ΔΕΤ (Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία)

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
η επιδοτηση ισχυει το διαβασα σε σιτε του υπουργειου.αλλα ποτε δν ξερεισ.εχω pc αλλα δν 8α το παρω μαζι μου.λογικα 8α περιμενω για τιν επιδοτιση.βασικα εμενα με ενδιεφερε κατι που ειχε σχεση με τεχνολογια και οικονομικα (διοτι μαρεσουν και τα δυο) και αφτη ηταν η καταλληλη σχολη.και δν η8ελα κατι εξειδηκευμενο οπωσ οι αλλεσ σχολεσ.επισησ δν η8ελα δυσκολεσ σχολεσ οπωσ αφτεσ του ΕΜΠ οπου 8α εμενα σε πολλα μα8ηματα.πιστεβω εκανα σωστη επιλογη.8α δειξει

Eνοουσα οτι δεν ξερω αν ισχυει η επιδοτιση για ολα τα λαπτοπ η σε αναγκαζει να επιλεξεις απο συγκεκριμενα.Θα κατσεις χωρις pc 2-3 μηνες ομως μεχρι την επιδοτηση?και εγω αυτο βλεπω να κανω αλλα δεν θα παλευεται η κατσταση.Καθε 3 και λιγο στο νετ-καφε

Υ.Γ.Που μενεις τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
α τωρα μενω ροδο.οσο για τα λαπτοπ ισχυει για αγορες μεχρι 500 ευρω.δηλαδη αν παρεις λαπτοπ με 1000 ευρω δε σου δινουν το 80% (δηλαδη 800 ευρω) αλλα μονο 500.οποτε η καλυτερη επιλογη ειναι να παρεις λαπτοπ με 625 και η επιδοτηση σου δινει το 80% δηλαδη 500.δεν ξερω αν καταλαβες.και οντως η κατασταση δε θα παλευεται αλλα 500 ευρω ειναι αυτα κριμα να πανε χαμενα.αφου στα δινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
a twra menw rodo.oso gia ta laptop isxuei gia agores mexri 500 evrw.diladi an pareis laptop me 1000 evrw dn sou dinoun to 80% (diladi 800 evrw)alla mono 500.opote i kaliteri epilogi einai na pareis laptop me 625 kai i epidotisi sou dinei to 80% diladi 500.dn kserw an katalaves.kai ontws i katastasi dn 8a palevete alla 500 evrw einai afta krima na pane xamena.afou sta dinoun.
Ξερω ποσα σου δινουν και νομιζω ειναι 400 ευρω.Δες αυτο https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=53644
Απλα δεν ξερω αν ισχυει για ολα τα λαπτοπ οχι απο αποψη χρηματων αλλα μαρκας ξερω εγω.Δηλαδη αν ισχυει για 20-30 συγκεκριμενα λαπτοπ...Δεν ειναι σιγουρο ομως απλα μου φαινεται οτι το εχω ακουσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
λογικα θα ειναι για καποια συγκεκριμενα λαπτοπ και οχι οποιαδηποτε μαρκα θες.και εννοειται οτι αργουν αυτα στην ελλαδα ζουμε.αν αργησει πολυ λογικα θα αγορασω ενα και με αυτα τα χρηματα θα αγορασω ενα δευτερο και το ενα θα το στειλω εδω στη ροδο να το εχει η αδερφη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
jimiss ΠΡΟΣΟΧΗ μην κανεις αυτό το λάθος.
αν κατάλαβα καλα αναφέρεστε στο "δες την ψηφιακα".
το δετ και γενικα το οπα εχει εξαιρετικη οργανωση αλλα εντασσεται στο ελληνικο κρατος που ειναι ενα απεραντο μπαχαλο.
καθε χρονο οι δικαιουμενοι επιδοτηση περνουν υπολογιστη μετα τον γεναρη.
τον υπολογιστη ομως θα τον χρειαστεις απο την πρωτη βδομαδα.
οποτε παρε τον παλιο σου μαζι και μετα τον επιστρεφεις στην ροδο.
αν στο επιτρεπει και το οικονομικο κανε αυτο που κανουν οι περισσοτεροι.
παρε τωρα σε περιοδο εκπτωσεων ενα καινουργιο λαπτοπ.
και με την επιδοτηση παρε ενα netbook.

φανταζομαι θα εισαι στους πρωτους.
αλλα δεν ξερω για τις βασεις οποτε.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ναι σε αυτο αναφερομουν.αν ειναι για τον γεναρη τοτε σιγουρα 8α αγορασω εναν στισ εκπτωσεισ και με την επιδοτηση ισωσ αγορασω ενα δευτερο η εναν netbook.thanks παντωσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
jimiss ΠΡΟΣΟΧΗ μην κανεις αυτό το λάθος.
αν κατάλαβα καλα αναφέρεστε στο "δες την ψηφιακα".
το δετ και γενικα το οπα εχει εξαιρετικη οργανωση αλλα εντασσεται στο ελληνικο κρατος που ειναι ενα απεραντο μπαχαλο.
καθε χρονο οι δικαιουμενοι επιδοτηση περνουν υπολογιστη μετα τον γεναρη.
τον υπολογιστη ομως θα τον χρειαστεις απο την πρωτη βδομαδα.
οποτε παρε τον παλιο σου μαζι και μετα τον επιστρεφεις στην ροδο.
αν στο επιτρεπει και το οικονομικο κανε αυτο που κανουν οι περισσοτεροι.
παρε τωρα σε περιοδο εκπτωσεων ενα καινουργιο λαπτοπ.
και με την επιδοτηση παρε ενα netbook.

φανταζομαι θα εισαι στους πρωτους.
αλλα δεν ξερω για τις βασεις οποτε.......

Γιατι χρειαζεσαι απο την πρωτη εβδομαδα? Και νομιζω οτι η επιδοτιση ειναι Νομεβριο-Δεκεμβριο.Συμφωνα με το θεμα του "δες την ψηφιακα" τοτε ελεγε οτι ειναι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
στο δετ (αλλα και σε ολα τα τμηματα) χωρις υπολογιστη δεν πας πουθενα.
γενικα το ιντερνετ ειναι κατι που θα ειναι απαραιτητο.
εμας απο την πρωτη κιολας βδομαδα ο μαθηματικο μας εβαλε εργασια (οχι υποχρεωτικη, απλα πραγματακια.)
σου ειναι απαραιτητο για την καθημερινη σας ενημερωση, στον πινακα ανακαοινωσεων για παραδειγμα, στο σαιτ του τμηματος ανακοινωνονται αλλαγες μαθηματων αιθουσω κτλ. (brw εχει βγει αυτο https://aueb.gr/pages/news/attachments/calendar10-11.pdf , ειδικα για του ςεπαρχιωτες ειναι πολυ σημαντικο, να κλεισουν ειστρια κτλ.)

το κυριοτερο ομως ειναιτο εξης:
βιβλια θα πάρετε στο αρχες-μεσα νοεμβρίου μεχρι τοτε λοιπον πως θα διαβαζετε.
ευτυχως για μας υπαρχει το eduportal.
ειναι μια ψηφιακη πλατφόρμα στην οποια ανεβαίνουν όλες οι σημειωσεις/διαφανειες των μαθηματων (τα μαθηματα γινονται όλα με χρήση παρουσιάσεων powerpoint)
απο εκει μπορειτε να τα κατεβαζετε και να τα διαβαζετε στον υπολογιστη να τα εκτυπωσετε κτλ.
τωρα αν τα βλεπετε σκουρα με το οικονομικο. υπαρχουν και τα εργαστηρια του τμηματος τα οποια εχουν πολογιστες και εκτυπωνετε δωρεαν οτι θελετε. αλλα καλο θα ειναι...

μωρε οταν ακους επιδοτησεις κτλ να κρατας μικρο καλαθι (political comment: η δευτερη δοση του επιδοματος αλληλεγγυης δεν δοθηκε ποτε).
καθε χρονο αργει η επιδοτηση να δοθει. φετος για παραδειγμα δοθηκαν μετα τα χριστουγεννα.

οσον αφορα τις τιμες, καθε χρονο τα καταστημαα κανουν ειδικες προσφορες για το "δες την ψηφιακα" οποτε και να μην ειναι περιοδος εκπτωσεων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoui

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απόλυτα σωστός ο florenc όσον αφορά την αναγκαιότητα ύπαρξης ενός H/Y από τις πρώτες κιόλας βδομάδες για τους προαναφερθέντες λόγους αλλά και για άλλους ακόμα.Όντως παιδιά η επιδότηση αργεί αρκετά οπότε καλύτερα είναι να φροντισετε να έχετε προμηθευτεί και κάποιον H/Y έστω προσωρινά για να μην έχετε προβλήματα με εργασίες αλλά και με θέμετα ενημερώτητας.Και για να μην έχετε άγχος στην τελική!!
Πάντως Florenc άσε να μάθουν και κάτι τα παιδιά όταν μπουν στη σχολή..... :PΜη τα δίνουμε όλα στο πιάτο!!xex!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ναι αν ειναι τον γεναρη τοτε 8α παρω σιγουρα ενα laptop τωρα και με την επιδοτηση ισωσ παρω ενα δευτερο η ενα netbook.απλα επειδη σκεφτομαι να μεινω στην εστια μπορει καποιοσ να μου πει αν οι συν8ηκεσ εκει ειναι καλεσ και ποιεσ προυπο8εσεισ πρεπει να τηρω για να μεινω εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μαλιστα χρειαζεται λαπτοπ δεν το ηξερα.Παει χαμενη και η επιδοτηση.Ενα λαπτοπ και ενα νετμπουκ?πολυτελεια το βρισκω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
florenc γιατι δν μιλασ?τοσο χαλια ειναι στισ εστιεσ?:confused::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
δεν ειναι αυτός ο λόγος που δεν απαντησα αλλα....
γενικα δεν εχω ακουσει και πολυ καλα λογια για τις εστίες.
το μονο που ξερω ειναι οτι οι προσφερόμενες κλίνες ειναι πολυ λίγες.
δλδ
αν η ασοεε εχει 5-6000 φοιτητες.
προσφερονται μερικεςς εκατονταδες θεσεις,
αλλα ρωτα και κανεναν αλλον για επιβεβαιωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ευτηχωσ που ειπεσ και κατι αρνητικο για το οπα γτ αλιωσ θα νομιζα οτι εισαι βαλτοσ να το διαφημιζεισ.αστειευομαι;).ενταξυ ομωσ επειδη εχει λιγεσ κλινεσ δν σημαινει κατι αφτο.εκτοσ αν ενοεισ οτι θα συγκατοικω με αλλα 3-4 ατομα.αφτο ειναι οντωσ ασχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
όχι ρε, δεν τα ωραιοποιώ όλα.
το εχω ξαναπει και αναλυσει σε προηγουμενο ποστ, το οπα γενικα απο κτηριακες εγκαταστασεις ειναι πισω ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
παιδιά θέλω βοήθεια!!! έχω 19200 στο 5ο πεδίο.... 1η μου επιλογή είναι το δετ της ασοεε... επειδή ΠΡΕΠΕΙ να κάνω μηχανογραφικό θέλω τη βοήθεια όσων γνωρίζουν έστω και το ελάχιστο για αυτό το τμήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FFPAULPAO

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το site του τμήματος έχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που χρειάζεσαι: dmst.aueb.gr

Το βασικό στοιχείο του τμήματος είναι ότι συνδυάζει διοίκηση και πληροφορική. Το πρόβλημα του τμήματος, όπως και ολόκληρου του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι οι τριτοκοσμικές εγκαταστάσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
ναι αλλά χρειάζομαι και πληροφορίες από ένα άτομο όπως εσύ, που έχεις δει τα πράγματα από κοντά. Είσαι ευχαριστημένος από το τμήμα αυτό;;; Τα μαθήματα είναι πολύ δύσκολα;;; όλα όσα λέγονται για τις προοπτικές απασχόλησης ισχύουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FFPAULPAO

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το τμήμα. Όταν μπήκα δεν το θεωρούσα τόσο καλό αλλά με τον καιρό άρχισε να μου αρέσει πολύ. Τα περισσότερα μαθήματα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και η δυσκολία τους αυξάνεται όσο περνάνε τα έτη. Φυσικά κάποια είναι εύκολα, κάποια άλλα είναι δύσκολα αλλά σε γενικές γραμμές οι φοιτητές τελειώνουν το τμήμα σε 4-5 χρόνια. Η πρυτανεία( τουλάχιστον μέχρι πέρυσι) νοιαζόταν πάρα πολύ για το τμήμα της διοικητικής επιστήμης και έχει προσφέρει πολλές ευκαιρίες στους φοιτητές του ΔΕΤ. Το τμήμα σε εντάσσει και στην αγορά εργασίας, εφόσον στο 8 εξάμηνο πραγματοποιείς πρακτική άσκηση (8 ώρες την ημέρα 4 φορές την εβδομάδα-το 8 εξάμηνο περιλαμβάνει και το μάθημα της επιχειρηματικότητας). Σε γενικές γραμμές οι κατευθύνσεις που παίρνεις στο 6 εξάμηνο σου δίνουν την ευκαιρία να εμβαθύνεις τις γνώσεις στον τομέα που επιθυμείς, είτε αυτό είναι οι πληροφοριακές τεχνολογίες, είτε είναι η διοίκηση ανθρωπίνων πόρων είτε είναι τα logistics κλπ κλπ.
Εγώ από σπόντα μπήκα στο ΔΕΤ και τελικά αποδείχτηκε μια πολύ καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
ναι αλλά χρειάζομαι και πληροφορίες από ένα άτομο όπως εσύ, που έχεις δει τα πράγματα από κοντά. Είσαι ευχαριστημένος από το τμήμα αυτό;;; Τα μαθήματα είναι πολύ δύσκολα;;; όλα όσα λέγονται για τις προοπτικές απασχόλησης ισχύουν;;

Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια ! Επέτρεψε μου να σου παρουσιάσω λίγο το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας στο οποίο τελειώνω το πρώτο έτος και είμαι πολύ ενθουσιασμένος αλλά και χαρούμενος για ένα άλλο λόγο :το επέλεξα μόνος μου ! Νιώθεις πολύ ωραία ,αλήθεια! Εμένα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Γενικά , αν και υποθέτω δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί είναι τμήμα μου, το τμήμα είναι top και θα το καταλάβεις όταν δείς πως είναι αν το επιλέξεις (και αφού ξεπεράσεις το αρχικό κτιριακό σοκ και άλλους παράγοντες:)).
Το τμήμα συνδυάζει την Διοικητική Επιστήμη (δεν σημαίνει απαραίτητα Διοίκηση Επιχειρήσεων καθαρά ) και ταυτόχρονα προσπαθεί να ενισχύσει το τεχνολογικό backround του κάθε αποφοίτου. Ας τα πάρουμε με την σειρά. To τμήμα έχει 3 άξονες στο πρόγραμμα σπουδών του:

Διοικητική Επιστήμη , Management Science or Operations Research , είναι η εφαρμογή ποσοτικών κυρίως μεθόδων από επιστήμες όπως τα μαθηματικά την μηχανική γενικά και την πληροφορική σε ολες τις λειτουργίες της διοίκησης από ανάλυση δεδομένων γενικότερα μέχρι χρηματοοικονομικά και logistics( εφοδιαστική αλυσίδα) (Δες αυτό https://www.informs.org/ είναι η παγκόσμια επιστημονική μας ένωση -λέω μας επειδή μάλλον προς τα εκεί πάω:P). Να σου πώ μόνο πως το ποσοτικό σου υπόβαθρο θα είναι άκρως περιζήτητο για ένα καλό μεταπτυχιακό , για το μέλλον σου γενικά αλλά και θα διαφοροποιηθείς !

Τεχνολογία ,αν και οφείλω να σου ξεκαθαρίσω ότι αυτά που θα διδαχθείς θα είναι πρακτικά θέματα και δεν θα εμβαθύνεις τόσο πολύ θεωρητικά. Δηλαδή, θα μάθεις πιο soft μεθοδολογίες με την έννοια δεν θα κάνεις μαθήματα με θεωρία υπολογιστών (υπάρχει ένα εξαιρετικό τμήμα που λέγεται computer science -πληροφορική;) αν θες) ή αλγόριθμους (ένα πολύ ωραίο κομμάτι κατά τα άλλα μπορεί να μπεί επιλογής) αλλά θα μάθεις τις γλώσσες προγραμματισμού που χρησιμοποιούνται σήμερα (βλέπε java ,sql, object oriented programming) και κατά κύριο λόγο όλα θα πηγαίνουν στο κομμάτι που λέγεται πληροφοριακά συστήματα (Information Systems). Στο συγκεκριμένο κομμάτι το τμήμα είναι από τα καλύτερα στην Ευρώπη σε αυτό που κάνει με κορυφαίους καθηγητές !

Τέλος ,τρίτος άξονας του προγράμματος σπουδών μας είναι η Στρατηγική και η Επιχειρηματικότητα κάτι που άφορα περισσότερο το κομμάτι της διοίκησης κάτι που το κάνουν εξίσου καλά και άλλα τμήματα αν και εκεί είμαστε σε υψηλό επίπεδο.

Και τώρα ,γιατί είμαστε τόσο cool :P:
Κατά 90% έχουμε κορυφαίους καθηγητές νέους με πολύ όρεξη !
Οι φοιτητές του τμήματος μας έχουμε διοργανώσει στα 10 μόλις χρόνια λειτουργίας του τμήματος 8 Φοιτητικά Συνέδρια !Μετράει πολύ ! Ξέρεις πολλά ελληνικά τμήματα που να το κάνουν έτσι; Ακόμη κάνουμε πολλές εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες και έχουμε αρκετά δραστήριο σύλλογο αποφοίτων.
Έχουμε 7 ερευνητικά εργαστήρια, με σημαντική ακαδημαική έρευνα . Για αυτό το λόγο το ξέρουν το DMST στην Ευρώπη μπορώ να πω καλά...!
Έχουμε απόφοιτους σε κορυφαία μεταπτυχιακά (https://dmst.aueb.gr/gr2/diafora2/News/Metaptyxiaka.htm).
Έχουμε υποχρεωτική πρακτική άσκηση και σε πολλές περιπτώσεις οι επιχειρήσεις προσλαμβάνουν ΔΕΤαριους αμέσως ,ειδικά κοπέλες (εμείς πάμε φαντάροι:().
Υπερσύγχρονο πρόγραμμα σπουδών που ανανεώνεται συνεχώς.
Last but not least οι προοπτικές επαγελματικής αποκατάστασης είναι ιδιαίτερα καλές και με ένα μεταπτυχιακό έχεις πολλές επιλογές για το μέλλον . Δες αυτό https://www.dmst.aueb.gr/news/DMST 2010_survey results.pdf.

Σχετικά με τη δυσκολία μπορείς να κάνεις το πρόγραμμα σου από σχετικά οκ μέχρι πολύ δύσκολο αν είσα μαζόχα :) !

Γενικώς έχουμε παράξενη κουλτούρα στο ΔΕΤ με την έννοια πως αμά πεις σε ΔΕΤάριο ότι το τμήμα δεν είναι καλο είμαστε έτοιμοι να σε φάμε όλοι οι φοιτητές οι καθηγητές ακόμα και όσοι δουλεύουν στα εργαστήρια μας:D. Για αυτό πρόσεχε χαχα.
Όλοι λένε τα καλύτερα πάντως και ΕΙΝΑΙ έτσι. Δεν θα το μετανιώσεις. Οτι και να κάνεις να το επιλέξεις ΕΣΥ για εσένα !

Εύχομαι να σε βοήθησα και ό,τι θες πες μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top