Δίλημμα: Επιλογή κατεύθυνσης και μετέπειτα πορεία σπουδών

Θεωρητική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Θεωρητική

  • Τεχνολογική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν γινεται υπολογιστες χωρις μαθηματικα :worry: εκτος αν θες να ασχοληθεις με μονταζ-φωτοσοπ-πολυμεσα κλπ
Και να μπεις απο θετικη(δεν ξερω αν γινεται με το νεο συστημα) θα εχεις μαθηματικα μετα :P
Πολλοι μαθηματικοι να ξες οταν τελειωσουν το μαθηματικο ασχολουνται υπολογιστες...
So...δες τα μαθηματικα απο αλλη πλευρα μπορει να σου αρεσουν.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ρε παιδιά νταξει να προσπαθήσω μπορώ, αλλά μου είναι ΠΟΛΥ δύσκολο!
Έχω πολλά κενά γιατί ανέκαθεν δεν μου άρεσαν τα μαθηματικά...
Μέσω ίντερνετ μπορώ να βγάλω καμιά άκρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ρε παιδιά νταξει να προσπαθήσω μπορώ, αλλά μου είναι ΠΟΛΥ δύσκολο!
Έχω πολλά κενά γιατί ανέκαθεν δεν μου άρεσαν τα μαθηματικά...
Μέσω ίντερνετ μπορώ να βγάλω καμιά άκρη?

Φροντιστήρια/ιδιαίτερα δεν σκοπεύεις να κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Λύνε 20-30 ασκήσεις μαθηματικών τη μέρα να δεις για πότε θα γίνεις ξεφτέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φροντιστήρια/ιδιαίτερα δεν σκοπεύεις να κάνεις;

Δεν ξέρω σίγουρα, γιατί είναι και το οικονομικό θέμα...
Όποτε δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος αν θα κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Καλυτερα πηγαινε Θεωρητικη, αφου εκει εισαι καλυτερος! Δεν υπαρχει, τιποτα αλλο που να θες να ασχοληθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gabrielle

Νεοφερμένος

Η Gabrielle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι θα πάει θεωρητική που είναι καλός για να γίνει κάτι που δεν του αρέσει; Αφού λέει θέλει να ασχοληθεί με τους υπολογιστές. Κανείς δεν πέτυχε επιλέγοντας τον εύκολο δρόμο! Θα στρώσει το κώλο του κάτω, θα λύσει χιλιάδες ασκήσεις, θα κουραστεί, θα κάνει λάθη αλλά στο τέλος θα τα καταφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Πάρε τα βοηθήματα μαθηματικών του Παπαδάκη που εξηγούν ωραία τη θεωρία και τη μεθοδολογία ασκήσεων και λιώσε τα. Μπορεί να μη γίνεις μαθηματική ιδιοφυία αλλά σίγουρα μπορείς να φτάσεις στο επίπεδο που απαιτείται για να περάσεις πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamamouxos

Νεοφερμένος

Ο mamamouxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κατεύθυνση Ψυκτικού....εχει πολυ μελλον ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ναι θα πάει θεωρητική που είναι καλός για να γίνει κάτι που δεν του αρέσει; Αφού λέει θέλει να ασχοληθεί με τους υπολογιστές. Κανείς δεν πέτυχε επιλέγοντας τον εύκολο δρόμο! Θα στρώσει το κώλο του κάτω, θα λύσει χιλιάδες ασκήσεις, θα κουραστεί, θα κάνει λάθη αλλά στο τέλος θα τα καταφέρει.

Εννοειται, πως αν θελει να γινει πληροφορικος, πρεπει να επιλεξει το δυσκολο δρομο και αξιζει, αν πραγματικα αυτο θελει! Αλλα, αν για παραδειγμα, του αρεσει και κατι αλλο και ειναι και στη κατευθυνση του, θεωρω πως θα ηταν πολυ πιο βολικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω να πάρω Θετική και απο εκεί σκέφτομαι Ναυτιλιακά αλλά δεν ξέρω ποσο μέλλον έχει αυτο το επάγγελμα!

Πιστεψε με, εχει ΠΑΡΑ πολυ μεγαλο μελλον! Και ειδικα στη χωρα μας, που ειμαστε η 1η Ναυτιλιακη δυναμη παγκοσμιος! Αν σου αρεσει, μην το αφησεις, κυνηγησε το, μονο κερδισμενος θα βγεις, αν ασχοληθεις με τη Ναυτιλια γενικα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν πας θεωρητικη,θα δυσκολευτεις απειρα μετα που θα πας στη σχολη που σου αρεσει...καλυτερα να το παλεψεις τωρα με τα μαθηματικα,ακομα κι αν ειναι δυσκολα,παρα να τα βρεις σκουρα μετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Για τον προγραμματισμό είσαι σίγουρος; Δηλαδή, έχεις ασχοληθεί (έστω και σε ψευδογλώσσα, για να μπεις στη λογική) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολα τα μαθηματικά, απλά φαίνονται δύσκολα...Οι καθηγητές του δημοσίου, ακόμη και οι ίδιοι οι μαθηματικοί ενίοτε, μας έχουν δημιουργήσει αυτήν την εντύπωση απο το δημοτικο για τα μαθηματικά, απο το να τα θεωρούμε κινέζικα ως και μισητά...Και εγώ τα ψιλοφοβομουν όλα αυτα που άκουγα στην ΄β λυκειου περί κωνικών τομών, εκθετικών και λογαριθμικων συναρτήσεων, πολυωνύμων και σχημάτων χορνερ, σχημάτων στην γεωμετρία, μιγαδικών αριθμών για του χρόνου κλπ κλπ αλλά τελικά μπόρεσα να γράψω άριστα στις εξετάσεις...Όχι επειδή είμαι ο Gauss αλλά επειδή απλά πήρα τα απαιραιτητα εξωσχολικά και έστρωσα τον απο-τετοιο-μου και έλυσα όλες τις ασκήσεις που χρειάζονταν και έγινα σαινι μεχρις το τέλος(και μην νομιζεις οτι ειχα πηξει στο διαβασμα σε ολην την χρονια, μόλις προς το τέλος έλιωσα στο διαβασμα λύνοντας όσες ασκήσεις χρειάζονταν)...Τα φροντιστηρια μόνο ζημία μπορούν να προκαλέσουν γιατί δημιουργούν στον μαθητή την ψευδαίσθηση ότι τώρα βολεύτηκε και το διάβασμα πάει περίπατο....Πάρε εξωσχολικά και μάλιστα όχι μόνο ενα αλλά τρία διαφορετικά(αλγεβρα, γεωμετρια, μαθηματικά κατευθυνση), αν δεν κανω λαθος κιόλας η άλγεβρα χωρίζεται σε ΔΥΟ εξωσχολικά(σαββαλας ειχα παρει εγώ)...Σίγουρα ακουγονται πολλά(που να δεις αυτα που εχω εγω για φετος)αλλά άμα ξεκινήσεις θα τα καταφέρεις...Και άμα έχεις κενά απο την προηγουμενη ταξη(κακώς αυτό) προσπαθησε να τα καλύψεις με κάποιον τρόπο, ξαναδιαβασε τα περσινά σου βιβλία, λύσε ξανα ασκήσεις...Το σημαντικό είναι να σκέφτεσαι ότι τα μαθηματικά δεν είναι κινέζικα, έχουν κάποιους κανόνες και κάποιες μεθοδολογίες και κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις ασκήσεων(που και αυτες λυνονται στα εξωσχολικα)....Άμα το βάλεις σκοπό να τα μελετησεις απλά θα τα καταφερεις...Στην θέση σου δεν θα διάλεγα την εύκολη λύση του να αλλάξω κατευθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Αν είσαι σίγουρος με τον προγραμματισμό και έχεις ασχοληθεί όπως σου είπε κι η olgalicious πήγαινε θετική και μετά οικονομίας και πληροφορικής και λιώσε με τα μαθηματικά.Τόσο απλό.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας θεωρητική ή οπουδήποτε αλλού αν σε ενδιαφέρει κάτι άλλο.Σκέψου τι σε ενδιαφέρει έστω στο περίπου και πάρε τον κατάλληλο δρόμο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Χμμ, μάλιστα.
Ευχαριστώ παιδιά, μάλλον θα μείνω Θετική και θα διαβάσω μαθηματικά...
Τώρα μια ερώτηση ακόμα, στην 3η λυκείου γίνεται να αλλάξω πάλι κατεύθυνση
σε περίπτωση που σε 1 χρόνο επιλέξω κάτι άλλο?

Με προγραμματισμό λίγο έχω ασχοληθεί και μου φαίνεται καλός, αλλά όπως είπα δεν είμαι 100% σίγουρος τι θέλω ακόμα...
Είμαι πολύ αναποφάσιστος :P

*EDIT*
Επίσης κάτι ακόμα.
Θα πρέπει να επιλέξω κατεύθυνση με κριτήριο τα μαθήματα που τα πάω καλά, ή με τα επαγγέλματα που με ενδιαφέρουν?
Ρωτάω επειδή κάποιοι μου είπαν να επιλέξω με βάση τα μαθήματα που τα πάω καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ, μάλιστα.
Ευχαριστώ παιδιά, μάλλον θα μείνω Θετική και θα διαβάσω μαθηματικά...
Τώρα μια ερώτηση ακόμα, στην 3η λυκείου γίνεται να αλλάξω πάλι κατεύθυνση
σε περίπτωση που σε 1 χρόνο επιλέξω κάτι άλλο?

Με προγραμματισμό λίγο έχω ασχοληθεί και μου φαίνεται καλός, αλλά όπως είπα δεν είμαι 100% σίγουρος τι θέλω ακόμα...
Είμαι πολύ αναποφάσιστος :P

*EDIT*
Επίσης κάτι ακόμα.
Θα πρέπει να επιλέξω κατεύθυνση με κριτήριο τα μαθήματα που τα πάω καλά, ή με τα επαγγέλματα που με ενδιαφέρουν?
Ρωτάω επειδή κάποιοι μου είπαν να επιλέξω με βάση τα μαθήματα που τα πάω καλύτερα...

καλο θα ηταν να συμβαδιζουν αυτα τα δυο....δηλαδη αν εισαι θεωρητικη,καλο θα ηταν να διαλεξεις μια απο τις σχολες εκεινου του πεδιου...για να εισαι εσυ πιο ανετος,οχι τιποτα αλλο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costd

Νεοφερμένος

Ο costd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας!!!
Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου.....και έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα επιστημονικά πεδία ..Καταρχάς είμαι θετική κατεύθυνση. Λοιπόν εγώ θα ήθελα να επιλέξω τρίτο επιστημονικό πεδίο και πέμπτο (χωρίς κάποια απώλεια μορίων, στο πέμπτο)..θα ήθελα να μου πείτε αν αυτό είναι εφικτό και αν ναι ποια μαθήματα πρέπει να επιλέξω. ..Δηλαδή ενδιαφέρομαι για ιατρική και για στρατιωτικές ή αστυνομικές σχολές !!!!

:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris2799

Νεοφερμένος

Ο chris2799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γεια σας!!!
Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου.....και έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα επιστημονικά πεδία ..Καταρχάς είμαι θετική κατεύθυνση. Λοιπόν εγώ θα ήθελα να επιλέξω τρίτο επιστημονικό πεδίο και πέμπτο (χωρίς κάποια απώλεια μορίων, στο πέμπτο)..θα ήθελα να μου πείτε αν αυτό είναι εφικτό και αν ναι ποια μαθήματα πρέπει να επιλέξω. ..Δηλαδή ενδιαφέρομαι για ιατρική και για στρατιωτικές ή αστυνομικές σχολές !!!!

:hmm::hmm:

Μπορεις, γιατι οι στρατιωτικες και αστυνομικες ειναι ενταγμρνες τωρα στο 2ο πεδιο (θετικες επιστημες), οποτε στις πανελληνιες θα δωσεις εκθεση,φυσικη,χημεια,μαθηματικα + βιολογια για να ανοιξεις το 3ο πεδιο εφοσον σ'ενδειαφερει η ιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
[QOTE=tolisk99;4214011]Χμμ, μάλιστα.
Ευχαριστώ παιδιά, μάλλον θα μείνω Θετική και θα διαβάσω μαθηματικά...
Τώρα μια ερώτηση ακόμα, στην 3η λυκείου γίνεται να αλλάξω πάλι κατεύθυνση
σε περίπτωση που σε 1 χρόνο επιλέξω κάτι άλλο?

Με προγραμματισμό λίγο έχω ασχοληθεί και μου φαίνεται καλός, αλλά όπως είπα δεν είμαι 100% σίγουρος τι θέλω ακόμα...
Είμαι πολύ αναποφάσιστος :P

*EDIT*
Επίσης κάτι ακόμα.
Θα πρέπει να επιλέξω κατεύθυνση με κριτήριο τα μαθήματα που τα πάω καλά, ή με τα επαγγέλματα που με ενδιαφέρουν?
Ρωτάω επειδή κάποιοι μου είπαν να επιλέξω με βάση τα μαθήματα που τα πάω καλύτερα...[/QUOTE]

Θα σου πω τι έκανα εγώ. Μου άρεζαν πολλά πράγματα ΣΑΝ ΙΔΕΕΣ (Αρχιτεκτονική, Πληροφορική, Μαθηματικό, Δημοσιογραφία, Ψυχολογία, Φωτογραφία και δε συμμαζεύεται). Αλλά έβλεπα ότι Αρχαία..Δεν!! Και Φυσική δεν, αλλά τουλάχιστον αγαπούσα-αγαπάω τα Μαθηματικά και πήγα Τεχνολογική.

Τα μαθήματά της ευτυχώς μου ταίριαξαν (ε..με τη φυσική μαλώσαμε λίγο) και όλα ok. Ακόμη σκέφτομαι τη Δημοσιογραφία, αλλά αν ήμουν πάλι στη φάση της επιλογής κατεύθυνσης, δε θα πήγαινα Θεωρητική με τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top