Γνώμες για το πιστοποιητικό Αγγλικών NOCN (National Open College Network)

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σήμερα εξετάστηκα στις computer based και το reading το έχω περάσει σίγουρα με merit ή distinction.

Στο listening δεν ξέρω γιατί το τελευταίο conversation στο part 3 το άκουσα μια φορά αντί για δύο (που είναι κανονικά) καθώς δεν με έφτασε ο χρόνος. Νόμιζα πως δεν υπήρχε χρόνος και απλά έβαζα το soundtrack να παίξει, και πάλι καλά που πρόλαβα και άκουσα τo τελευταίο conversation έστω μια φορά.

Τα κατάφερα τελικά και το πήρα με Merit το Lower στο NOCN.Οσο και να είναι εύκολο, εγώ το χάρηκα.

Listening Pass
Reading Distinction
Speaking Pass
Writing Distinction

Overall Merit
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεις Cambridge με NOCN. Το μόνο τους κοινό είναι η χώρα προέλευσης.

Όσο για το 48% στο είχα πει και δεν με πίστευες. Φαντάζομαι τώρα με πιστεύεις.

Κανείς δεν κόβεται στα προφορικά των τριτοκλασάτων πιστοποιητικών. Εδώ σχεδόν κανείς δεν κόβεται στο Michigan, σιγά μην σε κόψουν στο NOCN :laugh:

FUN FACT: Fail στα προφορικά του ECCE παίρνει ένα ποσοστό της τάξης του 2%, Borderline Fail ένα 8%.... εντάξει, αν στο ECCE κόβεται ο ένας στους 10, δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως στο LRN ή στο NOCN κόβονται περισσότεροι, ε;


Με αυτά που έγραφες με έκανες να είμαι ήρεμος κατά την εξέταση των προφορικών παρόλα αυτά τα προφορικά τα πέρασα με pass...δεν μου ήταν τόσο εύκολα...και αν εξεταζόμουν στα προφορικά του NOCN για C1,C2 θα ήταν πιο δύσκολα.

Οντως είναι 48 % η βάση αλλά με μια διαφορά, τα sections δεν συμψηφίζονται ! Επιτρέπονται εώς 3 marks κάτω από την βάση σε ένα από τα τέσσερα sections.....αν κάποιος έχει 48 % overall και 2 sections κάτω από την βάση (near pass) , κόβεται !
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Έχει δώσει κανείς NOCN C1, C2 να μας πει πως του φάνηκε;

@Nina-nana Τι πιστεύεις; Επιπέδου KET το NOCN C2 ;

Κάθισα και έκανα Mock Test για το επίπεδο C1, το οποίο αφορούσε το Reading των θεμάτων Μαϊου 2020 που βρήκα από εδώ https://www.examsesol.gr/EL/PAST-PAPERS/PAST-PAPERS-6.html# και μου φάνηκαν πανεύκολα.

Δίνεται μιλάμε χρόνος 75 λεπτά και εγώ έκανα γύρω στα 35-40 λεπτά και έπιασα 24/31 ερωτήσεις σωστές κάτι που σημαίνει πως χωρίς καθόλου προετοιμασία για το C1 θα το πέρναγα το Reading.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως θα πέρναγα το speaking ή και το listening αν και θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή και το listening.

Μετανιώνω που δεν έδωσα για C1.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
H πιστοποίηση αγγλικών NOCN εφαρμόζεται και στην Ιταλία ! και όχι μόνο στην Ελλαδίτσα.



Απλά για να ξέρετε, αλλάζει η νομοθεσία πλέον και τα πιστοποιητικά δεν θα μοριοδοτούνται πια στα πλαίσια του ΑΣΕΠ, αλλά θα γίνονται εξετάσεις αγγλικών και θα περνάνε οι καλύτεροι. Και αν οι εξετάσεις είναι σαν των Πανελληνίων.... καλή τύχη....

Επειδή λοιπόν λένε πως αλλάζει και λογικά θα εφαρμοστεί από το 2022 γι'αυτό δεν δίνω NOCN C2 διαφορετικά θα είχα κινήσει ήδη τις διαδικασίες για να δώσω.

Το NOCN B2 είναι περίπου στο επίπεδο του πιστοποιητικού KET που είναι Α2+

Καμία σχέση.Εκανα από περιέργεια mock test το ΚΕΤ του Cambridge και το λεξιλόγιο είναι εξαιρετικά απλοϊκό επιπέδου νηπιαγωγείου.

Επιπλέον σου ζητάει το ΚΕΤ να γράψεις έκθεση 25 και 35 λέξεις το λιγότερο και το NOCN 100 λέξεις το λιγότερο σε formal και 150 λέξεις το λιγότερο σε informal.Τι συγκρίνουμε τώρα !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πρός @Nina-nana και άλλους.......το έμαθα σήμερα.

To NOCN C2 Proficiency είναι στην επίσημη λίστα του UCAS για εισαγωγή στα βρετανικά πανεπιστήμια !

201438010_312152740633275_2508767236666712193_n.jpg
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρός @Nina-nana και άλλους.......το έμαθα σήμερα.

To NOCN C2 Proficiency είναι στην επίσημη λίστα του UCAS για εισαγωγή στα βρετανικά πανεπιστήμια !
Καλά εσύ το NOCN B2 δεν έδωσες;
Πώς φτάσαμε έτσι γρήγορα στο C2;
Επίσης θυμάμαι ότι σ΄ενδιέφερε το πιστοποιητικό που θα πάρεις ν΄αναγνωρίζεται στην Ελλάδα και πάνω σ΄αυτή τη βάση έγινε όλη η προηγούμενη συζήτηση.
Πώς προέκυψε τώρα το ενδιαφέρον για τη λίστα του UCAS που αφορά στις αιτήσεις για προπτυχιακά προγράμματα σε Πανεπιστήμια της Αγγλίας;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλά εσύ το NOCN B2 δεν έδωσες;
Πώς φτάσαμε έτσι γρήγορα στο C2;

'Εφτασα στο C2 γιατί το NOCN το θεωρώ αρκετά εύκολο και πιστεύω θα τα καταφέρω άνετα, αν το επιδιώξω.

Βέβαια, ακριβώς επειδή εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι σπουδές σε πανεπιστήμιο της αγγλίας δεν μπαίνω σε διαδικασία , να πληρώσω εξέταστρα για ανώτερο επίπεδο από Β2. ( και επιπλέον λόγω του ότι δεν σκέφτομαι περαιτέρω σπουδές σε πανεπιστήμιο της ελλάδας για την ώρα )

Η αναφορά μου, στην δυνατότητα αυτή που παρέχει από ότι φαίνεται το NOCN, ήταν απλά ενημερωτική. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top