Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς, τα social media έχουν μπει στη ζωή μας και ειδικά στη ζωή των νέων. Δεν είναι κακό να διαφέρει κάποιος και να είναι της παλιάς σχολής, απλά σε κάποια πράγματα δε θα μπορεί να ακολουθήσει. Είναι σαν να πει κάποιος, εγώ δε γουστάρω να πάω με το μετρό, είμαι της παλιάς σχολής και θα πάω με τα πόδια, λογικό είναι να αργήσει. Πάντως Σοφία μπορείς να βρεις ανθρώπους που μοιάζουν με σένα, σίγουρα υπάρχουν πολιτιστικά και αθλητικά δρώμενα σε κάθε πανεπιστήμιο και σε κάθε δήμο στα οποία μπορείς να συμμετέχεις κι εκεί να γνωρίσεις κόσμο. Προσωπικά μού φαίνεται ενδιαφέρον ένα νέο άτομο που λέει όχι στην τεχνολογία και σού λέει "μα είμαι εδώ, κοίτα με, μίλα μου, άγγιξέ με" και σίγουρα θα βρεις κι άλλα τέτοια άτομα. :)


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Καταρχας λιγη απομυθοποιηση σε ορισμενα πραγματα.
Δεν υπαρχει η εννοια του κλειστου κυκλου φιλων στο πανεπιστημιο. Ειναι τοσοι οι ανθρωποι και καθε μερα τοσο διαφορετικη στο τι μπορει να τυχει,που δεν υπαρχει περιπτωση να μην γνωρισεις κανεναν η να μην μπεις σε καινουρια παρεα,ασχετα ποσο καιρο γνωριζονται οσοι ηταν ηδη μεσα σε αυτην. Δεν ειναι σχολειο που εχεις στανταρ προγραμμα και θα βλεπεις στανταρ κοσμο. Μαθαινεις να επικοινωνεις ή απλα ετοιμαζεσαι να βαριεσαι απιστευτα γιατι δεν θα εχεις εναν ανθρωπο να πεις μια κουβεντα(και ναι η μοναξια μπορει να σε οδηγησει στην τρελα).

Τωρα εκτος και εαν εισαι ο γκαντεμης του αιωνα ή πληρως αντικοινωνικος,θα εχεις σιγουρα καποιες ευκαιριες.
Συνηθως οι καλυτερες φιλιες ξεκινανε απο αρκετα ακυρες στιγμες που μπορει να ειπες κατι και να γελασε ο αλλος η το αντιστροφο και να ξεκινησε μια ηρεμη και φυσιολογικη συζητηση σε ενα μαθημα η εκτος αυτου.

Το ακριβως επομενο ειναι τα social media...οσο περναει ο καιρος γνωριζω περισσοτερο κοσμο που δεν εχει fb,instagram η οτιδηποτε τετοιο. Το οποιο με χαροποιει ιδιαιτερα,διοτι μπορω να πω με αρκετη σιγουρια οτι η πλειοψηφια αυτων των ανθρωπων ακομα και εαν ειναι πιο μοναχικοι,ειναι περισσοτερο απαλλαγμενοι απο προβληματα σε σχεση με αρκετους αλλους δηθεν χαρουμενους. Οπως και να το κανεις απαλαζεσαι απο διαφορων ειδων μιζεριες,αρνητικες σκεψεις και τοξικες προσωπικοτητες.Ειναι χαρακτηριστικο δε οτι ακομα και ανθρωποι πισω απο τις ιδιες τις εφαρμογες αρκετα συχνα αναφερουν ποση μαεστρια εχει πεσει απο πισω για να κρατανε τον κοσμο αποχαυνωμενο.Να του προσφερει την αισθηση οτι ειναι πιο κοντα απο ποτε ενω επι της ουσιας τον εξωθει να χρησιμοποιει την εφαρμογη με τροπο που τον καθιστα πιο απομακρο απο ποτε απο τους συνανθρωπους του . Αρκετοι καθηγητες και γνωστοι που δουλευουν σε εταιριες τηλεπικοινωνιων και τεχνολογιας αιχμης μαλιστα δεν τους νοιαζει καν σε προσωπικο επιπεδο να εχουν το τελευταιο iphone στην αγορα ή το πιο γρηγορο pc . Γιατι; Διοτι εκεινοι κανουν το εργαλειο...οχι το εργαλειο εκεινους.Υπαρχει για να σου κανει την ζωη πιο ευκολη,οχι να στην ορισει ή να στην περιορισει.

Για να εστιασω ομως στο θεμα ,οτι δεν δενεται καποιος,το προβλημα εγκειται στο οτι περιμενει απο την μια στιγμη στην αλλη να δημιουργησει μια σχεση η οποια θα ειναι ισχυρη χωρις να εχει σκοπο να επενδυσει τον αναλογο χρονο και την αναλογη υπομονη. Οπως ειπα δεν υπαρχει κλειστοτητα ως προς τις παρεες,αλλα αυτο εχει και αντιτιμο,την σοβαροτητα της οποιας σχεσης. Δεν αρχιζεις να δενεσαι με καποιον εαν δεν μπεις στον κοπο να τον γνωρισεις.Αυτο δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη. Ουτε γνωριζεις τον αλλο οταν τον ειδες μια φορα την Πεμπτη και αλλη μια την μεθεπομενη Πεμπτη που ειχατε το ιδιο μαθημα και καθε φορα λετε μια μαλακια.Γνωριζω τον αλλο σημαινει τον εχω δει στις καλες του,στις κακες του,σε διαφορες φασεις του και ειμαι εκει καθε φορα. Ξερω πως αντιδρα οταν βαριεται,οταν ειναι ενθουσιασμενος,δυσαρεστημενος,αγχωμενος,διστακτικος,θυμωμενος,τι τον κανει να γελαει κτλπ.

Τα παραπανω και οχι μονο ειναι που δινουν το βαθος σε εναν ανθρωπο και τον κανουν στο τελος για καποιον λογο ξεχωριστο και ταιριαστο για παρεα αναλογα και με τα γουστα μας. Το να μαθεις καποιον δεν ειναι ευκολο ουτε γινεται σε 5 λεπτα,αλλα το πραγμα δεν λειτουργει ετσι επιτηδες.Ας φανταστουμε τι θα γινοταν εαν καποιος μπορουσε να καταλαβει τον αλλο σε 5 λεπτα...πρωτα απ'ολα ο ανθρωπος αυτος δεν θα ειχε αρκετο "βαθος" χαρακτηρα και συνεπως δεν ξερω κατα ποσο θα μας ενδιεφερε . Βεβαια οταν και ο ιδιος, αυτος που ψαχνει,δεν εχει το αντιστοιχο ενδιαφερον ισως αρκεστει σε επιφανειακες προσωπικοτητες. Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να βγεις και να πεις "Αα τωρα θα κανω φιλους" . Δεν λειτουργει ετσι και δεν πρεπει να μας κανει και εντυπωση που δεν λειτουργει ετσι. Δεν υπαρχει αυθεντικοτητα,ουτε πραγματικη θεληση ετσι ωστε να βγαινει φυσικα αυτη η επιθυμια. Αυτο που βγαινει ειναι αναγκη/απελπισια το οποιο δεν ειναι και τοσο ελκυστικο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να βγεις και να πεις "Αα τωρα θα κανω φιλους" . Δεν λειτουργει ετσι και δεν πρεπει να μας κανει και εντυπωση που δεν λειτουργει ετσι. Δεν υπαρχει αυθεντικοτητα,ουτε πραγματικη θεληση ετσι ωστε να βγαινει φυσικα αυτη η επιθυμια. Αυτο που βγαινει ειναι αναγκη/απελπισια το οποιο δεν ειναι και τοσο ελκυστικο .

Δεν είναι πάντα έτσι αγαπημένε μου. Κάποιοι άνθρωποι είναι αρκετά ως πολύ κοινωνικοί ώστε είναι κάτι που τούς βγαίνει φυσικά. Θα πουν ένα αστείο, θα ρωτήσουν κάτι, θα σχολιάσουν κάτι και τσουπ, βρίσκονται μέσα σε μια παρέα μέχρι πριν λίγο αγνώστων να πίνουν καφέ ή να τρώνε. Και αυτοί οι άνθρωποι θα γυρίσουν σπίτι τους μην πιστεύοντας οτι έκαναν κάτι τρομερό ή παράξενο, μια συνηθισμένη μέρα. Για ανθρώπους που είναι εσωστρεφείς όμως ή ντροπαλοί κοινωνικά, κάτι τέτοιο φαίνεται βουνό και για να γνωρίσουν κόσμο θα πρέπει να το προσπαθήσουν και να το σχεδιάσουν. Αυτό δε σημαίνει οτι το θέλουν λιγότερο, σημαίνει όμως οτι το "ταλέντο" τους δεν είναι αυτό, οτι τους λείπει κάπως ή τελείως το κοινωνικό skill. Επίσης θέλω να σχολιάσω το οτι έβαλες την ανάγκη και την απελπισία ως συνώνυμα, κάτι που αν μη τί άλλο είναι παράξενο γιατί όπως ξέρεις οι κοινωνικοί άνθρωποι έχουν μεγαλύτερη ανάγκη για να γνωρίσουν κόσμο παρά οι μη κοινωνικοί. Οι μη κοινωνικοί τον περισσότερο καιρό περνούν καλά και μόνοι τους. Όπως και να έχει, μια ανάγκη για κοινωνικότητα και φιλία, από όποια ρίζα κι αν προέρχεται, δεν είναι ποτέ απελπισία και σίγουρα με πικραίνει να το βαφτίζεις "μη ελκυστικό". :/:

Με πολλή <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όπως και να έχει, μια ανάγκη για κοινωνικότητα και φιλία, από όποια ρίζα κι αν προέρχεται, δεν είναι ποτέ απελπισία και σίγουρα με πικραίνει να το βαφτίζεις "μη ελκυστικό". :/:

Himela, συμφωνώ μαζί σου στην ουσία του μηνύματος, αλλά δε νομίζω ότι το εννοούσε ακριβώς έτσι ο Samael. Διαβάζοντας την ανάρτησή του, έχω την αίσθηση ότι περισσότερο ήθελε να επισημάνει πως απαιτείται ειλικρινές ενδιαφέρον, προσπάθεια και ίσως υπομονή μέχρι να περάσει ο χρόνος για να θεμελιωθεί μία ουσιαστική φιλία. Όταν κάποιος απλά "ψάχνεται" επειδή θέλει κάποιο αντίδοτο στην αποξένωσή του, τότε θεωρώ ότι υποσυνείδητα αυτό γίνεται αντιληπτό.

Η απάντηση του Physiognomist με κάλυψε αρκετά και νομίζω είναι στο ίδιο μήκος κύματος με αυτά που έγραψα παραπάνω. Οπότε αυτό που θα πρότεινα εγώ στην Sofia είναι να αξιοποιήσει τον χρόνο της για να ανακαλύψει ενδιαφέρονται που την γεμίζουν και την κάνουν χαρούμενη. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον θα έρθεις σε επαφή με ανθρώπους, που μοιράζονται τα ίδια ενδιαφέροντα με εσένα. :yes:

Είτε είναι ξένες γλώσσες, άθληση, θέατρο, λέσχη ανάγνωσης, κ.ο.κ. βρες δραστηριότητες που σου κινούν το ενδιαφέρον! Τα υπόλοιπα θα προκύψουν! :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Δεν είναι πάντα έτσι αγαπημένε μου. Κάποιοι άνθρωποι είναι αρκετά ως πολύ κοινωνικοί ώστε είναι κάτι που τούς βγαίνει φυσικά. Θα πουν ένα αστείο, θα ρωτήσουν κάτι, θα σχολιάσουν κάτι και τσουπ, βρίσκονται μέσα σε μια παρέα μέχρι πριν λίγο αγνώστων να πίνουν καφέ ή να τρώνε. Και αυτοί οι άνθρωποι θα γυρίσουν σπίτι τους μην πιστεύοντας οτι έκαναν κάτι τρομερό ή παράξενο, μια συνηθισμένη μέρα. Για ανθρώπους που είναι εσωστρεφείς όμως ή ντροπαλοί κοινωνικά, κάτι τέτοιο φαίνεται βουνό και για να γνωρίσουν κόσμο θα πρέπει να το προσπαθήσουν και να το σχεδιάσουν. Αυτό δε σημαίνει οτι το θέλουν λιγότερο, σημαίνει όμως οτι το "ταλέντο" τους δεν είναι αυτό, οτι τους λείπει κάπως ή τελείως το κοινωνικό skill. Επίσης θέλω να σχολιάσω το οτι έβαλες την ανάγκη και την απελπισία ως συνώνυμα, κάτι που αν μη τί άλλο είναι παράξενο γιατί όπως ξέρεις οι κοινωνικοί άνθρωποι έχουν μεγαλύτερη ανάγκη για να γνωρίσουν κόσμο παρά οι μη κοινωνικοί. Οι μη κοινωνικοί τον περισσότερο καιρό περνούν καλά και μόνοι τους. Όπως και να έχει, μια ανάγκη για κοινωνικότητα και φιλία, από όποια ρίζα κι αν προέρχεται, δεν είναι ποτέ απελπισία και σίγουρα με πικραίνει να το βαφτίζεις "μη ελκυστικό". :/:

Με πολλή <3

Σαφως και αναγνωριζω οτι οι πιο εσωστρεφεις δεν κανουν φιλους απροσκοπτα.
Αυτο που θελω να πω ομως ειναι οτι δεν τους λειπει τιποτα σε σχεση με τους αλλους. Πλανο και σχεδιασμο κανουν επειδη ζουν αρκετα μεσα στο κεφαλι τους ,ως ιδιαιτερα πνευματωδη ατομα συνηθως, και σκεφτονται συνεπειες,αποτελεσματα και εξελιξεις των πραξεων τους. Το οποιο ειναι πολυ καλο αλλα οπως λες, οχι παντα αυτο που χρειαζεται σε τετοιες περιστασεις.Εχουν αλλα ταλεντα στα οποια διαπρεπουν . Δεν ειναι οτι ο σχεδιασμος ειναι κατι λαθος.Απο την στιγμη που υπαρχει και αυτη η προσεγγιση,ειναι αυτο,απλα μια αλλη προσεγγιση του θεματος προσαρμοσμενη στον χαρακτηρα του εκαστοτε ανθρωπου.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και η πιο πρακτικη ομως. Αυτος ειναι ο λογος που θα ταλαιπωρηθουν παραπανω να κανουν φιλους .

Το σημαντικοτερο θεωρω ,για εναν εσωστρεφη χαρακτηρα ,ειναι να νιωσει ανετος & ελευθερος . Μονο τοτε μπορει καποιος να εκτιμησει την πραγματικη του αξια ως φιλο . Μερικοι εξωστρεφεις ειναι ιδιαιτερα εγωιστες και περιμενουν να ειναι το κεντρο της προσοχης ή γενικα εχουν μαθει να τραβουν την προσοχη πανω τους . Οταν καποιος το αξιζει και το κατακτα αυτο με εντιμο τροπο ειναι αξιο θαυμασμου.Αντιθετα οταν το επιδιωκει με καθε τροπο,καταληγει να μην του βγαινει φυσικα και συνεπως παρουσιαζει αναγκη στα πλαισια του απελπισμενου να φανει,το οποιο γενικα ειναι ασχημο. Απελπισια δεν βαπτιζω λοιπον οποιαδηποτε αναγκη,αλλα τον τροπο με τον οποιο καταληγουμε να θελουμε να την ικανοποιησουμε,αγνοωντας τις πραγματικες επιθυμιες & προτιμησεις μας,επειδη απλα κουραστηκαμε με την ως τωρα προοδο μας.

Αυτος ειναι ο λογος που αρκετες φορες ο εσωστρεφης και ο εξωστρεφης απλα δεν κανουν μαζι. Ο μεν εχει απορροφηθει τοσο απο τις λεπτομερειες να κανει καλη εντυπωση που ξεχναει τον λογο που χρειαζεται φιλους στο πλαι του. Ο δε εσωστρεφης εχει μια κοσμοθεωρια στην οποια αυτες οι λεπτομερειες ειναι σχετικα αμελητεες και επιλεγει να αξιοποιει την πνευματικη του ενεργεια σε πιο "ενδιαφερον" ζητηματα των ανθρωπινων σχεσεων.Οταν λοιπον φτανει η ωρα του introduction,παγωνει καπως. Το φορτε του ειναι να κανει τις σχεσεις να λειτουργουν και μαλιστα για καιρο,οχι η εισαγωγη ή η δημιουργεια καινουριων,καθε τρεις και λιγακι.

Δεδομενου οτι υπαρχει διαλλακτικοτητα και αλληλοκατανοηση ομως πιστευω οτι παντα υπαρχει καποιο ιδανικο σημειο εξισσοροπησης των διαφορετικων αναγκων.Ισως λειτουργει ευεργετικα για τον καθενα ξεχωριστα αφου οι αδυναμιες του ενος καλυπτονται μεσω του αλλου.Αρκει και οι δυο να μην αποτελουν ακροτητες της καθε ειδους προσωπικοτητας,διοτι εκει το οποιο προβλημα που σιγουρα θα προκυψει εαν οχι συντομα,τοτε βραχυπροθεσμα, ειναι μαλλον αθεραπευτο ειτε κανεις ευκολα φιλους ειτε οχι :yes:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι πηγα αργα. Οταν πηγα ειχαν ολοι παρεες. Εγω προσωπικά δεν θα ενιωθα ανετα να παω σε καποιον ακυρο εκει που μιλαει με τους φιλους του και να πω "παμε για καφε?"
Θα φαινομουν τουλάχιστον γελοια!
Θα μιλήσω σαν άτομο που είμαι socially awkward και φρικάρω σε μεγάλο βαθμό όταν με μιλάνε άνθρωποι που δεν γνωρίζω (όχι τίποτα άλλο καμιά φορά απαντάνε άτομα που την κοινωνικότητα την έχουν σαν δεύτερο όνομα και δεν καταλαβαίνουν πως δεν είναι το ίδιο για όλους). Όταν πας στη σχολή είτε νωρίς είτε αργά εκ των πραγμάτων θα μιλήσεις σε άκυρα άτομα που δεν έχεις ξαναδεί στη ζωή σου. Απλά τώρα μπορεί να είναι λίγο μαζεμένα σε παρέες. Ακόμα και οι παρέες δεν είναι το ίδιες από το πρώτο έτος ως το τελευταίο όπως είναι λογικό. Οπότε ναι φαντάζομαι σε μερικά άτομα που ίσως μιλήσεις και σε φαίνεται ότι τα συμπαθείς μπορείς να προτείνεις να πάτε για έναν καφέ δεν είναι τόσο τραγικό τελικά.:look: Άλλωστε και από την αρχή της σχολής να ήσουν εκεί αυτό θα γινόταν και μέχρι να γνωρίσεις αυτά τα άτομα που πιθανόν να κάνεις αργότερα παρέα είναι περίεργα στην αρχή, αφού δεν τα ξες.
Φβ δεν σκοπευω να φτιαξω. Δεν δινω αξια στα μκδ γιατι δεν εχουν αξια απο μονα τους. Το γεγονός οτι πλεον αυτος που δεν εχει φβ ή instagram θεωρείται αποξενωμένος και περιθωριοποιημένος διχνει σε τι αθλιο κοσμο ζουμε. Ναι, σημερα δεν υπάρχουν άνθρωποι, οπως ειπες! Υπαρχουν ρομποτ πισω απο οθονες. Το οτι επέλεξα να μην ειμαι ρομποτ νομιζω μονο με ωφελεί! Το οτι δεν εχω παρεες στο Πανεπιστήμιο ουδεμία σχεση δεν εχει με το γεγονός οτι δεν εχω φβ. Αντιθέτως, με καθιστα πιο κοινωνική και "ανθρώπινη".

Ναι, αρκετους. :thumbsup:
Κάπου εδώ πρέπει να διαφωνήσω. Θεωρώ ότι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης βοηθάνε την επικοινωνία, αν θες την κάνουν πιο εύκολη αλλά πιθανόν να φταίει η χρήση που κάνεις. Άλλο να γυρνάει όλη σου η ζωή γύρω από το φβ/ινσταγκραμ και άλλο να σε βοηθάει να μιλάς με κόσμο και να κανονίζεις πιο εύκολα που σε είπαν οι παραπάνω. Δηλαδή αν σε πάρει τηλ κάποιος να κανονίσετε για καφέ είναι ανώτερο από το να σε στείλει τζάμπα μήνυμα στο μέσαντζερ; :hehe:
Και τέλος είναι περίεργο αυτό που θα πω αλλά ίσως δεν χρειάζεται να έχεις φίλους από τη σχολή. Δηλαδή λες ότι έχεις ήδη παρέες και μπορεί φίλους να κάνεις από δραστηριότητες εκτός σχολής. Παίζει απλά να μη βρεις στη σχολή και αυτό να είναι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το ακριβως επομενο ειναι τα social media...οσο περναει ο καιρος γνωριζω περισσοτερο κοσμο που δεν εχει fb,instagram η οτιδηποτε τετοιο. Το οποιο με χαροποιει ιδιαιτερα,διοτι μπορω να πω με αρκετη σιγουρια οτι η πλειοψηφια αυτων των ανθρωπων ακομα και εαν ειναι πιο μοναχικοι,ειναι περισσοτερο απαλλαγμενοι απο προβληματα σε σχεση με αρκετους αλλους δηθεν χαρουμενους. Οπως και να το κανεις απαλαζεσαι απο διαφορων ειδων μιζεριες,αρνητικες σκεψεις και τοξικες προσωπικοτητες.Ειναι χαρακτηριστικο δε οτι ακομα και ανθρωποι πισω απο τις ιδιες τις εφαρμογες αρκετα συχνα αναφερουν ποση μαεστρια εχει πεσει απο πισω για να κρατανε τον κοσμο αποχαυνωμενο.Να του προσφερει την αισθηση οτι ειναι πιο κοντα απο ποτε ενω επι της ουσιας τον εξωθει να χρησιμοποιει την εφαρμογη με τροπο που τον καθιστα πιο απομακρο απο ποτε απο τους συνανθρωπους του . Αρκετοι καθηγητες και γνωστοι που δουλευουν σε εταιριες τηλεπικοινωνιων και τεχνολογιας αιχμης μαλιστα δεν τους νοιαζει καν σε προσωπικο επιπεδο να εχουν το τελευταιο iphone στην αγορα ή το πιο γρηγορο pc . Γιατι; Διοτι εκεινοι κανουν το εργαλειο...οχι το εργαλειο εκεινους.Υπαρχει για να σου κανει την ζωη πιο ευκολη,οχι να στην ορισει ή να στην περιορισει.
Συνάδελφε Samael όταν μιλάμε για τηλεπικοινωνίες, μιλάμε για προσομειώσεις και προγράμματα cad. Εγώ είχα καθηγητές που έλεγαν ότι πρέπει να γράφουμε κώδικά στο χαρτί (γι' αυτό οι εξετάσεις γίνονται στο χαρτί) και ο σωστός μηχανικός σχεδιάζει με κανόνα και μολύβι. Είχαν και οι δικοί μου μεγάλες θέσεις σε ιδιωτικούς και δημόσιους οργανισμούς. Αυτό δεν σημαίνει ότι στη δουλειά τους δεν είναι παλτά και πιθανότατα τις θέσεις τις πήραν λόγω των κομματικων και λοιπών γνωριμιών (κάτι που δεν καταδικάζω).

Γενικά υπάρχει τεχνολογοφοβία χωρίς λόγο καθώς η τεχνολογία κυρίως θετικά προσφέρει. Βρίσκεις άτομα και φίλους με κοινά ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, πολύπλευρη ενημέρωση και μεγαλύτερες ευκαιρίες εργασίας. Όποιος νιώθει μοναξιά είναι λάθος να κατηγορεί τα social media γι αυτό. Μόνος θα ταν έτσι και αλλιώς, όπως αρκετοί μεγαλύτεροι άνθρωποι που για καταπολεμούν την μοναξιά τους κουτσομπολεύοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Συνάδελφε Samael όταν μιλάμε για τηλεπικοινωνίες, μιλάμε για προσομειώσεις και προγράμματα cad. Εγώ είχα καθηγητές που έλεγαν ότι πρέπει να γράφουμε κώδικά στο χαρτί (γι' αυτό οι εξετάσεις γίνονται στο χαρτί) και ο σωστός μηχανικός σχεδιάζει με κανόνα και μολύβι. Είχαν και οι δικοί μου μεγάλες θέσεις σε ιδιωτικούς και δημόσιους οργανισμούς. Αυτό δεν σημαίνει ότι στη δουλειά τους δεν είναι παλτά και πιθανότατα τις θέσεις τις πήραν λόγω των κομματικων και λοιπών γνωριμιών (κάτι που δεν καταδικάζω).

Γενικά υπάρχει τεχνολογοφοβία χωρίς λόγο καθώς η τεχνολογία κυρίως θετικά προσφέρει. Βρίσκεις άτομα και φίλους με κοινά ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, πολύπλευρη ενημέρωση και μεγαλύτερες ευκαιρίες εργασίας. Όποιος νιώθει μοναξιά είναι λάθος να κατηγορεί τα social media γι αυτό. Μόνος θα ταν έτσι και αλλιώς, όπως αρκετοί μεγαλύτεροι άνθρωποι που για καταπολεμούν την μοναξιά τους κουτσομπολεύοντας.

Κοιτα akiko ως προς τον προγραμματισμο σε χαρτι συμφωνω οτι ειναι χαζο. Εξ ορισμου δεν προκειται ποτε μα ποτε να χρειαστει καποιος να γραψει προγραμμα σε χαρτι για κανεναν λογο,απο την πιο απλη καθημερινη περιπτωση εως την πιο απλη. Ειναι σαν να λεμε οτι ενα σχεδιο στο CAD θα βγει τελειο με την πρωτη η ο κωδικας που εγραψες απο ενα μεγαλο προγραμμα θα τρεξει χωρις ουτε ενα προβλημα απο την πρωτη. Προφανως χρειαζεσαι υπολογιστη και δοκιμες διαφορετικα παει απατη η προσπαθεια.

Αλλα οσον αφορα το design με το μολυβι και τον χαρακα θα σου πω την αποψη μου. Ειναι απο τις περιπτωσεις που ο καθηγητης ειδικα οταν ειναι μεγαλος σε ηλικια και εχει πετυχει τετοιες εποχες, μπορει να σου προσφερει εμπειρια που κανεις αλλος νεος δεν θα ειχε. Θα μου πεις οκει και την να την κανω την εμπειρια στο σχεδιο ; Βολευει ακομα για να μεταφερεις αμεσα και ευκολα τις ιδεες σου σε αλλους συναδελφους απο το να ετοιμασεις κατι στο CAD :yes: . Σιγουρα οχι απαραιτητο skill αλλα πολυ ωραιο εαν το εχεις. Σαν να κανει ο καθηγητης ομορφα γραμματα.Δεν ειναι απαραιτητο για να διδαξει,αλλα σιγουρα κανει την ζωη πιο ευκολη :hehe: .

Δεν νομιζω οτι οι συγκεκριμενοι ηταν τεχνολοφοβικοι,χωρις να αποκλειεται καποιος πραγματι γι'αυτο να μην συμβαδιζει με την τεχνολογια. Τα social media ωστοσο θα συμφωνησω οτι δεν μπορει να ειναι ο λογος που καποιος δεν εχει φιλους,χωρις απαραιτητα να μην εχουν συντελεσει καπως στην κατασταση. Οταν η τεχνολογια χρησιμοποιειται σωστα εχει παρα πολυ θετικα αποτελεσματα.Φερνει κοντα ανθρωπους που ειδαλλως ποτε δεν θα ειχαν επαφη. Ετσι ξεκινησαν να εξελισσονται ουτως η αλλως οι ανθρωποι πνευματικα. Αρχικα δεν εφευγε κανενας απο τον τοπο του και δεν ειχαν ιδεα τι γινοταν παραπερα. Οταν ερχοταν καποιος περαστικος ταξιδιωτης ισως μαθαιναν. Απο τοτε που οι μεταφορες εγιναν εφικτες και οι ανθρωποι επρεπε να μετακινουνται λογω της βιομηχανικης επαναστασης,τα πραγματα βελτιωθηκαν δραματικα για να φτασουμε στην εποχη του internet σημερα και η επικοινωνια ακομα και στην αλλη πλευρα του ατλαντικου να ειναι πιο ευκολη απο ποτε.

Ετσι η σκεψη μου ειναι η εξης,δεν πρεπει να "κρεμομαστε" απο την τεχνολογια,πρεπει να συνειδητοποιουμε οτι εχει και αυτη τα ορια της. Δεν ερχεται να λυσει καθε προβλημα.Εαν καποιος δεν μπορει να το ελεγξει ειναι προτιμοτερο να την περιορισει οσο μπορει. Η παραδοσιακη μεθοδο της σκεψης & του στοχασμου μας εφερε εδω που ειμαστε,αυτο δεν πρεπει να το ξεχναμε . Κανεις μπορει να ειναι λιτος ως προς την τεχνολογια του αλλα πολυ ουσιαστικος.Χρησιμοποιει ακριβως οση του ειναι αρκετη για να πετυχαινει ευκολα τον σκοπο του με συνεση παντα,χωρις να γινεται υποχειριο αυτης.

Ο εν λογω καθηγητης σου λοιπον ειχε καποιο δικιο στο οτι ο καλος ο μηχανικος ξερει και σχεδιο με μολυβι και κανονα.Θα το εχανε μονο εαν σνομπαρε και αυτα που προσφερει και καταφερνει η τεχνολογια με αντιστοιχα CAD της εποχης μας. Τετοιοι καθηγητες πραγματι υπαρχουν και διδασκουν απαρχαιωμενα πραγματα αρνουμενοι τις νεες τεχνολογιες,και ειναι λυπηρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Θα μιλήσω σαν άτομο που είμαι socially awkward και φρικάρω σε μεγάλο βαθμό όταν με μιλάνε άνθρωποι που δεν γνωρίζω (όχι τίποτα άλλο καμιά φορά απαντάνε άτομα που την κοινωνικότητα την έχουν σαν δεύτερο όνομα και δεν καταλαβαίνουν πως δεν είναι το ίδιο για όλους). Όταν πας στη σχολή είτε νωρίς είτε αργά εκ των πραγμάτων θα μιλήσεις σε άκυρα άτομα που δεν έχεις ξαναδεί στη ζωή σου. Απλά τώρα μπορεί να είναι λίγο μαζεμένα σε παρέες. Ακόμα και οι παρέες δεν είναι το ίδιες από το πρώτο έτος ως το τελευταίο όπως είναι λογικό. Οπότε ναι φαντάζομαι σε μερικά άτομα που ίσως μιλήσεις και σε φαίνεται ότι τα συμπαθείς μπορείς να προτείνεις να πάτε για έναν καφέ δεν είναι τόσο τραγικό τελικά.:look: Άλλωστε και από την αρχή της σχολής να ήσουν εκεί αυτό θα γινόταν και μέχρι να γνωρίσεις αυτά τα άτομα που πιθανόν να κάνεις αργότερα παρέα είναι περίεργα στην αρχή, αφού δεν τα ξες.

Κάπου εδώ πρέπει να διαφωνήσω. Θεωρώ ότι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης βοηθάνε την επικοινωνία, αν θες την κάνουν πιο εύκολη αλλά πιθανόν να φταίει η χρήση που κάνεις. Άλλο να γυρνάει όλη σου η ζωή γύρω από το φβ/ινσταγκραμ και άλλο να σε βοηθάει να μιλάς με κόσμο και να κανονίζεις πιο εύκολα που σε είπαν οι παραπάνω. Δηλαδή αν σε πάρει τηλ κάποιος να κανονίσετε για καφέ είναι ανώτερο από το να σε στείλει τζάμπα μήνυμα στο μέσαντζερ; :hehe:
Και τέλος είναι περίεργο αυτό που θα πω αλλά ίσως δεν χρειάζεται να έχεις φίλους από τη σχολή. Δηλαδή λες ότι έχεις ήδη παρέες και μπορεί φίλους να κάνεις από δραστηριότητες εκτός σχολής. Παίζει απλά να μη βρεις στη σχολή και αυτό να είναι οκ.


Σωστά αυτα που λες αλλα ρε παιδια, messenger εχω! Οταν αναφερόμουν στα social media εννοουσα instagram, facebook twittter κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως εγώ αυτό το "δεν έχω φίλους στη σχολή επειδή δεν χρειάζομαι" πιστεύω ότι είναι ειλικρινές μόνο για πολύ λίγους. Οι περισσότεροι θέλουν και είναι απόλυτα λογικό. Καλώς ή κακώς θα περνάς ένα μεγάλο κομμάτι της ημέρας σου στη σχολή. Δεν παλεύεται μόνος. Και δεν εννοώ ότι χρειάζεται να αποκτήσεις φίλους καρδιακούς, προς θεού, είμαι η πρώτη που θα το αμφισβητήσει. Αλλά μια παρέα, να μπορείς να πεις δύο κουβέντες, μια σαχλαμάρα, να πας για φαΐ και να ρωτήσεις τι παίχτηκε στο μάθημα που έλειπες. Όποιος λέει ότι δεν τα θέλει συνειδητά μάλλον ψεύδεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Συνάδελφε Samael όταν μιλάμε για τηλεπικοινωνίες, μιλάμε για προσομειώσεις και προγράμματα cad. Εγώ είχα καθηγητές που έλεγαν ότι πρέπει να γράφουμε κώδικά στο χαρτί (γι' αυτό οι εξετάσεις γίνονται στο χαρτί) και ο σωστός μηχανικός σχεδιάζει με κανόνα και μολύβι. Είχαν και οι δικοί μου μεγάλες θέσεις σε ιδιωτικούς και δημόσιους οργανισμούς. Αυτό δεν σημαίνει ότι στη δουλειά τους δεν είναι παλτά και πιθανότατα τις θέσεις τις πήραν λόγω των κομματικων και λοιπών γνωριμιών (κάτι που δεν καταδικάζω).

Γενικά υπάρχει τεχνολογοφοβία χωρίς λόγο καθώς η τεχνολογία κυρίως θετικά προσφέρει. Βρίσκεις άτομα και φίλους με κοινά ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, πολύπλευρη ενημέρωση και μεγαλύτερες ευκαιρίες εργασίας. Όποιος νιώθει μοναξιά είναι λάθος να κατηγορεί τα social media γι αυτό. Μόνος θα ταν έτσι και αλλιώς, όπως αρκετοί μεγαλύτεροι άνθρωποι που για καταπολεμούν την μοναξιά τους κουτσομπολεύοντας.


Συγγνώμη, αλλα το να μην εχει και ασχολείται κανεις με τα σοσιαλ μιντια δεν τον καθιστα μοναχο. Καμια σχεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλα το να μην εχει και ασχολείται κανεις με τα σοσιαλ μιντια δεν τον καθιστα μοναχο. Καμια σχεση!
:morning1:Παλιότερα τα ίδια λέγανε και γι' αυτούς που είχαν κινητά τηλέφωνα... Τεχνοφοβία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. :) Είμαι Βόλο. Οταν λες ομαδες τι εννοεις?



Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση. Παρατάξεις δεν υπάρχει περίπτωση να πλησιάσω. :hehe: Οσο για το να μιλαω με διπλανους, το κανω ηδη αλλα οταν τελειωνει το μαθημα, τελειωνουμε κι εμεις κατα καποιο τροπο. Εγω προσωπικά δεν νιωθω ανετα να πλησιασω καποια παρεα και να αρχισω να μιλαω γιατι αισθάνομαι οτι ενοχλω και δεν θελω σε καμια περίπτωση να γινω ενοχλητική.

εθελοντικες ομαδες ειτε ομαδες χορου κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σωστά αυτα που λες αλλα ρε παιδια, messenger εχω! Οταν αναφερόμουν στα social media εννοουσα instagram, facebook twittter κτλ.
Και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα. Ξαναλέω έχει διαφορά να γυρνάει η ζωή σου γύρω από αυτά (σε σημείο που γίνεται ψύχωση) και άλλο να κάνεις απλή χρήση. Τέσπα δεν ήταν μόνο αυτό το πόιντ μου για τη σχολή. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα. Ξαναλέω έχει διαφορά να γυρνάει η ζωή σου γύρω από αυτά (σε σημείο που γίνεται ψύχωση) και άλλο να κάνεις απλή χρήση. Τέσπα δεν ήταν μόνο αυτό το πόιντ μου για τη σχολή. :hehe:


Το κόλλημα που το βλέπεις? Ανέφερα κάτι στο προηγούμενό μου σχόλιο και δεν το κατάλαβα?

εθελοντικες ομαδες ειτε ομαδες χορου κτλ

:morning1:Παλιότερα τα ίδια λέγανε και γι' αυτούς που είχαν κινητά τηλέφωνα... Τεχνοφοβία.

Δεν είναι τεχνοφοβια φιλε μου! Αλλος τροπος ζωης ειναι! Μας το παίζεται και προχωρημενοι τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το κόλλημα που το βλέπεις? Ανέφερα κάτι στο προηγούμενό μου σχόλιο και δεν το κατάλαβα?
Ότι δεν σε χαρακτηρίζει αν έχεις ή όχι σόσιαλ μίντια. Δεν σημαίνει ότι αν έχεις κάνεις στην άκρη τις διαπροσωπικές σου σχέσεις ίσα ίσα πολλές φορές διευκολύνεσαι από αυτό. Και δεν είναι κακό απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το κόλλημα που το βλέπεις? Ανέφερα κάτι στο προηγούμενό μου σχόλιο και δεν το κατάλαβα?





Δεν είναι τεχνοφοβια φιλε μου! Αλλος τροπος ζωης ειναι! Μας το παίζεται και προχωρημενοι τωρα...
:morning1: Και το ischool social network είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
SofiaOk, προσπάθησε να μην χαλιέσαι με τα σχόλια των παιδιών για τα social media. Κανείς δε σε υποχρεώνει, ούτε σε κρίνει από αυτή σου την επιλογή! :yes: Ούτε εγώ είμαι μεγάλη φαν, για πολλούς και διάφορους λόγους. Παρ' όλα αυτά, μπορώ να διαπιστώσω κάποιες δόσεις αλήθειας στα μηνύματα των παιδιών, που σου τα είπαν καλοπροαίρετα. Δεν πάει κανένας να το παίξει "προχωρημένος", απλά σαν χρήστες των social media έχουν μία παραπάνω έκθεση σε αυτά!

Για παράδειγμα, πιο εύκολα θα σε "θυμηθεί" κάποιος από την σχολή σου αν "πετάγονται" φώτο ή σχόλιά σου στην αρχική του σελίδα στο fb. Ή αν δει κάποιο σχόλιό σου σε κάποια από τις ομάδες που έχει πλέον κάθε σχολή και τμήμα στο fb. Είτε μας αρέσει, είτε όχι, μέχρι ένα σημείο, αυτά τα μέσα διευκολύνουν την επικοινωνία.

Οπότε κράτα το σαν σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού σου. At the end of the day, μόνο εμείς οι ίδιοι καθορίζουμε την βαρύτητα και την αξία που δίνουμε σε αυτά. Είναι ένα μέσο, το οποίο εσύ χρησιμοποιείς! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
SofiaOk, μία ερώτηση: έχεις βγει ποτέ για καφέ/ποτό/οτιδήποτε με συμφοιτητές σου; Αν όχι, τους το έχεις προτείνει ποτέ;


Tέτοιες ερωτήσεις συνήθως καταλήγουν σε άρνηση τύπου χυλόπιτας. Συν ότι στην Ελλάδα, σε περνάνε για λιγούρη παρέας που το πάει γυρεύοντας. Για να είσαι αποδεκτός, θα πρέπει να είσαι εκ γενετής με φίλους για να δείχνεις ότι έχεις φίλους, περνάς τέλεια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλησπέρα!Ας αρχίσουμε με τα βασικά.Μαρίνο,κατανοώ απόλυτα οτι είσαι από επαρχία και η Αθήνα σου φαίνεται κάτι το πρωτόγνωρο,αλλά αυτό δε σημαίνει οτι μπορείς να τσουβαλιάζεις όλη τη σχολή σου ούτε να υποβιβάζεις τους Αθηναίους.Κακά τα ψέματα,ήμουν και είμαι κλειστός άνθρωπος,αλλά ποτέ δεν απέδωσα το πρόβλημα στην Αθήνα,ούτε στα Ιωάννινα.Αν ΔΕΝ προσπαθήσεις,προφανώς και δε θα δεις αποτελέσματα.Τι θέλω να σου πω;Όταν με τόση κακία κακοχαρακτηρίζεις τόσα άτομα από τη σχολή σου,χωρίς να δίνεις έστω μια μικρή ευκαιρία στους συμφοιτητές σου να δεις "τι λένε",δε μπορείς απλά να τους βάλεις όλους στην ίδια κατηγορία.Ναι θα υπάρχουν τα φυτά,ναι θα υπάρχουν οι ντίβες,ναι θα υπάρχουν και οι περίεργοι.Αυτό δε σημαίνει οτι αυτά τα άτομα δεν μπορούν να συζητήσουν μαζί σου ή να πάνε μαζί σου λέσχη ή να πιούνε έναν καφέ με εσένα,που λέει ο λόγος.Παρότι είμαι φουλ κλειστός χαρακτήρας,γνώρισα και συνεχίζω να γνωρίζω άτομα από το τμήμα μου,πολλά άτομα στην αρχή τα είχα βάλει στις κατηγορίες που εσύ έθεσες,μερικές φορές διαψεύστηκα παταγωδώς(να φανταστείς άτομα που μου φαίνονταν κριντζ τελικά ήταν και γ@μώ τα παιδιά) μερικές άλλες έπεσα μέσα.Ωστόσο έδωσα ευκαιρίες,όπως και εκείνοι μου έδωσαν.Διότι,κακά τα ψέματα,ας μιλήσουμε ρεαλιστικά,είναι κακό να βάζουμε ταμπέλες,ωστόσο όλοι βάζουμε.Και ξέρω πολύ καλά πως κι εγώ θα είμαι σε μία από αυτές.Για να καταλήξουμε κάπου,δεν φταίει το μέρος που σπουδάζεις,τραστ μι,διότι και εδώ τα ίδια συμβαίνουν,σε μία πόλη 100.000 κατοίκων.Φταίει ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τα πράγματα,γιατί,εσύ τον επιλέγεις αυτόν.Φιλικά.
Σοφία,με βάση αυτά που παρατηρώ εγώ στη δική μου σχολή,αυτό που σίγουρα μπορώ να καταλάβω είναι πως στις περισσότερες παρέες υπάρχει μια επιφανειακότητα,δε ξέρω πως μπορώ να το θέσω ορθότερα για να καταλάβεις.Τέλος πάντων,γενικότερα υπάρχουν στάνταρ άτομα που θα μιλήσουν στη σχολή,ωστόσο δεν είναι τόσο δεμένα όσο νομίζεις.Γενικότερα,όταν βλέπεις παρέες με πολλά άτομα να ξέρεις ότι οι 2-3 είναι δεμένοι είναι μεταξύ τους,οι υπόλοιποι απλά υπάρχουν για να βγαίνουν μπούγιο έξω.Μην νομίζεις λοιπόν οτι υπάρχει τόσο δέσιμο.Αν πας και μιλήσεις εσύ σε κάποια άτομα,και κάνετε πλάκα στο αμφιθέατρο,αποκλείεται να μην βρεθεί κάποιο άτομο που να μην γελάσει με αυτό που θα πεις και δε θα σου προτείνει να πάτε μαζί λέσχη ή να πιείτε κανένα καφεδάκι.Γιατί,κατ'εμέ, δε μπορείς να είσαι δεμένος με παραπάνω απο 3-4 άτομα.Και αυτό παρατηρώ να γίνεται.Πάντως,σίγουρα το ότι δεν έχεις μέσα δικτύωσης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο,γιατί ουσιαστικά περιθωριοποιείσαι.Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να μαζοποιηθείς,αλλά όπως και να το κάνουμε,το να έχεις έστω και το μεσσεντζερ δε νομίζω οτι θα σε βλάψει και ιδιαίτερα.Ίσα-ίσα θα σε ωφελήσει σε αυτόν τον τομέα.Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top