Δίδακτρα

Remmy

Νεοφερμένος

Ο Remmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο φροντιστήριο επειδή έχει κάποια αυστηρά στάνταρς, όσο και περίεργο να σας φαίνεται, παίρνει παρουσίες,με άλλα λόγια 12 άτομα θα είμαστε κάθε φορά, αλλά οι λόγοι που δεν μπορώ να συνεχίσω έχουν να κάνουν με την σχολή και όχι με το ίδιο το φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να έχεις 12 και να παρακαλάς να κάνουν κάποιοι απουσίες για να μένετε 10. Αυτό είναι περισσότερο διασπαστικό από το να είναι 15 στην τάξη. Δεν υπάρχει χειρότερο για τον καθηγητή και για την ποιότητα του μαθήματος από τις ξεκάρφωτες απουσίες. Ο μεγάλος (σε λογικά πλαίσια, όχι 40 άτομα στην τάξη) αριθμός ατόμων μανατζάρεται μια χαρά εφόσον όλοι είναι στο ίδιο επίπεδο, έχουν τον ίδιο στόχο και είναι συνεπείς στην παρακολούθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Οταν καποιος ειναι ενηλικας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του. Προβλημα τους αν χανουν μαθηματα. Καποιοι θεωρουν οτι τους παιρνει να χασουν μαθημα. Καποιοι χανουν τα περισσοτερα μαθηματα και τα καταφερνουν πολυ καλυτερα απο αυτους που τα παρακολουθουν ολα.

Δεν χρειαζεται να παρακαλας να λειπουν καποιοι απο το μαθημα. Καποιοι θα λειπουν ουτως η αλλως οπως καποιοι θα ειναι παντα παροντες. Υπαρχουν απλα εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα.

Το συγκεκριμένο φροντιστήριο επειδή έχει κάποια αυστηρά στάνταρς, όσο και περίεργο να σας φαίνεται, παίρνει παρουσίες,με άλλα λόγια 12 άτομα θα είμαστε κάθε φορά, αλλά οι λόγοι που δεν μπορώ να συνεχίσω έχουν να κάνουν με την σχολή και όχι με το ίδιο το φροντιστήριο.

Και τι κυρωσεις υπαρχουν αν χασει καποιος το μαθημα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Remmy

Νεοφερμένος

Ο Remmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν έχει κυρώσεις, το κάνουν για να ξέρουν ποιος έλειψε στο προηγούμενο μάθημα και να του στέλνουν σε e-mail την ύλη που διδάχτηκε στο μάθημα το οποίο έχασε, όπως λες και εσύ, ενήλικες είμαστε όχι λυκειόπαιδα, πιστεύω ότι είμαστε σε ηλικία να αναγνωρίζουμε οι ίδιοι αν θα λείψουμε από κάποιο μάθημα αν θα μας κάνει περισσότερο καλό ή κακό. Παρόλα αυτά εμένα εξακολουθεί να με απασχολεί το θέμα της προκαταβολής, όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά στην συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Εσυ θα τους πεις οτι προεκυψε αλλαγη του προγραμματος σου στο πανεπιστημιο. Πως ειναι υποχρεωτικες οι παρουσιες. Πως αν χασεις πολλα μαθηματα δεν θα μπορεις να ανταπεξελθεις στις υποχρεωσεις σου... Αληθεια υπεγραψες καποιο συμφωνητικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παρόλα αυτά εμένα εξακολουθεί να με απασχολεί το θέμα της προκαταβολής, όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά στην συζήτηση
Το θέμα της προκαταβολής δεν είναι θέμα συζήτησης με εμάς αλλά συμφωνία μεταξύ εσένα και του φροντιστηρίου. Πού να ξέρουμε εμείς τι συμφωνία υπέγραψες ή ποια είναι η πολιτική του συγκεκριμένου φροντιστηρίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Remmy

Νεοφερμένος

Ο Remmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εσυ θα τους πεις οτι προεκυψε αλλαγη του προγραμματος σου στο πανεπιστημιο. Πως ειναι υποχρεωτικες οι παρουσιες. Πως αν χασεις πολλα μαθηματα δεν θα μπορεις να ανταπεξελθεις στις υποχρεωσεις σου... Αληθεια υπεγραψες καποιο συμφωνητικο;

Όχι προς θεού δεν υπέγραψα κάτι τέτοιο, αλλά άκου να δεις ποιο είναι το αστείο, την 1η ημέρα του μαθήματος, μας έδωσαν ένα φάκελο στο καθένα μας ξεχωριστά, ο οποίος είχε να κάνει με την λειτουργία του φροντιστήριου, σε αυτό αναφέρεται ότι η προκαταβολή, αν ο σπουδαστής έχει παρακολουθήσει μαθήματα, δεν επιστρέφεται, μπορεί μόνο να εξαργυρωθεί για μια άλλη γλώσσα σε ένα άλλο ημερολογιακό έτος, πέρα από αυτό, αν κάποιος σπουδαστής επιθυμεί να διακόψει την φοίτηση του θα πρέπει να συμπληρώσουν αίτηση διακοπής, και θα πρέπει να εξοφλήσει και τα δίδακτρα από το εξάμηνο (!) (τετράμηνο είναι πρακτικά). Όλα αυτά, στην ιστοσελίδα του φροντιστηρίου δεν τα ανέφερε πουθενά, ούτε εκείνοι μου τα είπαν όταν είχα πάει να ρωτήσω πληροφορίες σχετικά με την γλώσσα που με ενδιέφερε, σε όσα φροντιστήρια ξένων γλωσσών έχω πάει, αυτό είναι το μόνο που έχω γνωρίσει τέτοια πολιτική στα οικονομικά τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Δηλαδη εκτος απο το οτι χανεις την προκαταβολη πρεπει να εξοφλησεις και τα εξοδα τετραμηνου... Τι να πει κανεις... Δεν εχω ακουσει πουθενα κατι αναλογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όχι προς θεού δεν υπέγραψα κάτι τέτοιο, αλλά άκου να δεις ποιο είναι το αστείο, την 1η ημέρα του μαθήματος, μας έδωσαν ένα φάκελο στο καθένα μας ξεχωριστά, ο οποίος είχε να κάνει με την λειτουργία του φροντιστήριου, σε αυτό αναφέρεται ότι η προκαταβολή, αν ο σπουδαστής έχει παρακολουθήσει μαθήματα, δεν επιστρέφεται, μπορεί μόνο να εξαργυρωθεί για μια άλλη γλώσσα σε ένα άλλο ημερολογιακό έτος, πέρα από αυτό, αν κάποιος σπουδαστής επιθυμεί να διακόψει την φοίτηση του θα πρέπει να συμπληρώσουν αίτηση διακοπής, και θα πρέπει να εξοφλήσει και τα δίδακτρα από το εξάμηνο (!) (τετράμηνο είναι πρακτικά).
Εφόσον δεν υπέγραψες κάποιο συμφωνητικό ή έστω ότι έλαβες γνώση της πολιτικής του φροντιστηρίου, δεν νομίζω να μπορούν να κάνουν κάτι αν απλά σηκωθείς και φύγεις.

Γιατί τόσο επιθετική οικονομική πολιτική; Η προκαταβολή ήταν στα πλαίσια κάποιας ειδικής τιμής (π.χ. σου έκαναν κάποια γερή έκπτωση)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Στην χειροτερη περιπτωση χανεις την προκαταβολη. Σιγα μην σου ζητησουν τα χρηματα του εξαμηνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Aπό τη στιγμή που δεν υπάρχει συμφωνητικό οφείλουν να στα δώσουν πίσω αν έχεις απόδεξη πληρωμής. Αν αρνηθούν και βάλεις δικηγόρο σίγουρα θα δικαιωθείς. Το θέμα είναι αν είσαι διατεθειμένος να μπλέξεις με δικηγόρους κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Προφανως θα κρατησουν χρηματα για τα μαθηματα που εχεις ηδη παρακολουθησει. Αυτα αποκλειεται να τα παρεις πισω. Και ειναι λογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Remmy

Νεοφερμένος

Ο Remmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πήγα και τους μίλησα σήμερα, επέμεναν ότι το μερίδιο ευθύνης ήταν δικό μου καθώς ήμουν ενήμερος (σε αυτό έχουν ένα δίκιο αλλά δεν θεωρώ ότι το φταίξιμο είναι 100% δικό μου) και εφόσον έχουν αρχίσει τα μαθήματα δεν γίνεται να μου επιστρέψουν τη δόση, θαυμάσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πήγα και τους μίλησα σήμερα, επέμεναν ότι το μερίδιο ευθύνης ήταν δικό μου καθώς ήμουν ενήμερος (σε αυτό έχουν ένα δίκιο αλλά δεν θεωρώ ότι το φταίξιμο είναι 100% δικό μου) και εφόσον έχουν αρχίσει τα μαθήματα δεν γίνεται να μου επιστρέψουν τη δόση, θαυμάσια.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει συμφωνητικό νομικά πρέπει να στα δώσουν. Πλήρωσες για μια υπηρεσία που δεν δέχθηκες. Αν βλέπεις ότι αξίζει βρες ένα δικηγόρο να τους πάρει τηλέφωνο να τους φοβερίσει και θα στα δώσουν τα λεφτά. Το θέμα είναι ότι ο δικηγόρος θέλει αμοιβή για να το κάνει αυτό :P Δεν θα πάνε σε δίκη γιατί ξέρουν ότι έχουν άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλέ ποιος να πάει σε δίκη; Ούτε ο Remmy θα πάει σε δίκη, εκτός να θέλει να πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του και να τρέχει στα δικαστήρια για την επόμενη δεκαετία (μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση) και λίγο λέω.

Ηθικά το δίκιο είναι 100% με το μέρος τους. Ήξερες (μόνος σου το παραδέχτηκες) ότι η προκαταβολή δεν επιστρέφεται. Αν ας πούμε πλήρωνες προκαταβολή για ένα ξενοδοχείο και τελικά δεν πήγαινες διακοπές, θα περίμενες να σου στείλουν τα λεφτά πίσω; Όχι βέβαια.

Για πόσα χρήματα μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Η δοση αντιστοιχει σε μεγαλυτερο ποσο του ενος τεταρτου; (του τετραμηνου)


Αν εχεις καποιο γνωστο δικηγορο και τους κανει ενα απλο τηλεφωνο... ισως να κανουν πισω... με ελαφρα πηδηματακια.

Κι επειτα αν ξερεις καποιους απο τους συμμαθητες σου στο φροντιστηριο και τους το πεις, μπορει να την κανουν για αλλου μετα απο καποια μαθηματα.

Σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο για την φημη του φροντιστηριου... Δεν εχω δει αναλογη συμπερυφορα πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ηθικά το δίκιο είναι 100% με το μέρος τους. Ήξερες (μόνος σου το παραδέχτηκες) ότι η προκαταβολή δεν επιστρέφεται. Αν ας πούμε πλήρωνες προκαταβολή για ένα ξενοδοχείο και τελικά δεν πήγαινες διακοπές, θα περίμενες να σου στείλουν τα λεφτά πίσω; Όχι βέβαια.

Για πόσα χρήματα μιλάμε;

Για τα ξενοδοχεία υπάρχει ειδικο νομικό καθεστώς. Αν ειδοποιήσεις 21 μέρες πριν σου επιστρέφονται 100%. Κατά τη γνώμη μου ηθικά είναι λάθος αλλά νομικά σωστός. Αν μιλάμε για ποσό >100 ευρώ εγώ θα πήγαινα σε δικηγόρο και θα προχωρούσα ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να έδινα 50 και 100 ευρώ στο δικηγόρο για να πάρω πίσω 50 ευρώ (ουσιαστικά) όχι δεν θα το έκανα. Νομικά, δεν είμαι αρμόδιος για να πω αν είναι σωστό. Ναι, akiko 21 ημέρες πριν, όχι αφού έχει παρέλθει η ημερομηνία της κράτησης. Δηλαδή δίνω τα λεφτά ξεκινάνε τα μαθήματα και μετά μετανιώνω εγώ και περιμένω να πάρω πίσω και την προκαταβολή ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Remmy

Νεοφερμένος

Ο Remmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είχα κάνει εγγραφή πριν 1 μήνα, και 1 μάθημα έχω παρακολουθήσει όλο κι όλο. Σε ένα χαρτί είχα συμπληρώσει κάποια στοιχεία μου και το ποσό της προκαταβολής, επίσης το ποσό της προκαταβολής είναι το μισό το συνολικού ποσού, αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες σας στέλνω σε μήνυμα

Edit: Τα μαθήματα ξεκινήσανε 20 Οκτώβρη

#2: Για εμένα είναι τελείως ανήθικο, δεν έχω δεχθεί στο ελάχιστο της υπηρεσίες τους (όπως είπα προηγουμένως 1 μάθημα έχω παρακολουθήσει μόνο), όφειλαν τουλάχιστον να επιστρέψουν ένα ποσό της προκαταβολής, δεν είναι ότι μου πώλησαν ένα προιον και τώρα θέλω να το επιστρέψω και δεν έχουν σε ποιο πελάτη να το πουλήσουν μετά
#3: + Το γεγονός ότι για να διακώψω την φοίτηση μου πρέπει να εξοφλήσω και το εξάμηνο (τετράμηνο πρακτικά)!!

Επίσης αν θέλετε σας λέω και το όνομα του φροντιστηρίου (είναι γνωστό στην Θεσσαλονίκη να ξέρετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είχα κάνει εγγραφή πριν 1 μήνα, και 1 μάθημα έχω παρακολουθήσει όλο κι όλο. Σε ένα χαρτί είχα συμπληρώσει κάποια στοιχεία μου και το ποσό της προκαταβολής, επίσης το ποσό της προκαταβολής είναι το μισό το συνολικού ποσού, αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες σας στέλνω σε μήνυμα

Edit: Τα μαθήματα ξεκινήσανε 20 Οκτώβρη

#2: Για εμένα είναι τελείως ανήθικο, δεν έχω δεχθεί στο ελάχιστο της υπηρεσίες τους (όπως είπα προηγουμένως 1 μάθημα έχω παρακολουθήσει μόνο), όφειλαν τουλάχιστον να επιστρέψουν ένα ποσό της προκαταβολής, δεν είναι ότι μου πώλησαν ένα προιον και τώρα θέλω να το επιστρέψω και δεν έχουν σε ποιο πελάτη να το πουλήσουν μετά
#3: + Το γεγονός ότι για να διακώψω την φοίτηση μου πρέπει να εξοφλήσω και το εξάμηνο (τετράμηνο πρακτικά)!!

Επίσης αν θέλετε σας λέω και το όνομα του φροντιστηρίου (είναι γνωστό στην Θεσσαλονίκη να ξέρετε)

Στείλτο σε πμ να ξέρουμε μην την πατήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top