Διάβασμα και κούραση

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι από τώρα για κάτι που θα γίνει σε δύο χρόνια...Ναι καταλαβαίνω ότι δεν έχεις όρεξη γιατί τώρα που τελειώνει η χρονιά ,σκεφτόμαστε το καλοκαίρι,μας κουράζει το πρωινό ξύπνημα κτλ...Όλα θα πάνε καλά☺️...Η πρώτη λυκείου είναι δύσκολη σαν τάξη με την έννοια ότι αλλιώς είναι τα μαθήματα στο λύκειο και αλλιώς στο γυμνάσιο..Στο λύκειο η φυσική και τα μαθήματικα είναι απαιτητικά και αυτό αποθαρρύνει πολλούς μαθητές...Δεν πρέπει όμως να το βάζουμε κάτω!!
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο. Εγώ βέβαια έχω ήδη αποφασίσει ότι θα πάω Θεωρητική, παρόλο που ακόμη διαβάζω και τα Θετικά όμως επειδή έχω θέσει υψηλούς στόχους όπως Νομική η Διεθνών και Ευρωπαϊκών δεν ξέρω αν θα τους πετύχω γιατί πραγματικά έχω τεράστιο θέμα με την αποστήθιση.... (Πολλοί θα αναρωτιούνται γιατί διαλέγω Θεωρητική λοιπόν) ο κύριος λόγος είναι τα Αρχαία τα οποία τα λατρεύω και μετά Έκθεση-Λατινικα (αν και δεν έχω κάνει ακόμη). Σκέφτομαι επειδή είμαι ακουστικός τύπος να ηχογραφω το μάθημα της Ιστορίας(και δεν μιλώ μόνο για την Ιστορία της Τριτης) και να την ακούω γιατί έχω παρατηρήσει ότι αν ένα τραγούδι το ακούσω 10 φορές το έχω μάθει απέξω και ανακατωτα αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ?
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αν και εγώ προτίμησα τις θετικές επιστήμες...Ήμουν καλή στη θεωρητική κατεύθυνση ωστόσο οι σχολές σε εκείνη την κατεύθυνση δεν με κεντρίζουν τόσο πολύ το ενδιαφέρον...Λοιπόν Κωνσταντίνα θα σου πω ότι επειδή και εγώ είχα να αποστήθισω την βιολογία...Δεν την ηχογραφούσα αλλά έβαζα κάποιον να μου κρατάει το βιβλίο...Και αυτό βοηθάει ...Τώρα ως προς τα άλλα μαθήματα μπορώ να σου πω για την έκθεση μια συμβουλή να διαβάζεις λογοτεχνία...Θα σε βοηθήσει τρομερά...Εγώ στην πρώτη λυκείου ούτε περίληψη δεν μπορούσα να γράψω γιατι δυσκολεύομουν και έπειτα βελτιώθηκα τρομερά...Επίσης επειδή είπες ότι σκέφτεσαι για σχολές διεθνών σπουδων νομίζω είναι σχολή που θέλει αγγλικά ...Όποτε κοίτα να γράψεις πολύ καλά στα αγγλικά γιατί μπορείς να κερδίσεις πολλά μόρια από εκεί!
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Κατάλαβα και έχεις δίκιο για τα Αγγλικα. Αν και αυτό για την ηχογράφηση θα το δοκιμάσω και θα δω
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κανείς δεν μπορεί να σου προτείνει μια συγκεκριμένη μέθοδο διαβάσματος...Ο,τι βοηθάει στον καθένα..Εμένα με βοηθάει πολύ αυτό που σου είπα ,νιωθω σιγουριά..Άλλους τους βοηθάει να τα γράφουν..Ναι οκευ...Μόνη σου θα βρεις αυτό που σε κάνει τα μαθαίνεις και να τα θυμάσαι μετά!!
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο ευχαριστώ πολύ πάντως
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μόνο που από την Πρώτη Λυκείου μπαίνετε σιγά σιγά στο κλίμα Πανελληνίων , ήδη κουράστηκες.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλεις να τα πας καλά στις Πανελλήνιες, μην ασχολείσαι με τις Πανελληνιες από τώρα.
Επίσης αν θες να τα πας.καλα όταν θα φτάσει η ηλικία για να ασχολείσαι, μην ασχολείσαι ΜΟΝΟ με αυτό
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα άτομα του forum! Όπως καταλαβαίνετε απο τον τίτλο το θέμα το οποίο θα αναφέρω έχει σχέση με το σχολείο και την κούραση! Πριν από όλα όμως να σας συστήθω. Αρχικά με λένε Κωνσταντίνα πάω Πρώτη Λυκείου φέτος και είμαι μια κοπέλα η οποία έχει δραστηριότητες αλλά παράλληλα και διάβασμα καθώς σιγά σιγά μπαίνω στο <κλίμα> των Πανελληνίων. Το θέμα μου όμως είναι ότι κουράζομαι εύκολα με το διάβασμα θα σας εξηγήσω τι εννοώ. Όλα τα χρόνια οι καθηγητές στο σχολείο λένε καλά λόγια καθώς διαβάζω τώρα στο 1ο τετράμηνο έβγαλα μέσο όρο 17.5 (δεν είμαι άριστη) αλλά με θεωρώ καλή μαθήτρια. Παρόλα αυτά, τώρα με τα 2 χρόνια που έχουμε κορωνοιο βγήκα από τους ρυθμούς μου με αποτέλεσμα να μην διαβάζω όμως δεν άφησα κενά στα μαθήματα που θα ακολουθήσω δηλαδή τα θεωρητικά. Για να μην τα πολυλογω και να μπω κατευθείαν στο ψητό, φέτος ενώ ξεκίνησα δυναμικά μέχρι τον Δεκέμβριο και διάβαζα κανονικά δηλαδή 2-3 ώρες την ημέρα (που για Πρώτη Λυκείου το θεωρώ νορμάλ) από τον Γενάρη και μετά δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο. Όπως θυμάμαι τον εαυτό μου το πάθαινα όλα τα χρόνια όμως δεν μπορώ να το δικαιολογήσω καθώς η ίδια δεν νιώθω κουρασμένη ψυχολογικά κάτι που με αγχωνει καθώς σκέφτομαι ότι από του χρόνου δεν θα μπορώ να λέω ότι δεν έχω όρεξη να διαβάσω γιατί θέλω να δώσω Πανελλήνιες και έχω υψηλούς στόχους πχ Νομική. Το καθημερινό μου πρόγραμμα είναι Δευτέρα: Γυμναστική, Τρίτη:Αγγλικά, Τετάρτη:Μαθηματικά(ιδιαίτερο), Πέμπτη:,φιλολογικά(που μου κάνει η θεία μου η οποία θα με αναλάβει για προετοιμασία από του χρόνου) και Σάββατο Γεωμετρία το πρωί. Όπως και να έχει αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ακόμη είμαι Πρώτη Λυκείου και έχει γίνει αυτό....... Τι θα μου προτείνατε? Ποια είναι η γνώμη σας ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αρχικά, γιατί από τώρα μπήκες στο κλίμα των πανελληνίων? Μόνο τα αρχαία πρέπει να προσέχεις ούτως ή άλλως τα άλλα μαθήματα αλλάζουν... Εγώ πρώτη λυκείου δεν παρακολουθούσα τίποτα χαχαχ:) μην αγχώνεσαι, έχεις δύο χρόνια γεμάτα ακόμα
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι τι γνωρίζω και αυτό κάνω απλά κάνω μόνο για φέτος λίγο μαθηματικά ιδιαίτερο από του χρόνου όμως τίποτα. Όταν λέω κλίμα εννοώ στο να μάθω να διαβάζω
 
Top