Δίλημμα: Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Σπουδές : Θα επιλέγατε να μείνετε στην Ελλάδα ή να φύγετε στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Θα έμενα

    Ψήφοι: 21 18.1%
  • Μάλλον θα έμενα

    Ψήφοι: 16 13.8%
  • Θα έφευγα

    Ψήφοι: 50 43.1%
  • Μάλλον θα έφευγα

    Ψήφοι: 19 16.4%
  • Αναποφάσιστος/Δεν το έχω σκεφτεί

    Ψήφοι: 10 8.6%

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ποιος έβγαλε τα ξένα πανεπιστήμια σκάρτα....; Ποιος έκρυψε τα προβλήματα της Ελλάδας...;

Από μας τους "2-3" που διαφωνούμε με την ξενομανία, δεν το είπε κανείς. Το μόνο που κάναμε είναι να πούμε τα καλά του ελληνικού πανεπιστημίου. Σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που μόνο τα καλά του έξω και τα κακά του μέσα βλέπουν...

Το μαγαζάκι, δεν το λέω ειρωνικά. Το λέω κυριολεκτικά! Πληρώνεις. Είναι επιχείρηση. Σε βλέπουν σαν χρήματα με πόδια. Ναι, σου δίνουν πολλά, αλλά σου παίρνουν και πολλά, ειδικά τα μεγάλα πανεπιστήμια που αναφέρονται συχνά πυκνά.

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχουν πάει και στα δύο, δηλαδή και μέσα και έξω. Μέσα στο πανεπιστήμιο. Να σπουδάσετε. Επειδή εγώ είπα να το δοκιμάσω, θέλετε να πούμε εμπειρίες....; Και αν το πάμε με βάση το φίλο του φίλου, μπορώ να σας πω και για άλλες χώρες. Γιατί μαζί με το δικό μου πανεπιστήμιο, έζησα και των δύο συγκατοίκων μου και άλλων φίλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
ειναι στη γερμανια τουλαχιστον τα πραγματα ειναι καλυτερα.αυτα.

Δηλαδή στην Γερμανία κάνουν με άλλο τρόπο ή κάνουν άλλα πράγματα ή μαθαίνουν αλλιώς την Μιγαδική Ανάλυση, την Θεωρία Μέτρου, τις Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις, τα Δυναμικά Συστήματα, την Κβαντομηχανική, την Στατιστική Φυσική,...κτλ; :D Μην καραφλιάσουμε βραδυάτικα κοπελιά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lgeorgia95

Νεοφερμένος

Η lgeorgia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δηλαδή στην Γερμανία κάνουν με άλλο τρόπο ή κάνουν άλλα πράγματα ή μαθαίνουν αλλιώς την Μιγαδική Ανάλυση, την Θεωρία Μέτρου, τις Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις, τα Δυναμικά Συστήματα, την Κβαντομηχανική, την Στατιστική Φυσική,...κτλ; :D Μην καραφλιάσουμε βραδυάτικα κοπελιά...:P
αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και δεν σε εβαλα με το ζορι να την κανεις και δικια σου. αφου θελεις να μαθεις στην θεωρεια φυσικα και διδασκουν τα ιδια πραγματα αλλα οταν παμε στην πραξη οι ελληνες φοιτητες στα ξενα πανεμιστημια δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα γιατι δεν εχουν εξοικιωθει με τα πειραματα αφου λιγα αναλογα μαθηματα εχουν γινει στην ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Σκέφτηκες πολύ αυτό που είπες; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
οταν παμε στην πραξη οι ελληνες φοιτητες στα ξενα πανεμιστημια δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα γιατι δεν εχουν εξοικιωθει με τα πειραματα αφου λιγα αναλογα μαθηματα εχουν γινει στην ελλαδα

Ό,τι πέις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lgeorgia95

Νεοφερμένος

Η lgeorgia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σκέφτηκες πολύ αυτό που είπες; :confused:


δεν εχω ορεξη να κατσω να μιλαω μαζι σου βραδιατικα αφου δεν μπορεις να καταλαβεις τι ακριβως εννοω. εγραψα το πρωτο σχολιο μου εδω γιατι ενα παιδι ζητησε την γνωμη των αλλων. δεν εχει ομως κανενας το δικαιωμα να επιβαλλει τη γνωμη του αλλα ουτε να διαγραψει τελειως την γνωμη του αλλου. αμα δεν σου αρεσε η δικη μου αποψη μπορουσες καλλιστα να μην ασχοληθεις μαζι της, αλλα απο την στιγμη που μου απαντησες πρεπει να ακουσεις και πραγματα που ισως δεν σου αρεσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ποιος έβγαλε τα ξένα πανεπιστήμια σκάρτα....; Ποιος έκρυψε τα προβλήματα της Ελλάδας...;

Από μας τους "2-3" που διαφωνούμε με την ξενομανία, δεν το είπε κανείς. Το μόνο που κάναμε είναι να πούμε τα καλά του ελληνικού πανεπιστημίου. Σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που μόνο τα καλά του έξω και τα κακά του μέσα βλέπουν...

Δεν θα άλλαζα ούτε σημείο στίξης, :D.

Το μαγαζάκι, δεν το λέω ειρωνικά. Το λέω κυριολεκτικά! Πληρώνεις. Είναι επιχείρηση. Σε βλέπουν σαν χρήματα με πόδια.

Είναι γεγονός πως π.χ. η Αγγλία δέχεται περισσότερους φοιτητές από χώρες όπως η Κίνα (εκτός Ε.Ε.) απλώς και μόνο επειδή πληρώνουν περισσότερα... Και καλά κάνουν, άμα με ρωτάς. Απλώς για να δείξω ότι ισχύει αυτό που λες: Αρκετά έχουν κατανήσει επιχείρηση (δεν ξέρω αν ήταν από πάντα).
Βέβαια, δεν έχω απόλυτη άποψη. "Μαγαζάκι" μεν, αλλά πιστεύω πως η εκπαίδευση είναι εκπαίδευση. Δεν μιλάμε για πτυχία που τα παίρνεις απλώς και μόνο επειδή πληρώνεις - όχι ότι δεν υπάρχει κι αυτό.

@lgeorgia95: Συγγνώμη, παρανόησα. Θεώρησα πως το "95" του ψευδωνύμου αντιστοιχούσε στη χρονολογία γεννήσεως σου, οπότε και απάντησα αναλόγως.
Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις συναίσθηση του τι παίζει στα Ελληνικά πανεπιστήμια, συνεπώς το μόνο που θα πω... Χαίρομαι που έχω ωραία εικόνα και λυπάμαι που έχεις σχηματίσει αυτή την άποψη.
Δεν ωραιοποιώ το τι συμβαίνει... Υπάρχουν και "καλά" και "κακά", υπάρχουν και "άσχημα" και "όμορφα". Πραγματικά δεν το μπορώ αυτό το απόλυτο στις απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lgeorgia95

Νεοφερμένος

Η lgeorgia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το μαγαζάκι, δεν το λέω ειρωνικά. Το λέω κυριολεκτικά! Πληρώνεις. Είναι επιχείρηση. Σε βλέπουν σαν χρήματα με πόδια. Ναι, σου δίνουν πολλά, αλλά σου παίρνουν και πολλά, ειδικά τα μεγάλα πανεπιστήμια που αναφέρονται συχνά πυκνά.

σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου. το εχουν κανει πανεπιστημιο-επιχειρηση. ομως για να συνεχιζει να λειτουργει αυτο το συστημα δεν σημαινει οτι καποιοι πληρωνουν; θα μου πεις ομως οτι αναγκαζονται γιατι θελουν να σπουδασουν και με το δικιο σου να το πεις. ισως ομως αυτοι δεν αμοιβονται μονο με 569 ευρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είναι γεγονός πως π.χ. η Αγγλία δέχεται περισσότερους φοιτητές από χώρες όπως η Κίνα (εκτός Ε.Ε.) απλώς και μόνο επειδή πληρώνουν περισσότερα... Και καλά κάνουν, άμα με ρωτάς. Απλώς για να δείξω ότι ισχύει αυτό που λες: Αρκετά έχουν κατανήσει επιχείρηση (δεν ξέρω αν ήταν από πάντα).
Βέβαια, δεν έχω απόλυτη άποψη. "Μαγαζάκι" μεν, αλλά πιστεύω πως η εκπαίδευση είναι εκπαίδευση. Δεν μιλάμε για πτυχία που τα παίρνεις απλώς και μόνο επειδή πληρώνεις - όχι ότι δεν υπάρχει κι αυτό[


Οι οποίοι Κινέζοι έχουν άθλιο επίπεδο αγγλικών καθώς η γλώσσα τους έχει άλλη δομή κι όμως αποφοιτούν. Γι' αυτό λέει η Ρεβέκκα ότι πρόκειται για μαγαζάκια. Δεν τους συμφέρει να βγει η φήμη ότι κόβουν σωρηδόν ή ό,τι άλλο, διότι οι πελάτες θα στραφούν αλλού. Προκειμένου να γίνουν ελκυστικοί επενδύουν σε εντυπωσιακές κτιριακές εγκαταστάσεις κλπ. Εξάλλου τα δίδακτρα είναι καλός τρόπος χρηματοδότησης των πανεπιστημίων.
Τουλάχιστον στο αγγλοσαξονικό χώρο μετρημένα είναι τα τα καλά πανεπιστήμια, όμως σε αυτά εισάγονται κατά βάση η εκάστοτε ελίτ και οι αριστούχοι ανά τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lgeorgia95

Νεοφερμένος

Η lgeorgia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
@lgeorgia95: Συγγνώμη, παρανόησα. Θεώρησα πως το "95" του ψευδωνύμου αντιστοιχούσε στη χρονολογία γεννήσεως σου, οπότε και απάντησα αναλόγως.
Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις συναίσθηση του τι παίζει στα Ελληνικά πανεπιστήμια, συνεπώς το μόνο που θα πω... Χαίρομαι που έχω ωραία εικόνα και λυπάμαι που έχεις σχηματίσει αυτή την άποψη.
Δεν ωραιοποιώ το τι συμβαίνει... Υπάρχουν και "καλά" και "κακά", υπάρχουν και "άσχημα" και "όμορφα". Πραγματικά δεν το μπορώ αυτό το απόλυτο στις απόψεις...
το πιο μεγαλο κακο των ξενων πανεπιστημιων φυσικα και ειναι τα διδακτρα και σε αυτο ειναι που συμφωνω απολυτα μαζι σου. ομως μου αρεσε παρα πολυ η φοιτητικη μου ζωη και σιγουρα δεν θα την αλλαζα με τιποτα. και δεν μιλαω μονο για την ζωη ''εξω'' απο το πανεπιστημιο αλλα και μεσα. απλως το μονο που συνεχιζω να θελω ειναι να συνεχισω τις σπουδες μου στο εξωτερικο γιατι κατα τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνωμη θα μαθω πιο πολλα πραγματα απο οτι εδω. τονιζω πως αυτη ειναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Οι οποίοι Κινέζοι έχουν άθλιο επίπεδο αγγλικών καθώς η γλώσσα τους έχει άλλη δομή κι όμως αποφοιτούν. Γι' αυτό λέει η Ρεβέκκα ότι πρόκειται για μαγαζάκια.

Άθλιο επίπεδο; Συγκρίνοντας με ποιον και με τι κριτήρια; Το ότι η γλώσσα τους έχει διαφορετική δομή πάει να πει πως δεν μπορούν να μάθουν μια ξένη γλώσσα; Και... αναφέρεσαι σε όλους τους Κινέζους; (;), :P).

Δεν τους συμφέρει να βγει η φήμη ότι κόβουν σωρηδόν ή ό,τι άλλο, διότι οι πελάτες θα στραφούν αλλού. Προκειμένου να γίνουν ελκυστικοί επενδύουν σε εντυπωσιακές κτιριακές εγκαταστάσεις κλπ. Εξάλλου τα δίδακτρα είναι καλός τρόπος χρηματοδότησης των πανεπιστημίων.
Τουλάχιστον στο αγγλοσαξονικό χώρο μετρημένα είναι τα τα καλά πανεπιστήμια, όμως σε αυτά εισάγονται κατά βάση η εκάστοτε ελίτ και οι αριστούχοι ανά τον κόσμο.

Σαφώς και δε λες όχι στον πελάτη. Και εννοείται ότι επενδύεις σε ό,τι τραβάει κόσμο. Αλλά μην είμαστε και τελείως ακραίοι, σε παρακαλώ. Τα καλά είναι μετρημένα, ναι. Όπως το ίδιο ισχύει και στην Ελλάδα και παντού.
Γι' αυτό διαλέγεις προσεκτικά (στο εξωτερικό... πληρώνεις στο ενδιάμεσο), και παίρνεις.

[...]και σε αυτο ειναι που συμφωνω απολυτα μαζι σου.[...]
Πάλι αυτό το απόλυτο :P.
ομως μου αρεσε παρα πολυ η φοιτητικη μου ζωη και σιγουρα δεν θα την αλλαζα με τιποτα. και δεν μιλαω μονο για την ζωη ''εξω'' απο το πανεπιστημιο αλλα και μεσα. απλως το μονο που συνεχιζω να θελω ειναι να συνεχισω τις σπουδες μου στο εξωτερικο γιατι κατα τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνωμη θα μαθω πιο πολλα πραγματα απο οτι εδω. τονιζω πως αυτη ειναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.

Δική σου γνώμη και σεβαστή. Πιστεύω όμως πως τα ίδια θα μάθεις, όπου και να πας. Αρκεί να έχεις θέληση και διάθεση για να μάθεις.
Πιθανότατα να σου δοθούν περισσότερες ευκαιρίες όσον αφορά στις υλικές υποδομές. Αν έτσι μετράς τη γνώση (μετριέται ΚΑΙ έτσι, το ξέρω :confused:), τότε μάλλον θα μάθεις περισσότερα, ναι.
Να πας στο εξωτερικό! Αλήθεια, δεν είμαι κατά αυτής της προοπτικής. Να πας! Είναι καλό να ανοίγουμε νέους ορίζοντες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ξέρεις την περίπτωσή μου; :worry: Τι μαθήματα χρωστάω και γιατί; Πώς εκφέρεις άποψη; Με ξέρεις από κάπου;
Ξέρεις με ποιον τρόπο διαβάζω και αν είμαι ακόμη ή όχι φοιτητής; :confused:

Ευχαριστώ για την υπόδειξη που δεν ήξερα.
Απαντάς επιλεκτικά, τι απέγινε το πρώτο κομμάτι του μηνύματός μου;
Εν προκειμένω, δε μπορώ να είμαι απόλυτη πως σε ξέρω, αλλά δεδομένης της παρουσίας σου και των δημοσιεύσεων σου σε όλα τα τόπικς για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, θα έλεγα πως σου μένουν 1-2 μαθήματα για τα οποία θεωρείς πως δε φταις εσύ και αναλώνεσαι συνέχεια στο να το επαναλαμβάνεις. Κάνω λάθος;

Παρακαλώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Απαντάς επιλεκτικά, τι απέγινε το πρώτο κομμάτι του μηνύματός μου;
Εν προκειμένω, δε μπορώ να είμαι απόλυτη πως σε ξέρω, αλλά δεδομένης της παρουσίας σου και των δημοσιεύσεων σου σε όλα τα τόπικς για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, θα έλεγα πως σου μένουν 1-2 μαθήματα για τα οποία θεωρείς πως δε φταις εσύ και αναλώνεσαι συνέχεια στο να το επαναλαμβάνεις. Κάνω λάθος;

Παρακαλώ :)

Το πρόβλημά σου, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι. :confused: Νομίζω ότι σε έναν πολιτισμένο διάλογο ακούγονται όλες οι απόψεις, άλλο αν στο συγκεκριμένο φόρουμ, επιχειρείται από κάποιους η μονοδιάστατη άποψη. ;) Μια άποψη εκφράζω ανάλογα το θέμα που ανοίγεται. Σε καμία περίπτωση δεν "αντιφάσκω" αν αυτό θες έμμεσα να μου ρίξεις. Απλά κρατάω μια μέση άποψη. Δεν ωραιοποιώ τα Ελληνικά Πανεπιστήμια αλλά ούτε και τα απαξιώνω. Νομίζω ότι είμαι σε θέση να έχω άποψη για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Ναι, παραδέχομαι ξανά ότι κάποια από τα προβλήματα που συνάντησα προσωπικά ή και άλλοι φοιτητές πανελλαδικά μπορεί να έχουν σχέση τόσο με εσωτερικά θέματα του Τμήματος όσο με το αγκάθι που λέγονται καταλήψεις. Συνεπώς μιλάω για προβλήματα στα οποία δεν έχει μερίδιο ευθύνης ο μέσος φοιτητής. Στο άλλο κομμάτι στο οποίο έχει μερίδιο ευθύνης ο φοιτητής εκεί είμαι κάθετος. Βέβαια Αλεξάνδρα, κάθε χρόνο βλέπω κάποια πράγματα με άλλη οπτική γωνία επειδή ο χρόνος "ξεσκονίζει" το τοπίο. Για τον χρόνο που αφιερώνω στο χοντρό διάβασμα τόσο σε παρελθόντα έτη όσο και σε παρόντα χρόνο, αμφιβάλλω αν άλλος μέσος Έλληνας φοιτητής έχει αφιερώσει δεδομένων των συνεχών και μόνιμων δραστηριοτήτων όπως των διακοπών, των facebook, των weekend-εκδρομών,...κτλ. Φυσικά δεν αναφέρομαι στο ποσοστό 1-5% των υποτρόφων φοιτητών. Νομίζω ότι με προσβάλλεις όταν έρχεσαι να μου υποδείξεις ...την δουλειά μου (το πως να διαβάσω) λες και είμαι κανένας τεμπέλης ή πρωτοετής φοιτητής, ενώ δεν με ξέρεις καθόλου ως ολοκληρωμένη προσωπικότητα στην καθημερινή μου ζωή, στην προσωπική μου ζωή,...κτλ. Ξέρω ποιος είμαι, τι δυνάμεις έχω και τι επιδιώκω από την ζωή μου. Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να παρουσιαστώ ως κάποιος ή να προκαλέσω σύγχυση. Όσοι νομίζετε κάτι τέτοιο, πρόβλημά σας. Απλά μπορεί κάποιες φορές να επαναλαμβάνω κάποια πράγματα γιατί απλά επαναλαμβάνονται κάποιες μόνιμες μαλακίες εδώ στο φόρουμ...σαν να μην διάβασαν ποτέ τις σωστές απόψεις κάποιων φοιτητών.

@ lgeorgia95: δες εδώ:
Διεθνής Επιτυχία και διάκριση για το Πανεπιστήμιο Πατρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lgeorgia95

Νεοφερμένος

Η lgeorgia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

αυτο ειναι οντως εντυπωσιακο και δινει το παραδειγμα και για αλλα πανεπιστημια να κανουν το ιδιο. αυτο ειναι ενα απο τα θετικα των ελληνικων πανεπιστημιων. μακαρι να εχουμε και αλλα τετοια νεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τρικυμία εν κρανίω.
Καλά αν μάθεις να απαντάς με επιχειρήματα και προτασούλες εδώ είμαστε. ;) Και το ποιος έχει "τρικυμία εν κρανίω" θα το καταλάβει βλέποντας τις προηγούμενες απαντήσεις σου.

Και αν κρίνω από κάτι τέτοιες απαντήσεις ούτε ξέρεις να διαβάζεις:
@venividivici43946
Εάν προχωρήσει σε μεταπτυχιακές σπουδές στην ίδια σχολή, θέλει άλλα 2,5 περίπου χρόνια "εάν είναι καλός"
Αν είναι στόκος και λίγα χρειάζεται.
Στο δημοσίευμα μιλάει για τους ΚΑΛΟΥΣ φοιτητές και ΟΧΙ για τους στόκους ότι θέλουν 2,5χρόνια. Δηλαδή αυτό δεν είναι πρόβλημα του ελληνικού πανεπιστημίου; Εκτός αν πιστεύεις ότι οι καλοί φοιτητές στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι όλοι τεμπέληδες και ρέμπελοι;

Μείνε στο ροζ συννεφάκι σου και πίστευε ότι σπουδάζεις στο ΜΙΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι χωρις να με παρεξηγησετε και χωρις να το παιξουν καποιοι πως τα ξερουν ολα.... Στο ΜΙΤ για παραδειγμα αν ενα αμερικανακι με πλουσιο πατερα ..ντε και καλα επειδη θα πληρωσει μπορει να μπει στο πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλά αν μάθεις να απαντάς με επιχειρήματα και προτασούλες εδώ είμαστε. ;) Και το ποιος έχει "τρικυμία εν κρανίω" θα το καταλάβει βλέποντας τις προηγούμενες απαντήσεις σου.
Και αν κρίνω από κάτι τέτοιες απαντήσεις ούτε ξέρεις να διαβάζεις:
Στο δημοσίευμα μιλάει για τους ΚΑΛΟΥΣ φοιτητές και ΟΧΙ για τους στόκους ότι θέλουν 2,5χρόνια. Δηλαδή αυτό δεν είναι πρόβλημα του ελληνικού πανεπιστημίου; Εκτός αν πιστεύεις ότι οι καλοί φοιτητές στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι όλοι τεμπέληδες και ρέμπελοι;
Μείνε στο ροζ συννεφάκι σου και πίστευε ότι σπουδάζεις στο ΜΙΤ.
Μάθε πρώτα τη διάρκεια των μεταπτυχιακών εν Ελλάδι και τους χρόνους αποφοίτησης των καλών φοιτητών και μετά έλα να ειρωνευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρωτώ συνεχώς τον φίλο που μας κράζει, αν έχει εμπειρία από πανεπιστήμια εντός και εκτός Ελλάδος, αλλά δεν μου έχει απαντήσει. Μακάρι να έχει, για να έχει ένα νόημα όλος αυτός ο διάλογος.

Στα μεταπτυχιακά που γνωρίζω πάντως, μετά τα τρία εξάμηνα που είναι ο χρόνος φοίτησης, έχεις άλλο ένα και μετά διαγράφεσαι...Άρα 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά που γνωρίζω πάντως, μετά τα τρία εξάμηνα που είναι ο χρόνος φοίτησης, έχεις άλλο ένα και μετά διαγράφεσαι...Άρα 2 χρόνια.
Δεν είναι απόλυτο τα 3 εξάμηνα.

Nα ρωτησω κατι χωρις να με παρεξηγησετε και χωρις να το παιξουν καποιοι πως τα ξερουν ολα.... Στο ΜΙΤ για παραδειγμα αν ενα αμερικανακι με πλουσιο πατερα ..ντε και καλα επειδη θα πληρωσει μπορει να μπει στο πανεπιστημιο?
Πιστεύω πως το γεγονός ότι η αμερικάνικη ελίτ επιλέγει συγκεκριμένα πανεπιστήμια για τις σπουδές της λύνει την απορία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι απόλυτο τα 3 εξάμηνα.

Ναι, το ξέρω!:)
Απλά αναφέρω αυτά από τα οποία έχω εμπειρία και γνωρίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top