Δίλημμα: Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Σπουδές : Θα επιλέγατε να μείνετε στην Ελλάδα ή να φύγετε στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Θα έμενα

    Ψήφοι: 21 18.1%
  • Μάλλον θα έμενα

    Ψήφοι: 16 13.8%
  • Θα έφευγα

    Ψήφοι: 50 43.1%
  • Μάλλον θα έφευγα

    Ψήφοι: 19 16.4%
  • Αναποφάσιστος/Δεν το έχω σκεφτεί

    Ψήφοι: 10 8.6%

antoniablackey

Νεοφερμένος

Η antoniablackey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα σου προτεινα 100% να μην το ρισκαρεις. Υπαρχει μια παρα πολυ μικρη περιπτωση καπου καποιο πανεπιστημιο στην Αγγλια να σε δεχτει χωρις Πανελληνιες, αλλα εγω δε θα παιρνα (και δεν πηρα) τετοιο ρισκο. Με μετριο διαβασμα (εξαρταται και την κατευθυνηση οσον αναφορα το φροντιστηριο) μπορεις να βγαλεις ενα 17 απολυτηριο και να μπεις σε μια αξιοπρεπεστατη σχολη στο ΗΒ.

Αν παλι το κατεχεις στα Γαλλικα, τα γαλλικα πανεπιστημια δεχονται με απολυτηριο ΜΕ πανελληνιες, αλλα χωρις προϋποθεση βαθμου (δλδ και με 9,5 να ναι, σε δεχονται).
:/:πφφφφ δεν ξερω να σου πω εδω ελλαδα δεν βλεπω να μενω για κανεναν λογο. μπορω να δηλωσω σχολη σε στυλ φωτογραφιας στο εξωτερικο χωρις πανελλαδικες? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
:/:πφφφφ δεν ξερω να σου πω εδω ελλαδα δεν βλεπω να μενω για κανεναν λογο. μπορω να δηλωσω σχολη σε στυλ φωτογραφιας στο εξωτερικο χωρις πανελλαδικες? ?

Για κατι τοσο συγκεκριμενο, δεν μπορω να σου απαντησω με εγκυροτητα. Καλυτερα να στειλεις email στη σχολη/σχολες που σε ενδιαφερουν. Όμως, μην αγχεσαι τοσο για τις πανελλαδικες. Μπορεις να δωσεις και στη χειροτερη περιπτωση βγαζεις 8. Με κανονικους-ελαφρως υψηλους στα υπολοιπα μαθηματα, βγαζεις ενα αξιοπρεπες απολυτηριο που σου επιτρεπει να γινεις δεκτη σε μια νορμαλ σχολη φωτογραφιας.

Υποσημειωση: μπορει τετοιου ειδους σχολες (που εχουν σχεση με τεχνες κλπ.) να ζητουν ειδικα τεστ για επιδεξιότητα ειδικων δεξιοτητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniablackey

Νεοφερμένος

Η antoniablackey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για κατι τοσο συγκεκριμενο, δεν μπορω να σου απαντησω με εγκυροτητα. Καλυτερα να στειλεις email στη σχολη/σχολες που σε ενδιαφερουν. Όμως, μην αγχεσαι τοσο για τις πανελλαδικες. Μπορεις να δωσεις και στη χειροτερη περιπτωση βγαζεις 8. Με κανονικους-ελαφρως υψηλους στα υπολοιπα μαθηματα, βγαζεις ενα αξιοπρεπες απολυτηριο που σου επιτρεπει να γινεις δεκτη σε μια νορμαλ σχολη φωτογραφιας.

Υποσημειωση: μπορει τετοιου ειδους σχολες (που εχουν σχεση με τεχνες κλπ.) να ζητουν ειδικα τεστ για επιδεξιότητα ειδικων δεξιοτητων.
οκ ευχαριστω παρα πολυυυ :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Παιδια οσον αφορα την κοινωνικη ζωη πως τα βλεπετε τα πραγματα? Αναφερομαι μονο σε ελληνες φοιτητες ειτε ελλαδας ειτε εξωτερικου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristi97

Νεοφερμένος

Η Kristi97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου και έχω διαλέξει Θετική κατεύθυνση. Με ενδιαφέρει πολύ η Ιατρική, η Φαρμακευτική, η Χημεία και η Βιολογία. Μέχρι πέρυσι στόχευα σε σπουδές στη Ελλάδα, όμως φέτος όλο λένε ότι οι πανελλήνιες του χρόνου θα είναι πολύ δύσκολες και ότι θα δυσκολευτώ πολύ να γράψω καλά. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι για σπουδές στο εξωτερικό ( έχω Proficienncy και C2 στα γαλλικά ). Αξίζει τον κόπο να ψάξω για πανεπιστήμια του εξωτερικού ή να προσπαθήσω με πανελλαδικές και ότι γίνει;; Δεν ξέρω τι να κάνω!!!!:confused::confused:

Σημείωση: Τα μηνύματα 165-205 προήλθαν από συγχώνευση με θέμα ίδιου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
όμως φέτος όλο λένε ότι οι πανελλήνιες του χρόνου θα είναι πολύ δύσκολες

Ποιοί το λένε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εχεις κανενα συμβολαιο οτι θα ειναι δυσκολες? Και στο κατω κατω και να ειναι δυσκολες δν θα ειναι μονο για σενα αλλα για ολους.

ΑΛΛΑ

Αν αντεχεις να φυγεις στο εξωτερικο οικονομικα (οχι να σ βγαινουν τσιμα τσιμα) και βρεις θεση σε καποιο καλο πανεπιστημιο τοτε θα ψηφιζα εξωτερικο. Οχι απο θεμα δυσκολιας των εξετασεων αλλα απο θεμα προοπτικων, σου δινονται η αληθεια ειναι περισσοτερες και γλυτωνεις και ολη τη μπιχλα των ελληνικων πανεπιστημιων, απεργιες, καταληψεις, κομματα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristi97

Νεοφερμένος

Η Kristi97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Στο σχολείο ακούγεται πολύ όχι μόνο από τα παιδιά αλλά και από καθηγητές. Γενικά όταν γίνεται λόγος για πανελλαδικές του 2015 για κάποιο λόγο όλοι λένε ότι θα είναι πιο δύσκολες από όλες τις προηγούμενες γιατί θα αλλάξει το σύστημα και εμείς θα είμαστε οι τελευταίοι που θα γράψουμε τις κλασσικές. Λένε ότι έτσι θα δείξουν ότι το καινούριο σύστημα είναι πιο εύκολο...

Εχεις κανενα συμβολαιο οτι θα ειναι δυσκολες? Και στο κατω κατω και να ειναι δυσκολες δν θα ειναι μονο για σενα αλλα για ολους.

ΑΛΛΑ

Αν αντεχεις να φυγεις στο εξωτερικο οικονομικα (οχι να σ βγαινουν τσιμα τσιμα) και βρεις θεση σε καποιο καλο πανεπιστημιο τοτε θα ψηφιζα εξωτερικο. Οχι απο θεμα δυσκολιας των εξετασεων αλλα απο θεμα προοπτικων, σου δινονται η αληθεια ειναι περισσοτερες και γλυτωνεις και ολη τη μπιχλα των ελληνικων πανεπιστημιων, απεργιες, καταληψεις, κομματα κλπ

Από αυτήν την άποψη, έχεις δίκιο. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τα δύο. Προετοιμάζεσαι κανονικά για τις πανελλήνιες και συγχρόνως (αν έχεις την οικονομική δυνατότητα) έχεις κάνει τη διαδικασία για πανεπιστήμια του εξωτερικού. Αν δεν τα καταφέρεις εδώ, είσαι έτοιμη να φύγεις έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristi97

Νεοφερμένος

Η Kristi97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και τα δύο. Προετοιμάζεσαι κανονικά για τις πανελλήνιες και συγχρόνως (αν έχεις την οικονομική δυνατότητα) έχεις κάνει τη διαδικασία για πανεπιστήμια του εξωτερικού. Αν δεν τα καταφέρεις εδώ, είσαι έτοιμη να φύγεις έξω.

Θα ήταν πολύ βολικό αλλά που λεφτά και για τα δύο... Γι'αυτό δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό. Πρέπει να αποφασίσω τώρα γιατί αν είναι και πάω με πανελλαδικές, πρέπει να κάνω φροντιστήρια για την ύλη της Γ' Λυκείου από τώρα όπως έχουν ξεκινήσει πολλοί συμμαθητές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θα ήταν πολύ βολικό αλλά που λεφτά και για τα δύο... Γι'αυτό δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό. Πρέπει να αποφασίσω τώρα γιατί αν είναι και πάω με πανελλαδικές, πρέπει να κάνω φροντιστήρια για την ύλη της Γ' Λυκείου από τώρα όπως έχουν ξεκινήσει πολλοί συμμαθητές μου.

Βαλε παντα την πιθανοτητα να περασεις μακρια απο το σπιτι σου και στα ποσα λεφτα εδωσες για φροντιστηρια να προστεθουν ολα τα εξοδα σαν φοιτητρια για ακομα 4-6 χρονια. Με ολα αυτα τα λεφτα σπουδαζεις ανετα σε καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου κι αφου απο γλωσσες τα πας καλα, γιατι οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως η πιο συνηθισμένη τακτική είναι βασικές σπουδές εδώ και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δν σημαινει οτι αυτο ειναι και το σωστο παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου και έχω διαλέξει Θετική κατεύθυνση. Με ενδιαφέρει πολύ η Ιατρική, η Φαρμακευτική, η Χημεία και η Βιολογία. Μέχρι πέρυσι στόχευα σε σπουδές στη Ελλάδα, όμως φέτος όλο λένε ότι οι πανελλήνιες του χρόνου θα είναι πολύ δύσκολες και ότι θα δυσκολευτώ πολύ να γράψω καλά. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι για σπουδές στο εξωτερικό ( έχω Proficienncy και C2 στα γαλλικά ). Αξίζει τον κόπο να ψάξω για πανεπιστήμια του εξωτερικού ή να προσπαθήσω με πανελλαδικές και ότι γίνει;; Δεν ξέρω τι να κάνω!!!!:confused::confused:
Τα πράγματα είναι απλά.
Για να σε δεχθεί ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού, χρειάζονται οι πανελλήνιες.
Αν θέλεις βεβαίως να σπουδάσεις σε ένα κακό πανεπιστήμιο του εξωτερικού (σαφώς χειρότερο από τα Ελληνικά) και να ξοδέψεις και ένα κάρο λεφτά, είναι δικαίωμά σου.
Ακόμα. Είναι πολύ πιο εύκολο να περάσεις σε τμήμα Χημείας στην Ελλάδα, παρά σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο της Βρετανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristi97

Νεοφερμένος

Η Kristi97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δν σημαινει οτι αυτο ειναι και το σωστο παντως...

Και εγώ αυτό σκέφτομαι αν και οι περισσότεροι που έχω ρωτήσει μου είπαν για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό... Από μεριά μου πιστεύω ότι ανάλογα τις συνθήκες είναι μια χαρά και οι δύο επιλογές. Όμως εγώ τι κάνω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Όπως είπαν και παραπάνω, δεν θα είναι μόνο για σένα δύσκολες, θα είναι για όλους. Και, τι θα πει, να προετοιμαστείς για εξωτερικό; Δηλαδή όπου δούμε δυσκολία, την κάνουμε; Εγώ λέω να προετοιμαστείς και να δώσεις κανονικά Πανελλήνιες, και αν δεν περάσεις, βλέπεις τι θα κάνεις. Αλλά και να αποφασίσεις να πας εξωτερικό, πρέπει να είσαι σίγουρη ότι θα τα βγάλεις πέρα εκεί που θα πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Σημασία έχει σε ποιο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού σκέφτεται να πάει η κοπελιά. Ειδάλλως, δεν νομίζω ότι θα έχει κάποιο νόημα όλος αυτός ο κόπος. Γιατί στο διαταύτα, που είναι η μάθηση με αυτοθυσίες, λιώσιμο, δυσκολία σπουδών οπουδήποτε θα τα συναντήσει. Μπορεί τα Ελληνικά Πανεπιστήμια να έχουν αυτά που αναφέρει ο DarthFederer (
ολη τη μπιχλα των ελληνικων πανεπιστημιων, απεργιες, καταληψεις, κομματα κλπ
)

όμως εκείνος που θέλει να μάθει, μαθαίνει. Δόξα τω θεώ, οι πηγές μάθησης πλέον δεν είναι μόνο οι Πανεπιστημιακές σημειώσεις ή οι σημειώσεις των "παρατάξεων" που αποτελούν σωτήρια λύση για την "μάζα" των φοιτητών που δεν ενδιαφέρεται για σπουδές αλλά μόνο για το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήταν πολύ βολικό αλλά που λεφτά και για τα δύο... Γι'αυτό δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό. Πρέπει να αποφασίσω τώρα γιατί αν είναι και πάω με πανελλαδικές, πρέπει να κάνω φροντιστήρια για την ύλη της Γ' Λυκείου από τώρα όπως έχουν ξεκινήσει πολλοί συμμαθητές μου.
λιγο off απο ποτε εχουν ξεκινησει προετοιμασια για γ λυκειου τα παιδια γιατι ενδιαφερομαι και γω να ξαναδωσω εξετασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βρες το ονειρο σου και ακολουθα το no matter what. Αυτη ειναι η γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σε κάθε περίπτωση, αναφορικά με τις Πανελλήνιες, υπάρχουν πάντα 2 σταθερές:

Πρώτον, οι ΗΛΙΘΙΟΙ (στην καλύτερη περίπτωση) ή οι έχοντες συμφέρον (στην χειρότερη), που διασπείρουν συνεχώς φήμες τύπου "θα είναι δύσκολες οι Πανελλήνιες", ή ακόμη και άλλες βλακώδεις φήμες τύπου "γνωστό φροντιστήριο ήξερε τα θέματα μια μέρα πριν", "η τάδε πόλη βαθμολογεί αυστηρά", "αν είσαι έγκυος παίρνεις παραπάνω μόρια", φήμες που προσπαθούν να συνδέσουν τις Πανελλήνιες με την οικονομική κρίση, με τις εκλογές, με τα νέα συστήματα, με γραμμές που παίρνει η επιτροπή εξετάσεων από τα φροντιστήρια, και πάει λέγοντας. Είναι απλό: ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ, γιατί κανένας, ακόμη και την ίδια την επιτροπή εξετάσεων, δεν μπορεί να προβλέψει όχι την δυσκολία, αλλά ούτε καν τα ίδια τα θέματα (δεδομένου ότι γίνεται κλήρωση ελάχιστες ώρες πριν την διανομή τους στα σχολεία).

Δεύτερον, οι εύπιστοι μαθητές που, αφενός πιστεύουν τις παραπάνω φήμες, αφετέρου δεν καταλαβαίνουν ότι οι Πανελλήνιες είναι ένας ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ, πράγμα που σημαίνει ότι δεν παίζεις με άριστα το 20, ούτε καν σε σχέση με τους υπόλοιπους υποψηφίους, αλλά σε σχέση με την μερίδα αυτών που θέλουν τις ίδιες σχολές με σένα. Αυτό σημαίνει ότι αν μπουν παλούκια θέματα, θα είναι παλούκια για όλους, όλοι θα γράψουν χαμηλότερα, άρα -με δεδομένες τις προτιμήσεις τους- οι βάσεις θα πέσουν.

Όσον αφορά την θεματοθέτρια, αν αυτό που σε κάνει να σκέφτεσαι το εξωτερικό είναι η δυσκολία των εξετάσεων του 2015, άλλαξε τρόπο σκέψης, μην το βάζεις ως παράγοντα που θα σε επηρρεάσει στην επιλογή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top