Γράφω ιστορία σε 2 εβδομάδες! Προλαβαίνω να διαβάσω;

kanenas090

Νεοφερμένος

Η kanenas090 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν, βλέποντας ότι γράφω πρώτο μάθημα ιστορία πανικοβλήθηκα. Από την μία διάβαζα τακτικά το μάθημα (όχι βέβαια καθ' όλη την διάρκεια της χρονιάς, κάνοντας μια κοιλιά τον Απρίλιο-Μάιο) αλλά από την άλλη, ειδικά με την τράπεζα πρέπει να ξέρω και την παραμικρή λεπτομέρεια. Τι λέτε; Μπορώ να αποστηθίσω το βιβλίο μέχρι τότε;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Λοιπόν, βλέποντας ότι γράφω πρώτο μάθημα ιστορία πανικοβλήθηκα. Από την μία διάβαζα τακτικά το μάθημα (όχι βέβαια καθ' όλη την διάρκεια της χρονιάς, κάνοντας μια κοιλιά τον Απρίλιο-Μάιο) αλλά από την άλλη, ειδικά με την τράπεζα πρέπει να ξέρω και την παραμικρή λεπτομέρεια. Τι λέτε; Μπορώ να αποστηθίσω το βιβλίο μέχρι τότε;
εξετάσεις ή για πανελλήνιες;
 

kanenas090

Νεοφερμένος

Η kanenas090 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
για ενδοσχολικες β λυκειου
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
για ενδοσχολικες β λυκειου
αα κοιταξε να δεις δε νομίζω ότι είναι ανάγκη να το αποστηθίσεις, εννοώ ότι αντικειμενικά δεν υπάρχει σοβαρός λόγος εκτός εάν θα ακολουθήσεις του χρόνου θεωρητική κατέυθυνση ή αν ίσως θέλεις να βγάλεις καλό μέσο όρο. Μπορείς να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς καθώς 2 εβδομάδες είναι υπεραρκετές.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λοιπόν, βλέποντας ότι γράφω πρώτο μάθημα ιστορία πανικοβλήθηκα. ........... Μπορώ να αποστηθίσω το βιβλίο μέχρι τότε;
Γιατί άγχεσαι; Έτσι κι αλλιώς αποκλείεται να μείνεις. Διάβασε χαλαρά όσο προλάβεις και γράψε ότι θυμάσαι.
1683745321531.png
 

kanenas090

Νεοφερμένος

Η kanenas090 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αα κοιταξε να δεις δε νομίζω ότι είναι ανάγκη να το αποστηθίσεις, εννοώ ότι αντικειμενικά δεν υπάρχει σοβαρός λόγος εκτός εάν θα ακολουθήσεις του χρόνου θεωρητική κατέυθυνση ή αν ίσως θέλεις να βγάλεις καλό μέσο όρο. Μπορείς να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς καθώς 2 εβδομάδες είναι υπεραρκετές.
Δεν σκοπεύω να πάω θεωρητική του χρόνου αλλά θέλω έναν καλό μέσο όρο. Πάντως το μήνυμά σου με ανακουφίζει.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν σκοπεύω να πάω θεωρητική του χρόνου αλλά θέλω έναν καλό μέσο όρο. Πάντως το μήνυμά σου με ανακουφίζει.
Και εγώ β είμαι και του χρόνου οικονομικά. Το βασικό είναι να επικεντρωθείς στα μαθήματα που θα δώσεις πανελλήνιες και σε κανα 2-3 ακόμα χωρίς βέβαια να τα παρατάς εντελώς (άλλωστε έχει τελειώσει και η χρονιά δεν έχει πολύ νόημα αυτό που είπα). Επίσης μην ανγχώνεσαι για το μέσο όρο. Δεν θα σε βοηθήσει αυτό πουθενά, εκτός αν το κάνεις για τον εαυτό σου! Το να βγάλεις 19-20 δε θα σε βάλει στο πανεπιστήμιο όύτε θα σε κάνει επιτυχημένη.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Προλαβαίνεις μια χαρά. Κάτσε στο σπίτι αν έχεις απουσίες και διάβασε ιστορία (και τα άλλα μαθήματα φυσικά). Απ' όσο θυμάμαι και εγώ στην Β' Λυκείου δεν διάβαζα ιδιαίτερα αλλά έγραψα καλά και τα είχα διαβάσει και λίγο τελευταία στιγμή. Μην αγχώ. Ούτως ή άλλως η ιστορία της Β' είναι κομπλέ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Προσωπικά κάθε χρόνο στις ενδοσχολικές την ιστορία την έβγαζα σε 5 με 7 μέρες. Βέβαια εγώ δεν έδωσα ποτέ με τράπεζα θεμάτων οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με την ύλη σας.
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Λοιπόν, βλέποντας ότι γράφω πρώτο μάθημα ιστορία πανικοβλήθηκα. Από την μία διάβαζα τακτικά το μάθημα (όχι βέβαια καθ' όλη την διάρκεια της χρονιάς, κάνοντας μια κοιλιά τον Απρίλιο-Μάιο) αλλά από την άλλη, ειδικά με την τράπεζα πρέπει να ξέρω και την παραμικρή λεπτομέρεια. Τι λέτε; Μπορώ να αποστηθίσω το βιβλίο μέχρι τότε;
Εφόσον ήσουν αρκετά τακτικός/η δεν θα έχεις πρόβλημα εάν διαχειριστείς σωστά το χρόνο που έχεις μέχρι τις εξετάσεις!

Εξάλλου μην σε αγχωνει τόσο η αποστήθιση. Επικεντρώσου στο να βγάλεις όλη την ύλη, ώστε να μπορείς να ανταποκριθείς σε οποιαδήποτε θέμα της τράπεζας, ας μην είσαι και 100% πιστός στο βιβλίο.

Από την περσινή μου εμπειρία, και με βάση πάντα τους δικούς μου καθηγητές, δεν τους ενδιέφερε τόσο η παπαγαλια, ειδικά για παιδιά που δεν θα πήγαιναν θεωρητική.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Προσωπικά κάθε χρόνο στις ενδοσχολικές την ιστορία την έβγαζα σε 5 με 7 μέρες. Βέβαια εγώ δεν έδωσα ποτέ με τράπεζα θεμάτων οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με την ύλη σας.
δεν είναι κάτι ιδιαίτερο η τράπεζα θέματων , μερικές φορές τα θέματα είναι και πιο εύκολα απο αυτά που βάζουν καθηγητές
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
δεν είναι κάτι ιδιαίτερο η τράπεζα θέματων , μερικές φορές τα θέματα είναι και πιο εύκολα απο αυτά που βάζουν καθηγητές
Μίλησα κυρίως για το μέγεθος της ύλης και όχι για το επίπεδο της δυσκολίας των θεμάτων.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Μίλησα κυρίως για το μέγεθος της ύλης και όχι για το επίπεδο της δυσκολίας των θεμάτων.
η ύλη είναι όντως μεγαλύτερη γιατί είναι πλεόν καθορισμένη απο το υπουργείο ενώ παλαιότερα γινόταν συνενοήσεις μεταξύ μαθητών και καθηγητών για σοσ θέματα κτλ
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top