Διάβασμα στη Γ' Λυκείου

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Έχω μια απορία...

Έχω αρχίσει μαθήματα (εκτός απο βιολογία που ξεκινάω αυτή την εβδομαδα), και μεχρι στιγμης τα πραγματα μου φαινονται αρκετα πιεστικα, τα καταφερνω ομως πολυ καλα

Στη Γ'Λυκειου χρειαζεται τρελη αποστηθιση σχεδον κατα γραμμα, δεν ειναι υπερβολικα πολλες σελιδες για να τις θυμαται καποιος τοσο καλα ολες;

Θα ηθελα να μαθω απο αυτους που εδωσαν φετος πανελληνιες πως αντιμετωπισαν το φαινομενο αυτο


Edit : ειμαι ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ γι αυτο και γραφω σε topic θεωρητικης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Χμ... Ναι, σχεδόν σε όλα. Γενικά είναι καλύτερα να τα γράφεις όπως είναι στο σχ. βιβλίο, γιατί είσαι πιο σίγουρος και παίρνεις bonus, καθώς ο καθηγητής σε αυτό θα ανατρέξει για να σε ελέγξει. Σίγουρα θα είναι πολύ πιεστικά τα πράγματα, δε γίνεται δυστυχώς αλλιώς. Οι σελίδες είναι όντως πάρα πολλές,αλλά με τον καιρό και τις επαναλήψεις θα τις μάθεις. Επίσης να τονίσω ότι καλό θα είναι να τα μαθάινεις όπως έιναι στο βιβλίο από την αρχή, και όχι στην αρχή με δικά σου λόγια και μετά να προσπαθείς από το βιβλίο. Θα σου φανεί πολύ πιο δύσκολο στο τέλος στην τελευταία περίπτωση!

Καλή επιτυχία και εύχομαι του χρόνου τέτοιον καιρό να μας λες ενθουσιασμένος τη βαθμολογία σου!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Το ξέρω ότι αυτό που θα πω είναι πολυγραμμένο αλλά είναι πολύ σημαντικό. Λοιπόν για να μπορέσεις να αποστηθήσεις καλύτερα περισσότερα πράγματα θα πρεπει πρώτα να τα έχεις κατανοήσει καλά και για να τα κατανοήσεις χρειάζεται πολύ διάβασμα. Βέβαια θα μου πεις ότι δεν υπάρχει πολύς χρόνος και σε καταλαβαίνω απόλυτα, γι αυτό πρέπει να πιεστείς φέτος για να μη τραβάς το ίδιο λούκι και του χρόνου. Πάντως αν το πάρεις απόφαση και διαβάσεις σωστά όλο το χρόνο τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μη τα καταφέρεις. Καλή επιτυχεία, καλό διάβασμα και του χρόνου τέτοια εποχή θα είσαι φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Καταλαβαινω αυτα που διαβαζω, πριν τα μαθω απ εξω (ευτυχως), αλλα ηθελα να μαθω πως μπορει κανεις να αποστηθισει τοσα πολλα στο τελος και να τα θυμαται ολα πολυ καλα, αν ειναι δηλαδη εφικτο και σε τι βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Είναι εφικτό σε πολύ μεγάλο βαθμό μην ανησυχείς... Εσύ απλώς διάβαζε και καν' τα επανάληψη. Εγώ θα σου πω πως στο τέλος το βιβλίο της Βιολογίας Κατεύθυνσης, που είναι πάρα πολλά και πολύ δυσνόητα-όροι, έννοιες, διαδικασίες- το ήξερα κατά γράμμα όλο απ' έξω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Ολα είναι εφικτά αν προσπαθήσεις. Αν έχεις ένα πρόγραμμα και το τηρείς τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις. Από ότι έχω καταλάβει είσαι θετική (σωστα?) οπότε για βιολογία και χημεία δε μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά για τα άλλα μαθήματα άμα προοσπαθήσεις όλα γίνονται!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soul of Sin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soul of Sin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Μη σκας.Και γω στην αρχη ετσι ελεγα(το καλοκαιρι που αρχισα)..."Πως θα τα μαθω ολα αυτα?"Μια λεξη θα σου πω που αναφερθηκε ηδη...ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.Βρισκεις μιση ωριτσα ελευθερη πατα κανα 2-3 σελ. αναγνωση.Εκεινη τη στιγμη νομιζεις οτι δεν κανεις δουλεια αλλα δεν ειναι ετσι.Οι γνωσεις μεταφερονται απο τη βραχυπροθεσμη στη μακροπροθεσμη μνημη...Και μη σκας.ολα αυτα που λενε για 8ωρα καθε μερα ειναι μπουρδες...:)
ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ και ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Ε, καλά όχι και εντελώς μπούρδες... Βασικά, δεν είχα μετρήσει ποτέ τις ώρες που διάβαζα, π΄άντως διάβαζα πολλές ώρες... Οκ, τα πράγματα δεν είναι και τοοσο τραγικά, αλλά δεν είναι και "παιχνιδάκι η Γ' Λυκείου!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ολα είναι εφικτά αν προσπαθήσεις. Αν έχεις ένα πρόγραμμα και το τηρείς τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις. Από ότι έχω καταλάβει είσαι θετική (σωστα?) οπότε για βιολογία και χημεία δε μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά για τα άλλα μαθήματα άμα προοσπαθήσεις όλα γίνονται!!!!

Ειμαι θεωρητικη, και αναφερομουν στη Βιολογια γενικης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soul of Sin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soul of Sin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Τοτε φιλε...μπλα..μπλα..μπλα...μπλα...μπλα......και μπλα
Ψεφτιλα....Μηδενικη κριση....Και να μην καταλαβαινεις σημασια δεν εχει
μπλα και παλι μπλα...μονο αυτο εχεις να κανεις:):)(φιλικα!!)
-----------------------------------------
Ε, καλά όχι και εντελώς μπούρδες... Βασικά, δεν είχα μετρήσει ποτέ τις ώρες που διάβαζα, π΄άντως διάβαζα πολλές ώρες... Οκ, τα πράγματα δεν είναι και τοοσο τραγικά, αλλά δεν είναι και "παιχνιδάκι η Γ' Λυκείου!"

ναι ρε φιλε μου σιγουρα δεν ειναι παιχνιδι...Απλα το ειπα αυτο γιατι με ελεγε ο καθηγητης μετα το πασχα:"αμα δε διαβαζεις 8 ωρες τη μερα εισαι μαλακας"
Ειναι και στο ατομο....ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Τοτε φιλε...μπλα..μπλα..μπλα...μπλα...μπλα......και μπλα
Ψεφτιλα....Μηδενικη κριση....Και να μην καταλαβαινεις σημασια δεν εχει
μπλα και παλι μπλα...μονο αυτο εχεις να κανεις:):)(φιλικα!!)
-----------------------------------------


ναι ρε φιλε μου σιγουρα δεν ειναι παιχνιδι...Απλα το ειπα αυτο γιατι με ελεγε ο καθηγητης μετα το πασχα:"αμα δε διαβαζεις 8 ωρες τη μερα εισαι μαλακας"
Ειναι και στο ατομο....ετσι?

sorry, αλλα μαλακας ειναι ο καθηγητης ετσι οπως το θετει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis13

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Στην Ιστορία ο 1ος μου έβαλε 99 και ο δεύτερος 92
Στα Αρχαια ο 1ος 92 ο 2ος 82
Επομενως ειναι ευκολο να καταλαβεις πως η βαθμολογηση ειναι στη διακριτικη ευχερεια του βαθμολογητη.Οι τεραστιες αυτες αποκλισεις οφειλονται στην ταση των φιλολογων να διορθωνουν εχοντας μπροστα τους το βιβλιο τσεκουρωνοντας σε καθε ευκαιρια.
Ετσι πρεπει να προσπαθησεις να εισαι οσο το δυνατον τυπικος με το βιβλιο του οργανισμού.θα σε συμβουλευα -αν και ειναι περισσοτερο χρονοβορο- να κανεις σχεδιαγραμματα και στη συνεχεια να φτιαχνεις δικες σου ερωτησεις τις οποιες και θα απαντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν μάθαινα ποτέ παπαγαλία....
Στην ιστορία 92 94 και στα αρχαία 94 86
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πως τα κατάφερες χωρίς παπαγαλία;:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Celice

Νεοφερμένος

Η Celice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεια σας!
Λοιπον κι εγω παιδια μεχρι περυσι τετοια εποχη που ξεκινησα φροντιστηριο για την Γ' Λυκειου δεν ειχα μαθει τιποτα αποστηθιση!Φετος ομως με τις συνεχεις επαναληψεις καθε ΣΚ οχι απλως τα εμαθα απ'εξω αλλα Ιστορια και Βιολογια συγκεκριμενα εβαζα μεχρι και τα ιδια σημεια στιξης με το βιβλιο...(πηρα 19,3 Ιστορια και 20 Βιολογια)
Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο...
Διαβαστε και καν τε επαναληψεις τα ΣΚ και θα δειτε πως τελικα η αποστηθιση ειναι και πιο ευκολη για εσας και πιο ευνοικη κατα τη βαθμολογιση του γραπτου σας στις εξετασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Οντως, πρεπει να επεσες ΣΤΗΝ περιπτωση εξεταστη για να πηρες τοσο καλους βαθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
:bye:
ημουν κ εγω θεωρητικη!
βασικα πιστευω πως πρεπει να τα μαθαινεις απ'εξω για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχια κ να εισαι κατα κπ τροπο πιο σιγουρος....
εγω ειχα μαθει ιστορια απ'εξω(ακομη κ τα σημεια στιξης:lol:) κ μου εβαλε ο ενας 100 κ ο αλλος 97..
τωρα στη βιολογια γενικης πιστευω πως δεν μπορεις να τη μαθεις οπως την ιστορια γτ το περιεχομενο της ειναι διαφορετκο...
απλα να εισαι οσο το δυνατον πιο κοντα στο βιβλιο...
ετσι εγω εγραψα 98!
πανω ομως απ'ολα χρειαζεται σωστος προγραμματισμος...
να οργανωνεις το χρονο σ ετσι ωστε να σ δινει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα!!
ελπιζω να βοηθησα!

Υ.Γ. στην ιστορια προσεχε το προσφυγικο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πως τα κατάφερες χωρίς παπαγαλία;:!:

όταν δεν τα μαθαίνεις παπαγαλία τα κατανοείς καλύτερα και αυτό βοηθάει και στις πηγές...

Υ.Γ: τα έκανα πολλές αναγνώσεις και τα απομνημόνευα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SeLeni@

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κοίταξε...τα πράγματα στη Θεωρητική είναι δύσκολα και πρέπει να συνηθίσεις να καθεσαί πολλή ώρα στην καρέκλα διαβάζοντας!Αν έχεις πολύ ψηλούς στόχους...Φυσικά όχι με υπερβολές...Μην τρελαθείς κιόλας...Συγκεκριμένα:Ιστορία την μαθαίνεις "νεράκι"-Αρχαία διαβάζεις πάρα πολύ καλά μετάφραση και ερμηνευτικά σχόλια-Κείμενα διαβάζες πολύ καλά σχόλια-Βιολογία Γενικής διαβάζεις αλλα παπαγαλία μαθαίνεις τα πιο δύσκολα κομμάτια-Τέλος Λατινικά δεν έχει κάτι απ' έξω και δεν πρέπει να έχεις κενα...
Προσωπικά έτσι διαβαζα και περναω Νομική...Καλη επιτυχια και κουράγιο!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
να ρωτησω κάτι
όποιος πάει θετικη κατ.
πόσες σελ.πρέπει να μάθει απ έξω σε όλα + βιολ. γεν που θα πάρω εγώ...?:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top