Γρίφοι Μαθηματικών

tsouka_tsouka

Νεοφερμένος

Ο tsouka_tsouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Το έλυσα κι εγώ..Δεν μου φάνηκε όμως δύσκολος.Μοιάζει με τα προβλήματα που λύναμε στο δημοτικό.
Αν θέλεις να σε βάλω στη λίστα στειλε μ με πμ τον αριθμό:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsouka_tsouka

Νεοφερμένος

Ο tsouka_tsouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ανανεωμένη Λίστα οσων ελυσαν το γρίφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • podia.rar
    49.4 KB · Εμφανίσεις: 134

kyriakosax

Νεοφερμένος

Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εμένα δεν με έβαλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsouka_tsouka

Νεοφερμένος

Ο tsouka_tsouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εμένα δεν με έβαλες
συγνώμη μα έπρεπε πρώτα να μου στείλεις με πμ την απάντηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros17

Νεοφερμένος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
πως θα το ανοιξω ρε παιδια το αρχειο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μηπως ειναι 10990?:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
2,3,6 οι ηλικιες των παιδιων κ 11 ο αριθμος τς πολυκατοικιας!! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Χα! Λάθος!
Δες τη λύση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mixalis91

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης...heh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ε λοιπόν....μήπως είναι 2,2 και 9?
Η λογική είναι η εξής:Ο δεύτερος τυπάς βλέπει τον αριθμό και ξέρει και ό,τι του έχει πει ο πρώτος.Παρ'ολ'αυτά δεν μπορεί να βρει τις ηλικίες της καθεμίας άρα το άθροισμα α+β+γ είναι τέτοιο ώστε να αντιστοιχεί σε αρκετά α*β*γ . Λαμβάνοντας υπόψιν ότι μετά ο πρώτος προσδιορίζει ότι υπάρχει μγαλύτερη κόρη αποκλείεται η πιθανή λύση 1*6*6 (γιατί μόνο αυτή αντιστοιχεί).Επίσης από το προηγούμενο καταλαβαίνουμε ότι ο Β τυπάς οδηγήθηκε σε αθροισμα ίσο με 1+6+6=13 (για αυτό ο άλλος διευκρινίζει την ύπαρξη μεγάλης κόρης) . Θέλωντας α*β*γ=36 και α+β+γ=13 και γ=/=α ή γ=/=β και α,β,γ ακέραιοι προκύπτει α=2,β=2,γ=9 ..

Λίγο μπερδεμένα τα έγραψα ελπίζω να βγάλατε νόημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Πολύ ωραίο, βάλε και άλλον γρίφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ουπς!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
πως θα το ανοιξω ρε παιδια το αρχειο??

..Ελα μου,ντε!! Πως θα το ανοιξουμε το ριμαδι???.....ΟΕΟ?!? :hmm::s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsouka_tsouka

Νεοφερμένος

Ο tsouka_tsouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Θα ανανεώνω κάθε 24ωρο περίπου τη λίστα με τα άτομα που τη λύνουν καθε μέρα
Οταν καταλήγετε σε μία απάντηση μην την λέτε δημόσια! να μου την στέλνετε με πμ ;)
το αρχείο θα ανοίξει αμα το κανετε unzip κ μετα το ανοιξετε με excel
... αν προλαβαίνετε σβήστε την λύση με edit...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ναι ναι βάλε ότι έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsouka_tsouka

Νεοφερμένος

Ο tsouka_tsouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Λένε.....ότι μόνο έξυπνα άτομα μπορούν να ανοίξουν αυτό το αρχείο........
όταν το καταφέρεις θα δεις τα ονόματα των ατόμων που το κατάφεραν ...
*Πως θα ανοίξεις το επισυναπτόμενο αρχείο**???

* Είναι ένα λεωφορείο με 7 κοπέλες
Κάθε κοπέλα έχει 7 τσάντες
Σε κάθε τσάντα , υπάρχουν 7 μεγάλες γάτες
Κάθε μεγάλη γάτα έχει 7 μικρά γατάκια.
Κάθε γάτα έχει 4 πόδια
Ερώτηση: Πόσα πόδια υπάρχουν στο λεωφορείο???
*_ _ _ _

** Το νούμερο απo τα πόδια είναι ο κωδικός για να ανοίξεις
το επισυναπτόμενο φάκελο
** Αν ανοίξεις το φάκελο γράψε το όνομά σου στη λίστα

Καλή επιτυχία σε όλους και όλες...................!!!!


Να μ λέτε τα ονοματά σας οσοι τον ανοιγετε για να επεξεργάζομαι το συνιμενο κ να τα προσθέτω (στείλτε μου τα με pm μαζί με την απάντηση π θεωρήτε σωστη)
Για να το ανοιξετε πρεπει να το κανετε unzip κ να το ανοίξετε με exel και φυσικά να ξέρετε τον κωδικό
Μπορώ να στείλω και την λύση σε όσους απογοητεύονται

Πονηρός γρίφος ! Απ' τη στιγμή αυτή είμαι μέλος στο club των...:jumpy: έξυπνων ανθρώπων... βρήκα την απάντηση ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Γιατί να μην λέμε την λύση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

169

Νεοφερμένος

Η 169 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
κοιταξτε εναν καλο
:) εχουμε 3 μπουκαλια ,1 των 10 κιλων γεματο κρασι , 1 των 7 κιλων ,
και ενα των 3 κιλων .Τα δυο τελευταια ειναι αδια πως θα καταφερουμε να παρουμε απο 5 κιλα κρασι ; :P

εχω κι αλλον για οποιον τα καταφερει...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
κοιταξτε εναν καλο
:) εχουμε 3 μπουκαλια ,1 των 10 κιλων γεματο κρασι , 1 των 7 κιλων ,
και ενα των 3 κιλων .Τα δυο τελευταια ειναι αδια πως θα καταφερουμε να παρουμε απο 5 κιλα κρασι ; :P

εχω κι αλλον για οποιον τα καταφερει...!!!

Απο το 10λιτρο γεμιζουμε το 7αλιτρο απο το οποιο στην συνεχεια γεμιζουμε το 3λιτρο, το οποιο το χυνουμε στο 10λιτρο που τωρα θα εχει 6 λιτρα, ενω ξαναγεμιζουμε το 3λιτρο απο το 7αλιτρο που τορα θα εχει 1 λιτρο. Αυτο το λιτρο το χυνουμε. Μετα συγνεντρωνουμε ολο το κρασι στο 10λιτρο που τωρα εχει 9. Γεμιζουμε το 7λιτρο, και απο αυτο γεμιζουμε το 3λιτρο. Τωρα βαζουμε τα 3 λιτρα του 3λιτρου στο 10λιτρο που ηδη εχει 2 , αρα στο 10λιτρο εχουμε 5 λιτρα! :iagree:

Ωραιο!!! Τρελαινομαι για γριφους :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top