Δάσκαλος έδειρε μαθητή μέχρι θανάτου

single

Νεοφερμένος

Η single αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η βια δεν ειναι η λυση στισ μερεσ μασ!!!:giveup::giveup::giveup::papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι αλλα η Λια ειναι Βισση! :P

(καπου στο ιντερνετ το 'χα διαβασει αυτο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ελεος :jumpy: δεν το πιστευω:wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ναι, μη νόμιμα μέσα. Η θανατική ποινή είναι καταδικαστέα. Μπορεί στην Αίγυπτο να μην είναι, αλλά στην Ελλάδα ευτυχώς είναι. Θεωρώ σε κάθε περίπτωση ανήθικο να αφαιρέσω μια οποιαδήποτε ζωή. Άσχετα με το ποιος είναι ο λόγος για αυτό. Το αν παρασυρθώ από τα συναισθήματα και τα πάθη μου, είναι άλλο ζήτημα. Το τελικό αποτέλεσμα στην περίπτωση, λοιπόν, φόνευσης του παιδιού μου, θα ήταν συνάρτηση του βαθμού αυτοκυριαρχίας μου και της απόφασης του δικαστηρίου.
Αλλά ακόμη κι αν κυριαρχούσαν τα προσωπικά πάθη, θα ήταν για μένα πολύ μεγαλύτερη ικανοποίηση να σαπίσει στη φυλακή, ταλανιζόμενος από τις τύψεις, και στο τέλος να τρελαθεί, παρά να του δώσω την ευκαιρία να γλιτώσει από αυτές.
Δε νομίζω όμως να δινόταν καν στους γονείς η ευκαιρία να σκοτώσουν το φονιά.
Όπως όμως είπα, είμαστε άνθρωποι και δεν ξέρουμε πώς θα αντιδρούσαμε σε αυτή την περίπτωση.


Να προσθέσω πως γενικά έχει δημιουργηθεί ένα αρνητικό κλίμα εδώ μέσα, και αυτό δε μου αρέσει. Γνωρίζω πως θεωρείται δεδομένη η καλοπροαίρετη διάθεση για διάλογο και συζήτηση, αλλά οι ανώφελοι και άσχετοι με το θέμα διαξιφισμοί, καθώς και η χρήση διαφόρων χαρακτηρισμών, κοινώς "ταμπελών" από προς συγκεκριμένα πρόσωπα, κάθε άλλο δείχνει.

Στην ουσία λέμε το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετικά λόγια ! Λες "...το αν παρασυρθώ από τα συναισθήματα και τα πάθη μου, είναι άλλο ζήτημα. Το τελικό αποτέλεσμα στην περίπτωση, λοιπόν, φόνευσης του παιδιού μου, θα ήταν συνάρτηση του βαθμού αυτοκυριαρχίας μου και της απόφασης του δικαστηρίου." Εννοώντας (τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα) ότι εάν παρασυρθείς απ' τα συναισθήματά σου ή εάν ο βαθμός αυτοκυριαρχίας σου ήταν εκείνη τη στιγμή "μικρός" ή πολύ χειρότερα εάν έπεφτε στα "μαλακά" απ' την απόφαση του δικαστηρίου, θα του έκανες ότι θα του έκανα κι εγώ.
Πρόσεξε δε μιλάμε για ατύχημα ή την "κακιά στιγμή" ο μπάσταρδος έβγαλε το παιδί στην αυλή και συνέχιζε να το χτυπάει στο στομάχι ΒΑΝΑΥΣΑ... !!!
Και μόνο που το γράφω έχω ανατριχιάσει ολόκληρος. Μωρέ εάν τον έπιανα στα χέρια μου θα περνούσε τέτοια βασανιστήρια που ο επόμενος (είτε δάσκαλος είτε παιδεραστής είτε...) θα τρόμαζε στη σκέψη να πειράξει παιδί γιατι και μόνο στη σκέψη ότι μπορούσε να πάθει τα ίδια θα γινόταν... αρνάκι.

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα είναι πολυσύνθετο και ο καθένας μας το ερμηνεύει (ή μάλλον πράττει στη συγκεκριμένη περίπτωση) ανάλογα με τα ερεθίσματα που μας δώθηκαν στην εποχή διαμόρφωσης του χαρακτήρα μας. Αυτό δε σημαίνει ότι έχω εγώ δίκαιο με το σκεπτικό μου (που ειλικρινά το πιστεύω) κι εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος) έχει λάθος ή το αντίθετο...
-----------------------------------------
Κι εγω το ιδιο.. ειτε ο δασκαλος ηταν ψυχασθενης ειτε φυσιολογικος ομως,ο φονος ειναι φονος,απλα στην 1η περιπτωση εχει ελαφρυντικο..τι στο καλο μπορει να του εκανε πια ενα μικρο παιδακι και δε μπορεσε να συγκρατηθει; Το να προσπαθειτε να τον δικαιολογησετε ειναι απιστευτο!Αν ειχε προβλημα(δεν πιστευω να του ηρθε στα καλα καθουμενα να χτυπησει μεχρι θανατου το μικρο) υπαρχουν γιατροι και φαρμακα αλλιως ας μη γινοταν δασκαλος

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
ιδου η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ....
(χωρίς να βγάζω γενικά συμπεράσματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki_lala

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κρίμα το παιδάκι.....Αυός ο άνθρωπος τα ψυχολογικα του τα εβγαζε στα παιδιά ο μ.......Κατι τετοιοι χαλανε τα παντα...δασκαλος σου λεει μετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
=> Δυστυχώς ανώμαλοι υπάρχουν και θα υπάρχουν ότι και να κάνουμε, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα παρατήσουμε προς θεού! Η θανατική ποινή σίγουρα δεν είναι η λύση και έχει επιβεβαιωθεί πολλές φορές στο παρελθόν!

=> Ωστόσο, μόνο και στη σκεψη ότι ένας τέτοιος άνθρωπος θα θεωρηθεί ψυχασθενής και σε λίγα χρόνια θα είναι έξω, δέρνοντας και άλλα παιδακια που δεν κάναν τα μαθηματά τους... με φοβίζει/τρομάζει.

=> Και στην Ελλάδα έχει παει κανείς σε μικρά χωριουδάκια να δει τη γίνεται; Έχει ενδιαφερθεί κανείς τη γίνεται μέσα στα σχολεία από σωματική αλλά το πιο συχνό φαινόμενο ψυχική βία; Για μια ακόμα φορά η απάντηση είναι ΟΧΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αυτός ο δάσκαλος είναι η απόδειξη ότι η μακακία είναι είδος που δεν πρόκειται να εξαφανιστεί στον αιώνα τον άπαντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Το σύστημα που τον έκρινε ικανό θέλει εκτέλεση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgi@_17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Γινονται ακομα τετοια στα σχολεια? Ελεος δλδ...
:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Σαν φάρσα ακούγεται. Αυτό είναι κατάφορη καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Δεν υπάρχει κανένας να διαμαρτυρηθεί σε αυτόν τον άδικο και μάταιο κόσμο. Που έφτασαν οι ηθικές αξίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
κριμα το παιδακι..:(
τωρα θα του εχει μεινει ψυχολογικο εε?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ποιου θα του εχει μεινει ψυχολογικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Αφου το παιδακι πεθανε βρε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ααααα:Pσορρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Έλεος... Μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ελεος!!!το καημένο το παιδάκι...και πιο πολύ τους καημένους τους γονιούς του και τους παππούδες του...σκέφτεστε πώς αισθάνονται αυτοί οι παππούδες που θα πάνε στην κηδεία από το εγγόνι τους!!! αλλα αυτός ο ¨δάσκαλος¨που δεν έχει το δικαίωμα να ονομάζεται εκπαιδευτικός πρέπει να εξεταστεί ψυχολογικά και να τον κλείσουν μέσα για το υπόλοιπο της ζωής του!!! δεν πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα σε παιδιά αλλα ούτε και γενικότερα σε ανθρώπους.
αλλα έχω μία ερώτηση αυτός ο άνθρωπος θα μπορούσε ποτέ να είναι γονιός;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από miv:
Αγγίζουμε την υποκρισία νομίζω. Γνωρίζετε πόσες χιλιάδες παιδιά πεθαίνουν κάθε μέρα από τις "έξυπνες βόμβες" και τη σκλαβιά του τρίτου κόσμου, όλα αυτά συντελούμενα υπό την αιγίδα του εγκληματικού μας κόσμου (κατ'ευφημισμόν "δυτικός" ή "πολιτισμένος"); Δεν λέω ότι δεν πρέπει να σχολιάζονται και φυσικά να κατακρίνονται (με παραδοχή της άγνοιάς μας για τις λεπτομέρειες) ενέργειες όπως αυτη που αναφέρεται, αλλά εθελοτυφλούμε καθαρά όταν το παίζουμε σοκαρισμένοι για το που πάει ο κόσμος μας από τέτοια μεμονωμένα περιστατικά αγνοώντας επιδεικτικά τον πυρήνα της σήψης.

Συμφωνώ ως ένα σημείο, είναι υποκριτικό να κλαψουρίζουμε και να μην κάνουμε εμείς οι ίδιοι κάτι για να αλλάξουμε την κατάσταση που επικρατεί. Πραγματικά, το να ακούω τις καθημερινές ειδήσεις με όλους τους φόνους και όλα τα αποτρόπαια που γίνονται στην κοινωνία μας με έχει κάνει να αισθάνομαι απαθής στη βία, δεν με παραξενεύει πλέον το θεωρώ πιο φυσιολογικό από ότι το θεωρούσα κάποτε και αισθάνομαι πολύ άσχημα για αυτό :(. Τι έχει οδηγήσει στην έξαρση της βίας; Μήπως είναι τα ίδια τα μέσα; Όσον αφορά την πράξη του είναι σίγουρα καταδικαστέα και σίγουρα θα καταδικαστεί ακόμα και χωρίς να ξέρουμε τα περιστατικά, η διαφορά είναι στα + - 5-10 χρόνια ποινής.

Το θέμα μας όμως είναι ότι ένα παιδί είναι νεκρό και γι' αυτό ευθύνεται ένας "άνθρωπος". Αυτό εμπίπτει στο παράπτωμα της δολοφονίας εκ πρόθεσης και πρέπει να τιμωρηθεί ανάλογα.

Όρισε μου τι εννοείς εκ πρόθεσης, όπως είπαμε δεν ξέρουμε τι συνέβει, το ότι πρέπει να τιμωρηθεί πάντως είναι σίγουρο...

Ρε παιδια ομως, οσο και να το κουρασουμε το θεμα εδω και να αναλυσουμε τα αιτια, τις συνθηκες κλπ, πιστευετε οτι θα αλλαξει κατι; Μια γνωμη ειπα απλα, μην πεσετε να με φατε. :P Αν διαφωνειτε προσπεραστε το...

Εγώ συμφωνώ μαζί σου πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Έλεος!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top