Διάβασμα στη Γ' Λυκείου

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
O φιλόλογος μου ήταν διορθωτής σε έκθεση και ιστορία και τα είδε με τα μάτια του. Λες να μου λέει ψέματα; Η χειρότερη περίπτωση είναι να πέσεις σε τέτοιο διορθωτή και για το λόγο αυτό τα μαθαίνεις παπαγαλία. Προετοιμάσου για το χειρότερο, έλπιζε το καλύτερο:no1:
Σίγουρα γι' αυτό το λόγο τα μαθαίνεις παπαγαλία αλλιώς ποιος ο λόγος αλλά μια ερώτηση. Ο ίδιος προσωπικά ο καθηγητής σου τι έκανε;
Οι καθηγητές το λένε αυτό γιατί δεν ξέρουν σε τι εξεταστή θα πέσει το κάθε γραπτό! Υπάρχουν εξεταστές που βλέπουν το βιβλίο και σημειώνουν με τικ το γραπτο, και ετσι βγαζουν το βαθμο! Το εχω δει απο προσωπικη εμπειρια σε καθηγητρια στην Α'Λυκειου στο μαθημα της Ιστοριας! Αλλοι παλι δεν εχουν την ορεξη να διαβαζουν τον καθενα να λεει τα ιδια πραγματα με αλλα λογια, και αρχιζουν και "πετσοκοβουν"!
Καλά άσε τι κάνουν στο λύκειο. Κι εμάς τα μάτια μας έχουν δει κουλά και κουλά. Αλλά δεν είναι οι εξετάσεις λύκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Σίγουρα γι' αυτό το λόγο τα μαθαίνεις παπαγαλία αλλιώς ποιος ο λόγος αλλά μια ερώτηση. Ο ίδιος προσωπικά ο καθηγητής σου τι έκανε;

Καλά άσε τι κάνουν στο λύκειο. Κι εμάς τα μάτια μας έχουν δει κουλά και κουλά. Αλλά δεν είναι οι εξετάσεις λύκειο...

οι εξεταστες ομως ειναι καθηγητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
οι εξεταστες ομως ειναι καθηγητες...
Μα δεν είπα ότι είναι κοσμοναύτες!:jumpy:
Αλλά άλλο οι πανελλήνιες και άλλο τα ενδοσχολικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Μα δεν είπα ότι είναι κοσμοναύτες!:jumpy:
Αλλά άλλο οι πανελλήνιες και άλλο τα ενδοσχολικά μαθήματα.

+1 :no1: Δεν διορθώνουν με τον ίδιο τρόπο τα ενδοσχολικά και τις πανελλαδικές. Στις πανελλαδικές τα κάνουν όλα με ακρίβεια χωρις να αδικήσουν κανένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τέλοσπάντων, προσωπικά πιστεύω πως αυτά που λένε περί ακριβούς απόδοσης του αυτουσίου κειμένου του βιβλίου επάνω στο γραπτό το θεωρώ αν μη τι άλλο βλακώδες. Όσο για τα υπόλοιπα που ακούμε: "Τα έγραψε με δικά του λόγια και τον έκοψαν" είναι παπατζηλίκια. Για να συμβεί κάτι τέτοιο σημαίνει πως οι εν λόγω μαθητές είτε παραποίησαν το νόημα είτε υπήρχαν ελλείψεις στο περιεχόμενο του γραπτού. Ειδάλλως δεν υπάρχει περίπτωση να σου κόψουν μονάδες επειδή τα έγραψες με κάπως παραλλαγμένη σειρά ή με διαφορετικό λεξιλόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ποσο ικανος ομως ειναι ενας μαθητης ωστε να μη ξεφευγει απο το νοημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο δύσκολο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδια η βιολογια γενικης μαθαινετε απ'εξω γιατι δε μπορεις να τη μαθεις με δικα ου λογια. Ομως η ιστορια (κατευθ) δε μπορεις με τιποτα να τη μαθεις απ'εξω... Ξερω απο μια φιλη μου που τα εγραψε με δικα της λογια (αλλα σωστα χωρις να αλλοιωνει το νοιμα) και της εβαλαν 20!!!! Καλο ειναι να τα κατανοισεις οχι να τα γραψεις παπαγαλια δεν εκτιμαται ουτε απο τον εξεταστη αυτο εξαλλου υπαρχει και η πηγη που καταλαβαινει ο εξεταστεις το διαασμα σου!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πρώτον μη γράφεις με κεφαλαία και δεύτερον τη βιολογία γενικής εγώ την έμαθα με δικά μου λόγια και μου έβαλαν 19,5


Φιλικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ο ίδιος προσωπικά ο καθηγητής σου τι έκανε;

Κοιτούσε να είναι πλήρες το νόημα. Δε το έκαναν όλοι όμως αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κοιτούσε να είναι πλήρες το νόημα. Δε το έκαναν όλοι όμως αυτό.
Άρα έρχεσαι στα λεγόμενά μου. Κι ο καθηγητής σου θα στο είπε για να σου εφιστήσει την προσοχή ούτως ώστε να μην ξεφύγεις από αυτά που πρέπει να καταγραφούν.
Επαναλαμβάνω πως εφόσον γράψεις αυτά τα οποία πρέπει δίχως να αλλοιώνεις το νόημα αλλά και δίχως να έχεις ελλείψεις περιεχομένου, κανείς δεν μπορεί να σου πει κουβέντα. Κανένας καθηγητής όσο κι αν επιμένετε δεν παίρνει από δίπλα του το βιβλίο για να δει τις λέξεις κατά γράμμα για να κόψει μονάδες από τους μαθητές.
Ποσο ικανος ομως ειναι ενας μαθητης ωστε να μη ξεφευγει απο το νοημα;
Αυτό εξαρτάται από τον καθένα όμως δεν πρόκειται για κάτι το τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Το "με δικα μου λογια" ειναι πολυ υποκειμενικο παντως.. καποιος μπορει να πιστευει οτι τα εγραψε οπως ηταν μεσα αλλα με διαφορετικα λογια, και να του ρθει ενας χαμηλος βαθμος και να απορει

ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να παιζουμε δυστυχως με τις πανελληνιες (οσο ηλιθια και αν ειναι η αποστηθιση), και οτι επιβαλλεται ο αυτοσχεδιασμος μονο σε περιπτωση που καποιος δεν μπορει να διατυπωσει ενα κομματι το οποιο δε θυμαται καλα (ανθρωπινο ειναι, τοτε μπορει να τα μπαλωσει).
-----------------------------------------
Πρώτον μη γράφεις με κεφαλαία και δεύτερον τη βιολογία γενικής εγώ την έμαθα με δικά μου λόγια και μου έβαλαν 19,5


Φιλικά ;)

Ησουν τυχερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ο παράγοντας τύχη, απλά δεν υπάρχει.

Συμφωνώ...μα το ότι τα έγραψα με δικά μου λόγια, δεν σημαίνει πως αλλοίωσα το νόημα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ο παράγοντας τύχη, απλά δεν υπάρχει.

το πιστευεις αυτο που λες? Οι πανελληνιες βασιζονται κατα μεγαλο ποσοστο στο θεμα "τυχη" σε ολες τις εκδοχες της! :)
-----------------------------------------
Συμφωνώ...μα το ότι τα έγραψα με δικά μου λόγια, δεν σημαίνει πως αλλοίωσα το νόημα...:)

Φυσικα! απλα στη βιολογια μπορεις να μετατρεψεις ελαχιστες λεξεις ωστε να μην αλλοιωθει το περιεχομενο.. αντι να πεις "παραγονται" πχ να πεις "προσδιδουν" η κατι τετοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
το πιστευεις αυτο που λες? Οι πανελληνιες βασιζονται κατα μεγαλο ποσοστο στο θεμα "τυχη" σε ολες τις εκδοχες της! :)
-----------------------------------------


Φυσικα! απλα στη βιολογια μπορεις να μετατρεψεις ελαχιστες λεξεις ωστε να μην αλλοιωθει το περιεχομενο.. αντι να πεις "παραγονται" πχ να πεις "προσδιδουν" η κατι τετοια

μα όταν είπα με δικά μου λόγια αυτό εννοούσα,δεν έγραψα παραμυθάκια!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
το πιστευεις αυτο που λες? Οι πανελληνιες βασιζονται κατα μεγαλο ποσοστο στο θεμα "τυχη" σε ολες τις εκδοχες της! :)
Δε θα βασιστώ όμως σε κανέναν παράγοντα τύχη. Θα πάω και θα γράψω ό,τι μπορώ και η επιτυχία μου θα είναι δικό μου επίτευγμα και η αποτυχία πάλι θα είναι δική μου. Δεν πρόκειται να την αποδώσω στην "ατυχία", όπως λες της στιγμής.
Φυσικα! απλα στη βιολογια μπορεις να μετατρεψεις ελαχιστες λεξεις ωστε να μην αλλοιωθει το περιεχομενο.. αντι να πεις "παραγονται" πχ να πεις "προσδιδουν" η κατι τετοια
Μα και στην ιστορία κάνεις κάτι ανάλογο απλά σε μεγαλύτερο βαθμό!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
μα όταν είπα με δικά μου λόγια αυτό εννοούσα,δεν έγραψα παραμυθάκια!!!!!:D

οχι γιατι καποιοι γραφουν οτι τους κατεβει :jumpy:
-----------------------------------------
Μα και στην ιστορία κάνεις κάτι ανάλογο απλά σε μεγαλύτερο βαθμό!!!:jumpy:

ε ναι, γιατι εκει εχεις το ελευθερο.. την ορολογια στη Βιολογια δε μπορεις να την περιγραψεις με αλλες λεξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
ε ναι, γιατι εκει εχεις το ελευθερο.. την ορολογια στη Βιολογια δε μπορεις να την περιγραψεις με αλλες λεξεις :P
Δε με ενδιαφέρει η Βιολογία γιατί δεν έχω! :xixi:

Υ.Γ. Άρα συμφωνήσαμε στην ιστορία ότι μπορείς να τη γράψεις με δικά σου λόγια!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Δε με ενδιαφέρει η Βιολογία γιατί δεν έχω! :xixi:

Υ.Γ. Άρα συμφωνήσαμε στην ιστορία ότι μπορείς να τη γράψεις με δικά σου λόγια!!! :D

Τι θα δώσεις για 6ο μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top