Δίδακτρα φροντιστηρίων vs πουκαμισά

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δε θα πήγαινα πουκαμισά, γιατί μου φαίνεται πολύ μεγάλο και μαζικό φροντιστήριο και δεν μου την προσωπική και φιλική ατμόσφαιρα που σου δίνουν αλλά ίσως μικρότερα φροντιστήρια(τελείως προσωπική άποψη, δεν έχω μιλήσει με φροντιστήριο πουκαμισά ποτέ). Απλώς δεν ξέρω αν θα δίνουν την ίδια σημασία σε κάθε μαθητή ξεχωριστά όπως μικρότερα φροντιστήρια. Πάντως πάντα αυτό που έχει σημασία είναι το τι αρέσει στον καθένα και τι ποιότητα εκπαίδευσης προσφέρει κάθε φροντιστήριο. Εγώ αποδίδω καλύτερα σε φροντιστήριο που είναι μεν αυστηρό και έχει πρόγραμμα αλλά έχει δε φιλικό περιβάλλον.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
κυμαίνεται καπου στα 240-280 ευρώ το μήνα.
πολλες φορες είναι και παραπάνω 300-350€
όλα τα φροντιστήρια που έχω ρωτήσει μου έχουν πει τιμή από 400 και πάνω
Φέτος πλήρωνα 280 σε συνοικιακό φροντιστήριο
φροντιστήρια που είναι κοντά στο σπίτι μου παίρνουν 350
Στη πόλη μου κυμαίνονται καπου στα 250 κατα μέσο ορο ολο το πακέτο..
έδινα το 2010 800ευρώ περίπου το μήνα.

..και να υποθέσω οτι αυτά τα ποσά βγαίνουν από μισθούς γονιών που παίρνουν βασικό μισθό
547 και 600 ευρώ?? :cool2:

ρωτάω γιατί μας έχουν πείσει οτι αυτοί είναι οι μισθοί που μπορούν να δώσουν οι εργοδότες,
εκτός και αν πληρείς συγκεκριμένες προϋποθέσεις που να δικαιολογούν το 1000αρικο!
 

Anta2004

Νεοφερμένος

Η Anta2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τα θέματα δεν διαρρέουν και κανένα φροντιστήριο τύπου «πουκαμισάς» δεν δίνει θέματα . Στην επιτροπή υπάρχουν κάποια άτομα και επιλέγουν θέματα κατόπιν συζήτησης και όχι κλήρωσης όπως συχνά ακούγεται . Τώρα το αν πέσει μέσα σε θέματα είναι καθαρά τύχη . Κι εγώ πέρυσι έλεγα θα πέσει αρχαία Πρωταγόρας και έτυχε να πέσει και με ρωτούσαν ποιον έχω στην επιτροπή και σε ποιο φροντιστήριο πήγαινα . Κανένας λοιπόν δεν θα διακινδύνευε να κατέρρεε η αξιοπιστία των πανελληνίων , πόσον μάλλον των θεμάτων .



Φροντιστήρια τύπου «πουκαμισάς» θεωρώ ότι έχουν αυξημένα δίδακτρα χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο , ενώ κάνουν την ίδια δουλειά με ένα συνοικιακό φροντιστήριο . Μια τιμή μέχρι 300 ευρώ το μήνα πιστεύω ότι είναι σχετικά καλή . Εξάλλου , ο αντικειμενικά «καλός» μαθητής με μια σωστή καθοδήγηση θα γράψει «καλά» , ανεξαρτήτως σε ποιο φροντιστήριο πήγε .
Εγώ νομίζω πως παίζει ρόλο και το φροντιστήριο. πήγαινα σε μια που έχει φροντιστήριο φιλολογικών η οποία έκανα μάθημα μέσα από βιβλία του 1970 , ετυμολογία λέξεων και παραγωγές λέξεις ... Όλα αυτά για προετοιμασία πανελληνίων . Ήμουν κατεύθυνση οικονομικών και μέσα στο μάθημα θα έκανε και αρχαία και επιμενε να τα μάθω κιόλας ... Λέγοντας ότι είναι χρήσιμα ... Ευτυχώς που το κατάλαβα εγκαίρως και έφυγα . Πήγα σε ένα άλλο φροντιστήριο και η κυρία ήταν καταπληκτικά έκανε πολύ καλά το μάθημα . Μέσα από δικά της θέματα και σύγχρονα βιβλία όχι από την δεκαετία του 60 και του 70 ....
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πως παίζει ρόλο και το φροντιστήριο. πήγαινα σε μια που έχει φροντιστήριο φιλολογικών η οποία έκανα μάθημα μέσα από βιβλία του 1970 , ετυμολογία λέξεων και παραγωγές λέξεις ... Όλα αυτά για προετοιμασία πανελληνίων . Ήμουν κατεύθυνση οικονομικών και μέσα στο μάθημα θα έκανε και αρχαία και επιμενε να τα μάθω κιόλας ... Λέγοντας ότι είναι χρήσιμα ... Ευτυχώς που το κατάλαβα εγκαίρως και έφυγα . Πήγα σε ένα άλλο φροντιστήριο και η κυρία ήταν καταπληκτικά έκανε πολύ καλά το μάθημα . Μέσα από δικά της θέματα και σύγχρονα βιβλία όχι από την δεκαετία του 60 και του 70 ....
Όταν επιλέγεις να πας σε ένα φροντιστήριο κανείς προηγουμένως και μια «έρευνα» . Ενδείκνυται για την κατεύθυνση μου ; Είχε επιτυχίες πέρυσι ; Έχω ακούσει θετικά σχόλια γι’ αυτό ; Μου το έχει προτείνει κάποιος ;

Μου φαίνεται κάπως παράδοξο να επέλεξες ένα φροντιστήριο , που ενώ ισχυρίζεσαι ότι ήσουν οικονομική κατεύθυνση , επέμενε να σας κάνει αρχαία . Με ποιο κριτήριο πηγές εκεί ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top