Διάβασμα στη Γ' Λυκείου

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
η βιολογια θελει και αποστηθιση αλλα κυριως κατανοηση γιατι με την κατανοηση μπορεις να θυμηθεις και την λεξη που θα εγραφες.Η ιστορια μονο αποστηθιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
η βιολογια θελει και αποστηθιση αλλα κυριως κατανοηση γιατι με την κατανοηση μπορεις να θυμηθεις και την λεξη που θα εγραφες.Η ιστορια μονο αποστηθιση.
Αυτά τα ακούω βερεσέ. Ιστορία δίχως κατανόηση δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
η βιολογια θελει και αποστηθιση αλλα κυριως κατανοηση γιατι με την κατανοηση μπορεις να θυμηθεις και την λεξη που θα εγραφες.Η ιστορια μονο αποστηθιση.

Δεν συμφωνώ. Αν δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, όσες φορές και να το διαβάσεις άκρη δεν θα βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
antigrafakia εσυ πώς μπορεις να εισαι ΤΟΣΟ σιγουρος οτι ΟΛΟΙ οι βαθμολογητες ειναι ετσι ; δεν το λεω με κακη διαθεση, απλα απορω !! :P
καθονται μες το καλοκαιρι και διορθωνουν χιλιαδες γραπτα..λες να ειναι ολοι τοσο ηρεμοι και καλοδιαθετοι ωστε να παιρνουν ολοσωστα οσα λεει ο καθενας με δικα του λογια ; ακομη κι αν το νοημα ειναι το ιδιο..και εγω το πιστευω πως καποιοι εχουν και το βιβλιο διπλα..γιατι αν απλα διαβαζαν ετσι τις απαντησεις πως θα ηξεραν αν αυτα εχει και μεσα το βιβλιο ή και καποια παραπανω;

και μια παλια μου καθηγητρια ηταν βαθμολογητρια καποτε (οχι ομως για τη θεωρητικη) και μας ειπε οτι οι οδηγιες που τους εδωσαν για τη βαθμολογηση ηταν πολυ αυστηρες και επρεπε να τις ακολουθησουν φυσικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά, εγώ έδωσα φέτος Πανελλήνιες και πήρα 20 και στην ιστορία και στη Βιολογία. Αυτό το κατάφερα με την αποστήθιση. Προσπαθούσα βέβαια παράλληλα να καταλαβαίνω αυτά που διαβάζω. Πιστεύω όμως πως χωρίς αποστήθιση είναι πολύ δύσκολο να γράψει κάποιος άριστα (ειδικά στην ιστορία) γιατί απλούστατα το βιβλίο είναι τόοοοσο κακογραμμένο που είναι πολύ εύκολο να ξεχάσει κάποιος κάποια λεπτομέρεια. Πολλά κομμάτια (ειδικά στο προσφυγικό) μοιάζουν μεταξύ τους και έτσι εύκολα μπορεί κανείς να τα μπερδέψει. Και έπειτα ας μην ξεχνάμε πως στις Πανελλήνιες ζητάνε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ και όχι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Βέβαια, ίσως στη θέση κάποιας λέξης να έγραψα μία συνώνυμη, όμως το 99% όσων έγραψα ήταν ακριβώς όπως στο βιβλίο.
Όσο αφορά τις πηγές, εγώ στα διαγωνίσματα προσπαθούσα να φτιάξω κάπως τις πηγές, να τις συνδέσω με στοιχεία του βιβλίου, και όμως η καθηγήτριά μου μου έκοβε πάρα πολλές μονάδες. Μου είπε λοιπόν να γράφω τις πηγές ως εξής: να γράφω όλα όσα λέει η πηγή με άλλα λόγια και ύστερα να παραθέτω το σχετικό κομμάτι του βιβλίου. Αυτό ακριβώς έκανα και στις Παν και πήρα τα δυο κατοσταράκια. Και μάλιστα επειδή βαριόμουν στις Παν, δεν μπήκα καν στον κόπο να προσπαθήσω να κατανοήσω τι έλεγαν οι πηγές!!! Μη νομίζετε λοιπόν πως οι πηγές καταργούν την παπαγαλία, αυτά είναι μύθοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
antigrafakia εσυ πώς μπορεις να εισαι ΤΟΣΟ σιγουρος οτι ΟΛΟΙ οι βαθμολογητες ειναι ετσι ; δεν το λεω με κακη διαθεση, απλα απορω !! :P
καθονται μες το καλοκαιρι και διορθωνουν χιλιαδες γραπτα..λες να ειναι ολοι τοσο ηρεμοι και καλοδιαθετοι ωστε να παιρνουν ολοσωστα οσα λεει ο καθενας με δικα του λογια ; ακομη κι αν το νοημα ειναι το ιδιο..και εγω το πιστευω πως καποιοι εχουν και το βιβλιο διπλα..γιατι αν απλα διαβαζαν ετσι τις απαντησεις πως θα ηξεραν αν αυτα εχει και μεσα το βιβλιο ή και καποια παραπανω;

και μια παλια μου καθηγητρια ηταν βαθμολογητρια καποτε (οχι ομως για τη θεωρητικη) και μας ειπε οτι οι οδηγιες που τους εδωσαν για τη βαθμολογηση ηταν πολυ αυστηρες και επρεπε να τις ακολουθησουν φυσικα..
Για την καθηγήτριά σου, η θεωρητική γι' αυτό λέγεται θεωρητική. Δεν είναι μια εξίσωση να αλλάξεις το πρόσημο και να χαλάσει όλη η άσκηση. Αν μπορέσεις να αποδώσεις αυτό το οποίο λέει το κείμενο ακόμη κι αν έχει αποδοθεί με δικά σου λόγια, κανένας απολύτως δεν μπορεί να σου πει πως αυτό το οποίο γράφεις είναι λάθος. Ακόμη κι αν το σκεφτείς, είναι ηλίθιο να το πιστεύεις αυτό το πράγμα.
Επιμένω πως οι μαθητές οι οποίοι υποστηρίζουν ότι τα έγραψαν με δικά τους λόγια, αλλοίωσαν έστω και σε ένα μικρό βαθμό το νόημα του κειμένου ή είχαν παραλείψει κάποια στοιχεία. Εγώ προσωπικά τείνω προς το να διορθώνω πολλά μέρη του βιβλίου το οποίο είναι τόσο κακογραμμένο και σε ορισμένες περιπτώσεις τόσο δυσνόητο, που ακόμη και με την μετατόπιση μιας λέξης λίγο πιο πριν ή λίγο πιο μετά, μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα!
Λοιπόν, παιδιά, εγώ έδωσα φέτος Πανελλήνιες και πήρα 20 και στην ιστορία και στη Βιολογία. Αυτό το κατάφερα με την αποστήθιση. Προσπαθούσα βέβαια παράλληλα να καταλαβαίνω αυτά που διαβάζω. Πιστεύω όμως πως χωρίς αποστήθιση είναι πολύ δύσκολο να γράψει κάποιος άριστα (ειδικά στην ιστορία) γιατί απλούστατα το βιβλίο είναι τόοοοσο κακογραμμένο που είναι πολύ εύκολο να ξεχάσει κάποιος κάποια λεπτομέρεια. Πολλά κομμάτια (ειδικά στο προσφυγικό) μοιάζουν μεταξύ τους και έτσι εύκολα μπορεί κανείς να τα μπερδέψει. Και έπειτα ας μην ξεχνάμε πως στις Πανελλήνιες ζητάνε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ και όχι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Βέβαια, ίσως στη θέση κάποιας λέξης να έγραψα μία συνώνυμη, όμως το 99% όσων έγραψα ήταν ακριβώς όπως στο βιβλίο.
Όσο αφορά τις πηγές, εγώ στα διαγωνίσματα προσπαθούσα να φτιάξω κάπως τις πηγές, να τις συνδέσω με στοιχεία του βιβλίου, και όμως η καθηγήτριά μου μου έκοβε πάρα πολλές μονάδες. Μου είπε λοιπόν να γράφω τις πηγές ως εξής: να γράφω όλα όσα λέει η πηγή με άλλα λόγια και ύστερα να παραθέτω το σχετικό κομμάτι του βιβλίου. Αυτό ακριβώς έκανα και στις Παν και πήρα τα δυο κατοσταράκια. Και μάλιστα επειδή βαριόμουν στις Παν, δεν μπήκα καν στον κόπο να προσπαθήσω να κατανοήσω τι έλεγαν οι πηγές!!! Μη νομίζετε λοιπόν πως οι πηγές καταργούν την παπαγαλία, αυτά είναι μύθοι.
Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για τα 20άρια σου.
Κανείς δεν είπε πως ζητούν ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΕΣ γνώσεις. Κανείς δεν είπε πως θα παραθέσουμε εγκυκλοπαιδικές γνώσεις στις Πανελλήνιες! Αλλά δε σημαίνει πρώτον πως η ξύλινη αποστήθιση και η μη κατανόηση ουσιαστικά των γραφομένων του βιβλίου είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για τον κάθε μαθητή να πάει να γράψει στις Πανελλήνιες. Το να μάθεις παπαγαλία 97 σελίδες μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά αφενός μεν θα χάσεις πολύ περισσότερο χρόνο με το να τα μάθεις κατ' αυτόν τον τρόπο και αφετέρου εκεί θα υπάρχει πολύ πιο ορατός ο κίνδυνος για να ξεχάσεις κάποιο κομμάτι. Ότι πολλά κομμάτια μοιάζουν μεταξύ τους είναι σωστό αλλά εφόσον γνωρίζεις καλά αυτά τα οποία διάβασες δεν έχεις πρόβλημα.
Από 'κει και πέρα το σύστημα, μας δίνουν τα θέματα κι εμείς αντί να θυμόμαστε περί τίνος πρόκειται θυμόμαστε τη σελίδα στην οποία είναι γραμμένα, είναι για να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο.
Όσο για τις πηγές, ως ενός βαθμού έχεις δίκαιο. Αλλά και πάλι μπορεί να κάνει έναν κάποιο διαχωρισμό μεταξύ αυτού του οποίου δεν έχει καν τη στοιχειώδη δυνατότητα να αναλύσει μια οιαδήποτε πηγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αλλά δε σημαίνει πρώτον πως η ξύλινη αποστήθιση και η μη κατανόηση ουσιαστικά των γραφομένων του βιβλίου είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για τον κάθε μαθητή να πάει να γράψει στις Πανελλήνιες. Το να μάθεις παπαγαλία 97 σελίδες μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά αφενός μεν θα χάσεις πολύ περισσότερο χρόνο με το να τα μάθεις κατ' αυτόν τον τρόπο και αφετέρου εκεί θα υπάρχει πολύ πιο ορατός ο κίνδυνος για να ξεχάσεις κάποιο κομμάτι. Ότι πολλά κομμάτια μοιάζουν μεταξύ τους είναι σωστό αλλά εφόσον γνωρίζεις καλά αυτά τα οποία διάβασες δεν έχεις πρόβλημα.
Από 'κει και πέρα το σύστημα, μας δίνουν τα θέματα κι εμείς αντί να θυμόμαστε περί τίνος πρόκειται θυμόμαστε τη σελίδα στην οποία είναι γραμμένα, είναι για να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο.

Ο ενδεδειγμενος δεν ειναι (και καλα)! Δυστυχως ομως το συστημα επιβαλλει την παπαγαλια, οσο κι αν δεν ειναι αποδεκτο απο κανεναν αυτο! Δεν αντιμετωπιζουν ολοι οι εξεταστες τον μαθητη ως "αχουτο μωρεεε, τα εγραψε με δικα του λογια! μπραβο για την προσπαθεια, παρε το 20" Θα συμφωνησω με την προλαλησασα

Edit : Για να μην παρεξηγηθω, δεν εννοω οτι δε θα βαλουν βαθμο στο μαθητη που θα τα γραψει με τα δικα του λογια, απλα η αποστηθιση ειναι το σιγουρο μεσο για το 20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ο ενδεδειγμενος δεν ειναι (και καλα)! Δυστυχως ομως το συστημα επιβαλλει την παπαγαλια, οσο κι αν δεν ειναι αποδεκτο απο κανεναν αυτο! Δεν αντιμετωπιζουν ολοι οι εξεταστες τον μαθητη ως "αχουτο μωρεεε, τα εγραψε με δικα του λογια! μπραβο για την προσπαθεια, παρε το 20" Θα συμφωνησω με την προλαλησασα

Edit : Για να μην παρεξηγηθω, δεν εννοω οτι δε θα βαλουν βαθμο στο μαθητη που θα τα γραψει με τα δικα του λογια, απλα η αποστηθιση ειναι το σιγουρο μεσο για το 20!
Αν δεις και κάπου αλλού έγραψα ότι το σύστημά μας, μας ωθεί προς την παπαγαλία. Αλλά ακόμη και η παπαγαλία έχει διαφορετικές μορφές. Είναι η συνειδητή, στην οποία καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και αν έχεις ένα ενδιαφέρον παραπάνω ψάχνεις για δικό σου καλό και για κανέναν άλλον και η υπάρχει και η παπαγαλία στην οποία πηγαίνεις στις εξετάσεις και γράφεις τις πηγές δίχως καν να γνωρίζεις τι λένε. Αν εσύ θεωρείς τη δεύτερη σωστή τότε είναι λογικό και επακόλουθο να συμφωνήσεις με την προλαλήσασα.
Η όλη μας διαφορά έγκειται σε αυτό το οποίο πιστεύεις εσύ και οι περισσότεροι εδώ μέσα πως οι εξεταστές είναι μερικές χιλιάδες καθηγητών οι οποίοι ζουν μέσα στην καταπίεση καθ' ότι καλοκαίρι, δίχως κλιματισμό, που αναζητούν ένα τσιγάρο κάθε ώρα και στιγμή για να τους φύγουν τα νεύρα και κοιτούν το γραπτό του μαθητή με τη χειρότερη των διαθέσεων.
Φυσικά και όλοι οι εξεταστές έχουν υποχρέωση να αντιμετωπίσουν τον μαθητή καθ' αυτόν τον τρόπο. Εφόσον παραθέτεις αυτά τα οποία ζητώνται δίχως ΚΑΜΙΑ παράλειψη, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΜΟΝΑΔΕΣ;;;
Αυτό ακόμη κανένας δεν μπόρεσε να μου το εξηγήσει με λογικά επιχειρήματα.
Δεν υπεραμύνομαι των εξεταστών αλλά και η αντιμετώπιση της οποίας λαγχάνουν είναι για γέλια και για κλάματα.

Και όπως είπα και πιο πριν διαφωνώ με το ότι η αποστήθιση είναι το σίγουρο μέσο για την επιτυχία. Όταν με την αποστήθιση εννοούμε το κατεβατό που δεν καταλαβαίνουμε και ούτε γουστάρουμε να μάθουμε. Κι εγώ αποστηθίζω αλλά πρώτα προσπαθώ να καταλάβω τι σκατά λέει ο ποιητής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Φυσικά και όλοι οι εξεταστές έχουν υποχρέωση να αντιμετωπίσουν τον μαθητή καθ' αυτόν τον τρόπο. Εφόσον παραθέτεις αυτά τα οποία ζητώνται δίχως ΚΑΜΙΑ παράλειψη, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΜΟΝΑΔΕΣ;;;
Αυτό ακόμη κανένας δεν μπόρεσε να μου το εξηγήσει με λογικά επιχειρήματα.
Δεν υπεραμύνομαι των εξεταστών αλλά και η αντιμετώπιση της οποίας λαγχάνουν είναι για γέλια και για κλάματα.

Ισως γιατι δεν υπαρχει καποιος μαθητης στην 3η λυκειου που να μπορει να το καταφερει αυτο, η να το ρισκαρει;

Ακομα και αν υπαρχει καποιος απολυτα ικανος ωστε να το καταφερει (που σημαινει οτι ειναι πολυ εξυπνος και παιρνει ευκολα στροφες, του κοβει δηλαδη), καταληγει στη λυση της παπαγαλιας (επειδη ακριβως ειναι εξυπνος και καχυποπτος, ωστε να μη θελει να το ρισκαρει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ισως γιατι δεν υπαρχει καποιος μαθητης στην 3η λυκειου που να μπορει να το καταφερει αυτο, η να το ρισκαρει;

Ακομα και αν υπαρχει καποιος απολυτα ικανος ωστε να το καταφερει (που σημαινει οτι ειναι πολυ εξυπνος και παιρνει ευκολα στροφες, του κοβει δηλαδη), καταληγει στη λυση της παπαγαλιας (επειδη ακριβως ειναι εξυπνος και καχυποπτος, ωστε να μη θελει να το ρισκαρει).
Εγώ πάλι πιστεύω πως κι εγώ κι εσύ και ο καθένας μας είναι απόλυτα ικανός για να το καταφέρει. Και δεν πρόκειται περί κατορθώματος. Αν μας το δίδασκαν εξ αρχής δε θα χρειαζόμασταν να σπαταλήσουμε ούτε δυο διδακτικές ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω πως κι εγώ κι εσύ και ο καθένας μας είναι απόλυτα ικανός για να το καταφέρει. Και δεν πρόκειται περί κατορθώματος. Αν μας το δίδασκαν εξ αρχής δε θα χρειαζόμασταν να σπαταλήσουμε ούτε δυο διδακτικές ώρες...

με "αν" θα μπορουσαμε να λυσουμε τα παντα

αλλα δυστυχως συμβαινει αυτο που προειπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
εγω ημουν φοβερο παπαγαλακι!ολη η ιστορια βιολογια φιλοσοφικος λογος κειμενα λατινικα απεξω!μεχρι κσχεδιαγραμματα στν εκθεση εμαθα απ'εξω...ειναι κακο βεβαια αλλα εμενα με βοηθησε....
κ διαβαζα 3-4 ωρες τν μερα....απλα εχω καλο μνημονικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
με "αν" θα μπορουσαμε να λυσουμε τα παντα

αλλα δυστυχως συμβαινει αυτο που προειπα :)
Όχι πάντοτε και δεν είναι απόλυτο. Κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να γίνει παπαγαλάκι. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα το τι θα επιλέξει να πράξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντινα Β

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καταλαβαινω αυτα που διαβαζω, πριν τα μαθω απ εξω (ευτυχως), αλλα ηθελα να μαθω πως μπορει κανεις να αποστηθισει τοσα πολλα στο τελος και να τα θυμαται ολα πολυ καλα, αν ειναι δηλαδη εφικτο και σε τι βαθμο[/qu


δεν ξερω για τα αλλα παιδια εγω παντως την ιστορια την ηξερα απο το καλοκαιρι.....και ολο τον χειμωνα απλα εκανα επαναληψη....απλα δεν την θελω αλλο....και στη σχολη μου πρωτο εξαμηνο εχει ιστορια δικαιου:mad:....ευτυχως μονο αυτο....παντως η θεωρητικη θελει πολλη επαναληψη και γενικα πολυ διαβασμα....αν θες νομικη οπως εγω ή παιδαγωγικα που εχουν ψηλες βασεις.....παντως οποια και να ειναι η επιλογη σου αξιζει να τα δωσεις ολα....θα τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.....καλη επιτυχια:no1:
-----------------------------------------
εγω ημουν φοβερο παπαγαλακι!ολη η ιστορια βιολογια φιλοσοφικος λογος κειμενα λατινικα απεξω!μεχρι κσχεδιαγραμματα στν εκθεση εμαθα απ'εξω...ειναι κακο βεβαια αλλα εμενα με βοηθησε....
κ διαβαζα 3-4 ωρες τν μερα....απλα εχω καλο μνημονικο....



ειναι να το εχεις....εγω νορμαλ πραγματα...ουτε παπαγαλακι ουτε χυμα....που περασες τελικα
-----------------------------------------
Στην Ιστορία ο 1ος μου έβαλε 99 και ο δεύτερος 92
Στα Αρχαια ο 1ος 92 ο 2ος 82
Επομενως ειναι ευκολο να καταλαβεις πως η βαθμολογηση ειναι στη διακριτικη ευχερεια του βαθμολογητη.Οι τεραστιες αυτες αποκλισεις οφειλονται στην ταση των φιλολογων να διορθωνουν εχοντας μπροστα τους το βιβλιο τσεκουρωνοντας σε καθε ευκαιρια.
Ετσι πρεπει να προσπαθησεις να εισαι οσο το δυνατον τυπικος με το βιβλιο του οργανισμού.θα σε συμβουλευα -αν και ειναι περισσοτερο χρονοβορο- να κανεις σχεδιαγραμματα και στη συνεχεια να φτιαχνεις δικες σου ερωτησεις τις οποιες και θα απαντας



και που περασες με τετοιους βαθμους:bye:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
εγω απλα λεω οτι δεν το ρισκαρω να γραψω με δικα μου λογια αυτα που λεει το βιβλιο..ενταξει δε λεω οτι σονει και καλα θα τα παρουν λαθος, αλλα αφου εχω τη δυνατοτητα και τη διαθεση να τα μαθω οπως ακριβως τα λεει και τελικα το καταφερω, γιατι να μπω στη διαδικασια να τα γραψω οπως μου φαινονται εμενα πιο ωραια διατυπωμενα ας πουμε; εννοειται πως αν κολλησω σε καποιες λεξεις θα γραψω συνωνυμες αλλα αν τα θυμαμαι ακριβως γιατι να μην τα γραψω ; γιατι να χασω τη σιγουρια μου; πειτε το ανασφαλεια,πειτε το βλακεια..εγω αυτο πιστευω..οτι εφοσον τα ξερεις σε σημειο να κανεις copy-paste απ τον εγκεφαλο γιατι να τα γραψεις αλλιως ; xP δεν υπαρχει λογος..και δε λεω οτι δεν καταλαβαινω τι διαβαζω απλα δεν ασχολουμαι περαιτερω..να ψαξω δηλαδη απο μονη μου κι αλλα σχετικα πραγματα..γιατι δεν εχω χρονο, ουτε ορεξη ! αν εσυ εχεις και θες, τοσο το καλυτερο για σενα ! αλλα κι αυτος που διαβασε παπαγαλια και καταλαβαινει τις ερωτησεις και ποιο κομματι πρεπει να γραψει στην καθεμία δεν εχει κανενα λογο να ανησυχει..:)συμπερασμα:ο καθενας να διαβαζει και να τα μαθαινει οπως ο ιδιος νομιζει οτι ειναι καλυτερο γι αυτον κι οτι θα τον βοηθησει περισσοτερο ! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
εγω απλα λεω οτι δεν το ρισκαρω να γραψω με δικα μου λογια αυτα που λεει το βιβλιο..ενταξει δε λεω οτι σονει και καλα θα τα παρουν λαθος, αλλα αφου εχω τη δυνατοτητα και τη διαθεση να τα μαθω οπως ακριβως τα λεει και τελικα το καταφερω, γιατι να μπω στη διαδικασια να τα γραψω οπως μου φαινονται εμενα πιο ωραια διατυπωμενα ας πουμε; εννοειται πως αν κολλησω σε καποιες λεξεις θα γραψω συνωνυμες αλλα αν τα θυμαμαι ακριβως γιατι να μην τα γραψω ; γιατι να χασω τη σιγουρια μου; πειτε το ανασφαλεια,πειτε το βλακεια..εγω αυτο πιστευω..οτι εφοσον τα ξερεις σε σημειο να κανεις copy-paste απ τον εγκεφαλο γιατι να τα γραψεις αλλιως ; xP δεν υπαρχει λογος..και δε λεω οτι δεν καταλαβαινω τι διαβαζω απλα δεν ασχολουμαι περαιτερω..να ψαξω δηλαδη απο μονη μου κι αλλα σχετικα πραγματα..γιατι δεν εχω χρονο, ουτε ορεξη ! αν εσυ εχεις και θες, τοσο το καλυτερο για σενα ! αλλα κι αυτος που διαβασε παπαγαλια και καταλαβαινει τις ερωτησεις και ποιο κομματι πρεπει να γραψει στην καθεμία δεν εχει κανενα λογο να ανησυχει..:)συμπερασμα:ο καθενας να διαβαζει και να τα μαθαινει οπως ο ιδιος νομιζει οτι ειναι καλυτερο γι αυτον κι οτι θα τον βοηθησει περισσοτερο ! xD
Εγώ αυτά που πιστεύω τα είπα και τους λόγους για τους οποίους τα πιστεύω. Από 'κει και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εγώ αυτά που πιστεύω τα είπα και τους λόγους για τους οποίους τα πιστεύω. Από 'κει και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

Keep walking antigrafakia:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top