Διαγραφές προπτυχιακών φοιτητών που έχουν υπερβεί τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η ακαδημαϊκή κοινότητα επικροτεί την εφαρμογή του νόμου όσον αφορά τις διαγραφές των προπτυχιακών φοιτητών που έχουν υπερβεί τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών.

Να σημειωθεί ότι σε όλους τους προπτυχιακούς φοιτητές, των οποίων οι διαγραφές θα πραγματοποιηθούν αυτοδίκαια φέτος σε περίπτωση μη επιτυχούς ολοκλήρωσης του προγράμματος σπουδών εντός του δεδομένου χρονικού πλαισίου, θα έχουν ολοκληρωθεί τον Σεπτέμβρη του 2014 τουλάχιστον 11 χρόνια από την ημέρα της εγγραφής στη σχολή τους.

https://www.foititikanea.gr/2014/02/aionioi-foitites.html#.Uv4rD_l_vUU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ενταξει υπαρχουν ομως λογοι υγειας,οικογενειακοι και αλλοι για τους οποιους καποιος καθυστερει...μην ξεχνας το μεγαλυτερο μερος αυτου του χρονου δεν υπηρχαν ορια..οποτε ο αλλος απλα την αφηνε την σχολη...και ετρεχε...δενσ ημαινει δηλ οτι σπουδαζε εκεινο το διαστημα

εξαλλου η ακαδημαικη κοινοτητα μπορει να επικροτει.....αλλα κανονικα τα μαθηματα σε προπτυχιακο επιπεδο επρεπε να ειναι 36 αφου θελουμε να γινουμε ευρωπη..επομενως καποιες εδρες να κοπουν
επισης η ακαδημαικη κοινοτητα να προσλαμβανεται με συμβαση 10 μηνων οπως στην αμερικη..και να ανανεωνεται μετα απο αξιολογηση των δημοσιευσεων κ.λπ

εξαλλου μπορει οι παρα πολυ παλιοι να εχουν επιστρεψει και να ναι ενεργοι...αρα ο νομος να εφαρμοστει για τους ανενεργους οσους εχουν να δωσουν μαθημα χρονο και
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν είναι δικαιολογία το "απλά την άφηνε την σχολή". Αν ήταν σωστός και επιμελής φοιτητής δεν θα την άφηνε την σχολή του. Απλά τα φόρτωσε στον κόκκορα, ξεκάθαρες κουβέντες.

Οι φοιτητές μπορούσαν να κάνουν αναστολή των σπουδών τους έτσι ώστε να μην προσμετράται ο χρόνος αυτός για τη λήψη πτυχίου (αν δεν μπορούσαν αν παρακολουθήσουν λόγω π.χ. προβλήματος υγείας, εργασίας κλπ.). Δεν είναι νέο μέτρο και προβλεπόταν από την παράγραφο 1.β) του άρθρου 14 του νόμου 3549/2007 (πριν την τροποποίηση από το νόμο 4009/2011).

Σε καμία περίπτωση η αδιαφορία δεν πρέπει να δικαιολογείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Κομνηνέ βάσει ειλικρινών στοιχείων από διάφορα μέλη ΔΕΠ, η πλειοψηφία των φοιτητών στην Ελλάδα δεν κάνει για Πανεπιστήμιο. Ενοχλεί, το ξέρω. Η αλήθεια πάντα ενοχλεί. Αν δεις οι περισσότεροι μαθητές με τι κριτήρια επιλέγουν 1-2-3-x, στο μηχανογραφικό τα Τμήματα, είναι σκέτη απογοήτευση. Οι "ξερόλες" γονείς έχοντας υποστεί πλύση κατευθυνόμενη από τα ΜΜΕ κλπ υποδεικνύουν συγκεκριμένες επιλογές αγνοώντας τις πραγματικές δυνατότητες των παιδιών τους. Μέσα στην πλάνη των πολλών ή λίγων χιλιάδων μορίων, διαμορφώνεται και η προσωπικότητα του υποψήφιου φοιτητή. Τόσο ρηχά. Κανείς δεν θέλει να κοιτάζει τον πραγματικό του εαυτό. Όλοι επαναπαυόμαστε με τα καλά λόγια μέχρι να αρχίσουν οι καμπάνες...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
λες για του 15ετεις...παραθετεις νομο του 2007 ωστοσο

σε καθε περιπτωση οι πολυ παλιοι δεν ειχαν ορια κ.λπ οποτε αφηναν να τρεξει η σχολη.
και δυσκολα αλλαζεια υτη η νοοτροπια..ηταν μαθημενοι αλλιως

εγω ιδιως για τους εχοντες προβληματα υγειας φοιτητες θα ημουν ιδιαιτερα ελαστικος και παντως οχι απολυτος

ας μην ξεχναμε πως οι φοιτητες δεν διοριστηκαν με χαρτομανι,αλλα μετα απο επιτυχημενη πορεια στις πανελληνιες..
θεωρω πως τα προβληματα τοσο στην χωρα οσο και στο πανεπιστημιο ειναι διαφορετικης φυσεως
και γνωστα σε ολους μας,σε ολους οσους σπουδασαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
λες για του 15ετεις...παραθετεις νομο του 2007 ωστοσο

σε καθε περιπτωση οι πολυ παλιοι δεν ειχαν ορια κ.λπ οποτε αφηναν να τρεξει η σχολη.
και δυσκολα αλλαζεια υτη η νοοτροπια..ηταν μαθημενοι αλλιως

Αυτό είναι πρόβλημα του καθενός Κομνηνέ. Ο νόμος 3549 υπάρχει από το 2007 και όφειλαν να το γνωρίζουν. Επιπλέον ο νόμος 4009 υπάρχει από το 2011 με αυτές τις διατάξεις για τις διαγραφές φοιτητών. Όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει και μαθαίνει. Εγώ αυτό ξέρω. Αυτή τη νοοτροπία του "ας κάτσω να αράξω και κάποια μέρα πάω στη σχολή μου" πρέπει να την πατήσουμε αλύπητα κάτω και να γίνουμε όλοι πιο υπεύθυνοι. Ο καθένας θα αναλάβει τις συνέπειες των πράξεων του και ό,τι σπείρει θα θερίσει.

εγω ιδιως για τους εχοντες προβληματα υγειας φοιτητες θα ημουν ιδιαιτερα ελαστικος και παντως οχι απολυτος

Δε διαφωνεί κανείς σε αυτό. Αν κάποιος έχει αποδεδειγμένα σοβαρό πρόβλημα υγείας τότε πρέπει το κράτος να δείξει κατανόηση.

ας μην ξεχναμε πως οι φοιτητες δεν διοριστηκαν με χαρτομανι,αλλα μετα απο επιτυχημενη πορεια στις πανελληνιες..
θεωρω πως τα προβληματα τοσο στην χωρα οσο και στο πανεπιστημιο ειναι διαφορετικης φυσεως
και γνωστα σε ολους μας,σε ολους οσους σπουδασαν

Ακόμη και στο σχολείο υπάρχουν κανόνες. Στο γυμνάσιο και στο λύκειο αν κάνει ο μαθητής αδικαιολόγητες απουσίες περισσότερες από το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο μένει στην ίδια τάξη.

Μπαίνει μία τάξη και στα ΑΕΙ με αυτό το μέτρο το οποίο αποτρέπει τους φοιτητές από το να εφησυχαστούν. Αυτό είναι καλό όχι μόνο για τους ίδιους τους φοιτητές αλλά και για τους γονείς τους που πληρώνουν το ενοίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Γιώργο.
Εδώ και χρόνια φωνάζουν ότι το μέτρο θα ισχύσει και η πρώτη φουρνιά των μεγαλοετών θα διαγραφεί μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2014 αν δεν κάνω λάθος.
Δεν μπορεί η τριτοβάθμια εκπαίδευση να είναι "χαλαρά και light" και "μπάτε σκύλοι αλέστε".
Εγώ παρόλο που δούλευα 2 χρόνια και δεν πολυ-παρακολουθούσα, 17 στα 19 έχω περάσει και με πολύ καλό μέσο όρο.
Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες.

Παύση σπουδών πάντα υπήρχε επομένως αυτός ο οποίος δεν μπορούσε για οποιοδήποτε x,y λόγο να φοιτήσει την έπαιρνε και άρχιζε όποτε μπορούσε. Αλλά οι περισσότεροι δεν μπορούσαν ούτε αυτό να κάνουν γιατί άραζαν στα καφέ με τα τάβλι και τα χαρτιά και το βράδυ με γκομενάκια & clubs ΚΑΙ δεν πατούσαν ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ στη σχολή. Όχι πως εμείς δεν κάναμε τίποτα από αυτά αλλά όλα θέλουν μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν ειχε νοημα η παυση σχολης παλια,απο την στιγμη που δεν υπηρχαν ορια..αυτο εννοουσα..ουδεις την μεταχειριζοταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παλιά δεν είχε. Από την δημοσίευση όμως του νόμου 3549 σε ΦΕΚ και μετά είχε νόημα καθώς και αυτός ο νόμος περιελάμβανε διατάξεις για την αυτοδίκαιη διαγραφή φοιτητών. Οι διατάξεις αυτές δεν ενεργοποιήθηκαν καθώς πριν τεθούν σε ισχύ αντικαταστάθηκαν από τις αντίστοιχες του νόμου 4009. Αν δεν είχαν καταργηθεί τότε οι πρώτες διαγραφές των φοιτητών θα συνέβαιναν νωρίτερα. Έτσι ο νόμος 4009 έδωσε ακόμη μεγαλύτερη περίοδο χάριτος στους επι πτυχίω φοιτητές.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δόθηκαν ευκαιρίες για να τακτοποιήσουν οι επί πτυχίω φοιτητές τις σπουδές τους, χρονικές (11 χρόνια και βάλε) και θεσμικές (αναστολή σπουδών, εξέταση από επιτροπή μετά από 3 αποτυχημένες εξετάσεις ενός μαθήματος κλπ.). Από εκεί και πέρα υπόκειται στον καθένα αν και πώς θα τις αξιοποιήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ενταξει υπαρχουν ομως λογοι υγειας,οικογενειακοι και αλλοι για τους οποιους καποιος καθυστερει...μην ξεχνας το μεγαλυτερο μερος αυτου του χρονου δεν υπηρχαν ορια..οποτε ο αλλος απλα την αφηνε την σχολη...και ετρεχε...δενσ ημαινει δηλ οτι σπουδαζε εκεινο το διαστημα

εξαλλου η ακαδημαικη κοινοτητα μπορει να επικροτει.....αλλα κανονικα τα μαθηματα σε προπτυχιακο επιπεδο επρεπε να ειναι 36 αφου θελουμε να γινουμε ευρωπη..επομενως καποιες εδρες να κοπουν
επισης η ακαδημαικη κοινοτητα να προσλαμβανεται με συμβαση 10 μηνων οπως στην αμερικη..και να ανανεωνεται μετα απο αξιολογηση των δημοσιευσεων κ.λπ

εξαλλου μπορει οι παρα πολυ παλιοι να εχουν επιστρεψει και να ναι ενεργοι...αρα ο νομος να εφαρμοστει για τους ανενεργους οσους εχουν να δωσουν μαθημα χρονο και

Κατ' αρχήν πόνεσαν τα μάτια μας! Ο τονισμός και η ορθογραφία είναι εξίσου σπουδαίο πράγμα με την σωτηρία της ψυχής.

Αν υποστηρίζεις ότι δεν πρέπει να διαγραφούν οι φοιτητές που έχουν 10+ χρόνια και δεν έχουν πάρει ακόμα πτυχίο που να δεις τι γίνεται στα μεταπτυχιακά. Εκεί σε διώχνουν κατ' ευθείαν αν δεν έχεις τελειώσει στον προβλεπόμενο χρόνο. Άντε να σου δώσουν ένα εξάμηνο παραπάνω χαριστικά. Δε σε βλέπω όμως να το σχολιάζεις καθόλου αυτό το γεγονός καθώς ΟΛΟΙ ξέρουμε πως σήμερα το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο (εκτός ίσως από τα πτυχία ιατρικής, οδοντιατρικής, κτηνιατρικής και φαρμακλευτικής) καθώς το πτυχίο από μόνο του δεν έχει αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τονισμο εννοεις .-

δεν κανω λογο για το μεταπτυχιακο διοτι πρωτον δεν εισαγεσαι σε αυτο με πανελληνιες

δευτερον το πτυχιο πλεον εχει παρει την θεση που ειχε το απολυτηριο πριν κατι χρονια..θεωρειται κατι σαν υποχρεωτικη εκπαιδευση

εξαλλου θεωρω πως η εκπαιδευση δεν πρεπει να συνδεεται σοι και καλα με την εργασια..απο την στιγμη που οι αιωνιοι δεν επιβαρυνουν ουτε ευρω τα ταμεια και εισηχθησαν με αδιαβλητο τροπο δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να εχουμε τοση πρεμουρα να τους διαγραψουμε?οταν μαλιστα τα προβληματα που επειγουν σε σχολες και κρατος ειναι και κοστοβορα και ζωτικα..και πραγματικα θα αναμορφωθει το τοπιο αν προστρεξουμε σε αυτα...
γιατι να ειμαστε ακριβοι στα πιτουρα;

η αποψη μου για το θεμα ειναι να διαγραφουν μονο οσοι δεν δωσαν ουτε ενα μαθημα εδω και εναν χρονο,ενω θα πρεπει να υπαρξουν προβλεψεις για φοιτητες με προβληματα υγειας κ.λπ
οι αλλοι που απελυθησαν ή δεν βρισκουν εργασια και σκεφτηκαν αντι να βολοδερνουν στα καφενεια να επιστρεψουν στις σχολες να μην διαγραφουν οσα χρονια και αν εχουν στην καμπουρα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Είτε δεν καταλαβαίνεις είτε δεν θέλεις να καταλάβεις. Αν διαγραφούν οι αιώνιοι φοιτητές και εφαρμοστεί η ρήτρα του ν+2 τότε βελτιώνεται η ποιότητα του κάθε τμήματος και καταλαμβάνει καλύτερη θέση στις διάφορες παγκόσμιες αξιολογήσεις που γίνονται. Είναι ένα μέτρο για την βελτίωση της εικόνας του τμήματος στο εξωτερικό.

Σε όλες τις αξιολογήσεις των τμημάτων ο δείκτης αυτός παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και προσθέτει σοβαρότητα στο συγκεκριμένο τμήμα καθώς δίνει την εντύπωση ότι υπάρχει τάξη και δεν είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε". Αυτό το γεγονός είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη προσέλκυση επενδύσεων για την διεξαγωγή ερευνητικών προγραμμάτων.

Να διαγραφούν όσοι πρέπει να διαγραφούν. Να δείξουμε μία εικόνα σοβαρών πανεπιστημίων που δεν έχουν αιώνιους φοιτητές. Δεν θα λυθούν όλα τα προβλήματα αλλά θα βελτιωθεί η εικόνα στο εξωτερικό. Είναι ένα μικρό βήμα για τη βελτίωση της εικόνας των πανεπιστημίων στο εξωτερικό.

Εμένα η γνώμη μου είναι να διαγραφούν όλοι αυτοί που προβλέπει ο νόμος. Και πολύς χρόνος τους δόθηκε. Κάποια στιγμή πρέπει να ξεκαθαρίσει η τρίχα από το στάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
λολ

πως ακριβως βελτιωνεται δηλαδη η βαθμολογια των πανεπιστημιων ως προς αυτο...

εγω βλεπω ως συνιστωσες της βαθμολογησης τις υποδομες,τις δημοσιευσεις των καθηγητων...οι καταληψεις πραγματι εχουν μια βαρυτητα

θα πρεπει να διαγραφουν σχολες οποτε και η χρηματοδοτηση θα ειναι μεγαλυτερη για τα εναπομειναντα..και να περιοριστει η εισροη φοιτητων στις σχολες ..να βελτιωθουν οι αναλογιες...να υπαρξει ελεγχος και αξιολογηση παντου..θα πρεπει να δουμε και τα παραπανω πραγματα
οπως και να επιτραπουν ιδιωτικα πανεπιστημια με επενδυσεις πολλων εκατομμυριων ωστοσο.

οι αιωνιοι φαντασματα ειναι..μονο στις εξεταστικες ερχονται οι περισσοτεροι,αντε και αυτοι που επεστρεψαν λογω της τρομακτικης ανεργιας που αντιμετωπίζουν...και δεν επιβαρυνουν ουτε ευρω...ειναι απολυτως αναγκαιο να γινουν αποδεκτοι σε μια χωρα που μαστιζεται απο τοσα προβληματα

οι αιωνιοι ειναι ενα αγαπητο θεμα αποπροσανατολισμου απο τα πραγματικα προβληματα της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης.
σου ξαναειπα να διαγραφουν οσοι δεν εχουν δωσει μαθημα εδω και ενα χρονο..ουτε ενα...και να υπαρξουν προβλεψεις για οσους εχουν προβληματα υγειας σοβαρα.
δεν ειμαι εναντιον της διαγραφης,ειμαι εναντιον της ακριτης διαγραφης και της ισοπεδωσης..
οταν καταρρεει το σπιτι βγαζουμε τα παιδι εξω..οχι το σερβιτσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ok, αν δεν γουστάρεις να γίνουμε καλύτεροι είναι δικαίωμα σου. Ευτυχώς οι περισσότεροι θέλουν να γίνουμε καλύτεροι (ούτε στάσιμοι, ούτε χειρότεροι).

Γιατί λοιπόν κάνουμε αξιολογήσεις και πληρώνουμε επιτροπές εξωτερικής αξιολόγησης; Γιατί να μπούμε στον εχαε και στον εεε;

Είναι δύσκολο και επίπονο να γίνουμε καλύτεροι, αξίζει όμως το κόπο η προσπάθεια. Οι προοδευτικοί θα ακολουθήσουν, οι οπισθοδρομικοί του στυλ "άσε τους αιώνιους φοιτητές, δεν κοστίζουν τίποτα" θα κάνουν ό,τι μπορούν για να μείνουμε στάσιμοι.

Δηλαδή 11-15 χρόνια δεν είναι αρκετά για ένα πτυχίο; Έλεος δηλαδή με τις βολεψιματικές απόψεις εδώ μέσα. Δεν είναι για τεμπέληδες το πανεπιστήμιο και όσοι έχουν προβλήματα ας αναστείλουν τις σπουδές τους μέχρι να τα λύσουν.

Ο νόμος θα εφαρμοστεί και πρέπει να εφαρμοστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα, έχω ξαναγράψει σε παρόμοιο θέμα.. Λοιπόν, είμαι άτομο με 67% αναπηρία οφειλόμενη σε ψυχιατρική πάθηση, είμαι στο 11ο έτος σπουδών και χρωστάω αρκετά μαθήματα.. Επίσης, παίρνω φάρμακα από το 2006.. Πιστεύετε πως πρέπει στην περίπτωσή μου να διαγραφώ? Γιατί αν ο νόμος εφαρμοστεί κατά γράμμα διαγράφομαι.. Δεν προβλέπονται από το νόμο κάποιες ρυθμίσεις όσον αφορά άτομα με σοβαρές και χρόνιες παθήσεις, όπως εγώ.. Δεν πιστεύετε ότι αυτό είναι άδικο?? Επίσης όταν πήγα πριν αρκετά χρόνια να κάνω αναστολή σπουδών μου από τη σχολή μου, μου είπανε ότι δε γίνεται, γιατί έχω περάσει πριν το 2008.. Και έκανα τελικά πέρυσι αναστολή για ένα εξάμηνο και σκέφτομαι να ξανακάνω τώρα για να μην με πιάσει ο νόμος, αν εφαρμοστεί τον Σεπτέμβρη. Επίσης, αυτό με τις επιτροπές εξέτασης αν κοπείς σε κάποιο μάθημα 3 φορές ουδέποτε εφαρμόστηκε ποτέ στη δικιά μου σχολή τουλάχιστον και από ότι γνωρίζω και σε άλλες σχολές.. Εγώ νομίζω ότι τουλάχιστον θα πρέπει να υπάρξει μια εξατομίκευση στην κάθε περίπτωση, δεν μπορεί δηλαδή όλοι να τσουβαλιάζονται στην ίδια κατηγορία των ''τεμπέληδων'' και αν μη τι άλλο να δοθεί χρόνος σε άτομα με αποδεδειγμένο πρόβλημα υγείας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ο,τι γίνεται γίνεται περισσότερο για τη δημιουργία φθηνού εργατικού δυναμικού. Δεν έχεις λεφτά για φροντιστήριο? Δε θα περνάς στο πανεπιστήμιο. Δεν τελείωσες στην ώρα σου? Ξανα εργάτης να γίνεις. Απέραντο εξεταστικό κέντρο το λύκειο και απ τα 15 σου πανω στα ντουζένια σου, να γράφεις άριστα σε ολα για να σαι μέσα μετα απο 3 χρόνια! Για να γίνεις οδοντίατρος ας πούμε, να αριστεύεις απ τα 15 σου στα αρχαία! Αυτός που το σκέφτηκε πρέπει να ταν ιδιοφυία! Τεσπα, υπάρχουν ομως κάποιες λύσεις σε περίπτωση που εφαρμοστεί. Μια λύση είναι να ξεγραφτείς και οταν τα μάθεις να γραφτείς για να δώσεις. Μάλιστα ακόμα καλύτερα μπορείς να δίνεις εξετάσεις και σε συννενοηση με τους καθηγητές να κρατούν το βαθμό και να χρεώνεται οταν ξαναγραφτείς. Είναι κατι που γίνεται συχνά και σήμερα οταν δεν έχεις δηλώσει κάποιο μάθημα στην εγγραφή και θες να το δώσεις. Η αλλη λύση είναι αν διαγραφείς, απ οτι θυμάμαι λέει ο νόμος οτι σου δίνουν χαρτί με τα μαθήματα που χεις περάσει. Πας ξαναδίνεις πανελλήνιες, περνάς στην ιδια σχολή και πας μετα στους καθηγητες για αναγνώριση και έχεις απ την αρχή χρόνο, πάσο, κλπ κλπ. Η δυσκολία είναι οτι αν είσαι σε υψηλόβαθμη σχολή είναι δύσκολο να ξαναγράψεις τόσο καλά, αλλα αν είναι σχολή του 15 πχ, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βασικά αν γίνει η διαγραφή προβλέπω να ξαναδίνει πανελλαδικές πολύς κόσμος και θα περνάει στην ιδια σχολη για να ανανεώσει το χρόνο του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Επίσης, αυτό με τις επιτροπές εξέτασης αν κοπείς σε κάποιο μάθημα 3 φορές ουδέποτε εφαρμόστηκε ποτέ στη δικιά μου σχολή τουλάχιστον και από ότι γνωρίζω και σε άλλες σχολές.. Εγώ νομίζω ότι τουλάχιστον θα πρέπει να υπάρξει μια εξατομίκευση στην κάθε περίπτωση, δεν μπορεί δηλαδή όλοι να τσουβαλιάζονται στην ίδια κατηγορία των ''τεμπέληδων'' και αν μη τι άλλο να δοθεί χρόνος σε άτομα με αποδεδειγμένο πρόβλημα υγείας..

Αυτό ισχύει σε όλες τις σχολές. Είναι νόμος του κράτους. Αν σου κάνουν τους δύσκολους, κάνεις μια ανώνυμη καταγγελία στο υπουργείο παιδείας και στον εισαγγελέα και τον τρώνε μια καλή. Είναι υποχρεωμένοι να το εφαρμόσουν το μέτρο.

Επίσης αναστολή των σπουδών μπορούν να κάνουν όλοι και αν στη γραμματεία σου κάνουν τους δύσκολους ζήτα τους να σου δώσουν έγγραφη βεβαίωση ότι δεν το κάνουν. Μετά τους έχεις στο χέρι. Και πάλι η ανώνυμη καταγγελία και χωρίς αυτή τη βεβαίωση θα κάνει το θαύμα της.

Μην μασάς ότι σου λέει ο κάθε δημόσιος υπαλληλίσκος. Γι αυτό πρέπει να διαβάζουμε τους νόμους. Για να μη μας πιάνει κορόιδο κανένας.

Μια λύση είναι να ξεγραφτείς και οταν τα μάθεις να γραφτείς για να δώσεις. Μάλιστα ακόμα καλύτερα μπορείς να δίνεις εξετάσεις και σε συννενοηση με τους καθηγητές να κρατούν το βαθμό και να χρεώνεται οταν ξαναγραφτείς. Είναι κατι που γίνεται συχνά και σήμερα οταν δεν έχεις δηλώσει κάποιο μάθημα στην εγγραφή και θες να το δώσεις. Η αλλη λύση είναι αν διαγραφείς, απ οτι θυμάμαι λέει ο νόμος οτι σου δίνουν χαρτί με τα μαθήματα που χεις περάσει.

Νομίζω ότι απαγορεύεται να εισαχθείς ξανά στο ίδιο τμήμα από το οποίο έχεις πάρει αποφοιτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Σωστός ο χλαπάτσας! Πες τους καλύτερα, τι? δε μου κάνετε αναστολή? Θα σας δείξω εγώ, θα δείτε τι θα πάθετε!!!!

Δε λέει ο νόμος οτι απαγορεύεται να ξαναπεράσεις στην ιδια σχολή. Αμα το έχεις δει γράφτο. Και απλα ένα χαρτί δίνουν με τα μαθήματα, δε θα το λεγα αποφοιτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αποφοιτήριο είναι το χαρτί που παίρνει ο φοιτητής ενός τμήματος ΑΕΙ ο οποίος για οποιονδήποτε λόγο διαγράφεται από το τμήμα χωρίς να έχει ολοκληρώσει το πρόγραμμα σπουδών για πτυχίο. Όποιος παίρνει αποφοιτήριο παίρνει και πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας με τα μαθήματα που έχει περάσει και δεν του επιτρέπεται να εγγραφεί ξανά στο ίδιο τμήμα (π.χ. με εκ νέου συμμετοχή στις πανελλήνιες εξετάσεις). Εγώ αυτό ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κατάλαβα τι λες για το αποφοιτήριο, αλλα μέχρι στιγμής δεν έχω δει να λέει κάπου οτι απαγορεύεται να ξαναμπείς στη σχολή με πανελλήνιες. Οταν γράφτηκα στη σχολή στο πρώτο εξάμηνο θυμάμαι που μας λέγανε οτι απαγορεύεται να μαστε φοιτητες κι αλλου. Αλλα και να απαγορεύεται, μπορείς να περάσεις σε παραπλήσια σχολή αν υπάρχει ή στην τελικά σε αλλη σχολή και να χεις παλι απ την αρχή πάσο, εστία, τα χρόνια που αναλογούν κλπ. Και φυσικά ολοι ξέρουμε οτι είναι απλό να περάσεις κάπου δίνοντας πανελλήνιες, εκτος απο τις πολύ υψηλόναβαθμες σχολές. Σε αυτή την περίπτωση αν διαγραφούν οσοι ξεπέρασαν τα χρόνια και ξαναπεράσουν στην ιδια ή σε αλλη σχολή, τοτε τα έξοδα για το κράτος θα ναι πολλαπλάσια! Αντίθετα οι αιώνιοι τώρα επιβαρύνουν οικονομικά μόνο τους γονείς τους ή τον εαυτό τους αν δουλεύουν αλλου. Δηλαδή αν εγώ διαγραφώ απ το φυσικό ας πούμε, χτυπάω ένα 14 στις πανελλήνιες και μπαίνω ξανα σε καθηγητική, οικονομικό, ξένες φιλολογίες κλπ οπότε τελικά το κράτος μέσα μπαίνει! Βασικά πρέπει να σκεφτούμε οτι στις πανελλήνιες ο,τι και να γράψεις, ακόμα και λευκή κόλλα, κάπου μπαίνεις. Απ οτι θυμάμαι υπάρχουν και αει με μέσο ορο λίγο πάνω απ το μηδέν. Αν οι διαγραφέντες το κάνουν αυτό θα ξαναγίνουν φοιτητές και τα έξοδα πάλι απ την αρχή! Θα πέσει τρελό γέλιο! Μια λύση είναι να πει το κράτος οτι οποιος θέλει να κάνει κάτι να το δηλώσει στη σχολή απ του χρόνου και να πάρει 4-5 έτη και μετα τέλος. Οσοι πούνε δε μας νοιάζει ας σβηστούνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top