Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παίδες φοιτητής δεν είμαι ακόμα, αλλά μια συμβουλή: ΜΗ ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ (αναφέρομαι σε όσους δε πρόσκεινται σε κάποια πολιτική παράταξη εξ αρχής, γιατί όσοι είναι ήδη ένθερμοι υποστηρικτές κάποιου κόμματος είναι λογικό να μπουν. ακόμα και αυτό όμως το θεωρώ κατάντια. σήμερα, στην άθλια οικονομικοκοινωνικοπολιτική κατάσταση, είναι θλιβερό να στρατεύονται οι νέοι σε ανάξια κόμματα. δεν είμαι αναρχικός, απλά ρεαλιστής και αν και είμαι αριστερών αντιλήψεων, κανένα κόμμα δεν υποστηρίζω, γιατί πιστεύω πως κανένα δεν αξίζει)
Λοιπόν έιναι αρκετά πιθανό να την πάθετε χωρίς καν να το καταλάβετε (έχω άπειρους γνωστους, ξέρω τι σας λέω).Θα εξελιχθείτε ραγδαία σε κομματόσκυλα χωρίς καν να το καταλάβετε. Το σημαντικό είναι το εξής: Από την ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ της εγγραφής, θα σας προσεγγίσουν άτομα (κατά κανόνα ελκυστικές κοπέλες στα αγόρια, όμορφοι νεαροί στα κορίτσια, επιλογή καθόλου τυχαία) που πιθανότατα θα είναι η πρώτη σας επαφή ως πρωτοετείς και που αρχικά θα προσφερθούν να σας βοηθήσουν στην εγγραφή. Εσείς, αγχωμένοι για να γνωρίσετε πολύ κόσμο, όπως είναι και το λογικό άλλωστε, αμέσως θα δεχτείτε χαρούμενοι και χωρίς να το καταλάβετε, μετά τις συστάσεις και μια σύντομη συζήτηση (από που είσαι,... κτλ) θα σας γνωρίσουν και σε άλλους της παράταξης και θα χετε πλεον γίνει οπαδοί της παράταξης.
Για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ στο ποιοί θα σας προσεγγίσουν από την αρχη. Βέβαια σε καμία περίπτωση να μην είστε ψυχροί, αλλά φιλικοί και ένθερμοι, όπως ακριβώς είπαν όλοι οι φίλοι πιο πάνω. Απλά να ξεδιαλύνετε το θέμα της παράταξης πριν περάσουν πολλές μέρες και είναι πλεον αργά.
Ε τώρα αν αυτή η κοπέλα ή ο νεαρός διαισθανθείτε αστραπιαία ότι είναι ο έρωτας της ζωής σας (ή το καλυτερο κολλητάρι σας), ε τότε τι να πω , πάω πάσο!:P
Πολλοί ίσως σπεύσετε να πείτε ότι κάνω λάθος και ότι δε συμβαίνει ο τρόπος προσέγγισης που ανέφερα. Ισως σε μερικά Πανεπιστήμια συμβαίνει, ίσως σε άλλα όχι.

για αυτό τους εκμεταλλεύεσαι να σου κάνουν την εγγραφή και απλά δεν γράφεσαι πουθενά και δεν δίνεις τηλέφωνα :). ( το δεύτερο είναι σημαντικό βρείτε κάποια δικαιολογία μη δώσετε τηλέφωνο σε παραταξιακό θα το μετανιώσετε αργότερα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σιγά μην χρειάζεται και δικαιολογία για να μην δώσεις το τηλέφωνο σου. Απλά λες ότι δεν θέλεις, δεν θα κάτσεις να τους δώσεις και λογαριασμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλά ναι, λέμε τώρα, το πιασες point
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
να συμπληρώσω κάτι;
Το ότι δεν θα έχετε παρτίδες με κομματικές παρατάξεις(και που καλά θα κάνετε) δεν συνεπάγεται ότι δεν θα πηγαίνετε στις γενικές συνελεύσεις του τμήματος. Θα πρέπει να σας απασχολούν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η σχολή σας και να αγωνιστείτε για τα δικαιώματα σας που τείνουν να εξαλειφθούν στο όνομα της οικονομικής κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;
Να μείνουμε μακριά και από τους λεγόμενους "ανεξάρτητους";;;:worry:
Γιατί εγώ σκέφτηκα πως αν υπάρχει κάποια καλή ανεξάρτητη παράταξη, μακριά δλδ από κόμματα που κάνει δουλειά κτλ γιατί όχι;;;
Δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό!!!!! Εκτός φυσικά αν κρύβονται από πίσω άλλα πράγματα και δεν το ξέρω...
τι να πω!!! όταν πάω πάντως στην σχολή σίγουρα θα το ψάξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
παιδιά ηρεμήστε λίγο με τις παρατάξεις από τη μία ανήκω σε παράταξη δεν θα πω σε ποια και εκτός αυτού δεν είναι τόσο πιεστικά τα πράγματα τουλάχιστον στο δικό μου τμήμα.δεν λέω σε κανέναν να μπει σε παράταξη αλλά μην το παρουσιάζομαι ως κάτι τόσο τραγικό επειδή βλέπω τα πράγματα από μέσα.Τέλος σαν συμβουλή να είστε ευγενικοί με όλους και να μην κρίνεται κανέναν με κομματικά κριτήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
παιδιά ηρεμήστε λίγο με τις παρατάξεις από τη μία ανήκω σε παράταξη δεν θα πω σε ποια και εκτός αυτού δεν είναι τόσο πιεστικά τα πράγματα τουλάχιστον στο δικό μου τμήμα.δεν λέω σε κανέναν να μπει σε παράταξη αλλά μην το παρουσιάζομαι ως κάτι τόσο τραγικό επειδή βλέπω τα πράγματα από μέσα.Τέλος σαν συμβουλή να είστε ευγενικοί με όλους και να μην κρίνεται κανέναν με κομματικά κριτήρια
Ό,τι πεις.
Δεν κρίνουμε εμείς με κομματικά κριτήρια...εσείς μας αντιμετωπίζετε μόνο ως ψήφο. Μια φορά είπα να βγω για καφέ με παραταξιακούς και κόντεψα να μάθω ολόκληρη την ιστορία του κόμματος. Κρίμα που δεν είχα πάρει ωτοασπίδες...Προχθές πάλι μου είπε μια της κνε για πολλοστή φορά να γίνω συνδρομητής στην παράταξη για να βοηθήσω στην έκδοση του ριζοσπάστη και του οδηγητή...Και ναι, έχω κάνει κι εγώ την υπέρτατη βλακεία να δώσω το κινητό μου σε κομματικό, αλλά τότε που το έκανα ήμουν άμαθος και τώρα μετανιώνω ανεπανόρθωτα. Οπότε μη μιλάς για πίεση για να μη σου αναφέρω κι άλλα παραδείγματα!:clapup:
Η κατάσταση με τις παρατάξεις είναι τραγική. Όσοι πρόκειται να γίνεται φοιτητές, διαβάστε τα παρακάτω ποστ για να μαθαίνετε κάποια πράγματα...
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2634834&postcount=370
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2634163&postcount=354
Στο εξωτερικό δεν υπάρχουν παρατάξεις, αλλά ανεξάρτητοι φοιτητές. Δεν θα επεκταθώ για να μην βγω off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ό,τι πεις.
Δεν κρίνουμε εμείς με κομματικά κριτήρια, αλλά εσείς, που μας αντιμετωπίζετε μόνο ως ψήφο. Μια φορά είπα να βγω για καφέ με παραταξιακούς και κόντεψα να μάθω ολόκληρη την ιστορία του κόμματος. Κρίμα που δεν είχα πάρει ωτοασπίδες...Προχθές πάλι μου είπε μια της κνε για πολλοστή φορά να γίνω συνδρομητής στην παράταξη για να βοηθήσω στην έκδοση του ριζοσπάστη και του οδηγητή...Και ναι, έχω κάνει κι εγώ την υπέρτατη βλακεία να δώσω το κινητό μου σε κομματικό, αλλά τότε που το έκανα ήμουν άμαθος και τώρα μετανιώνω ανεπανόρθωτα. Οπότε μη μιλάς για πίεση για να μη σου αναφέρω κι άλλα παραδείγματα!:clapup:
Η κατάσταση με τις παρατάξεις είναι τραγική. Όσοι πρόκειται να γίνεται φοιτητές, διαβάστε τα παρακάτω ποστ για να μαθαίνετε κάποια πράγματα...
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2634834&postcount=370
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2634163&postcount=354
Στο εξωτερικό δεν υπάρχουν παρατάξεις, αλλά ανεξάρτητοι φοιτητές. Δεν θα επεκταθώ για να μην βγω off-topic.


πρώτον δεν αντιμετωπίζω κανέναν ως υποψήφιο γιατί δεν είμαι ενεργό μέλος.Απλά εξηγώ ότι τουλάχιστον στο δικό μου τμήμα υπάρχουν και σοβαρά άτομα σε όλες τις παρατάξεις και είναι λάθος να περνάμε τη λογική ότι όλοι σε κοιτάνε σαν επιδέξιο ψηφοφόρο.Δεν συμφωνώ με την ύπαρξη παρατάξεων στα πανεπιστήμιο αλλά δεν θεωρώ ότι ο ρόλος τους είναι αρνητικός μόνο,και δεν μιλάω για τη δική μου παράταξη μιλάω για όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το δικό μας τμήμα δεν αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα, γιατί είναι πολύ μικρό. Επίσης, κανείς μα κανείς δεν δίνει σημασία στις παρατάξεις σε μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Το δικό μας τμήμα δεν αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα, γιατί είναι πολύ μικρό. Επίσης, κανείς μα κανείς δεν δίνει σημασία στις παρατάξεις σε μας.

ρε συ δεν ξέρω σε εμάς είναι πολύ ήρεμα τα πράγματα.και εγώ έχω βοηθηθεί αρκετά από άτομα παρατάξεων που συνήθως δυστυχώς παίρνουν το ρόλο της γραμματείας.Απλά γενικά πιστεύω ότι υπάρχουν και φυσιολογικά άτομα στις παρατάξεις και η κατάσταση αλλάζει από σχολή σε σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ρε συ δεν ξέρω σε εμάς είναι πολύ ήρεμα τα πράγματα.και εγώ έχω βοηθηθεί αρκετά από άτομα παρατάξεων που συνήθως δυστυχώς παίρνουν το ρόλο της γραμματείας.Απλά γενικά πιστεύω ότι υπάρχουν και φυσιολογικά άτομα στις παρατάξεις και η κατάσταση αλλάζει από σχολή σε σχολή

Δεν υπάρχει καμία ανάγκη υποκατάστατου της γραμματείας, μια χαρά είναι, τόσα χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα θέμα. Σε μας είναι απλά αδιάφορες οι παρατάξεις, ακόμα και όταν υπάρχουν μεγάλα θέματα που πρέπει να πάρουν θέση. Υπάρχουν όμως σχολές όπως η Νομική ή η ΑΣΟΕΕ όπου υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
κανείς μα κανείς δεν δίνει σημασία στις παρατάξεις σε μας.
Έτσι θα πρεπε να γίνεται παντού, αλλά όλοι μας ξέρουμε ότι τα κόμματα δίνουν βάρος στα μεγάλα τμήματα ή εκεί που υπάρχουν πολλά τμήματα μαζεμένα, όπου έχουν δηλαδή μεγαλύτερη σφαίρα επιρροής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Μια που η συζήτηση πήγε στις παρατάξεις και την όλη σχέση τους με το πανεπιστήμιο ας κάνω κι εγώ μια τοποθέτηση.
Ας ξεκινήσω κι εγώ, λοιπόν, από την πρώτη μέρα που πήγα για την εγγραφή και τα καλά παιδιά της ΠΑΣΠ και της ΔΑΠ με πλησίασαν, με βοήθησαν στο να γράψω το ονοματεπώνυμό μου ("εδώ που λέει όνομα, τι γράφω;" "Το όνομά σου!!" "αα, ευχαριστώ"), μου έδωσαν ένα τσούρμο χαρτιά (περιοδικά, προγράμματα σπουδών, ανακονώσεις κ.λ.π.), με έκαναν περιήγηση στη σχολή, ανταλλάξαμε κινητά τηλέφωνα για να με ενημερώνουν για τυχόν ανακοινώσεις, καθώς και για κανένα καφέ.
Ομολογώ να πω, πως κι εγώ είχα πάει προκατειλημμένος αρνητικά, ακούγοντας τις κλασικές ατάκες των θειάδων κι άλλων "ααα, μη μιλάς με τέτοιους, μην έχεις επαφές", "μην κάνεις κανένα λάθος και ασχοληθείς". Όταν πήγα, όμως, τα είδα διαφορετικά τα πράγματα. Αν δεν ήθελα καφέ "όχι, ευχαριστώ". Αν ήθελα "οκ, θα 'ναι κι άλλοι από πρώτο έτος;" (στις πολύ αρχές που δεν είχαν ξεκινήσει καν οι παραδόσεις.)
Από την πρώτη, δηλαδή, μέρα είχα κι έχω σχετικά καλές επαφές. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως δεν πρέπει να πάτε προκατειλημμένοι αρνητικά να αντιμετωπίσετε μέλη παρατάξεων. Αντιμετωπίστε, βιώστε οι ίδιοι κάποιες καταστάσεις και κινηθείτε με τον καταλληλότερο για εσάς τρόπο.
Αυτά για τα επιφανειακά των παρατάξεων. Πάμε τώρα στα λίγο πιο πολιτικά. Προσωπικά, θεωρώ πως οι παρατάξεις έχουν θέση στο πανεπιστήμιο. Όχι για να συμπληρώνουν εγγραφές, ούτε για να μοιράζουν sos, ούτε για να έχεις κάποιον να βγαίνεις στις αρχές που δεν ξέρεις κανέναν, ούτε γιατί πρέπει να αξιοποιηθεί χώρος με τοποθέτηση τραπεζακίων. Αλλά γιατί ανάβουν τη σπίθα της πολιτικοποιήσεως (όχι, δε μιλάω για πασπ, δαπ). Ως ακαδημαϊκοί πολίτες της χώρας και όντας μέρος του εκλογικού σώματος είναι πρέπον και θεωρώ υποχρέωση όλων να ενημερωνόμαστε για τα θέματα της επικαιρότητας αλλά και να δρούμε. Είτε αυτά μας αφορούν άμεσα (βλ. νέο νομο-πλαίσιο στην παιδεία, περικοπές βιβλίων κ.λ.π.) είτε ακόμα πιο άμεσα (βλ. οικονομική κρίση, Δ.Ν.Τ. κ.ά.). Το πανεπιστήμιο, λοιπόν, είναι μια ευκαιρία ενεργούς πολιτικοποίησης, αφύπνισης και φυγής από την τεχνοκρατική εκπαίδευση που μας παρείχε μέχρι πρότινος το σχολείο. Είναι μια ευκαιρία, λόγω του περισσότερου ελεύθερου χρόνου που έχουμε, να ασχοληθούμε με τα κοινά, να διαμορφώσουμε άποψη (όχι μόνο για τις κρούσεις και τα ολοκληρώματα), συνείδηση, να μετάσχουμε σε αγώνες/πορείες/συλλαλητήρια/γενικές συνελεύσεις.Όπου ο καθένας κρίνει και θεωρεί ορθό.
Δυστυχώς εγώ, (μια που έφτασε εκεί) φέτος είδα την απάθεια, την αδράνεια, την απουσία, την πολιτική αφωνία, την προσέγγιση μόνο μέσω των (ωω κρατηθείτεεε) parties (!!!!!) (έχω και άλλα πολλά και αναλυτικότερα αλλά είναι κρίμα να αφιερώσω τόση έκταση για τη δαπ) να υπερψηφίζεται με μεγάλη πλειοψηφία (όπως συνηθίζεται τα τελευταία 25 χρόνια) από τους συμφοιτητές μου. Όχι, τη λύση και τη διέξοδο δεν μπορούμε να τη δώσουμε ο καθένας μόνος του. Όλοι μαζί, μέσα από συζητήσεις, μέσα από τις γενικές συνελεύσεις κάθε σχολής οφείλουμε να οργανώσουμε το διαλυμένο και πλήρως εκφυλισμένο φοιτητικό κίνημα. Οφείλουμε να αλλάξουμε ότι δε μας αρέσει. Έχουμε χρέος να αλλάξουμε το υπάρχον διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα. Γιατί έστω κι αν εμείς αναγκαστούμε να μεταναστεύσουμε (διωχθούμε δηλαδή από την ίδια μας τη χώρα) για να ασκήσουμε το επάγγελμά και την επιστήμη μας, ας φροντίσουμε να εξασφαλίσουμε ένα καλύτερο αύριο στη χώρα μας, τουλάχιστον, για τα παιδιά μας!
Μία συμβουλή ("ναι, μπαμπά" : P ) : Να επιδιώκετε συζητήσεις με άτομα που ανήκουν σε παρατάξεις. Να φέρετε αντίλογο, να ακούτε επιχειρήματα, απόψεις, διαφορετικές ιδέες, να ενημερώνεστε και έπειτα να εξάγετε τη δική σας δυναμική (μη στατική, μη παρωπιδική) άποψη και στάση απέναντι στην επικαιρότητα. Δεν είμαστε η γενιά του φραπέ και του υπολογιστή (όπως μας χαρακτηρίζουν οι περισσότεροι), είμαστε η γενιά που θα φέρει την αλλαγή. Ας τους το αποδείξουμε....
Ανεξάρτητος φοιτητής α' έτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Παίδες φοιτητής δεν είμαι ακόμα, αλλά μια συμβουλή: ΜΗ ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ (αναφέρομαι σε όσους δε πρόσκεινται σε κάποια πολιτική παράταξη εξ αρχής, γιατί όσοι είναι ήδη ένθερμοι υποστηρικτές κάποιου κόμματος είναι λογικό να μπουν. ακόμα και αυτό όμως το θεωρώ κατάντια. σήμερα, στην άθλια οικονομικοκοινωνικοπολιτική κατάσταση, είναι θλιβερό να στρατεύονται οι νέοι σε ανάξια κόμματα. δεν είμαι αναρχικός, απλά ρεαλιστής και αν και είμαι αριστερών αντιλήψεων, κανένα κόμμα δεν υποστηρίζω, γιατί πιστεύω πως κανένα δεν αξίζει)
Λοιπόν έιναι αρκετά πιθανό να την πάθετε χωρίς καν να το καταλάβετε (έχω άπειρους γνωστους, ξέρω τι σας λέω).Θα εξελιχθείτε ραγδαία σε κομματόσκυλα χωρίς καν να το καταλάβετε. Το σημαντικό είναι το εξής: Από την ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ της εγγραφής, θα σας προσεγγίσουν άτομα (κατά κανόνα ελκυστικές κοπέλες στα αγόρια, όμορφοι νεαροί στα κορίτσια, επιλογή καθόλου τυχαία) που πιθανότατα θα είναι η πρώτη σας επαφή ως πρωτοετείς και που αρχικά θα προσφερθούν να σας βοηθήσουν στην εγγραφή. Εσείς, αγχωμένοι για να γνωρίσετε πολύ κόσμο, όπως είναι και το λογικό άλλωστε, αμέσως θα δεχτείτε χαρούμενοι και χωρίς να το καταλάβετε, μετά τις συστάσεις και μια σύντομη συζήτηση (από που είσαι,... κτλ) θα σας γνωρίσουν και σε άλλους της παράταξης και θα χετε πλεον γίνει οπαδοί της παράταξης.
Για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ στο ποιοί θα σας προσεγγίσουν από την αρχη. Βέβαια σε καμία περίπτωση να μην είστε ψυχροί, αλλά φιλικοί και ένθερμοι, όπως ακριβώς είπαν όλοι οι φίλοι πιο πάνω. Απλά να ξεδιαλύνετε το θέμα της παράταξης πριν περάσουν πολλές μέρες και είναι πλεον αργά.
Ε τώρα αν αυτή η κοπέλα ή ο νεαρός διαισθανθείτε αστραπιαία ότι είναι ο έρωτας της ζωής σας (ή το καλυτερο κολλητάρι σας), ε τότε τι να πω , πάω πάσο!:P
Πολλοί ίσως σπεύσετε να πείτε ότι κάνω λάθος και ότι δε συμβαίνει ο τρόπος προσέγγισης που ανέφερα. Ισως σε μερικά Πανεπιστήμια συμβαίνει, ίσως σε άλλα όχι.

Μη χαιρεσαι!Στη ΣΣΑΣ θα εχετε αντρογυναικες και δεν θα εχετε πολιτικες παραταξεις...:whistle::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο, λοιπόν, είναι μια ευκαιρία ενεργούς πολιτικοποίησης, αφύπνισης και φυγής από την τεχνοκρατική εκπαίδευση που μας παρείχε μέχρι πρότινος το σχολείο. Είναι μια ευκαιρία, λόγω του περισσότερου ελεύθερου χρόνου που έχουμε, να ασχοληθούμε με τα κοινά, να διαμορφώσουμε άποψη (όχι μόνο για τις κρούσεις και τα ολοκληρώματα), συνείδηση, να μετάσχουμε σε αγώνες/πορείες/συλλαλητήρια/γενικές συνελεύσεις.Όπου ο καθένας κρίνει και θεωρεί ορθό.
Τι ωραία αυτά που λές...τα πουλάκια που κελαηδούν στην ανθισμένη αμυγδαλιά με τα ωραία ροζ λουλουδάκια και τα παιδάκια να τρέχουν γύρω γύρω!:D
ΟΜΩΣ:
Δυστυχώς εγώ, (μια που έφτασε εκεί) φέτος είδα την απάθεια, την αδράνεια, την απουσία, την πολιτική αφωνία, την προσέγγιση μόνο μέσω των (ωω κρατηθείτεεε) parties (!!!!!) (έχω και άλλα πολλά και αναλυτικότερα αλλά είναι κρίμα να αφιερώσω τόση έκταση για τη δαπ) να υπερψηφίζεται με μεγάλη πλειοψηφία (όπως συνηθίζεται τα τελευταία 25 χρόνια) από τους συμφοιτητές μου.
Αυτή είναι η πραγματικότητα. Στις συνελεύσεις μας κυριαρχεί ένα σκηνικό: η κνε να μαλώνει με τους από κοινού (μία υποτίθεται ανεξάρτητη παράταξη, η οποία παρολαυτά κατεβαίνει στις εκλογές...) -μιλάμε για χοντρό μπινελίκωμα, όχι πλάκα- η δαπ να παραμένει αμέτοχη και συνήθως απούσα (αλλά αυτοί οργανώνουν τα parties, γιατί να ρθουν στη συνέλευση?;)) και στο τέλος να ψηφίζεται η πρόταση της πασπ, επειδή στο αμφιθέατρο βρίσκονται περισσότεροι πασπίτες. Το όλο θέαμα είναι αποθαρρυντικό για τους ανεξάρτητους φοιτητές που ξέρουν ότι η γνώμη τους μπορεί να ακουστεί (μέσα στην οχλαγωγή πάντα), αλλά σίγουρα δεν θα περάσει...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Τι ωραία αυτά που λές...τα πουλάκια που κελαηδούν στην ανθισμένη αμυγδαλιά με τα ωραία ροζ λουλουδάκια και τα παιδάκια να τρέχουν γύρω γύρω!:D
ΟΜΩΣ:

Αυτή είναι η πραγματικότητα. Στις συνελεύσεις μας κυριαρχεί ένα σκηνικό: η κνε να μαλώνει με τους από κοινού (μία υποτίθεται ανεξάρτητη παράταξη, η οποία παρολαυτά κατεβαίνει στις εκλογές...) -μιλάμε για χοντρό μπινελίκωμα, όχι πλάκα- η δαπ να παραμένει αμέτοχη και συνήθως απούσα (αλλά αυτοί οργανώνουν τα parties, γιατί να ρθουν στη συνέλευση?;)) και στο τέλος να ψηφίζεται η πρόταση της πασπ, επειδή στο αμφιθέατρο βρίσκονται περισσότεροι πασπίτες. Το όλο θέαμα είναι αποθαρρυντικό για τους ανεξάρτητους φοιτητές που ξέρουν ότι η γνώμη τους μπορεί να ακουστεί (μέσα στην οχλαγωγή πάντα), αλλά σίγουρα δεν θα περάσει...:whistle:

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες. Έκανα λόγο άλλωστε για διαλυμένο κι εκφυλισμένο φοιτητικό κίνημα. Κάτι που, όπως σωστά αναφέρεις, αντικατοπτρίζεται και στις γενικές συνελεύσεις. Αλλά δες το και από την άλλη πλευρά. Θεωρείς πως αυτή η 5-10 κλασικοί που το κάνουνε μπουρδέλο είναι πλειοψηφία του συλλόγου και μπορεί να κάνουνε ό,τι γουστάρουν; Θεωρείς πως είναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΙ; Εσύ (ως μέλος του συλλόγου) τι κάνεις για να φέρεις κόσμο στις γενικές συνελεύσεις; Τι κάνεις για να αποτραπεί αυτή η κατάσταση; Στο χέρι μας είναι "τα πουλάκια να κελαηδούν στην ανθισμένη αμυγδαλιά με τα ωραία ροζ λουλουδάκια και τα παιδάκια να τρέχουν γύρω γύρω".
Επιπλέον, δε θεωρώ πως μόνο μέσα από τις γενικές συνελεύσεις κάποιος μπορεί να διαμορφώσει άποψη. Δε θεωρώ ουτοπία (όπως ειρωνεύεσαι) ένας άνθρωπος 18 ετών (που θα κληθεί να ψηφίσει για να εκλεγούν εκπρόσωποι του "λαού") να διαμορφώσει άποψη και να συμμετάσχει στα κοινά (με οποιοδήποτε τρόπο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες. Έκανα λόγο άλλωστε για διαλυμένο κι εκφυλισμένο φοιτητικό κίνημα. Κάτι που, όπως σωστά αναφέρεις, αντικατοπτρίζεται και στις γενικές συνελεύσεις. Αλλά δες το και από την άλλη πλευρά. Θεωρείς πως αυτή η 5-10 κλασικοί που το κάνουνε μπουρδέλο είναι πλειοψηφία του συλλόγου και μπορεί να κάνουνε ό,τι γουστάρουν; Θεωρείς πως είναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΙ; Εσύ (ως μέλος του συλλόγου) τι κάνεις για να φέρεις κόσμο στις γενικές συνελεύσεις; Τι κάνεις για να αποτραπεί αυτή η κατάσταση; Στο χέρι μας είναι "τα πουλάκια να κελαηδούν στην ανθισμένη αμυγδαλιά με τα ωραία ροζ λουλουδάκια και τα παιδάκια να τρέχουν γύρω γύρω".
Επιπλέον, δε θεωρώ πως μόνο μέσα από τις γενικές συνελεύσεις κάποιος μπορεί να διαμορφώσει άποψη. Δε θεωρώ ουτοπία (όπως ειρωνεύεσαι) ένας άνθρωπος 18 ετών (που θα κληθεί να ψηφίσει για να εκλεγούν εκπρόσωποι του "λαού") να διαμορφώσει άποψη και να συμμετάσχει στα κοινά (με οποιοδήποτε τρόπο).
Άποψή μου ότι οι παρατάξεις πρέπει είτε να καταργηθούν και να υπάρχουν ανεξάρτητοι φοιτητές (ουτοπία) είτε οι παρατάξεις να βγουν έξω από το πανεπιστήμιο, γιατί η υπέρμετρη αγωνία τους για την ανάληψη της πολυπόθητης εξουσίας έχει οδηγήσει σε σήψη την εύρυθμη λειτουργία του πανεπιστημίου. Σε αντίθετη περίπτωση, τα πράγματα θα συνεχίσουν ως έχουν ό,τι και να κάνουμε, γιατί οι παρατάξεις πάντα θα προσελκύουν τον επιθυμητό αριθμό ατόμων ώστε να κάνουν κουμάντο.

(το είπα εγώ, θα βγούμε οφ, μάλλον τα ποστ θα μεταφερθούν:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άποψή μου ότι οι παρατάξεις πρέπει είτε να καταργηθούν και να υπάρχουν ανεξάρτητοι φοιτητές (ουτοπία) είτε οι παρατάξεις να βγουν έξω από το πανεπιστήμιο, γιατί η υπέρμετρη αγωνία τους για την ανάληψη της πολυπόθητης εξουσίας έχει οδηγήσει σε σήψη την εύρυθμη λειτουργία του πανεπιστημίου. Σε αντίθετη περίπτωση, τα πράγματα θα συνεχίσουν ως έχουν ό,τι και να κάνουμε, γιατί οι παρατάξεις πάντα θα προσελκύουν τον επιθυμητό αριθμό ατόμων ώστε να κάνουν κουμάντο.

(το είπα εγώ, θα βγούμε οφ, μάλλον τα ποστ θα μεταφερθούν:P)

Πριν βγούμε οφ να βάλω το λιθαράκι μου και εγώ!!:D

Οι παρατάξεις, θα προσελκύουν κόσμο γιατί πολλοί έχουν στο μυαλό τους την πορεία: φοιτητικά κόμματα, κομματικοποίηση, επαγγελματικός συνδικαλισμός, πολιτική ανέλιξη, βόλεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Μη χαιρεσαι!Στη ΣΣΑΣ θα εχετε αντρογυναικες και δεν θα εχετε πολιτικες παραταξεις...:whistle::P:P
Mε ξενέρωσες τώρα...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
εγω προσωπικα δεν ειμαι πολυ κοινωνικος και κανω επιλεκτικα ατομα παρεα...δυστυχως την εχω πατησει απο φιλους στο λυκειο που θεωρουνταν και καλα φιλοι αλλα μονο εχθροι δεν ηταν ...τεσπα αυτο με εχει προβληματισει...γιατι δεν ξερουμε ποιος ειναι ο πραγματικος φιλος η ποιος φοραει "μασκα".
ελπιζω την πρωτη μερα να δικτυωθω σε καποια παρεα. + το καλο με μενα ειναι οτι απο την πολη μου θα ειμαι μαζι με 10 γνωστους μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top