Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Γιώργος.

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Όντας μαθητής 3ης λυκείου που σε λίγες μέρες δίνει πανελλήνιες , εξαιτίας πολλών παραγόντων θα έλεγα ότι έχω χάσει τις ελπίδες μου σχετικά με το να φοιτούσα σε σχολή των ονείρων μου ( Μηχανολόγων μηχανικών) .

Έχοντας διαβάσει τόσα πολλά άρθρα, ΦΕΚ κτλ δηλώνω μπερδεμένος :swoon2: .

Αρχικά θα ήθελα να μάθω τι πραγματικά ισχύει σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα, αν αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ το πτυχίο

BEng (Hons) / MEng Mechanical Engineering and Manufacturing​

αν θα έχω μελλοντικά την δυνατότητα να κάνω μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο και γενικά πληροφορίες από άτομα που έχουν φοιτήσει στο μητροπολιτικό (Θετικά και αρνητικά του κολλεγίου).

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!!!!!!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω αυτη την απαισιοδοξια.σε 5 μερες δινεις.συγκεντρωσου διαβασε και ασε αυτες τις περιττες σκεψεις.εσυ τι περιμενεις να σου πουμε στις 12 τη νυχτα?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν καταλαβαινω αυτη την απαισιοδοξια.σε 5 μερες δινεις.συγκεντρωσου διαβασε και ασε αυτες τις περιττες σκεψεις.εσυ τι περιμενεις να σου πουμε στις 12 τη νυχτα?
οτι εισαι η ντροπη του Εβρου. Το παιδι θελει plan b, plan c, ανησυχει για το μελλον του
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
οτι εισαι η ντροπη του Εβρου. Το παιδι θελει plan b, plan c, ανησυχει για το μελλον του
σε 5 μερες δινει.προεξοφλει οτι θα αποτυχει.ισα ισα του δινω κινητρο να διαβασει και αν αποτυχει οπως προεξοφλει το συζηταμε.δηλαδη πας σε εναν πολεμο και προεξοφλεις οτι θα χασεις.λαθος νοοτροπια
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε 5 μερες δινει.προεξοφλει οτι θα αποτυχει.ισα ισα του δινω κινητρο να διαβασει και αν αποτυχει οπως προεξοφλει το συζηταμε.δηλαδη πας σε εναν πολεμο και προεξοφλεις οτι θα χασεις.λαθος νοοτροπια
και τι θα διαβασει σε 5 μερες... οτι διαβασε διαβσε. ας ριξει μια ματια και ο θεος βοηθος
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
και τι θα διαβασει σε 5 μερες... οτι διαβασε διαβσε. ας ριξει μια ματια και ο θεος βοηθος
εγω απλως λεω οτι ειναι λαθος νοοτροπια ολο αυτο και το καταλαβαινει και ο ιδιος
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Όντας μαθητής 3ης λυκείου που σε λίγες μέρες δίνει πανελλήνιες , εξαιτίας πολλών παραγόντων θα έλεγα ότι έχω χάσει τις ελπίδες μου σχετικά με το να φοιτούσα σε σχολή των ονείρων μου ( Μηχανολόγων μηχανικών) .

Γιατί προκαταλαμβάνεις την αποτυχία; Θέλεις μια συνταγή Παπαχρίστ; Θα σου πουν εδώ τα μέλη του φόρουμ. :boxing: :bye2:

Γιατί δεν πας να σπουδάσεις Μηχανικός σε κάποιο Πολυτεχνείο της Ευρώπης;

1623283513718.png
 

Spyro

Νεοφερμένος

Ο Spyro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τα πτυχία των ΑΕΙ της αλλοδαπής που χορηγούν τα κολλέγια στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ ούτε ως ισότιμα και αντίστοιχα ούτε μόνο ως ισότιμα με τα πτυχία αντίστοιχης ειδικότητας των ΑΕΙ της Ελλάδας (δηλαδή δεν πιστοποιείται ακαδημαϊκή ισοτιμία ή ισοτιμία και αντιστοιχία). Αυτό σημαίνει ότι ο κάτοχός τους (που δεν είναι επιπλέον κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ της Ελλάδας ή ισότιμου/ισότιμου και αντίστοιχου τίτλου σπουδών από ΑΕΙ της αλλοδαπής) δεν έχει το δικαίωμα:

1) να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις σε τμήμα ΑΕΙ της Ελλάδας,
2) να φοιτήσει σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών σε ΑΕΙ της Ελλάδας,
3) να εκπονήσει διδακτορική διατριβή σε ΑΕΙ της Ελλάδας.

Οι κάτοχοι αυτών των τίτλων σπουδών μπορούν να αιτηθούν την χορήγηση επαγγελματικής ισοδυναμίας με τα πτυχία αντίστοιχης ειδικότητας των ΑΕΙ της Ελλάδας για την άσκηση νομοθετικά κατοχυρωμένου επαγγέλματος. Η επαγγελματική ισοδυναμία χορηγείται από το Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (Α.Τ.Ε.Ε.Ν.) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
 

Γιώργος.

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν και θα με ενδιέφερε δεν έχω την δυνατότητα κάλυψης των οικονομικών εξόδων

Γιατί προκαταλαμβάνεις την αποτυχία; Θέλεις μια συνταγή Παπαχρίστ; Θα σου πουν εδώ τα μέλη του φόρουμ. :boxing: :bye2:

Γιατί δεν πας να σπουδάσεις Μηχανικός σε κάποιο Πολυτεχνείο της Ευρώπης;

View attachment 82171
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σε 5 μερες δινει.προεξοφλει οτι θα αποτυχει.ισα ισα του δινω κινητρο να διαβασει και αν αποτυχει οπως προεξοφλει το συζηταμε.δηλαδη πας σε εναν πολεμο και προεξοφλεις οτι θα χασεις.λαθος νοοτροπια
Καμία σχέση αγαπητέ μου φίλε , απλά είμαι πραγματιστής και προσπαθώ να βρώ λύση στο πρόβλημά μου...
Ωστόσο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα πτυχία των ΑΕΙ της αλλοδαπής που χορηγούν τα κολλέγια στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ ούτε ως ισότιμα και αντίστοιχα ούτε μόνο ως ισότιμα με τα πτυχία αντίστοιχης ειδικότητας των ΑΕΙ της Ελλάδας (δηλαδή δεν πιστοποιείται ακαδημαϊκή ισοτιμία ή ισοτιμία και αντιστοιχία). Αυτό σημαίνει ότι ο κάτοχός τους (που δεν είναι επιπλέον κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ της Ελλάδας ή ισότιμου/ισότιμου και αντίστοιχου τίτλου σπουδών από ΑΕΙ της αλλοδαπής) δεν έχει το δικαίωμα:

1) να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις σε τμήμα ΑΕΙ της Ελλάδας,
2) να φοιτήσει σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών σε ΑΕΙ της Ελλάδας,
3) να εκπονήσει διδακτορική διατριβή σε ΑΕΙ της Ελλάδας.

Οι κάτοχοι αυτών των τίτλων σπουδών μπορούν να αιτηθούν την χορήγηση επαγγελματικής ισοδυναμίας με τα πτυχία αντίστοιχης ειδικότητας των ΑΕΙ της Ελλάδας για την άσκηση νομοθετικά κατοχυρωμένου επαγγέλματος. Η επαγγελματική ισοδυναμία χορηγείται από το Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (Α.Τ.Ε.Ε.Ν.) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια Σπύρο !!!
Στην περίπτωση που έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τις διαφορές ανάμεσα σε

BEng (Hons) και BEng (Hons) / MEng ;​

 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν και θα με ενδιέφερε δεν έχω την δυνατότητα κάλυψης των οικονομικών εξόδων

Aπό τα λεφτά που θα πετάξεις πάντως σε κάποιο κολέγιο αμφιλεγόμενης επιστημονικής αξίας, ποιο φθηνά θα σου έρθει να σπουδάσεις σε ένα δημόσιο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο καθώς δεν υπάρχουν δίδακτρα σε γενικές γραμμές για τους πολίτες της ΕΕ μόνο αν μιλάμε για Ολλανδία ή Ην.Βασίλειο που είναι με λογική εσόδων για το Πανεπιστήμιο.

Υπάρχει μια παραπληροφόρηση ως συνήθως ότι στο εξωτερικό είναι τα πάντα ακριβά ή ότι χρειάζεσαι πολλά χρήματα για να κάνεις σπουδές γιατί απλά ο κόσμος θεωρεί εξωτερικό μόνο το Ην.Βασίλειο. Πραγματικά ακόμη και σε μια άλλη Ελληνική πόλη να πας για σπουδές πολλές φορές το κόστος σπουδών είναι εκτός προϋπολογισμού οικογένειας, σε σχέση με το εξωτερικό γιατί στο εξωτερικό είναι συγκεκριμένα τα κόστη και υπάρχουν διευκολύνσεις για φοιτητές από χαμηλά εισοδήματα, όπου μεριμνά η φοιτητική ένωση, η ένωση Erasmus κτλ. Κάνω αυτή την παρέμβαση για να σου πω ότι να μην θυσιάζεις τις προοπτικές ή και το επίπεδο σπουδών λόγω μιας όχι και τόσο ρεαλιστικής εικόνας που έχεις για το εξωτερικό. Πάντα υπάρχουν εναλλακτικές και τρόποι για τα πιο ακατόρθωτα πράγματα, αρκεί να ρωτάμε και να το ψάχνουμε να βρούμε την άκρη.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα πτυχία των ΑΕΙ της αλλοδαπής που χορηγούν τα κολλέγια στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ ούτε ως ισότιμα και αντίστοιχα ούτε μόνο ως ισότιμα με τα πτυχία αντίστοιχης ειδικότητας των ΑΕΙ της Ελλάδας (δηλαδή δεν πιστοποιείται ακαδημαϊκή ισοτιμία ή ισοτιμία και αντιστοιχία). Αυτό σημαίνει ότι ο κάτοχός τους (που δεν είναι επιπλέον κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ της Ελλάδας ή ισότιμου/ισότιμου και αντίστοιχου τίτλου σπουδών από ΑΕΙ της αλλοδαπής) δεν έχει το δικαίωμα:

1) να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις σε τμήμα ΑΕΙ της Ελλάδας,
2) να φοιτήσει σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών σε ΑΕΙ της Ελλάδας,
3) να εκπονήσει διδακτορική διατριβή σε ΑΕΙ της Ελλάδας.

Οι κάτοχοι αυτών των τίτλων σπουδών μπορούν να αιτηθούν την χορήγηση επαγγελματικής ισοδυναμίας με τα πτυχία αντίστοιχης ειδικότητας των ΑΕΙ της Ελλάδας για την άσκηση νομοθετικά κατοχυρωμένου επαγγέλματος. Η επαγγελματική ισοδυναμία χορηγείται από το Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (Α.Τ.Ε.Ε.Ν.) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Θέσεις στο δημοσιο με πτυχιο κολλεγιου μπορει να διεκδικήσει?

Επιπλέον είχε αναφέρθεί μέσω του διαδικτύου ότι η Κεραμέως τελικά αναγνώρισε τα κολλέγια? Μήπως τα αναγνώρισε για τις περιπτώσεις στα υπ'αριθμόν που ανέφερες?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Θέσεις στο δημοσιο με πτυχιο κολλεγιου μπορει να διεκδικήσει?

Επιπλέον είχε αναφέρθεί μέσω του διαδικτύου ότι η Κεραμέως τελικά αναγνώρισε τα κολλέγια? Μήπως τα αναγνώρισε για τις περιπτώσεις στα υπ'αριθμόν που ανέφερες?

Μόνο για θέσης διοικητικές και αυτο με μοριοδότηση επιπεδου 5 και όχι 6 που ναι τα ΑΕΙ.
Δηλαδή δε μπορεί κανένας να διεκδικήσει θέση της ειδικότητας του στο δημόσιο από κολλέγιο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο για θέσης διοικητικές και αυτο με μοριοδότηση επιπεδου 5 και όχι 6 που ναι τα ΑΕΙ.
Δηλαδή δε μπορεί κανένας να διεκδικήσει θέση της ειδικότητας του στο δημόσιο από κολλέγιο.
αρα το μονο που εκανε η Κεραμεως ειναι να αναγνωρισει τα Ε.Δ τους. τιποτα παραπανω. που και εκει εχουν θεματα καθως το ΤΕΕ, το οικονομικο επιμελιτηριο δεν τους δεχεται
 

Clary

Νεοφερμένος

Η Clary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου λύσει κάποιες απορίες αν είναι εύκολο.Σε περίπτωση που τελειώνεις πχ εργοθεραπευτης σε ένα κολλεγιο στην Ελλάδα για να εξασκησεις το επάγγελμα πρεπει να εχεις αδεια εξασκησεως επαγγελματος,οποτε αν θέλει χρόνο,χρήμα,διαδικασία για να βγάλεις από το κολλέγιο στο εξωτερικό(πχ αγγλια) δεν μπορείς,οποτε δεν μπορείς να εργαστείς νόμιμα πανω στο αντικειμενο σου.Βεβαια με τον νέο νόμο στην Ελλάδα μπορεις με κάποιες προϋποθέσεις να κάνεις αίτηση και να σε δεχτούν?Υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλεις αδεια και να δουλεψεις εδω η θεωρειται ακατόρθωτο?Επίσης γνωριζει καποιος αν θέλεις να βγεις εξωτερικό, στην Γερμανια για παράδειγμα ,πως εξασκείς το επάγγελμα?Πρέπει να εχεις αδεια εξασκησεως από την χώρα που πήρες το πτυχίο η απλα προσκομεις στην γερμανια δικαιολογητικά αναλυτικά με το πτυχίο σου και βγαζεις εκει, παρακολουθώντας κάποια μαθήματα και κάνοντας κάποιες πρακτικές ισως, αδεια για εργασία πάνω στο αντικείμενο σου?δηλαδη αν καποιος τελειώσει εδω εργοθεραπεια και δεν εχει αδεια μπορει να παει να δουλεψω στη Γερμανία και να βγαλει αδεια εκει που να ισχύει στην χώρα τους.Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρόνο και τις απαντήσεις..
 
Τελευταία επεξεργασία:

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Μόνο για θέσης διοικητικές και αυτο με μοριοδότηση επιπεδου 5 και όχι 6 που ναι τα ΑΕΙ.
Στις αποφάσεις του ΑΤΕΕΝ (πρώην ΣΑΕΠ), αρκετές εκ των οποίων είναι δημοσιευμένες στο internet, η επαγγελματική αντιστοιχία γίνεται με βάση τα πτυχία των Ελληνικών ΑΕΙ. Συνεπώς, τα πτυχία αναγνωρίζονται κανονικά ως επιπέδου 6 (ΠΕ) και όχι 5 (ΔΕ). Το μόνο "πρόβλημα" στους διαγωνισμούς του Δημοσίου για τις θέσεις που είναι αποδεκτά τα πτυχία των κολλεγίων, όπως τις διοικητικές που αναφέρεις κι εσύ, είναι ότι δεν λαμβάνεται υπόψη ο βαθμός πτυχίου (εξαιτίας της μη ακαδημαϊκής αναγνώρισης), οπότε οι απόφοιτοι διαγωνίζονται υποχρεωτικά με βαθμό 5 (άρα μειώνονται οι πιθανότητες να προσληφθούν).

Θέσεις στο δημοσιο με πτυχιο κολλεγιου μπορει να διεκδικήσει?
Ναι, με κάποιες όμως εξαιρέσεις. Παραθέτω το σχετικό χωρίο από την ιστοσελίδα του ΑΤΕΕΝ:
Αποτελέσματα της αναγνώρισης Επαγγελματικής Ισοδυναμίας:
Η αναγνώριση επαγγελματικής ισοδυναμίας τίτλου τυπικής ανώτατης εκπαίδευσης κράτους - μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή τρίτης χώρας με αυτόν που απονέμεται στο πλαίσιο του ημεδαπού εκπαιδευτικού συστήματος, σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 2 του παρόντος, παρέχει στο δικαιούχο τη δυνατότητα να αποκτήσει στην Ελλάδα πρόσβαση και να ασκήσει συγκεκριμένη οικονομική δραστηριότητα ως μισθωτός ή αυτοαπασχολούμενος με τις ίδιες προϋποθέσεις και όρους με τους κατόχους συγκρίσιμων τίτλων του ημεδαπού εκπαιδευτικού συστήματος, εκτός των περιπτώσεων που απαιτούνται αυξημένα ακαδημαϊκά προσόντα και ιδίως για θέσεις καθηγητών Α.Ε.Ι., ερευνητών και ειδικού επιστημονικού προσωπικού.».

αρα το μονο που εκανε η Κεραμεως ειναι να αναγνωρισει τα Ε.Δ τους. τιποτα παραπανω. που και εκει εχουν θεματα καθως το ΤΕΕ, το οικονομικο επιμελιτηριο δεν τους δεχεται
Τα επιμελητήρια εδώ και αρκετά χρόνια, είναι υποχρεωμένα να εγγράφουν τους αποφοίτους στα μητρώα τους, παρόλο που (ακόμα) δεν το κάνουν. Από εκεί και πέρα, όποιος απόφοιτος το επιθυμεί, μπορεί να πετύχει την εγγραφή του κατόπιν προσφυγής του στη Δικαιοσύνη.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις αποφάσεις του ΑΤΕΕΝ (πρώην ΣΑΕΠ), αρκετές εκ των οποίων είναι δημοσιευμένες στο internet, η επαγγελματική αντιστοιχία γίνεται με βάση τα πτυχία των Ελληνικών ΑΕΙ. Το "πρόβλημα" επομένως στους διαγωνισμούς του Δημοσίου δεν είναι αυτό, αλλά το ότι δεν αναγνωρίζεται η βαθμολογία, οπότε οι απόφοιτοι διαγωνίζονται με βαθμό πτυχίου 5.


Ναι, με μερικές εξαιρέσεις. Από την ιστοσελίδα του ΑΤΕΕΝ:



Τα επιμελητήρια εδώ και αρκετά χρόνια, είναι υποχρεωμένα να εγγράφουν τους αποφοίτους στα μητρώα τους, παρόλο που (ακόμα) δεν το κάνουν. Από εκεί και πέρα, όποιος απόφοιτος το επιθυμεί, μπορεί να πετύχει την εγγραφή του κατόπιν προσφυγής του στη Δικαιοσύνη.
Σχετικά με τη τελευταία παραγραφό σου για τα επιμελήτηρια θέλω να αναφέρω τα εξής, μιλώντας για το δικό μου επιμελητήριο.

Ανήκω και είμαι εγεγγραμένος στο Οικονομικό επιμελιτήριο Ελλάδος. ΑΝ είσαι απόφοιτος ΤΕΙ οικονομικης σχολής, δικαιούσαι τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αυτό του Πανεπιστήμιου οικονομικής σχολής, ως προς την άδεια. Αλλά όχι ως προς την εγγραφή. Για να γραφεί ένας απόφοιτος ΤΕΙ οικονομικής σχολής στο οικονομικό επιμελιτήριο και να είναι μέλος του, οφείλει να κάνει μεταπτυχιακό σχετικό με τα οικονομικά.

Στο ΤΕΕ πάλι, ακόμα και 500 μεταπτυχιακα να εχεις, διδακτορικά και βραβειο νομπελ να εχεις και να εισαι αποφοιτος τει μηχανικων δεν εχεις τα ιδια επαγγελματικά δικαιωματα με αυτών του Πολυτεχνείου. Για εγγραφή δεν ξέρω τι παίζει

Άρα δεν είναι αδικία να κάνουν εγγραφή τώρα τα κολλέγια? Τα επιμελιτήρια δεν τα δέχονται και ειδικά το δικό μας επιμελιτήριο, το οικονομικό. Εδώ στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζουν τον αποφοιτο του ΜΙΤ, επειδή οι σπουδές του είναι 3 χρόνια και θα αναγνωρίσουν το κολλέγιο?
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το τι είναι δίκαιο ή άδικο για τον καθένα μας, πρακτικά λίγη σημασία έχει. Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση είναι το τι ορίζει ο νόμος, ο οποίος, ως προς το θέμα της εγγραφής στα επιμελητήρια, λειτουργεί υπέρ των αποφοίτων των κολλεγίων.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Στις αποφάσεις του ΑΤΕΕΝ (πρώην ΣΑΕΠ), αρκετές εκ των οποίων είναι δημοσιευμένες στο internet, η επαγγελματική αντιστοιχία γίνεται με βάση τα πτυχία των Ελληνικών ΑΕΙ. Συνεπώς, τα πτυχία αναγνωρίζονται κανονικά ως επιπέδου 6 (ΠΕ) και όχι 5 (ΔΕ). Το μόνο "πρόβλημα" στους διαγωνισμούς του Δημοσίου για τις θέσεις που είναι αποδεκτά τα πτυχία των κολλεγίων, όπως τις διοικητικές που αναφέρεις κι εσύ, είναι ότι δεν λαμβάνεται υπόψη ο βαθμός πτυχίου (εξαιτίας της μη ακαδημαϊκής αναγνώρισης), οπότε οι απόφοιτοι διαγωνίζονται υποχρεωτικά με βαθμό 5 (άρα μειώνονται οι πιθανότητες να προσληφθούν).

Και εγώ έτσι γνώριζα, αλλά λόγω της μη ακαδημαϊκής εξίσωσης αποκλείονται και από άλλες θέσεις σε σχολεία και σε νοσοκομεία.
Τουλάχιστον αυτο μπορώ να πω για τον κλάδο μου.
Είμαι σε αρκετές σελίδες με νέους αποφοίτους και όταν εγώ υποστήριξα αυτή τη θέση τόσο απόφοιτοι ΑΕΙ όσο και κολλεγίων μου είπαν ότι δεν ισχύει.
Μάλιστα και στους νηπιαγωγούς στην τελευταία προκήρυξη δεν μπορούσαν να συμμετάσχουν άτομα από κολλέγια.

Βέβαια άδεια άσκησεως έχεις κανονικά που αυτο είναι και η ουσία.
Στο δικό μου το κλάδο μπορείς να ιδιωτεύσεις κανονικά.

Με το νόμο βέβαια αυτο ισχύει σε όλες τις σχολές αλλά ....οι φυσικοθεραπευτες πχ είναι κάθετοι ως πόρε την αναγνώριση τον κολλεγίων.
Υπάρχουν άτομα που παλεύουν χρόνια ολόκληρα σε δικαστήρια να αναγνωρίσουν παραϊατρικές σχολές.
Αυτά τα άτομα θα βρουν το δίκιο τους αλλά καλό θα ήταν ένας νέος που σκέφτεται να σπουδάσει σε μια τέτοια σχολή να γνωρίζει τις δυσκολίας.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Μακρυά από κολλέγια .... δεν αναγνωρίζονται ως ΠΕ.
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και εγώ έτσι γνώριζα, αλλά λόγω της μη ακαδημαϊκής εξίσωσης αποκλείονται και από άλλες θέσεις σε σχολεία και σε νοσοκομεία.
Τουλάχιστον αυτο μπορώ να πω για τον κλάδο μου.
Είμαι σε αρκετές σελίδες με νέους αποφοίτους και όταν εγώ υποστήριξα αυτή τη θέση τόσο απόφοιτοι ΑΕΙ όσο και κολλεγίων μου είπαν ότι δεν ισχύει.
Μάλιστα και στους νηπιαγωγούς στην τελευταία προκήρυξη δεν μπορούσαν να συμμετάσχουν άτομα από κολλέγια.

Βέβαια άδεια άσκησεως έχεις κανονικά που αυτο είναι και η ουσία.
Στο δικό μου το κλάδο μπορείς να ιδιωτεύσεις κανονικά.

Με το νόμο βέβαια αυτο ισχύει σε όλες τις σχολές αλλά ....οι φυσικοθεραπευτες πχ είναι κάθετοι ως πόρε την αναγνώριση τον κολλεγίων.
Υπάρχουν άτομα που παλεύουν χρόνια ολόκληρα σε δικαστήρια να αναγνωρίσουν παραϊατρικές σχολές.
Αυτά τα άτομα θα βρουν το δίκιο τους αλλά καλό θα ήταν ένας νέος που σκέφτεται να σπουδάσει σε μια τέτοια σχολή να γνωρίζει τις δυσκολίας.
Το ότι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στις προσλήψεις στο Δημόσιο για ορισμένες κατηγορίες αποφοίτων, είναι γνωστό και ήδη παρέθεσα το σχετικό χωρίο από την ιστοσελίδα του ΑΤΕΕΝ, απαντώντας στο μήνυμα του mNA.
Όλοι οι σύλλογοι/επιμελητήρια είναι κάθετοι αναφορικά με την εγγραφή των αποφοίτων. Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολος ο δρόμος, δεδομένης μάλιστα της αργοπορίας της Δικαιοσύνης, αλλά το αποτέλεσμα μετράει στην τελική. Σίγουρα πάντως οφείλει πριν επιλέξει κανείς να σπουδάσει σε κολλέγιο να τα γνωρίζει αυτά και να γνωρίζει επίσης ότι θα σπαταλήσει επιπλέον χρόνο και χρήμα για να τρέχει στα δικαστήρια, εφόσον φυσικά θελήσει να ασκήσει επάγγελμα που απαιτεί την εγγραφή του στο αντίστοιχο επιμελητήριο (αλλιώς δεν χρειάζεται να ασχοληθεί καν).
Μακρυά από κολλέγια .... δεν αναγνωρίζονται ως ΠΕ.
Ακραία άποψη, που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Τυπικά, όλοι αναγνωρίζονται ως ΠΕ, απλώς κάποιοι δεν μπορούν να δουλέψουν στο Δημόσιο εξαιτίας της μη ύπαρξης ακαδημαϊκής αναγνώρισης. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι το ίδιο, αλλά καλό είναι να λέμε την ακριβή αιτία. Πρέπει ακόμη να επισημανθεί, πως υπάρχουν πολλοί άλλοι απόφοιτοι, που έχουν κανονικότατα πρόσβαση στο Δημόσιο (π.χ. σε διοικητικές θέσεις/οικονομικών/πληροφορικής, κ.ά.). Εξαρτάται πάντα από το επάγγελμα που θέλει να κάνει κάποιος, συνεπώς δεν υπάρχει μια απάντηση για όλες τις περιπτώσεις. Γι' αυτό, το πιο απλό πράγμα που μπορεί να κάνει ο υποψήφιος πριν επιλέξει να σπουδάσει σε κάποιο κολλέγιο, είναι να κοιτάξει προηγούμενες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ, προκειμένου να δει αν θα μπορέσει -αναλόγως του αντικειμένου των σπουδών του- να δουλέψει στο Δημόσιο (εφόσον βέβαια τον ενδιαφέρει να εργαστεί εκεί).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top