Διαγραφές προπτυχιακών φοιτητών που έχουν υπερβεί τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Αποφοιτήριο είναι το χαρτί που παίρνει ο φοιτητής ενός τμήματος ΑΕΙ ο οποίος για οποιονδήποτε λόγο διαγράφεται από το τμήμα χωρίς να έχει ολοκληρώσει το πρόγραμμα σπουδών για πτυχίο. Όποιος παίρνει αποφοιτήριο παίρνει και πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας με τα μαθήματα που έχει περάσει και δεν του επιτρέπεται να εγγραφεί ξανά στο ίδιο τμήμα (π.χ. με εκ νέου συμμετοχή στις πανελλήνιες εξετάσεις). Εγώ αυτό ξέρω.
Δεν ισχύει αυτό κι εγώ αυτό νόμιζα, μέχρι που συνάντησα ένα παιδί στη σχολή μου που έκανε με 10% και ξαναπέρασε και γράφτηκε στην ίδια σχολή, οπότε αυτό που λες δεν ισχύει 100% :)

Κατάλαβα τι λες για το αποφοιτήριο, αλλα μέχρι στιγμής δεν έχω δει να λέει κάπου οτι απαγορεύεται να ξαναμπείς στη σχολή με πανελλήνιες. Οταν γράφτηκα στη σχολή στο πρώτο εξάμηνο θυμάμαι που μας λέγανε οτι απαγορεύεται να μαστε φοιτητες κι αλλου. Αλλα και να απαγορεύεται, μπορείς να περάσεις σε παραπλήσια σχολή αν υπάρχει ή στην τελικά σε αλλη σχολή και να χεις παλι απ την αρχή πάσο, εστία, τα χρόνια που αναλογούν κλπ. Και φυσικά ολοι ξέρουμε οτι είναι απλό να περάσεις κάπου δίνοντας πανελλήνιες, εκτος απο τις πολύ υψηλόναβαθμες σχολές. Σε αυτή την περίπτωση αν διαγραφούν οσοι ξεπέρασαν τα χρόνια και ξαναπεράσουν στην ιδια ή σε αλλη σχολή, τοτε τα έξοδα για το κράτος θα ναι πολλαπλάσια! Αντίθετα οι αιώνιοι τώρα επιβαρύνουν οικονομικά μόνο τους γονείς τους ή τον εαυτό τους αν δουλεύουν αλλου. Δηλαδή αν εγώ διαγραφώ απ το φυσικό ας πούμε, χτυπάω ένα 14 στις πανελλήνιες και μπαίνω ξανα σε καθηγητική, οικονομικό, ξένες φιλολογίες κλπ οπότε τελικά το κράτος μέσα μπαίνει! Βασικά πρέπει να σκεφτούμε οτι στις πανελλήνιες ο,τι και να γράψεις, ακόμα και λευκή κόλλα, κάπου μπαίνεις. Απ οτι θυμάμαι υπάρχουν και αει με μέσο ορο λίγο πάνω απ το μηδέν. Αν οι διαγραφέντες το κάνουν αυτό θα ξαναγίνουν φοιτητές και τα έξοδα πάλι απ την αρχή! Θα πέσει τρελό γέλιο! Μια λύση είναι να πει το κράτος οτι οποιος θέλει να κάνει κάτι να το δηλώσει στη σχολή απ του χρόνου και να πάρει 4-5 έτη και μετα τέλος. Οσοι πούνε δε μας νοιάζει ας σβηστούνε.
Συμφωνώ απόλυτα!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κώστα ο φίλος σου δηλαδή τι ακριβώς έκανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δεν ήταν φίλος μου, γνωστός μου, απλά έτυχε να μιλήσουμε στη σχολή.. Τεσπα, αυτός επειδή μάλλον δεν είχε περάσει πολλά μαθήματα στα πρώτη έτη, έκανε 10% και πέρασε στην ίδια σχολή και γράφτηκε ξανά εκεί.. Οπότε δεν ισχύει λογικά αυτό, ότι δηλαδή δεν μπορείς δηλαδή να γραφτείς στην ίδια σχολή αν πάρεις αποφοιτήριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ok, αν δεν γουστάρεις να γίνουμε καλύτεροι είναι δικαίωμα σου. Ευτυχώς οι περισσότεροι θέλουν να γίνουμε καλύτεροι (ούτε στάσιμοι, ούτε χειρότεροι).

Γιατί λοιπόν κάνουμε αξιολογήσεις και πληρώνουμε επιτροπές εξωτερικής αξιολόγησης; Γιατί να μπούμε στον εχαε και στον εεε;

Είναι δύσκολο και επίπονο να γίνουμε καλύτεροι, αξίζει όμως το κόπο η προσπάθεια. Οι προοδευτικοί θα ακολουθήσουν, οι οπισθοδρομικοί του στυλ "άσε τους αιώνιους φοιτητές, δεν κοστίζουν τίποτα" θα κάνουν ό,τι μπορούν για να μείνουμε στάσιμοι.

Δηλαδή 11-15 χρόνια δεν είναι αρκετά για ένα πτυχίο; Έλεος δηλαδή με τις βολεψιματικές απόψεις εδώ μέσα. Δεν είναι για τεμπέληδες το πανεπιστήμιο και όσοι έχουν προβλήματα ας αναστείλουν τις σπουδές τους μέχρι να τα λύσουν.

Ο νόμος θα εφαρμοστεί και πρέπει να εφαρμοστεί.
Υπό φυσιολογικές συνθήκες είναι αρκετά αυτά τα χρόνια.. Όχι αν ο άλλος έχει προβλήματα υγείας και ειδικά χρόνια.. Και ο νόμος πέρα από την αναστολή σπουδών για μερικά εξάμηνα, δεν προβλέπει τίποτα σχετικό, πχ παράταση της φοίτησης για άτομα που αντιμετωπίζουν χρόνια προβλήματα υγείας, όπως εγώ.. Αυτό θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη αδικία...:/:

λολ

πως ακριβως βελτιωνεται δηλαδη η βαθμολογια των πανεπιστημιων ως προς αυτο...

εγω βλεπω ως συνιστωσες της βαθμολογησης τις υποδομες,τις δημοσιευσεις των καθηγητων...οι καταληψεις πραγματι εχουν μια βαρυτητα

θα πρεπει να διαγραφουν σχολες οποτε και η χρηματοδοτηση θα ειναι μεγαλυτερη για τα εναπομειναντα..και να περιοριστει η εισροη φοιτητων στις σχολες ..να βελτιωθουν οι αναλογιες...να υπαρξει ελεγχος και αξιολογηση παντου..θα πρεπει να δουμε και τα παραπανω πραγματα
οπως και να επιτραπουν ιδιωτικα πανεπιστημια με επενδυσεις πολλων εκατομμυριων ωστοσο.

οι αιωνιοι φαντασματα ειναι..μονο στις εξεταστικες ερχονται οι περισσοτεροι,αντε και αυτοι που επεστρεψαν λογω της τρομακτικης ανεργιας που αντιμετωπίζουν...και δεν επιβαρυνουν ουτε ευρω...ειναι απολυτως αναγκαιο να γινουν αποδεκτοι σε μια χωρα που μαστιζεται απο τοσα προβληματα

οι αιωνιοι ειναι ενα αγαπητο θεμα αποπροσανατολισμου απο τα πραγματικα προβληματα της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης.
σου ξαναειπα να διαγραφουν οσοι δεν εχουν δωσει μαθημα εδω και ενα χρονο..ουτε ενα...και να υπαρξουν προβλεψεις για οσους εχουν προβληματα υγειας σοβαρα.
δεν ειμαι εναντιον της διαγραφης,ειμαι εναντιον της ακριτης διαγραφης και της ισοπεδωσης..
οταν καταρρεει το σπιτι βγαζουμε τα παιδι εξω..οχι το σερβιτσιο
+1, συμφωνώ απόλυτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δλδ πρεπει μεχρι το 2019 ν εχω περασει ολα τα μαθηματα??χμμμ δυσκολο...:-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
εγώ λέω να αφήσουν τα παιδιά ήσυχαν να τελειώσουν όποτε θέλουν, ο κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του ρυθμούς αλλά και πιθανά προβλήματα που τον εμπόδισαν να τελειώσει στην ώρα του...αμάν πια με αυτή την υπερεντατικοποίηση λές και αυτοί που τελειώνουν στην ώρα τους δεν θα αντιμετωπίσουν την ανεργία.

Ok, αν δεν γουστάρεις να γίνουμε καλύτεροι είναι δικαίωμα σου. Ευτυχώς οι περισσότεροι θέλουν να γίνουμε καλύτεροι (ούτε στάσιμοι, ούτε χειρότεροι).

Γιατί λοιπόν κάνουμε αξιολογήσεις και πληρώνουμε επιτροπές εξωτερικής αξιολόγησης; Γιατί να μπούμε στον εχαε και στον εεε;

Είναι δύσκολο και επίπονο να γίνουμε καλύτεροι, αξίζει όμως το κόπο η προσπάθεια. Οι προοδευτικοί θα ακολουθήσουν, οι οπισθοδρομικοί του στυλ "άσε τους αιώνιους φοιτητές, δεν κοστίζουν τίποτα" θα κάνουν ό,τι μπορούν για να μείνουμε στάσιμοι.

Δηλαδή 11-15 χρόνια δεν είναι αρκετά για ένα πτυχίο; Έλεος δηλαδή με τις βολεψιματικές απόψεις εδώ μέσα. Δεν είναι για τεμπέληδες το πανεπιστήμιο και όσοι έχουν προβλήματα ας αναστείλουν τις σπουδές τους μέχρι να τα λύσουν.

Ο νόμος θα εφαρμοστεί και πρέπει να εφαρμοστεί.

Μιλάς με πολύ απαξιωτικό ύφος, θα μπορούσες άνετα να είσαι και εκπρόσωπος τύπου του υπουργείου...Όχι φίλε μου, οι αιώνιοι φοιτητές δεν κοστίζουν τίποτα, μόνο κάποιες θέσεις στο μητρώο φοιτητών της σχολής και μια κόλλα πιθανόν σε κάποια εξεταστική, γιατί λοιπόν να τους πετροβολήσουμε όπως κάνεις εσύ; Και στην τελική εσένα τι σε κόφτει, δεν έχεις πάρει δίπλωμα :hmm:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγώ λέω να αφήσουν τα παιδιά ήσυχαν να τελειώσουν όποτε θέλουν, ο κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του ρυθμούς αλλά και πιθανά προβλήματα που τον εμπόδισαν να τελειώσει στην ώρα του...αμάν πια με αυτή την υπερεντατικοποίηση λές και αυτοί που τελειώνουν στην ώρα τους δεν θα αντιμετωπίσουν την ανεργία.



Μιλάς με πολύ απαξιωτικό ύφος, θα μπορούσες άνετα να είσαι και εκπρόσωπος τύπου του υπουργείου...Όχι φίλε μου, οι αιώνιοι φοιτητές δεν κοστίζουν τίποτα, μόνο κάποιες θέσεις στο μητρώο φοιτητών της σχολής και μια κόλλα πιθανόν σε κάποια εξεταστική, γιατί λοιπόν να τους πετροβολήσουμε όπως κάνεις εσύ; Και στην τελική εσένα τι σε κόφτει, δεν έχεις πάρει δίπλωμα :hmm:;

Άστο αυτό ο επικοινωνιακό παιχνιδάκι της πολιτικής της κακιάς ώρας. Θα μιλήσουμε επί της ουσίας. Το σημερινό σύστημα ευνοεί την τεμπελιά. Φυσικά και δεν είναι τεμπέληδες όλοι οι φοιτητές αλλά για ποιο λόγο να τους επιτρέπει το σύστημα να γίνουν τεμπέληδες;

Τώρα το σύστημα σε βάζει σε εγρήγορση. Οι αιώνιοι φοιτητές μπορεί να μην κοστίζουν χρήματα στο κράτος αλλά δημιουργούν ένα κλίμα χαλάρωσης και ο φοιτητής εφησυχάζεται και ο γονιός πληρώνει. Είναι πάρα πολύ καλό να δίνεις κίνητρα ώστε ο φοιτητής να ολοκληρώσει τις σπουδές του όσο πιο γρήγορα γίνεται. Επιπλέον οι αιώνιοι φοιτητές χαλάνε την εικόνα των ελληνικών ΑΕΙ στο εξωτερικό και αυτό το γεγονός το έχουν θίξει οι επιτροπές εξωτερικής αξιολόγησης.

Μ' άρεσε αυτό ο κάθε άνθρωπος έχει τους ρυθμούς του. Αν είναι έτσι να κάνουμε και τα μεταπτυχιακά χωρίς χρονικό όριο αποφοίτησης αφού κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του ρυθμούς. Ούτε τα προπτυχιακά ούτε τα μεταπτυχιακά είναι υποχρεωτικά. Από την στιγμή που αποφασίζει κάποιος να σπουδάσει πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος καθώς δεν είναι υποχρεωμένος να σπουδάσει.

Δεν είναι για όλους οι σπουδές, πώς να το κάνουμε δηλαδή;

Αυτά είναι για να περνάει η ώρα. Στα σοβαρά πανεπιστήμια της Ευρώπης δεν υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Άστο αυτό ο επικοινωνιακό παιχνιδάκι της πολιτικής της κακιάς ώρας. Θα μιλήσουμε επί της ουσίας. Το σημερινό σύστημα ευνοεί την τεμπελιά. Φυσικά και δεν είναι τεμπέληδες όλοι οι φοιτητές αλλά για ποιο λόγο να τους επιτρέπει το σύστημα να γίνουν τεμπέληδες;

Τώρα το σύστημα σε βάζει σε εγρήγορση. Οι αιώνιοι φοιτητές μπορεί να μην κοστίζουν χρήματα στο κράτος αλλά δημιουργούν ένα κλίμα χαλάρωσης και ο φοιτητής εφησυχάζεται και ο γονιός πληρώνει. Είναι πάρα πολύ καλό να δίνεις κίνητρα ώστε ο φοιτητής να ολοκληρώσει τις σπουδές του όσο πιο γρήγορα γίνεται. Επιπλέον οι αιώνιοι φοιτητές χαλάνε την εικόνα των ελληνικών ΑΕΙ στο εξωτερικό και αυτό το γεγονός το έχουν θίξει οι επιτροπές εξωτερικής αξιολόγησης.

Μ' άρεσε αυτό ο κάθε άνθρωπος έχει τους ρυθμούς του. Αν είναι έτσι να κάνουμε και τα μεταπτυχιακά χωρίς χρονικό όριο αποφοίτησης αφού κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του ρυθμούς. Ούτε τα προπτυχιακά ούτε τα μεταπτυχιακά είναι υποχρεωτικά. Από την στιγμή που αποφασίζει κάποιος να σπουδάσει πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος καθώς δεν είναι υποχρεωμένος να σπουδάσει.

Δεν είναι για όλους οι σπουδές, πώς να το κάνουμε δηλαδή;

Αυτά είναι για να περνάει η ώρα. Στα σοβαρά πανεπιστήμια της Ευρώπης δεν υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές.

Το να θέλει κάποιος να ολοκληρώσει τις σπουδές του στα 10 χρόνια γιατί τον κάνει λιγότερο συνειδητοποιημένο από κάποιον που θέλει να τελειώσει ακριβώς; Θέλω αυτό να μου το εξηγήσεις. Το πανεπιστήμιο τι είναι τελικά, πυλώνας μόρφωσης και έκφρασης πραγματικής και ελεύθερης ή ένα εξεταστικό κέντρο που μοιράζει πιστοποιητικά σε αυτούς που κατάφεραν να παπαγαλίσουν σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα γνώσεις που την επόμενη μέρα έχουν ξεχάσει; Όσον αφορά το εξωτερικό γνωρίζω οτι πληρώνεις αλλά κανένας δεν σε απειλεί με διαγραφή αν δεν τελειώσεις "έγκαιρα"...αυτά είναι νεοελληνικές πατέντες που μαζί τους γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Τι πάει να πεί έγκαιρα, κάποιος μπορεί να θέλει να πάει 3 χρόνια στην Ινδία για διαλογισμό κατά την διάρκεια των σπουδών του, θα του το απαγορεύσεις; Για τους διεθνείς αξιολογητές τους οποίους επικαλείσαι και εμπιστεύεσαι θα ήθελα να σε συμβουλεύσω να κρατάς και κάποια επιφύλαξη για το κατά πόσο ενδιαφέρονται για την πρόοδο του ελληνικού πανεπιστημίου, είναι πολύ πιθανό να σπρώχνουν το ελλ.πανεπιστήμιο σε μια κατεύθυνση που θα σηματοδοτήσει την οριστική υποβάθμισή του έναντι των ξένων ιδρυμάτων που οι κύριοι αυτοί εκπροσωπούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Όσον αφορά το εξωτερικό γνωρίζω οτι πληρώνεις αλλά κανένας δεν σε απειλεί με διαγραφή αν δεν τελειώσεις "έγκαιρα"...αυτά είναι νεοελληνικές πατέντες που μαζί τους γελάει και το παρδαλό κατσίκι.

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Τι πάει να πεί έγκαιρα, κάποιος μπορεί να θέλει να πάει 3 χρόνια στην Ινδία για διαλογισμό κατά την διάρκεια των σπουδών του, θα του το απαγορεύσεις;

Έγκαιρα πάει να πει ότι θα ολοκληρώσει τις σπουδές του στον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών.
Αν θέλει να πάει για διαλογισμό στην Ινδία να προβεί σε αναστολή των σπουδών του ή να σπουδάσει αφού έχει διαλογιστεί. Εγώ δεν έχω δικαίωμα να του απαγορεύσω να πάει όπου θέλει.

Λεφτά μπορεί να μην υπάρχουν αλλά λύσεις υπάρχουν.

Για τους διεθνείς αξιολογητές τους οποίους επικαλείσαι και εμπιστεύεσαι θα ήθελα να σε συμβουλεύσω να κρατάς και κάποια επιφύλαξη για το κατά πόσο ενδιαφέρονται για την πρόοδο του ελληνικού πανεπιστημίου, είναι πολύ πιθανό να σπρώχνουν το ελλ.πανεπιστήμιο σε μια κατεύθυνση που θα σηματοδοτήσει την οριστική υποβάθμισή του έναντι των ξένων ιδρυμάτων που οι κύριοι αυτοί εκπροσωπούν.

Μπορεί. Όλοι όμως καταλαβαίνουμε ότι με τις διαγραφές των αιωνίων φοιτητών τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ δεν υποβαθμίζονται. Το αντίθετο συμβαίνει. Βελτιώνεται το επίπεδο των φοιτητών και επακόλουθα και του πανεπιστημίου.

Να σε ενημερώσω ότι αυτό που κάνεις λέγεται προπαγάνδα. Ένα σωστό μέτρο το πρότειναν και οι αξιολογητές και εσύ ψάχνεις θεωρίες συνωμοσίας (που μπορεί και να υφίστανται) πετώντας τη μπάλα στην εξέδρα. Ακόμα και να θέλουν να υποβαθμίσουν το πανεπιστήμιο αυτό δεν θα συμβεί με τις διαγραφές των αιώνιων φοιτητών. Είσαι offside. Σφύριξα και έληξες.

Δεν είναι φραπεδούπολη το πανεπιστήμιο! Περνάς και όποτε σου καπνίσει τελειώνεις! Στην καφετέρια πας και φεύγεις όποια ώρα θέλεις, όχι σε ένα σωστό πανεπιστήμιο με σωστούς φοιτητές!

Το πανεπιστήμιο τι είναι τελικά, πυλώνας μόρφωσης και έκφρασης πραγματικής και ελεύθερης ή ένα εξεταστικό κέντρο που μοιράζει πιστοποιητικά σε αυτούς που κατάφεραν να παπαγαλίσουν σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα γνώσεις που την επόμενη μέρα έχουν ξεχάσει;

Και τα δύο. Είναι πυλώνας μόρφωσης αλλά μοιράζει και πιστοποιητικά/πτυχία/διπλώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Μπορεί. Όλοι όμως καταλαβαίνουμε ότι με τις διαγραφές των αιωνίων φοιτητών τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ δεν υποβαθμίζονται. Το αντίθετο συμβαίνει. Βελτιώνεται το επίπεδο των φοιτητών και επακόλουθα και του πανεπιστημίου.

αυτό λέει η Τρέμη το βράδυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
αυτό λέει η Τρέμη το βράδυ;

Δεν ξέρω. Δε βλέπω mega. Το λέει η κοινή λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
αυτό λέει η Τρέμη το βράδυ;
Τί έχει η Τρέμη και το mega; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα, έχω ξαναγράψει σε παρόμοιο θέμα.. Λοιπόν, είμαι άτομο με 67% αναπηρία οφειλόμενη σε ψυχιατρική πάθηση, είμαι στο 11ο έτος σπουδών και χρωστάω αρκετά μαθήματα.. Επίσης, παίρνω φάρμακα από το 2006.. Πιστεύετε πως πρέπει στην περίπτωσή μου να διαγραφώ? Γιατί αν ο νόμος εφαρμοστεί κατά γράμμα διαγράφομαι.. Δεν προβλέπονται από το νόμο κάποιες ρυθμίσεις όσον αφορά άτομα με σοβαρές και χρόνιες παθήσεις, όπως εγώ.. Δεν πιστεύετε ότι αυτό είναι άδικο??

Κώστα μη με παρεξηγήσεις αλλά δεν γίνεται να μην κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου:devil:. Ο νόμος 4009 έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ από τον Σεπτέμβριο του 2011 και οι μεταβατικές διατάξεις του σχετικά με τις διαγραφές των προπτυχιακών φοιτητών δεν έχουν τροποποιηθεί μέχρι σήμερα. Σήμερα έχουμε Φεβρουάριο του 2014. Γιατί εσείς που δικαίως θεωρείτε ότι θίγεστε από αυτές τις διατάξεις δεν στείλατε μαζικά μια επιστολή διαμαρτυρίας στον υπουργό παιδείας; Γιατί δεν δραστηριοποιηθήκατε νωρίτερα; Γιατί όχι το 2012 ή το 2013; Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

foititis25

Νεοφερμένος

Ο foititis25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
λοιπον να πω και εγω την γνωμη μου βασισμενη παντα σε στοιχεια.οποιος κινδυνεει με διαγραφη αναμενει τον οργανισμο του καθε ιδρυματος που υπερισχυει των διαταξεων του νομου(και νομιζω επρεπε να εχει ψηφιστει εδω και καιρο).αν και οργανισμος συμφωνει με τον νομο τοτε ναι να ανησυχουν για διαγραφη αν δεν υπαρχει οργανισμος μεχρι τον σεπτεμβρη οι διαγραφεσ και οι διαπιστ.πραξεις τον αναμενουν(ενας νομος δεν εφαρμοζεται σε κοματακια οτι μας συμφερει).τι θα γινει?εκτιμηση που για μενα βεβαιοτητα.ο οργανισμος θα δινει παραταση η εξεταση ανα περιπτωση των διαγραφων και αυτοι που πραγματικα ειχαν προβληματα η θελουν να τελειωσουν θα το κανουν οι ανενεργοι και αδιαφοροι θα φυγουν!αρα μια χαρα θα εφαρμοστει ο νομος.η οριζοντια διαγραφη για εμενα εχει απειροελαχιστες πιθανοτητες.τωρα γιατι γινεται ολη αυτη η συζητηση οτι το υπουργει θα δωσει την λυση οχι!!την λυση θα την δωσουν τα αει και τα μελη της συγκλητου ας διαβασουν τον νομο!ο χρονος θα δειξει αν εχω δικαιο η αδικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν δεν έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ο οργανισμός του εκάστοτε ΑΕΙ μέχρι 31/08/2014 τότε θα ενεργοποιηθούν οι διατάξεις του νόμου 4009 για το συγκεκριμένο ΑΕΙ. Αν μέχρι 31/08/2014 έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ο οργανισμός του εκάστοτε ΑΕΙ τότε ισχύει ό,τι αναφέρεται στον οργανισμό. Δυστυχώς 2,5 χρόνια μετά την ψήφιση του νόμου 4009 κανένα ΑΕΙ δεν έχει οργανισμό και αυτό το γεγονός εκτός από λυπηρό είναι και ύποπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foititis25

Νεοφερμένος

Ο foititis25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ενταξει σε λιγους μηνες θα δουμε ποιος εχει δικαιο.απλως αν δεν ειμαστε νομικοι καλο ειναι να μην αναλυουμε τον νομο με τοση σιγουρια τζεορτζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι έχω κάνει σωστή ερμηνεία των διατάξεων του νόμου. Δεν αποκλείεται τα πράγματα να αλλάξουν αν οι οργανισμοί των ΑΕΙ εκδοθούν σε ΦΕΚ μέχρι 31/08/2014 και περιλαμβάνουν διαφορετικές διατάξεις. Δεν αποκλείεται επίσης να τροποποιηθεί ο νόμος-πλαίσιο 4009 μέχρι 31/08/2014 με τροπολογίες που θα ψηφιστούν από τη βουλή. Επίσης δεν αποκλείεται οι διοικήσεις των ΑΕΙ να παρανομήσουν και να μην εφαρμόσουν το νόμο, αν και προσωπικά δεν το θεωρώ πιθανό σενάριο. Για όλους αυτούς τους λόγους δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι θα γίνει. Με το ισχύον όμως νομοθετικό πλαίσιο ισχύουν τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τον εφαρμοζουν τωρα και ποιοι?διοτι ο νομος λεει και για διαγραφη οσους δεν κανουν ανανεωση σε δυο εξαμηνα ηδη απο φετος ,για το φθινοπωρο του 14 λεει για οσους εχουν κανει δηλωσεις
τα παμε και πιο πριν αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foititis25

Νεοφερμένος

Ο foititis25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ωραια φιλε μου κοιτα λοιπον ποτε προεβλεπε ο νομος του 2011 οτι επρεπε να δημοσιευτουν οι οργανισμοι.επισης οι μεταβατικες διαταξεις δεν λενε εκτος ΕΑΝ υπαρχει οργανισμος και οριζει διαφορετικα θεωρουν δεδομενο οτι υπαρχει.χωρις οργανισμο ολες αυτες οι διαταξεις ειναι ιδιαιτερα προβληματικες και σε περιπτωση προσφυγης του φοιτητη στο γραμμα και το πνευμα του νομου θεωρω οτι θα δικαιωθει!αλλα θα δουμε ο καιρος ειναι κοντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ωραια φιλε μου κοιτα λοιπον ποτε προεβλεπε ο νομος του 2011 οτι επρεπε να δημοσιευτουν οι οργανισμοι.

Τα γνωρίζω όλα αυτά και τα έχω θίξει εδώ:https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=147185

Δεν γνωρίζω αν κάποια ΑΕΙ έχουν υποβάλλει σχέδιο οργανισμού στην προβλεπόμενη προθεσμία και στη συνέχεια κωλυσιεργεί το υπουργείο. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κάποια ΑΕΙ σίγουρα ακόμη και σήμερα δεν έχουν υποβάλλει σχέδιο οργανισμού και συνεπώς παρανομούν. Στο θέμα αυτό το υπουργείο κάνει την πάπια γιατί όφειλε να εκδώσει πρότυπο οργανισμό και δεν το έπραξε.

επισης οι μεταβατικες διαταξεις δεν λενε εκτος ΕΑΝ υπαρχει οργανισμος και οριζει διαφορετικα θεωρουν δεδομενο οτι υπαρχει.χωρις οργανισμο ολες αυτες οι διαταξεις ειναι ιδιαιτερα προβληματικες και σε περιπτωση προσφυγης του φοιτητη στο γραμμα και το πνευμα του νομου θεωρω οτι θα δικαιωθει!αλλα θα δουμε ο καιρος ειναι κοντα!

Στο νόμο αναφέρεται η φράση "εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον οργανισμό του ιδρύματος". Αν δεν υπάρχει οργανισμός τότε δεν ορίζεται κάτι διαφορετικό. Ο νομοθέτης προέβλεψε το ενδεχόμενο παρανομίας των ΑΕΙ (σε περίπτωση που δεν καταθέσουν προς έγκριση στο υπουργείο τα σχέδια των οργανισμών τους μέχρι 31/12/2012) και την ενδεχόμενη καθυστέρηση έγκρισης των σχεδίων οργανισμών των ΑΕΙ από το υπουργείο.

τον εφαρμοζουν τωρα και ποιοι?διοτι ο νομος λεει και για διαγραφη οσους δεν κανουν ανανεωση σε δυο εξαμηνα ηδη απο φετος ,για το φθινοπωρο του 14 λεει για οσους εχουν κανει δηλωσεις
τα παμε και πιο πριν αυτα

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει φοιτητής που δεν έκανε εγγραφή για δύο συνεχόμενα εξάμηνα και δεν διαγράφτηκε αλλά ούτε και το αντίθετο. Αυτό που γνωρίζω από γνωστή μου είναι ότι η γραμματεία σε παίρνει τηλέφωνο αν δεν έχεις κάνει εγγραφή για ένα εξάμηνο και σου τονίζει να πας να εγγραφείς στο επόμενο αλλιώς διαγράφεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top