Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγώ το έχω απορία και είμαι πολύ περίεργη να δω με πόσα από όλα αυτά τα άτομα που έχω γνωρίσει θα συνεχίσω να κάνω παρέα στη συνέχεια...
Μεγάλη απορία το έχω!! :P Αλλά τι να κάνεις; Ο χρόνος θα δείξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Εξαρταται αν εισαι σε αλλη πολη απο εκεινη που εχεις περασει σιγουρα θα χριαστεις να γνωρισεις καποιους..
αν εισαι στην ιδια πολη δεν χρειαζεται και τοσο αν εχεις παρεες ειδη εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μπορεί και στο 3ο έτος να γνωρίσεις κάποιο-α αξιόλογο-α άτομο-α...Υπομονή! :P Μ' αρέσει που οι πρωτοετείς βιάζονται για πολλά πράγματα λες και στα επόμενα έτη θα τους φύγουν τα χρόνια. :D

χαχαχα ναι πιστευω αυτο ισχυει σχεδον σε ολους,αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι δυσκολο μερικες φορες να κανεις υπομονη,ιδιως οταν δεν εχεις βρει μια παρεα που σου ταιριαζει...:P

και εγω εσκαζα και πολυ μαλιστα που οι "παρεες" μου δεν ειχαν καμια σχεση με αυτο που χρειαζομουν,αλλα τωρα τελευταια βαρεθηκα να σκαω και να μιλαω σε αρκετα ατομα μπας και μπω σε καμια παρεα...αν ειναι να ερθει ας ερθει,αλλιως δεν ειναι και το τελος του κοσμου,υπαρχει ζωη και παρεες σωστες και μετα το πανεπιστημιο στην χειροτερη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στην ζωή πάντα θα γνωρίζεις νέους ανθρώπους ανάλογα με τα πεδία δραστηριοτήτων (εργασίας,...κτλ). Αυτό έλειπε να "στερέψουμε" μόνο στο Πανεπιστήμιο. Εξάλλου οι περισσότεροι μετά το Πανεπιστήμιο χάνονται λόγω διαφορετικής πορείας. Συνήθως οι εστίες τους είναι από άλλα μέρη οπότε αναγκαστικά επιστρέφουν. Ελάχιστοι μπορεί να μείνουν στην πόλη σπουδών και να ξεκινήσουν καριέρα εκεί. Άλλοι κάνουν μεταπτυχιακά,...κτλ. Ένας κύκλος κλείνει και ανοίγει ένας άλλος. Της προσωπικής πορείας στην ζωή μετά από χρόνια κοπιαστικών σπουδών με αρκετές δόσεις χαρούμενων στιγμών "φοιτητικής" ζωής. Αλλιώς αν είσαι τυχερός-η, μπορείς να έχεις γνωρίσει κάποιο άτομο που να μένει στην ίδια πόλη με σένα και να μην χαθείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Σήμερα πήγα για πρώτη φορά στη σχολή μου... γνώρισα μόνο 1 άτομο, κι αυτό μετά από δική μου πρωτοβουλία! Έχω τον ανθρωποδιώχτη ή είναι φυσιολογικό στους πρωτοετείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Σήμερα πήγα για πρώτη φορά στη σχολή μου... γνώρισα μόνο 1 άτομο, κι αυτό μετά από δική μου πρωτοβουλία! Έχω τον ανθρωποδιώχτη ή είναι φυσιολογικό στους πρωτοετείς;

Φυσιολογικο το θεωρω,υπαρχει αμηχανια αναμεσα στους πρωτοετεις,ειδικα αναμεσα σε αυτους που εχουν ερθει απο αλλου.Θα γινουν και αλλες γνωριμιες,μη φοβασαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Φυσιολογικο το θεωρω,υπαρχει αμηχανια αναμεσα στους πρωτοετεις,ειδικα αναμεσα σε αυτους που εχουν ερθει απο αλλου.Θα γινουν και αλλες γνωριμιες,μη φοβασαι.:)

Σε ευχαριστώ! Βέβαια ίσως παίζει ρόλο και το ότι μπήκα με την μητέρα μου (η οποία απλώς ήθελε να με συνοδέψει στη θέση μου λόγω ενός παροδικού προβλήματος υγείας που έχω). Ελπίζω μόνο να μη με θεωρούν μαμόθρεφτο :redface::P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σήμερα πήγα για πρώτη φορά στη σχολή μου... γνώρισα μόνο 1 άτομο, κι αυτό μετά από δική μου πρωτοβουλία! Έχω τον ανθρωποδιώχτη ή είναι φυσιολογικό στους πρωτοετείς;

Σε ευχαριστώ! Βέβαια ίσως παίζει ρόλο και το ότι μπήκα με την μητέρα μου (η οποία απλώς ήθελε να με συνοδέψει στη θέση μου λόγω ενός παροδικού προβλήματος υγείας που έχω). Ελπίζω μόνο να μη με θεωρούν μαμόθρεφτο :redface::P:D
Γνωριμίες συνήθως γίνονται στις εγγραφές και στα πρώτα μαθήματα. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να γνωρίσεις κόσμο και στα υπόλοιπα έτη. Εξάλλου το πανεπιστήμιο ένα μπουλούκι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Εγώ παίδες πρωτοετής είμαι και πάτησα στην σχολή μόνο την 1η μέρα και γνώρισα 1 άτομο. Από Δεύτερα θα αρχίσω να πηγαίνω κανονικά. Έχω λίγο άγχος γιατί οι περισσότεροι θα έχουν γνωριστεί μεταξύ τους οπότε δεν θα είναι στην κατάσταση που είμαι εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
oι παρέες αποτελούν κάποιο είδος στοάς οπότε...αν έχουν σχηματιστεί είναι δύσκολο να εισαχθούν νέα μέλη;

να φοβάστε τα καραβάνια φίλων..αυτό σας λέω μόνο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
oι παρέες αποτελούν κάποιο είδος στοάς οπότε...αν έχουν σχηματιστεί είναι δύσκολο να εισαχθούν νέα μέλη;

να φοβάστε τα καραβάνια φίλων..αυτό σας λέω μόνο! ;)
Τί εννοείς nPb !? κάν'το λίγο πιο λιανά να καταλάβουμε και εμείς οι νεο-φοιτητές :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπου βλέπετε μεγάλες παρέες, δύσκολα μπαίνουν άλλοι μέσα...
Ο κύριος πυρήνας μπορεί να είναι 4-5 άτομα max (για κολλητούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγώ παίδες πρωτοετής είμαι και πάτησα στην σχολή μόνο την 1η μέρα και γνώρισα 1 άτομο. Από Δεύτερα θα αρχίσω να πηγαίνω κανονικά. Έχω λίγο άγχος γιατί οι περισσότεροι θα έχουν γνωριστεί μεταξύ τους οπότε δεν θα είναι στην κατάσταση που είμαι εγώ..
Ε και να εχουν γνωριστει δεν σημαινει κατι,καθε μερα θα γνωριζεις και καινουργιο κοσμο εξαλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εγώ παίδες πρωτοετής είμαι και πάτησα στην σχολή μόνο την 1η μέρα και γνώρισα 1 άτομο. Από Δεύτερα θα αρχίσω να πηγαίνω κανονικά. Έχω λίγο άγχος γιατί οι περισσότεροι θα έχουν γνωριστεί μεταξύ τους οπότε δεν θα είναι στην κατάσταση που είμαι εγώ..
και να γνωρίστηκαν δεν έγιναν και κολλητάρια με τη μία οπότε θα θέλουν να γνωρίσουν και άλλο κόσμο πριν καταλήξουν με ποιους θέλουν να κάνουν παρέα.άρα έχεις χρόνο μην αγχώνεσαι.οι περισσότερες παρέες σχηματίζονται μετά τα χριστούγεννα. σ' εμάς σ' όλο το πρώτο έτος όλοι βγαίναν με όλους και απ' το δεύτερο υπήρχαν ξεχωριστές παρέες που είναι και μέχρι τώρα σχεδόν αδιαπέραστες από νέα μέλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosFin

Νεοφερμένος

Ο SteliosFin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ ακόμα λύκειο είμαι και από τώρα άρχισα να αγχώνομαι για το πανεπιστήμιο :p Και επειδή και εγώ ανήκω σε εκείνη την ομάδα αυτών που δεν τα πάνε και πολύ καλά με το να γνωρίζουν εύκολα κόσμο και να κάνουν φιλίες, πως είναι δυνατό να πάς πρώτη μέρα και αμέσως να γνωρίσεις κι' άλλους και να κάνετε παρέα? Πωπω εγώ δηλαδή θα είμαι εντελώς μόνος. Για να καταλάβετε πόσο δύσκολο το βρίσκω να κάνω φίλους, δεν έχω καν ένα κολλητό :( Μήπως το να έχεις συγκάτοικο κάποιο από τη σχολή σου και συγκεκριμένα κάποιο που σπουδάζει το ίδιο πράγμα μαζί σου να βοηθήσει την κατάσταση? Παρεπιπτόντως από Κύπρο είμαι( αλλά ρε παιδί μου δεν υπάρχει ούτε ένα φόρουμ κυπριακό γι' αυτό το θέμα so ήρθα εδώ), αλλά νομίζω Ελλάδα θα έρθω για σπουδές. Που θα είναι ευκολότερο να κάνω παρέες και φιλίες? Πανεπιστήμιο στην Αθήνα,Θεσαλλονίκη ή σε καμία Πάτρα κτλ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ ακόμα λύκειο είμαι και από τώρα άρχισα να αγχώνομαι για το πανεπιστήμιο :p Και επειδή και εγώ ανήκω σε εκείνη την ομάδα αυτών που δεν τα πάνε και πολύ καλά με το να γνωρίζουν εύκολα κόσμο και να κάνουν φιλίες, πως είναι δυνατό να πάς πρώτη μέρα και αμέσως να γνωρίσεις κι' άλλους και να κάνετε παρέα? Πωπω εγώ δηλαδή θα είμαι εντελώς μόνος. Για να καταλάβετε πόσο δύσκολο το βρίσκω να κάνω φίλους, δεν έχω καν ένα κολλητό :( Μήπως το να έχεις συγκάτοικο κάποιο από τη σχολή σου και συγκεκριμένα κάποιο που σπουδάζει το ίδιο πράγμα μαζί σου να βοηθήσει την κατάσταση? Παρεπιπτόντως από Κύπρο είμαι( αλλά ρε παιδί μου δεν υπάρχει ούτε ένα φόρουμ κυπριακό γι' αυτό το θέμα so ήρθα εδώ), αλλά νομίζω Ελλάδα θα έρθω για σπουδές. Που θα είναι ευκολότερο να κάνω παρέες και φιλίες? Πανεπιστήμιο στην Αθήνα,Θεσαλλονίκη ή σε καμία Πάτρα κτλ ?
Καταρχας ηρεμησε.Δεν ειναι βεβαια δυνατον να γνωρισεις απο την πρωτη μερα ολους τους συμφοιτητες σου(ητοι,100+ ατομα) και να κανετε αμεσως παρεα.Εγω ακομη γνωριζω κοσμο.:)Θα γνωριστεις σταδιακα με καποια ατομα και θα αρχισετε να κανετε παρεα και να δενεστε σιγα-σιγα με τον καιρο.Και δεν νομιζω οτι ο συντελεστης δυσκολιας(επιστημονικη ορολογια-οχι,παιζουμε!:P) πραγματοποιησης μιας φιλιας εξαρταται απο την πολη στην οποια θα περασεις.Περασε πρωτα στη σχολη που θες και μετα ολα θα ερθουν απο μονα τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosFin

Νεοφερμένος

Ο SteliosFin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλεεε :)
Κι' επειδή βλέπω ότι είσαι 18 πως ήταν η πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο γιατί λογικά τώρα άρχισες και εσύ. Πως έκανες φίλους και πώς τα βρήκες? Εύκολο είναι ρε παιδιά στα λόγια, πας εκεί, μιλάς με κάποιον, δένεστε και βγαίνετε μαζί για ποτό. Εε πώς το κάνεις αυτό? Πας και 'νταξει λογικά βρίσκεις κάποιον για να σε βοηθήσει να γραφτείς. Τον ξαναβλέπεις την πρώτη μέρα στο uni και άντε αν τα καταφέρεις να πας να κάθίσεις δίπλα του στο αμφιθέατρο για να είστε πιο κοντά. Πώς κάνεις κουβέντα? Δεν είναι λίγο cheesy(χεχε δεν το ξέρω ελληνικά - εψ , εσείς οι φοιτητές αγγλικών για βοηθήστε για κανά translate) να πας να του πεις - Ήταν η πρώτη σου επιλογή? Σου αρέσει αυτό που επέλεξες? Ωραίος ο καιρός εε? (καλά αυτό το τελευταίο αν το πεις είσαι τελειωμένος, θα φύγει και θα αναρωτιέσαι και γιατι :/ ) . Καλά για το σπάσιμο του πάγου αλλά κάτι πιο ενδιαφέρον δεν έχει?

Και άλλη μια. Το πανεπιστήμιο είναι καλύτερο από το σχολείο? Εννοώ, εντάξει και στο σχολείο έχεις πολλούς φίλους, περνάς καλά, βγαίνεις έξω για ποτό και χαβαλέ και έχεις και πολύ διάβασμα. Στο πανεπιστήμιο τι κάνει τη διαφορά? Το ακόμη περισσότερο και δυσκολότερο διάβασμα? Όχι γιατί λένε ότι η φοιτητική ζωή είναι μούρλια. Είσαι ανεξάρτητος. Καλό είναι αυτό. Δεν ξέρω σαν να μην έχουν και πολύ διαφορά εκτός από την ηλικία σου και το διάβασμα. Α και κάτι άλλο ( :3 ) , στο uni δεν πιστεύω να πηγαίνεις και φροντιστήριο(μάθημα για βοήθεια εννοώ μετά τις ώρες στο uni) .

Αυτάαα. Ευχαριστώ προκαταβολικά :D Αα και μ' αρέσει που κάποιοι μιλούν με άτομα εδώ μέσα τα οποία είναι και στη σχολή τους και ίσως και στα μαθήματα τους και δεν το γνωρίζουν. 'Έλα να κάνουμε παρέα, μόνο 3 ορόφοι μας χωρίζουν' <--- το καλύτερο χD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
και εγω ειμαι τριτο ετος και δυσκολευτηκα πολυ να γνωρισω ατομα .....το 1 εξαμηνο και σχεδον το μισο 2 ηταν χαλια.....μετα σιγα σιγα γνωρισα παιδια...τωρα 3 ετος κανω παρεα με δυο ατομα 2 αγορια 2 κοριτσια....περναμε καλα συμπαθιομαστε αλλα μεχρι εκει.....δεν θα τους πω και τα προσωπικα μου ουτε εχω ανοιχτει.....εχω αλλους φιλους παιδικους για αυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Οσο το σκεφτεσαι τοσο πιο δυσκολο θα σου ειναι.Στην πραγματικοτητα ειναι το μονο ευκολο.Μην περιμενεις απο τις πρωτες μερες να βγαινεις.Και ουτε το ποτο θα ερθει απο την πρωτη μερα.Οι καφετεριες παραπονεμενες θα μεινουν? :P

Πας τακτικα σε ολα τα μαθηματα και με τα παιδια που καθεσαι διπλα σου αρχιζεις να μιλας.Οχι για ποτα και εξοδους,για πιο ηρεμα θεματα.18 εισαι,σε κοβει λιγο.Θα κατσεις με πολλα ατομα τις πρωτες μερες και θα μιλησεις.Θα δεις μετα που θες να κολλησεις πιο πολυ και θα καθεσαι διπλα τους.Και σιγα σιγα μετα ολα μπαινουν στον δρομο τους.Και αν στην αρχη ειναι περιεργα δεν εγινε και τιποτα.Την αλλη μερα μπορει να αλλαξουν ολα.Και αστα αυτα και διαβαζε,εχεις ενα καλοκαιρι να τα σκεφτεσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλεεε :)
Κι' επειδή βλέπω ότι είσαι 18 πως ήταν η πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο γιατί λογικά τώρα άρχισες και εσύ. Πως έκανες φίλους και πώς τα βρήκες? Εύκολο είναι ρε παιδιά στα λόγια, πας εκεί, μιλάς με κάποιον, δένεστε και βγαίνετε μαζί για ποτό. Εε πώς το κάνεις αυτό? Πας και 'νταξει λογικά βρίσκεις κάποιον για να σε βοηθήσει να γραφτείς. Τον ξαναβλέπεις την πρώτη μέρα στο uni και άντε αν τα καταφέρεις να πας να κάθίσεις δίπλα του στο αμφιθέατρο για να είστε πιο κοντά. Πώς κάνεις κουβέντα? Δεν είναι λίγο cheesy(χεχε δεν το ξέρω ελληνικά - εψ , εσείς οι φοιτητές αγγλικών για βοηθήστε για κανά translate) να πας να του πεις - Ήταν η πρώτη σου επιλογή? Σου αρέσει αυτό που επέλεξες? Ωραίος ο καιρός εε? (καλά αυτό το τελευταίο αν το πεις είσαι τελειωμένος, θα φύγει και θα αναρωτιέσαι και γιατι :/ ) . Καλά για το σπάσιμο του πάγου αλλά κάτι πιο ενδιαφέρον δεν έχει?

Και άλλη μια. Το πανεπιστήμιο είναι καλύτερο από το σχολείο? Εννοώ, εντάξει και στο σχολείο έχεις πολλούς φίλους, περνάς καλά, βγαίνεις έξω για ποτό και χαβαλέ και έχεις και πολύ διάβασμα. Στο πανεπιστήμιο τι κάνει τη διαφορά? Το ακόμη περισσότερο και δυσκολότερο διάβασμα? Όχι γιατί λένε ότι η φοιτητική ζωή είναι μούρλια. Είσαι ανεξάρτητος. Καλό είναι αυτό. Δεν ξέρω σαν να μην έχουν και πολύ διαφορά εκτός από την ηλικία σου και το διάβασμα. Α και κάτι άλλο ( :3 ) , στο uni δεν πιστεύω να πηγαίνεις και φροντιστήριο(μάθημα για βοήθεια εννοώ μετά τις ώρες στο uni) .

Αυτάαα. Ευχαριστώ προκαταβολικά :D Αα και μ' αρέσει που κάποιοι μιλούν με άτομα εδώ μέσα τα οποία είναι και στη σχολή τους και ίσως και στα μαθήματα τους και δεν το γνωρίζουν. 'Έλα να κάνουμε παρέα, μόνο 3 ορόφοι μας χωρίζουν' <--- το καλύτερο χD
Καταρχας,κανεις αυτο που λεει κι ο Σαλονικιος(αγαπαμε Θεσσαλονικη:D) απο κατω:Πας σε ολα τα μαθηματα(τουλαχιστον στις αρχες:P)Ακομη και να βαριεσαι να πας για μαθημα,κατσε με διαφορετικα παιδια καθε μερα,ωστε να γνωρισεις πολλα ατομα.Τους ρωτας απο πού ειναι,αν ηταν η πρωτη τους επιλογη,ποσα μορια εβγαλαν,τι μυσικη ακουν,κλπ.Ε,νωριζεις ατομα και κανεις παρεα με καποια απο αυτα.Τωρα,οσον αφορα τη ''φοιτητικη ζωη'',ε,δε θα χεις το αγχος του καθημερινου διαβασματος,αλλα το ποσο διαβασμα χρειαζεσαι εξαρταται απο την σχολη στην οποια θα εισαι.Και σιγα μην εχουμε φροντιστηρια στο Πανεπιστημιο βρε,φτανουν τα περσινα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top