Δεν θα επιτρέπεται να δώσουμε το μάθημα πάνω απο 3 φορές;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Αν γνωρίζει ειδικά κάποιος που φοιτά στο ΕΜΠ συγκεκριμένα, με σιγουριά, ας μου πει! Προσωπικά θα το θεωρούσα απαράδεκτο για κάτι τέτοιο και μετά από 60 απ τα 61 μαθήματα περασμένα, να οδηγηθεί κανείς σε διαγραφή...


Δεν νομίζω οτι η νομοθεσία αφορά τους παλιούς φοιτητές όσο τους νεοεισαχθέντες απο αυτό το έτος και μετά .
Πάντως κανονικά ισχυεί το ν+2,οπότε ακόμα και εαν πράγματι σε έπιανε,θα δικαιούσουν ένα ακόμα έτος(που είμαι αρκετά σίγουρος όπως είπα οτι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται) . Σε κάθε περίπτωση,μπράβο που κατάφερες να φτάσεις σε αυτό το σημείο.Μην σε απασχολεί αυτό το θέμα και εστίασε να περάσεις το μάθημα να τελειώνεις,εύχομαι καλή επιτυχία εαν χρειαστεί να το ξαναδώσεις ελπίζοντας οτι δεν θα χρειαστεί !
 

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Η απορία μου δεν έχει να κάνει με το ν+2 καθώς αυτό θα με έπιανε τo καλοκαίρι-φθινόπωρο του 2021, αλλά με το ότι δεν γνωρίζω αν υφίσταται στο ΕΜΠ (ή και γενικά) ανώτατος αριθμός φορών εξέτασης σε κάποιο μάθημα, αλλά εδώ διάβασα κάτι για 3 φορές εξέτασης σε κάποιο μάθημα. Προσωπικά έχω περάσει κι άλλα 2 μαθήματα με την 3η και με την 4η,αντίστοιχα, λογικά θα είχα διαγραφεί αν ήταν ήδη :p
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Αν γνωρίζει ειδικά κάποιος που φοιτά στο ΕΜΠ συγκεκριμένα, με σιγουριά, ας μου πει! Προσωπικά θα το θεωρούσα απαράδεκτο για κάτι τέτοιο και μετά από 60 απ τα 61 μαθήματα περασμένα, να οδηγηθεί κανείς σε διαγραφή...

Το μάθημα που σου έμεινε είναι υποχρεωτικό ή επιλογής;
Αν είναι επιλογής αλλάξε το
 

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αυτό για τις 3 φορές είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι για να το ξαναδωσεις με σκοπό να πάρεις καλύτερο βαθμό και όχι να το περάσεις
 

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Το μάθημα που σου έμεινε είναι υποχρεωτικό ή επιλογής;
Αν είναι επιλογής αλλάξε το


Όχι, είναι υποχρεωτικό, 2ου εξαμήνου μάλιστα και δυστυχώς το πήρα στραβά απ την αρχή (και τις πρώτες 2 φορές είχα πάει οριακά αδιάβαστος). Πάντως απ' ό,τι καταλαβαίνω, πέρα απ το να μου καθυστερήσει ένα εξάμηνο το να τελειώσω, άλλο πρόβλημα δεν βλέπω !
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Αν γνωρίζει ειδικά κάποιος που φοιτά στο ΕΜΠ συγκεκριμένα, με σιγουριά, ας μου πει! Προσωπικά θα το θεωρούσα απαράδεκτο για κάτι τέτοιο και μετά από 60 απ τα 61 μαθήματα περασμένα, να οδηγηθεί κανείς σε διαγραφή...

Εδώ για ένα μάθημα έχασα...το μεταπτυχιακό ολόκληρο. Στο Ελλαδιστάν όλα είναι πιθανά και λογικά εφόσον δεν πέφτουν κώλοι. Βέβαια έπαιξαν απίθανοι λόγοι και μεθοδευμένη τακτική από τον καθηγητή, ρουφιάνους φοιτητές κλπ (άλλη ιστορία). Ρώτα τη γραμματεία ή τον καθηγητή του μαθήματος να σου πει. Βέβαια σε διαδικαστικά θέματα, η γραμματεία έχει τη βασική γνώμη.
 

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Μα δεν θα έπρεπε εφόσον υπήρχε τέτοια περίπτωση να αναφέρουν ρητά κάτι του στυλ "μετά από τις Χ φορές διαγράφεστε απ την σχολή"; Δεν έχει γίνει ποτέ κάποια τέτοια αναφορά. Εν πάσει περιπτώσει δεν γίνεται κάποιος να χάσει 5 συμπληρωμένα έτη σπουδών με 60 μαθήματα περασμένα, και μάλιστα χωρίς κανείς να τον προειδοποιήσει, και χωρίς να υπάρχει πουθενά απολύτως καμία αναφορά για κάτι τέτοιο...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aπό την πικρή εμπειρία μου θα σου έλεγα με κάθε ειλικρίνεια μην μπλέξεις με τη φάρα των καθηγητών Πανεπιστημίου. Απλά διευκρίνισε απορίες με τη γραμματεία και όσο γίνεται κοίτα να ξεκόψεις από το Ελληνικό Πανεπιστήμιο των "κανονισμών".
 

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγώ να ξεκόψω ευχαρίστως, μην φάω καμια νίλα με αυτό το ένα μάθημα εγώ δε θέλω γιατί τότε είναι όλα χαμένα... Τέσπα, δεν νομίζω να γίνω ο πρώτος φοιτητής στα χρονικά που με ν+0,5 έτη θα διαφραφεί απ τη σχολή του επειδή δεν το είχε με ΕΝΑ μάθημακαι μάλιστα το τελευταίο του.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εγώ να ξεκόψω ευχαρίστως, μην φάω καμια νίλα με αυτό το ένα μάθημα εγώ δε θέλω γιατί τότε είναι όλα χαμένα... Τέσπα, δεν νομίζω να γίνω ο πρώτος φοιτητής στα χρονικά που με ν+0,5 έτη θα διαφραφεί απ τη σχολή του επειδή δεν το είχε με ΕΝΑ μάθημακαι μάλιστα το τελευταίο του.

Nαι, μακάρι να πάνε όλα καλά. :)
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
μην φάω καμια νίλα με αυτό το ένα μάθημα εγώ δε θέλω γιατί τότε είναι όλα χαμένα... Τέσπα, δεν νομίζω να γίνω ο πρώτος φοιτητής στα χρονικά που με ν+0,5 έτη θα διαφραφεί απ τη σχολή του επειδή δεν το είχε με ΕΝΑ μάθημακαι μάλιστα το τελευταίο του.
Ηρέμησε. Δεν υπάρχει κανένας νόμος διαγραφής από Σχολή στην Ελλάδα (ακόμα).
Μην ακούς ανόητες κινδυνολογίες.

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είμαι 6ο έτος (στην 5ετή σχολή μου) και σε διαδικασία συγγραφής της διπλωματικής μου. Έχω περάσει τα 60/61 μαθήματα, απλώς το 61ο δυστυχώς με έχει βασανίσει πολύ και τον Σεπτέμβρη το έδωσα 6η φορά, πιθανώς και πάλι αποτυχημένα (είναι και θέμα ψυχολογίας πια). Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με διαγραφή για ΕΝΑ μάθημα, και μάλιστα έχοντας περάσει όλα τα υπόλοιπα και με την διπλωματική μου εν εξελίξει;;
Ευχαριστώ πολύ...
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Don' t worry. Ο παλιός νόμος Διαμαντοπούλου καταργήθηκε. Το τι θα περιλαμβάνει ο νόμος που έρχεται κανείς δεν το ξέρει.

Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς που περιέγραψες. Δεν ξέρεις τι να διαβάσεις γιατί στις εξετάσεις θέλουν να ισοπεδώσουν τους φοιτητές....

Υπάρχουν μαθήματα που όσο και να διαβάσεις δεν τα περνάς. Τα βιβλία δεν διαβάζονται και η παρακολούθηση για κάποιους είναι δύσκολη. Ειδικά στα πολυτεχνεία το 70% στο 1ο εξάμηνο χάνουμε τη μπάλα καθώς υπάρχει ένα κενό γνώσεων από το Λύκειο στο πολυτεχνείο. Εγώ θυμάμαι που στη Ανάλυση θεωρούσαν πράγματα δεδομένα και τα ξεπετάγανε γιατί ήταν στην ύλη των δεσμών.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το θέμα στο πολυτεχνείο είναι πέρα από τα κακά βιβλία και την γενικότερη ιδέα πως θα κάνουμε τον φοιτητή να κοπεί . Είναι ότι η διδασκαλία κάποιον μαθημάτων είναι τόσο άθλια που απλές έννοιες μοιάζουν σαν κάτι εξωπραγματικό με αποτέλεσμα μεγάλος αριθμός φοιτητών να χάνει την μπάλα.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως το προέκυψε ο τίτλος του νήματος. Ούτε απαγορεύεται να δώσει ο φοιτητής ένα μάθημα πάνω από τρεις φορές, ούτε φυσικά διακόπτεται η φοίτησή του οριστικά...

Ο εν λόγω πολύ παλιός κανονισμός λέει, λοιπόν, κάτι τελείως διαφορετικό: ότι αν σε κάποιο μάθημα ο φοιτητής κοπεί από 3 φορές και άνω, τότε έχει το δικαίωμα (ο φοιτητής) να ζητήσει την εξέτασή του ενώπιον τριμελούς εξεταστικής επιτροπής (3 μέλη ΔΕΠ εκτός του υπεύθυνου μαθήματος). Αυτό έχει τη λογική, ότι ο φοιτητής λαμβάνει μη-προβιβάσιμο βαθμό όχι με δική του υπαιτιότητα (και άρα είναι διαβασμένος).
 

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Να σημειωθεί ότι το μάθημα τελικά περάστηκε!! :laugh:
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top