Δίλημμα: Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Σπουδές : Θα επιλέγατε να μείνετε στην Ελλάδα ή να φύγετε στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Θα έμενα

    Ψήφοι: 21 18.1%
  • Μάλλον θα έμενα

    Ψήφοι: 16 13.8%
  • Θα έφευγα

    Ψήφοι: 50 43.1%
  • Μάλλον θα έφευγα

    Ψήφοι: 19 16.4%
  • Αναποφάσιστος/Δεν το έχω σκεφτεί

    Ψήφοι: 10 8.6%

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αυτό που λες το είχε πει και ο υφυπουργός Παιδείας Σ. Κεδίκογλου σε δελτίο τύπου της 22ας Αυγούστου 2013.

Μίσο...Εμείς δηλαδή θα δώσουμε με το νέο σύστημα!?!:confused::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Κεδίκογλου είχε πει ότι με το καινούριο σύστημα θα διεξαχθούν οι πανελλήνιες του 2016.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hardwell

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το ίδιο λέω και εγώ, οι αλλαγές θα ισχύουν για αυτούς που πάνε 1η Λυκείου φέτος. Αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί η κοπελιά έλεγε ότι αλλάζει το σύστημα του χρόνου. Anyway...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν κατάλαβες. Η κοπελιά θα δώσει το 2015 και επειδή θα είναι η τελευταία χρονιά με το παλιό σύστημα, θεωρεί ότι θα τις δυσκολέψουν πολύ έτσι ώστε την επόμενη χρονιά που θα ισχύσει το νέο σύστημα να βάλουν εύκολα θέματα για να φανεί ότι το νέο σύστημα είναι καλύτερο. Προσωπικά βέβαια δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hardwell

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες. Η κοπελιά θα δώσει το 2015 και επειδή θα είναι η τελευταία χρονιά με το παλιό σύστημα, θεωρεί ότι θα τις δυσκολέψουν πολύ έτσι ώστε την επόμενη χρονιά που θα ισχύσει το νέο σύστημα να βάλουν εύκολα θέματα για να φανεί ότι το νέο σύστημα είναι καλύτερο. Προσωπικά βέβαια δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.

Έχεις δίκιο, απερισκεψία μου. Συμφωνώ και με όσα λες, δεν πιστεύω ότι θα γίνουν όλα πιο εύκολα όταν αλλάξει το σύστημα, το να βάζεις εύκολα θέματα για να γράψουν καλά περισσότεροι δεν νομίζω ότι θα αντικατοπτρίσει την επιτυχία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Sourotiti, στις πανελλήνιες του 2011, εγώ ήμουν Β λυκείου, και κάναμε στο φροντιστήριο μαθήματα για τις σχολικές εξετάσεις. Πάω 7μιση το πρωί στο φροντιστήριο, μιας και το μάθημα ξεκινούσε 8. Ρωτάω έναν φιλόλογο αν έμαθε τι έπεσε στην έκθεση, και μου έδωσε τα θέματα και τις απαντήσεις, στις 7μιση το πρωί, πριν καν τα δώσουν στα σχολεία. :)
Το αν εσύ δεν έχεις πρόσβαση σε τέτοια, δε σημαίνει οτι δε γίνονται. Ολοι μας ξέρουμε πως γίνονται διαρροές, δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.
Πράγματι. Αυτό γινόταν πάντα όχι μόνο τώρα. Μάλιστα πριν 19 χρόνια που έδωσα εγώ πανελλαδικές επικρατούσε η άποψη ότι στα "κεντρικά φροντιστήρια -σε σχέση με τα συνοικιακά- πιάνουν πιο συχνά τα θέματα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αν καποιος μπορει να εισαχθει σε καλη σχολη στην ελλαδα γιατι να φυγει για προπτυχιακες εξω; εκτος και αν εχει υποτροφια σε κορυφαιο πανεπιστημιο...

εξωτερικο για μεταπτυχιακα και αμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
αν καποιος μπορει να εισαχθει σε καλη σχολη στην ελλαδα γιατι να φυγει για προπτυχιακες εξω; εκτος και αν εχει υποτροφια σε κορυφαιο πανεπιστημιο...

εξωτερικο για μεταπτυχιακα και αμα
Αν κάποιος μπορεί να ανταποκριθεί στα έξοδα των σπουδών σε άλλη πόλη της Ελλάδας, τότε σε γενικές γραμμές μπορεί να σπουδάσει σε κορυφαία πανεπιστήμια της Γερμανίας, Σκωτίας, Γαλλίας και άλλων Ευρωπαϊκών χωρών. Θα έλεγα και της Αγγλίας, μόνο που εκεί έχουν αυξηθεί πολύ τα δίδακτρα και θα φορτωθεί με αρκετά μεγάλο δάνειο, που βεβαίως θα το αποπληρώσει άν και όταν το εισόδημά του θα είναι αρκετό για να ζήσει.
Το δύσκολο είναι να σε δεχθούν αυτά τα κορυφαία πανεπιστήμια, και όχι τόσο τα οικονομικά, στο βαθμό ασφαλώς που μπορεί η οικογένειά σου να ανταπεξέλθει τουλάχιστον στα έξοδα σπουδών σε άλλη πόλη της Ελλάδας. Νομίζω ότι 8-8,5 χιλιάδες ευρώ το χρόνο θα τα δώσεις για σπουδές εκτός του τόπου που ζείς.
Σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να συμφέρει και οικονομικά, διότι οι σπουδές είναι τριετείς. Εγώ πήγα το 2011 και του χρόνου θα έχω τελειώσει το τετραετές MPhys (και μεταπτυχιακό).
Μην είσαι τόσο απόλυτος λοιπόν. Το εξωτερικό έχει και αυτό τις χάρες του:). Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι αξίζει πραγματικά, αν γίνεις δεκτός σε κορυφαία πανεπιστήμια, κάτι που είναι πολύ δύσκολο, πιο δύσκολο απ' το να περάσεις σε μια καλή σχολή στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν νομίζω γιατί εμείς της 2ας Λυκείου δίνουμε με το παλιό οπότε οι αλλαγές που λένε θα ισχύσουν για την φετινή 1η Λυκείου όταν θα δίνει πανελλήνιες:|
Με το παλιό δίνετε καλέ. Η φετινή 1η Λυκείου θα το εγκαινιάσει.:P
Επίσης είστε η τελευταία γενιά που θα δώσει πρώτα Πανελλήνιες και μετά ενδοσχολικές. Στο νέο σύστημα γίνεται το αντίθετο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με το παλιό δίνετε καλέ. Η φετινή 1η Λυκείου θα το εγκαινιάσει.:P
Επίσης είστε η τελευταία γενιά που θα δώσει πρώτα Πανελλήνιες και μετά ενδοσχολικές. Στο νέο σύστημα γίνεται το αντίθετο.:P

Καλά μην το δένεις και κόμπο. :P Αν βγει άλλη κυβέρνηση πάλι θα ψηφίσει νέο νομοσχέδιο για την εκπαίδευση. :P

Το έχουν κάνει σύστημα πλέον. :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
αν καποιος μπορει να εισαχθει σε καλη σχολη στην ελλαδα γιατι να φυγει για προπτυχιακες εξω; εκτος και αν εχει υποτροφια σε κορυφαιο πανεπιστημιο...

εξωτερικο για μεταπτυχιακα και αμα
Χονδρικά:
-Γιατί τα Ελληνικά Α.Ε.Ι. ελλείψει κονδυλίων και καθηγητών έχουν ήδη πέσει αρκετά σε επίπεδο παροχής εκπαίδευσης και κάθε χρόνο από εδώ και πέρα θα γίνονται (δυστυχώς) χειρότερα!Έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα,αν πας π.χ. στο Ε.Μ.Π. (που έχει χάσει πολλά από τα έσοδα του μέσα σε 4-5 χρόνια) να παρακολουθήσεις μάθημα και πας την ίδια μέρα και στο Τ.Ε.Ι. Ανατολικής Μακεδονίας (πρώην Καβάλας,που από ιδρύσεως του παλεύει με τα ψίχουλα καθ'ότι κανένας μεγάλος πολιτικός δεν είχε καταγωγή από εκεί) δε πρόκειται να δεις τη μεγάλη διαφορά που θα έβλεπες πριν από π.χ. 6-7 χρόνια!
Συνάμα,και οι συμφοιτητές όντες "θανάσιμα προσγειωμένοι" στην ιδέα ότι τους περιμένει η ανεργία δεν θα είναι οι ίδιοι μ'αυτούς που ήταν πριν 6-7 χρόνια (ψωνισμένοι μεν,με όνειρα και φιλοδοξίες δε) οπότε ΚΑΙ σε αυτό το κομμάτι οι σχολές θα είναι "κάθε πέρυσι και καλύτερα"...
-Γιατί υπάρχουν πολλά Α.Ε.Ι. (Γερμανία,Σκωτία κ.α.) που προσφέρουν δωρεάν (ή αμελητέα) δίδακτρα και συνάμα πολύ καλύτερες υπηρεσίες εκπαίδευσης,οπότε από το να δώσει κανείς 10+ χιλιάρικα σε φροντιστήρια Μ.Ε. και ιδιαίτερα μαθήματα και να σκοτωθεί στο άγχος απλά και μόνο για την ΕΙΣΑΓΩΓΗ (που δεν θα είναι και 100% εξασφαλισμένη αν μιλάμε για σχολές υψηλής ζήτησης) καλύτερα να φύγει με τη μια...
-Γιατί στη σημερινή Ελλάδα δεν προσφέρεται καμία απολύτως προοπτική στο νέο πτυχιούχο,ο οποίος εκ των πραγμάτων θα αναγκαστεί να μεταναστεύσει για να κάνει καριέρα πάνω σ'αυτό που σπούδασε!Οπότε κάποιος Έλληνας ο οποίος έχει φάει ήδη 4-5 χρόνια για σπουδές π.χ. στη Γερμανία και έχει προσαρμοστεί πλήρως (όχι μόνο στη Γερμανία αλλά στα "ξένα" γενικότερα),μιλάει άπταιστα τη γλώσσα,έχει κάνει και κάποια πρακτική εξάσκηση κ.α. προφανώς βρίσκεται σε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΙΚΗ ΘΕΣΗ από τον (συνομήλικο εννοείται) Έλληνα πτυχιούχο Ελληνικού Α.Ε.Ι. που θα προσπαθήσει να αναζητήσει εργασία εκεί!

Το έχω ξαναπεί πολλές φορές αλλά επανάληψη μήτηρ μαθήσεως...έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΝ ΔΙΛΗΜΜΑ!

Η δικιά μου γενιά (απόφοιτοι λυκείου 2005-2009) ήταν η τελευταία που την "πάτησε" καθώς κανείς από εμάς τότε δε σκεφτόταν καν την ιδέα της χρεωκοπίας της χώρας και της μετανάστευσης!Μόνο αυτοί που ήταν "πολύ μπροστά" από τους άλλους σε σκέψη και είχαν και τους ίδιους τους γονείς στυλοβάτες της ιδέας (τους προετοίμαζαν από μικρούς κ.λπ.) έκαναν το βήμα κι έφευγαν έξω τότε και σήμερα αρκετοί από αυτούς στα 25-30 μας πουλάνε και μας αγοράζουν!
Προσωπικά είμαι καλά για την ώρα,έχω δουλειά κι αφήνω και κάνα φράγκο στην άκρη οπότε 99% θα προχωρήσω σε μεταπτυχιακές σπουδές (και γενικότερη μετεκπαίδευση) στην Ελλάδα,αποκτώντας παράλληλα την εργασιακή πείρα που χρειάζομαι ώστε γύρω στα 30 (που υπολογίζω να έχουμε πηδηχτεί ολοκληρωτικά) να είμαι έτοιμος κι εγώ για το "βήμα"...
Νομίζω ότι 8-8,5 χιλιάδες ευρώ το χρόνο θα τα δώσεις για σπουδές εκτός του τόπου που ζείς.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα,παιδιά που πάνε π.χ. από Θεσσαλονίκη για να σπουδάσουν Σέρρες δε τρώνε περισσότερα από 2-3 χιλιάρικα,ακόμη και χωρίς συγκάτοικο (τρώνε τζάμπα στη λέσχη πρωί μεσημέρι βράδυ και τα προσωπικά τους έξοδα προέρχονται από προσωπική τους απασχόληση,μια που οι γονείς πια ακόμη και το ενοίκιο το σκέφτονται)...
Τα 8-8,5 χιλιάρικα πιο πολύ πιστεύω ανταποκρίνονται σε πολύ απομακρυσμένα μέρη (π.χ. Κρήτη) και σε παραδοσιακές "φοιτητοαρμέχτρες" πόλεις (π.χ. Κομοτηνή ή Γιάννενα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Μια παρατήρηση μόνο στα παραπάνω.
Για να γίνεις δεκτός από ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο της Ευρώπης, ιδίως στις θετικές επιστήμες, χρειάζονται πολύ μεγάλοι βαθμοί στις πανελλήνιες, είτε στο σύνολο (μόρια Ιατρικής), είτε σε ορισμένα μαθήματα (19+).
Επομένως δεν αποφεύγεις τη δυνατή προετοιμασία για τις πανελλήνιες (δε μιλάω για παραπάνω φροντιστήρια και ιδιαίτερα, αλλά για πολύ προσωπικό διάβασμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μια παρατήρηση μόνο στα παραπάνω.
Για να γίνεις δεκτός από ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο της Ευρώπης, ιδίως στις θετικές επιστήμες, χρειάζονται πολύ μεγάλοι βαθμοί στις πανελλήνιες, είτε στο σύνολο (μόρια Ιατρικής), είτε σε ορισμένα μαθήματα (19+).
Επομένως δεν αποφεύγεις τη δυνατή προετοιμασία για τις πανελλήνιες (δε μιλάω για παραπάνω φροντιστήρια και ιδιαίτερα, αλλά για πολύ προσωπικό διάβασμα).
Δεν αναφέρομαι σ'αυτά τα πανεπιστήμια,ούτε σε τέτοιες περιπτώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Απλα δεν υπαρχει διλλημα!
Το εχω μετανιωσει που δεν εφυγα για Γαλλια οταν εγινα δεκτος.
Οποιος εχει πατησει και εχει παρακολουθησει μαθημα σε ελληνικο ΑΕΙ καταλαβαινει.Πραγματικα ειναι κριμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δε ξέρω αλλά δε θα έφευγα τόσο εύκολα για μια ξένη χώρα!Τα δίδακτρα είναι πολλά και είναι μόνο για λίγους!
Οι παροχές είναι μεν καλύτερες αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι και οι τέλειες!Ξέρω παράδειγμα παιδιού που παραλίγο να τον ξεγράψουν από σχολή επειδή ''έκαναν λάθος'' και ''νόμιζαν'' πως έχει δώσει ένα μάθημα 3 φορές και δεν το έχει περάσει...ενώ το είχε δώσει μόνο μία φορά!(Και μάλιστα ήταν και σίγουροι).
Δεν αποτελεί λοιπόν για μένα μοναδική λύση και σε μερικές περιπτώσεις δεν αποτελεί καν λύση! Δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο της εκμετάλλευσης που μπορεί να αντιμετωπίσεις σε μια ξένη και καινούρια χώρα, αφού θα είσαι ''φρέσκος'' και εύκολα θα μπορέσουν να σε ξεγελάσουν!(Γιατί οι ξένοι δεν είναι παναγίτσες!) .Οπότε πολλή σκέψη και προετοιμασία χρειάζεται καθώς και το να ξέρεις τί πας να αντιμετωπίσεις...να μην πηγαίνεις δηλαδή με κλειστά μάτια και ζώντας σε ένα ''ροζ συννεφάκι''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δε ξέρω αλλά δε θα έφευγα τόσο εύκολα για μια ξένη χώρα!Τα δίδακτρα είναι πολλά και είναι μόνο για λίγους!
Οι παροχές είναι μεν καλύτερες αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι και οι τέλειες!Ξέρω παράδειγμα παιδιού που παραλίγο να τον ξεγράψουν από σχολή επειδή ''έκαναν λάθος'' και ''νόμιζαν'' πως έχει δώσει ένα μάθημα 3 φορές και δεν το έχει περάσει...ενώ το είχε δώσει μόνο μία φορά!(Και μάλιστα ήταν και σίγουροι).
Δεν αποτελεί λοιπόν για μένα μοναδική λύση και σε μερικές περιπτώσεις δεν αποτελεί καν λύση! Δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο της εκμετάλλευσης που μπορεί να αντιμετωπίσεις σε μια ξένη και καινούρια χώρα, αφού θα είσαι ''φρέσκος'' και εύκολα θα μπορέσουν να σε ξεγελάσουν!(Γιατί οι ξένοι δεν είναι παναγίτσες!) .Οπότε πολλή σκέψη και προετοιμασία χρειάζεται καθώς και το να ξέρεις τί πας να αντιμετωπίσεις...να μην πηγαίνεις δηλαδή με κλειστά μάτια και ζώντας σε ένα ''ροζ συννεφάκι''.
Στη Σκωτία τα δίδακτρα είναι μηδενικά. Στη Γερμανία ελάχιστα. Υπάρχουν μόνο τα έξοδα διαμονής, που, όπως αναφέραμε και παραπάνω, δεν είναι μεγαλύτερα από την Ελλάδα, τουλάχιστον στις μεγάλες ή "ακριβές" πόλεις της. Επομένως οι σπουδές στο εξωτερικό δεν είναι μόνο για λίγους, εκτός αν οι σπουδές σε άλλη πόλη, εκτός του τόπου διαμονής, είναι σπάνιες πια στην Ελλάδα της κρίσης.
Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι εύκολα τα πράγματα, όχι γιατί θα σε ξεγελάσουν οι ξένοι, αλλά διότι δεν είναι εύκολο στα 18 σου να φύγεις από την οικογένεια, σε ένα ξένο τόπο.
Πρέπει να είσαι αποφασισμένος να ζήσεις μακριά από τη Ελλάδα, και όχι μόνο για τις προπτυχιακές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Αν δεν πας να σπουδάσεις σε μία μεγάλη πόλη -ή ονομαστή για το πανεπιστήμιό της, δε νομίζω ότι αξίζει να πας σε μια μικρότερη, κι ας είναι φτηνότερη. Το ίδιο κύρος έχει ένα πανεπιστήμιο στο Παρίσι με ένα πανεπιστήμιο στη Λιλ, ας πούμε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο της εκμετάλλευσης που μπορεί να αντιμετωπίσεις σε μια ξένη και καινούρια χώρα, αφού θα είσαι ''φρέσκος'' και εύκολα θα μπορέσουν να σε ξεγελάσουν!(Γιατί οι ξένοι δεν είναι παναγίτσες!) .Οπότε πολλή σκέψη και προετοιμασία χρειάζεται καθώς και το να ξέρεις τί πας να αντιμετωπίσεις...να μην πηγαίνεις δηλαδή με κλειστά μάτια και ζώντας σε ένα ''ροζ συννεφάκι''.
Η εκμετάλλευση με την έννοια που την ορίζεις προφανώς εσύ (δηλαδή με διάφορους τρόπους να βάλουν τρίτοι το χέρι τους στην τσέπη σου) είναι "εντός προγράμματος" ΟΠΟΥ και να πας (ακόμα και σπίτι σου να κάτσεις)...
Πρέπει να είσαι αποφασισμένος να ζήσεις μακριά από τη Ελλάδα, και όχι μόνο για τις προπτυχιακές σπουδές.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό κομμάτι κι εδώ πρέπει να τονιστεί ότι το να πάει κανείς για σπουδές στο εξωτερικό (προφανώς μιλάμε για πανεπιστήμια σε προηγμένα κράτη με απώτερο σκοπό τη μόνιμη εγκατάσταση,γιατί αν μιλάμε π.χ. για χώρες της Ανατολικής Ευρώπης εκεί απλά πας για να πάρεις το πτυχίο και να φύγεις) και στη συνέχεια να γυρίσει πίσω είναι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ που μπορεί να κάνει,μεγαλύτερο κι απ'το να σπουδάσει στο χειρότερο πανεπιστήμιο του κόσμου,στο πιο απόμακρο κατσάβραχο!

Έτσι καταλήγουμε στο ότι οι αναποφάσιστοι καλό θα ήταν να επιλέξουν σπουδές στην Ελλάδα,έχοντας όμως κατά νου πως κάποια στιγμή πρέπει να επιδιώξουν την εξοικείωση με την ιδέα του Εξωτερικού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σιγουρα το εξωτερικο δν ειναι ο επιγειος παραδεισος αλλα κατα την αποψη μου ειναι πολυ καλυτερα απο την Ελλαδα, και για σπουδες αλλα κυριως εργασιακα. Το καθε πανεπιστημιο εχει αμεση συνδεση με την οικονομια της περιοχης του, οι εταιρειες κανουν scouting μεσα στα πανεπιστημια για τους επομενους που θα τις στελεχωσουν. Με ενα bachelor μπορεις να εχεις μια καλη δουλεια που θα βγαζεις ανετα τα προς το ζην και οσο παει ο καιρος οι απολαβες σου θα αυξανονται. Για μηχανικους παραδειγμσ, ενας μεσος μισθος στην βορεια ευρωπη ειναι το λιγοτερο €30,000. Χρηματα με τα οποια περνας πολυ ανετα. Σαν ποιοτητα ζωης, εγω προτιμω εξω εχοντας ζησει περιπου 3 χρονια εκτος Ελλαδας. Σιγουρα δεν υπαρχει τοσο εντονη νυχτερινη ζωη (εκτος αν πατε Λονδινο ή Βερολινο) ουτε υπαρχουν εκατομμυρια καφετεριες. Εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει...

Ο καιρος κατα την αποψη μου ειναι ευκολο να τον συνηθισεις και θα δειτε οτι ειναι καλυτερα, οταν κανεις τις δουλειες σου, ειναι Ιουνιος και δεν εχει 40 βαθμους αλλα 20-25 ή εχει φτασει Οκτωβρης και δν ειναι κατακαλοκαιρο αλλα κανονικα φθινοπωρο. Ο χειμωνας ειναι λιγο πιο ζορικος, οι μερες μικρες και συχνα εχει χιονι. Για την καθημερινη ζωη βολευει πιο πολυ το κρυο κλιμα, αλλωστε τις διακοπες στην Ελλαδα δν τις χανεις.

Ως προς κοστος, ενας φοιτητης στη Γερμανια θελει αναλογα και την περιοχη (πχ Μοναχο ειναι πιο ακριβα) απο 700-900€ για να καλυπτει τα εξοδα του και μερικες φορες σε αυτα συμπεριλαμβανεται και κοστος συντηρησης αυτοκινητου. Χρηματα που σιγουρα δν ειναι απαγορευτικα. Ενας γνωστος μου που πηρε πρωτο πτυχιο ΑΠΘ και μετα συνεχισε Γλασκωβη μου ειπε οτι στη Θεσσαλονικη του εβγαινε πιο ακριβα. Η Αμερικη με τα δυσθεωρητα διδακτρα ειναι αλλη ιστορια σαφως, θελει χρηματα που για μια μεση οικογενεια ειναι απαγορευτικα κατα την αποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Για την καθημερινη ζωη βολευει πιο πολυ το κρυο κλιμα, αλλωστε τις διακοπες στην Ελλαδα δν τις χανεις.
Κι έτσι όπως είναι πεσμένα τα πράγματα τώρα η Ελλάδα είναι για 15 Ιουλίου μέχρι 15 Αυγούστου,ούτε καν "3 μήνες το καλοκαίρι"!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top