Γνώμες για το πιστοποιητικό Αγγλικών NOCN (National Open College Network)

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ο ιδιωτικός τομέας έχει μεγάλη έκταση και δεν ισχύουν τα ίδια για όλες τις εταιρίες. Τα λογιστικά γραφεία γενικά δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά, αλλά δεν ξέρεις τι αλλαγές ενδέχεται να συμβούν στο μέλλον. Τα τελευταία χρόνια έχω δύο μαθήτριες που είναι λογίστριες και κάνουν αγγλικά επειδή τα χρειάζονται για τη δουλειά τους - την μία την έστειλε η δουλειά της και η άλλη έχει ξένο αφεντικό και τα χρειάζεται για να συννεοηθεί. Τέλος πάντων, είναι σίγουρο πως το NOCN δεν θα σου ανοίξει πόρτες, αλλά είναι σαφώς καλύτερο από το τίποτα. Προετοιμασία ειδικά για NOCN Β2 ακούγεται λίγο σαν ανέκδοτο. Σε τι ακριβώς θα προετοιμαστείς; Στο γράψιμο του ονόματός σου; Συνήθως αυτό σημαίνει πως ήδη θα περνούσες, αλλά βελτιώνεις λίγο τα αγγλικά σου για να πάρεις Distinction. Τώρα τι μαθαίνεις και αν είναι χρήσιμα αυτά που μαθαίνεις, μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις. Το σίγουρο είναι πως το CPE δεν το βλέπεις ούτε με κυάλια. Από NOCN Β2 μόνο σε NOCN C2 πας. Ακόμα και το ESB C2 θα ήταν πολύ δύσκολο (συγκρίνω με ESB επειδή είναι Βρετανικό).
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τέλος πάντων, είναι σίγουρο πως το NOCN δεν θα σου ανοίξει πόρτες, αλλά είναι σαφώς καλύτερο από το τίποτα. Προετοιμασία ειδικά για NOCN Β2 ακούγεται λίγο σαν ανέκδοτο. Σε τι ακριβώς θα προετοιμαστείς; Στο γράψιμο του ονόματός σου; Συνήθως αυτό σημαίνει πως ήδη θα περνούσες, αλλά βελτιώνεις λίγο τα αγγλικά σου για να πάρεις Distinction. Τώρα τι μαθαίνεις και αν είναι χρήσιμα αυτά που μαθαίνεις, μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις. Το σίγουρο είναι πως το CPE δεν το βλέπεις ούτε με κυάλια. Από NOCN Β2 μόνο σε NOCN C2 πας. Ακόμα και το ESB C2 θα ήταν πολύ δύσκολο (συγκρίνω με ESB επειδή είναι Βρετανικό).

Εντάξει είσαι λίγο υπερβολική.Αν το NOCN δεν άνοιγε πόρτες δεν θα το έδιναν τόσοι υποψήφιοι κάθε χρόνο.Επίσης από οτι ξέρω εάν θέλω να κάνω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό στην ελλάδα μια χαρά αναγνωρίζεται.

Θα το ψάξω εαν το NOCN C2 είναι δεκτό και για Διδακτορικό,στην Ελλάδα πάντα.Πάντως εαν ήταν εντελώς άχρηστο δεν θα είχε λόγο να υπάρχει.

Το φροντιστήριο με βοηθάει στην έκθεση και στα προφορικά κυρίως και δεν κάνω πολλά μαθήματα.Ταχύρυθμα μόνο,15 ώρες έχω κανονίσει για την ώρα.

Ως πρός το τι μαθαίνω,μπορεί να μην υπάρχουν πολλά να μάθω άλλωστε έχω B1 TOEIC αλλά είμαι σίγουρος πως ένας με μηδαμινή γνώση αγγλικών θα δυσκολευόταν.

Μήπως, λέω μήπως τα πιστοποιητικά LRN και NOCN σε έχουν οδηγήσει σε μείωση εσόδων γι'αυτό αναφέρεσαι υποτιμητικά σε αυτά με τόσο πάθος ; :laugh:

Πολλά Φροντιστήρια αναφέρουν πως πρόκειται για φιλικά πιστοποιητικά όχι εύκολα ούτε άχρηστα.


No offense
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Hacker13 χωρις να θελω να φανω κακος αλλα εδω θα συμφωνησω με την @Nina-nana .Το NOCN πραγματι ειναι ενα "αχρηστο" πτυχιο, μιας και δεν παρεχει ουσιαστικες γνωσεις και ειναι τοσο ευκολο που και ενας που δεν ξερει Αγγλικα μπορει να το παρει.Αυτη ειναι η αληθεια.Οσον αφορα τα περι υπαρξης του, το συγκεκριμενο πτυχιο, οπως και πολλα αλλα(lrn, esb), εχουν δημιουργηθει με σκοπο το κερδος( μιας και τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτεροι δινουν lower, και εδω ερχονται αυτα τα πτυχια για να εξυπηρετησουν τους αδυναμους μαθητες).Το συμπερασμα ποιο ειναι?Οτι αυτα τα πτυχια στον τομεα των γνωσεων και στο ποσο καλα ξερει καποιος Αγγλικα απο αυτα υστερουν κατα πολυ απο το ECCE και το FCE.Οσο για τα περι ΑΣΕΠ ειναι απλα αστειο.Εχεις δει πουθενα να προσλαμβανουν στο δημοσιο μονιμα?Ολοι με ορισμενου χρονου ειναι.

*Το θεμα ειναι να μαθεις Αγγλικα και οχι να παρεις απλα το χαρτι.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι σε αυτά τα πιστοποιητικά προστρέχουν όσοι θέλουν ένα χαρτί που να αποδεικνύει οτι ξέρεις αγγλικά γιατί δεν υφίσταται τη σήμερον εποχή να υπάρχουν άτομα που να μην έχουν έστω το lower, καλώς ή κακώς είναι μια βοήθεια για τους "αδύναμους" και δεύτερον, αν θες να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ, αφού ζητάνε ένα οποιοδήποτε πιστοποιητικό.
Τώρα, κακά τα ψέματα, ένας που του αρέσει η γλώσσα δεν θα προστρέξει στο MSU ούτε στο LRN, ούτε ESB και τα συναφή τους. Κατευθείαν θα πάει σε Michigan ή αν είναι ακόμα πιο δυνατός σε Cambridge
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά το NOCN δεν το γνωρίζω, τώρα έμαθα λίγα πράγματα από εσάς παιδιά. Από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για ένα πολύ εύκολο πιστοποιητικό Αγγλικής γλώσσας, πραγμα που συζητείται και σε αλλά forum την ίδια εντύπωση έχουν τα άτομα περί ευκολίας κτήσης του.

Το ζητούμενο είναι να ανταποκρίνεται στις ανάγκες και τους στόχους του ατομου το πιστοποιητικό. Αν το θέλει για θέση στο δημόσιο δηλαδή και αναγνωρίζεται ας πάει να το δώσει. Αν το θέλει για σπουδές έξω, καλύτερα να μην το δώσει θα έλεγα επειδή δεν το έχω δει σε κανένα πανεπιστήμιο με προγραμμα στην αγγλική γλώσσα να το αποδέχεται αυτό το πτυχίο. Για μεταπτυχιακά και διδακτορικά στην Ελλάδα, επειδή είναι στην Ελληνική γλώσσα δεν κάνει καμία διαφορά. Στον ιδιωτικό τομέα, εναπόκειται στην κρίση του εργοδότη αν θα το δεχτεί ή όχι το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Αν το θέλει κάποιος για προσωπική ικανοποίηση (να λέει έχει πιστοποιητικό στα αγγλικά) ας το δώσει, αν και πλέον θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι οι άνθρωποι γνωρίζουν αγγλικά τουλάχιστον σε επίπεδο συνεννόησης.

Αν νομίζει κάποιος ότι γνωρίζει αγγλικά επειδή πήρε ένα πιστοποιητικο, στην προκειμένη περίπτωση το NOCN μιας και μιλάμε γι αυτό, ε σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Γενικό σχόλιο, οι άνθρωποι έχουμε όλοι κάποιες απόψεις ή λαμβάνουμε κάποιες αποφάσεις, που θεωρούμε ότι είναι καλές και σωστές και ωφέλιμες για εμάς. Θα υποστηρίξουμε αυτές τις απόψεις μέχρι τέλους, για να μην φανεί ότι βγήκαμε χαμένοι ή κορόιδα, να το πω ωμά. Επομένως, δεν πα να έρθει εδώ ο πρόεδρος και να πει ότι το χ πιστοποιητικό αξίζει ή δεν αξίζει, όταν έχουμε πάρει κάποιες αποφάσεις προσπαθούμε να τις υποστηρίξουμε με κάθε τρόπο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
@J.Cameron Ακόμα και σε ορισμενες συμβάσεις ορισμένου χρόνου στο ΑΣΕΠ τα γνωστά 8 μήνα για να γινεις δεκτός ζητάνε γνώση αγγλικών επιπέδου B2 τουλάχιστον.

Επίσης σε Μεταπτυχιακά στην Ελλάδα για να γίνεις δεκτός ζητάνε κάθε πιστοποιητικό που αποδεικνυει γνώση Αγγλικής Γλώσσας σε επίπεδο Β2 ή C2 οπότε άχρηστο δεν είναι.Νομίζω και σε Διδακτορικά.

Τώρα όσον αφορά τα περί ευκολίας, ένας που δεν ξέρει την αλφαβήτα θα δυσκολευτεί να πάρει το B2 είτε από το NOCN είτε από το LRN. Αυτό λέει η λογική.

Εγώ πήγαινα φροντιστήριο από το Δημοτικό, βλέπω ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους, ακούω τραγούδια ξένα,διαβάζω λογοτεχνικά βιβλία έχω επαφή με την γλώσσα απλά λόγω βαρηκοΐας με δυσκολεύει το Listening και δεν θέλω στην παρούσα κατάσταση να ξοδέψω χρόνο και χρήμα για Cambridge.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@J.Cameron Ακόμα και σε ορισμενες συμβάσεις ορισμένου χρόνου στο ΑΣΕΠ τα γνωστά 8 μήνα για να γινεις δεκτός ζητάνε γνώση αγγλικών επιπέδου B2 τουλάχιστον.

Επίσης σε Μεταπτυχιακά στην Ελλάδα για να γίνεις δεκτός ζητάνε κάθε πιστοποιητικό που αποδεικνυει γνώση Αγγλικής Γλώσσας σε επίπεδο Β2 ή C2 οπότε άχρηστο δεν είναι.Νομίζω και σε Διδακτορικά.

Τώρα όσον αφορά τα περί ευκολίας, ένας που δεν ξέρει την αλφαβήτα θα δυσκολευτεί να πάρει το B2 είτε από το NOCN είτε από το LRN. Αυτό λέει η λογική.

Εγώ πήγαινα φροντιστήριο από το Δημοτικό, βλέπω ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους, ακούω τραγούδια ξένα,διαβάζω λογοτεχνικά βιβλία έχω επαφή με την γλώσσα απλά λόγω βαρηκοΐας με δυσκολεύει το Listening και δεν θέλω στην παρούσα κατάσταση να ξοδέψω χρόνο και χρήμα για Cambridge.

Χρυσέ μου άνθρωπε ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τα δεδομένα του εαυτού του και τους στόχους του.
Εσύ το έψαξες και βρήκες ότι ο συγκεκριμένος τίτλος σε καλύπτει.
Γιατί προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Χρυσέ μου άνθρωπε ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τα δεδομένα του εαυτού του και τους στόχους του.
Εσύ το έψαξες και βρήκες ότι ο συγκεκριμένος τίτλος σε καλύπτει.
Γιατί προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω!

Γιατί έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα και μου λένε πως ο συγκεκριμένος τίτλος δεν αποδεικνύει γνώση αγγλικών !,σε σημείο που σκέφτομαι να μην τον δώσω κάν όσο και να με καλύπτει.

p.s Εγώ πάντως βλέπω πως στα μαθήματα που κάνω,κάνω Γραμματική κανονικότατα.Απλά έχει σχετικά εύκολο λεξιλόγιο σε σχέση με το TOEIC. (το λεξιλόγιο βέβαια είναι εύκολο για μένα,όχι για κάποιον που δεν έχει καμία επαφή με την γλώσσα)

Επίσης εγώ έχω ως μαθησιακή δυσκολία το Listening (βαρηκοϊα) και αφού το αναγνωρίζει το ΑΣΕΠ μου κάνει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα και μου λένε πως ο συγκεκριμένος τίτλος δεν αποδεικνύει γνώση αγγλικών !,σε σημείο που σκέφτομαι να μην τον δώσω κάν όσο και να με καλύπτει.

p.s Εγώ πάντως βλέπω πως στα μαθήματα που κάνω,κάνω Γραμματική κανονικότατα.Απλά έχει σχετικά εύκολο λεξιλόγιο σε σχέση με το TOEIC. (το λεξιλόγιο βέβαια είναι εύκολο για μένα,όχι για κάποιον που δεν έχει καμία επαφή με την γλώσσα)

Αν περιμένεις την έγκριση των άλλων για να κάνεις αυτό που εσύ θεωρείς καλύτερο για τον εαυτό σου, ζήτω που καήκαμε!
Το ΑΣΕΠ δέχεται τον τίτλο ως απόδειξη γνώσης της Αγγλικής γλώσσας.
Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δέχονται τους τίτλους που δέχεται και το ΑΣΕΠ (δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εξαίρεση αλλά δεν το νομίζω).
Εσύ τι θέλεις συγκεκριμένα;
Να έχεις έναν τίτλο να τον χρησιμοποιήσεις για κάποιον διορισμό μέσω ΑΣΕΠ ή για κάποιο μεταπτυχιακό, διδακτορικό σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
Την κάνεις τη δουλειά σου; Την κάνεις!
Με το καλό λοιπόν και καλή επιτυχία!
Μην θέλεις όμως ν΄αποδεχτούμε όλοι εδώ (και κυρίως άνθρωποι που ασχολούνται επαγγελματικά μ΄αυτό το αντικείμενο και το κατέχουν όπως η Nina-nana), τη σύγκριση αυτού του πιστοποιητικού με άλλα καταξιωμένα πιστοποιητικά όπως πχ με του Cambridge, γιατί θα τις φάμε τις κοτσίδες μας στο τέλος!
΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι συγκρίνουμε ομοειδή πράγματα και αυτά τα δύο μόνο ομοειδή δεν είναι!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μην θέλεις όμως ν΄αποδεχτούμε όλοι εδώ (και κυρίως άνθρωποι που ασχολούνται επαγγελματικά μ΄αυτό το αντικείμενο και το κατέχουν όπως η Nina-nana), τη σύγκριση αυτού του πιστοποιητικού με άλλα καταξιωμένα πιστοποιητικά όπως πχ με του Cambridge, γιατί θα τις φάμε τις κοτσίδες μας στο τέλος!
΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι συγκρίνουμε ομοειδή πράγματα και αυτά τα δύο μόνο ομοειδή δεν είναι!

Σίγουρα δεν είναι επιπέδου Cambridge αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Δεν είναι ένα πιστοποιητικό που το αποκτά ένας ανίδεος με την γλώσσα που δεν ξέρει το What's your name ? και το How old are you ? Αυτό λέω.

Μπορεί το NOCN B2 να αντιστοιχεί με το PET B1 .Δεν διαφωνώ.

Επίσης η @Nina-nana είπε και άλλα όμορφα...πως δεν μου ανοίγει πόρτες...μα δεν ενδιαφέρομαι για εξωτερικό. (αν και αναγνωρίζεται και από την κυβέρνηση της ουαλίας)

Εγώ προσωπικά το 2014 είχα δώσει TOEIC όπου πήρα το Β1 και έχασα το B2 στο τσάκ λόγω Listening.Αν δεν είχα θέμα με την ακοή θα είχα το Lower πρό πολλού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα δεν είναι επιπέδου Cambridge αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Δεν είναι ένα πιστοποιητικό που το αποκτά ένας ανίδεος με την γλώσσα που δεν ξέρει το What's your name ? και το How old are you ? Αυτό λέω.

Μπορεί το NOCN B2 να αντιστοιχεί με το PET B1 .Δεν διαφωνώ.

Επίσης @Nina-nana είπε και άλλα όμορφα...πως δεν μου ανοίγει πόρτες...μα δεν ενδιαφέρομαι για εξωτερικό. (αν και αναγνωρίζεται και από την κυβέρνηση της ουαλίας)

Εγώ προσωπικά το 2014 είχα δώσει TOEIC όπου πήρα το Β1 και έχασα το B2 στο τσάκ λόγω Listening.Αν δεν είχα θέμα με την ακοή θα είχα το Lower πρό πολλού.
Σε ο,τι σου είπε η Nina-nana έχει απόλυτο δίκιο!
Το NOCN δεν το γνωρίζω για να σου πω αν το αποκτά ένας ανίδεος!
Ξέρω μόνο ότι αναγνωρίζεται από τους φορείς του ελληνικού δημόσιου τομέα.
Και εφόσον εσένα σ΄ενδιαφέρει στοχευμένα και μόνο αυτό, όλα καλά!
Αν ήταν άλλα τα ζητούμενά σου, θα κάναμε άλλη κουβέντα.
Και πάλι σου λεω ότι όταν βρίσκεις εσύ κάτι που σου ταιριάζει, δεν είναι ανάγκη να πείσεις και όλους τους άλλους ούτε να το συγκρίνεις με λάθος μεγέθη προσπαθώντας ν΄ανεβάσεις την αξία του.
Το αντίθετο πετυχαίνεις και δεν έχει νόημα.
Θα πετύχεις τον σκοπό σου; Ναι!
ΤΕΡΜΑ!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σε ο,τι σου είπε η Nina-nana έχει απόλυτο δίκιο!
Το NOCN δεν το γνωρίζω για να σου πω αν το αποκτά ένας ανίδεος!

Καλά τα λές αλλά μετά το χαλάς.Μα αφού μου ανοίγει πόρτες πως έχει απόλυτο δίκιο ; Μεταπτυχιακό μπορώ να κάνω ; Διδακτορικό ; Αυτό με ενδιαφέρει.Στο ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται ; Ναι...οπότε που έχει δίκιο ;

Καλά υπάρχουν εξετάσεις NOCN για Β1,Β2,C1,C2 και υπάρχει και το LAAS-PALSO για Α1,Α2..

Τόσο βλάκες είναι στο ΑΣΕΠ να μοριοδοτούν με Αριστη Γνώση έναν Ανίδεο...την λογική σου να βάλεις.

Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά τα λές αλλά μετά το χαλάς.Μα αφού μου ανοίγει πόρτες πως έχει απόλυτο δίκιο ; Μεταπτυχιακό μπορώ να κάνω ; Διδακτορικό ; Αυτό με ενδιαφέρει.Στο ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται ; Ναι...οπότε που έχει δίκιο ;

Καλά υπάρχουν εξετάσεις NOCN για Β1,Β2,C1,C2 και υπάρχει και το LAAS-PALSO για Α1,Α2..

Τόσο βλάκες είναι στο ΑΣΕΠ να μοριοδοτούν με Αριστη Γνώση έναν Ανίδεο...την λογική σου να βάλεις.

Αυτά.

Τα ίδια λέω αλλά εσύ έχεις τόσο μεγάλη ανάγκη για επιβεβαίωση που δεν καταλαβαίνεις τι λέω!
Το ίδιο είχες κάνει και τότε που είχα πει κάτι για το ΕΑΠ και εσύ το πήρες λάθος και νόμιζες ότι δεν το θεωρώ ισότιμο με τα άλλα Πανεπιστήμια.
Μην κολλάς στις λεπτομέρειες!
Ο άλλος που σου μιλάει για "πόρτες" δεν είναι μέσα στο μυαλό σου για να ξέρει πού ακριβώς θέλεις να το χρησιμοποιήσεις.
Σου προτείνει λοιπόν ένα βαρύ χαρτί όπως του Cambridge που είναι passe-partout!
Εφόσον εσένα σ΄εξυπηρετεί στους σκοπούς σου go for it!
Τα υπόλοιπα άστα!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
@Hacker13 χωρις να θελω να φανω κακος αλλα εδω θα συμφωνησω με την @Nina-nana .Το NOCN πραγματι ειναι ενα "αχρηστο" πτυχιο, μιας και δεν παρεχει ουσιαστικες γνωσεις και ειναι τοσο ευκολο που και ενας που δεν ξερει Αγγλικα μπορει να το παρει.Αυτη ειναι η αληθεια.Οσον αφορα τα περι υπαρξης του, το συγκεκριμενο πτυχιο, οπως και πολλα αλλα(lrn, esb), εχουν δημιουργηθει με σκοπο το κερδος( μιας και τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτεροι δινουν lower, και εδω ερχονται αυτα τα πτυχια για να εξυπηρετησουν τους αδυναμους μαθητες).Το συμπερασμα ποιο ειναι?Οτι αυτα τα πτυχια στον τομεα των γνωσεων και στο ποσο καλα ξερει καποιος Αγγλικα απο αυτα υστερουν κατα πολυ απο το ECCE και το FCE.Οσο για τα περι ΑΣΕΠ ειναι απλα αστειο.Εχεις δει πουθενα να προσλαμβανουν στο δημοσιο μονιμα?Ολοι με ορισμενου χρονου ειναι.

*Το θεμα ειναι να μαθεις Αγγλικα και οχι να παρεις απλα το χαρτι.

Μπορεί ένας που δεν ξέρει Αγγλικά να πάρει NOCN B2 και C2 ; Δεν πιστεύω να ισχύει.Βέβαια ο καθένας έχει την αποψή του και είναι σεβαστή.Πως θα γράψει έκθεση ;Πως θα ανταπεξέλθει στο Listening ;

Θέλω έτσι να δοκιμάσω ένα πιστοποιητικό στην Ιταλική Γλώσσα που υποτίθεται το παίρνουν όλοι να δω αν εγώ ο άσχετος με την γλώσσα το παίρνω.

Επίσης ένας που έχει το Cambridge πρίν χρόνια πιστεύεις πως διατηρείται στο ίδιο επίπεδο γνώσεων ;

Ο αδερφός μου πήρε το Cambridge FCE όταν πήγαινε Δημοτικό.Τώρα που είναι 33 χρονών θα τα γνωρίζει το ίδιο όπως τότε ; Δεν νομίζω.

Οσον αφορά το κέρδος όταν το NOCN δίνει την δυνατότητα για δωρεάν επανεξέταση σε αυτούς που κόβονται δεν θα έλεγα πως το κέρδος είναι το μόνο που τους ενδιαφέρει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
@Hacker13 , βλέπω ότι έχεις κολλήσει σε κάποιες λέξεις που ειπώθηκαν πιο πάνω σε βαθμό που νομίζω ότι δεν χρειάζεται.
1)Προφανώς και όλα τα πιστοποιητικά θέλουν κάποιες γνώσεις, "το γράφεις το όνομα σου και περνάς" είναι εννοείται συγκριτικά με τα υπόλοιπα και μια έκφραση που δηλώνει την ευκολία.

2) Φυσικά όμως κανένα, μα κανένα πιστοποιητικό δεν μπορεί να είναι απολύτως αντιπροσωπευτικό ότι κατέχεις όντως την γλώσσα. Αυτό που κάνουν (το καθένα στον δικό του βαθμό) είναι να "πιστοποιούν" ότι μπορείς να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα στις 4 βασικές επικοινωνιακές δεξιότητες της γλώσσας (στην τυπική εκδοχή της), πχ στο Α1 ότι μπορεί να μιλήσεις για τον εαυτό σου σε ενεστώτα και αόριστο και πάει λέγοντας.

3) Με τις πόρτες εννοούσε ότι ένα πτυχίο που αναγνωρίζεται από περισσότερους θα σου κάνει την ζωή ευκολότερη ΓΕΝΙΚΑ, όχι ότι δεν ικανοποιεί τις ανάγκες σου. Αν και προσωπικά θεωρώ ότι στον ιδιωτικό τομέα δεν παίζει τόσο ρόλο το χαρτί όσο το επίπεδο και οι γνώσεις στην δουλειά γενικότερά αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.

4) Μην προτρέχεις τόσο και άκου λίγο περισσότερο τους ανθρώπους που ασχολούνται με αυτά (από ότι καταλαβαίνω η Νίνα-νινα είναι καθηγήτρια αγγλικών; )

5) Τα φιλικά πιστοποιητικά σημαίνει ότι έχουν ασκήσεις λιγότερο περίπλοκες, με μεγαλύτερες πιθανότητες τύχης, συνήθως μικρότερες λεξιλογικές απαιτήσεις και πολύ μεγαλύτερη επιείκεια στην βαθμολόγηση. Μια έκθεση π.χ. μπορεί να έχει τυπικά ένα πολύ απλό θέμα του στιλ "η πόλη μου" το οποίο μπορεί να μετατραπεί από Α2 σε Γ2 αναλόγως την χρήση της γλώσσας. Ένας βαθμολογητής π.χ. του lrn θα δεχθεί πιο απλοϊκό λεξιλόγιο ενώ του Cambridge να ζητήσει να συμπεριλάβεις μέχρι και πολιτισμικά στοιχεία για να βάλει τον ίδιο βαθμό. Επαναλαμβάνω χωρίς να σημαίνει ότι επειδή πήγες να δώσεις το πρώτο ότι δεν έχεις τις γνώσεις για το δεύτερο ότι γενικά αποδεικνύουν απαραίτητα ότι γνωρίζεις άριστα την γλώσσα.

Συνέχισε την προσπάθεια σου, για τον σκοπό που το θες είσαι μια χαρά και αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια συνέχισε τα μαθήματά σου κανονικά ανεξαρτήτως της δυσκολίας του πιστοποιητικού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
@Hacker13 , βλέπω ότι έχεις κολλήσει σε κάποιες λέξεις που ειπώθηκαν πιο πάνω σε βαθμό που νομίζω ότι δεν χρειάζεται.
1)Προφανώς και όλα τα πιστοποιητικά θέλουν κάποιες γνώσεις, "το γράφεις το όνομα σου και περνάς" είναι εννοείται συγκριτικά με τα υπόλοιπα και μια έκφραση που δηλώνει την ευκολία.

2) Φυσικά όμως κανένα, μα κανένα πιστοποιητικό δεν μπορεί να είναι απολύτως αντιπροσωπευτικό ότι κατέχεις όντως την γλώσσα. Αυτό που κάνουν (το καθένα στον δικό του βαθμό) είναι να "πιστοποιούν" ότι μπορείς να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα στις 4 βασικές επικοινωνιακές δεξιότητες της γλώσσας (στην τυπική εκδοχή της), πχ στο Α1 ότι μπορεί να μιλήσεις για τον εαυτό σου σε ενεστώτα και αόριστο και πάει λέγοντας.

3) Με τις πόρτες εννοούσε ότι ένα πτυχίο που αναγνωρίζεται από περισσότερους θα σου κάνει την ζωή ευκολότερη ΓΕΝΙΚΑ, όχι ότι δεν ικανοποιεί τις ανάγκες σου. Αν και προσωπικά θεωρώ ότι στον ιδιωτικό τομέα δεν παίζει τόσο ρόλο το χαρτί όσο το επίπεδο και οι γνώσεις στην δουλειά γενικότερά αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.

4) Μην προτρέχεις τόσο και άκου λίγο περισσότερο τους ανθρώπους που ασχολούνται με αυτά (από ότι καταλαβαίνω η Νίνα-νινα είναι καθηγήτρια αγγλικών; )

5) Τα φιλικά πιστοποιητικά σημαίνει ότι έχουν ασκήσεις λιγότερο περίπλοκες, με μεγαλύτερες πιθανότητες τύχης, συνήθως μικρότερες λεξιλογικές απαιτήσεις και πολύ μεγαλύτερη επιείκεια στην βαθμολόγηση. Μια έκθεση π.χ. μπορεί να έχει τυπικά ένα πολύ απλό θέμα του στιλ "η πόλη μου" το οποίο μπορεί να μετατραπεί από Α2 σε Γ2 αναλόγως την χρήση της γλώσσας. Ένας βαθμολογητής π.χ. του lrn θα δεχθεί πιο απλοϊκό λεξιλόγιο ενώ του Cambridge να ζητήσει να συμπεριλάβεις μέχρι και πολιτισμικά στοιχεία για να βάλει τον ίδιο βαθμό. Επαναλαμβάνω χωρίς να σημαίνει ότι επειδή πήγες να δώσεις το πρώτο ότι δεν έχεις τις γνώσεις για το δεύτερο ότι γενικά αποδεικνύουν απαραίτητα ότι γνωρίζεις άριστα την γλώσσα.

Συνέχισε την προσπάθεια σου, για τον σκοπό που το θες είσαι μια χαρά και αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια συνέχισε τα μαθήματά σου κανονικά ανεξαρτήτως της δυσκολίας του πιστοποιητικού.


Το ξέρω πως η @Nina-nana είναι καθηγήτρια και σέβομαι αρκετές από τις απόψεις της αλλά ως Καθηγήτρια μπορεί να έχει κάποια συμφέροντα.

Πολλά φροντιστήρια τοποθετούν τα πιστοποιητικά αυτά στην κατηγορία των φιλικών πρός στον υποψήφιο και δεν τα παρουσιάζουν ως "άχρηστα".Επίσης εκφράζουν περηφάνεια που οι μαθητές τους πέτυχαν σε αυτά.Βέβαια εγώ όντως παρερμήνευσα κάποια πράγματα καταλαβαίνω.

Επίσης εκφράζει την άποψη πως το NOCN στην κατάταξη είναι προτελευταίο μπροστά από το LRN.Μετά θα μας πει πως είναι τελευταίο στην λίστα.Ομως υπάρχουν και άλλα πιστοποιητικά εξίσου φιλικά όπως το Peoplecert (μου το είχε προτείνει ο καθηγητής που μου έκανε ECDL για τους υπολογιστές) ή και το TIE.....
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Το ξέρω πως η @Nina-nana είναι καθηγήτρια και σέβομαι αρκετές από τις απόψεις της αλλά ως Καθηγήτρια μπορεί να έχει κάποια συμφέροντα.

Πολλά φροντιστήρια τοποθετούν τα πιστοποιητικά αυτά στην κατηγορία των φιλικών πρός στον υποψήφιο και δεν τα παρουσιάζουν ως "άχρηστα".Επίσης εκφράζουν περηφάνεια που οι μαθητές τους πέτυχαν σε αυτά.Βέβαια εγώ όντως παρερμήνευσα κάποια πράγματα καταλαβαίνω.

Επίσης εκφράζει την άποψη πως το NOCN στην κατάταξη είναι προτελευταίο μπροστά από το LRN.Μετά θα μας πει πως είναι τελευταίο στην λίστα.Ομως υπάρχουν και άλλα πιστοποιητικά εξίσου φιλικά όπως το Peoplecert (μου το είχε προτείνει ο καθηγητής που μου έκανε ECDL για τους υπολογιστές) ή και το TIE.....
Ναι, όμως εδώ είμαστε σε ένα φόρουμ με άγνωστους, ότι συμφέροντα μπορεί να έχει ο κάθε καθηγητής εδώ δεν παίζουν ρόλο αφού δεν πρόκειται να βγάλει ποσοστά από αυτό. Είναι καθαρά η δική της γνώμη με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία της. Και ακριβώς λόγω συμφερόντων τα φροντιστήρια προωθούν αυτά τα πιστοποιητικά, καθώς είναι πιο εύκολο να τα αποκτήσεις και έτσι εσύ γίνεσαι "ο επιτυχόντας" που θα προμοτάρει το φροντιστήριο και όχι αυτός που απέτυχε και άρα μαζί τους και ο καθηγητής που δεν ήταν επαρκής. Φυσικά και πρέπει να νιώσεις υπερηφάνεια για κάτι που κατάφερες αλλά να ξες ότι δεν είναι δυνατόν ποτέ να έρθει ο καθηγητής σου και να σου πει "σιγά το πιστοποιητικό" όσο και αν ξέρει ότι είναι πιο εύκολο... η θέση του είναι να σε συγχαρεί και σου τονώσει το ηθικό για το επίτευγμά σου.

Για τα αγγλικά πιστοποιητικά δεν ξέρω να σου πω πολλά για το ποιο είναι πιο πάνω ή πιο κάτω από τα άλλα, αλλά για να στο λέει κάτι θα ξέρει και όπως σου είπα οι καθηγητές που πληρώνεις σχεδόν πάντα θα σου προτείνουν το ευκολότερο για να αυξήσουν τις πιθανότητες επιτυχίας ή γιατί καταβάθος ξέρουν ότι δεν είναι εύκολο με τις παρούσες γνώσεις σου και προσπάθεια να πιάσεις ένα πιο απαιτητικό πιστοποιητικό (όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά μιλάω).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@Hacker13 Αυτό που σου λέει ο @Memetchi είναι αρκετά ακριβές κρίνοντας και από γνωστά μου άτομα. Για παράδειγμα, καθηγητής αγγλικών σε γειτονικό φροντιστήριο - πολύ γειτονικό :Ρ - είχε πει σε γονείς χαρακτηριστικά: «Τα παιδιά σας δε δίνουν φέτος, γιατί δε διαβάζουν και τι είμαι εγώ, χαζός να μου χαλάσουν τα ποσοστά να μου βγει το όνομα;». Προφανώς, αυτά τα ποσοστά είναι κρίσιμης σημασίας σε αυτές τις δουλειές γι' αυτό και θα γίνει ό,τι είναι εφικτό έτσι ώστε, ιδανικά, κάθε άτομο που φοιτά να πάρει κάποιο χαρτί - αυτό βέβαια δε σε απασχολεί εσένα, αφού θα κάνεις τη δουλειά σου και θα ξεμπερδεύεις.

Ωστόσο, αν είναι να έχεις αμφιβολίες για την «ηθικότητα» και τα συμφέροντα κάποιου, δε νομίζω ότι η @Nina-nana θα έπρεπε να είναι αυτή.

Αλλά, πολύ το κουράζουμε το θέμα. Στο κάτω-κάτω της γραφής, έχεις βρει το πτυχίο που σου ταιριάζει και θα κάνεις ακριβώς τη δουλειά που θες, οπότε όλα καλά.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θα σου μιλήσω τελείως ξεκάθαρα για να μην μπερδεύεσαι.

Το NOCN είναι ένα πιστοποιητικό για "αδύναμους μαθητές". Έτσι ακριβώς το προμοτάρανε από τον φορέα όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα πριν μερικά χρόνια. Το ότι στη συνέχεια βρέθηκε άλλος φορέας να εισάγει μια άλλη πιστοποίηση που είναι ακόμα πιο εύκολη (βλ. LRN) δεν σημαίνει πολλά πράγματα. Συνέχεια βγαίνουν νέα πιστοποιητικά και είναι το ένα πιο εύκολο από το προηγούμενο. Ο λόγος ύπαρξής τους είναι ότι υπάρχουν πολλοί αδύναμοι μαθητές που αντί να κάτσουν να μάθουν αγγλικά, προτιμούν να πάνε να πάρουν ένα χαρτί και να ξεμπερδεύουν, καθώς και πολλοί καθηγητές που είτε δεν θέλουν είτε δεν μπορούν να προετοιμάσουν τα παιδιά για μια πιο απαιτητική εξέταση. Και μαζί με αυτούς υπάρχουν και αρκετοί ενήλικες που θέλουν απλά ένα χαρτί για τον ΑΣΕΠ. Κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα.

Φυσικά δεν μπορείς να περάσεις εξετάσεις στο επίπεδο Β2 αν δεν ξέρεις καθόλου Αγγλικά. Μιλάμε για επίπεδο independent user. Αν τα αγγλικά σου είναι επιπέδου What's your name και show me the apple, πας και δίνεις Starters που είναι pre-A1. Αλλά όχι και να εξισώνουμε το FCE με το NOCN, θα πέσει φωτιά να μας κάψει. Το NOCN B2 είναι περίπου στο επίπεδο του πιστοποιητικού KET που είναι Α2+

Όσο για τις... πόρτες, η έκφραση "ανοίγω πόρτες" σημαίνει "οδηγώ στην επιτυχία". Κανείς δεν θα σε προτιμήσει επειδή έχεις NOCN, στην αγορά μάλιστα αυτούς με τα τριτοκλασάτα πιστοποιητικά έχουν αρχίσει να τους αποφεύγουν. Τώρα αν η επιτυχία για σένα είναι μια θεσούλα στο δημόσιο, όσο το NOCN αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ, όλα καλά. Προφανώς όλα εξαρτιούνται από το πόσο ψηλά βάζεις τον πήχη.

Τώρα τι συμφέρον μπορεί να έχω εγώ από το πιστοποιητικό που θα δώσεις εσύ και άλλοι 1500 υποψήφιοι.... τι να πω. Η λογική του συγκεκριμένου επιχειρήματος μου διαφεύγει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top