Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
δημοσιο για παντα babe :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Σήμερα η καλή παιδεία κοστίζει..Έλεος..Όσο για το θέμα πάω σε Δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Σήμερα η καλή παιδεία κοστίζει..Έλεος..Όσο για το θέμα πάω σε Δημόσιο

η "καλη" (λεμε τωρα) παιδεια κοστιζει ακριβα απο την αποψη των φροντιστηριων,των ιδιαιτερων μαθηματων κ αλλων παρομοιων...πιστεψε με,στα ιδιωτικα δν προσφερουν κανενα ειδος "ανωτερης" παιδειας απ'οτι στα δημοσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!PaNoS!

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ιδιωτικό...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
δεν αλλαζω με τιποτα το δημοσιο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary angel

Νεοφερμένος

Η mary angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγώ πάω δημόσιο έχω την δυνατότητά να πάω σε ιδιωτικό όμως δεν πάω για να συνεχίσω να είμαι με τις φίλες μου .το μόνο κακό με τ δημόσιο είναι ότι αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε φροντιστήριά,μπορείτε να μου πείτε απλά να μην πηγαίνω φροντιστήριά όμως όπως όλοι ξέρουμε για να βρούμε δουλεία αυτά τα χρονιά είναι απαραιτητη.επιπλεον δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ρυθμό και δεν εννοώ ότι κάποιοι είναι πιο έξυπνοι αλλά κάποιοι διαβάζουν και άλλοι άπλα κοιμούνται στο μάθημα και πέρναγαν μάλλον από θαύμα..!και άλλοι κάνουν τόση φασαρία με αποτέλεσμά να μένουμε πίσω στην ύλη να φανταστείτε τ βιβλίο της πρώτης στα μαθηματικά τ τελειώσαμε πριν λίγες μέρες!!!όπως μου λένε άλλα παιδιά από τ ιδιωτικό όλα αυτά δεν γίνονται εκεί και δεν χουν φροντιστήρια! (τ πιο βασικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
εγώ πάω δημόσιο έχω την δυνατότητά να πάω σε ιδιωτικό όμως δεν πάω για να συνεχίσω να είμαι με τις φίλες μου .το μόνο κακό με τ δημόσιο είναι ότι αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε φροντιστήριά,μπορείτε να μου πείτε απλά να μην πηγαίνω φροντιστήριά όμως όπως όλοι ξέρουμε για να βρούμε δουλεία αυτά τα χρονιά είναι απαραιτητη.επιπλεον δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ρυθμό και δεν εννοώ ότι κάποιοι είναι πιο έξυπνοι αλλά κάποιοι διαβάζουν και άλλοι άπλα κοιμούνται στο μάθημα και πέρναγαν μάλλον από θαύμα..!και άλλοι κάνουν τόση φασαρία με αποτέλεσμά να μένουμε πίσω στην ύλη να φανταστείτε τ βιβλίο της πρώτης στα μαθηματικά τ τελειώσαμε πριν λίγες μέρες!!!όπως μου λένε άλλα παιδιά από τ ιδιωτικό όλα αυτά δεν γίνονται εκεί και δεν χουν φροντιστήρια! (τ πιο βασικό)

εγω παντως σ προτεινω να φυγεις ταχιστα απο το συγκεκριμενο σχολειο (π φαινεται οτι λειτουργει με ρυθμους χελωνας:!:) και αφου εχεις δυνατοτητα να πας σε ιδιωτικο μν το σκεφτεσαι...δν θα χωρισεις απο την παρεα σ,αν φροντισεις κ συ γι'αυτο βεβαια,αλλα αντιθετα θα κανεις καινουργιους φιλους κ θα γνωρισεις ενα νεο χωρο..δν καταλαβαινω γτ τα παιδια στην ηλικια σ δυσκολευονται τοσο πολυ να αλλαξουν σχολικο περιβαλλον κ θεωρουν δεδομενο οτι θα χωρισουν απο τους φιλους τους.οχι παιδια δν ειναι ετσι..:nono:η μεγαλυτερη βλακεια ειναι να καθεσαι σ'ενα αθλιο σχολειο με μια αθλια παιδεια ενω εχεις την "πολυτελεια" να πας σε ιδιωτικο.ειδικα στα ιδιωτικα ερχονται καθε χρονο νεα παιδια με τα οποια δενεσαι τις περισσοτερες φορες.δλδ ελεος!ακου εκει 1η γυμν να μν μπορειται να τελειωσετε 1 αθλιο βιβλιο μαθηματικων:jumpy:!τραγικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Για να πω να μη βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι τι θα πρέπει να κάνω;Να το βάλω στην υπογραφή μου;


Ρε Iliaso, δεν είδες από που είναι η κοπέλα?:P Εγώ τη δικαιολογώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aυτό το χα ξεχάσει.Οι "από εκεί" είναι οι μόνοι που έχουν ελαφρυντικό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_rouli

Νεοφερμένος

Η maria_rouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
δημοσιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
πως γινεται ολα τα παιδια που ξερω απο ιδιωτικα να ειναι κ πολυ ψωνια???επειδη εχουν την δυνατοτητα να πανε ιδιωτικο νομιζουν καποιοι ειναι....και αυτοι που το κρυβουν το ψωνιο καλα...βγαινουν στην επιφανεια σιγα σιγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
νομίζω ότι οι γενικεύσεις του είδους 'αυτοί που πάνε σε ιδιωτικά είναι σνομπ' είναι υπερβολικές... δεν έχουν όλοι στόχο την επίδειξη πλούτου και πανε στα ιδιωτικά, μπορεί απλώς να πιστεύουν πως παρέχεται καλύτερη ποιότητα παιδείας και υπάρχει περισσότερη οργάνωση... ο γονέας που είναι 35 και 40 ετών δεν θα σκεφθεί πως να επιδείξει τον πλούτο του, αλλά τι είναι καλύτερο για το παιδί του! το πως θα το αξιοποιήσει το παιδί αυτό είναι θέμα χαρακτήρα!
-----------------------------------------
συμπηρωματικά, όπως υπαρχουν καλά και κακά δημόσια, έτσι υπάρχουν καλά και μη ιδωτικά... υπαρχουν γνωστά ιδιωτικά σχολεία (ονόματα δεν θα ήθελα να αναφέρω για να μην θεωρηθεί διαφήμηση) με επιτυχιες των μαθητών τους σε πανεπιστήμια της ελλάδος και του εξωτερικού και κάτι άγνωστα, που κηνυγούν τον πελάτη για να συμπληρώσουν την τάξη...!
-----------------------------------------
και κάτι ακόμα... μου έχει κανει αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι πολλοί συμφοιτητές μου, όταν με ρωτούν ''σε ποιό σχολείο πήγαινες?'' και τους απαντώ ότι τελείωσα ιδιωτικό, με αντιμετωπίζουν αρνητικά, θεωρώντας εκ των προτέρων ως δεδομένο ότι θα είμαι σνομπ, χωρίς να με έχουν γνωρίσει καλύτερα!

θεωρώ αντιδράσεις τέτοιου είδους, που πολλές φορές περιλαμβάνουν και ειρωνικά σχόλια ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ, απαράδεκτη προκατάληψη, κυρίως όταν γίνονται από νέους, που υποτίθεται πως είναι ανοιχτόμυαλοι και θέλουν (θέλουν???) να πατάξουν κάθε προκατάληψη!!!

πως είναι δυνατόν να ειρωνεύεσαι με λόγια και κινήσεις του προσώπου ακόμα, άτομα που μόλις πριν λίγο γνώρισες και δεν σου έδωσαν κανένα δείγμα υπεροψίας???

αναφέρομαι στις πρώτες φιλικές γνωριμίες που προσπαθεί να κάνει ένας πρωτοετής στη σχολή του και που συνήθως πειλαμβάνουν ερωτήσεις του τύπου "ποιο σχολείο τελίωσες?"

θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος γιατί υπάρχει τέτοια ΕΙΡΩΝΙΚΗ αντιμετώπιση των μαθητών ή αποφοίτων ιδιωτικών σχολείων.

και μετά αναρωτιούνται γιατί γίνεται κάποιος σνομπ...????? εσείς δηλαδή θα ήσασταν φιλικοί με κάποιον που σας ειρωνεύτηκε από την πρώτη κιόλας μέρα, επειδή είπατε ότι τελιώσατε το τάδε ιδιωτικό???

και η εμπειρία μου δεν είναι μόνο προσωπική! και άλλοι μαθητές και απόφοιτοι ιδωτικών έχουν εισπράξει ειρωνεία!!!

sorry για το εκτενές post, απλώς είναι ένα θέμα που με προβλημάτιζε εδώ και καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όλο αυτό το ειρωνικό που ίσως εκλαμβάνεις πολλές φορές εγώ το αποδίδω στο κόμπλεξ (αρκετοί που κράζουν κάτι, το κάνουν από αντίδραση που δεν μπορούν να το έχουν) και τα στερεότυπα που μας κατακλύζουν "Α, τα παιδιά στα ιδιωτικά είναι ψώνια, σνομπ, τα έχουν όλα έτοιμα" κοκ.

Τυχαίνει να ξέρω πολύ κόσμο από διάφορα ιδιωτικά, από τα πιο φθηνά όπως το αρσάκειο ξερωγω μέχρι κολλέγια κοκ. Άλλα είναι σνομπ και άλλοι τα πιο νορμάλ άτομα που ξέρω. Ναι, προφανώς όταν γνωρίζω κάποιον και μου λέει πάω στο ελληνογαλλικό Αγ.Παρασκευής ένα από τα πρώτα πράγματα που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως η οικογένειά του πρέπει να έχει λεφτά, αλλά ως εκεί. Οι περισσότερες λεπτομέριες δεν με ενδιαφέρουν ούτε με αφορούν καθόλου.

Δεν θα με χάλαγε προσωπικά να πήγαινα σε μερικά συγκεκριμένα ιδιωτικά, αλλά δεν το βγάζω σε ζήλεια, άλλη δουλειά δεν είχα. Απλά πολλοί άνθρωποι αρκούνται στο να βάζουν μια ταμπέλα και να βγάζουν συγκεκριμένα συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Όλο αυτό το ειρωνικό που ίσως εκλαμβάνεις πολλές φορές εγώ το αποδίδω στο κόμπλεξ (αρκετοί που κράζουν κάτι, το κάνουν από αντίδραση που δεν μπορούν να το έχουν) και τα στερεότυπα που μας κατακλύζουν "Α, τα παιδιά στα ιδιωτικά είναι ψώνια, σνομπ, τα έχουν όλα έτοιμα" κοκ.

Τυχαίνει να ξέρω πολύ κόσμο από διάφορα ιδιωτικά, από τα πιο φθηνά όπως το αρσάκειο ξερωγω μέχρι κολλέγια κοκ. Άλλα είναι σνομπ και άλλοι τα πιο νορμάλ άτομα που ξέρω. Ναι, προφανώς όταν γνωρίζω κάποιον και μου λέει πάω στο ελληνογαλλικό Αγ.Παρασκευής ένα από τα πρώτα πράγματα που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως η οικογένειά του πρέπει να έχει λεφτά, αλλά ως εκεί. Οι περισσότερες λεπτομέριες δεν με ενδιαφέρουν ούτε με αφορούν καθόλου.

Δεν θα με χάλαγε προσωπικά να πήγαινα σε μερικά συγκεκριμένα ιδιωτικά, αλλά δεν το βγάζω σε ζήλεια, άλλη δουλειά δεν είχα. Απλά πολλοί άνθρωποι αρκούνται στο να βάζουν μια ταμπέλα και να βγάζουν συγκεκριμένα συμπεράσματα.

Χριστιάννα, σ'ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις!

Το οτι κάποιοι μπορεί να ζηλεύουν την ποιότητα παιδείας και τις υποδομές που παρέχει ένα ιδιωτικό στους μαθητές του, το έχω καταλάβει.

Αυτό που με ενοχλεί είναι ο τρόπος που το εξωτερικεύουν, ειρωνευόμενοι τους μαθητές ή αποφοίτους ιδιωτικών, με ερωτήσεις του τύπου "αυτό σας το είπαν στο ιδιωτικό που τελείωσες ή όχι?", "μπήκες με πανελλήνιες στο πανεπιστήμιο ή όχι?" (με ποιον άλλο τρόπο θα μπορούσα να μπώ?????), και άλλα ειρωνικά σχόλια που εκφράζονται με ανάλογο ύφος.
Είναι αυτές λογικές ερωτήσεις????:nono::nono::nono::nono:

Το να ζηλεύει κάποιος, οκ!! Δεν με ενοχλεί!
με ενοχλεί όμως το να το εκδηλώνει τόσο απροκάλυπτα.

δεν μπορεί ένας ενήλικας να ελέγξει τον εαυτό του????
διότι στο πανεπιστήμιο φοιτούν ενήλικες και όχι παιδάκια του δημοτικού που δεν μπορούν να ελέγξουν τις αντιδράσεις τους!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aλίμονο αν περίμενε ο καθένας να πουλήσει μούρη από το σχολείο του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Υ.Γ. άλλες ερωτήσεις που μου γίνονται, στις οποίες δεν βρίσκω κανένα νόημα, και τις οποίες αναφέρω εδώ ενδεικτικά, για να δείτε τι ακούν τα αυτιά μου!!!!
"τα ελληνικά είναι η μητρική σου γλώσσα ή τα αγγλικά?", "μίλα λίγο αγγλικά για να δώ την προφορά σου"(επειδή το σχολείο μου έδινε έμφαση στη διδασκαλία της αγγλικής γλώσσας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλά αυτό φτάνει στα όρια του κομπλεξ που λέει και η Χριστιάννα^^:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Aλίμονο αν περίμενε ο καθένας να πουλήσει μούρη από το σχολείο του:P
ακριβώς!!! δεν κοιμάμαι και ξυπνάω με τη σκέψη "πως να κάνω φιγούρα στους συμφοιτητές μου". έχω και άλλες δουλειές!!!!!!!
-----------------------------------------
σ' ευχαριστώ Iliaso για την κατανόηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ακριβώς!!! δεν κοιμάμαι και ξυπνάω με τη σκέψη "πως να κάνω φιγούρα στους συμφοιτητές μου". έχω και άλλες δουλειές!!!!!!!
-----------------------------------------
σ' ευχαριστώ Iliaso για την κατανόηση!!

Ποια κατανόηση καλέ:P Και εγώ ιδιωτικού είμαι αλλά δεν με έχει φέρει ποτέ κανείς σε δύσκολη θέση για τέτοιο ζήτημα.Τουλάχιστον άτομα που με ξέρουν έστω και λίγο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top