Δεν με καταλαβαίνει κανείς

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Γιάννη, δεν είσαι παράξενος, απλά διαφέρεις. Δε σου κρύβω ότι καταχάρηκα με το post σου.
Κι εγώ, στα μαθητικά μου χρόνια (δεν πέρασε και πολύς καιρός από τότε), υπήρξα αρκετά απομονωμένη, πολλές φορές έφτασα στο σημείο να αναρωτιέμαι, μήπως έχω κάποιο πρόβλημα. Οι συμμαθητές μου δε, λόγω της συμπεριφοράς μου, είχαν την εντύπωση πως ήμουν χαζή, αφελής και με κορόιδευαν ακόμα και μπροστά μου. Τους είχα σιχαθεί και δεν έκανα καμία προσπάθεια για να ανατρέψω την εντύπωση που είχαν σχηματίσει για μένα.

Έχεις όμως κάτι πολύ σημαντικό, πίστη στον εαυτό σου. Αυτό είναι εξαιρετικά πολύτιμο.

Νιώθω όμως ότι δικαιώθηκα. Η επιτυχία μου στις πανελλαδικές, η χαρά που πήρα, η ανταμοιβή μετά από τόσα χρόνια προσπάθειας! Δεν είμαι χαιρέκακη, ούτε χαίρομαι με την αποτυχία των άλλων, ίσα ίσα, μερικούς δεν τους ρώτησα πώς τα πήγαν γιατί δεν ήθελα να τους φέρω σε δύσκολη θέση. Αλλά ορισμένοι θα μείνουν στις καφετέριες, στα γκομενιλίκια, στα μπουζούκια, στα γήπεδα, στις καφρίλες, στην αμάθεια, στον ύπνο. Και δε θα τους χαλάσει καθόλου, γιατί αυτά τους ταιριάζουν! Και αυτά είναι στο πρόγραμμα αλλά όχι με αυτήν την υπερβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αν και δεν μπορούμε να γενικεύουμε πράγματα λέγοντας πως όλες είναι τσουλες….σε ένα σχολείο … τουλάχιστον λύκειο…. αν περάσει κάποιος… αυτό θα συμπεράνει… όταν βλέπεις τις περισσότερες με μίνι… βάψιμο…extension και πολλά άλλα….. ασφαλώς δεν σημαίνει πως το ντύσιμο δείχνει και το πώς είναι στην πραγματικότητα…. Αλλά από την άλλη θεωρώ χειρότερο το να προσπαθεί κάποιος να μαζικοποιηθεί αλλάζοντας τον εαυτό του…. Όπως για παράδειγμα οι περισσότερες κοπέλες……
Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τα αγόρια….
Και επειδή έχει αναφερθεί προηγουμένως ότι τα παιδιά του γυμνασίου είναι μωρά… να πω απλά ότι αν περάσεις από ένα γυμνάσιο θα καταλάβεις….. ξέρω κορίτσια που ξεκινούν να κάνουν σεξ από τα 12 και πολλά άλλα και μετά λες πως στο γυμνάσιο είναι αθώα μωρά. Και δεν μιλάω για ελάχιστες περιπτώσεις….
Συμφωνώ με τα όσα έχουν αναφερθεί για το ότι… αν κάποιος είναι αντικοινωνικός δεν είναι ανώτερος…αλλά όταν στην αντίθετη περίπτωση μπορείς να είσαι ο εαυτός σου……. Αν για να γίνεις κοινωνικός πρέπει να αλλάξεις τον χαρακτήρα και τον εαυτό σου τότε, είσαι απλά ένα τα τίποτε…
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να επιτιθέμαστε σε ένα παιδί που είχε το θάρρος να πει ότι δεν ανέχεται να ζει σε αυτό το μπουρδέλο που υπάρχει…. Και ότι προτιμά από το να συμβιβάζεται όπως οι περισσότεροι μας να προχωρά μόνος του….

Νομίζω ότι δεδομένου ότι έκανες τον κόπο να με quotάρεις,θα διάβασες ότι είμαι 18 χρονών,therefore δεν έχει περάσει και τόσος καιρός απ'την τελευταία μου επίσκεψη στο λύκειο.Σίγουρα και εγώ έχω κάποια άποψη και κάποια συμπεράσματα για τις κοπέλες στο λύκειό μου.Ακόμα όμως και αν θεωρούσα την πλειοψηφία τους τσούλες,δεν καταλαβαίνω με ποια λογική αυτό μπορώ να το ανάγω σε πανελλαδική βάση.Γιατί,πήρα αντιπροσωπευτικό δείγμα,έκανα μελέτες,έφτιαξα διαγράμματα και καμπύλες συχνότητας?Γιατί κακά τα ψέμματα,όταν θες να πεις τι κάνει η "πλειοψηφία" των ατόμων ενός συγκεκριμένου γκρουπ (των ελληνίδων μαθητριών 12-17 στην προκειμένη περίπτωση),πρέπει να εφαρμόσεις f*cking statistics.
Συνεχίζοντας λοιπόν,δεδομένου ότι με quotάρεις,I take it for granted ότι παρακολούθησες τη συζήτησή μου με τον Σπύρο.Παρ'όλ'αυτά,επαναλαμβάνεις και εσύ το ίδιο πράγμα για το οποίο ζήτησα αιτιολόγηση απ'τον Σπύρο,τη συνεπαγωγή "ντύσιμο κατά x τρόπο=>τσούλα".Θα μου εξηγήσεις πως προκύπτει η συγκεκριμένη συνεπαγωγή?Και επειδή όταν κάνουμε συνεπαγωγές,θα πρέπει να ορίζουμε τις μεταβλητές και τις σταθερές μας,θα μου ορίσεις πως εσύ νοείς την "τσούλα"?Το ίδιο ακριβώς ρώτησα και τον Σπύρο,ο οποίος προτίμησε να το κάνει γαργάρα...
Κάτι άλλο,δεν καταλαβαίνω και αυτό: "σεξ=/=αθωότητα".Why?αθωότητα=/=ενοχή=>σεξ=ενοχή???Wtf?Δηλαδή το βασικότερο βιολογικό ένστικτο κάθε οργανισμού αποτελεί ενοχή?Σε τι κοινωνία ζούμε?:hmm:
Btw,κανείς δεν επιτέθηκε στο παιδί.Άλλο πράγμα η επίθεση,άλλο η κριτική.

mr Crowly χωρις να εχω προθεση προσωπικης επιθεσης,καθε αλλο παρα εντυπωση προκαλεις....μονο γελιο με αυτα που λες,σορρυ ε?

Δεν έχω λόγο να μην το δεχτώ,αρκεί όμως πρώτα να μου το αιτιολογήσεις.Συγγνώμη,τι το παράλογο έχω όταν λέω πως όταν διατυπώνουμε μία άποψη πρέπει και να την τεκμηριώνουμε?Ατεκμηρίωτη μία άποψη,τι αξία έχει?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
απλα ειναι καπως γελοιο να λες τον αλλο να παει σε ολα τα σχολια,να γνωρισει ολες τις γκομενες και να φτιαξει πινακες με x2 και ,Fischer και Ζ ,διακυμανσεις,κατανομες,πιθανοτητες και συγκεντρωτικους πινακες για να δεχτεις εσυ οτι αυτοι που λεει ειναι αυτο που πιστευει....
συνελθε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
απλα ειναι καπως γελοιο να λες τον αλλο να παει σε ολα τα σχολια,να γνωρισει ολες τις γκομενες και να φτιαξει πινακες με x2 και ,Fischer και Ζ ,διακυμανσεις,κατανομες,πιθανοτητες και συγκεντρωτικους πινακες για να δεχτεις εσυ οτι αυτοι που λεει ειναι αυτο που πιστευει....
συνελθε

Έχω κουραστεί ν'ακούω τι "πιστεύει" ο καθένας.Τι διάλα σημαίνει "πιστεύω" anyway?Δεν "πιστεύω","νομίζω","ψυχανεμίζομαι" γενικά και αόριστα,υποθέτω βάσει παρατηρήσεων,αναπτύσσω στη συνέχεια ένα λογικό συλλογισμό,ο οποίος οδηγεί σε συμπεράσματα,τα οποία καταρρίπτουν ή επικυρώνουν τις υποθέσεις μου.Σε περίπτωση που δε συμβαίνει τίποτα απ'τα δύο αλλά πρέπει να ανάγω την υπόθεση σε αξίωμα,προσπαθώ να την επαληθεύσω πειραματικά.Όταν λέμε μία άποψη,προϋπόθεση για να γίνει γόνιμος διάλογος (διότι γι'αυτό το λόγο προφανώς κοινοποιούμε τη γνώμη μας-για να γίνει διάλογος),είναι η επιχειρηματολογία που την αιτιολογεί,έτσι ώστε ο άλλος είτε να ενστερνιστεί την άποψη αυτή,είτε να μπορεί να "πιαστεί" απ'το συλλογισμό μας και να προβάλλει τις αντιρρήσεις του.Διαφορετικά,αναιτιολόγητα "πιστεύω" ότι υπάρχει μια τσαγιέρα σε τροχιά γύρω απ'τον ήλιο.So?Άντε σου λέω,εσύ δέχεσαι ότι εγώ το "πιστεύω",όπως και εγώ δέχομαι ότι αυτοί "πιστεύουν" τα όσα είπαν.So?Νόημα του διαλόγου είναι να δεχτώ ότι ο άλλος "πιστεύει" την άποψή του?Wtf?Προφανώς για να λες την άποψή σου την υποστηρίζεις,δεν το αμφισβητώ.Το πως την υποστηρίζεις είναι το θέμα.
Προφανώς και δεν είναι εύκολο να γίνουμε όλοι στατιστικολόγοι.Είναι όμως αναγκαίο αν θέλει να μιλήσει κάποιος με ποσοστά.Με είδες πουθενά να μιλάω για "μειοψηφίες" και "πλειοψηφίες"?Όχι,δε με παίρνει.Πως θα το αιτιολογήσω,έχω κάνει έρευνα?Απ'τη στιγμή που δεν έχω ερευνήσει σοβαρά το ζήτημα,δεν έχω γνώμη σχετικά με το τι κάνει η πλειοψηφία,τι η μειοψηφία κλπ.Γιατί πρέπει να έχουμε γνώμη για όλα?Απ'τη στιγμή που δεν μπορείς να στηρίξεις κάτι,τότε παράτα το! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Φίλε Αnthony εγώ γιατί δεν γέλασα καθόλου με τον mr.crowley?
Χαζομάρες είναι αυτά λέτε εσύ και ο spiro και αν δεν είναι, τεκμηριώστε τα, άντε περιμένουμε......
Η επιχειρηματολογία σας μέχρι τώρα ήταν τελείως αδύναμη και αβάσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
εγω δεν ειπα κατι ουτε πηρα θεση

το θεμα ειναι οτι ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει ελευθερα εφοσον δεν θιγεται ο συνομιλιτης
αποκει και περα δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να συμφωνησει η να διαφωνησει με αυτον
αν διαφωνει λεει πολυ απλα "δεν συμφωνω" και τελος
ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για δημιουργια εντυπωσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Α ρε Ιωάννη ΙΙ (johnnie2),ποιος τη χάρη σου!Σφαγή έχει γίνει για το θέμα σου! :D:P:P xD

εγω δεν ειπα κατι ουτε πηρα θεση

το θεμα ειναι οτι ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει ελευθερα εφοσον δεν θιγεται ο συνομιλιτης
αποκει και περα δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να συμφωνησει η να διαφωνησει με αυτον
αν διαφωνει λεει πολυ απλα "δεν συμφωνω" και τελος
ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για δημιουργια εντυπωσεων

Φυσικά και μπορεί.Υπερασπίζομαι απόλυτα την ελευθερία του λόγου και μάλιστα στην πιο "ακραία" της μορφή απ'αυτή που ήδη έχουμε (δηλαδή υποστηρίζω ότι ο καθένας πρέπει να έχει το δκαίωμα να λέει ό,τι πραγματικά θέλει,because words are just words,not actions,αλλά αυτό είναι off topic τώρα),αλλά αυτό δε σημαίνει ότι υπερασπίζομαι την ανευθυνότητα.Περισσότερη ελευθερία=περισσότερη υπευθυνότητα.Θες ελευθερία στο λόγο?Βεβαίως!Μίλα όμως υπεύθυνα.Μίλα εμπερειστατωμένα,με αποδείξεις,για πράγματα που κατέχεις.Διαφορετικά,ας μην ξεχνάμε απ'το Dirty Harry ότι "opinions are like assh*les;everyone's got one".Και φυσικά,απ'τη στιγμή που κοινοποιείς μία άποψή σου,την οπτική σου γωνία σ'ένα ζήτημα,εγώ και ο καθένας μας,έχω το δικαίωμα (εσύ μου το δίνεις συνειδητά,με την κοινοποίηση) να διατυπώσω τις ενστάσεις μου,να φέρω αντίλογο και να ασκήσω κριτική.Το ίδιο και εσύ στα λεγόμενά μου.Αυτό είναι ο διάλογος.Και φυσικά,όταν μου λες την άποψή σου ατεκμηρίωτα,αυτό δε σημαίνει ότι μου αφαιρείται το δικαίωμα της κριτικής:μπορώ και πάλι να σε κριτικάρω και δη να τονίσω το γεγονός της έλλειψης τεκμηρίων.Φυσικά και ο καθένας είναι ελεύθερος να συμφωνεί ή να διαφωνεί.Δεν καταλαβαίνω όμως το νόημα του ξερού "συμφωνώ φίλε,είσαι πολύ γαμ*τος,έχεις μια π***τσα μέχρι απέναντι" και του "διαφωνώ,πάρε τώρα τα @@ μου".Οι όχλοι ξέρουν να ζητοκραυγάζουν μονάχα και να γιουχάρουν τους δημαγωγούς τους,οι χάβρες,που δεν έχουν κριτική σκέψη παρά φανατισμό και φωνάζουν σαν κάφροι "ΖΗΤΩ!!!!" και "ΚΑΤΩ!!!",οι οπαδοί του "συναγωνιστή" "Φύρερ" Χίτλερ και του "συντρόφου" "Πατερούλη" Στάλιν.Διότι ένα σκέτο "συμφωνώ" ή "διαφωνώ" δε διαφέρει σε κάτι απ'αυτή τη νοοτροπία της μάζας,απλώς παρουσιάζεται ωραιοποιημένο.Και άντε,το να συμφωνήσεις ξερά να το δεχτώ,καλύφθηκες,δεν έχεις κάτι να προσθέσεις.Δεν είναι παράλογο.Τι θα πει όμως το σκέτο "δε συμφωνώ"?Ε,και τι μου το λες?Σκοτίστηκα!Αν θες να έχουμε διάλογο,τότε πες μου γιατί δε συμφωνείς,διατύπωσέ μου τις αντιρρήσεις σου,ώστε να δω και εγώ,μήπως όντως έχει flaws ο συλλογισμός μου.Διαφορετικά γιατί να το πεις?Τι διάλογος θα γίνει?Μιλάμε με την επιδίωξη διαλόγου,διαφορετικά ας μιλήσουμε με τον τοίχο.Δε βρίσκω νόημα στο να πω "δε συμφωνώ".Λέω γιατί δε συμφωνώ.Εξηγώ.Ο άλλος πολύ που νοιάστηκε για το τι κάνω,διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
αποψη σου και αποψη μου

τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
για το παιδί που άνοιξε το θέμα(περισσότερο) να καταθέσω προσωπικές εμπειρίες..
Hμουν/είμαι(?) στη φάση που περιέγραψες..Είχα μια παρέα αλλά δεν είχαμε πολλά κοινά και οκ ,αν και περνούσα καλά δεν ήταν κάτι ολοκληρωμένο..Δεν έβγαινα συχνά έξω και ασχολιόμουν με διάφορα σπίτι και ιδιαίτερα με υπολογιστή ,κάτι που στο τέλος με έκανε να σκεφτώ αν είχα εθιστεί..Τέλος πάντων δεν είχα εθιστεί αλλά σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερο να βγαίνω λίγο παραπάνω έξω για να μη βλέπω όλο 4 τοίχους..Με την παρέα μου μετά από πολλά χρόνια μαλώσαμε γιατί δεν έδειχνα ενδιαφέρον(είπαν)..Εντάξει..Δεν είμαι (δυστυχώς ίσως)το άτομο που θα καθήσει να σκέφτεται όλη μέρα και να συζητάει ΟΛΗ ΜΕΡΑ το ίδιο πρόβλημα για να σου συμπαρασταθεί..Είμαι της λογικής "ό,τι έγινε έγινε προσπερνάμε"..Δεκτή η διαφορά νοοτροπίας αλλά θα περίμενα να σεβαστούν αυτή τη διαφορά (και το γεγονός ότι δεν προσποιήθηκα) και όχι να την κάνουν κατηγορία..Όσο για τα κοινά ενδιαφέροντα ,ναι,όπως και αν ακούγεται σε ολόκληρο σχολείο(++) δεν έβρισκα κάποιο άτομο να ταιριάζω..Ίσως υπερβολικός εγωισμός,ίσως ψάχνω το τέλειο δεν ξέρω..Είμαι καλά με εμένα και από εκεί που είχα μια αδύναμη προσωπικότητα την έχω χτίσει από αυτές τις χυλόπιτες(όχι ερωτικές)που έχω φάει και έχω αυτοπεποίθηση..Και με πλησιάζουν άτομα..Μάλιστα πρόσφατα μου είπαν πως έχω ενδιαφέρουσα προσωπικότητα..Το ευχαριστήθηκα γιατί η όλη υπομονή ανταμείφθηκε και μαλιστα ήμουν ΕΓΩ ,όχι ο 2ος ψεύτικος εαυτός μου..So, όπως είπαν και τα παιδιά ,be ok with ur self και τα άλλα μετά ..μη τα παραμελήσεις όμως(κοινωνικές σχέσεις)..όλα με μέτρο..μικρή είναι η ζωή..

ίσως βγήκα off topic δεν ξέρω ..αν όχι ελπίζω να βοήθησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γιάννη που άνοιξες το θέμα...Ασχολείσαι με την πλειοψηφία?? Ούτε η δημοκρατία δεν το κάνει πια αυτό! Για'μένα όλοι οι άλλοι είναι ανώριμοι και εσύ είσαι ήδη μπροστά από την εποχή σου...Οπότε μην περιμένεις αναγνώριση..Απλά πέρνα καλά μ'εσένα..Και αν θες πολύ βρες άτομα σαν και σένα. Υπάρχουν...Και μην ανησυχείς. Να είσαι περήφανος για'σενα. Κάνε τα όνειρα σου πραγματικότητα. Και, δε ξέρω αν με πιάνεις, αλλά δε χρειάζεται να είσαι ευτυχισμένος για να νιώσεις ευτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
για την ακριβεια εισαι τοσο μπορστα που οταν κοιτας πισω βλεπεις το μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μalouta δεν ξέρω κατά πόσο πλησιάζουμε τέτοια άτομα σήμερα. Στα λόγια και στις νουθεσίες είμαστε μανούλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το ωραίο. Ότι υπάρχει ένα πέπλο μυστηρίου. Είσαι διαφορετικός και υπάρχουν και άλλοι σαν κ σενα εκεί έξω. Το θέμα είναι, και νομίζω ότι ο Γιάννης συμφωνεί, να νιώθεις καλά με το τομάρι σου και να μη ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ αυτούς τους άλλους...Απλά να συμπάσχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
φίλε μου το να κάνεις αληθινού φίλος είναι κάτι εξαιρεικά δύσκολο σήμερα ειδικά στις πόλεις.εγώ που ζω στην επαρχεία για παράδειγμα βρίσκω πιο ευ΄κολα φίλους αλλά και πάλι όσο περνάνε τα χρόνια λιγοστεύουν οι μόνιμοι φίλοι αυτοι δηλαδη που θα κάνω μόνιμα παρέα.......οι φιλίες φτιάχνονται με το πέρασμα των χρόνων κι όχι με λίγες στιγμές πλάκας και γέλοιου!!!!συνέχισε έτσι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ποιες ολες ρε ανθρωπε μου? εγω στα 13 επαιζα στην αλανα του χωριου μου ολη μερα και εβλεπα pokemon, μη σου πω σε ολο το γυμνασιο τα κοριτσια ασχολουμασταν με παιχνιδια και χαζομαρες παρα με εμφανιση και αγορια. Οπως σου ειπα, αλλαξε τις παρεες σου και μην γενικευεις. Δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι σε ενα γυμνασιο οπου ολες πανε βαμενες και με 12ποντο. Αν ειναι δυνατον δηλαδη, κοιτα λιγο καλυτερα γυρω σου
Εγω αυτο βλεπω..Ως και μεσα στην ταξη καπνιζουνε.Μεσα κιολας

mr Crowly χωρις να εχω προθεση προσωπικης επιθεσης,καθε αλλο παρα εντυπωση προκαλεις....μονο γελιο με αυτα που λες,σορρυ ε?
Eπιτελους να και ενας που συμφωνει μαζι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εγω αυτο βλεπω..Ως και μεσα στην ταξη καπνιζουνε.Μεσα κιολας

Eπιτελους να και ενας που συμφωνει μαζι μου


α εσύ πας γυρεύοντας να τα ακούσεις άσχημα.:mpinelik::knife::beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Λολ,μόλις βρήκα τον ψυχαναλυτή μου.Κρίμα που τα έκανε μαντάρα.Να σας πω και εγώ με τη σειρά μου τι θεωρεί ο Crowley (η αφεντιά μου):
Δε με θεωρώ την επιτομή του κυνισμού,παραδέχομαι όμως ότι είμαι κυνικός σε βαθμό ώστε να μην εντυπωσιάζομαι με το πρώτο συναισθηματικά φορτισμένο σχόλιο που θα δω.Είμαι ιδιαίτερα σκεπτικιστής διότι δεν ξεχνώ και πως "όσα δε φτάνει η αλεπού,τα κάνει κρεμαστάρια".Αυτό που βλέπω είναι ο κλασσικός κομπλεξισμός σε στυλ "δε βρίσκω κοπέλα με τίποτα:έλα μωρέ,αυτές φταίνε που είναι όλες τελείως επιφανειακές και τσ***ες","δεν έχω φίλους:έλα μωρέ,αφού όλοι τους είναι ανώριμοι και κάφροι,δεν έχουν το επίπεδό μου","είμαι σκράπας at school:έλα μωρέ,ο καθένας μπορεί να παπαγαλίσει πέντε πράγματα και να πάρει καλό βαθμό,αυτά είναι για τα φυτά","I suck at basketball:έλα μωρέ,σιγά το σπορ,όσοι παίζουν είναι κάτι αθληταράδες που έχουν μονάχα μούσκουλα και μηδέν μυαλό".Είναι πολύ συνηθισμένη τακτική να απαξιώνουμε αυτό που δεν μπορούμε ν'αποκτήσουμε για να νιώσουμε καλύτερα.Δε γνωρίζω τι εστί "ανώτερος" άνθρωπος.Δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια "ανωτερότητας" και "κατωτερότητας" των ανθρώπων,υπάρχουν απλώς άνθρωποι διαφορετικοί,με τα δυνατά τους σημεία και τις αδυναμίες τους.Αυτό που λέω είναι ότι δε χάφτω το παραμύθι του "δεν έχω φίλους από προσωπική επιλογή".Είναι εξ'ίσου ψεύτικο με κάτι τυπάδες που τους λες "σε ποια σχολή πέρασες?" και σου λένε "να μωρέ,έπιανα ιατρική και πολυτεχνείο με τα μόριά μου,αλλά πήγα ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής από προσωπική επιλογή".Ούτε εγώ είχα λεγεώνες από φίλους στο σχολείο και ξέρω ένα σωρό κόσμο με κλειστούς κύκλους.Είχαν όμως φίλους,λίγους και καλούς,δεν ήταν μόνοι σαν το λεμόνι.Δεν είναι παράλογο να μη σου βγαίνει να είσαι ο σούπερ γ***αω cool τυπάς του σχολείου,όμως απ'τα τόσα παιδιά που υπάρχουν,σίγουρα θα βρεις μερικούς που να κολλάτε.Το συμπέρασμα περί μάζας είναι τελείως αυθαίρετο,ίσα ίσα,σιχαίνομαι following the norm & the political correctness.Αυτό που λέω είναι ότι όταν κάποιος δεν έχει κανέναν,μα κανέναν φίλο και ενώ υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες (ένα σχολείο γεμάτο παιδιά),τότε ναι,είναι αντικοινωνικός.Άλλο το έχω λίγους φίλους,άλλο το δεν έχω κανέναν.

Btw,ναι,είναι αστεία συζήτηση.Το παιδί αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα,ότι δεν έχει κάποια άτομα τριγύρω του που να νοιάζεται και να τον νοιάζονται και να περνάνε καλά therefore αμφισβητεί το ίδιο το Εγώ του και σκέφτεται μήπως πρέπει ν'αλλάξει και έρχονται άλλοι και του λένε "ναι και εγώ είμαι το ίδιο μ'εσένα,με τη διαφορά ότι εγώ έχω και φίλους!".Δηλαδή με άλλα λόγια του λένε ότι έχουν αυτά που επιθυμεί περισσότερο και φίλους απ'τη μια αλλά και τη σιγουριά να μείνουν αυτό που είναι απ'την άλλη.Αν αυτό δε λέγεται φτύσιμο στα μούτρα,"εγώ έχω αυτό που εσύ θες περισσότερο",τότε τι λέγεται.Και μετά πάει και το άλλο το κλασσικό "σε θαυμάζω πάρα πολύ που είσαι έτσι,παρέμεινε έτσι" κλπ,εκ του ασφαλούς πάντοτε.Αυτό θυμίζει εκείνους εκεί τους αριστερούς ψευτοεπαναστάτες,που κάθε φορά που γίνεται κάποια πράξη αντίδρασης,οργανώνεται κάποιο κίνημα στον κόσμο κλπ σπεύδουν να το χαιρετήσουν ενώ οι ίδιοι είναι μια χαρά βολεμένοι στα σαλόνια και τα πολυτελή αμάξια τους.

Και σόρρυ για το ειρωνικό ύφος,αλλά αυτή την εικόνα βγάζει όλο το ζήτημα,δεν έχω τίποτα το προσωπικό με κανέναν. :)


Συμφωνώ απόλυτα απόσα διάβασα εδώ μέσα αυτό ήταν το μόνο που με'κανε να το παραθέσω κ ν απαντήσω. Το μόνο π εχω να συμπληρωσω ότι ειναι λογικο να ειμαστε διαφορετικοί ο ένας απτον αλλο δεν μπορούμε να μιλαμε για ανωτερότητα η ωριμότητα γτ σχεδόν κανενας δεν ειναι ετσι εδω μεσα. Ο Γιαννης μπορει να μην εχει βρει ακομα το καταλληλο ατομο να κανει παρεα και δεν μπορούμε εμεις να κρινουμε το πως και το γιατι δεν ειμαστε ούτε στη ζωή του ούτε στο μυαλό του ούτε στο σχολείο του ούτε πουθενά. Ο καθενας εχει τους δικους του ρυθμους τα διαφορετικα κριτιρια επιλογης φιλων συμπεριφορας και γενικα του τι αξίζει και τι οχι...... Ενα ακόμα σχολιο : Crowley με αυτα που γραφεις απορριπτεις σχεδον καθε πιθανή απαντηση στο θέμα του παιδιού. Μπορει οντος καποιος να αντιμετωπιζει το ιδιο θεμα και μπορει να το πει αλλα συμφωνω μαζι σου στο "ειμαι στην ιδια κατασταση με σενα μονο π εχω και φιλους/κοπελα/αγορι/ειμαι δημοφιλης...." ε τοτε δεν εισαι στην ιδια κατασταση εισαι σε εντελως διαφορετικη..γτ αυτα ακριβως ειναι που ψαχνει ο αλλος....Τελος προς τον Γιαννη : δεν ειναι κακο να εχεις αλλα ενδιαφεροντα απο τη μαζα απλα ειναι της ηλικιας μην βιαζεσαι να μεγαλωσεις και να μπεις στη σοβαροτητα ( σοβαρή σχέση, σοβαρες εξόδους, σοβαρές συζητήσεις) γτ θα σου λειψουν γρηγορα τα χρονια που μπορούσες να κάνεις ο,τι θες...αποψή μου............ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πριν από 1 εβδομάδα περίπου είδα αυτό το θέμα και διάβασα όλες τις σελίδες μέχρι τότε (τα περισσότερα δεν τα θυμάμαι βέβαια), αλλά ενώ ήθελα να απαντήσω δεν πρόλαβα γιατί έπρεπε να φύγω εκείνη τη στιγμή.

Θέλω να απαντήσω προς αυτόν που άνοιξε το θέμα:
Περίπου αυτά τα πράγματα νιώθω κι εγώ. Κι εγώ θέλω να κάθομαι στο σπίτι παρά να βγαίνω κι εγώ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για τα Μαθηματικά και τη Φυσική κι εγώ θέλω να πετύχω τους στόχους μου... Δεν λέω ότι δεν έχω φίλους, απλά πολλές φορές κάνω πράγματα μαζί τους αναγκαστικά και χωρίς να το θέλω. Πχ. πολλές φορές όμως έχω αναγκαστεί να πάω έξω, κυρίως λόγω των γονιών μου οι οποίοι πιστεύουν ότι έχω πρόβλημα και δεν θέλω να βγαίνω έξω, είμαι αντικοινωνικός. Εγώ όμως το κάνω σαν αγκαρία. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι παρόλο που δεν πάω πουθενά είμαι μια χαρά ενώ αντίθετα κάθε Σάββατο έχω άγχος μήπως πρέπει να βγω...

Και η αλήθεια είναι ότι απ' ότι φαίνεται από το λίγο που είχα διαβάσει τότε, δεν είμαστε μόνο εμείς αλλά και πολλοί άλλοι... Απλά επειδή ο καθένας δύσκολα το αποκαλύπτει, δεν το ξέρουμε. Βέβαια αν τώρα κάποιος πάει στο σχολείο και το πει, το πιο πιθανόν είναι αυτοί που λες κι εσύ, να τον κοροϊδέψουν. Και η αλήθεια είναι ότι το διαδίκτυο βοηθά εδώ και προσωπικά χάρηκα πολύ όταν είδα το θέμα, γιατί είδα ότι δεν είμαι μόνος.

Όπως σου είπαν και οι άλλοι, μην φοβάσαι και μάλιστα εγώ πιστεύω ότι στο πανεπιστήμιο θα βρεις σίγουρα παιδιά με ίδια ενδιαφέροντα με σένα. Γιατί αυτοί που περνάνε, προφανώς ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη επιστήμη, όπως κι εσύ. Μπορεί όμως να τους βρεις και νωρίτερα, πχ. στην Γ' Λυκείου, γιατί πιστεύω ότι εκεί κάποιοι αρχίζουν να ενδιαφέρονται για τους στόχους κτλ. ;)

Και επειδή όπως είπα και πιο πριν, υπάρχουν πολλοί σαν κι εμάς, αν κάποιος θέλει να έχουμε επαφή, ας με κάνει add στο msn που έχω στο προφίλ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
johnnie2 και πολυ καλα κανεις!;) Και εγω στην σχολη μου βρηκα ατομο που αξιζει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Είναι τόσο παραξενο που δεν τρελένομαι να βγαίνω γιατι μου αρέσει να ξεκουράζομαι στο σπίτι ? Ειναι τόσο παράξενο που δεν βρήκα το κατάλληλο άτομο να κάνω σχέση και δεν θέλω ν κάνω με την οποιαδήποτε?Είναι τόσο παράξενο που μου αρέσει να μαθαίνω και να διαβάζω ?Ειναι τόσο παράξενο που με γεμίζει η ενασχόληση με την μόρφωσή μου και όχι πόσο βγήκε Παοκ Αρης χθές ? Είναι τόσο παράξενο που δεν θέλω να συμμετέχω στις ανόητες παρέες αγοριών του σχολείου μου που το μόνο που κάνουν είναι να κοροιδευόυν το καθετι και να το σχολιάζουν ειρωνικά?Είναι τόσο δύσκολο να χωνέψετε ότι θέλω ν πετύχω στόχους που έχω θέσει?Είναι δύσκολο να χωνέψετε ότι δεν βρίσκω κατι κοινό με τους συμμαθητές μου γιαυτό και δεν έχω παρέες?Ο καθένας φοβαται μην χάσει τον υποτιθέμενο φίλο του αλλά εμένα δεν με νοιάζει γιατι εγώ δεν σκοπεύω να μαζοποιηθώ για να κάνω παρέες.Καλύτερα μόνος παρά με κάποιους που δεν με γεμίζουν.Γιατί να με κάνετε επίτηδες να νιώθω απομονωμένος?Πειράζει που δεν με νοιάζει τι παπούτσι φόρεσε ο κάθε Νικος και τι φατσα έχει ο καθε Γιώργος?Πειράζει που έχω κάτι καλύτερο να κάνω απο το να ειρωνεύομαι τον καθένα?Πειράζει που δεν γελάω με τις χαζομάρες σας?Πειράζει που πέρνω το μέλλον μου στα σοβαρα?...Δεν με καταλαβαίνει κανείς...Λογικά στο πανεπιστήμιο θα βρεθώ με ατομα που έχουν παρόμοιες ασχολίες και πιστεύω με εμένα...Αλλιώς τότε θα αποδειχθεί ότι εγώ έχω κάποιο πρόβλημα...

Καθολου ομως.Κανε αυτο που σε ευχαριστει και οποιος προσπαθει να σιυ το παιξει μαγκας και να σε επηρεασει bb του;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top