Διάβασμα στην φοιτητική ζωή

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Κυτταρική Βιολογία,Μικροβιολογία,Φυσιολογία Ι και ΙΙ,ανατομία(χωρίς να βλέπουμε πτώματα),υγιεινή,φαρμακολογία Ι και ΙΙ
Δεν αναφέρω σ'αυτά τις 2 βιοχημείες γιατί έχουμε διαφορετικό βιβλίο.
Και αυτά μέχρι το 3ο έτος που έχω τελειώσει.
Σ αυτά τα μαθήματα έχουμε τα ίδια βιβλία-ύλη με την ιατρική.Πολλά τα διδάσκουν καθηγητές της Ιατρικής.
Δεν μπορώ να έχω άποψη για τη δυσκολία τους?
Τα έχω περάσει όλα μάλιστα.

Μάλλον εσύ είσαι ο άσχετος που λες βλακείες.Χωρίς παρεξήγηση.
εντάξει είσαι ακριβώς το ίδιο με έναν φοιτητή της ιατρικής...το ίδιο και εγώ, το ίδιο και οι φοιτητές των Βιολογικών..μποορύμε όλοι να εκφέρουμε άποψη για μια άλλη σχολή επειδή έχουμε κοινά μαθήματα, ελληνική νοοτροπία κλασσικά!
Και προφανώς έχεις απωθημένα, αν και καλά το αρνείσαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
εντάξει είσαι ακριβώς το ίδιο με έναν φοιτητή της ιατρικής...το ίδιο και εγώ, το ίδιο και οι φοιτητές των Βιολογικών..μποορύμε όλοι να εκφέρουμε άποψη για μια άλλη σχολή επειδή έχουμε κοινά μαθήματα, ελληνική νοοτροπία κλασσικά!
Και προφανώς έχεις απωθημένα, αν και καλά το αρνείσαι:P

Ποιος σου είπε ότι είμαι το ίδιο ?Τουντς είσαι?
Για τη φύση των μαθημάτων έγραψα.

Έχω φαρμακείο και γι αυτό με 19113 δε δήλωσα ιατρική.Αν δεν ξέρεις μη πετάς αρλούμπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.


Το ότι η σχολή μου έχει ένα μάθημα πχ ίδιο ακόμη και με το φυσικό απθ, δεν με κάνει ικανή να κάθομαι και να μιλάω για το μάθημα του άλλου πανεπιστημίου. Το ίδιο ισχύει και για την Μηχανική που στην Πληροφορική διδάσκει ο ίδιος καθηγητής την ίδια ύλη (Φυσική Ι εκεί).
Γενικότερα, αφήνετε και κανένα μάθημα για Σεπτέμβρη, καλό κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.


Το ότι η σχολή μου έχει ένα μάθημα πχ ίδιο ακόμη και με το φυσικό απθ, δεν με κάνει ικανή να κάθομαι και να μιλάω για το μάθημα του άλλου πανεπιστημίου. Το ίδιο ισχύει και για την Μηχανική που στην Πληροφορική διδάσκει ο ίδιος καθηγητής την ίδια ύλη (Φυσική Ι εκεί).
Γενικότερα, αφήνετε και κανένα μάθημα για Σεπτέμβρη, καλό κάνει.

Τι να πω ρε παιδιά.Δε φταίτε εσείς.Αυτή η Νάγια φταίει που μας έβαλε να φαγωνόμαστε για τα μαθήματα της σχολής της.Ας σταματήσουμε.Τζάμπα αξία της δίνουμε συνεχίζοντας το.

Δεν αφήνω μαθήματα γιατί δεν κυνηγάω βαθμούς.Θέλω απλά να μη χρωστάω μαθήματα και να τελειώσω ακριβώς στα 5 χρόνια.Και είναι ο πρώτος Σεπτέμβρης που δε χρωστάω κανένα μάθημα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ναι εγω φταιω ,το παραδεχομαι! Και τωρα αφου πετυχα το σατανικο μου σχεδιο,να σας μπερδεψω,αποπροσανατολισω κ να σας κανω να φαγωθειτε,παω να κλειστω στη σπηλια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι έχω δικαίωμα γιατί τα 2 πρώτα χρόνια είχα κοινά μαθήματα με την ιατρική.
Συν ότι δεν έχω κανένα απωθημένο γιατί είχα 19113 μόρια και περνούσα ιατρική αν την δήλωνα.

Κυτταρική Βιολογία,Μικροβιολογία,Φυσιολογία Ι και ΙΙ,ανατομία(χωρίς να βλέπουμε πτώματα),υγιεινή,φαρμακολογία Ι και ΙΙ
Δεν αναφέρω σ'αυτά τις 2 βιοχημείες γιατί έχουμε διαφορετικό βιβλίο.
Και αυτά μέχρι το 3ο έτος που έχω τελειώσει.
Σ αυτά τα μαθήματα έχουμε τα ίδια βιβλία-ύλη με την ιατρική.Πολλά τα διδάσκουν καθηγητές της Ιατρικής.
Δεν μπορώ να έχω άποψη για τη δυσκολία τους?
Τα έχω περάσει όλα μάλιστα.

Μάλλον εσύ είσαι ο άσχετος που λες βλακείες.Χωρίς παρεξήγηση.

Μάλλον εσύ είσαι ο άσχετος που λες βλακείες. Χωρίς παρεξήγηση.
Μήπως υπάρχουν διαφορετικές απαιτήσεις? Μήπως στέκεστε σε άλλα πράγματα? Μήπως ακόμα και η ύλη είναι έτσι σχεδιασμένη ώστε να δίνετε σημασία στα "σωστά" πράγματα (ανάλογα με την σχολή)?

Όπως εγώ δεν συγκρίνω την δυσκολία ενός μαθήματος με όλες τις παρεμφερείς επιστήμες που έχουν το ίδιο μάθημα, έτσι και εσύ δεν θα έπρεπε. Το ότι τα έχεις περάσει (με καλό βαθμό, με τύχη, με σκονάκι) με αφήνει παντελώς αδιάφορη, και μου καταδεικνύει ότι θα γίνεις ένας φαρμακοποιός ο οποίος πέρασε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα μαθήματα κοινά με την ιατρική. Υποδεικνύει κάτι άλλο αυτό? Όχι. Επομένως τι κάνουμε?

Δεν καρφωνόμαστε πιστεύοντας ότι μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη όντας φοιτητές παρεμφερούς επιστήμης με κοινά μαθήματα.

p.s. Δεν έχω καμιά όρεξη να μπω στο τριπάκι ποια-σχολή-είναι-πιο-μεγάλο-αγγούρι. Έχεις την άποψή σου, έχω την δική μου. Για μένα το αν μια σχολή είναι δύσκολη, είναι ένα υποκειμενικό ζήτημα. Όπως κάποιοι λένε "αυτό το μάθημα είναι παλούκι" και κάποιοι άλλοι το περνάνε με την πρώτη, το αντίστοιχο μπορούμε να το μεγεθύνουμε και να το πούμε και για τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μάλλον εσύ είσαι ο άσχετος που λες βλακείες. Χωρίς παρεξήγηση.
Μήπως υπάρχουν διαφορετικές απαιτήσεις? Μήπως στέκεστε σε άλλα πράγματα? Μήπως ακόμα και η ύλη είναι έτσι σχεδιασμένη ώστε να δίνετε σημασία στα "σωστά" πράγματα (ανάλογα με την σχολή)?

Όπως εγώ δεν συγκρίνω την δυσκολία ενός μαθήματος με όλες τις παρεμφερείς επιστήμες που έχουν το ίδιο μάθημα, έτσι και εσύ δεν θα έπρεπε. Το ότι τα έχεις περάσει (με καλό βαθμό, με τύχη, με σκονάκι) με αφήνει παντελώς αδιάφορη, και μου καταδεικνύει ότι θα γίνεις ένας φαρμακοποιός ο οποίος πέρασε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα μαθήματα κοινά με την ιατρική. Υποδεικνύει κάτι άλλο αυτό? Όχι. Επομένως τι κάνουμε?

Δεν καρφωνόμαστε πιστεύοντας ότι μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη όντας φοιτητές παρεμφερούς επιστήμης με κοινά μαθήματα.

p.s. Δεν έχω καμιά όρεξη να μπω στο τριπάκι ποια-σχολή-είναι-πιο-μεγάλο-αγγούρι. Έχεις την άποψή σου, έχω την δική μου. Για μένα το αν μια σχολή είναι δύσκολη, είναι ένα υποκειμενικό ζήτημα. Όπως κάποιοι λένε "αυτό το μάθημα είναι παλούκι" και κάποιοι άλλοι το περνάνε με την πρώτη, το αντίστοιχο μπορούμε να το μεγεθύνουμε και να το πούμε και για τις σχολές.

Πόσες φορές θα το ξαναπώ? Μίλησα για τη φύση των μαθημάτων.
Τα μαθήματά σας είναι θεωρητικά?
Θέλουν γνώσεις μαθηματικών,φυσικής,χημείας?
Μπορείς να τα περάσεις ακόμη και με παπαγαλία?

Απλά διάβασμα θεωρητικό θέλουν και γράφεις.
Κάνω λάθος?

Δεν πρόκειται να απαντήσουν στο συγκεκριμένο.
Μόνο γενικά περί ιατρικής επιστήμης συνήθως λένε.

Όλες οι σχολές είναι δύσκολες.
Ένας πρωτοετής που μπαίνει στη σχολή και βλέπει τα μαθήματα και τη δυσκολία τους(σε σχέση με το σχολείο) λέει:"Ωχ πώς θα ξεμπερδέψουμε από αυτά τα παλούκια?"
Ο πρωτοετής της ιατρικής για ποιο εύκολα μαθήματα μπορεί να λέει:"Μα πόσο γαμάτος είμαι και η σχολή μου έχει τόσο δύσκολα μαθήματα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

σιριους

Νεοφερμένος

Ο σιριους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για τα μαθήματα της ιατρικής αναφέρεσαι. Το θέμα δεν αφορά τη φύση ή δυσκολία των μαθημάτων της ιατρικής. εκτος αν κατάλαβα λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Για τα μαθήματα της ιατρικής αναφέρεσαι. Το θέμα δεν αφορά τη φύση ή δυσκολία των μαθημάτων της ιατρικής. εκτος αν κατάλαβα λάθος
Εφόσον δεν αναφέρει συγκεκριμένο τμήμα γράφεις ό,τι θέλεις που έχει σχέση με το διάβασμα νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πόσες φορές θα το ξαναπώ? Μίλησα για τη φύση των μαθημάτων.
Τα μαθήματά σας είναι θεωρητικά?
Θέλουν γνώσεις μαθηματικών,φυσικής,χημείας?
Μπορείς να τα περάσεις ακόμη και με παπαγαλία?

Απλά διάβασμα θεωρητικό θέλουν και γράφεις.
Κάνω λάθος?

Δεν πρόκειται να απαντήσουν στο συγκεκριμένο.
Μόνο γενικά περί ιατρικής επιστήμης συνήθως λένε.

Όλες οι σχολές είναι δύσκολες.
Ένας πρωτοετής που μπαίνει στη σχολή και βλέπει τα μαθήματα και τη δυσκολία τους(σε σχέση με το σχολείο) λέει:"Ωχ πώς θα ξεμπερδέψουμε από αυτά τα παλούκια?"
Ο πρωτοετής της ιατρικής για ποιο εύκολα μαθήματα μπορεί να λέει:"Μα πόσο γαμάτος είμαι και η σχολή μου έχει τόσο δύσκολα μαθήματα"

Καλά, δεν ξέρεις τι λες μου φαίνεται εν τέλει.
Πάντως, ένα είναι το fact, ότι οι ίδιοι οι καθηγητές σας, σας υποτιμούν έναντι της Ιατρικής.
Και το ξέρω από παιδιά μέσα στην Φαρμακευτική.
Και απ'ότι έχω ακούσει, λίγα είναι τα μαθήματα που δύσκολα περνιούνται.

Η Ιατρική καλώς η κακώς θέλει μεγάλη υπευθυνότητα και αφοσίωση...αλλιώς είσαι ένα τίποτα. Ένας δημόσιος κίνδυνος.
Σαφώς και έχει μαθήματα που τα περνάς πιο εύκολα αλλά κατά γενική ομολογία θέλει πολύ διάβασμα παράλληλα με κατανόηση.

Επίσης, οι συγκεκριμένες φοιτήτριες στις οποίες μιλάς, είναι πολύ προσγειωμένα άτομα και πολύ καλές φοιτήτριες. Οπότε είναι άτοποι οι χαρακτηρισμοί σου.
Μπορεί να έβγαλες τόσα μόρια αλλά μπαίνοντας στη σχολή κατάλαβες ότι η Ιατρική μετράει περισσότερο απ΄όλες τις επιστήμες υγείας.

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να σου άρεσε η Φαρμακευτική (η ότι είναι πολύ σημαντική σαφώς σαν επιστήμη) αλλά η πλειονότητα των φοιτητών της είναι αυτοί που δεν πέρασαν στην Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

σιριους

Νεοφερμένος

Ο σιριους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αυτή είναι η δική σου εκτίμηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Καλά, δεν ξέρεις τι λες μου φαίνεται εν τέλει.
Πάντως, ένα είναι το fact, ότι οι ίδιοι οι καθηγητές σας, σας υποτιμούν έναντι της Ιατρικής.
Και το ξέρω από παιδιά μέσα στην Φαρμακευτική.
Και απ'ότι έχω ακούσει, λίγα είναι τα μαθήματα που δύσκολα περνιούνται.

Η Ιατρική καλώς η κακώς θέλει μεγάλη υπευθυνότητα και αφοσίωση...αλλιώς είσαι ένα τίποτα. Ένας δημόσιος κίνδυνος.
Σαφώς και έχει μαθήματα που τα περνάς πιο εύκολα αλλά κατά γενική ομολογία θέλει πολύ διάβασμα παράλληλα με κατανόηση.

Επίσης, οι συγκεκριμένες φοιτήτριες στις οποίες μιλάς, είναι πολύ προσγειωμένα άτομα και πολύ καλές φοιτήτριες.
Μπορεί να έβγαλες τόσα μόρια αλλά μπαίνοντας στη σχολή κατάλαβες ότι η Ιατρική μετράει περισσότερο απ΄όλες τις επιστήμες υγείας.

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να σου άρεσε η Φαρμακευτική αλλά η πλειονότητα των φοιτητών της είναι αυτοί που δεν πέρασαν στην Ιατρική.

Αν γίνεται να βρεθεί ενας που έχει σπουδάσει και στις δυο σχολές να σου πει αν έχουμε δύσκολα μαθήματα.Αν πραγματικά είχες γνωστό που δήθεν σου τα είπε θα σου έλεγε σίγουρα για τις χημείες που είναι παλούκια.
Ύστερα από μικρός ήθελα να γίνω φαρμακοποιός σαν τον πατέρα μου και αδιαφορούσα για τους τίτλους και το αν θα είμαι απουσιολόγος στην τάξη μου.Με ένοιαζε να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα.
Και το 60% των φοιτητών έχουν φαρμακεία.Οι υπόλοιποι μπορεί να θέλαν ιατρικη δεν ξέρω.
Και η σχολή μας δεν είναι στο ίδιο κτίριο με την ιατρική.
Οι καθηγητές ούτε που μας αναφέρουν τίποτα για την ιατρική.Κάνουν απλά το μάθημα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αν γίνεται να βρεθεί ενας που έχει σπουδάσει και στις δυο σχολές να σου πει αν έχουμε δύσκολα μαθήματα.Αν πραγματικά είχες γνωστό που δήθεν σου τα είπε θα σου έλεγε σίγουρα για τις χημείες που είναι παλούκια.
Ύστερα από μικρός ήθελα να γίνω φαρμακοποιός σαν τον πατέρα μου και αδιαφορούσα για τους τίτλους και το αν θα είμαι απουσιολόγος στην τάξη μου.Με ένοιαζε να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα.
Και το 60% των φοιτητών έχουν φαρμακεία.Οι υπόλυποι μπορεί να θέλαν ιατρικη δεν ξέρω.
Και η σχολή μας δεν είναι στο ίδιο κτίριο με την ιατρική.
Οι καθηγητές ούτε που μας αναφέρουν τίποτα για την ιατρική.Κάνουν απλά το μάθημα τους.

Καλά, το γεγονός ότι ο μπαμπάς ή η μαμά είναι φαρμακοποιοί δεν σημαίνει ότι αγαπάς και αυτό το πράγμα. Αν ο πατέρας σου είχε μεγαλοφροντιστήριο θα ήσουν σε μία καθηγητική σχολή, αν είχε κλινική θα γινόσουν γιατρός κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Καλά, το γεγονός ότι ο μπαμπάς ή η μαμά είναι φαρμακοποιοί δεν σημαίνει ότι αγαπάς και αυτό το πράγμα. Αν ο πατέρας σου είχε μεγαλοφροντιστήριο θα ήσουν σε μία καθηγητική σχολή, αν είχε κλινική θα γινόσουν γιατρός κτλ.

Οι περισσότεροι περνάνε σε σχολές (ακόμα και ιατρικές) και ούτε ξέρουν πώς είναι το επάγγελμα που θα ακολουθήσουν.
Συνήθως βγάζουν μόρια και δηλώνουν σε μια υψηλόβαθμη σχολή απλά για να ακούγεται ωραία.

Εγώ από μικρός είχα ζήσει το επάγγελμα μέσα στο φαρμακείο και έλεγα στον πατέρα μου ότι μια μέρα θα το πάρω εγώ και θα συνεχίσω να το δουλεύω.Ήξερα ακριβώς τι θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μπορεί να έβγαλες τόσα μόρια αλλά μπαίνοντας στη σχολή κατάλαβες ότι η Ιατρική μετράει περισσότερο απ΄όλες τις επιστήμες υγείας.

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να σου άρεσε η Φαρμακευτική (η ότι είναι πολύ σημαντική σαφώς σαν επιστήμη) αλλά η πλειονότητα των φοιτητών της είναι αυτοί που δεν πέρασαν στην Ιατρική.

Ό,τι έχει δουλειά μετράει, από ιατρική αυτοί που δεν έχουν φράγκα οι γονείς τους, ή αν δεν είναι οι ίδιοι γιατροί, θ' αργήσουν να βγάλουν λεφτά. Γενικά, η καλύτερη σχολή είναι αυτή που θα σου προσφέρει άμεσα δουλειά, στην περίπτωσή του, η φαρμακευτική. Τώρα αν οι γονείς σου δεν έχουν κάποια δουλειά να συνεχίσεις, η ιατρική είναι καλή επιλογή. ;)

ΥΓ: Επειδή είχα φάει κι εγώ πρήξιμο-προπαγάνδα για ιατρική, είχα κάτσει να δω και τους οδηγούς σπουδών των μουράτων σχολών 3ου πεδίου. Μόνο το βιολογικό και η φαρμακευτική μου καλάρεσε, αλλά με τα οικονομικά των γονιών μου, κατάλαβα πως αν είναι ν' ανοίξω φαρμακείο, θα το κάνω όταν θα μαι γέρος, οπότε δεν την έβαλα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Για ποιον λογο κανουμε συγκρισεις μεταξυ σχολων υποβαθμιζοντας μαλιστα καποιες; Δεν νομιζω πως εχει νοημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Διάβασμα στην φοιτητική ζωή του μέσου Ελληνα φοιτητή.

Ολη τη χρονιά ξύνεται, πηγαίνει απο καφετέρια σε καφετέρια, απο κλαμπ σε κλαμπ και δεν ανοίγει βιβλίο.
Οταν έρχεται η ώρα της εξεταστικής, δε διαβάζει ποτέ απο τα συγγράμματα, ούτε απο τις δικιές του σημειώσεις (γιατί δεν έχει πατήσει ποτέ στη σχολή, αρα δεν έχει σημειώσεις...).
Πάντα σημειωσούλες απο παρατάξεις, σκονάκια σε χαρτάκια, το pdf στο κινητό, και πάει για να φύγει το μάθημα με ένα πενταράκι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Διάβασμα στην φοιτητική ζωή του μέσου Ελληνα φοιτητή.

Ολη τη χρονιά ξύνεται, πηγαίνει απο καφετέρια σε καφετέρια, απο κλαμπ σε κλαμπ και δεν ανοίγει βιβλίο.
Οταν έρχεται η ώρα της εξεταστικής, δε διαβάζει ποτέ απο τα συγγράμματα, ούτε απο τις δικιές του σημειώσεις (γιατί δεν έχει πατήσει ποτέ στη σχολή, αρα δεν έχει σημειώσεις...).
Πάντα σημειωσούλες απο παρατάξεις, σκονάκια σε χαρτάκια, το pdf στο κινητό, και πάει για να φύγει το μάθημα με ένα πενταράκι :D

Κάνε αυτά που λες και αν στο τέλος της χρονιάς έχεις περάσει τα μισά μαθήματα θα πάω να δώσω εγώ τα υπόλοιπα για σένα το Σεπτέμβριο.
Χωρίς να έχεις δώσει ούτε μια εξεταστική μην πιστεύεις ότι ακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Από την στιγμή που υπάρχουνε βαθμοί 8+ σε μια εξεταστική,και σχεδον πάντα υπάρχουν,δεν υπάρχει το έβαλε δύσκολα , ή με έκοψε. Υπάρχει το δεν διάβασα αρκετά,δεν διάβασα σωστά, δεν παρακολούθησα τις διαλέξεις,έκανα λάθη δεν ήμουν σε καλή μέρα, ίσως δεν έχω δυνατότητες στο συγκεκριμένο μάθημα.Ας αναλάβουμε επιτέλους τις ευθύνες μας ως φοιτητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top