Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Θεοδώρα 81

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα 81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εάν κάποιος έχει Bachelor από κολλέγιο σίγουρα δεν γίνεται δεκτός στα δημόσια πανεπιστήμια ,οπότε το κολλέγιο είναι μονόδρομος .
Για διδακτορικό δεν το έχω ψάξει αλλά το μεταπτυχιακό επιβάλεται γιατί το Bachelor είναι 3 έτη ,ενώ το πρώτο πτυχίο στο δημόσιο πανεπιστήμιο είναι 4.
 

MachineGun

Νεοφερμένος

Ο MachineGun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κοίτα τα πτυχία των κολλεγίων και ιεκ δεν έχουν καμία σχέση με των πανεπιστημιων...διότι δεν είναι πτυχιο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλά μεταδευτεροβαθμιας δηλαδή σαν να κάνεις μια τάξη μετά την Τρίτη λυκειου....επομένως αν πας στο εξωτερικό δεν κοιτάνε αν το πτυχίο σου είναι αγγλικό η ελληνικό αλλά τι λογής πτυχιο είναι...σαφώς αν έχουν να διαλέξουν ανάμεσα σε μια πτυχιουχο Κολλεγίου και πανεπιστημίου είναι προφανές ότι θα διαλέξουν αυτή του Πανεπιστημίου

τι λές...? καταλαβαίνεις ότι λές μόνο ανακρίβειες?
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
τι λές...? καταλαβαίνεις ότι λές μόνο ανακρίβειες?

Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει είναι ότι κάποια από τα πτυχία των κολλεγίων (όχι όλα) και όλες οι πιστοποιήσεις από τα ΙΕΚ εμπίπτουν στο επίπεδο σπουδών 5 (μεταλυκειακή κατάρτιση/εκπαίδευση) και όχι στο 6 στο οποίο εμπίπτουν όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια.
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο MachineGun, όντως γράφτηκαν ορισμένες ανακρίβειες. Η τυπική ισχύς του πτυχίου που παίρνει κάποιος από ένα κολλέγιο, είναι ακριβώς η ίδια με το να σπούδαζε απευθείας στο ίδιο τμήμα του συνεργαζόμενου πανεπιστημίου του εξωτερικού. Κι αυτό συμβαίνει, διότι δεν δίνει το ίδιο το κολλέγιο ένα δικό του πτυχίο (ούτε καν αναγράφεται η ονομασία του κολλεγίου πάνω στο πτυχίο), αλλά δίνει ακριβώς το ίδιο πτυχίο που θα χορηγούσε το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Αντίθετα, τα ΙΕΚ δεν συνεργάζονται με κάποιο πανεπιστήμιο, αλλά χορηγούν απλώς ένα δικό τους δίπλωμα (όχι πτυχίο). Συνεπώς, το επίπεδο των πτυχίων που δίνουν τα κολλέγια είναι 6 και όχι 5. Γι' αυτό εξάλλου και το ΑΤΕΕΝ (πρώην ΣΑΕΠ) αναγνωρίζει τα πτυχία των κολλεγίων (αλλά όχι των IEK) ως επαγγελματικώς ισοδύναμα με τα πτυχία των ελληνικών δημοσίων πανεπιστημίων.
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδια σας παρακαλώ πειτε μου τη γνώμη σας
Ο γιος μου εχει περασει στο Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακων Συστηματων στη Σαμο Πανεπιστήμιο Αιγαίου το οποίο εχει παρα πολή καλή φήμη ενω οι καθηγητες εχουν διδακτορικα απο εξωτερικό
Ενδιαφερεται πολυ για το συγκεκριμένο τμήμα και γενικα για πληροφορική
Παρόλα αυτα δυστυχώς δεν θελει να φυγει απο Αθήνα
Μάλλον δεν καιγεται να ξαναδώσει...
Και σκέφτομαι για καλό αξοπιστο κολλεγιο στον τομεα της πληροφορικής.πx Deree (Αμερικανικο κολλεγιο) ή μητροπολιτικο
Διαβασα σχεδον ολο το θεμα αλλα οι γνώμες δυστυχώς σε διαφορετικές κατευθύνσεις
Εαν ομως δεν έχει επαγγελματικα δικαιωματα ή δεν μπορει να κανει μεταπτυχιακο ή να χασει χρόνο να βρούμε αλλες λύσεις

Σας ευχαριστώ θερμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παιδια σας παρακαλώ πειτε μου τη γνώμη σας
Ο γιος μου εχει περασει στο Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακων Συστηματων στη Σαμο Πανεπιστήμιο Αιγαίου το οποίο εχει παρα πολή καλή φήμη ενω οι καθηγητες εχουν διδακτορικα απο εξωτερικό
Ενδιαφερεται πολυ για το συγκεκριμένο τμήμα και γενικα για πληροφορική
Παρόλα αυτα δυστυχώς δεν θελει να φυγει απο Αθήνα
Μάλλον δεν καιγεται να ξαναδώσει...
Και σκέφτομαι για καλό αξοπιστο κολλεγιο στον τομεα της πληροφορικής.πx Deree (Αμερικανικο κολλεγιο) ή μητροπολιτικο
Διαβασα σχεδον ολο το θεμα αλλα οι γνώμες δυστυχώς σε διαφορετικές κατευθύνσεις
Εαν ομως δεν έχει επαγγελματικα δικαιωματα ή δεν μπορει να κανει μεταπτυχιακο ή να χασει χρόνο να βρούμε αλλες λύσεις

Σας ευχαριστώ θερμα

Μεταπτυχιακό ως απόφοιτος Κολλεγίου μπορεί να κάνει σε Κολλέγιο σίγουρα.Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα γίνει δεκτός σε Μεπταπτυχιακό Δημόσιων ΑΕΙ και κατά πόσο θα μοριοδοτείται το Πτυχίο- Μεταπτυχιακό του στο ΑΣΕΠ.

Πρίν λίγα χρόνια θα σας έλεγα προτιμότερο να πάει Σάμο ή να ξαναδώσει εξετάσεις ή μετεγγραφή αν μπορεί και σε καμία περίπτωση όχι Κολλέγιο.

Τώρα όμως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.
 

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για τα τμήματα μηχανικών σε δύο κολλέγια το Μητροπολιτικό και το Mediterranean
Θέλω την γνώμη σας; Ποιό είναι καλύτερο; Μπορεί να αντίστοιχίσεις το πτυχίο σου στην Ελλάδα με τα πολυτεχνεία;Αξίζει τον κόπο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση από γνωστούς που σπούδασαν εκεί πως η Πληροφορική στο Μητροπολιτικό είναι πολύ εύκολη. Βέβαια δεν σπούδασα εγώ ο ίδιος εκεί για να ξέρω πόσο ισχύει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το HND (Higher National Diploma), είναι 2 χρόνια. Είναι κάτι σαν το ΙΕΚ στην Αγγλία.
Το Bachelor είναι 4 χρόνια

Το Bachelor είναι 3 χρόνια σε πολλά Κολλέγια και Πανεπιστήμια Εξωτερικού. Επιπλέον το ΙΕΚ είναι επίπεδο 5 το Bachelor επίπεδο 6 το Master επίπεδο 7 και το PhD επίπεδο 8.
 

iakovos tz.

Νεοφερμένος

Ο iakovos tz. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημέρα ,
ενδιαφέρομαι για ένα Master στο
Μητροπολιτικό Κολλέγιο και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος , αν τα πτυχία απο ιδιωτικά κολλέγια και συγκεκριμένα απο το μητροπολιτικό έχουν απήχηση στην αγορά εργασίας . Σαφώς και είναι ανώτερα τα πτυχία απο τα δημόσια ιδρύματα ή του εξωτερικού , αλλά στην παρούσα φάση δεν είναι εφικτή η παρακολούθηση σε αυτά .
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
καλημέρα ,
ενδιαφέρομαι για ένα Master στο
Μητροπολιτικό Κολλέγιο και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος , αν τα πτυχία απο ιδιωτικά κολλέγια και συγκεκριμένα απο το μητροπολιτικό έχουν απήχηση στην αγορά εργασίας . Σαφώς και είναι ανώτερα τα πτυχία απο τα δημόσια ιδρύματα ή του εξωτερικού , αλλά στην παρούσα φάση δεν είναι εφικτή η παρακολούθηση σε αυτά .

Τσέκαρε το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο ένα Δημόσιο ΑΕΙ της Ελλάδας.

Γιατί δεν είναι εφικτή η παρακολούθηση ;

Εμενα πιο εύκολο μου φαίνεται να πας στο ΕΑΠ από ότι σε Κολλέγιο.
 

dionisis

Νεοφερμένος

Ο dionisis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία, Ενδιαφέρομαι για το τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών , αν υπάρχει κάποιος/α που το έχει τελειώσει ή σπουδάζει θα χαρώ πολύ να με βοηθήσει όσο αφορά το επίπεδο των σπουδών και αν μπορεί κάποιος που εργάζεται να ανταποκριθεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία, Ενδιαφέρομαι για το τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών , αν υπάρχει κάποιος/α που το έχει τελειώσει ή σπουδάζει θα χαρώ πολύ να με βοηθήσει όσο αφορά το επίπεδο των σπουδών και αν μπορεί κάποιος που εργάζεται να ανταποκριθεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
τα βιοιατρικα του παδα εννοεις?
 

dionisis

Νεοφερμένος

Ο dionisis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όχι , αναφέρομαι στο προπτυχιακό πρόγραμμα ( BSc (Hons) Biomedical Sciences Βιοϊατρικές Επιστήμες)
που έχει το Μητροπολιτικό Κολλέγιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Όχι , αναφέρομαι στο προπτυχιακό πρόγραμμα ( BSc (Hons) Biomedical Sciences Βιοϊατρικές Επιστήμες)
που έχει το Μητροπολιτικό Κολλέγιο.
Δεν ξερω να σου πω για αυτο
Να πω μονο οτι η ακτινοθεραπεια και τα ιατρικα εργαστηρια θελουν ειδικη αδειοδότηση για να εργαστεις.
 

dionisis

Νεοφερμένος

Ο dionisis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι το έχω διαβάσει το ΠΔ, σε ευχαριστώ πάντως που το ανέφερες.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως επηρεάζονται τα πτυχία των Κολεγίων ως προς την αναγνώρισή τους στην Ελλάδα έπειτα από το Brexit, μια που το 99% (αν όχι όλα) των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων είναι Βρετανικά...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως επηρεάζονται τα πτυχία των Κολεγίων ως προς την αναγνώρισή τους στην Ελλάδα έπειτα από το Brexit, μια που το 99% (αν όχι όλα) των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων είναι Βρετανικά...
Ειναι μεγαλη επιχειρηση η εκπαιδευση στην Βρετανια , δεν νομιζω να το αφησει ετσι ,θα προχωρησει πιθανων σε διμερείς συμφωνιες οπου απαιτείται. Σε αυτα οι αγγλοι ειναι μανουλες. Ειδικα τωρα που αυξανει τα διδακτρα απο 9000 σε 25000 λιρες.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
α)Ειναι μεγαλη επιχειρηση η εκπαιδευση στην Βρετανια , δεν νομιζω να το αφησει ετσι ,θα προχωρησει πιθανων σε διμερείς συμφωνιες οπου απαιτείται. Σε αυτα οι αγγλοι ειναι μανουλες. β)Ειδικα τωρα που αυξανει τα διδακτρα απο 9000 σε 25000 λιρες.
α)Μεγάλη επιχείρηση πάντα ήταν, δε μιλάμε γι' αυτό όμως τώρα αλλά για τη Μπανανία η οποία ανέκαθεν έκανε ό,τι μπορούσε να μπλοκάρει την ακαδημαϊκή κι επαγγελματική (κυρίως) αναγνώριση αυτών των πτυχίων για ευνόητους λόγους (και μέχρι το 2010 τα κατάφερνε με ευκολία)...το μοναδικό και ισχυρό "πάτημα" που είχαν αυτοί οι πτυχιούχοι από το 2010 και μετά ήταν η εναρμόνιση της Ελλάδας με την κοινοτική οδηγία της Ε.Ε. για την ελεύθερη μεταφορά επαγγελματικών προσόντων μεταξύ των κρατών μελών, όπου και πάλι η Ελλάδα κέρδιζε συνεχώς χρόνο κάνοντας τα στραβά μάτια, καθυστερώντας τις διαδικασίες κ.λπ.
Αν αυτή η οδηγία πάψει να ισχύει για τη Μεγάλη Βρετανία (μια που δεν είναι πια μέλος της Ε.Ε.) θεωρώ πως αυτοί οι πτυχιούχοι δε θα έχουν καμία τύχη από εδώ και πέρα, οποιαδήποτε διμερής συμφωνία κι αν προκύψει απλά θα αγνοηθεί από το Ελληνικό κράτος, για ευνόητους και πάλι λόγους...
Μήπως π.χ. τελικά το Φ.Ε.Κ. που έβγαλαν τις προάλλες για κάποιες ειδικότητες μηχανικών ήταν άνευ ουσίας;;)

β)Αν προκύψει ανάλογη αύξηση και στα δίδακτρα των Κολεγίων (που δεν το νομίζω) ποιος Έλληνας θα πάει να σπουδάσει εκεί;
Εμενα πιο εύκολο μου φαίνεται να πας στο ΕΑΠ από ότι σε Κολλέγιο.
Δεν υπάρχει ευκολότερος τρόπος να πάρει κανείς πτυχίο στην Ελλάδα από το να πάει σ' ένα Κολέγιο...στο Ε.Α.Π. θα φτύσει αίμα για ν' αποφοιτήσει και μάλλον θα του βγει και ακριβότερο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

dionisis

Νεοφερμένος

Ο dionisis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλό το ΕΑΠ, τα προπτυχιακά του προσωπικά δεν με ελκύουν για αυτό στρέφομαι και σε Κολλέγια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top