Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

Sally

Νεοφερμένος

Η Sally αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται απλά να κοιτάζεις μακροπρόθεσμα γιατί τότε είναι που απογοητεύεσαι...να προσπαθείς χωρίς να κοιτάς οτι σου έχουν μείνει ας πούμε 3 μήνες και είσαι ήδη πολύ κουρασμένος...αυτό ρίχνει την ψυχολογία πάρα πολύ...
Και εγώ προς το παρόν σαν πρόκληση το βλέπω...προσπαθώ πολύ να μην αφήνω κανένα κενό και είμαι τόσο προσηλωμένη που είναι σαν ένας αγώνας...ειδικά αν μου φέρει και αποτελέσματα τότε δεν με νοιάζει όσο κόπο και να δώσω....αρκεί το αποτέλεσμα να με ανταμείβει...

:no1:σωστη σκεψη! χωρις κενα και υπομονη ολα ειναι κατορθωτά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spacejam

Νεοφερμένος

Ο spacejam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω νομιζ οτι οι πανελληνιες αποτελουν μια μαχη επιβιωσης...οπως αλλωστε και στη ζωη.ολα ειναι σχετικα και καποιοι ξεχωριζουν.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WeskerS

Νεοφερμένος

Ο WeskerS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μαχη επιβιωσης ?Τι λες ρε φιλε τωρα..Ετσι θελησανε να σε κανουνε να πιστευεις.Οι πανελλαδικες δεν ειναι ΟΥΤΕ ζωη και πολυ παραπανω ΟΥΤΕ θανατος.Οι πανελλαδικες ειναι ενα σταδιο που περνας στην ζωη σου , οπου αναλογα με το ποσο σοβαρος εισαι και τι προσπαθεια κανεις , περνας σε ενα ιδρυμα η οχι.Απο εκει και περα ,ξερεις ποσοι ειναι αυτοι που δεν περασανε με τις πανελλαδικες πουθενα η περασανε καπου που δεν θελανε , και σημερα εχουνε μια ΠΟΛΥ καλη ζωη ?Χιλιαδες.
Ηρεμησε φιλε , δεν ειναι ζωη η θανατος ουτε αποτελει θεμα επιβιωσης.Οσο εχεις την υγεια σου και δυνατα τα χερια σου , δεν εχεις αναγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν ειναι ακριβως ετσι,τουλαχιστον οπως τα βλεπω εγω,ειναι μεν διαγωνισμος,αλλα σε καμια περιπτωση μαχη επιβιωσης...

διαγωνιζεσσαι με αλλα 90.000 παιδια και για πρωτη φορα νιωθεις πιεση σε μεγαλο βαθμο!

εγω θα συνειστουσα σε οσους δινουν να κανουν ο,τι καλυτερο μπορουν χωρις να σκεφτονται τον αναταγωνισμο,διοτι στην προετοιμασια αλλα και στο σχολειο καποια παιδια φτανουν σε ακροτητες χωρις αποτελεσμα καποιες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spacejam

Νεοφερμένος

Ο spacejam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ναι αλλα καποιος αποκλειει καποιον αλλον απο μια σχολη.αυτο δεν ειναι μαχη?
-----------------------------------------
στην πραγματικοτητα ολοι γινονται αντιπαλοι μεταξυ τους.μπορει ν ακουγεται απανθρωπο αλλα ετσι ειναι.οπως ακριβως και στην πραγματικη ζωη κανεις δεν προκειται να σου χαριστει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είναι η πρώτη μεγάλη δοκιμασία που περνάει κανείς στη ζωή του. Δεν θα το καταλάβουν πολλοί σε αυτήν στην ηλικία των 17-18 ετών (όπως άλλωστε ούτε κι εγώ) αλλά αυτή η δοκιμασία κάνει καλό. Παιδιά, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα συναντήσετε στη ζωή σας μετά το πανεπιστήμιο. Έτσι λοιπόν οι πανελλήνιες σε προετοιμάζουν κατά μία έννοια γι αυτά που θα συναντήσει κάποιος στη ζωή του. Όμως δεν γίνεται κι αλλιώς. Σε κάθε τομέα του δημόσιου τομέα, όταν η ζήτηση υπερκαλύπτει την προσφορά γίνεται διαγωνισμός και αυτό είναι το δίκαιο. Οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι από τους λίγους διαγωνισμούς (ίσως ο μόνος που δεν υπάρχει μέσο) που είναι αδιάβλητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ναι αλλα καποιος αποκλειει καποιον αλλον απο μια σχολη.αυτο δεν ειναι μαχη?
-----------------------------------------
στην πραγματικοτητα ολοι γινονται αντιπαλοι μεταξυ τους.μπορει ν ακουγεται απανθρωπο αλλα ετσι ειναι.οπως ακριβως και στην πραγματικη ζωη κανεις δεν προκειται να σου χαριστει......



φιλε η η επιδοση του καθενος τον αποκλειει απο την σχολη,ειναι ανατγωνιστικες οι πανελληνιες δεν λεω,αλλα εξαρταται κυριως απο σενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
εγω νομιζ οτι οι πανελληνιες αποτελουν μια μαχη επιβιωσης...οπως αλλωστε και στη ζωη.ολα ειναι σχετικα και καποιοι ξεχωριζουν.........

Welcome to the jungle of life!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι Πανελλήνιες είναι μια μεγάλη ευκαιρία, γιατί σου δίνουν τη δυνατότητα να γίνεις ό,τι θες, να διαλέξεις τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου. Για να πετύχει όμως κάποιος αυτό που θέλει πρέπει σίγουρα να παλέψει, να κάνει κάποιες θυσίες. Οι Πανελλήνιες είναι σίγουρα μια μάχη εναντίον του εαυτού μας κυρίως, όχι εναντίον των άλλων. Δεν έχει νόημα να σκέφτεται κάποιος τους 90.000 υποψηφίους των Πανελληνίων, γιατί έτσι αγχώνεται περισσότερο. Το σημαντικότερο είναι να ακολουθεί ένας υποψήφιος το δικό του πρόγραμμα και να μην τα παρατήσει μέχρι το τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Είναι η πρώτη μεγάλη δοκιμασία που περνάει κανείς στη ζωή του. Δεν θα το καταλάβουν πολλοί σε αυτήν στην ηλικία των 17-18 ετών (όπως άλλωστε ούτε κι εγώ) αλλά αυτή η δοκιμασία κάνει καλό. Παιδιά, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα συναντήσετε στη ζωή σας μετά το πανεπιστήμιο. Έτσι λοιπόν οι πανελλήνιες σε προετοιμάζουν κατά μία έννοια γι αυτά που θα συναντήσει κάποιος στη ζωή του. Όμως δεν γίνεται κι αλλιώς. Σε κάθε τομέα του δημόσιου τομέα, όταν η ζήτηση υπερκαλύπτει την προσφορά γίνεται διαγωνισμός και αυτό είναι το δίκαιο. Οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι από τους λίγους διαγωνισμούς (ίσως ο μόνος που δεν υπάρχει μέσο) που είναι αδιάβλητοι.

Συμφωνώ απολύτως. Είναι πράγματι μια μεγάλη δοκιμασία, έχει πολύ ανταγωνισμό και χρειάζεται γερά νεύρα. Αναμφίβολα οι πανελλήνιες σκληραγωγούν. Τα κακά νέα είναι ότι στην ηλικία των 17-18 δεν το αντέχουν κάποιοι αυτό το βάρος. Και εγώ όταν ήμουν 17, γιατί τότε έδωσα πρώτη φορά, ανυπομονούσα να τελειώσουν και δε μπορούσα να πιέζομαι άλλο. Οι πανελλήνιες είναι μια καλή ευκαιρία να δει κανείς ποιες είναι οι δυνάμεις του και οι αντοχές του, γιατί είναι αλήθεια ότι μετά τα πράγματα είναι επίσης δύσκολα. Τα καλά νέα είναι οτι με το καιρό ωριμάζουμε και το κάθε πράγμα το βλέπουμε με άλλο μάτι. Όπως π.χ. οτι τώρα, στα 24 μου κοντεύοντας στο πτυχίο, έδωσα ξανά πανελλήνιες θεωρώντας τες όμως ένα παιχνιδάκι γνώσεων και τίποτε άλλο. Και το κυριότερο, πέτυχα τον στόχο μου.

Επίσης ήθελα να πω κάτι στα παιδιά που έδωσαν και δε πέτυχαν την πρώτη τους επιλογή. Έπαθα το ίδιο στα 17 και αυτό που έχω να πω είναι "Ποτέ δεν είναι αργά". Μην ακούτε τους άλλους, κάντε τα σχέδια για το μέλλον σας και όλα θα πάνε καλά. Όλα είναι μια χαρά, όλα είναι στο δρόμο αρκεί να τα ακολουθούμε. Να' στε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
εγω νομιζ οτι οι πανελληνιες αποτελουν μια μαχη επιβιωσης...οπως αλλωστε και στη ζωη.ολα ειναι σχετικα και καποιοι ξεχωριζουν.........


Γιατί πρέπει να με αγχώσεις κι άλλο????:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι αλλα καποιος αποκλειει καποιον αλλον απο μια σχολη.αυτο δεν ειναι μαχη?
-----------------------------------------
στην πραγματικοτητα ολοι γινονται αντιπαλοι μεταξυ τους.μπορει ν ακουγεται απανθρωπο αλλα ετσι ειναι.οπως ακριβως και στην πραγματικη ζωη κανεις δεν προκειται να σου χαριστει......

η κοινωνια ειναι ενας τοπος επιβιωσης, οχι ενας τοπος πολεμου:bye:

ειναι ηλιθιο να θεωρουμε οτι πρεπει να ανταγωνιστουμε τον αλλον, για να επιβιωσουμε, ενω αρκει να προσπαθησουμε μαζι να ζησουμε, παιρνοντας ο ενας απο τον αλλο
-----------------------------------------
Είναι η πρώτη μεγάλη δοκιμασία που περνάει κανείς στη ζωή του. Δεν θα το καταλάβουν πολλοί σε αυτήν στην ηλικία των 17-18 ετών (όπως άλλωστε ούτε κι εγώ) αλλά αυτή η δοκιμασία κάνει καλό. Παιδιά, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα συναντήσετε στη ζωή σας μετά το πανεπιστήμιο. Έτσι λοιπόν οι πανελλήνιες σε προετοιμάζουν κατά μία έννοια γι αυτά που θα συναντήσει κάποιος στη ζωή του. Όμως δεν γίνεται κι αλλιώς. Σε κάθε τομέα του δημόσιου τομέα, όταν η ζήτηση υπερκαλύπτει την προσφορά γίνεται διαγωνισμός και αυτό είναι το δίκαιο. Οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι από τους λίγους διαγωνισμούς (ίσως ο μόνος που δεν υπάρχει μέσο) που είναι αδιάβλητοι.

ΔΕΝ ειναι αδιαβλητοι, ας μη λεμε οτι θελουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
συφωνω με το αρχικο μυνημα

πανελληνιεσ ισον[ποσουσ θα φασ ποσοι θα σε φανε]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
σιγα ρε παιδια μην ειναι και η συντελεια του κοσμου οι πανελληνιες !! ελεοσ !!! μια δοκιμασια ειναι !! αν τα καταφερεις τα καταφερες αλλιως υπαρχουν και αλλα μονοπατια που μπορεις να ακολουθησεις και να βρεις τον δρομο σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γι' αυτούς που έχουν φάει έστω και μία σφαλιάρα από τη ζωή, οι πανελλήνιες είναι ένα φυσικό επακόλουθο. Γι' αυτούς που ακόμη δε βγήκαν απ' το αυγό τους, οι πανελλήνιες είναι "γολγοθάς"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
μα δεν μπορουμε να αντιμετωπιζουμε τις πανελληνιες ως γολγοθα απτην στιγμη που εκει εξω υπαρχουν πιο σοβαρα θεματα που θα πρεπει να μας απασχολησουν! ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
σιγα ρε παιδια μην ειναι και η συντελεια του κοσμου οι πανελληνιες !! ελεοσ !!! μια δοκιμασια ειναι !! αν τα καταφερεις τα καταφερες αλλιως υπαρχουν και αλλα μονοπατια που μπορεις να ακολουθησεις και να βρεις τον δρομο σου....


Δεν είναι και συντέλεια του κόσμου, αλλά αν τα πας καλά, μπορείς να επιτύχεις, κατά κάποιο τρόπο... Κρίνεται, ίσως το επαγγελματικό μέλλον, και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να επιτύχεις, αλλά αν μπορείς να εκμεταλλευτείς και αυτόν, γιατί όχι?

Εμένα με αγχώνει ο ανταγωνισμός. Δεν ξέρετε τι ανταγωνισμός και βαθμοθηρία επικρατεί στο σχολείο μου, ο ένας θελει να φάει τον άλλον, φανταστείτε τι θα επικρατεί σε επίπεδο πανελληνίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι λετε ολοι μπουρδες. Η μονη μαχη που δινει ενας μαθητης στις πανελληνιες ειναι αυτη με τον εαυτο του. Δεν υπαρχει αλλος μαθητης, μονο ο εαυτος του.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λυσάξατε.Μια χρονιά όπως τις άλλες είναι,διαβάστε και γράψτε.Έλεος με τα αγχωτικά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
η κοινωνια ειναι ενας τοπος επιβιωσης, οχι ενας τοπος πολεμου:bye:

ειναι ηλιθιο να θεωρουμε οτι πρεπει να ανταγωνιστουμε τον αλλον, για να επιβιωσουμε, ενω αρκει να προσπαθησουμε μαζι να ζησουμε, παιρνοντας ο ενας απο τον αλλο
-----------------------------------------


ΔΕΝ ειναι αδιαβλητοι, ας μη λεμε οτι θελουμε
Σωστός! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top