπόριο.
4. Σχολή Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής και Τεχνικής Εκπαιδεύσεως (ΣΕΛΕΤΕ)
Οι πτυχιούχοι του Τμήματός μας έχουν τη δυνατότητα να εισαχθούν κατόπιν εξετάσεων στη ΣΕΛΕΤΕ. Η φοίτηση στη σχολή είναι ενός έτους. Οι απόφοιτοι της ΣΕΛΕΤΕ μπορούν να διδάξουν στα Γυμνάσια και Λύκεια της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
λοιπον καλα και ωραια ολα αυτα ,αλλα ο ξαδερφος μου εχει τελειωσει αυτην την σχολη και δεν βρισκει με τιποτα δουλεια ,και πιστευω οτι δεν προκειται να βρει ,ειδικα τωρα.


δεν βλεπω και πολλες προοπτικες ,εκτος και αν σε αρεσει παραπολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sidewinter

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το συγκεκριμενο τμημα εχει ενα μεγαλο μειονεκτημα.Καταρχας,συγκριτικα με τα αντιστοιχα τμηματα του,δηλαδη του Πα.ΜΑΚ στην Θεσσαλονικη και του τμηματος του Πειραια ο αποφοιτος δεν εγγραφεται στο Οικονομικο επιμελητηριο με αποτελεσμα να μην θεωρειται οικονομολογος ,επομενως να μην εχει πολλες διεξοδους και επαγγελματικα δικαιωματα.Η σχολη ειναι αρκετα θεωρητικη και κατα την αποψη μου χρειαζεται ενα καλο μεταπτυχιακο για να αποκτησει καποια εξειδικευση και αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Πού μπορεί να δουλέψει ένας διεθνολόγος στο εξωτερικό; Εννοώ εκτός από Ε.Ε. ή διπλωματικό σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Παιδιά, τί λέτε για τη σχολή; Αξίζει; Ή αυτή στον Πειραιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Λένε ότι το συγκεκριμένο τμήμα είναι καλύτερο στην Πάντειο απ' ό,τι στο ΠαΠει. Από την άλλη, το ΠαΠει είναι πιό οργανωμένο ίδρυμα από την Πάντειο συνολικά.
Επίσης, τελειώνοντας το ΔΕΣ του ΠαΠει, έχεις δικαίωμα να εγγραφείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο... έχεις δηλαδή επαγγελματικά δικαιώματα (και) οικονομολόγου, όπως συμβαίνει και αν τελειώσεις το Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών του ΟΠΑ, αλλά και το αντίστοιχο τμήμα του ΠΑΜΑΚ. Στο ΔΕΣ του Πειραιά, προσφέρονται περισσότερα μαθήματα οικονομικής "κατεύθυνσης" απ' ό,τι στο αντίστοιχο της Παντείου, ωστόσο αυτό δεν αναγράφεται στο πτυχίο... Το γιατί δεν συμβαίνει αυτό, ενώ παράλληλα έχεις δικαίωμα εγγραφής στο Επιμελητήριο, είναι λίγο περίεργο... θα έπρεπε νομίζω να συμβαίνει ή το ένα, ή το άλλο. Τέλος πάντων.

Αυτά, σε γενικές γραμμές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Κατάλαβα! Γενικά σαν σχολή προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση; Θέλω να πω, βγαίνεις κάτι συγκεκριμένο ή είναι κάπως "αόριστο", όπως η Κοινωνιολογία;
Σ'ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Κατάλαβα! Γενικά σαν σχολή προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση; Θέλω να πω, βγαίνεις κάτι συγκεκριμένο ή είναι κάπως "αόριστο", όπως η Κοινωνιολογία;
Σ'ευχαριστώ πολύ!

Χμ... θα έλεγα ότι κλίνει προς το αόριστο... εκτός κι αν αποφασίσει κανείς να ασχοληθεί συγκεκριμένα με το διπλωματικό σώμα. Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικά δύσκολο να δεις σε μία αγγελία να ζητείται "διεθνολόγος". Και πάλι βέβαια, εξαρτάται από το αν θεωρείσαι και οικονομολόγος, το οποίο θα σου "ξεκλειδώσει" έναν επιπλέον τομέα, σκέψου όμως ότι σε τέτοια περίπτωση θα προτιμούσε κανείς έναν απόφοιτο αμιγώς οικονομικής σχολής. Το ιδανικό δηλαδή για έναν απόφοιτο ΔΕΣ θα ήταν να δουλέψει πχ σε έναν ευρωπαϊκό οργανισμό, αλλά πόσοι τέτοιοι υπάρχουν;

Γενικά, νομίζω ότι όπως σε κάθε αντικείμενο θεωρείται απαραίτητο το μεταπτυχιακό, έτσι και εδώ μία εξειδίκευση αντικειμένου θα μπορούσε να διασαφηνίσει κάπως τα πράγματα και να προσφέρει περισσότερους πόντους στην αγορά εργασίας (μιλάμε προφανώς για ορίζοντα 4-5 χρόνων, όχι τώρα, άμεσα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, να'σαι καλά! Εντάξει, τίποτα δεν είναι εύκολο και, όπως είπες, απαραίτητο το μεταπτυχιακό!
Μου φαίνεται ότι είναι μια αξιοπρεπή επιλογή μιας που γνωρίζω και 2 γλώσσες(αγγλικά c2 και γαλλικά b2 αλλα θα συνεχισω για c2) και ενδιαφέρομαι να μάθω κι άλλες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, να'σαι καλά! Εντάξει, τίποτα δεν είναι εύκολο και, όπως είπες, απαραίτητο το μεταπτυχιακό!
Μου φαίνεται ότι είναι μια αξιοπρεπή επιλογή μιας που γνωρίζω και 2 γλώσσες(αγγλικά c2 και γαλλικά b2 αλλα θα συνεχισω για c2) και ενδιαφέρομαι να μάθω κι άλλες! :)

Σίγουρα είναι πολύ ενδιαφέροντα τμήματα και της Παντείου και του Πειραιά! Και οπωσδήποτε οι γλώσσες είναι απαραίτητες... εξάλλου στο τμήμα του Πειραιά, επειδή το έχω ψάξει, διδάσκονται μαθήματα αγγλικών και γαλλικών, οπότε είναι απαραίτητη η γνώση της γλώσσας (γι' αυτό και απαιτείται ειδικό μάθημα), ενώ υπάρχουν ως επιλογή και τα αραβικά!
Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες επιλογές... δεν νοείται αλλιώς τμήμα διεθνών σπουδών... άσε που αγγλικά και γαλλικά γνωρίζει η πλειοψηφία, ούτως ή άλλως!

Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.MaC

Νεοφερμένος

Η Μάρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια εχω προοπτικες στο εξωτερικο με διεθνων κ ευρωπαικων σπουδων...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Guys ειναι καιρος και για ενα δικο μας θεμα..:D Ποιοι περασατε στο Παντειο στο τμημα των ΔΕΣ?? Να μαζευτουμε και να γνωριστουμε :):clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Guys ειναι καιρος και για ενα δικο μας θεμα..:D Ποιοι περασατε στο Παντειο στο τμημα των ΔΕΣ?? Να μαζευτουμε και να γνωριστουμε :):clapup::clapup:

ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nανσυ94

Νεοφερμένος

Η Nανσυ94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εγωωωω και πιστευω οτι ειναι πολυυυ καλοοο τμημα,,...στο κατω κατω εγω στο εξωτερικο ενδιαφερομαι να μεινω και να δουλεψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
παιδια τι επαγγελματικες δυνατοτητες εχει το τμημα?:Dγια ενημερωστε με να ξερω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nανσυ94

Νεοφερμένος

Η Nανσυ94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παιδια τι επαγγελματικες δυνατοτητες εχει το τμημα?:Dγια ενημερωστε με να ξερω:D

πηγαινε στη 1 σελιδα του θεματος τα παραθετει αναολυτικα ενα παιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Tι προοπτικές έχουν οι απόφοιτοι αυτής της σχολής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danny-1515

Νεοφερμένος

Ο Danny-1515 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας, ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα να ρωτησω επειδη ξερω οτι χρειαζεσαι αγγλικα για να μπεις σε αυτο το τμημα χρειαζεται proficiency γιατι εγω εχω παρει μονο το lower??? και επισεις ξερει κανενας αν μπορω να μπω σε αυτο το τμημα με αλλο τροπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Γεια σας, ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα να ρωτησω επειδη ξερω οτι χρειαζεσαι αγγλικα για να μπεις σε αυτο το τμημα χρειαζεται proficiency γιατι εγω εχω παρει μονο το lower??? και επισεις ξερει κανενας αν μπορω να μπω σε αυτο το τμημα με αλλο τροπο?

Για να μπείς χρειάζεται οπωσδηποτε να γραψεις πάνω απο 10 στο ειδικό μαθημα(ξενη γλώσσα σε λιγες μέρες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top