Διάβασμα στην φοιτητική ζωή

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Το οτι τα μαθηματα της Ιατρικης ειναι θεωρητικα δεν την καθιστα αυτοματα πιο ευκολη και μην τα υπεραπλουστευουμε ολα.
Ναι,εχει αποστηθιση δε θα πω οχι! Ομως,αν δεν κατανοεις αυτα που διαβαζεις δεν υπαρχει περιπτωση να "χωνεψεις" τετοιον ογκο πληροφοριων! Προσωπικα,στη σχολη ,απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου στο Α ετος ,αρκετα θεματα σε ολα τα μαθηματα ειναι προσαρμοσμενα στο να εξεταζουν και την κριτικη σκεψη κι οχι μονο το ποσο καλο παπαγαλακι ησουν. Οι ιδιοι οι καθηγητες μας προτρεπουν να ξεφευγουμε απο τις νορμες μονο ενος συγγραματος ,να ψαχνομαστε παρα περα,να προβληματιζομαστε, γιατι πολυ απλα η Ιατρικη δεν ειναι μονο ετοιμες πληροφοριες στο πιατο,αλλα συγκερασμος γνωσεων.
Τωρα,σχετικα με το οτι την Ιατρικη την τελειωνεις ευκολα,δε συμφωνω καθολου! Τι παει να πει αποφοιτας ευκολα? Απο ποια σχολη αποφοιτας ευκολα? Και δεν ειναι μονο ο αριθμος των μαθηματων. Απλα,επειδη στην Ιατρικη εισαγονται στην πλειοψηφια τους παιδια,που εχουν τριφτει απο μικρα με το διαβασμα,γενικα ισχυει ,οτι και στη σχολη θα ακολουθησουν αυτη τη πορεια και δε θα ειναι αιωνιοι φοιτητες. Γιατι,αν το δεις χαλαρα μια χαρα εφικτο ειναι να αφησεις τα κοκκαλακια σου εκει μεσα! :P

ησουν κατατοπιστικη
δηλαδη αν καποιος δεν το χει με την παπαγαλια την γ@^%&?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των βαθμολογιών και των επιτυχιών, σε κάθε Τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
ησουν κατατοπιστικη
δηλαδη αν καποιος δεν το χει με την παπαγαλια την γ@^%&?

Συγγνωμη! Αυτο το συμπερασμα συναγεται απο αυτα που εγραψα?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Να σου εξηγήσω γιατί είπα ότι την ιατρική μπορείς να την τελειώσεις εύκολα.Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την επιστήμη.
Αν δεν έχεις πατήσει στο εξάμηνο και απλά διαβάζεις τα βιβλία που πήρες από τη σχολή άνετα θα περάσεις τα μαθήματα του εξαμήνου.
Επίσης δεν απαιτείται να μην έχεις κενά σε μαθηματικά,φυσική,χημεία γιατί τα μαθήματα είναι θεωρητικά.(μη που πεις για δυο μαθήματα του 1ου έτους που μπορεί κ να χρειάζονται).
Δεν προκύπτει ποτέ λοιπόν θέμα δε μπορώ να διαβάσω τα μαθήματα γιατί έχω κενά και δεν τα καταλαβαίνω.Ακόμη και αν μπήκες από το παράθυρο στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ελπίζω να κατανοείς ότι γενίκευσες απόλυτα στο πρώτο σου ποστ..μεγάλο παιδί είσαι;)


την εβδομάδα πριν δώσεις ή όλη την χρονιά?:P
και επίσης...ΓΙΑΤΙ να ψάξεις στην σχολή της δαπ!!!???
Η αληθεια ειναι οτι δεν το διευκρινιζε:hmm:Απλα εγραφε οτι η συγκεκριμενη σχολη ετσι κι αλλιως απορροφα το μεγαλυτερο μερος του χρονου των φοιτητων...και στη σλεδα της δαπ βρεθηκα τυχαια αναζητωντας πραγματα για τη σχολη μου δε τους εχω και ιδιαιτερη εμπιστοσυνη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Να σου εξηγήσω γιατί είπα ότι την ιατρική μπορείς να την τελειώσεις εύκολα.Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την επιστήμη.
Αν δεν έχεις πατήσει στο εξάμηνο και απλά διαβάζεις τα βιβλία που πήρες από τη σχολή άνετα θα περάσεις τα μαθήματα του εξαμήνου.
Επίσης δεν απαιτείται να μην έχεις κενά σε μαθηματικά,φυσική,χημεία γιατί τα μαθήματα είναι θεωρητικά.(μη που πεις για δυο μαθήματα του 1ου έτους που μπορεί κ να χρειάζονται).
Δεν προκύπτει ποτέ λοιπόν θέμα δε μπορώ να διαβάσω τα μαθήματα γιατί έχω κενά και δεν τα καταλαβαίνω.Ακόμη και αν μπήκες από το παράθυρο στη σχολή.

Θεωρω οτι αν δεν πατας ολο το εξαμηνο και νομιζεις οτι απο το συγγραμα θα βγαλεις ακρη ,απλα θα παθεις κοκομπλοκο!:P


Κοιτα,ολα ειναι θεμα ατομικης ευθυνης! Στην Ιατρικη και δεν το λεω υποτιμητικα για αλλες σχολες,δυστυχως,δεν ισχυει οτι αντε ας παρουμε ενα χαρτι κι ας ειναι με 5! Εσυ θα ηθελες να πας σε γιατρο με πτυχιο 5;
Οχι,οτι παει κανεις σε ιατρειο και λεει στο γιατρουδακο: Κανε λιγο πιο 'κει να δω τι γραφει το πτυχιο σου!Αλλα,οκ μιλαμε εχεις να κανεις με αυτο το κλισε "ανθρωπινες ζωες" ! Αν θες απλα να περνας τα μαθηματα με ο,τι αρπαξεις τελευταια στιγμη ισως ναι κ να ειναι πιο ευκολο να το καταφερεις απ'οτι π.χ. σε πιο πρακτικες σχολες ,που και παλι πολυ αμφιβαλλω.
Αν δε γινω τοσο καλος μαθηματικος οκ ισως δεν περασει καποιος μαθητης μου στις Πανελληνιες! Αν ομως δε γινω καλος γιατρος θα ειμαι ενας κινουμενος κινδυνος απο αυτους που μπουχτισαμε πια να εχουμε στα ελληνικα νοσοκομεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Θεωρω οτι αν δεν πατας ολο το εξαμηνο και νομιζεις οτι απο το συγγραμα θα βγαλεις ακρη ,απλα θα παθεις κοκομπλοκο!:P
Κοιτα,ολα ειναι θεμα ατομικης ευθυνης! Στην Ιατρικη και δεν το λεω υποτιμητικα για αλλες σχολες,δυστυχως,δεν ισχυει οτι αντε ας παρουμε ενα χαρτι κι ας ειναι με 5! Εσυ θα ηθελες να πας σε γιατρο με πτυχιο 5;
Οχι,οτι παει κανεις σε ιατρειο και λεει στο γιατρουδακο: Κανε λιγο πιο 'κει να δω τι γραφει το πτυχιο σου!Αλλα,οκ μιλαμε εχεις να κανεις με αυτο το κλισε "ανθρωπινες ζωες" ! Αν θες απλα να περνας τα μαθηματα με ο,τι αρπαξεις τελευταια στιγμη ισως ναι κ να ειναι πιο ευκολο να το καταφερεις απ'οτι π.χ. σε πιο πρακτικες σχολες ,που και παλι πολυ αμφιβαλλω.
Αν δε γινω τοσο καλος μαθηματικος οκ ισως δεν περασει καποιος μαθητης μου στις Πανελληνιες! Αν ομως δε γινω καλος γιατρος θα ειμαι ενας κινουμενος κινδυνος απο αυτους που μπουχτισαμε πια να εχουμε στα ελληνικα νοσοκομεια!

Εγώ σου είπα για το πόσο εύκολο είναι να τελειώσει κανείς τη σχολή.Ακόμα και με πενταράκι γιατρός θα θεωρείται αφού έχει πτυχίο.Το πόσο καλός γιατρός είναι άλλο θέμα βέβαια που το ιδιο ισχύει για όλες τις σχολές.
Το ότι η ιατρική επιτελεί τεράστιο έργο ως επιστήμη και το ότι ο γιατρός πρέπει να είναι υπεύθυνος δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία λήψης του πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Θεωρω οτι αν δεν πατας ολο το εξαμηνο και νομιζεις οτι απο το συγγραμα θα βγαλεις ακρη ,απλα θα παθεις κοκομπλοκο!:P


Κοιτα,ολα ειναι θεμα ατομικης ευθυνης! Στην Ιατρικη και δεν το λεω υποτιμητικα για αλλες σχολες,δυστυχως,δεν ισχυει οτι αντε ας παρουμε ενα χαρτι κι ας ειναι με 5! Εσυ θα ηθελες να πας σε γιατρο με πτυχιο 5;
Οχι,οτι παει κανεις σε ιατρειο και λεει στο γιατρουδακο: Κανε λιγο πιο 'κει να δω τι γραφει το πτυχιο σου!Αλλα,οκ μιλαμε εχεις να κανεις με αυτο το κλισε "ανθρωπινες ζωες" ! Αν θες απλα να περνας τα μαθηματα με ο,τι αρπαξεις τελευταια στιγμη ισως ναι κ να ειναι πιο ευκολο να το καταφερεις απ'οτι π.χ. σε πιο πρακτικες σχολες ,που και παλι πολυ αμφιβαλλω.
Αν δε γινω τοσο καλος μαθηματικος οκ ισως δεν περασει καποιος μαθητης μου στις Πανελληνιες! Αν ομως δε γινω καλος γιατρος θα ειμαι ενας κινουμενος κινδυνος απο αυτους που μπουχτισαμε πια να εχουμε στα ελληνικα νοσοκομεια!

Να η έμμεση βαθμοθηρία ως το φυσικό αποτέλεσμα του σχολείου της βαθμοθηρίας! Δηλαδή ο καλός γιατρός, μηχανικός, μαθηματικός... αξιολογείται με τον καλό βαθμό πτυχίου; :confused: Έχεις ιδέα για το πόσο ορθολογικά διδάσκονται και πόσο αντικειμενικά εξετάζονται τα περισσότερα μαθήματα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο; Για παράδειγμα, η ξερή 2.5ωρη γραπτή εξέταση στο τέλος του εξαμήνου δεν λέει πολλά για την ποιότητα του φοιτητή, ειδικά στις πρακτικές σχολές. Ας σκεφτούμε ότι δεν μιλάμε για γραπτά που να περιέχουν θέμα με Σ-Λ, αλλά για γραπτά πλήρους ανάπτυξης, δυσνόητων πράξεων και λιγάκι απρόβλεπτων θεμάτων σε σχέση με το διδασκόμενο σύγγραμμα ή τις ασκήσεις του μαθήματος. Για μένα επιστήμονας είναι εκείνος που δεν σταματάει να διαβάζει ποτέ. Και δεν αναφέρομαι στη συνέχιση των σπουδών με μεταπτυχιακά προγράμματα. Αναφέρομαι στην δια βίου αυτομόρφωση μέσω των επαναλήψεων και συνεχούς ενημέρωσης για την επιστήμη του. Ο καλός βαθμός πτυχίου δεν λέει και πολλά πράγματα. Ξέρεις πόσοι με βαθμό πτυχίου 7 και 8 σταμάτησαν να ασχολούνται με την επιστήμη τους μετά το πτυχίο (δεν εννοώ να μην εργάζονται σ' αυτήν); Πολλοί. Γι' αυτό έχουμε και κακούς επαγγελματίες με "άριστα". Ο Ρίτσος είχε πει ότι δεν είναι ωραίο να είμαστε άριστοι σε όλα, ας αφήσουμε να υπάρχει κίνητρο για βελτίωση. Γιατί αυτό είναι η ζωή. Συνήθως οι άριστοι (σε όλα) εκτός εξαιρέσεων είναι λιγάκι κοινωνικά ανισόρροποι άνθρωποι. Ένας καλός βαθμός πτυχίου θα πρέπει να συνοδεύεται και από έναν άνθρωπο που να μπορεί να το στηρίξει και όχι απλά να αντιστοιχεί σε έναν αποβλακωμένο, αλαζόνα και μίζερο. Γνωρίζω τέτοιο κόσμο που ζουν απλά για το 8 της εξεταστικής. Μόνο και μόνο για να λέει λιαν καλώς ή άριστα το πτυχίο! Επιλέγουν μάλιστα και μαθήματα χαμηλής δυσκολίας για να το καλό πτυχίο, δίχως επιστημονικό περιεχόμενο. Δυστυχώς το Ελληνικό σχολείο και η Ελληνική κοινωνία αντί να διαμορφώνει ανθρώπους διαμορφώνει "συρταριέρες" πιστοποιητικών και βαθμών. Πάσχουμε σε μια διερευνητική μάθηση η οποία πρέπει να εξετάζεται με ειδικό τρόπο. Η γενική εξεταστική ως το 100% του βαθμού, το μισό αμφιθέατρο με σκονάκια, τα κυκλοφορούμενα sos λυμμένα θέματα, οι "πληρωμένες" bonus εργασίες για το 20% του τελικού βαθμού (αν υπάρχει τέτοια ρύθμιση)... λένε πολλά για την αξιοκρατία του βαθμού 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Και για μενα καλος επιστημονας ειναι αυτος που δε σταματα να διαβαζει ποτε,ειδικα σε μια επιστημη που τα δεδομενα αλλαζουν αρδην απο τη μια μερα στην αλλη.
Και ειναι βαθμοθηρια να γουσταρεις αυτο που σπουδαζεις και να θες να εισαι καλος; Απο ποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και για μενα καλος επιστημονας ειναι αυτος που δε σταματα να διαβαζει ποτε,ειδικα σε μια επιστημη που τα δεδομενα αλλαζουν αρδην απο τη μια μερα στην αλλη.
Και ειναι βαθμοθηρια να γουσταρεις αυτο που σπουδαζεις και να θες να εισαι καλος; Απο ποτε;

Αλλη όμως η δυσκολία στο να γίνεις καλή επιστήμονας και να ξεχωρίσεις και άλλη η δυσκολία να πάρεις απλά το πτυχίο και να μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα του γιατρού.
Και εγώ προσωπικά δε θεωρώ τους γιατρούς που τέλειωσαν με 5 άχρηστους γιατί ξέρω πως το 5 δεν το χαρίζουν οι καθηγητές.Πρέπει να καταλάβουν ότι το διάβασες το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Και για μενα καλος επιστημονας ειναι αυτος που δε σταματα να διαβαζει ποτε,ειδικα σε μια επιστημη που τα δεδομενα αλλαζουν αρδην απο τη μια μερα στην αλλη.
Και ειναι βαθμοθηρια να γουσταρεις αυτο που σπουδαζεις και να θες να εισαι καλος; Απο ποτε;

Για σένα το καλός επιστήμονας κρίνεται από το βαθμό; :worry: Με τα χρόνια θα μάθεις πολλά. Ακόμη δεν έχει δει τίποτα. Η ζωή δεν είναι τόσο προβλέψιμη ούτε τόσο ρομαντική. Ο Raiseonce έχει δίκιο. Οι βαθμοί στο Πανεπιστήμιο δεν μοιράζονται. Μάλιστα κάποιοι φοιτητές έχασαν κιλά για να περάσουν το μάθημα από το άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αλλη όμως η δυσκολία στο να γίνεις καλή επιστήμονας και να ξεχωρίσεις και άλλη η δυσκολία να πάρεις απλά το πτυχίο και να μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα του γιατρού.
Και εγώ προσωπικά δε θεωρώ τους γιατρούς που τέλειωσαν με 5 άχρηστους γιατί ξέρω πως το 5 δεν το χαρίζουν οι καθηγητές.Πρέπει να καταλάβουν ότι το διάβασες το μάθημα.

Δεν τους κατεταξε κανεις στους αχρηστους,απλα υποδηλωνει μια ελλιπη γνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Δεν τους κατεταξε κανεις στους αχρηστους,απλα υποδηλωνει μια ελλιπη γνωση.

Ελλιπή γνώση σε τι; Στην συγκεκριμένη θεματολογία εξέτασης; Όλα είναι σχετικά. Ξέρεις πόσοι θυμούνται πράγματα μετά την εξέταση ελάχιστοι. Και μάλιστα δεν έχει να κάνει με το βαθμό. Σκέψου ότι έχω μαθήματα περασμένα με 5 και τα θυμάμαι πολύ καλύτερα από κάποια που έγραψα και 9. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Για σένα το καλός επιστήμονας κρίνεται από το βαθμό; :worry: Με τα χρόνια θα μάθεις πολλά. Ακόμη δεν έχει δει τίποτα. Η ζωή δεν είναι τόσο προβλέψιμη ούτε τόσο ρομαντική. Ο Raiseonce έχει δίκιο. Οι βαθμοί στο Πανεπιστήμιο δεν μοιράζονται. Μάλιστα κάποιοι φοιτητές έχασαν κιλά για να περάσουν το μάθημα από το άγχος.

Αφου στο συστημα που εξεταζομαστε ο βαθμος ειναι ενδεικτικος της επιδοσης εγω με τι αλλο να το κρινω? :hmm:
Αν ηταν με το ποσα κιλα εχεις χασει για να περασεις το μαθημα,ισως το εκρινα με αυτο το κριτηριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να μην αναφέρεστε σε άλλες σχολές(σχολές που δεν φοιτάτε δηλαδή) ως "πιστεύω ότι η Χ σχολή μπλα μπλα μπλα"; Δεν είναι θέμα πίστης. Αν δεν είσαι μέσα σ' αυτήν, δεν μπορείς να πεις αν τα μαθήματα είναι εύκολα επειδή νομίζεις ότι πχ έχουν πολύ παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δεν τους κατεταξε κανεις στους αχρηστους,απλα υποδηλωνει μια ελλιπη γνωση.

5-6 Καλώς
7-8 Πολύ καλώς
9-10 Άριστα

Αν δεν κάνω λάθος αυτά γράφουν οι βαθμολογίες.
Δεν λένε 5=ελλιπής γνώση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ελλιπή γνώση σε τι; Στην συγκεκριμένη θεματολογία εξέτασης; Όλα είναι σχετικά. Ξέρεις πόσοι θυμούνται πράγματα μετά την εξέταση ελάχιστοι. Και μάλιστα δεν έχει να κάνει με το βαθμό. Σκέψου ότι έχω μαθήματα περασμένα με 5 και τα θυμάμαι πολύ καλύτερα από κάποια που έγραψα και 9. :)

Η εξεταση ειναι ετσι δομημενη που πιανει σφαιρικα ολη την υλη απο τη μια ακρη στην αλλη! Τουλαχιστον ,στη σχολη μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μπορείτε να μην αναφέρεστε σε άλλες σχολές(σχολές που δεν φοιτάτε δηλαδή) ως "πιστεύω ότι η Χ σχολή μπλα μπλα μπλα"; Δεν είναι θέμα πίστης. Αν δεν είσαι μέσα σ' αυτήν, δεν μπορείς να πεις αν τα μαθήματα είναι εύκολα επειδή νομίζεις ότι πχ έχουν πολύ παπαγαλία.

Εγώ νομίζω ότι έχω δικαίωμα γιατί τα 2 πρώτα χρόνια είχα κοινά μαθήματα με την ιατρική.
Συν ότι δεν έχω κανένα απωθημένο γιατί είχα 19113 μόρια και περνούσα ιατρική αν την δήλωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Να σου εξηγήσω γιατί είπα ότι την ιατρική μπορείς να την τελειώσεις εύκολα.Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την επιστήμη.
Αν δεν έχεις πατήσει στο εξάμηνο και απλά διαβάζεις τα βιβλία που πήρες από τη σχολή άνετα θα περάσεις τα μαθήματα του εξαμήνου.
Επίσης δεν απαιτείται να μην έχεις κενά σε μαθηματικά,φυσική,χημεία γιατί τα μαθήματα είναι θεωρητικά.(μη που πεις για δυο μαθήματα του 1ου έτους που μπορεί κ να χρειάζονται).
Δεν προκύπτει ποτέ λοιπόν θέμα δε μπορώ να διαβάσω τα μαθήματα γιατί έχω κενά και δεν τα καταλαβαίνω.Ακόμη και αν μπήκες από το παράθυρο στη σχολή.
σπουδάζεις ιατρική? έχεις περάσει έστω έναν χρόνο στην Ιατρική? ΟΧΙ...οπότε ειλικρινά αυτό που γράφεις είναι 100% άτοπο! Και ειδικά επειδή είσαι φοιτητής αρκετά ΄΄κοντινής'' σχολής, αυτό που γράφεις γίνεται ακόμα μεγαλύτερη βλακεία

Μπορείτε να μην αναφέρεστε σε άλλες σχολές(σχολές που δεν φοιτάτε δηλαδή) ως "πιστεύω ότι η Χ σχολή μπλα μπλα μπλα"; Δεν είναι θέμα πίστης. Αν δεν είσαι μέσα σ' αυτήν, δεν μπορείς να πεις αν τα μαθήματα είναι εύκολα επειδή νομίζεις ότι πχ έχουν πολύ παπαγαλία.
απλά δεν τους δίνεις σημασία :D Τόσα και τόσα αντίστοιχα ποστ έχουν γραφτεί σε αυτό το φόρουμ ,μετά από ένα σημείο θα μάθεις να γελάς απλώς:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
σπουδάζεις ιατρική? έχεις περάσει έστω έναν χρόνο στην Ιατρική? ΟΧΙ...οπότε ειλικρινά αυτό που γράφεις είναι 100% άτοπο! Και ειδικά επειδή είσαι φοιτητής αρκετά ΄΄κοντινής'' σχολής, αυτό που γράφεις γίνεται ακόμα μεγαλύτερη βλακεία


Κυτταρική Βιολογία,Μικροβιολογία,Φυσιολογία Ι και ΙΙ,ανατομία(χωρίς να βλέπουμε πτώματα),υγιεινή,φαρμακολογία Ι και ΙΙ
Δεν αναφέρω σ'αυτά τις 2 βιοχημείες γιατί έχουμε διαφορετικό βιβλίο.
Και αυτά μέχρι το 3ο έτος που έχω τελειώσει.
Σ αυτά τα μαθήματα έχουμε τα ίδια βιβλία-ύλη με την ιατρική.Πολλά τα διδάσκουν καθηγητές της Ιατρικής.
Δεν μπορώ να έχω άποψη για τη δυσκολία τους?
Τα έχω περάσει όλα μάλιστα.

Μάλλον εσύ είσαι ο άσχετος που λες βλακείες.Χωρίς παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top