ΔΕΤ (Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία)

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Florenc σ'ευχαριστούμε πολύ για την ανάλυση, ενδιαφέρουσα και αξίζει να τη δει όποιος ενδιαφέρεται για το τμήμα. Γενικά έχουν καλή εικόνα η απόφοιτοι του, καλό αυτό. Και κάτι που φαίνεται από τη δημοσκόπηση, καλύτερα μη συνεχίσετε στην επιχείρηση που κάνατε πρακτική, δίνουν τους πιο χαμηλούς μισθούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

deank

Νεοφερμένος

Ο deank αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας και απο εμενα
ειμαι φοιτητης στο τμημα ΗΜΜΥ αλλα σκεφτομαι να αλλαξω σχολη ειμαι αναμεσα στο τμημα ΔΕΤ και Μαρκετινγκ και επικοινωνιας.Ποιο εχει καλυτερη επαγκελματικη αποκατασταση ?μπορω απο ΔΕΤ να κανω μεταπτυχιακο σε μαρκετινγκ??? ΔΕΤ παλευεται απο αποψη δυσκολιας μαθηματων????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
κατ'αρχήν οφείλω να πω οτι μου κανει εντύπωση η αλλαγη αυτη, αλλα επιλογή σου.
εγω θα σου προτεινα σαφως το δετ για τους λογους που εχω αναφερει παραπανω.
μεταπτυχιακο σε ΜΚΤ σαφως και μπορεις να κανεις απο το δετ το οποιο μαλιστα εχει και καποια μαθηματα που ειναι πολυ συγχρονες προσεγγισεις του μκτ (πχ ψηφιακο μαρκετινγκ).
αν θες την γνώμη μου το μεταπτυχιακο σε μκτ για αποφοιτο του δετ ειναι πολυ """""λιγο"""" (δεν βρισκω αλλη λεξη, ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω)
οσον αφορα την δυσκολια των μαθηματων:
πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα, μιας και απο μαθηματικα ειστε καλλυμενοι και γενικοτερα ο τροπος σκεψης στα δυο τμηματα μοιαζουν πολυ.
η μονη δυσκολια που πιστευω θα εχεις ειναι στα πιο θεωρητικα-οργανωσιακα μαθηματα (πχ. ανθρωινοι ποροι κτλ.) αλλα μην φανταστεις τπτ τρομερο)
οπως επισης και μαθηματα χρηματοοικονομικων που με καποια προσπαθεια και μερακι εισαι οκ. αλλα σου ξανατονιζω, θεωρω πως τον απαραιτητο τροπο σκεψης τον εχετε διαμορφωσει.
απο βαθμος δυσκολιας, το δετ δεν εχει πολλους αιωνιους φοιτητες.
σε γενικες γραμμες ενα 6-7 ισα ισα για να περνας τα μαθηματα το παιρνεις με καποια λογικη προσπαθεια.
8 και πανω ειναι σαφως λιγο δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deank

Νεοφερμένος

Ο deank αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
thanks florenc
σκεφτομαι την αλλαγη γιατι δεν μου αρεσει καθολου το αντικειμενο σπουδων ΗΜΜΥ με αποτελεσμα να χροσταω παρα μα παρα πολλα μαθηματα....αυτο που με ανησυχει ειναι ο προγραμματισμος , ειδα το προγραμμα σπουδων και εχουμε καποια κοινα μαθηματα οποτε για αυτο ρωταω και για την δυσκολια των μαθηματων...Οσο για το μαρκετινγκ μ αρεσει πολυ αλλα διαβασα διαφορα για το προγραμμα σπουδων και την επαγκελματικη αποκαταση........
Για το μεταπτυχιακο εννοεις πως χρειαζεται κατι καλυτερο??? η πως δεν εχει νοημα στο μκτ γιατι καλυπτεται πληρως απο την σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
καταρχην στον προγραμματισμο παν'απ όλα ειναι η αλγοριθμικη σκεψη την οποια φανταζομαι την εχεις. τα δυσκολα μαθηματα ειναι ατο 3ο 40 ετος που αναφερονται σε τεχνολογια λογισμικου κτλ.
κατα τ'αλλα εμεις, απο γλωσσες προγραμματισμου κανουμε java (πολυ αναλυτικα) και SQL.
απ'ότι ξερω εσεις κανετε πολυ c++ η οποια μοιαζει με την τζαβα οποτε δεν θα εχεις προβλημα και sql δεν μπορω να σου πω πολλες λεπτομερειες αλλα δεν την κανουμε τοσο αναλυτικα οσο την τζαβα, ωστοσο υπεισερχεται σε πολλα άλλα μαθηματα (η SQL) .
για το μεταπτυχιακο εννοω πως συνηθως οι περισσότεροι κανουν μεταπτυχιακο πανω σε information systems, logistics, economics,finance etc. που απαιτουν σαφως καποιο πιο "μαθηματικο" υποβαθρο το οποιο στο δινει το δετ και δεν απαιτει το μεταπτυχιακο σε μκτ, οποτε κατα καποιο τροπο "πανε στραφι" τα μαθηματα.
παντως οχι οτι το δετ σε καλυπτει πληρως απο πλευρας μαρκετινγκ, μην τρελαθουμε.
ωστοσο πολλοι αποφοιτοι ως πρωτη δουλεια δουλευουν σε τμημα μαρκετινγκ μιας επιχειρησης, πραγμα το οποιο δεν θελει μεταπτυχιακο και εκει κρινουν αναλογα με το αν τους αρεσει τοσο πολυ και κανουν μεταπτυχιακο σε μλκτ.
οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση, στο δετ ειναι πολυ καλη, δες σε παραπανω ποστσ μου. σε αυτον τον τομεα ειναι απο τα καλυτερα τμηματα της ασοεε, αν οχι το καλυτερι (στην επαγγλεματικη αποκαταστσαη δλδ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodiac1

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ρεπαιδια επειδη ενδιαφερομαι για δετ να ρωτησω εχειι εργαστηρια με απουσιες που πρεπει να το παρακολουθεις υποχρεωτικα!!!please ειναι αναγκη επειδη δουλευω ταυτοχρονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

termitis

Νεοφερμένος

Ο termitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Κριτικός για πάντα!χαχαχα

ρεπαιδια επειδη ενδιαφερομαι για δετ να ρωτησω εχειι εργαστηρια με απουσιες που πρεπει να το παρακολουθεις υποχρεωτικα!!!please ειναι αναγκη επειδη δουλευω ταυτοχρονα!
Είμαι 1ο έτος και δεν έχουμε!ούτε στο 2ο έχει..για πιο μετα δεν ξέρω αλλα είμαι 90% σίγουρος ότι δεν εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Kritikos rules DMST, we love you Manolis!!

κατ'αρχήν φίλε zodia1, βλεπω οτι εχεις κανεις την ιδια ερωτηση και για αλλα τμήματα. κατα ττη γωμη μου δεν πρεπει καν να σου περναει τετοια ερωτηση απο το μυαλο. τι δλδ; επειδη μια χολη εχει υποχρεωτικα εργαστηρια, δεν θα την επιλεξεις; ειναι πολυ ασημαντο........

οσον αφορα τα εργαστηρια, σε γενικες γραμμες δεν έχει υποχρεωτικά. ωστόσο σε μερικά μαθήματα που χρησιμοποιείτε κάποιο ειδικό λογισμικό πρέπει να είσαι παρών για να ξερεις τι σου γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gs1992

Νεοφερμένος

Ο Γεράσιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση (μεσω μεταπτυχιακων) καποιος που τελειωσε το ΔΕΤ μετα να μπορεσει να εργαστει ως λογιστης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
καποιες ενοιολογικες διευκρινίσεις:

άλλο ο "λογιστής της γειτονιάς" που συμπληρώνει τα Ε3 Ε9 κτλ. και άλλο ο "λογιστής του λοχρη"
ο πρωτος συνηθως ειν αποφοιτος ΤΕΙ. ο δευτερος ειναι χρηματοοικονομικός λογιστής τι σημαίνει "Χρηματοοικονομική λογιστική"; δες εδω https://bit.ly/b6PSIs και εδώ https://tinyurl.com/35qryl9

αν λοιπον μετα το δετ κανεις μεταπτυχιακο σε χρηματ. λογιστικη εις την βαρβαρική Finance τότε ναι είσαι απολυτα καλυμμενος και μπορεις να εργαστεις ως ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

Επίσης πολύ σημαντικό:
Το "Λογιστική" καμία απολύτως σχέση με το "Logistics" που θα δείτε πολλές φορές στο ΔΕΤ, το δεύτερο είναι συνώνυμο του "Διοίκηση εφοδιαστικής αλυσίδας"

δες επισης: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48990
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gs1992

Νεοφερμένος

Ο Γεράσιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακο που ανεφερες γινεται και στην Ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
φυσικα, όπου βλέπεις την λεξη " λογιστικη"εισαι μεσα πχ: https://www.postgraduate-accfin.aueb.gr/ επισης σε ξενογλωσσα οπου βλεπεις "Finance".

βεβαια, ολοκληρωμενα μαθηματα λογστικης προσφερονται και στα mba, τα οποία όμως είναι "ιδιαιτερα" μεταπτυχιακα και πολυ μακρινα για εμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gs1992

Νεοφερμένος

Ο Γεράσιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Υπαρχει πολυ πληροφορικη στο ΔΕΤ?Επισης υπαρχει σχεση με την Αναπτυξη Εφαρμογων που καναμε φετος στο Λυκειο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ξαναδιαβασε τον τιτλο του τμηματος :P

δες εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2300611&postcount=21
συγκεκριμενα:

"Τεχνολογια:
στο πληροφορικο του εκπα, επικεντρωνονται στο λογισμικο, ενω στο ημμυ. επικεντρονονται στο υλικο. στο εδτ επικεντρονομαστε στα πληροφοριακα συστηματα (και αναγκαια στο λογισμικο). πληροφοριακο συστημα= Η/Υ + ΑΝΘΡΩΠΟΙ. γιατι ειναι απαραιτητο το πληροφοριακο συστημα;, μα φυσικα για να λαβεις και να διαχειρειστεις τις πληροφοριες που σου ειναι απαραιτητες για να λαβεις τις παραπανω αποφασεις."

γενικα η διαρθρωση στο προγραμμα σπουδων (https://dmst.aueb.gr/gr2/Courses2/main1.htm) στοχευει στο να υπαρχουν σε καθε εξαμηνο: 1-2 μαθηματα ποσοτικων, 1-2 οργανωσιακη επιχειρησιακη στρατηγικης και 1-2 πληρορικης (μεχρι το 5ο εξαμηνο, μετα με τις κατευθυνσεις.......
οσον αφορα το ΑΕΠΠ, το παν ειναι η αλγοριθμικη σκεψη, αν δληαδη ξερεις να χειριζεσαι καλα τις δομες επαναληψης, επιλογης, πινακες κτλ δεν θα εχεις κανενα προβλημα, παντως εχει μπολικη πληροφορικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peter21

Νεοφερμένος

Ο peter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απο ο,τι διαβασα ,ακουγεται πολυ ενδιαφερον.Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια σε ποιο επιστημονικο πεδιο βρισκεται?Υπαρχει περιπτωση να ειναι και στο 4ο αλλα και στο 5ο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Απο ο,τι διαβασα ,ακουγεται πολυ ενδιαφερον.Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια σε ποιο επιστημονικο πεδιο βρισκεται?Υπαρχει περιπτωση να ειναι και στο 4ο αλλα και στο 5ο?

και στα 2 ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

messidona

Νεοφερμένος

Ο messidona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια ψηνομαι τρελα για δετ ποια ειναι η γνωμη σας???;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krisisgirl

Νεοφερμένος

Η krisisgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα και απο μενα!
κοπελα μου η γνωμη μου ειναι να μην δηλωσεις ΔΕΤ. το προβλημα με αυτο το τμημα ειναι οτι δεν εχει ξεκαθαρο αντικειμενο, και επισης οσο χρησιμη και να ειναι η πληροφορικη στις επιχειρησεις αλλον θα προσλαβουν στο λογιστηριο,αλλον στο μαρκετινγκ και αλλον στο ΙΤ. δεν υπαρχει περιπτωση να σε βαλουν να τα κανεις ολα!
επισης, θεωρω οτι το δικαιο-εμπορικο και αστικο- ειναι πολυ πιο σημαντικα για καποιον απο τη java διοτι αυτα αντιμετωπιζει καποιος στην καθημερινοτητα του επαγγελματος, για τις ιστοσελιδες υπαρχουν δοξα τω θεω οι web designers. απο εκει και περα, εγω σου συνιστω περα απο το ΟΔΕ ναι κοιταξεις και το ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, που παλια ηταν το πιο δημοφιλες τμημα. αυτη τη στιγμη εχει το καλυτερο επιστημονικο προσωπικο σε θεματα μαρκετινγκ στην ελλαδα, και επισης το αντικειμενο ειναι χιλιες φορες πιο ενδιαφερον. η επιλογη ειναι δικη σου!
adios
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top