Διάλυση του Αλεξάνδρειου ΤΕΙ Θεσσαλονίκης

sotos_ateith

Νεοφερμένος

Ο sotos_ateith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ρε μπουμπουκε που κοπτεσαι για το καλο της πολιτειας απο που και ως που το τει σερρων ειναι καλυτερο απο ΑΤΕΙΘ?Επειδη το 80%απο τους εισακτεους ειναι με βαθμο κατω απο τη βαση?επειδη απο τη ΑΔΙΠ πηρε χαμηλωτερη αξιολογηση απο το ΑΤΕΙΘ?
μονο σου λες οτι σε καθε χωριο εκαναν και ενα τει.στο δικο σου χωριο αραγε γιατι εβαλαν τει και τωρα θελουν να πανε και 12000 στο χωριο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
τωρα μπορεις να τις διαβασεις και εσυ

Σερρες
https://www.hqaa.gr/eks/A TEI Serres Informatics & Telecommunications_FINAL.pdf

θεσσαλονικη
https://www.hqaa.gr/eks/EEC-Final-report-ATEI.pdf

βγαλε μονος σου τα συμπερασματα!!

Ρίξε μια ματιά μπουμπούκε...με τη λογική σου, όπως και με του σχεδίου "Αθηνά", θα έπρεπε να παραιτηθούν αυτοί οι άνθρωποι, γιατί στην ουσία οι αξιολογήσεις τους πάνε στα σκουπίδια. Ας κάνει το υπουργείο καλύτερες αξιολογήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos_ateith

Νεοφερμένος

Ο sotos_ateith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
φιλε jj καλα αυτα που λες μιας και μιλας απο την πλευρα μιας μικρης κοινωνιας που επωφελειται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο το σχεδιο αθηνα.
Να σε ενημερωσω ομως οτι δεν θα ημασταν κατα του σχεδιου αθηνα αν ηταν με καθαρα ακαδημαικα κριτηρια και βαση αξιολογησης.Τωρα ομως απο που και ως που διαλυεται ενα τει θεσσαλονικης με βασεις μεγαλυτερες ακομα και απο πανεπιστημια και με εξαιρετικες αξιολογησεις και μεταφερονται τμηματα σε ενα τει με μετριες αξιολογησεις δεν μπορω να το καταλαβω.Μεταφερουν τμηματα στις σερρες ενω αλλα τμηματα με 0 μελη δεπ και με λιγους εισακτεους καθε χρονο μενουν αλωβητες.Τα ακαδημαικα κριτηρια να τα ειχαν λαβει υποψιν τους δεν θα ειχε καν τει στις σερρες που δημιουργηθηκαν απο τοπικους βουλευτες για ψηφοθηρια και τωρα οι ιδιοι βουλευτες αναγκαζουν 12000 φοιτητες να μετακινηθουν απο το ΑΤΕΙΘ στο μικρο τει των σερρων μονο και μονο για να ζησει η τοπικη κοινωνια απο το ζεστο χρημα οσως φοιτητων πανε εκει.
Καλα κανεις και χαιρεσαι για την αναπτυξη που θα εχει η πολη σου και δεν περιμενω να καταλαβεις εμας που θα πρεπει να μετακινηθουμε και θα πληρωνουμε τα σπιτια των σερρων ή τα κτελ για να δωσουμε ενα μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John P

Νεοφερμένος

Ο John P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι, οκ, εγώ ζω πίσω από το φεγγάρι και δεν ξέρω τι κατάσταση επικρατεί στην πραγματικότητα:P
Και επειδή έχω παρεξηγηθεί ως "γόνος" πλούσιας οικογένειας (:hehe:), μάθετε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ούτε ευκατάστατος είμαι, ούτε καλομαθημένος είμαι. Δουλεύω τα καλοκαίρια. (Όχι, δε θα φτάσω να βγάλω την οικονομική κατάσταση της οικογένειάς μου στο internet:P).

Θεωρώ όμως άδικο να μένουν στην αφάνεια κάποιες επαρχιακές πόλεις, όπως η Φλώρινα, το Κιλκίς, οι Σέρρες, οι οποίες από τουρισμό δεν τα πηγαίνουν καλά. Οπότε τα μόνα έσοδα είναι από τους φοιτητές. Τώρα μιλώ για την οικονομία ενός τόπου και όχι για τα οικονομικά των οικογενειών.

Όσον αφορά την οικονομική ευχέρεια του κάθε γονιού για τις σπουδές του παιδιού του, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ότι πολλοί δυσκολεύονται. Οι περισσότεροι δυσκολεύονται. Όμως:

  1. Το σχέδιο Αθηνά δεν έχει περάσει ακόμα και βρίσκεται σε στάδιο συζήτησης με τα ΤΕΙ και ΑΕΙ της χώρας.
  2. Αν σκεφτόμαστε μόνο την πάρτη μας, ζήτω πού καήκαμε. Δεν έχουμε μόνο εμείς προβλήματα, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι.
  3. Οι επαρχιακές πόλεις πλήττονται, επίσης, από οικονομικές δυσκολίες. Και όχι, οι επαρχιακές πόλεις δεν είναι χωριά για να έχεις τις κοτούλες σου και το κηπάκι σου για να τρως. Ακόμη και αν τα έχεις αυτά, πάλι πεινάς.
  4. Τόσο καιρό παραπονιέστε για τον ακαδημαϊκό χάρτη της χώρας, τώρα που αλλάζει, παραπονιέστε ακόμη περισσότερο.
  5. Όλοι θέλουν το τμήμα τους να παραμείνει ως έχει, χωρίς να έχουν κάτι να αντιπροτείνουν, παρά μόνο να λένε ότι το τμήμα τους πρέπει να παραμείνει για διάφορους λόγους. Απόλυτα σεβαστούς μεν, άτοπους δε.
Για το 5, δεν έχω δει κανένα φοιτητή που να του αρέσει ο νέος ακαδημαϊκός χάρτης της χώρας. Αν δε θέλετε τις αλλαγές, όλα παραμένουν ως έχουν, συνεπώς δεν εξοικονομούνται χρήματα για το κράτος. Δεν είναι όλα "πονάει χέρι, κόψει χέρι".


Αυτά. Ελπίζω να έγινα σαφής αυτή τη φορά.

Μια στιγμή γιατί .... :

1.)Ακριβώς για αυτό τον λόγο αγωνιζόμαστε όλοι. Για να μην περάσει!
2.) Δεν σκεφτόμαστε μόνο την πάρτη μας και αυτό αποδεικνύετε εύκολα και γρήγορα. ΖΗΤΑΜΕ την χρησιμοποίηση ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΩΝ κριτηρίων σε όλες τις περιπτώσεις!
3.)Sorry αλλά δεν διάβασα και έδωσα πανελλήνιες για να περάσω στο τμήμα μου και μετά από 2 χρόνια να μου πουν ,θα πας στις Σέρρες για να ενισχύσεις την οικονομία ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ για παράδειγμα!
ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ να βρουν λεφτά από αλλού. Και στο κάτω κάτω άμα ήθελα να περάσω σε άλλη πόλη θα είχα επιλέξει ένα από τα ΑΕΙ στα Ιωάννινα!
4.) Να αλλάξει δεν αντιλέγω! Αλλά όταν μου θέτεις σαν κριτήριο την οικονομική ανάπτυξη διάφορων χωριών/μικρών πόλεων .....ΤΙ να πω η συζήτηση σταματάει εδώ!!
5.) Φυσικά και καθένας θα θέλει να μείνει το τμήμα του στην Θεσσαλονίκη για παράδειγμα!Γιατί απλά δεν υπάρχει λόγος για την μετακίνηση!Δεν μετακινείς σχολές από ένα από τα μεγαλύτερα ΤΕΙ σε ένα μικρότερο για μην κλείσει το μικρότερο σε βάθος χρόνου...... με συγχωρείς αλλά η αλήθεια είναι αυτή αν ισχύσει η βάση του 10 σε λίγα χρόνια

Όπως και να έχει ο μόνος λόγος για τις συγχωνεύσεις είναι μόνο η οικονομική ενίσχυση της περιοχής των Σερρών!
Δεν δημιουργείς μεγάλη και δυνατή ακαδημαϊκή μάζα καταστρέφοντας την εκεί που υπάρχει ήδη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Άκου κάτι jj.

Οι φοιτητές δεν έχουνε καμία δουλειά να ενδιαφερθούν για την περιφέρεια.
Αυτό ας το κάνει το κράτος,η τοπική αυτοδιοίκηση.
Ας κάνουν τουριστικά προγράμματα,ας ψαχτούν οι ίδιοι οι κάτοικοι της περιφέρειας για να ενισχυθεί ο τόπος τους.
Γιατί να ενδιαφερθώ για την ενίσχυση της περιφέρειας όταν δεν έχω χρήματα να ζήσω;
Ας ενδιαφερθούν οι αρμόδιοι.

Ας κινητοποιηθούν επιτέλους οι κάτοικοι των χωριών και των περιφεριακών πόλεων.
Όχι μόνο καθισιό και να περιμένουν να τους έρθουν οι φοιτητές.
Χρόνια και χρόνια τα ίδια πράγματα.

Δώθηκαν πόσες χρηματικές ενισχύσεις στους αγρότες της Ελλάδας από την ΕΕ τα προηγούμενα χρόνια και τα έτρωγαν τα λεφτά. Καθισιό και περιμένουμε τους φοιτητές. Ε δεν είναι έτσι.
Δεν έχει κανέναν λόγο ο μέσος φοιτητής να νοιαστεί για μια περιοχή που το σύνολο των κατοίκων της δεν έχει διεκδικήσει ποτέ και τίποτα.
Δηλαδή οι περιφέρειες στις χώρες του εξωτερικού πως ζούνε;
Μήπως υπάρχουν και εκεί πανεπιστήμια σε κάθε χωριουδάκι;

Από την άλλη όμως..
Δεν αντέχω και αυτό το πράγμα που ο καθένας κλαίγεται για τη σχολή του και το ΤΕΙ του.
Καταλαβαίνετε ότι ζούμε στο Ελλαδιστάν και έχουμε άπειρες σχολές που ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρέπει να μειωθούν και να συγχωνευτούν; Να μειωθούν οι θέσεις ,να ανασάνει λίγο η αγορά εργασίας που έχει ΓΕΜΙΣΕΙ με πτυχιούχους που δεν βρίσκουν τίποτα;

Γιατί να κάτσω να ενδιαφερθώ για την συγχώνευση του οποιοδήποτε ΤΕΙ,την στιγμή που υπάρχουν άλλη 5-6 ΙΔΙΑ ΤΕΙ στην Ελλάδα; Υπάρχει λογική σε αυτό το πράγμα;
Κάθε χωριό και ΤΕΙ;
Κάθεται και κλαίγεται ο καθένας ενώ δεν καταλαβαίνει ότι έχουμε πιάσει πραγματικά πάτο και ότι αν δεν γίνουν μερικές αλλαγές απλά θα μιλάμε για πραπάνω υποβάθμιση και ακόμα πιο πενιχρή κατάσταση στην αγορά εργασίας;

Και ναι ξέρω,βάλτε όσες αρνητικές θέλετε. Θα μου πεί ο ένας "εγώ εκεί πέρασα,εκεί θέλω να μείνω",ναι οκ βρε παιδιά και εγώ μαζί σας. Αλλά τόσο διάστημα βλέπω ότι απλά ο καθένας νοιάζεται για το τομάρι του και όχι για κάτι άλλο.

Πόσοι φοιτητές και μαθητές λέγανε παλιά "ναι στην συγχώνευση","ναι να μειωθούν οι θέσεις",αλλά πρακτικά όταν γίνονται αλλαγές,από παντού διαμαρτυρίες και από παντού "όχι να μην συγχωνευτεί το τει μου".
Λές και θα σε σώσει η μη συγχώνευση όταν μιλάμε για τέτοιον τεράστιο αριθμό αποφοίτων. Νah.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
φιλε jj καλα αυτα που λες μιας και μιλας απο την πλευρα μιας μικρης κοινωνιας που επωφελειται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο το σχεδιο αθηνα.
Να σε ενημερωσω ομως οτι δεν θα ημασταν κατα του σχεδιου αθηνα αν ηταν με καθαρα ακαδημαικα κριτηρια και βαση αξιολογησης.Τωρα ομως απο που και ως που διαλυεται ενα τει θεσσαλονικης με βασεις μεγαλυτερες ακομα και απο πανεπιστημια και με εξαιρετικες αξιολογησεις και μεταφερονται τμηματα σε ενα τει με μετριες αξιολογησεις δεν μπορω να το καταλαβω.Μεταφερουν τμηματα στις σερρες ενω αλλα τμηματα με 0 μελη δεπ και με λιγους εισακτεους καθε χρονο μενουν αλωβητες.Τα ακαδημαικα κριτηρια να τα ειχαν λαβει υποψιν τους δεν θα ειχε καν τει στις σερρες που δημιουργηθηκαν απο τοπικους βουλευτες για ψηφοθηρια και τωρα οι ιδιοι βουλευτες αναγκαζουν 12000 φοιτητες να μετακινηθουν απο το ΑΤΕΙΘ στο μικρο τει των σερρων μονο και μονο για να ζησει η τοπικη κοινωνια απο το ζεστο χρημα οσως φοιτητων πανε εκει.
Καλα κανεις και χαιρεσαι για την αναπτυξη που θα εχει η πολη σου και δεν περιμενω να καταλαβεις εμας που θα πρεπει να μετακινηθουμε και θα πληρωνουμε τα σπιτια των σερρων ή τα κτελ για να δωσουμε ενα μαθημα.
1. Δεν είναι η πόλη μου:P (Paradox of the day)
2. Καταλαβαίνω τη διαφορά των δύο ΤΕΙ. Όμως, βλέπω πιο σφαιρικά τη λύση που πρότεινε το υπουργείο. Δεν τη συμμερίζομαι, ούτε την επικροτώ. Κατακρίνω τη συμπεριφορά των φοιτητών, οι οποίοι αντιδρούν με λάθος τρόπο.

Η Θεσσαλονίκη όμως έχει και έναν άλφα πληθυσμό όπως και η Αθήνα,Πάτρα,Λάρισα.
Φαντάσου εσύ να έμενες Θεσ/νίκη,να σπούδαζες αγγλική φιλολογία και με το σχέδιο Αθηνά να σε έστελναν πχ Φλώρινα(ξέρω δεν υπάρχει τμήμα αλλά λέω αν υπήρχε) και οι γονείς σου με το ζόρι τα βγάζουν πέρα...θα πήγαινες;
Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτομαι για να φύγω και να πάω στη Θεσσαλονίκη, με τον υπερπολλαπλάσιο πληθυσμό. Ο λόγος είναι οικονομικός. Όμως μουα αρέσουν τόσο τα αγγλικά, που θα προσπαθήσω με νύχια και με δόντια να πάω. Δεν ξέρω. Θα μείνω στην εστία, θα μείνω σε συγγενείς, πάντως θα πάω:P

Αλλά ναι, δεν είναι κάτι εύκολο να είσαι μακριά από το σπίτι σου. Το καταλαβαίνω και θα το ζήσω, λογικά. Εξήγησα, όμως, τις θέσεις μου παραπάνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos_ateith

Νεοφερμένος

Ο sotos_ateith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ωραια jj οταν πας θεσσαλονικη σου ευχομαι να σου πει καποιος υπουργος τωρα πας στη λαμια να δω τι θα κανεις και πως θα συμπεριφερθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
ωραια jj οταν πας θεσσαλονικη σου ευχομαι να σου πει καποιος υπουργος τωρα πας στη λαμια να δω τι θα κανεις και πως θα συμπεριφερθεις
Ευχαριστώ πολύ:P

Ούτως ή άλλως, πάλι σε διαφορετική πόλη θα είμαι. Είτε είμαι Θεσσαλονίκη, είτε Λαμία.

Αρχική Δημοσίευση από Aegloswen:
Από την άλλη όμως..
Δεν αντέχω και αυτό το πράγμα που ο καθένας κλαίγεται για τη σχολή του και το ΤΕΙ του.
Καταλαβαίνετε ότι ζούμε στο Ελλαδιστάν και έχουμε άπειρες σχολές που ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρέπει να μειωθούν και να συγχωνευτούν; Να μειωθούν οι θέσεις ,να ανασάνει λίγο η αγορά εργασίας που έχει ΓΕΜΙΣΕΙ με πτυχιούχους που δεν βρίσκουν τίποτα;

Γιατί να κάτσω να ενδιαφερθώ για την συγχώνευση του οποιοδήποτε ΤΕΙ,την σιγμή που υπάρχουν άλλη 5-6 ΙΔΙΑ ΤΕΙ στην Ελλάδα; Υπάρχει λογική σε αυτό το πράγμα;
Κάθε χωριό και ΤΕΙ;
Κάθεται και κλαίγεται ο καθένας ενώ δεν καταλαβαίνει ότι έχουμε πιάσει πραγματικά πάτο και ότι αν δεν γίνουν μερικές αλλαγές απλά θα μιλάμε για πραπάνω υποβάθμιση και ακόμα πιο πενιχρή κατάσταση στην αγορά εργασίας;

Και ναι ξέρω,βάλτε όσες αρνητικές θέλετε. Θα μου πεί ο ένας "εγώ εκεί πέρασα,εκεί θέλω να μείνω",ναι οκ βρε παιδιά και εγώ μαζί σας. Αλλά τόσο διάστημα βλέπω ότι απλά ο καθένας νοιάζεται για το τομάρι του και όχι για κάτι άλλο.

Πόσοι φοιτητές και μαθητές λέγανε παλιά "ναι στην συγχώνευση","ναι να μειωθούν οι θέσεις",αλλά πρακτικά όταν γίνονται αλλαγές,από παντού διαμαρτυρίες και από παντού "όχι να μην συγχωνευτεί το τει μου".
Λές και θα σε σώσει η μη συγχώνευση όταν μιλάμε για τέτοιον τεράστιο αριθμό αποφοίτων. Νah.
Συμφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John P

Νεοφερμένος

Ο John P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σωστά όλα αυτά που λες!
Ναι να συγχωνευτούν τμήματα που δεν είχαν κανένα γνωστικό αντικείμενο ,έλλειψη μαθημάτων στο πρόγραμμα σπουδών , πάνω από το 50% των φοιτητών τους μπήκαν με βαθμολογία κάτω από το 10 ,υπήρχε έλλειψη φοιτητών, δημιουργήθηκαν μόνο και μόνο για να ψήφους και άλλα πολλά.
Μια στιγμή όμως.....
Θα μιλήσω για την σχολή μου μιας και έχω πλήρη επίγνωση της κατάστασης.
Ποιος ο λόγος που στέλνουν το τμήμα Πληροφορικής του ΑΤΕΙΘ στις Σέρρες;
Το τμήμα μου έχει αξιολογηθεί από τον ΑΔΙΠ με εξαιρετικές αξιολογήσεις. Αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά ή έστω το Conclusion κάτω κάτω
https://www.hqaa.gr/eks/EEC-Final-report-ATEI.pdf
Δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον αριθμό ΔΕΠ,εξοπλισμό.Έχει κοντά 2000 ενεργούς φοιτητές.Συνεισφέρει καθημερινά στην κοινωνία και στην βιομηχανία με πολλούς τρόπους αν θες στους λέω.
Το τμήμα πληροφορικής του ΑΤΕΙΘ έχει κάθε χρόνο βάση εισαγωγής γύρω στα 13000 μόρια.Μερικές φορές παραπάνω μέχρι τα 15000 μόρια άλλοτε μέχρι τα 12000 η μικρότερη βάση εισαγωγής.Ποιος λόγος να πάω σε ένα τμήμα που έχει μικρότερη βάση εισαγωγής και σε άλλη πόλη; Άμα θα ήθελα να σπουδάσω σε άλλη πόλη είχα την δυνατότητα να περάσω σε όλα κοντά τα ΑΕΙ των Ιωαννίνων/Αλεξανδρούπολης.
Όπως και να έχει.... Αναφέρω σαν παράδειγμα την δικιά μου περίπτωση που φυσικά δεν είναι η μόνη, για να σου δείξω ότι όντος το σχέδιο Αθηνά έχει και κάποια θετικά στοιχεία,αλλά αυτά είναι λίγα και στις περισσότερες περιπτώσεις θίγονται τμήματα για να επιβιώσουν άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ίσως λόγω των λειτουργικών εξόδων:P

Τώρα πραγματικά, βαρέθηκα να ακούω "το τμήμα μου αυτό, το τμήμα μου εκείνο". Προτείνετε κάποιο τμήμα να συγχωνευτεί με το τμήμα σας ή το τμήμα σας να συγχωνευτεί με ένα άλλο. Κανείς δε θέλει να συγχωνευτεί το τμήμα του, αλλά θέλει να αλλάξει ο ακαδημαϊκός χάρτης της χώρας μας. Οκ, το τμήμα μου είναι super wow και πρέπει να παραμείνει. Οκ, το ίδιο πιστεύουν και οι υπόλοιποι φοιτητές, οποιουδήποτε τμήματος προς συγχώνευση στον ελλαδικό χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John P

Νεοφερμένος

Ο John P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ίσως λόγω των λειτουργικών εξόδων:P

Τώρα πραγματικά, βαρέθηκα να ακούω "το τμήμα μου αυτό, το τμήμα μου εκείνο". Προτείνετε κάποιο τμήμα να συγχωνευτεί με το τμήμα σας ή το τμήμα σας να συγχωνευτεί με ένα άλλο. Κανείς δε θέλει να συγχωνευτεί το τμήμα του, αλλά θέλει να αλλάξει ο ακαδημαϊκός χάρτης της χώρας μας. Οκ, το τμήμα μου είναι super wow και πρέπει να παραμείνει. Οκ, το ίδιο πιστεύουν και οι υπόλοιποι φοιτητές, οποιουδήποτε τμήματος προς συγχώνευση στον ελλαδικό χώρο.

Τώρα εάν εσύ από όλα αυτά κατάλαβες ότι έγραψα το παραπάνω σχόλιο για την σχολή μου μόνο........ τι να πω.
Όπως είπα αναφέρω το παράδειγμα της σχολής μου γιατί σε αυτή σπουδάζω και ξέρω τα πράγματα από κοντά.
Όπως όλοι αναφέρουν ,χρησιμοποίηση ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ /ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΩΝ ! Τόσο δύσκολο είναι ; Ή μήπως δεν συμφέρει γιατί θα πρέπει να κλείσουν τμήματα από ΜΠΛΕ /ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΚΤΛΠ νομούς!
Και δεν σου λέω στον αέρα ότι το τμήμα μου είναι SUPER WOW σου έδωσα Link της αξιολόγησης.
Για τσέκαρε ποιο ΤΕΙ έρχεται πρώτο...
https://www.4icu.org/gr/

Ξέχασα πρέπει να αποδυναμωθεί το ΑΤΕΙΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
  1. Το σχέδιο Αθηνά δεν έχει περάσει ακόμα και βρίσκεται σε στάδιο συζήτησης με τα ΤΕΙ και ΑΕΙ της χώρας.
  2. Αν σκεφτόμαστε μόνο την πάρτη μας, ζήτω πού καήκαμε. Δεν έχουμε μόνο εμείς προβλήματα, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι.
  3. Οι επαρχιακές πόλεις πλήττονται, επίσης, από οικονομικές δυσκολίες. Και όχι, οι επαρχιακές πόλεις δεν είναι χωριά για να έχεις τις κοτούλες σου και το κηπάκι σου για να τρως. Ακόμη και αν τα έχεις αυτά, πάλι πεινάς.
  4. Τόσο καιρό παραπονιέστε για τον ακαδημαϊκό χάρτη της χώρας, τώρα που αλλάζει, παραπονιέστε ακόμη περισσότερο.
  5. Όλοι θέλουν το τμήμα τους να παραμείνει ως έχει, χωρίς να έχουν κάτι να αντιπροτείνουν, παρά μόνο να λένε ότι το τμήμα τους πρέπει να παραμείνει για διάφορους λόγους. Απόλυτα σεβαστούς μεν, άτοπους δε.
Για το 5, δεν έχω δει κανένα φοιτητή που να του αρέσει ο νέος ακαδημαϊκός χάρτης της χώρας. Αν δε θέλετε τις αλλαγές, όλα παραμένουν ως έχουν, συνεπώς δεν εξοικονομούνται χρήματα για το κράτος. Δεν είναι όλα "πονάει χέρι, κόψει χέρι".

Κοίτα, επειδή συζητάμε για τα ΤΕΙ Θεσ/νίκης και Σερρών συγκεκριμένα έχω να σου πω ότι η συγκεκριμένη συγχώνευση γίνεται για καθαρά πολιτικούς λόγους.

Τώρα. Ναι όλοι μας λέμε να αλλάξει ο ακαδιμαϊκός χάρτης της Ελλάδος αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο. Ένας καλύτερος ή ο καλύτερος κατ'εμέ τρόπος είναι:
Να βγεί μια ανακοίνωση η οποία θα λέει τα παρακάτω Χ,Υ ΤΕΙ-ΑΕΙ της ελλάδος απο αυτό το έτος δεν θα βρίσκονται στο μηχανογραφικό τον υποψηφίων. Θα λειτουργήσουν για τα επόμενα 5-6 χρόνια κανονικά με τους υπάρχοντες φοιτητές και μετά απο το πέρας αυτών των ετών η εναπομείναντες φοιτητές είτε μεταφέρονται στο πλησιέστερο αντίστοιχο τμήμα είτε διαγράφονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John P

Νεοφερμένος

Ο John P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κοίτα, επειδή συζητάμε για τα ΤΕΙ Θεσ/νίκης και Σερρών συγκεκριμένα έχω να σου πω ότι η συγκεκριμένη συγχώνευση γίνεται για καθαρά πολιτικούς λόγους.

Τώρα. Ναι όλοι μας λέμε να αλλάξει ο ακαδιμαϊκός χάρτης της Ελλάδος αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο. Ένας καλύτερος ή ο καλύτερος κατ'εμέ τρόπος είναι:
Να βγεί μια ανακοίνωση η οποία θα λέει τα παρακάτω Χ,Υ ΤΕΙ-ΑΕΙ της ελλάδος απο αυτό το έτος δεν θα βρίσκονται στο μηχανογραφικό τον υποψηφίων. Θα λειτουργήσουν για τα επόμενα 5-6 χρόνια κανονικά με τους υπάρχοντες φοιτητές και μετά απο το πέρας αυτών των ετών η εναπομείναντες φοιτητές είτε μεταφέρονται στο πλησιέστερο αντίστοιχο τμήμα είτε διαγράφονται.


Σωστό αυτό που λες!Και για να μην νομίζουν κάποιοι ότι σκεφτόμαστε μόνο για την πάρτη μας, το σχέδιο ΑΘΗΝΑ θα πρέπει να να ξανά αρχίσει από την αρχή, από μηδενική βάση έτσι ώστε να υπάρξει δικαιοσύνη σε όλες τις περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ρε μπουμπουκε που κοπτεσαι για το καλο της πολιτειας απο που και ως που το τει σερρων ειναι καλυτερο απο ΑΤΕΙΘ?Επειδη το 80%απο τους εισακτεους ειναι με βαθμο κατω απο τη βαση?επειδη απο τη ΑΔΙΠ πηρε χαμηλωτερη αξιολογηση απο το ΑΤΕΙΘ?
μονο σου λες οτι σε καθε χωριο εκαναν και ενα τει.στο δικο σου χωριο αραγε γιατι εβαλαν τει και τωρα θελουν να πανε και 12000 στο χωριο σου?
1ον δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο το τει σερρων απο το τει θεσσαλονικης ,φυσικα δεν ειναι και οντως εχουν 80% κατω απο τη βαση,αν διαβαζες ολο τ αρθρο θα καταλαβαινες οτι μιλουσα για το νεα τμηματα που θα δημιουργηθουν απο τις συγχωνευσεις οτι σαφως θα ειναι καλυτερα απο τα προηγουμενα και εξηγω ενα καρο λογους,που προφανως δεν μπηκες στη διαδικασια ουτε καν να τους δεις.Αμφιβαλεις οτι τα νεα ολοκληρωμενα τμηματα θα ειναι καλυτερα απο τα προηγουμενα?αν ναι τοτε μαλλον δεν εχεις ιδεα τι γινεται!
2ον απο Αθηνα ειμαι και οχι απο χωριο,επειδη δε καταλαβαινω για ποιο τει στο χωριο μου μιλας ,αν εννοεις για το τμημα μου ειναι αει και οχι τει και ειναι το πιο παλιο και ιστορικο τμημα του πανεπιστημιου Αιγαιου,και ειναι σε αξιολογηση και σε ερευνητικο επιπεδο σε σχεση με τα αλλα τμηματα μαθηματικων ανα την επικρατεια ,απο τα πιο αξιολογα,και γιαυτο και για κανενα λογο δεν υπαρχει περιπτωση να εκλεινε.(οι ψαγμενοι του φορουμ μπορουν να το επιβεβαιωσουν):D

ρε μπουμπουκε που κοπτεσαι για το καλο της πολιτειας απο που και ως που το τει σερρων ειναι καλυτερο απο ΑΤΕΙΘ?Επειδη το 80%απο τους εισακτεους ειναι με βαθμο κατω απο τη βαση?επειδη απο τη ΑΔΙΠ πηρε χαμηλωτερη αξιολογηση απο το ΑΤΕΙΘ?
μονο σου λες οτι σε καθε χωριο εκαναν και ενα τει.στο δικο σου χωριο αραγε γιατι εβαλαν τει και τωρα θελουν να πανε και 12000 στο χωριο σου?

Ρίξε μια ματιά μπουμπούκε...με τη λογική σου, όπως και με του σχεδίου "Αθηνά", θα έπρεπε να παραιτηθούν αυτοί οι άνθρωποι, γιατί στην ουσία οι αξιολογήσεις τους πάνε στα σκουπίδια. Ας κάνει το υπουργείο καλύτερες αξιολογήσεις.
www.esos.gr/uploads/axiologisi/sxedio_athina_4on.pdf στην σελιδα 27 οπως βλεπεις εχει τα τει θεσσαλονικης και τα αντιστοιχα του τει σερρων στα οποια θα συγχωνευθουν καθως και στο πως θα μετονομαστει το τμημα ,ειναι κατανοητο οτι δε θελετε να συγχωνευτειτε σε τμηματα του τει σερρων λογω του οτι το 86% ειναι κατω απο τη βαση και λογω οτι το δικο σας κανει μεγαλυτερο εργο και εχει καλυτερες υποδομες απο το τει σερρων,ομως αυτο που δεν καταλαβατε ειναι οτι οταν λεει οτι θα συγχωνευτειτε δεν σημαινει οτι θα πατε απλως στο τει το δικο τους,ισως ηθελημενα οι διαφοροι παρακινητες σας να σας δοσαν να καταλαβετε κατι τετοιο.Θα στο πω καπως με μαθηματικο τροπο ,αυτοι ειναι το 0,5 πες και σεις το 1,5 για να μην σας πεσουν και τα μουτρα,μαζι θα γινεται το 2.Στισ Σερρες λοιπον θα εχετε ολοι καλυτερες εγκαταστασεις και δε θα ειναι το παλιο τει Σερρων καθως θα εχει πολυ μεγαλυτερη χρηματοδοτηση απο το ελληνικο κρατος ,αλλωστε αυτο ειναι και που καθοριζει την δυναμη καθενος τει.Το μονο κακο σε ολη την ιστορια ειναι οτι θα αναγκαστουν να μετακινηθουν απο τη θεσσαλονικη και θα αλλαξει η ζωη τους και ειναι κριμα γιατι ειχαν προγραμματισει να ζησουν θεσσαλονικη πχ για οικονομικους λογους γιατι εκει ειναι η οικογενεια τους,σαυτη την περιπτωση μονο υπαρχει θεμα αν και δεν νομιζω να μη μεριμνησει το κρατος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σύµφωνα µε το αναρτηµένο προσχέδιο της αλλαγής του χάρτη των Ανώτατων Ιδρυµάτων, το τµήµα µας απορροφάται από το τµήµα ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων που εδρεύει στη Χίο. Η αλλαγή αυτή µας βρίσκει κάθετα αντίθετους, καθώς υποβαθµίζει στις σπουδές µας και
αλλάζει το αντικείµενο αυτών! Επιπλέον, ο συνολικός σχεδιασµός του «Αθηνά» αποδυναµώνει τις σχολές για λόγους καθαρά οικονοµικούς και πολιτικούς. Ο Φοιτητικός µας Σύλλογος τάσσεται στο πλευρό των σχολών που αγωνίζονται για το δίκαιο των επιχειρηµάτων τους και την µη εξαφάνισή τους λόγω του σχεδίου «Αθηνά». Μετά από απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Φοιτητικού Συλλόγου του Τµήµατος Μηχανικών Οικονοµίας και ∆ιοίκησης, απορρίπτουµε καθολικά την απορρόφηση που προβλέπει το σχέδιο «Αθηνά», καθώς:
- Αλλάζει άρδην το αντικείµενο σπουδών µας µε αποτέλεσµα να υποβαθµιστούν τα διπλώµατα των αποφοίτων του τµήµατος, να µειωθεί δραστικά ο αριθµός των φοιτητών που θα συνεχίσουν τις σπουδές τους στο νέο τµήµα µε αποτέλεσµα την αντίστοιχη
διαφυγή προς τις ιδιωτικές σχολές για γρήγορα πτυχία µιας και ήδη έχουν παρέλθει χρόνια σπουδών.
- Είµαστε ενεργό τµήµα που αριθµεί σχεδόν 700 ενεργούς φοιτητές όντας η πιο ενεργή νότα του Πανεπιστηµίου στο νησί της Χίου.
- Οι απόφοιτοί µας γίνονται δεκτοί σε µεγάλα πανεπιστήµια του εξωτερικού, τόσο σε επίπεδο Master, όσο και σε επίπεδο διδακτορικού τίτλου Οι απόφοιτοί µας απορροφώνται σε ποσοστό του 96% µέσα σε 12 µήνες από τη στιγµή απόκτησης διπλώµατος.
- Σε µια κατεύθυνση του τµήµατος, οι φοιτητές ασχολούνται µε τα logistics, κάτι που περιέχεται µόνο σε 4 µεταπτυχιακά στην Ελλάδα (ΠΑ.ΠΕΙ., Ο.Π.Α., Ε.Μ.Π., Α.Π.Θ.) .
- Το τµήµα συγκεντρώνει το 25% της συνολικής έρευνας που γίνεται σε όλο το Πανεπιστήµιο Αιγαίου, αλλά επιπλέον έχει συνάψει συνεργασίες µε µεγάλα ερευνητικά προγράµµατα (π.χ. CERN).
- Το τµήµα είναι µοναδικό στο είδος του στην Ελλάδα και µάλιστα καινοτόµο, καθώς παρέχει πληθώρα γνώσεων, κυρίως τεχνικών, µε βασικό σκοπό ο απόφοιτος του τµήµατος να µπορεί να συνδιαλεχθεί µε κάθε µηχανικό κλασικής ειδικότητας για να
καταρτίζει ευκολότερα οικονοµοτεχνικές µελέτες, αλλά και σε βάθος χρόνου να συντονίζει µηχανικούς πολλών ειδικοτήτων για µεγάλα έργα.
- Έχει ένα µεταπτυχιακό πρόγραµµα που έχει ζήτηση στο σύνολό του από φοιτητές πολλών µηχανικών τµηµάτων.

Για τους παραπάνω λόγους, θεωρούµε βασικό να µην εξαλειφθεί το τµήµα Μηχανικών Οικονοµίας και ∆ιοίκησης, καθώς θα χαθεί το πρωτοπόρο αυτό αντικείµενο σπουδών. Αντιθέτως, απαιτούµε να ολοκληρωθεί η διαδικασία ίδρυσης της Πολυτεχνικής Σχολής του
Πανεπιστήµιου Αιγαίου µεταξύ του τµήµατός µας, του τµήµατος Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Μηχανικών Πληροφοριακών και Τηλεπικοινωνιακών Συστηµάτων. Επιπλέον, σε κάθε περίπτωση, όσοι έχουν ήδη µπει στο τµήµα, να τελειώσουν τις σπουδές τους ως
Μηχανικοί Οικονοµίας και ∆ιοίκησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos_ateith

Νεοφερμένος

Ο sotos_ateith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
www.esos.gr/uploads/axiologisi/sxedio_athina_4on.pdf στην σελιδα 27 οπως βλεπεις εχει τα τει θεσσαλονικης και τα αντιστοιχα του τει σερρων στα οποια θα συγχωνευθουν καθως και στο πως θα μετονομαστει το τμημα ,ειναι κατανοητο οτι δε θελετε να συγχωνευτειτε σε τμηματα του τει σερρων λογω του οτι το 86% ειναι κατω απο τη βαση και λογω οτι το δικο σας κανει μεγαλυτερο εργο και εχει καλυτερες υποδομες απο το τει σερρων,ομως αυτο που δεν καταλαβατε ειναι οτι οταν λεει οτι θα συγχωνευτειτε δεν σημαινει οτι θα πατε απλως στο τει το δικο τους,ισως ηθελημενα οι διαφοροι παρακινητες σας να σας δοσαν να καταλαβετε κατι τετοιο.Θα στο πω καπως με μαθηματικο τροπο ,αυτοι ειναι το 0,5 πες και σεις το 1,5 για να μην σας πεσουν και τα μουτρα,μαζι θα γινεται το 2.Στισ Σερρες λοιπον θα εχετε ολοι καλυτερες εγκαταστασεις και δε θα ειναι το παλιο τει Σερρων καθως θα εχει πολυ μεγαλυτερη χρηματοδοτηση απο το ελληνικο κρατος ,αλλωστε αυτο ειναι και που καθοριζει την δυναμη καθενος τει.Το μονο κακο σε ολη την ιστορια ειναι οτι θα αναγκαστουν να μετακινηθουν απο τη θεσσαλονικη και θα αλλαξει η ζωη τους και ειναι κριμα γιατι ειχαν προγραμματισει να ζησουν θεσσαλονικη πχ για οικονομικους λογους γιατι εκει ειναι η οικογενεια τους,σαυτη την περιπτωση μονο υπαρχει θεμα αν και δεν νομιζω να μη μεριμνησει το κρατος ;)

Δηλαδή εσύ θεωρείς σωστό και λογικό να απορροφηθεί ένα "καλύτερο" τμήμα, (σύμφωνα με τις παραμέτρους που ανέφερες, για να μην παρεξηγηθώ με την έννοια "καλύτερο"), από ένα λιγότερο καλό, ένα τμήμα που εδρεύει στη συμπρωτεύουσα από ένα τμήμα στην περιφέρεια. Να στο θέσω και μαθηματικά αφού το θέλεις, ποιο λογικό δεν είναι να έρθει το 0,5 και να κολλήσει στο 1,5 για να γίνει το 2; Και κανείς δε μας είπε ότι θα είναι απλή μεταφορά, θα είναι ριζική αλλαγή του προγράμματος σπουδών, του αντικειμένου σπουδών. Επιλέξαμε μία σχολή με βάση το αντικείμενο και την έδρα της, ΑΥΤΕΣ οι παράμετροι οφείλουν να μείνουν σταθερές μέχρι το πέρας των σπουδών μας τουλάχιστον.

1ον δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο το τει σερρων απο το τει θεσσαλονικης ,φυσικα δεν ειναι και οντως εχουν 80% κατω απο τη βαση,αν διαβαζες ολο τ αρθρο θα καταλαβαινες οτι μιλουσα για το νεα τμηματα που θα δημιουργηθουν απο τις συγχωνευσεις οτι σαφως θα ειναι καλυτερα απο τα προηγουμενα και εξηγω ενα καρο λογους,που προφανως δεν μπηκες στη διαδικασια ουτε καν να τους δεις.Αμφιβαλεις οτι τα νεα ολοκληρωμενα τμηματα θα ειναι καλυτερα απο τα προηγουμενα?αν ναι τοτε μαλλον δεν εχεις ιδεα τι γινεται!
2ον απο Αθηνα ειμαι και οχι απο χωριο,επειδη δε καταλαβαινω για ποιο τει στο χωριο μου μιλας ,αν εννοεις για το τμημα μου ειναι αει και οχι τει και ειναι το πιο παλιο και ιστορικο τμημα του πανεπιστημιου Αιγαιου,και ειναι σε αξιολογηση και σε ερευνητικο επιπεδο σε σχεση με τα αλλα τμηματα μαθηματικων ανα την επικρατεια ,απο τα πιο αξιολογα,και γιαυτο και για κανενα λογο δεν υπαρχει περιπτωση να εκλεινε.(οι ψαγμενοι του φορουμ μπορουν να το επιβεβαιωσουν):D

"-Το Τμήμα Πληροφορικής του ΑΤΕΙΘ ιδρύθηκε το 1987 και είναι το 4ο πιο παλιό Τμήμα Πληροφορικής στην Ελλάδα, με επιτυχημένη διαδρομή μέσα στην κοινωνία, την επιστήμη και τη βιομηχανία, σε ένα μεγάλο και εύρωστο ΤΕΙ, το 4ο μεγαλύτερο ΑΕΙ της χώρας.
- Το Τμήμα Πληροφορικής του ΑΤΕΙΘ πληροί τα κριτήρια Ποιότητας και Βιωσιμότητας αφού:
- Δέχεται συνεχώς φοιτητές με πολύ υψηλή βαθμολογία, σε σχέση με τον μέσο όρο των ΤΕΙ της χώρας (2η υψηλότερη βάση μεταξύ των 23 τμημάτων Πληροφορικής ΤΕΙ). Συνήθως, ο τελευταίος εισαγόμενος στο Τμήμα Πληροφορικής του ΑΤΕΙΘ, έχει μεγαλύτερη βαθμολογία από τον πρώτο εισαγόμενο στο αντίστοιχο Τμήμα του ΤΕΙ Σερρών. Ακόμη και οι φοιτητές από τις Σέρρες, την Καβάλα ή τη Θράκη (4% των φοιτητών μας) που επέτυχαν υψηλή βαθμολογία, προτίμησαν να φοιτήσουν στο Τμήμα μας και στην πόλη της Θεσσαλονίκης παρά στις Σέρρες.
- Το Τμήμα αριθμεί 18 μέλη ΕΠ (εκκρεμεί ο διορισμός ενός ακόμη μέλους).
- Από το Τμήμα έχουν αποφοιτήσει χιλιάδες πτυχιούχοι (120-140 ανά έτος), ενώ εκατοντάδες από αυτούς πραγματοποιούν στη συνέχεια μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές, διαπρέποντας στη βιομηχανία και τον ακαδημαϊκό χώρο, τόσο στην Ελλάδα όσο και το εξωτερικό. Η απορροφητικότητα των πτυχιούχων μας ακόμη και σήμερα αγγίζει το 95%.
- Οι υποδομές του Τμήματος είναι επαρκείς και οι υπηρεσίες που παρέχει το Τμήμα είναι υψηλού επιπέδου σύμφωνα με την έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης.
- Οι φοιτητές του Τμήματος δηλώνουν ικανοποιημένοι από το επίπεδο των σπουδών και των παρεχόμενων υπηρεσιών, καθώς και από τις καλές σχέσεις με τους διδάσκοντες.
- Αποτελεί το πιο ενεργό Τμήμα του ΑΤΕΙΘ στο πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών Erasmus στον τομέα της εκπαίδευσης διατηρώντας περισσότερες από 50 σχέσεις συνεργασίας με υψηλού επιπέδου Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα, Εταιρίες Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών.
- Το Τμήμα έχει συμβάλει καθοριστικά στην υποστήριξη των επιχειρήσεων Πληροφορικής και νέων τεχνολογιών στη περιοχή της Θεσσαλονίκης, όπου κατά κύριο λόγο εδρεύουν οι αντίστοιχες επιχειρήσεις της Βόρειας Ελλάδος. Με την προτεινόμενη μετακίνηση, η υπάρχουσα σύνδεση με τη βιομηχανία υποβαθμίζεται δραματικά καθώς η έδρα του νέου Τμήματος θα είναι η πόλη των Σερρών, η οποία ομολογουμένως διαθέτει ελάχιστες επιχειρήσεις και ανάγκες στο χώρο της Πληροφορικής σε σύγκριση με την Θεσσαλονίκη.
- Το Τμήμα διοργανώνει ημερίδα παρουσίασης των επιχειρήσεων Πληροφορικής στις εγκαταστάσεις του δύο φορές το χρόνο, όπου πολλοί φοιτητές επιλέγουν την επιχείρηση που θα εκπονήσουν την πρακτική τους άσκηση. Οι φοιτητές ασκούνται σε περισσότερες από 100 επιχειρήσεις, δημόσιες υπηρεσίες και ΑΕΙ. 45 περίπου εταιρίες έχουν έδρα τη Θεσσαλονίκη και μόνο 3 τις Σέρρες. Αντιστοίχως, το Τμήμα που στεγάζεται στις Σέρρες συνεργάζεται με 22 εταιρείες από τη Θεσσαλονίκη και μόνο 7 από τις Σέρρες. Το 15%-20% των φοιτητών μας συνεχίζει να εργάζεται στις επιχειρήσεις αυτές μετά το τέλος της πρακτικής του άσκησης. Οι επιχειρήσεις αυτές έχουν εκφράσει εγγράφως, την αντίθεσή τους στην απομάκρυνση του τμήματος από την Θεσσαλονίκη.
- Το γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής προφανώς δεν είναι υπερεξειδίκευση αλλά βασικό γνωστικό αντικείμενο το οποίο είναι απαραίτητο για την οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε έκθεση της προβλέπει ότι έως το 2015 θα υπάρχουν 700.000 ακάλυπτες θέσεις εργασίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ενώ οι πτυχιούχοι Πληροφορικής μειώνονται με σημαντικές επιπτώσεις στην ανταγωνιστικότητα της ευρωπαϊκής οικονομίας. Επιπλέον, το ευρωπαϊκό σχέδιο «Horizon 2020», ύψους 80 δισ. Ευρώ, το οποίο θα υλοποιηθεί κατά την περίοδο 2014-2020, θεωρεί ότι οι Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (ΤΠΕ) αποτελούν «τον βασικό καταλύτη της οικονομίας» και διαπιστώνει έλλειμμα δεξιοτήτων με αποτέλεσμα οι επιχειρήσεις να δυσκολεύονται να βρουν εμπειρογνώμονες ΤΠΕ. Είναι προφανής η ανάγκη διατήρησης ενός επιτυχημένου Τμήματος το οποίο καλύπτει ένα μεγάλο μέρος των αναγκών των επιχειρήσεων Πληροφορικής της Βόρειας Ελλάδος.
- Η πρόταση Μεταπτυχιακών Σπουδών που υπέβαλε το Τμήμα το 2010 εγκρίθηκε από το Υπουργείο στις 17-10-2012 και θα ξεκινήσει την προσεχή ακαδημαϊκή χρονιά. Το μοναδικό μεταπτυχιακό στην Ελλάδα σε «Ευφυείς Τεχνολογίες Διαδικτύου», αναμενόταν από πλήθος φοιτητών και αποφοίτων με σκοπό να αποκτήσουν ένα εξαιρετικό εφόδιο στην απαιτητική βιομηχανία της Πληροφορικής, σε μία πολύ δύσκολη οικονομική περίοδο. Είναι εξαιρετικά αμφίβολη η ύπαρξη ενδιαφέροντος για ένα μεταπτυχιακό που θα λειτουργεί στην πόλη των Σερρών, λόγω της μακρινής απόστασης από τη Θεσσαλονίκη και του συνεπαγόμενου υψηλού κόστους.
- Το Τμήμα Πληροφορικής είναι από τα πρώτα Τμήματα ΤΕΙ που πέρασε με μεγάλη επιτυχία εξωτερική αξιολόγηση από την Αρχή Διασφάλισης Ποιότητας (Α.ΔΙ.Π.) και η τυχόν μετακίνησή του στην επαρχία υπονομεύει όλες τις προσπάθειες ποιοτικής αναβάθμισης μέσω της αξιολόγησης.
- Τουλάχιστον το 65% των φοιτητών του Τμήματος είναι από τη Θεσσαλονίκη ενώ οι υπόλοιποι είναι κυρίως από όμορους νομούς (πχ. Πιερία, Χαλκιδική, Ημαθία). Η προτεινόμενη μετακίνηση του Τμήματος στις Σέρρες θα αυξήσει σημαντικά τις δαπάνες των οικογενειών των φοιτητών του τμήματος, γεγονός που θα οδηγήσει στην εγκατάλειψη των σπουδών από πολλούς φοιτητές. Μακροπρόθεσμα θα οδηγήσει στην μείωση του ενδιαφέροντος των φοιτητών για το Τμήμα και τελικά στην απαξίωση ενός εκ των καλυτέρων τμημάτων Πληροφορικής της χώρας. " , από το επίσημο κείμενο των καθηγητών του τμήματος.

Για ποια ιστορία, αξιολόγηση, έρευνα και αναγνωρισιμότητα μιλάς; Από τα παραπάνω, εσύ αν ήσουν φοιτητής του τμήματος θα περίμενες ποτέ μία πιθανή συγχώνευση και μετακίνηση στις Σέρρες; Ποτέ μη λες ποτέ, στην Ελλάδα ζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ο κοσμος το εχει τουμπανο. Επρεπε να μας λενε καποια πραγματα για να τα πιστευουμε . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ θεωρείς σωστό και λογικό να απορροφηθεί ένα "καλύτερο" τμήμα, (σύμφωνα με τις παραμέτρους που ανέφερες, για να μην παρεξηγηθώ με την έννοια "καλύτερο"), από ένα λιγότερο καλό, ένα τμήμα που εδρεύει στη συμπρωτεύουσα από ένα τμήμα στην περιφέρεια. Να στο θέσω και μαθηματικά αφού το θέλεις, ποιο λογικό δεν είναι να έρθει το 0,5 και να κολλήσει στο 1,5 για να γίνει το 2; Και κανείς δε μας είπε ότι θα είναι απλή μεταφορά, θα είναι ριζική αλλαγή του προγράμματος σπουδών, του αντικειμένου σπουδών. Επιλέξαμε μία σχολή με βάση το αντικείμενο και την έδρα της, ΑΥΤΕΣ οι παράμετροι οφείλουν να μείνουν σταθερές μέχρι το πέρας των σπουδών μας τουλάχιστον.
θεωρεις δηλαδη τοσο τραγικο το γεγονος το ποιο θα απορροφηθει που,αφου στην ουσια παλι ενα τμημα θα γινουν αλλωστε
ειτε 0,5+1,5 ειτε 1,5+0,5 το ιδιο ειναι 2 κανει,και πες οτι το σερρων ερχοταν σε σας το μονο που θα αλλαζε ειναι η πολη,οι αλλαγες πρεπει να γινουν γιατι αλλιως υπαρχει μια μονο λυση που δεν νομιζω να συμφερει κανεναν ετσι?να γινουν ιδιωτικα και να πληρωνουμε 50000 Ε το χρονο ,δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα....λεφτα δεν υπαρχουν!Α και αν τελος παντων θεωρειτε οτι ειναι αδικια,μην ανησυχειτε απο του χρονου ουτε τα μισα τμηματα δε θα μεινουν στην Ελλαδα,εκει να δεις τι θα γινει...αυτο που σ λεω να τ θυμασαι,τα πραγματα αλλαζουν,εστω και αργα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
θεωρεις δηλαδη τοσο τραγικο το γεγονος το ποιο θα απορροφηθει που,αφου στην ουσια παλι ενα τμημα θα γινουν αλλωστε
ειτε 0,5+1,5 ειτε 1,5+0,5 το ιδιο ειναι 2 κανει,και πες οτι το σερρων ερχοταν σε σας το μονο που θα αλλαζε ειναι η πολη,οι αλλαγες πρεπει να γινουν γιατι αλλιως υπαρχει μια μονο λυση που δεν νομιζω να συμφερει κανεναν ετσι?να γινουν ιδιωτικα και να πληρωνουμε 50000 Ε το χρονο ,δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα....λεφτα δεν υπαρχουν!Α και αν τελος παντων θεωρειτε οτι ειναι αδικια,μην ανησυχειτε απο του χρονου ουτε τα μισα τμηματα δε θα μεινουν στην Ελλαδα,εκει να δεις τι θα γινει...αυτο που σ λεω να τ θυμασαι,τα πραγματα αλλαζουν,εστω και αργα!;)

Ναι, είναι ΤΟΣΟ τραγικό, γιατί το τμήμα το οποίο απορροφά κάποιο άλλο, επικρατεί στο αντικείμενο και στο πρόγραμμα σπουδών στο τελικώς δημιουργημένο τμήμα. Και αυτό που λες εσύ 0,5+1,5=2, δε θα είναι έτσι, αλλά μάλλον θα γίνει στρογγυλοποίηση (κάπου στο 1, ίσως και χαμηλότερα), και ως γνωστόν η στρογγυλοποίηση γίνεται προς τα πάνω. Δεν πρόκειται να συνεχίσω τη συζήτηση, είναι εντελώς άσκοπο. Απλά κάτι τελευταίο, στο οποίο έρχομαι να συμφωνήσω μαζί σου, όλα εκεί οδεύουν, στην ιδιωτικοποίηση, αλλά στο χέρι μας είναι να το ανατρέψουμε, και αυτό δε γίνεται όντας καθισμένοι στη γωνιά μας επειδή απλά είμαστε προσωρινά "βολεμένοι" και "δεν μας επηρεάζει εμάς το σχέδιο", γιατί όταν θα έρθει η σειρά μας, θα είναι πολύ αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top