Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ποια κατανόηση καλέ:P Και εγώ ιδιωτικού είμαι αλλά δεν με έχει φέρει ποτέ κανείς σε δύσκολη θέση για τέτοιο ζήτημα.Τουλάχιστον άτομα που με ξέρουν έστω και λίγο;)

και εμένα ως μαθήτρια κανένας δεν με έφερε ποτέ σε δύσκολη θέση.
από τότε όμως που μπήκα στο πανεπιστήμιο, όλο κάτι τέτοια ακούω!!!!
δεν ξέρω γιατί....
-----------------------------------------
το γεγονός αυτό με έχει προβληματίσει αρκετά και η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να μειώνω τις παρέες μου από τη σχολή και να γίνομαι πιο επιλεκτική, ενώ γενικά είμαι ομιλιτικός και κοινωνικός άνθρωπος....! και άλλοι συν-απόφοιτοί μου κάνουν το ίδιο, δεν είμαι η μόνη.... αλλά πείτε μου! τί να κάνω? (η ερώτηση είναι ρητορική) να εξακολουθήσω να κάνω παρέα με άτομα που με ειρωνεύονται???? δεν είναι καθόλου εύκολο ούτε ευχάριστο!!!!
-----------------------------------------
και το χειρότερο είναι, πως αφου σε έχουν ειρωνευτεί πολλάκις, μετά παραπονιούνται γιατί τους έκοψες την καλημέρα και σε κατηγορούν και για σνομπισμό!!!!!
-----------------------------------------
υπαρχει λογική σε όλο αυτό???????
-----------------------------------------
Kαλά αυτό φτάνει στα όρια του κομπλεξ που λέει και η Χριστιάννα^^:P
Δεν φτάνει απλώς.... τα ξεπερνάει κιόλας... κατά πολύ....!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

twilight_girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
και εγω σε ιδιωτικο παω....αλλα και εμενα κανεις δν με εχει φερει ποτε σε δυσκολη θεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
όπως ανέφερα και σε άλλα ποστ, κι εμένα ως μαθήτρια κανείς δεν με είχε φέρει σε δύσκολη θέση..
άλλωστε σε αυτή την ηλικία οι περισσότερες παρέες μας είναι από συμμαθητές μας, όποτε δεν προκείται να πει κανείς κάτι γι'αυτό...

ως φοιτήτρια, όμως, έχω ακούσει διάφορα, στο πλαίσιο των πρώτων γνωριμιών με συμφοιτητες... που κρίνουν αυθαίρετα τους πάντες και τα πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να σας πω λοιπόν και τη δική μου ιστορία?
Δημοτικό πήγα σε ιδιωτικό και μάλιστα σε κάποιο από τα πολύ καλά και γνωστά. Τώρα νομίζω ότι μπορώ να κρίνω κάποια πράγματα που τότε δεν τα καταλάβαινα. Υπήρχε μια πειθαρχία και φροντίδα υπερβολικά υπερβολική. Σαν παιδιά δεν μας άφηναν να τρέξουμε και να παίξουμε. Οι δάσκαλοι ήταν συνεχώς φοβισμένοι. Η διευθύντρια κάθε ώρα περνούσε και κοίταζε από το παραθυράκι της πόρτας. Εμείς τα παιδιά ανακαλύψαμε και μικρόφωνα στις τάξεις. Μπροστά μας η διευθύντρια πολλές φορές είχε μιλήσει άσκημα και προσβλητικά σε δασκάλες. Μπορεί ένας δάσκαλος να κάνει σωστά τη δουλειά του με τρομοκρατία? Όλη η λειτουργία του σχολείου δεν ήταν στην ουσία αλλά τι εικόνα θα βγει έξω. Χάναμε πολλές ώρες μάθημα για προετοιμασία διάφορων εκδηλώσεων και πραγμάτων που τελικά ήταν για διαφήμιση του σχολείου. Μας φόρτωναν με υπερβολικές ανούσιες και άχρηστες εργασίες για το σπίτι π.χ. να γράφουμε 5 φορές τους κανόνες της γραμματικής για να δείξουν ότι το σχολείο δουλεύει. Το περιβάλλον γενικά ήταν αποστειρωμένο και ήμασταν παιδιά από ένα οικονομικό επίπεδο και πάνω. Δεν ξέραμε τίποτα για φτωχούς ή αλλοδαπούς. Εγώ ήμουν από τους πιο χαμηλούς και υπήρχε μπόλικος σνομπισμός από πολλά παιδιά. Άλλωστε και το σχολείο έκανε διακρίσεις υπέρ των παιδιών που οι γονείς ήταν “κάποιοι”. Π.χ. τη σημαία την έπαιρνε ο γιος βουλευτή ή βιομήχανου. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν αυτό της παρέας. Έγινα φίλος με 4 παιδιά αγόρια και κορίτσια καθώς τα άλλα τα πλουσιόπαιδα και βουλευτόπουλα δεν μας έβαζαν στην παρέα τους. (Με τα 4 αυτά παιδιά ακόμα έχουμε επαφή!). Εδώ ήταν το χειρότερο!! Τα παιδιά αυτά έμεναν σε τεράστια απόσταση από το σπίτι μου. Έτσι το να βρεθούμε πέρα από το σχολείο ήταν σπανιώτατο και δυσκολότατο. Άντε σε παρτι ή σε μέρες διακοπών που οι γονείς μας μπορούσαν να μας μεταφέρουν. Το να παίξω στη γειτονιά μου που γινόταν και πολλά παιδιά έπαιζαν σε πάρκο ή παιδική χαρά ή την αυλή του κοντινού σχολείου ήταν δύσκολο γιατί πάντα ήμουν πολύ φορτωμένος από το σχολείο με μαθήματα. Και κάποιες φορές που βγήκα τα γειτονόπουλα λόγω που πήγαινα ιδιωτικό με αντιμετώπιζαν περίπου σαν να είχα κολλητική αρρώστια!!!
Όταν τέλειωσα το δημοτικό οι γονείς μου αποφάσισαν να με πάνε στο δημόσιο. Μάλιστα ο πατέρας μου ήθελε δημόσιο και η μητέρα μου όχι αλλά ο πατέρας νίκησε!! Στο δημόσιο ήταν για μένα ένα σοκ!!. Βρέθηκα ξαφνικά με παιδιά όλων των τάξεων, με φτωχούς, με αλλοδαπούς και με (ας πούμε?) αλητάκια. Δεν ήξερα ούτε πώς να φερθώ!!Την πρώτη μέρα έφαγα και ξύλο από έναν τριετή. Μου πήρε μέχρι τα χριστούγεννα σχεδόν να προσαρμοστώ αλλά τελικά τα κατάφερα και εντάχθηκα σε μια κοινωνία τελείως διαφορετική από αυτήν που είχα μάθει στο δημοτικό.
Οι 4 φίλοι μου από το ιδιωτικό έμειναν εκεί και κάναμε ανταλλαγή γνωμών για τα σχολεία μας. Στο ιδιωτικό στο γυμνάσιο τα πράγματα ήταν χειρότερα από το δημοτικό. Οι βαθμοί έμπαιναν χαριστικότατα ανάλογα με το ποιος ήταν ο πατέρας του παιδιού ενώ σε μας στο δημόσιο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Εμείς είμασταν 20 παιδιά στην τάξη και στο ιδιωτικό 35!!! Και αυτοί και εμείς είχαμε και καλούς και κακούς καθηγητές. Δεν είδα να κάνουν αυτοί στα μαθήματα κάτι περισσότερο από μας. Εγώ γύριζα σπίτι 2.15 και αυτοί στις 5 γιατί τους έβαζαν στο λύκειο σχεδόν υποχρεωτικό φροντιστήριο και βάλε και τη διαδρομή με το σχολικό!!! Εγώ είχα και τις καταλήψεις, έκανα και μερικές κοπάνες και με ζηλέβανε του σκοτωμού!! Η παρέα μου ήταν στη γειτονιά μου και όποτε θέλαμε πηγαίναμε ο ένας στο σπίτι του άλλου ή βόλτες και αργότερα στην καφετέρια. Μπορώ να πω ότι αισθάνομαι στο δημόσιο εκατόμύρια φορές πιο άνετα και ωραία από το ιδιωτικό.
Τελικά επειδή πέρασα και από ιδιωτικό και από δημόσιο ψηφίζω και με τα 2 χέρια ΔΗΜΟΣΙΟ. Δεν βλέπω κανένα όφελος του ιδιωτικού και άδικα πληρώνουν οι γονείς τόσα λεφτά. Ούτε καλύτεροι καθηγητές είναι στα ιδιωτικά ούτε καλύτερο μάθημα γίνεται. Όσο για τα φροντιστήρια είναι ψέματα ότι οι μαθητές του ιδιωτικού δεν το χρειάζονται. Το χρειάζονται και κάνουν όσο και οι μαθητές του δημόσιου. Από άποψη κοινωνίας και παρέας στο ιδιωτικό άστα να πάνε. Αν κάνω κάποτε παιδιά ποτέ δεν θα τα στείλω σε ιδιωτικό. Δημόσιο και πάλι δημόσιο!!!!
Δεν είχα σκοπό να γράψω τόσα πολλά αλλά μου βγήκε ….έκθεση. Συνχωρείστε με. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
επειδή και εγώ μόνο το δημοτικό το έβγαλα σε ιδιωτικό σχολείο...τώρα μου θύμισες μια παρόμοια κατάσταση, τύπου σαπουνοσίριαλ carousel...:D :lol: αν και σε πιο ήπια μορφή, επειδή εμείς είμαστε και επαρχία...και δεν έχουμε και πολλά παιδιά πολιτικών καρεκλοκένταυρων (βουλευτών, υπουργών,...κτλ)...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Distrubia

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αιγαίου (Ρόδος) και μας γράφει απο Παραδείσι (Ρόδος). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε Δημόσιο πήγαινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να συμπληρώσω μερικά πράγματα ακόμα:
1) Σίγουρα υπάρχουν διάφορα είδη ιδιωτικών. Νομίζω ότι μιλάμε όλοι για τα "καλά" ιδιωτικά. Για τα ιδιωτικά που πληρώνεις απλά για να σου δώσουν το χαρτί ακόμα και χωρις να πηγαίνεις δεν το συζητάμε.
2) Στο πρώην μου ιδιωτικό από το γυμνάσιο ακόμα γίνεται φοβερή προπαγάνδα να πάνε τα παιδιά για το Ι.Β.
3) Για τις περισσότερες επιτυχίες των ιδιωτικών από τα δημόσια που έγραψαν μερικοί: Στα "καλά" ιδιωτικά δεν υπάρχουν οι αδιάφοροι μαθητές που υπάρχουν στα δημόσια. Εμεις στο τμήμα μου από τους 22 υπάρχουν 5-6 που δεν τους ενδιαφέρει τίποτα και κάθε χρόνο περνάνε χαριστικά με το 9,5. Αυτοί στο "καλό" ιδιωτικό δεν υπάρχουν ή γιατί δεν τους στέλνουν ή γιατί τους διώχνουν. Να λοιπόν πώς βγαίνουν τα ποσοστά!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όλοι μας έχουμε ακούσει άτομα να διαφωνούν σε αυτό το θέμα και να υπάρχει γενικότερα μια "μάχη". Τι πιστεύετε εσείς; Πείτε την άποψή σας χώρις βρισιές κλπ.

Ας αρχίσω πρώτος.

Εγώ πηγαίνω σε ιδιωτικό. Ακούω παιδιά που λένε ότι εκεί υπάρχουν μόνο βουτυρόπαιδα και ότι όλοι κυκλοφορούν με μάρκες και το παίζουν κλασάτοι. Επίσης ακούω ότι δεν υπάρχει διαφορά από πλευράς ποιότητας της εκπαίδευσης.

Κατά την άποψή μου, όλα τα απο πάνω είναι λάθος. Πηγαίνω σε ιδιωτικό με 3000 παιδιά και θα έλεγα ότι μόνο τα 100 απο αυτά είναι "κακομαθημένα και βουτυρόπαιδα". Απλά ο μόνος λόγος για τον οποίο πηγαίνω σε ιδιωτικό είναι ότι έχει καλύτερες υποδομές και ότι εκτός από εκπαίδευση, σου προσφέρει και ΠΑΙΔΕΙΑ. Για παράδειγμα, στα δημόσια βλέπεις κορίτσια με κάτι μινι ως τον κ**ο χωρίς να γίνεται καμία παρατήρηση. Σε μας αν γινόταν αυτό επανειλημμένα, μπορεί το κορίτσι να έπαιρνε και διήμερη. Είναι λίγο πιο αυστηρά ας λέμε.

Ένα άλλο θέμα που βαρέθηκα να ακούω είναι ότι στα ιδιωτικά χαρίζονται βαθμοί. Συγκεκριμένα , λένε ότι οι γονείς πάνε απο τον διευθυντή και δίνοντας λεφτα, ζητούν βαθμό. Αυτό πρώτον μπορεί να γίνει άνετα και σε ένα δημόσιο. Και φυσικά αυτό δεν εξαρτάται απο το σχολείο μόνο. Εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα των γονέων να κάνουν κάτι τέτοιο και από το ίδιο το παιδί. Άρα είναι ένα θέμα στο οποίο λαμβάνουν μέρος και τα δύο σχολεία αλλά και οι γονείς και οι μαθητές.

Αυτή η άποψή μου. Όλες οι υπόλοιπες φυσικά δεκτές. Ας κάνουμε συζήτηση σε ήπιο κλίμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγω θεωρω οτι και τα 2 σχολεια τα ιδια ειναι,καθηγητες εχει το ενα καθηγητες εχει το αλλο.Το προβλημα ειναι η συμπεριφορα των καθηγητων για παραδειγμα σε ενα δημοσιο σχολειο οι καθηγητες δεν δινουν και πολυ σημασια στα παιδια αλλα δεν λεω υπαρχουν και καλοι καθηγητες οι οποιοι προσπαθουν να διδαξουν τα παιδια,στο ιδιωτικο ομως οι καθηγητες προσεχουν τα παιδια κανονικα και τα διδασκουν κανονικα γιατι ξερουν οτι αν δεν πουν το μαθημα σωστα στα παιδια,τοτε προκειται να απολυθουν σε αντιθεση με το δημοσιο σχολειο οπου οι καθηγητες δεν δεχονται αντιρηση.Επισης,οσον αφορα τις απεργεις αυτες γινονται μονο στο δημοσιο με αποτελεσμα τα παιδια να χανουν το μαθημα τους,στο ιδιωτικο ομως επειδη πληρωνονται απο το ιδιο το σχολειο δεν απεργουν οι καθηγητες πραγμα το οποιο ειναι σωστο για τα παιδια.
Εγω θεωρω οτι αυτη ειναι η βασικη διαφορα αναμεσα στο ιδιωτικο και στο δημοσιο σχολειο.Αν δεν υπυρχε αυτη η διαφορα τοτε και τα δυο σχολεια θα ηταν καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλά , το θέμα με τις καταλήψεις σηκώνει κουβέντα...

Πάντως το θέμα των υποδομών πάιζει πολύυυ μεγάλο ρόλο. Για παράδειγμα, φυσική και χημεία, δεν μένουμε μόνο στο βιβλίο, αλλά κάνουμε τις ίδιες ασκήσεις στα εργαστήρια (με ειδικά δυναμόμετρα, ότι ουσία θές, κλπ κλπ κλπ.) και έτσι όλοι οι μαθητές καταλαβαίνουν πολύ καλύτερα τις ασκήσεις. Είναι αυτό π λέμε " απο την θεωρία στην πράξη ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Καλά , το θέμα με τις καταλήψεις σηκώνει κουβέντα...

Πάντως το θέμα των υποδομών πάιζει πολύυυ μεγάλο ρόλο. Για παράδειγμα, φυσική και χημεία, δεν μένουμε μόνο στο βιβλίο, αλλά κάνουμε τις ίδιες ασκήσεις στα εργαστήρια (με ειδικά δυναμόμετρα, ότι ουσία θές, κλπ κλπ κλπ.) και έτσι όλοι οι μαθητές καταλαβαίνουν πολύ καλύτερα τις ασκήσεις. Είναι αυτό π λέμε " απο την θεωρία στην πράξη ".
Σωστα σε αυτο εχεις δικιο αν δεν πειραματιστεις στην Χημεια-Φυσικη δεν μπορεις να μαθεις τιποτα.Δεν παιζει ρολο η θεωρια αλλα και η πραξη.Σε αυτο παιζει ρολο και ο καθγητης οχι μονο το σχολειο(αν ειναι δηλαδη ιδιωτικο η δημοσιο).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ ως τώρα δεν είχα παράπονο από κανέναν καθηγητή. Πέρα από τα γνωστά παράπονα "βάζει πολλά", "φωνάζει συνέχεια", κλπ, πάντα στο τέλος της χρονιάς καταλάβαινα ότι όλα αυτά γίνονταν για το δικό μας καλό και όχι επειδή ο άλλος είχε νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για παράδειγμα, στα δημόσια βλέπεις κορίτσια με κάτι μινι ως τον κ**ο χωρίς να γίνεται καμία παρατήρηση. Σε μας αν γινόταν αυτό επανειλημμένα, μπορεί το κορίτσι να έπαιρνε και διήμερη. Είναι λίγο πιο αυστηρά ας λέμε.

Έλα φίλε, μεταξύ μας τώρα. Μην πεις ότι θα σε πείραζε τόσο πολύ αν έβλεπες κορίτσια με μίνι να κυκλοφορούν στο προαύλειο.:whistle:

Εκτός αν προτιμάς τις ποδιές...:clapup:

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όχι ρε προς θεού , είπαμε ... Αλλά ντάξει να μην μου έρχεται και η άλλη σαν την τελευταία πορνοστάρ... Εξάλλου κανέναν δεν χαλάει, αλλά είπαμε , σχολείο είναι, όχι μαγαζί στην Συγγρού :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Έλα φίλε, μεταξύ μας τώρα. Μην πεις ότι θα σε πείραζε τόσο πολύ αν έβλεπες κορίτσια με μίνι να κυκλοφορούν στο προαύλειο.:whistle:

Εκτός αν προτιμάς τις ποδιές...:clapup:

Φιλικά

Αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος,o polorst απλως ειπε τι συμβαινει στο σχολειο και πως τα κρινει τα πραγματα αυτα με τα ρουχα.Το αλλο θεμα που αναφερθηκες αφορα τα προσωπικα του και οχι αυτο το θεμα με τα σχολεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα αναγκαστώ να συμφωνήσω με την Μαρία (με την καλή έννοια το "αναγκαστώ" :P)...

Και για να τελειώσω σε αυτό το θέμα, δεν με πειράζει ένα κορίτσι να βάλει καμιά φορά παντελόνι ως εκεί, αλλά ντάξει , αν αυτό γίνεται καθημερινά και όχι μόνο στα σορτσάκια (π.χ. βάζει μπλούζα σκισμένη εκεί που ξέρεις), τότε το κορίτσι έχει λάθος αντίληψη για το σχολείο... Ας γυρίσουμε στο θέμα μας πάντως.
-----------------------------------------------------
Για ν'ακουστούν κι άλλες γνώμες... Κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.
Αν θέλεις να διαβάσεις γνώμες, δες εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39603
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Βασικά θα ήθελα να άκουγα γνώμες όχι μόνο από παιδιά λυκείου και φοιτητές αλλά και από γυμνάσιο μεριά... Λίγα παιδιά γυμνασίου έκαναν ποστ σε αυτό το θέμα... Γι αυτό άλλωστε το έβαλα και στην κατηγορία "γυμνάσιο". Ευχαριστώ πάντως :) (όχι πως οι γνώμες παιδιών λυκείου δεν είναι ευπρόσδεκτες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Θα προτιμούσα το Σχολείο μου από ένα Ιδιωτικό Σχολείο στην Αθήνα.. Το Σχολείο μου είναι πρώτα από όλα μικρό, με μαθητές στο σύνολο 36, και σαφώς έχουμε τα Πρέπει και τα Μη ενός Ιδιωτικού! Από άποψη εκπαιδευτικών δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Αλλά από την άποψη εργαστηρίων σαφώς και υπάρχει.. Θα ήταν προτιμότερο, πέρυσι που φοιτούσα στην Α' Γυμνασίου, να υπήρχε ένα εργαστήριο για την Βιολογία.. Θα ήταν σαφώς προτιμότερο όλοι οι καθηγητές να είχαν τις γνώσεις για να αξιοποιήσουμε το λογισμικό των netbook μας.. Ακόμη θα ήταν πολύ καλύτερα να είχαμε όλο των απαραίτητο εξοπλισμό για το μάθημα της Γυμναστικής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αυτό με τα εργαστήρια είναι πολύ ωραίο προσόν για ένα σχολείο... Εμείς Α γυμνασίου είδαμε μόνο φυτικά κύτταρα. Στην Β είδαμε ιούς, βακτήρια, μύκητες, κλπ. Ας μην θίξω και την γυμναστική. Έχουμε 5 γήπεδα 5χ5, 5 γήπεδα μπάσκετ, 2 βόλλευ, άλμα εις μήκος, στίβο. Και όλα αυτά ας ξεκαθαρίσω ότι τα λέω ΌΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ (που δεν είμαι) ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΤΩ αλλά για να διαφοροποιήσουμε λίγο τα πράγματα.

Τώρα με αφορμή αυτό π είπε ο Τάσος, να πώ ότι είναι πολλά τα δημόσια που υπερτερούν έναντι κάποιον συγκεκριμένων ιδιωτικών. Καλά , θεωρώ τα ιδιωτικά , που λειτουργούν πολλά χρόνια με έμπειρους καθηγητες και καλές εγκαταστάσεις. ΠΑΛΙ ξαναλέω ότι όλα αυτά δεν λέγονται για να επιδεικνύονται τα παιδιά των ιδιωτικών, συζήτηση κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top