Διάβασμα στην φοιτητική ζωή

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Από την στιγμή που υπάρχουνε βαθμοί 8+ σε μια εξεταστική,και σχεδον πάντα υπάρχουν,δεν υπάρχει το έβαλε δύσκολα , ή με έκοψε. Υπάρχει το δεν διάβασα αρκετά,δεν διάβασα σωστά, δεν παρακολούθησα τις διαλέξεις,έκανα λάθη δεν ήμουν σε καλή μέρα, ίσως δεν έχω δυνατότητες στο συγκεκριμένο μάθημα.Ας αναλάβουμε επιτέλους τις ευθύνες μας ως φοιτητές...

Διαφωνώ κάθετα. Σε μαθήματα που γράφει ένας 10, 5 άτομα 6, 7-8 γύρω στο 5 και 600+ όλοι 3, ναι έβαλε δύσκολα, ναι γουστάρει να κόβει κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ermina.S

Νεοφερμένος

Η Ermina.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας! ειμαι πρωτοετης στη νομικη ΑΠΘ. :D
θελω να μου πειτε αν η σχολη ειναι τοσο απαιτητικη οσο λενε ή αν θα εχω ελευθερο χρονο ;
δηλαδη για να παρω εναν καλο βαθμο πτυχιου πρεπει να ξαναπερασω αυτα που περασα στην τριτη λυκειου ή θα ειναι αρκετα χαλαρα.
επειδη εχω προπονησεις 4 φορες την εβδομαδα και θα κανω και 2 γλωσσες θελω να μου πειτε αν θα παραμεληθει η σχολη. παντως εχω σκοπο να διαβαζω οχι μονο στις εξεταστικες αλλα και τον υπολοιπο καιρο απλως να κανω ενα χαλαρο διαβασμα και οχι καθε μερα οπως στο σχολειο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Τ'ωρα Ermina , Νομική είναι. Εχει αρκετη αποστήθιση μου εχουν πει φοιτηττες απο εκει. Δεν ειναι απαραιτητα δυσκολα, απλα ειναι πολλά κ πρεπει να τα ξερεις πολυ καλα. Με συστημα κ οργανωση θα εχεις κ ελευθερο χρονο. Για καλο βαθμο σε καμια σχολη δε ειναι αρκετα χαλαρα. Αναλογως τα μαθηματα, το διαβασμα, τους καθηγητες κτλ. Το αν παραμεληθει η σχολη σου απο προπονησεις κ γλωσσες εξαρταται απο σενα και απο το προγραμμα μαθηματων, οποτε βλεπεις στην πορεια (και ρε παιδι μου κοψε μια γλωσσα μη φορτωνεσαι με τοσα πολλα)...

Οπως στο σχολειο δεν ειναι μιας κ δεν υπαρχει αυτη η πιεση, θασαι ελευθερη να διαμορφωνεις την διασκεδαση σου, τον υπνο σου, τον χρονο σου κτλ οπως εσυ θες μιας κ ασκησεις κ φροντιστηρια καθε μερα δε θαχεις. Διαλεξεις παρακολουθεις, παιρνεις υλη, μαθαινεις, δινεις. Πιο αμεσα πραγματα δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Eκανα και εγω μια ερωτηση χθες αλλα δυστυχως δεν πηρα απαντηση. Θα ηθελα λοιπον να ξαναρωτησω σχετικα με την οδοντιατρικη σχολη, τα μαθηματα εκει,τον τροπο διαβασματος και την απαιτητικοτητα της. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γεια σας! ειμαι πρωτοετης στη νομικη ΑΠΘ. :D
θελω να μου πειτε αν η σχολη ειναι τοσο απαιτητικη οσο λενε ή αν θα εχω ελευθερο χρονο ;
δηλαδη για να παρω εναν καλο βαθμο πτυχιου πρεπει να ξαναπερασω αυτα που περασα στην τριτη λυκειου ή θα ειναι αρκετα χαλαρα.
επειδη εχω προπονησεις 4 φορες την εβδομαδα και θα κανω και 2 γλωσσες θελω να μου πειτε αν θα παραμεληθει η σχολη. παντως εχω σκοπο να διαβαζω οχι μονο στις εξεταστικες αλλα και τον υπολοιπο καιρο απλως να κανω ενα χαλαρο διαβασμα και οχι καθε μερα οπως στο σχολειο. :confused:
Αν παρακολουθείς τα μαθήματα και ψιλοδιαβάζεις για την επόμενη φορά (ίσα ίσα για να έχεις μία ιδέα, να μην νιώθεις ότι είσαι σε ξένο περιβάλλον), δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα! Καλή αρχή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα. Σε μαθήματα που γράφει ένας 10, 5 άτομα 6, 7-8 γύρω στο 5 και 600+ όλοι 3, ναι έβαλε δύσκολα, ναι γουστάρει να κόβει κόσμο.

Αυτό που αναφέρεις πιστεύω ότι είναι ακραίο παράδειγμα,τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει πουθενά. Ακόμα και αυτό να συμβεί τα 300 άτομα κόπηκαν γιατί μπήκαν στην σχολή....καταλάθος ή έχουνε σημαντικά κενά σε άλλα συσχετιζόμενα μαθήματα.Οι υπόλοιποι 275 έκαναν ελλιπή διάβασμα τις τελευταίες 3 μέρες ή αναζητούσαν θέματα από παρατάξεις. Και μόλις 25 φοιτητές προσπάθησαν πραγματικά και δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους.Αυτός που έγραψε 10 πως τα κατάφερε;Τουλάχιστον εγώ αυτήν την εικόνα έχω,εσύ έχεις διαφορετική και αποδέχομαι την άποψη σου αγαπητή Θάλεια...

Και κάτι άλλο.Ακούω συνεχώς γκρίνια από τους φοιτητές για δυσκολία μαθημάτων. Η δυσκολία για μένα στα πλαίσια του λογικού πάντα(όχι να βάζει άκυρα θέματα που δεν είναι στις παραδόσεις) είναι επιθυμιτή. Από την μία δίνει επιπλέον κίνητρο στον φοιτητή και μεγαλύτερη ικανοποίηση αν επιτύχει.Και από την άλλη επιτρέπει την δίκαιη κατανομή των βαθμών. Ας έχουμε στο νου μας πως για να περάσεις ένα μάθημα πρέπει να έχεις γράψει τα μισά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αυτό που αναφέρεις πιστεύω ότι είναι ακραίο παράδειγμα,τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει πουθενά.
είσαι φοιτητής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Μου εχει τυχει 3 φορες να εχουμε εξεταστικη με λιγες επιτυχιες. Και τις 3 φορες εφταιγαν οι φοιτητες, διοτι απλα ειχαν διαβασει για το 5-6 και δεν μπορεσαν να ανταπεξελθουν σε κατι πιο απαιτητικο. Γενικα, δεν ειναι κακο να ξεφευγει ο καθηγητης απο τις τυποποιημενες ασκησεις που και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Χωρίς να πω μάθημα, χωρίς να πω όνομα καθηγητή, αν υπάρχει άτομο από το φυσικό Ιωαννίνων θα έχει καταλάβει πολύ καλά για ποια περίπτωση λέω. Μιλάμε για καθηγητή που κάθε 2 χρόνια ο πρόεδρος του αλλάζει τα μαθήματα, γιατί υπάρχει ένα τεράστιο νούμερο φοιτητών που δεν μπορούν να τα περάσουν. Τα 15 άτομα που πέρασαν με 5-6 βρήκαν θέματα προηγούμενων εξεταστικών (πράγμα που ποτέ δεν δημοσιεύει ο κύριος), έγλυψαν (ναι, το ξέρω) και κάποιοι ανήκουν σε μία συγκεκριμένη παράταξη. Το 10άρι είναι φαινόμενο (γιατί έχει γράψει σε όλα μα όλα 10, και δεν χρωστάει τίποτα), αλλά δεν είναι κριτήριο μία κινούμενη ιδιοφυϊα (έχει γίνει πάλι συζήτηση γι'αυτόν εδώ μέσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ρε πουστη μου, πραγματικα δεν μπορω να ακουω αλλο κλαψα. Και ναι εχει δικιο η Πασεντζερ.

Για να περασει ενα μαθημα με βαθμο μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε. Δεν θελει ουτε ταλεντο ουτε τιποτα αλλο. Θελει ΧΡΟΝΟ και διαχειριση χρονου. Τα βασικα της καθε επιστημης κανουμε (πτυχιο εισαι ακομα), ουτε ερευναμε νεες ανακαλυψεις ουτε τιποτα αλλο που πραγματικα εκει θελει να καψεις εγκεφαλικα κυταρα. Οποτε το θεμα ειναι καθαρα δικο σου και στο κατα ποσο εσυ διαθετεις χρονο για αυτο το μαθημα. Στο κατα ποσο σε νοιαζει το μαθημα και οχι αλλα πραγματα. (Ναι αν την ωρα που διαβαζεις εχεις το μυαλο σου στο βραδυ που θα βγεις, οκ ο καθηγητης φταει, for sure).

Φτανει η κλαψα αλλο. Ναι εβαλε δυσκολο, κατσε διαβασε +10 μερες παραπανω και να δεις πως θα γραψεις μετα. Εχεις τα αρχιδια? 'Η η καθημερινη σου βολτα δεν την κοβεις με τιποτα? Τουλαχιστον αυτο παιζει στην σχολη μου και αυτο παιζει με μενα. Και εχω περασει και απο το σταδιο της κλαψας και ελεγα ακριβως τα ιδια που λενε πολλοι. Αν διαβασεις κατι σωστα και ολοκληρωμενα, δεν γινεται να μην γραψεις. Απλα δεν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το ότι δεν συμβαίνουν στις δικές σας σχολές "ακραία πράγματα", δεν πάει να πει ότι δεν συμβαίνουν σε άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Το ότι δεν συμβαίνουν στις δικές σας σχολές "ακραία πράγματα", δεν πάει να πει ότι δεν συμβαίνουν σε άλλες.
Τα ιδια που ακουω απο αλλες σχολες ακουω και απο ατομα της δικιας μου σχολης. Μηπως εν τελη ισχυει καθολικα? Δεν ξερω, υποθετω. Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι πραγματικα προσπαθουνε ολοι αυτοι που κλαιγονται. Ποτε προσπαθησε ο μεσος Ελληνας γενικα (οχι μονο φοιτητης) για να το κανει στο πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ισχυει αυτο που λεει η Θαλεια....Εχω φιλο στο φυσικο Ιωαννινων που σε ενα μαθημα ειχε παρει το 2ο μεγαλυτερο βαθμο στο ετος του!!!
3 πηρε και ο πρωτος 6.... Και μου λεει οτι για να περασει αυτο το μαθημα παριμενει να φυγει ο καθηγητης σε κανα χρονο, για να ερθει αλλος μπας και το περασει...!!Σε μερικα τμηματα συμβαινουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Χωρίς να πω μάθημα, χωρίς να πω όνομα καθηγητή, αν υπάρχει άτομο από το φυσικό Ιωαννίνων θα έχει καταλάβει πολύ καλά για ποια περίπτωση λέω. Μιλάμε για καθηγητή που κάθε 2 χρόνια ο πρόεδρος του αλλάζει τα μαθήματα, γιατί υπάρχει ένα τεράστιο νούμερο φοιτητών που δεν μπορούν να τα περάσουν. Τα 15 άτομα που πέρασαν με 5-6 βρήκαν θέματα προηγούμενων εξεταστικών (πράγμα που ποτέ δεν δημοσιεύει ο κύριος), έγλυψαν (ναι, το ξέρω) και κάποιοι ανήκουν σε μία συγκεκριμένη παράταξη. Το 10άρι είναι φαινόμενο (γιατί έχει γράψει σε όλα μα όλα 10, και δεν χρωστάει τίποτα), αλλά δεν είναι κριτήριο μία κινούμενη ιδιοφυϊα (έχει γίνει πάλι συζήτηση γι'αυτόν εδώ μέσα).

Θάλεια καταλαβαίνω τι εννοείς. Όπως είπα και πριν είναι όντως άδικο ο καθηγητής να βάζει άκυρα θέματα.Άλλο δύσκολα και άλλο άκυρα που τα γράφει 1 στους 10000 ή αυτος που έγλυψε ή αυτος που είναι στην κατάλληλη παράταξη.. Αναφέρομαι στην κλάψα των φοιτητών για δυσκολία που κατά 99% επειδή δεν προσπάθησαν.Εγω προσωπικά όταν δεν γράφω καλά και βλέπω 7αρια 8αρια και 10αρια στο μάθημα λέω στον εαυτό μου εσύ φταις που δεν έγραψες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εγώ από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα μαθήματα έχω δει ότι όσο δύσκολο και να είναι ένα μάθημα αν είσαι διαβασμένος θα το περάσεις.Δε θα πάρεις 7 αν τύχουν δύσκολα θέματα,ένα 5 όμως θα γράψεις δεν υπάρχει περίπτωση.
Γενικά έχω καταλάβει ότι για να σε περάσει στο μάθημα ο κάθε καθηγητής θέλει να δει ότι το διάβασες όλο το μάθημα και δεν πειράζει αν δε τα θυμάσαι όλα τέλεια.Σημασία έχει ότι θα ξέρεις πού θα βρεις μια πληροφορία που θα σου χρειαστεί στο μέλλον.
Αυτά για τη σχολή μου.Για άλλες σχολές δεν ξέρω.Μπορεί και να υπάρχουν περίεργοι καθηγητές.Καθόλου απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ξερει κανεις αν στην αναλυτικη βαθμολογια λεει ποσες φορες εχεις δωσει καποιο μαθημα? Η απλα εμφανιζεται μονο ο βαθμος για το καθε μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
εδώ έχει μόνο όνομα και βαθμό. Νομίζω όλες έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,426 μηνύματα.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ξερει κανεις αν στην αναλυτικη βαθμολογια λεει ποσες φορες εχεις δωσει καποιο μαθημα? Η απλα εμφανιζεται μονο ο βαθμος για το καθε μαθημα
Μόνο ο βαθμός και το μάθημα. Αν έχεις δηλώσει κάποιο μάθημα και δεν το δώσεις δεν εμφανίζεται καν στην αναλυτική, σε αντίθεση με αυτά που κόβεσαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Σε μας έχει βαθμό,μάθημα και δίπλα την εξεταστική που το πέρασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top