Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Chrisalltheway

Νεοφερμένος

Ο Chrisalltheway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Γραφείο εννοείς...οι ψυχολόγοι δεν είναι γιατροί ! Ναι μπορείς !
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδια,μακρια απο κολλεγια την μια στιγμη σου δινουν δικαιωματα και την επομενη,στα παιρνουν πισω. Πανελληνιες,ιεκ και γενικα ιδρυματα οπου δεν εχουν κολληματα τα 10 χιλιαρικια τα κλαιμε ακομα μιλα παθουσα κατι ξερω. Προτιμηστε να ξαναδωσετε η να ακολουθησετε ενα ιεκ κτλπ,δεν φανταζεστε ποσα κολληματα υπαρχουν για αναγνωριση,να δουλεψεις κτλπ. Ελπιζω να βοηθησω τον κοσμακι να μην βρεθει σε αυτη την απατη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Παιδια,μακρια απο κολλεγια την μια στιγμη σου δινουν δικαιωματα και την επομενη,στα παιρνουν πισω. Πανελληνιες,ιεκ και γενικα ιδρυματα οπου δεν εχουν κολληματα τα 10 χιλιαρικια τα κλαιμε ακομα μιλα παθουσα κατι ξερω. Προτιμηστε να ξαναδωσετε η να ακολουθησετε ενα ιεκ κτλπ,δεν φανταζεστε ποσα κολληματα υπαρχουν για αναγνωριση,να δουλεψεις κτλπ. Ελπιζω να βοηθησω τον κοσμακι να μην βρεθει σε αυτη την απατη
Πηνελοπη απο ποια σχολη προερχεται η κακη σου εμπειρια? Αμα θες λες.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Πηνελοπη απο ποια σχολη προερχεται η κακη σου εμπειρια? Αμα θες λες.

δεν θελω να κατηγορησω,ολα πρεπει να νε το ιδιο ολα,αφου οι νομοι περι κολλεγιων ισχυουν παντου. Μπορει να υπαρχουν παιδια που δουλευουν δε το γνωριζω,παντως αμα το ψαξετε σχεδον παντου θα βρειτε κολληματα,αφου πιανετε σαν βοηθος κτλπ.αυτο αν θελετε να ακολουθησετε αυτο το μονοπατι,μην αρκεστειτε στα λογια του συμβουλου στο εκαστοτε κολλεγιο. Ψαξτε το διαφορετικα απο όλες τις πλευες
 

isabela

Νεοφερμένος

Η isabela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,

ήθελα να ρωτήσω αν τώρα με το νέο νομοσχέδιο, το πτυχίο προσχολικής εκπαίδευσης από το Μητροπολιτικό Κολλέγιο θα είναι ισότιμο με το αντίστοιχο των Ελληνικών ΑΕΙ. Γιατί αν ρωτήσω εκεί, θα μου πουν ότι είναι, αλλά θέλω μία σίγουρη γνώμη. Ή αν ξέρετε που θα μπορούσα να ρωτήσω, πχ σε κάποιον δικηγόρο, υπουργείο κλπ

Ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Γεια σας,

ήθελα να ρωτήσω αν τώρα με το νέο νομοσχέδιο, το πτυχίο προσχολικής εκπαίδευσης από το Μητροπολιτικό Κολλέγιο θα είναι ισότιμο με το αντίστοιχο των Ελληνικών ΑΕΙ. Γιατί αν ρωτήσω εκεί, θα μου πουν ότι είναι, αλλά θέλω μία σίγουρη γνώμη. Ή αν ξέρετε που θα μπορούσα να ρωτήσω, πχ σε κάποιον δικηγόρο, υπουργείο κλπ

Ευχαριστώ
Η λεξη ισοτιμο ειναι περιεργη λεξη.
Στην συνείδηση της κοινωνιας δεν προκειται να υπαρξει ισοτιμηση αν τα κολλεγια δεν προσφερουν ιδιο και καλυτερο προγραμμα σπουδων με τα ΑΕΙ.
Για την περιπτωση σου προσφατα η κεραμεως περασε τροπολογια στο νοοσχεδιο που ψηφίστηκε περι προσληψης κολλεγιων στο δημοσιο.
Εσυ με το πτυχιο που αναφερεις θα μπορεις να προσληφθεις στο δημοσιο ,δυσκολα ομως γιατι θα εχεις βαθμο πτυχιου 5.
Θα μπορεις να ανοιξεις δικο σου παιδικο σταθμο
και φυσικα θα μπορεις να προσληφθεις σε παιδικο σταθμο ως υπαλληλος , εκει δεν πολυ θελει πτυχιο.
Προσφατα κοιτουσα τον εξοπλισμο εργαστηριου μηχανολογων
Το μητροπολιτικο προεβαλε ενα κινητηρα αυτοκινητου ωραια βαμενο να τον εξεταζουν μερικα παιδια
Ενα αει εδειχνε τα δικα του οργανα που χρειαζονται 2 γηπεδα μπασκετ να τα αναπτυξεις.
Τι ισοδυναμία να συγκρινεις?
Βεβαια εσυ δεν εχεις κινητηρες και τορνους... οτι θελεις ,ειναι στο μυαλο σου και στον πινακα, οποτε ισως ειναι καλυτερα
 
Τελευταία επεξεργασία:

kallikd

Νεοφερμένος

Η kallikd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Επειδή κι εμένα με απασχολεί το θέμα των κολλεγίων και το ψάχνω για την κόρη μου. Θα ήθελα να αναφέρω σχετικά. Πήρα τηλεφωνο στο ΑΤΕΕΝ και ρώτησα για το αν πρεπει κάποιος αποφοιτος κολλεγίου 4ετούς προγράμματος να δώσει γραπτές εξετάσεις για να λάβει την ισοδυναμία και μου απάντησε ότι εξετάζεται η αίτηση κατά περίπτωση ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών του κολλεγίου και ότι δεν έχουν σημασία τα έτη φοίτησης. Και γίνομαι πιο συγκεκριμένη..για ανάγνωριση του πτυχίου στη διαιτολογια από το Μητροπολιτικό. Η απάντηση: θα πρέπει να κάνει αίτηση και θα εξεταστεί. Ρωτάω: Ή δεν έχει κάνει κανένας αίτηση για ισοδυναμία γι αυτό το πτυχιο ή δεν ξέρουν το πρόγραμμα σπουδων του συγκεκριμένου ;;;:confused:
Δεν έχει αποφοιτήσει κανένας από αυτό το κολλέγιο; Λέμε τώρα...
Ακούω απόψεις..
Ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Επειδή κι εμένα με απασχολεί το θέμα των κολλεγίων και το ψάχνω για την κόρη μου. Θα ήθελα να αναφέρω σχετικά. Πήρα τηλεφωνο στο ΑΤΕΕΝ και ρώτησα για το αν πρεπει κάποιος αποφοιτος κολλεγίου 4ετούς προγράμματος να δώσει γραπτές εξετάσεις για να λάβει την ισοδυναμία και μου απάντησε ότι εξετάζεται η αίτηση κατά περίπτωση ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών του κολλεγίου και ότι δεν έχουν σημασία τα έτη φοίτησης. Και γίνομαι πιο συγκεκριμένη..για ανάγνωριση του πτυχίου στη διαιτολογια από το Μητροπολιτικό. Η απάντηση: θα πρέπει να κάνει αίτηση και θα εξεταστεί. Ρωτάω: Ή δεν έχει κάνει κανένας αίτηση για ισοδυναμία γι αυτό το πτυχιο ή δεν ξέρουν το πρόγραμμα σπουδων του συγκεκριμένου ;;;:confused:
Δεν έχει αποφοιτήσει κανένας από αυτό το κολλέγιο; Λέμε τώρα...
Ακούω απόψεις..
Ευχαριστώ
υπαρχει και αυτη η περιπτωση και εχει δημοσιευτει
το ατεεν ζηταει παραπανω μαθηματα για να δωσει επαγγελματικη ισσοδυναμια
οι αποφοιτοι πανε στα πανεπιστημια να κανουν τα μαθημτα αυτα αλλα τα πανεπιστημια δεν τους δεχονται και αρχιζει ενας παραξενος κυκλος
 

kallikd

Νεοφερμένος

Η kallikd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι το έχω διαβάσει αυτό. Ας πούνε όμως αυτά τα πτυχία θέλουν γραπτές εξετάσεις αυτά δε θελουν. Να ελέγξουν τα προγράμματα και να βγάλουν μια απόφαση. Ναι θα μου πείτε τώρα σε ποιο συννεφάκι ζεις...Τι να πω;;; Όλα γίνονται για κάποιο λόγο δυστυχώς 😉😉
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Ναι το έχω διαβάσει αυτό. Ας πούνε όμως αυτά τα πτυχία θέλουν γραπτές εξετάσεις αυτά δε θελουν. Να ελέγξουν τα προγράμματα και να βγάλουν μια απόφαση. Ναι θα μου πείτε τώρα σε ποιο συννεφάκι ζεις...Τι να πω;;; Όλα γίνονται για κάποιο λόγο δυστυχώς 😉😉
Οχι αυτο δεν προκειτε να γινει διοτι τα κολεγια ειναι εκτος συνταγματος και δεν προκειτε να ελεγχουν απο καποια επιτροπη τυπου εθαεε για το προγμαμμα σπουδων τους.
Ειχε ερωτηθει αναλογα η κεραμεως πριν 2 χρονια και ειχε πει ...εγω τι δουλεια εχω ,αυτο ειναι ευθυνη των πανεπιστημιων εξωτερικου που δινουν το φραντζαϊς
 
Τελευταία επεξεργασία:

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η ταπεινή μου γνώμη και το λέω με όλο τον σεβασμό είναι για διατροφολογία καλύτερα σε δημόσιο πανεπιστήμιο μέσα απο πανελλαδικες εξετάσεις. Το λέω γιατι υπάρχουν πολλές γκρίζες ζώνες σε μερικά πράγματα ακόμα και στην ονομασία του τίτλού. Στο δημόσιο ΑΕΙ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, σε κολλέγια δεν ξέρεις τι μπορει να συμβεί. Είναι απλά η γνώμη μου.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Η ταπεινή μου γνώμη και το λέω με όλο τον σεβασμό είναι για διατροφολογία καλύτερα σε δημόσιο πανεπιστήμιο μέσα απο πανελλαδικες εξετάσεις. Το λέω γιατι υπάρχουν πολλές γκρίζες ζώνες σε μερικά πράγματα ακόμα και στην ονομασία του τίτλού. Στο δημόσιο ΑΕΙ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, σε κολλέγια δεν ξέρεις τι μπορει να φέρει κ κάθε κυβέρνηση. Είναι απλά η γνώμη μου.
Γενικα,οτι και να σπουδασεις καλυτερα απο αει. Τα κολλεγιο παντοτε αμφισβητουνται
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Συνεχεια γίνονται αλλαγές και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, ενώ σε ένα δημόσιο ΑΕΙ έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο. Πολλά τα λεφτά για ένα πτυχίο με αβεβαιότητα και γκρίζες ζώνες.
 

MarizaT

Νεοφερμένος

Η MarizaT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Θα χρειαστώ κάποιες πληροφορίες σχετικά με το τμήμα νοσηλευτικής του Μητροπολιτικού κολεγίου Αθηνών. Το ορισμένο πτυχίο αναγνωρίζεται στο εξωτερικό; Έχοντας το συγκεκριμένο πτυχίο μπορεί κάποιος να εργαστεί σε κάποια Ευρωπαική χώρα ή είναι άδικος κόπος; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα χρειαστώ κάποιες πληροφορίες σχετικά με το τμήμα νοσηλευτικής του Μητροπολιτικού κολεγίου Αθηνών. Το ορισμένο πτυχίο αναγνωρίζεται στο εξωτερικό; Έχοντας το συγκεκριμένο πτυχίο μπορεί κάποιος να εργαστεί σε κάποια Ευρωπαική χώρα ή είναι άδικος κόπος; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εχω απαντησει και παλαιοτερα καθως εχω εμπειρια. Για να μην κουραζεστε ρωτηστε τον εκαστοτε συλλογο αν σας δεχονται,γιατι εκει θα σας πουνε ψεματα. Οτιδηποτε ιατρικο εχει θεμα,καλυτερα πηγαινε ιεκ που εχεις απορρόφηση
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα χρειαστώ κάποιες πληροφορίες σχετικά με το τμήμα νοσηλευτικής του Μητροπολιτικού κολεγίου Αθηνών. Το ορισμένο πτυχίο αναγνωρίζεται στο εξωτερικό; Έχοντας το συγκεκριμένο πτυχίο μπορεί κάποιος να εργαστεί σε κάποια Ευρωπαική χώρα ή είναι άδικος κόπος; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ρώτα τον ιατρικό σύλλογο της εκάστοτε περιφέρειας/χώρας στην οποία αναφέρεσαι. Κάθε χώρα έχει διαφορετικό ταβάνι.
 

George35

Νεοφερμένος

Ο George35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Διαβασα διαφορα σχόλια από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η γνώμη μου είναι να σπουδασετε σε κάποιο κολέγιο εαν έχετε εξαντλήσει επιλογες και δυνατότητες να σπουδασετε σε μια δημόσια σχολη μέσω των πανελληνίων.

Εαν τώρα αυτές οι δυνατότητες εξαντλήθηκαν η δεν έχετε ελπίδα να περάσετε. Τότε να εξετάσετε εάν το επάγγελμα που θέλετε να σπουδασετε και να ακολουθήσετε αποτελεί νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα, δηλαδή, απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος η αναγγελία έναρξης από επιμελητήριο που είναι ΝΠΙΔ η κάποια δημόσια υπηρεσία πχ περιφέρεια ώστε να εργαστείτε ως μισθωτοί ως ελεύθεροι επαγγελματίες η ως δημόσιοι υπάλληλοι.

Σε αυτές τις περιπτώσεις επαγγελμάτων μπορεί να μην γίνονται δεκτα πτυχία κολεγίων με βάση τον νόμο οπότε μπαίνει ταφόπλακα, χαρακτηριστικό είναι το επάγγελμα του μηχανικού που είναι πρακτικά κλειστό επάγγελμα.

Κατά τα άλλα, αν υπάρχουν τέτοια προβλήματα καλύτερα να κοιτάξετε να πάτε στο εξωτερικό.
 

NikNik1995

Νεοφερμένος

Ο NikNik1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
μακάρια από το μητροπολιτικο ειναι φολα σε κόβουν επίτηδες με πολύ χαζές δικαιολογίες για να πάρουν τα 30 ευρο στην καλύτερη αν δεν σε κόψουν για να ξανακάνεις την χρονιά είμαι παθόν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συνεχεια γίνονται αλλαγές και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, ενώ σε ένα δημόσιο ΑΕΙ έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο. Πολλά τα λεφτά για ένα πτυχίο με αβεβαιότητα και γκρίζες ζώνες.
ναι φιλέ αλλά ολοι δεν έχουν την ευκαιρία να περάσουν και να κάνουν το όνειρο τους πραγματικότητα ειδικά έτσι όπως έγιναν με την ΕΒΕ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα παιδιά!

Όντας μαθητής 3ης λυκείου που σε λίγες μέρες δίνει πανελλήνιες , εξαιτίας πολλών παραγόντων θα έλεγα ότι έχω χάσει τις ελπίδες μου σχετικά με το να φοιτούσα σε σχολή των ονείρων μου ( Μηχανολόγων μηχανικών) .

Έχοντας διαβάσει τόσα πολλά άρθρα, ΦΕΚ κτλ δηλώνω μπερδεμένος :swoon2: .

Αρχικά θα ήθελα να μάθω τι πραγματικά ισχύει σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα, αν αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ το πτυχίο

BEng (Hons) / MEng Mechanical Engineering and Manufacturing​

αν θα έχω μελλοντικά την δυνατότητα να κάνω μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο και γενικά πληροφορίες από άτομα που έχουν φοιτήσει στο μητροπολιτικό (Θετικά και αρνητικά του κολλεγίου).

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!!!!!!
μακριά είμαι παθόν από το πρόγραμμα σε κόβουν με χαζές δικαιολογίες μην ασχοληθείς καν με το μητροπολιτικο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top