Δίλημμα: Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Σπουδές : Θα επιλέγατε να μείνετε στην Ελλάδα ή να φύγετε στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Θα έμενα

    Ψήφοι: 21 18.1%
  • Μάλλον θα έμενα

    Ψήφοι: 16 13.8%
  • Θα έφευγα

    Ψήφοι: 50 43.1%
  • Μάλλον θα έφευγα

    Ψήφοι: 19 16.4%
  • Αναποφάσιστος/Δεν το έχω σκεφτεί

    Ψήφοι: 10 8.6%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
schooliki βλέπω ότι συνέχεια προτείνετε τρόπους να σπαταλάμε λεφτά δίχως ανταποδωτικό τέλος. Λέτε κόστίζουν οι σπουδές τόσο και τόσο..σαν να υπάρχει μια κότα που γεννάει στερλίνες από πίσω. Τελικά, δεν μας λέτε αυτά τα λεφτά που σκέφτεστε να ξοδέψετε στο εξωτερικό, έχετε αναλογιστεί πόσο κόπο έχουν για να βγουν; Ή μήπως δεν σας νοιάζει και αυτό; Έχω απορία για τα επαγγέλματα και την φορολογική συνέπεια Ελλήνων γονέων που στέλνουν χωρίς δεύτερη σκέψη τα τέκνα τους στο εξωτερικό..απορρίπτοντας δια της φήμης της κυρά Ευτέρπης, την Ελληνική ανώτατη εκπαίδευση! Όσο κόσμο γνωρίζω, λεφτά για δεύτερο παντελόνι δεν έχει. Οπότε ποιοι έχουν για πέταμα 40.000 € όταν η άδεια οικοδομής στον Ν.Αχαϊας βγαίνει πλέον με το σταγονόμετρο (όπως στο "καρτέλ" των συμβολαιογράφων για την άδεια συμβολαιογράφου) σαν να είναι συλλεκτική έκδοση. Αναφέρω το παράδειγμα με την άδεια οικοδομής για να δώσω έμφαση στα επαγγέλματα που σχετίζονται μ' αυτήν και βιώνουν πρωτοφανή κρίση (μηχανικού, δικηγόρου, μπετατζή, υδραυλικού,...κλπ). Για όσους δεν γνωρίζουν, η Πάτρα που ανήκει στον Ν.Αχαϊας, είναι η 3η μεγαλύτερη πόλη της χώρας μας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Και ποιος σου είπε ότι οι μετά Πανεπιστημίου συνθήκες θα είναι τόσο ευνοϊκές (σε λάδι) ώστε να γίνει η αποπληρωμή του δανείου σπουδών μετά τις σπουδές, στο Ην.Βασίλειο και όπου άλλου έχουν δίδακτρα; Δεν μας λέτε επίσης σε πόσο καιρό μετά τις σπουδές μπορούν συνεχή δάνεια 5.000 € περίπου, να ξοφληθούν; Με τι είδους δουλειές και τι απολαβές; Ήδη στο Ην.Βασίλειο λόγω του χρέους τους, τα πράγματα στον εργασιακό τομέα δεν είναι και τόσο καλά όσο μας "παραμυθιάζουν". Μην τρώμε το κουτόχορτο των Ελληνικών ΜΜΕ. Επίσης δεν μας λέτε για την δανειακή διευκόλυνση των Βρετανικών τραπεζών οι οποίες δεν είναι τόσο "ελαστικές" όσο οι Ελληνικές τράπεζες. Θέλω στοιχεία. Αερολογίες του αέρα, πάμε εδώ, πάμε εκεί για σπουδές...δεν τις δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Άσε να μιλήσουν οι άνθρωποι που γνωρίζουν. Αν κάνεις μια βόλτα στα τόπικ για τις σπουδές στο εξωτερικό θα καταλάβεις ότι δεν είναι έτσι (πλην Αμερικής, αν δεν έχεις υποτροφία).
Ακόμα και στην Αγγλία, τα αυξημένα από φέτος δίδακτρα τα κάνεις, όπως πάντα, δάνειο, που το αποπληρώνεις όταν αρχίσεις να βγάζεις ένα καλό εισόδημα. Εγώ θα συνεχίσω τις σπουδές με αυτά που ίσχυαν πριν. Έκανα φέτος και θα κάνω συνολικά δάνειο περίπου 16.000,00 € για 4 χρόνια. Τώρα βέβαια το ποσό για 3 χρόνια (bachelor) θα πάει περίπου στις 20-30 χιλιάδες €. Πάντως σε κάθε περίπτωση μπορείς να μην επιβαρύνεις τους γονείς σου με δίδακτρα. Ιδού η ρόδος.....
Νομίζω ότι στη Σκωτία για τους Ευρωπαίους τα δίδακτρα τα πληρώνει η κυβέρνηση ( Όχι για τους Άγγλους). Επίσης, απ' όσο γνωρίζω, και σε άλλες χώρες της Ευρώπης, με πολύ καλά πανεπιστήμια, τα δίδακτρα είναι πολύ μικρά.
Όμως αυτά τα έχουμε πει πολλές φορές και με λεπτομέρειες. Για την καθημερινή διαβίωση, εγώ ξοδεύω λιγότερα από φίλη στην Κέρκυρα. Εκτός βέβαια αν θέλεις να μένεις σε βίλα με πισίνα κατά τη διάρκεια των σπουδών. Και μ' αυτά που γράφεις παρακάτω νομίζω ότι ανήκεις σ' αυτή την κατηγορία φοιτητών.
Υπάρχουν πιο σοβαρά επιχειρήματα για κάποιον που θέλει να σπουδάσει στην Ελλάδα. Τα δικά σου θα τα έκανα περίληψη ως εξής: Όσα δε φτάνει η αλεπού........

Παρά το άνευ λόγου επιθετικό και απαράδεκτο ύφος σου,θα σου απαντήσω μήπως δούμε φως...

Καταρχάς απ'όσο ξέρω,ολική υποτροφία στην Αμερική δεν παίζει με τίποτα εκτός αν είσαι ο ανερχόμενος Fourier...στην καλύτερη να εξασφαλίσεις ένα 40%-50% που στα 50 χιλιάρικα,είναι άλλα 25 ετησίως απ'την τσέπη του μπαμπά!
Για την Αγγλία τώρα...το δάνειο τι είναι;Δεν θα το πληρώσεις κάποια στιγμή;
Κι έπειτα,ξεχνάς ότι όσοι αποφασίσουν ΤΩΡΑ να ξεκινήσουν σπουδές εκεί,θα πληρώσουν τα 3πλάσια απ'όσα στο πρόσφατο παρελθόν,οπότε δεν έχει σημασία τι ισχύει για εσάς τους "παλιούς"...εσύ έκανες δάνειο 16 χιλιάρικα,ο άλλος θα κάνει 40 για μια τετραετία!Δηλαδή θα πρέπει στη συνέχεια να βρει (και ΑΝ βρει) δουλειά και να δώσει τους μισθούς 2 ετών στο δάνειο!Κι αυτά τα δύο χρόνια τα έξοδα ενοικίου και τα υπόλοιπα έξοδα συντήρησης ποιος θα τα πληρώσει;Ο γονιός δεν θα επιβαρυνθεί πάλι;
Μ'αρέσει που παίρνεις σαν κόστος σπουδών μόνο τα δίδακτρα...ωραία ρε μεγάλε,άμα είναι έτσι και Γερμανία συμφέρει και Ιταλία κ.λπ. που είναι 1.000€ το εξάμηνο!Να πάει η κοπέλα που άνοιξε το thread και να κοιμάται στα παγκάκια ξέρω'γω...

Μάλλον εσύ πρέπει να μας πεις αν η φίλη σου μένει σε βίλα...γιατί όσο "κοσμοπολίτες" κι αν την έχουν δει εκεί στην Κέρκυρα,αν η κοπέλα μένει μόνη σε γκαρσονιέρα των 30-40 τετραγωνικών το πολύ και καταφέρνει να ξοδεύει περισσότερα από σένα,ή αυτή κάθε μέρα πάει και σαρώνει τα μαγαζιά της πρωτεύουσας ή εσύ μένεις σε αντίσκοινο στο προαύλιο του Πανεπιστημίου!
Σέρρες,Καβάλα κ.α. που ξέρω τα παιδιά δεν δίνουν παραπάνω από 100-150€ για γκαρσονιέρες 5ετίας!

Όσο για το "τι και πως" πιάνω...εγώ μια φορά αγαπητέ και την άνεσή μου έχω και τις σπουδές μου συνεχίζω δουλεύοντας κι οι γονείς μου πίνουν νερό στ'όνομά μου,γιατί τους έβγαλα στη σύνταξη αντί να πάω Αγγλία να κάνω φοιτητική dolce vita,όπως οι περισσότεροι "καλομαθημένοι" και ματσομένοι πρώην συμμαθητές μου...
Όταν φτάσεις κι εσύ εκεί και φυσικά (το κυριότερο) όταν μάθεις τρόπους,θα χαρώ να τα ξαναπούμε...

Και ποιος σου είπε ότι οι μετά Πανεπιστημίου συνθήκες θα είναι τόσο ευνοϊκές (σε λάδι) ώστε να γίνει η αποπληρωμή του δανείου σπουδών μετά τις σπουδές, στο Ην.Βασίλειο και όπου άλλου έχουν δίδακτρα; Δεν μας λέτε επίσης σε πόσο καιρό μετά τις σπουδές μπορούν συνεχή δάνεια 5.000 € περίπου, να ξοφληθούν; Με τι είδους δουλειές και τι απολαβές;

Έλααα μωρέεεεε κι εσύ!Παίρνεις το δανειάκι,παίρνεις το πτυχιάκι,βρίσκεις και μπίζνα στα καπάκια και ξοφλάαας ξέρω'γω ναούμ!:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Jack of Spades δεν χρειάζεται να σκάσεις για να τους γεμίσεις το μυαλό. Μια παρόμοια λογική αφελών Ελλήνων με το δόγμα του νεοπλουτισμού, ήταν (ή είναι ακόμη λόγω κρίσης, δεν ξέρω) να αγοράζουν ένα αυτοκίνητο...και λένε με ύφος καρδιναλίου δεξιά και αριστερά, ότι το τάδε μοντέλο κοστίζει y χιλιάρικα €..δελεαστικό να το ακούς. Φυσικά (εν αγνοία τους, ύποπτο για την ηλικία τους) αγγνοούσαν ότι το ποσό των y χιλιάδων € που διέθεσαν για το αμαξάκι τους δεν θα ήταν μόνο αυτό αλλά θα έπρεπε προκειμένου να συνεχίσει το αμαξάκι να κινείται, να χώσουν το χέρι πολύ βαθειά στην τσέπη για άλλα χιλιάρικα € σε συνεργεία, σε πρατήρια υγρών καυσίμων, σε πρόστιμα της τροχαίας,...κλπ. Έτσι δυστυχώς σκέφτονται και πολλοί Έλληνες νέοι. Σου λέει θα πάω να γκομενίσω...σόρρυ, να σπουδάσω ήθελα να πω, στο εξωτερικό και θα διαθέσω ένα A ποσό. Στο Α ποσό των καθαρών διδάκτρων, δεν προσθέτουν πόσα Β,Γ,Δ,...ποσά επιπλέον χρειάζονται προκειμένου να μην κάνουν βίζιτα στις πρώην βιομηχανικές πόλεις όπως το Λίβερπουλ που είναι πλέον "γκέτο" μεταναστών αδιευκρίνιστης νομιμότητας για την παραμονή τους. Για να μην γίνω τόσο κακός, αντί για βίζιτα, μπορούν να γίνουν homeless και να τρώνε στα συσίτια της Αγγλικανικής ενορίας..

Υ.Γ.: Πείτε μας παρακαλώ, τι προσόντα χρειάζονται για να βρεις κάπου δουλειά στην Αγγλία; Επίσης τι είδους δουλειά ψάχνετε; Πόσο εύκολο είναι να βρουν οι μετανάστες δουλειά αξιοπρεπή, όταν οι πολίτες της ίδιας της χώρας απολύονται ή δεν βρίσκουν εργασία για αρκετό χρονικό διάστημα; Φαντάζομαι να γνωρίζετε για ποιο λόγο οι Βρετανοί πληρώνουν κυρίως wage;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Jack of Spades δεν χρειάζεται να σκάσεις για να τους γεμίσεις το μυαλό. Μια παρόμοια λογική αφελών Ελλήνων με το δόγμα του νεοπλουτισμού, ήταν (ή είναι ακόμη λόγω κρίσης, δεν ξέρω) να αγοράζουν ένα αυτοκίνητο...και λένε με ύφος καρδιναλίου δεξιά και αριστερά, ότι το τάδε μοντέλο κοστίζει y χιλιάρικα €..δελεαστικό να το ακούς. Φυσικά (εν αγνοία τους, ύποπτο για την ηλικία τους) αγγνοούσαν ότι το ποσό των y χιλιάδων € που διέθεσαν για το αμαξάκι τους δεν θα ήταν μόνο αυτό αλλά θα έπρεπε προκειμένου να συνεχίσει το αμαξάκι να κινείται, να χώσουν το χέρι πολύ βαθειά στην τσέπη για άλλα χιλιάρικα € σε συνεργεία, σε πρατήρια υγρών καυσίμων, σε πρόστιμα της τροχαίας,...κλπ. Έτσι δυστυχώς σκέφτονται και πολλοί Έλληνες νέοι. Σου λέει θα πάω να γκομενίσω...σόρρυ, να σπουδάσω ήθελα να πω, στο εξωτερικό και θα διαθέσω ένα A ποσό. Στο Α ποσό των καθαρών διδάκτρων, δεν προσθέτουν πόσα Β,Γ,Δ,...ποσά επιπλέον χρειάζονται προκειμένου να μην κάνουν βίζιτα στις πρώην βιομηχανικές πόλεις όπως το Λίβερπουλ που είναι πλέον "γκέτο" μεταναστών αδιευκρίνιστης νομιμότητας για την παραμονή τους. Για να μην γίνω τόσο κακός, αντί για βίζιτα, μπορούν να γίνουν homeless και να τρώνε στα συσίτια της Αγγλικανικής ενορίας..

Υ.Γ.: Πείτε μας παρακαλώ, τι προσόντα χρειάζονται για να βρεις κάπου δουλειά στην Αγγλία; Επίσης τι είδους δουλειά ψάχνετε; Πόσο εύκολο είναι να βρουν οι μετανάστες δουλειά αξιοπρεπή, όταν οι πολίτες της ίδιας της χώρας απολύονται ή δεν βρίσκουν εργασία για αρκετό χρονικό διάστημα; Φαντάζομαι να γνωρίζετε για ποιο λόγο οι Βρετανοί πληρώνουν κυρίως wage;

Ειδα σε καποιο προηγουμενο μυνημα , ανεφερες οτι το Ελληνικο πανεπιστημιο ειναι δωρεαν. Μπορει να μην υπαρχουν διδακτρα , αλλα (εχω κανει ερευνα ) οι γονεις του μεσου μαθητη που δινει πανελληνιες ξοδευει κατα μεσο ορο 15.000 στην εξαετια γυμνασιο-λυκειο για ιδιαιτεροφροντιστηρια .Επισης ενα μεγαλο ποσοστο των φοιτητων , δεν σπουδαζει στην πολη κατοικιας του με αποτελεσμα να φευγουν (Απο τους γονεις ) γυρω στα 600 Ε (μεσος ορος παλι, φιλος μου εχει περασει Χανια και χαλαει 1000 το μηνα ) . Τωρα θα κοπουν και τα συγγραματα να δουμε τι θα γινει και εκει .... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Προσωπικά,
(α). έδωσα πανελλήνιες σε 9 μαθήματα και στις 2 τάξεις του ενιαίου λυκείου
(β). φροντιστήριο έκανα μόνο στις δυο τελευταίες τάξεις
(γ). οι βαθμολογικές επιδόσεις μου όλα τα χρόνια της μαθητικής μου πορείας ήταν άνω του 18 σύμφωνα με τις δικές μου δυνάμεις (τουλάχιστον δεν ντρέπομαι αν κάπου δεν πήγα καλά γιατί προσπάθησα και δεν με πλήρωσαν 12 χρόνια για να με κάνουν να προσπαθήσω)

Βemanos, μη σκας που θα κοπούν τα συγγράμματα του Πανεπιστήμιου. Να σκας που δεν τα ανανεώνουν και δεν τα διορθώνουν για τις ανακρίβειες που περιέχουν. Βιβλία τελείως άσχετα με αυτά που διδάσκουν και αυτά που εξετάζουν. Κακογραμμένα βιβλία για την κομματική καραμέλα της "δωρεάν παιδείας" ενώ σου λέει έμμεσα ότι αν θες βαθμό: κατασκηνώσου στην βιβλιοθήκη ή στο διαδίκτυο για να ψάξεις ή κατέβα να ρίξεις ένα γλύψιμο στον καθηγητή μέσω των γνωστών "μεθόδων" μπας και σε λυπηθεί. Βιβλία που ξεκινούν στο 1ο κεφάλαιο, 1η παράγραφο: «όπως είδαμε στο προηγούμενο κεφάλαιο..». Με συγχωρείτε αλλά πού απευθύνονται; Σε βόδια; Δεν θέλω τέτοιου είδους τσαμπατζοσύνη που να σε σπρώχνει στην παπαγαλία των κυκλοφερόμενων σημειώσεων,..κλπ. Με άλλο τρόπο να φαίρονται ανθρώπινα και όχι με γαϊδουριά και χοντροκομμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Θέλουν και τα δίνουν Bemanos...τώρα θα μου πεις,θα τους δημιουργηθούν κενά!Αυτό είναι άλλη ιστορία που έχει σχέση με την πάταξη της παραπαιδείας,ας μην επεκταθούμε!

Υπάρχουν και παιδιά που δεν πήγαν σε φροντιστήρια και δεν έκαναν ιδιαίτερα ή απλά έκαναν κάποια ιδιαίτερα την τελευταία χρονιά,πέρασαν εκεί που ήθελαν (χωρίς να χρειάστηκε να αριστεύσουν) και κάλυψαν τα κενά τους στην πορεία...

Και στο κάτω-κάτω,αν το "point" σου είναι ότι "αυτά τα λεφτά θα τα έδιναν για να σπουδάσουν έξω"...πάλι "με κενά" θα έφευγαν στο Εξωτερικό!;)

Όσο γι'αυτούς που σπουδάζουν σε άλλη πόλη...τα 600€ είναι έξοδα ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ και όχι ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ!Στο Εξωτερικό,μαζί με τα έξοδα διαβίωσης (τα 600€,που μακάρι να είναι τόσα) θα έχεις ΚΑΙ τα δίδακτρα!Οπότε πάλι ακριβότερα θα σου βγει...
Άσε που (παρά τα όσα λέγονται εδώ κι εκεί) το κόστος διαβίωσης στην Ελληνική επαρχία είναι κατά πολύ χαμηλότερο από Θεσσαλονίκη/Αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ κουτή την λογική πληρώνω και κάνω μεταπτυχιακό πληρώνω και κάνω διδακτορικό. Αυτά πρέπει να δίνονται μόνο με υποτροφίες σε αυτούς που πραγματικά το αξίζουν. Σε λίγο θα πληρώνουμε και για εργασιακή εμπειρία.

Βλέπω στο ischool να λένε όλοι για την κρίση αλλά κρίση εγώ τουλάχιστον δε βλέπω να υπάρχει σε πολλούς από το forum αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Θέλουν και τα δίνουν Bemanos...τώρα θα μου πεις,θα τους δημιουργηθούν κενά!Αυτό είναι άλλη ιστορία που έχει σχέση με την πάταξη της παραπαιδείας,ας μην επεκταθούμε!

Υπάρχουν και παιδιά που δεν πήγαν σε φροντιστήρια και δεν έκαναν ιδιαίτερα ή απλά έκαναν κάποια ιδιαίτερα την τελευταία χρονιά,πέρασαν εκεί που ήθελαν (χωρίς να χρειάστηκε να αριστεύσουν) και κάλυψαν τα κενά τους στην πορεία...

Και στο κάτω-κάτω,αν το "point" σου είναι ότι "αυτά τα λεφτά θα τα έδιναν για να σπουδάσουν έξω"...πάλι "με κενά" θα έφευγαν στο Εξωτερικό!;)

Όσο γι'αυτούς που σπουδάζουν σε άλλη πόλη...τα 600€ είναι έξοδα ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ και όχι ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ!Στο Εξωτερικό,μαζί με τα έξοδα διαβίωσης θα έχεις ΚΑΙ τα δίδακτρα!Οπότε πάλι ακριβότερα θα σου βγει...
Άσε που (παρά τα όσα λέγονται εδώ κι εκεί) το κόστος διαβίωσης στην Ελληνική επαρχία είναι κατά πολύ χαμηλότερο από Θεσσαλονίκη/Αθήνα!
Στο μεσο Ελληνικο Λυκειο/γυμνασιο οι καθηγητες ειναι οτιδηποτε αλλο απο καθηγητες . ο σκοπος ειναι να βγει η υλη και να πανε σπιτια τους .Υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις . Οποτε στην ουσια εισαι αναγκασμενος να πας φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε λίγο θα πληρώνουμε και για εργασιακή εμπειρία.

Βλέπω στο ischool να λένε όλοι για την κρίση αλλά κρίση εγώ τουλάχιστον δε βλέπω να υπάρχει σε πολλούς από το forum αυτό.

Tell 'em goldmouth!:D

Στο μεσο Ελληνικο Λυκειο/γυμνασιο οι καθηγητες ειναι οτιδηποτε αλλο απο καθηγητες . ο σκοπος ειναι να βγει η υλη και να πανε σπιτια τους .Υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις . Οποτε στην ουσια εισαι αναγκασμενος να πας φροντιστηριο

Δεν διαφωνώ...
Το συμπέρασμα όμως ότι το Ελληνικό Πανεπιστήμιο ΔΕΝ είναι δωρεάν από που βγαίνει,εφόσον ΚΑΙ στην περίπτωση του "μένω" ΚΑΙ στην περίπτωση του "φεύγω" θα πληρώσεις φροντιστήριο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Jack of Spades ξέχασες να βάλεις στα 600 € και τα έξοδα των φροντιστηρίων που κάνουν αρκετοί φοιτητές για να περάσουν κανένα μάθημα γιατί η άδικη κοινωνία, τους έκανε φοιτητές και τους βασανίζει με μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
schooliki βλέπω ότι συνέχεια προτείνετε τρόπους να σπαταλάμε λεφτά δίχως ανταποδωτικό τέλος. Λέτε κόστίζουν οι σπουδές τόσο και τόσο..σαν να υπάρχει μια κότα που γεννάει στερλίνες από πίσω. Τελικά, δεν μας λέτε αυτά τα λεφτά που σκέφτεστε να ξοδέψετε στο εξωτερικό, έχετε αναλογιστεί πόσο κόπο έχουν για να βγουν; Ή μήπως δεν σας νοιάζει και αυτό; Έχω απορία για τα επαγγέλματα και την φορολογική συνέπεια Ελλήνων γονέων που στέλνουν χωρίς δεύτερη σκέψη τα τέκνα τους στο εξωτερικό..απορρίπτοντας δια της φήμης της κυρά Ευτέρπης, την Ελληνική ανώτατη εκπαίδευση! Όσο κόσμο γνωρίζω, λεφτά για δεύτερο παντελόνι δεν έχει. Οπότε ποιοι έχουν για πέταμα 40.000 € όταν η άδεια οικοδομής στον Ν.Αχαϊας βγαίνει πλέον με το σταγονόμετρο (όπως στο "καρτέλ" των συμβολαιογράφων για την άδεια συμβολαιογράφου) σαν να είναι συλλεκτική έκδοση. Αναφέρω το παράδειγμα με την άδεια οικοδομής για να δώσω έμφαση στα επαγγέλματα που σχετίζονται μ' αυτήν και βιώνουν πρωτοφανή κρίση (μηχανικού, δικηγόρου, μπετατζή, υδραυλικού,...κλπ). Για όσους δεν γνωρίζουν, η Πάτρα που ανήκει στον Ν.Αχαϊας, είναι η 3η μεγαλύτερη πόλη της χώρας μας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Και ποιος σου είπε ότι οι μετά Πανεπιστημίου συνθήκες θα είναι τόσο ευνοϊκές (σε λάδι) ώστε να γίνει η αποπληρωμή του δανείου σπουδών μετά τις σπουδές, στο Ην.Βασίλειο και όπου άλλου έχουν δίδακτρα; Δεν μας λέτε επίσης σε πόσο καιρό μετά τις σπουδές μπορούν συνεχή δάνεια 5.000 € περίπου, να ξοφληθούν; Με τι είδους δουλειές και τι απολαβές; Ήδη στο Ην.Βασίλειο λόγω του χρέους τους, τα πράγματα στον εργασιακό τομέα δεν είναι και τόσο καλά όσο μας "παραμυθιάζουν". Μην τρώμε το κουτόχορτο των Ελληνικών ΜΜΕ. Επίσης δεν μας λέτε για την δανειακή διευκόλυνση των Βρετανικών τραπεζών οι οποίες δεν είναι τόσο "ελαστικές" όσο οι Ελληνικές τράπεζες. Θέλω στοιχεία. Αερολογίες του αέρα, πάμε εδώ, πάμε εκεί για σπουδές...δεν τις δέχομαι.
Φίλε nPb, έχω αναλάβει πολλές οικονομικές υποχρεώσεις, με τις σπουδές στο εξωτερικό. Δεν είναι μόνο το δάνειο. Τα λεφτά καθόλου μα καθόλου δεν ξεχειλίζουν από τις τσέπες. Θα εξαφανιστούν αποταμιεύσεις κάποιων και μάλιστα σε πολύ δύσκολες εποχές.
Δεν προτείνω σε κανένα να φύγει στο εξωτερικό, αν δεν είναι αποφασισμένος να δουλέψει σκληρά. Διάβασε τις τρεις προϋποθέσεις που βάζω σε προηγούμενο μήνυμα.
Εγώ έχω πάρει τα ρίσκα μου. Θα μπορούσα μια χαρά να βολευτώ επάνω στα σχεδόν 19.400 μόρια από θετική που πήρα και να αράξω ως "επιτυχημένος" φοιτητής Ιατρικής στην Ελλάδα και όχι να σπουδάζω φυσική:mad: έξω.
Από την άλλη όμως, δε μπορώ να δεχθώ αυτόν τον αφόρητο λαϊκισμό, που πολλές φορές βγαίνει στα τόπικ για τις σπουδές στο εξωτερικό.
Τέτοια περίπτωση ήταν ο προηγούμενος φίλος, στον οποίο, είναι αλήθεια, απάντησα λίγο θυμωμένα. Δε μπορεί να μη λέμε κουβέντα για την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα (δυάρι για φοιτητές στην Κέρκυρα 500,00-700,00 €) και να λαϊκίζουμε για τα έξοδα των σπουδών στο εξωτερικό.
Ξαναλέω. Δεν είναι εύκολο πράγμα οι σπουδές στο εξωτερικό, αν έχεις στόχους και δεν πας για "τουρισμό" με τα λεφτά του μπαμπά. Τελεία.
Υ.Γ.
Το δάνειο είναι με το Αγγλικό Κράτος. Αρχίζεις να το αποπληρώνεις όταν έχεις εισόδημα πάνω από 15.000 λίρες (Τώρα, με τα αυξημένα δίδακτρα, θα γίνει 21.000). Δίνεις το 9% του μηνιαίου εισοδήματός σου. Επιτόκια ίσα με τον πληθωρισμό. Αν σε 25 χρόνια δε μπορέσεις να το ξοφλήσεις, διαγράφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στις μέρες μας δε περνάει ο πιο ικανός αλλά αυτος που κάνει τα περισσότερα φροντιστήρια :)

@schooliki δεν αναφέρεται σε σένα αυτό θυμάμαι την ιστορία σου απο προηγόυμενο θέμα είσαι λαμπρή εξαίρεση στον κανόνα.

και φυσικά αξίζεις.
Υ.Γ.
Το δάνειο είναι με το Αγγλικό Κράτος. Αρχίζεις να το αποπληρώνεις όταν έχεις εισόδημα πάνω από 15.000 λίρες (Τώρα, με τα αυξημένα δίδακτρα, θα γίνει 21.000). Δίνεις το 9% του μηνιαίου εισοδήματός σου. Επιτόκια ίσα με τον πληθωρισμό. Αν σε 25 χρόνια δε μπορέσεις να το ξοφλήσεις, διαγράφεται.

διαγράφεσαι από φοιτητής (απόφοιτος δηλαδή) ή διαφράφεται το δάνειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
διαγράφεσαι από φοιτητής (απόφοιτος δηλαδή) ή διαφράφεται το δάνειο;
Το δάνειο διαγράφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά ποια τράπεζα διαγράφει δάνεια; Σοβαρολογείτε μωρέ; Οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα; Από πότε; Αφού μέσω των δανείων και άλλων τραπεζικών προϊόντων, οι τράπεζες είναι βιώσιμες..πώς γίνεται να διαγράφουν δάνεια; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τέτοια περίπτωση ήταν ο προηγούμενος φίλος, στον οποίο, είναι αλήθεια, απάντησα λίγο θυμωμένα. Δε μπορεί να μη λέμε κουβέντα για την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα (δυάρι για φοιτητές στην Κέρκυρα 500,00-700,00 €) και να λαϊκίζουμε για τα έξοδα των σπουδών στο εξωτερικό.

Απ'ότι έχω καταλάβει,γνώρισες κάποια εκεί στην Κέρκυρα που μένει μόνη σε κεντρικότατο σημείο της πρωτεύουσας και σε κάνα 2άρι των 60-70 τετραγωνικών με τζάκι κ.λπ. και το'χεις δέσει σχοινί-κορδόνι ότι αυτά είναι τα νοίκια που παίζουν...
Η φίλη σου είναι πάρα πολύ καλομαθημένη (για να μην πω τίποτα χειρότερο και πέσω στο επίπεδό σου) αν όντως δίνει τόσα χρήματα ως φοιτήτρια ΜΟΝΟ για ενοίκιο!
Με 200€ βρίσκεις μια γκαρσονιέρα των 35-40 τετραγωνικών ΚΟΥΚΛΑ στις πόλεις που προανέφερα (και αλλού φυσικά)...και αυτά αν μένεις μόνος,μπορείς να μένεις σ'ένα άνετο 2άρι-3άρι με συγκάτοικο και να δίνεις λιγότερα κι απ'αυτά!

Θα επεκταθώ στο θέμα "κόστους" μόνο εφόσον καθήσεις και μας δώσεις αναλυτικά το δικό σου (ή κάποιου άλλου εκεί πέρα) ετήσιο budget για να το συγκρίνουμε έπειτα με αυτό δικών μου συμφοιτητών!Μέχρι τότε,τα περί "λαϊκισμού" κράτα τα για τον εαυτό σου...

Υ.Γ. Και μην γενικεύεις...για την ΑΓΓΛΙΑ μιλάμε και για τις περισσότερες χώρες που της μοιάζουν!Υπάρχουν και ελάχιστες χώρες της Ε.Ε. (γιατί για αυτές μιλάμε προφανώς όταν λέμε "Εξωτερικό") που είναι "value for money"...

Συγγνώμη, αλλά ποια τράπεζα διαγράφει δάνεια; Σοβαρολογείτε μωρέ; Οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα; Από πότε; Αφού μέσω των δανείων και άλλων τραπεζικών προϊόντων, οι τράπεζες είναι βιώσιμες..πώς γίνεται να διαγράφουν δάνεια; :confused:

Υποθέτω ότι αυτοί έρχονται και σου παίρνουν υποχρεωτικά μέρος του μισθού σου κάθε μήνα μέχρι την αποπληρωμή του δανείου,είτε δουλεύεις Αγγλία είτε αλλού...
Τι στα διάλα,25 χρόνια σερί δεν παίζει να μην εμφανίσεις κανένα εισόδημα!5 απ'αυτά να τα δουλέψεις ξοφλάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το δάνειο διαγράφεται.
ουαου θα κράζω λιγότερα τα πανεπιστήμια της Αγγλίας
Συγγνώμη, αλλά ποια τράπεζα διαγράφει δάνεια; Σοβαρολογείτε μωρέ; Οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα; Από πότε; Αφού μέσω των δανείων και άλλων τραπεζικών προϊόντων, οι τράπεζες είναι βιώσιμες..πώς γίνεται να διαγράφουν δάνεια; :confused:
Στο πανεπιστήμιο χρωστάς όχι σε τράπεζα όποτε θέλει το πανεπιστήμιο σου διαγράφει το χρέος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
nPb, η κυβέρνηση δίνει το δάνειο, όχι η τράπεζα.

Jack, ζητώ συγνώμη που το ξεκίνησα. Δε μπορώ να συνεχίσω σ' αυτό το κλίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τι να συνεχίσεις;Δεν έχουμε να πούμε και τίποτα!Όποτε θες έλα να κάνουμε ένα budget,αυτό είπα κι "έκλεισα"!;)
"Facts" που λέει κι ο nPb,όλα τ'άλλα που λέμε είναι του κώλου τα εννιάμερα...

Όσο για το ύφος εντάξει,αν εκφράζεσαι έτσι σε έναν άγνωστο και μάλιστα χωρίς λόγο,φαντάζομαι πως εκφράζεσαι αλλού...άσ'το να πάει στα διάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Λάθος λάθος, πρώτα μπαίνεις ιατρική και μετά κάνεις παράλληλα μεταπτυχιακό. Αν δε μπεις με την πρώτη δεν χάθηκε και ο κόσμος (αρχίζεις μεταπτυχιακό και δίνεις τον άλλο χρόνο). Πάντως για την Κρήτη έχω ακούσει φέτος ότι έγινε χαμός στις κατατακτήριες, αλλαξανε ένα μάθημα χωρίς ειδοποίηση και το ξέραν στο τέλος μόνο 6 μαθητές (που περάσανε) και πάνε δικαστήρια τώρα οι άλλοι.
χαχαχαχαχα
Μα κάπως έτσι το λέω.Τίποτα δεν ειναι σίγουρο βεβαια με εμένα...
Αλλα καπως ετσι...δεν το ήξερα αυτο!!!Μαλλον μαθημα για δευτερο έτος, εεε???
Γιατι πρώτο απ' ό,τι είδα είναι τα ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα πρότεινα, ταπεινά, να μην προτείνετε τα δάνεια ως λύση, ακόμα και αν είναι από τον Θεό...Ειδικά τέτοια εποχή...Τα δάνεια έχουν καταστρέψει πολύ κόσμο, και δεν ξέρεις ποτέ που θα σε βγάλει ο δρόμος σου ή η ζωή. Και η ηλικία των 18 είναι πολύ μικρή για να χρωστάς (ακόμα πιο πολλά).

Ακόμα, στην τρομερή Αγγλία, που την βλέπουν όλοι σαν ευκαιρία ζωής ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για την εργασιακή εμπειρία, ΟΒΕΡ.

Δεν έχω κάνει προπτυχιακό στο εξωτερικό, αλλά έχω πει και αλλού ότι είχα την τύχη να συναναστραφώ στην Αγγλία και Αμερικάνους, και Γάλλους και Γερμανούς και πολλούς άλλους σε επίπεδο μεταπτυχιακού..Δεν συγκρίνεται το επίπεδο σπουδών, θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. Και αν είναι να πάτε στο εξωτερικό σε ένα κωλοχανείο μόνο και μόνο για να λέτε ότι πάτε στο εξωτερικό, μην το κάνετε. Κάντε το για κάτι που είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και που δεν μπορείτε να το βρείτε εδώ. Κρατήστε τα λεφτά σας για ένα βαρβάτο μεταπτυχιακό που θα φυσάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top