Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

elpida_0

Νεοφερμένος

Η elpida_0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και κάτι άλλο...στη σχολή αστυφυλάκων οι γυναίκες πρέπει να έχουν ύψος τουλάχιστον 1.70;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Μπορείς να δεις την τελευταία προκήρυξη που είχε βγει για να δεις ακριβως τι ζητάνε
https://www.astynomia.gr/images/stories/2010/18012010_prok_eid_kat.pdf

Εμένα προσωπικά πάντως δε νομίζω ότι είναι μια δουλειά που θα μου άρεσε, ούτε τη βρίσκω ενδιαφέρουσα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mhtsaras2

Νεοφερμένος

Ο mhtsaras2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μια από τις πλέον ενδιαφέρουσες δουλειές για εμένα είναι η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.
Αλλά έχω μια απορία:
Πρέπει να παω Αστυνομία/Πληροφορική/ ΗΜΜΥ (Ηλεκτρολόγων ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών);

Εάν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για Αστυνομία και ότι δεν παίζει να με στείλουν όπου τους αρέσει π.χ Αντιτομοκρατική – Δίωξη ναρκωτικών κλ. Θα το δήλωνα αλλά ψιλοφοβάμαι…

Το τμήμα ΗΜΜΥ είναι το τμήμα που γενικά σαν ύλη/αποκατάσταση/αναγνώριση πτυχίου με ενδιαφέρει αλλά εάν δεν καταφέρω να μαζέψω τουλάχιστον 17.333 μόρια (αν δεν κάνω λάθος) που θέλει, με βλέπω να καταλήγω Πληροφορική, η οποία με ενδιαφέρει λίγο λιγότερο… Δεν ξέρω, δεν με εμπνέει όσο η ΗΜΜΥ.

Εν ολίγοις:
Θέλω εάν κάποιος ξέρει να μου πει:
Α) Πρέπει να παω Αστυνομία/Πληροφορική/ΗΜΜΥ, για την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.
Β)Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη σχολή πέρα από ΗΜΜΥ που να είναι περισσότερο Hardware?
Γ) Τις απόψεις σχετικά με τις σχολές ΗΜΜΥ/Πληροφορική

Thnx any way, sorry αν σας κούρασα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τσέκαρε και αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ενας φιλος μου προσφατα τελειωσε πληροφορικη στην ασοε και εκανε μεταπτυχιακο στην κρυπτογραφια ειναι πολυ ευχαρηστημενος ειναι μονο 3 στην ελλαδα και τα χρηματα ειναι πολυ καλα καθως ακομα δεν ειναι γνωστο σαν επαγγελμα εγω θα σου ελεγα να πας σε κατι πιο ψαγμενο απο την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος οπως κρυπτογραφια αλλα την ειδικοτητα την αποφασιζεις και αργοτερα νομιζω οτι πρεπει να πας πληροφορικη για να κανεις παντως κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
εμενα μια καθητρια μου που ειχε τελειωσει πληροφορικη στην ασοεε μπηκε στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος απο εξετασεις στον ασεπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Καλησπέρα

Φέτος αποφάσισα να μην βάλω εναν μπελά ακόμη στο κεφάλι μου και ετσι απέφυγα το ΑΟΘ.
Με ενδιαφέρει ομως πολυ το ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ.

Γινεται λοιπον τελειωνοντας το ΗΜΜΥ να μπω σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ με ενα αξιοπρεπη
και εξελικτικό μισθό οπως αξίζει σε ενα μυαλο σαν εμενα;

Γενικότερα εχω καποια ταλεντα στον προγραμματισμο και η επόμενη ερώτηση είναι: Διακρίνεσαι με
τις επιτυχίες στο ηλεκτρονικό έγκλημα; Ανεβαίνεις βαθμούς;

και τελος αν μπορω να μπω απο ΗΜΜΥ σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ θα μπω ως ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ; γιατι
κατι λιγότερο δε θελω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Καλησπέρα

Φέτος αποφάσισα να μην βάλω εναν μπελά ακόμη στο κεφάλι μου και ετσι απέφυγα το ΑΟΘ.
Με ενδιαφέρει ομως πολυ το ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ.

Γινεται λοιπον τελειωνοντας το ΗΜΜΥ να μπω σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ με ενα αξιοπρεπη
και εξελικτικό μισθό οπως αξίζει σε ενα μυαλο σαν εμενα;

Γενικότερα εχω καποια ταλεντα στον προγραμματισμο και η επόμενη ερώτηση είναι: Διακρίνεσαι με
τις επιτυχίες στο ηλεκτρονικό έγκλημα; Ανεβαίνεις βαθμούς;

και τελος αν μπορω να μπω απο ΗΜΜΥ σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ θα μπω ως ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ; γιατι
κατι λιγότερο δε θελω :redface:
Αν δε μπείς σε Ακαδημία της Αστυνομίας,πως ακριβώς θα φέρεις βαθμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos147

Νεοφερμένος

Ο aggelos147 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας!Είμαι από τεχνολογική κατεύθυνση και θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με την επιλογή τις σχολης!Επίσης είμαι ειδική κατηγορια(τριτεκνία).Έπιασα στο 2 και στο 4 πεδίο 14247 μόρια και στο 5 πεδίο 15888.Με ενδιαφέρει η πληροφορική ως πρώτη επιλογή και ως δεύτερη τα οικονομικά.Έχω ακούσει ότι το καλύτερο πανεπιστήμιο για πληροφορική είναι το καποδιστριακό και μετά το παπί και η ασοοε.Εσείς τι λέτε?Βεβαια το καποδιστριακό έχει 16684 από γενική σειρά και από την ειδική κατηγορια 14818..Είναι δύσκολο να την πιάσω εκτος και αν πέσουν αρκετά οι βάσεις?Εσείς τι προτείνεται ως καλύτερη σχολη?Με ποια σειρά δηλαδή?Εγώ έχω βάλει σε ένα πρόχειρο μηχανογραφικό: 1.Καποδιστριακό.2.Παπεί και 3 Ασσοε.Είναι καλή αυτή η σειρά?kΚαιμετά από οικονομικά τι είναι καλύτερα AΣOEE η ΠΑΠΕΙ???Επίσης κάποια άλλη γνώμη είναι δεκτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Αν δε μπείς σε Ακαδημία της Αστυνομίας,πως ακριβώς θα φέρεις βαθμό?

γινεται να μπω αφου τελειωσω την σχολη ΗΜΜΥ σαν κατακτηριες ή κατι τετοιο σε ακαδημία;;
το οτι θα εχω τελειωσει ΗΜΜΥ δε θα δινει καποιο πλεονεκτημα; πχ στον μισθο; ή στον ρυθμο εξελιξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Γινεται λοιπον τελειωνοντας το ΗΜΜΥ να μπω σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ με ενα αξιοπρεπη
και εξελικτικό μισθό οπως αξίζει σε ενα μυαλο σαν εμενα;

acunetix, havij και τέτοια φάση είσαι; :D:D :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
acunetix, havij και τέτοια φάση είσαι; :D:D :whistle:

και λιγα λες

αλλα ας μην βγαινουμε off-topic

υπαρχει καποιος να απαντησει αυτα τα ερωτηματα; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Ναι, ένας φίλος μου θέλει να πάει σε Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Περνάς αξιωματικός αστυνομίας και απο εκεί ειδικεύεσαι για ηλεκτρονικό έγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Καλησπέρα
Γινεται λοιπον τελειωνοντας το ΗΜΜΥ να μπω σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ με ενα αξιοπρεπη
και εξελικτικό μισθό οπως αξίζει σε ενα μυαλο σαν εμενα;

Εισαγωγή στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος = δύσκολο. θα πρέπει να συναγωνιστείς χιλιάδες άλλους υποψήφιους που ονειρεύονται να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι. :P

Εισαγωγή στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος με αξιοπρεπή μισθό = ακόμα πιο δύσκολο. :P
Εργαζόμενος δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος = δημόσιος υπάλληλος, δηλαδή τα τελευταία χρόνια έχει υποστεί τις μειώσεις μισθών που έχουν υποστεί όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι. Ένας ΗΜΜΥήτης που εργάζεται ως ιδιωτικός υπάλληλος πιθανότατα (με τα σημερινά δεδομένα) θα παίρνει μεγαλύτερο μισθό.

και τελος αν μπορω να μπω απο ΗΜΜΥ σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ θα μπω ως ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ; γιατι
κατι λιγότερο δε θελω :redface:

Ναι.

Καλή τύχη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
ρε αμα δεν ξερετε μην γαραφετυε βλακεις το τμημα οικονομικοθ εγληματος που ονομαζετε πλεον κανει προκυρηξεις καλδων πληροφορικης ολοι οι κλαδοι ειναι στην προλυρηξη εκτος απο ελαχιστους και πρεπει να δωσεις εξετασεις τωρα ακριβως τι εξετασεις δεν ξερω.. απο οτι εχω ακουσει cisco ethnical hacking certificate και τετοια.. μην λετε βλακειες οτι μπαινουν μπατσοι σε τετοιες θεσεις τι να ξερει ενας αμορφωτος μπατσος σε σχεση με παιδια απο σχολες πληροφορικης μερα με νυχτα ειναι.. demlogic ασε το havij ρε τετοιος "χακερ" εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top