Διδακτορικό μετά από μεταπτυχιακό σε κολλέγιο

jojo44

Νεοφερμένος

Η jojo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα!
Αν γνωρίσει κάποιος να μου απαντήσει, αν εγώ αφού τελειώσω πχ στο εκπα και κάνω μεταπτυχιακό σε ιδιωτικό κολλέγιο, μπορώ να απευθυνθώ σε καθηγητή δημοσίου πανεπιστημίου για διδακτορικό;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα.

Δεν γινεται αυτό. Στο εξωτερικό μπορείς να κανεις διδακτορικό με μεταπτυχιακο από κολλέγιο.
 

jojo44

Νεοφερμένος

Η jojo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα.

Δεν γινεται αυτό. Στο εξωτερικό μπορείς να κανεις διδακτορικό με μεταπτυχιακο από κολλέγιο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από όσο γνωρίζω και εγώ έτσι είναι, πχ μέσω προκήρυξης δεν μοριοδοτειται.
Απλά σε πρόσφατη συζήτηση μου είπαν ότι αν σε δεχτεί ο καθηγητής (αφού του παρουσιάσεις την πρόταση σου κλπ) δεν έχει σημασία ότι δεν αναγνωρίζεται!
Γι αυτό και έθεσα το ερώτημα μήπως κάποιος γνωρίζει παραπάνω :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Από όσο γνωρίζω και εγώ έτσι είναι, πχ μέσω προκήρυξης δεν μοριοδοτειται.
Απλά σε πρόσφατη συζήτηση μου είπαν ότι αν σε δεχτεί ο καθηγητής (αφού του παρουσιάσεις την πρόταση σου κλπ) δεν έχει σημασία ότι δεν αναγνωρίζεται!
Γι αυτό και έθεσα το ερώτημα μήπως κάποιος γνωρίζει παραπάνω :)

Δικαίωμα υποβολής αίτησης για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής έχει ο κάτοχος Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών, αναγνωρισμένου σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία.
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δικαίωμα υποβολής αίτησης για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής έχει ο κάτοχος Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών, αναγνωρισμένου σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία.
Συμφωνώ! Αυτό ισχύει!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ΕΚΤΟΣ αν έχει μεγάλη επαγγελματική εμπειρία στο αντικείμενο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλημέρα!
Αν γνωρίσει κάποιος να μου απαντήσει, αν εγώ αφού τελειώσω πχ στο εκπα και κάνω μεταπτυχιακό σε ιδιωτικό κολλέγιο, μπορώ να απευθυνθώ σε καθηγητή δημοσίου πανεπιστημίου για διδακτορικό;

Δεν γίνεται.Μπορείς όμως να κάνεις διδακτορικό στο NYC https://www.nyc.gr/didaktoriko

Δεν ξέρω όμως τι αναγνώριση θα έχεις στο ΑΣΕΠ και στο να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα σε ελληνικά δημόσια ΑΕΙ.
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Όσον αφορά αυτό: NYC https://www.nyc.gr/didaktoriko, δε θα στο πρότεινα. Εάν κάποιος/κάποια έχει όντως τα προσόντα για Διδακτορικό δε χρειάζεται (τουλάχιστον όχι πάντοτε) τέτοιου είδους μεσάζοντες. Στέλνει ο/η ίδιος/ίδια τα χαρτιά του/της, π.χ. στο U. of Bolton, με το οποίο βλέπω ότι συνεργάζεται το εν λόγω ίδρυμα. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για όλα τα σχετικά...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top