Δίδακτρα φροντιστηρίων vs πουκαμισά

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλησπέρα

Γενικα , δε ξερω τι γινεται σε ολες τις πόλεις της Ελλάδας αλλα ενα μέσο φροντιστήριο (πακέτο-μαθηματα σε τμημα) νομιζω κυμαίνεται καπου στα 240-280 ευρώ το μήνα.

τα φροντιστήρια πουκαμισά γιατί έχουν δίδακτρα 440 ευρώ το μήνα το λιγότερο; Τι το τόσο παραπανω αξίζει εκει; Μου εκανε απλώς πολυ εντυπωση. Αξίζουν οντως τοσο ώστε να το επιλέξει κανεις ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.

TehWinnerGR

Νεοφερμένος

Ο TehWinnerGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το κάθε φροντιστήριο κοστολογεί τις υπηρεσίες του όπως θέλει. Μεγάλες φροντιστηριακές αλυσίδες όπως ο Πουκαμισάς διαφημίζονται, ο κόσμος τους γνωρίζει ως brand, οπότε δεν χρειάζεται να έχουν σώνει και καλά ανταγωνιστικές τιμές.

Δεν γνωρίζω αν ο Πουκαμισάς αξίζει τα χρήματά του ή δεν είναι value for money. Παρόλα αυτά πιστεύω πως ένα μικρό συνοικιακό φροντιστήριο ίσως είναι καλύτερη επιλογή γιατί λόγω των λίγων μαθητών εστιάζει στο καθένα προσωπικά, δεν τους βλέπει σαν μηχανή χρήματος, δεν είναι βιομηχανία και υπάρχει καλύτερη επικοινωνία.

Το σημαντικό σε ένα φροντιστήριο είναι οι καθηγητές είναι καλοί και να έχουν μεταδοτικότητα και να υπάρχουν σωστές προσομοιώσεις-εξετάσεις ώστε να μπεις στο κλίμα των Πανελληνίων
 

Φωτεινη Τζα.

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη Τζα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν είναι συγκεκριμένο το κόστος των φροντιστηρίων δηλαδή να κυμαίνονται αναγκαστικά από 240-280€ πολλες φορες είναι και παραπάνω 300-350€
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εγώ πάντως όλα τα φροντιστήρια που έχω ρωτήσει μου έχουν πει τιμή από 400 και πάνω (για γ λυκείου, προετοιμασία για πανελλήνιες)
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου φαίνονται υπερβολικά αυτά τα ποσά; Φέτος πλήρωνα 280 σε συνοικιακό φροντιστήριο βέβαια για θετική κατεύθυνση που είχε και τις περισσότερες ώρες μαθηματων..
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου φαίνονται υπερβολικά αυτά τα ποσά; Φέτος πλήρωνα 280 σε συνοικιακό φροντιστήριο βέβαια για θετική κατεύθυνση που είχε και τις περισσότερες ώρες μαθηματων..
Και γω τα θεωρώ υπερβολικά...είναι εξωπραγματικό το ποσό, αλλά τι να κάνουμε που δεν έχουμε άλλη επιλογή. Προσωπικά τα δύο "συνοικιακά" φροντιστήρια που είναι κοντά στο σπίτι μου παίρνουν 350 και επειδή είχα πάει στην 1η Λυκείου εκεί ξέρω ότι δεν ήταν και το καλύτερο επίπεδο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι κάποιο άλλο συνοικιακό φροντιστήριο δεν μπορεί να έχει πολύ καλό επίπεδο. Πάντως ανεξαρτήτως αν ένα φροντιστήριο είναι συνοικιακό η πολύ γνωστό όπως ο πουκαμισας, αυτό που έχει σημασία είναι η ποιότητα εκπαίδευσης, αν το συνοικιακό κάνει πολύ καλά μαθήματα, τότε σίγουρα θα το προτιμήσουν
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Και γω τα θεωρώ υπερβολικά...είναι εξωπραγματικό το ποσό, αλλά τι να κάνουμε που δεν έχουμε άλλη επιλογή. Προσωπικά τα δύο "συνοικιακά" φροντιστήρια που είναι κοντά στο σπίτι μου παίρνουν 350 και επειδή είχα πάει στην 1η Λυκείου εκεί ξέρω ότι δεν ήταν και το καλύτερο επίπεδο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι κάποιο άλλο συνοικιακό φροντιστήριο δεν μπορεί να έχει πολύ καλό επίπεδο. Πάντως ανεξαρτήτως αν ένα φροντιστήριο είναι συνοικιακό η πολύ γνωστό όπως ο πουκαμισας, αυτό που έχει σημασία είναι η ποιότητα εκπαίδευσης, αν το συνοικιακό κάνει πολύ καλά μαθήματα, τότε σίγουρα θα το προτιμήσουν
Εξαρταται και από την περιοχή. Η δικιά μου δεν θεωρείται "ακριβή"
Εμάς μπορώ να πω ότι ίσχυε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω
Δώσανε πολύ προσοχή στα παιδιά δεν ειμασταν και πολλοί γενικά η τρίτη λυκείου άντε να ήταν 40 άτομα συνολικά και πολλά λέω ενώ σε κάτι αλλά ακούς για 150+ άτομα σε κάθε τάξη
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Στη πόλη μου κυμαίνονται καπου στα 250 κατα μέσο ορο ολο το πακέτο.. 500 ευρώ + φτάνουν τα ιδιωτικά σχολεία.. το θεωρω υπερβολή 350+ για φροντιστήρια .. δηλαδη ο μέσος ορος οικονομικά δε θα μπορει να παει…
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Φανταζομαι πληρωνεις πιο πολλα στον πουκαμισα για να σου "δωθουν τα θεματα" πριν μαθευτουν σε ολους απο τον κοψιαλη. αλλιως δεν βλεπω κατι καλυτερο απο ενα φροντηστηριο της γειτονιας.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,577 μηνύματα.
Φανταζομαι πληρωνεις πιο πολλα στον πουκαμισα για να σου "δωθουν τα θεματα" πριν μαθευτουν σε ολους απο τον κοψιαλη. αλλιως δεν βλεπω κατι καλυτερο απο ενα φροντηστηριο της γειτονιας.
Μεγάλη επιτυχία και οι προβλέψεις του Κοψιάλη… :lol:
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Φανταζομαι πληρωνεις πιο πολλα στον πουκαμισα για να σου "δωθουν τα θεματα" πριν μαθευτουν σε ολους απο τον κοψιαλη. αλλιως δεν βλεπω κατι καλυτερο απο ενα φροντηστηριο της γειτονιας.
Αληθεύει δηλαδή ότι δίνονται τα θέματα;
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Χαχα δεν δίνουν θεματα!
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Στην Ώθηση για θετική κατεύθυνση(Μαθηματικά,Φυσική,Χημεία,Βιολογία,Έκθεση-Γλώσσα και Βιο Γ.Π.) έδινα το 2010 800ευρώ περίπου το μήνα.Τραγικά πολλά.Βέβαια,πολύ καλή δουλειά.Ήταν(και είναι) κοντά στο σπίτι μου.Για τη θεωρητική κατεύθυνση που πήγα πριν 3 χρόνια έδινα 320 το μήνα.Τα άξιζε κι εκεί αλλά κατέβαινα κέντρο Αθήνας. Επίσης,έχω ακούσει και συνοικιακό με 260ευρώ το μήνα και γινόταν πολύ καλή δουλειά!
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Anta2004

Νεοφερμένος

Η Anta2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
O πουκάμισας δεν είναι στην επιτροπή! Στην επιτροπή είναι καθηγητές πανεπιστημίου και εκπαιδευτικοί δημοσίου τομέα!
Δεν δίνει θέματα δίνει σος όπως σε όλα τα φροντιστήρια!!!! Σε κάποια μπαίνουν μέσα σε κάποια όχι!
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Τα θέματα δεν διαρρέουν και κανένα φροντιστήριο τύπου «πουκαμισάς» δεν δίνει θέματα . Στην επιτροπή υπάρχουν κάποια άτομα και επιλέγουν θέματα κατόπιν συζήτησης και όχι κλήρωσης όπως συχνά ακούγεται . Τώρα το αν πέσει μέσα σε θέματα είναι καθαρά τύχη . Κι εγώ πέρυσι έλεγα θα πέσει αρχαία Πρωταγόρας και έτυχε να πέσει και με ρωτούσαν ποιον έχω στην επιτροπή και σε ποιο φροντιστήριο πήγαινα . Κανένας λοιπόν δεν θα διακινδύνευε να κατέρρεε η αξιοπιστία των πανελληνίων , πόσον μάλλον των θεμάτων .



Φροντιστήρια τύπου «πουκαμισάς» θεωρώ ότι έχουν αυξημένα δίδακτρα χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο , ενώ κάνουν την ίδια δουλειά με ένα συνοικιακό φροντιστήριο . Μια τιμή μέχρι 300 ευρώ το μήνα πιστεύω ότι είναι σχετικά καλή . Εξάλλου , ο αντικειμενικά «καλός» μαθητής με μια σωστή καθοδήγηση θα γράψει «καλά» , ανεξαρτήτως σε ποιο φροντιστήριο πήγε .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top