Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών (Βόλος)

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Διάβασα ότι θα δημιουργηθεί αυτό το τμήμα στο Βόλο και ότι θα έχει να κάνει με Ασιατικές γλώσσες. Αλήθεια, ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμο στο μηχανογραφικό; Επιπλέον, ποιές γλώσσες θα διαθέσει;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εκπαιδευτική λειτουργία του Τμήματος και η εισαγωγή των πρώτων φοιτητών, αρχίζει από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020. Τίποτα άλλο δεν είναι γνωστό ακόμα!
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.

Σε τι μόρια λέτε να κινηθεί;

Καμία εκτίμηση;
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Επιτέλους ένα θέμα για αυτή τη σχολή :thumbsup:
Με ενδιεφερε κι εμένα αλλά δεν την δήλωσα μιας και δεν ξέρω ποιες θα είναι οι διαθέσιμες γλώσσες επιλογής την πρώτη χρονιά λειτουργίας και δεν ξέρει κανείς τιποτά γι αυτήν (αν είναι καλή κτλπ). Θα ήταν η δεύτερη επιλογή μου μετά το μεταφραστικό της Κέρκυρας. Θα την δηλώσω του χρόνου που θα ξαναδώσω μάλλον. Άμα μάθει κανείς τίποτα γι αυτήν ας μας πει!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά μην ρωτάτε για εκτίμηση βάσεων στα νεοϊδρυθέντα τμήματα.΄Οπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατον να γίνει πρόβλεψη χωρίς στοιχεία από προηγούμενα χρόνια. Εδώ είναι δύσκολη η πρόβλεψη για τα ήδη υπάρχοντα τμήματα, πόσο μάλλον για τα νέα!
 

Kostas173

Νεοφερμένος

Ο Kostas173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω περάσει σε αυτό το τμήμα. Υπάρχει κάποιος συμφοιτητής εδω;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή. :)
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Mην δηλώνετε τμήματα που έχουν λίγα χρόνια λειτουργίας. Δεν υπάρχουν τα κονδύλια να στελεχωθούν και να λειτουργήσουν επαρκώς με αποτέλεσμα να την πληρώνουν οι φοιτητές.
 

christina_k

Νεοφερμένος

Η christina_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχω περάσει σε αυτό το τμήμα. Υπάρχει κάποιος συμφοιτητής εδω;


Εγώ!:smartass:

Επιτέλους ένα θέμα για αυτή τη σχολή :thumbsup:
Με ενδιεφερε κι εμένα αλλά δεν την δήλωσα μιας και δεν ξέρω ποιες θα είναι οι διαθέσιμες γλώσσες επιλογής την πρώτη χρονιά λειτουργίας και δεν ξέρει κανείς τιποτά γι αυτήν (αν είναι καλή κτλπ). Θα ήταν η δεύτερη επιλογή μου μετά το μεταφραστικό της Κέρκυρας. Θα την δηλώσω του χρόνου που θα ξαναδώσω μάλλον. Άμα μάθει κανείς τίποτα γι αυτήν ας μας πει!

Οι γλώσσες που προσφέρει η συγκεκριμένη σχολή είναι τα Ισπανικά, Αραβικά, Κινεζικά και Ιαπωνικά και ξεκινάνε στο 2ο έτος. Προσωπικά μου φάνηκε από την αρχή ως μια σχολή με μεγάλο ενδιαφέρον γι'αυτό και την δήλωσα πρώτη στο μηχανογραφικό και χαίρομαι πολύ που πέρασα. Βέβαια μόνο ο χρόνος θα δείξει αν έκανα σωστή επιλογή. :PΠάντως όταν τηλεφώνησα στην Γραμματεία για περαιτέρω πληροφορίες μου είπαν πως ήδη υπάρχει ζήτηση για αποφοίτους τέτοιων σχολών. Εύχομαι να πέρασες εκεί που ήθελες!:)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Οντως ειναι ενα τμημα με αρκετα ενδιαφεροντα μαθηματα. Θα μπορουσε να μου πει καποιος απο τα παιδια που εχει περασει απο αυτη τη σχολη, την αποψη του γενικα και τις επαγγελματικες δυνατοτητες που προσφερει; Γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως τι βγαινεις απο αυτη το τμημα... :dizzy2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Οντως ειναι ενα τμημα με αρκετα ενδιαφεροντα μαθηματα. Θα μπορουσε να μου πει καποιος απο τα παιδια που εχει περασει απο αυτη τη σχολη, την αποψη του γενικα και τις επαγγελματικες δυνατοτητες που προσφερει; Γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως τι βγαινεις απο αυτη το τμημα... :dizzy2:
απ' ότι διάβασα, έχεις δικαιώματα εργασίας στην εκπαίδευση και σε δημόσιες και ιδιωτικές υπηρεσίες ή κάτι τέτοιο
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
απ' ότι διάβασα, έχεις δικαιώματα εργασίας στην εκπαίδευση και σε δημόσιες και ιδιωτικές υπηρεσίες ή κάτι τέτοιο
Εγώ αυτό που σκέφτηκα από τα μαθήματα είναι ότι ίσως κάποιος μπορέσει να δουλέψει ως μεταφραστής (λόγω των γλωσσών) κι μετά μπορεί σε κάποια εταιρεία, πάλι λόγω των γλωσσών.. Πέρα από τα εκπαιδευτικά δηλαδή. 🤷🏼‍♀️
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ αυτό που σκέφτηκα από τα μαθήματα είναι ότι ίσως κάποιος μπορέσει να δουλέψει ως μεταφραστής (λόγω των γλωσσών) κι μετά μπορεί σε κάποια εταιρεία, πάλι λόγω των γλωσσών.. Πέρα από τα εκπαιδευτικά δηλαδή. 🤷🏼‍♀️
ίσως αυτό να εννοεί με τις υπηρεσίες, μεταφραστικές δουλιές, αλλά νομίζω με λιγότερα δικαιώματα από αυτούς που βγαίνουν από το καθαρά μεταφραστικό τμήμα. Αλλά δεν ξέρω δεν το γράφει και πουθενά καθαρά
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Πολυ ενδιαφερουσα σχολη!!!!! Εχει υποχρεωτικα εργαστηρια αν εχετε ακουστα? Το σκεφτομαι για δευτερο πτυχιο λογω τη αγαπη μου για τι γλωσσες. Οποτε για να μη μετακινουμαι συνεχεια με νοιαζει να εχει προαιρετικη παρακολουθηση.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
ενδιαφερεται καποιος αλλος γι αυτο το τμημα; 😇 δν θα κρυψω οτι στεναχωρηθηκα καπως οταν διαβασα ποσες θεσεις διαθετει το τμημα φετος 💔😬
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
ενδιαφερεται καποιος αλλος γι αυτο το τμημα; 😇 δν θα κρυψω οτι στεναχωρηθηκα καπως οταν διαβασα ποσες θεσεις διαθετει το τμημα φετος 💔😬
Εννοείς πως είναι λίγες ή πολλές; Στην εμπειρία μου ολιγόμελα τμήματα έχουν καλύτερη οργάνωση αν και εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Επίσης η βάση θα παραμείνει αρκετά χαμηλή ακόμα και αν προσφέρει λίγες θέσεις
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Εννοείς πως είναι λίγες ή πολλές; Στην εμπειρία μου ολιγόμελα τμήματα έχουν καλύτερη οργάνωση αν και εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Επίσης η βάση θα παραμείνει αρκετά χαμηλή ακόμα και αν προσφέρει λίγες θέσεις
απ την μια ειναι ακομα καινουριο το τμημα οποτε οκ το καταλαβαίνω αλλα απ τν αλλη θα προτιμουσα περισσοτερες θεσεις γτ αυτο ισοδυναμει με περισσοτερες ευκαιριες λολ (αν κι γενικα προτιμω κι εγω τα ολιγομελη τμηματα).

επισης γιατι πιστευεις οτι η βαση του θα παραμεινει χαμηλη; επειδη ειναι ο δευτερος χρονος λειτουργιας του και δεν θα υπαρξει μεγαλος ανταγωνισμων μεταξυ των υποψηφιων; 😅
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Με το περισσότερες ευκαιρίες τι εννοείς; Η εκτίμηση μου είναι αρκετά αβάσιμη, απλά δεν μπορώ να φανταστώ να αλλάξει πολύ η βάση σε σχέση με τις υπόλοιπες σχολές του πρώτου πεδίου αλλά αυτό θα εξαρτηθεί αρκετά από τον αριθμό συμμετεχόντων στις πανελλαδικές φέτος που δεν τον ξέρουμε ακόμα
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Με το περισσότερες ευκαιρίες τι εννοείς; Η εκτίμηση μου είναι αρκετά αβάσιμη, απλά δεν μπορώ να φανταστώ να αλλάξει πολύ η βάση σε σχέση με τις υπόλοιπες σχολές του πρώτου πεδίου αλλά αυτό θα εξαρτηθεί αρκετά από τον αριθμό συμμετεχόντων στις πανελλαδικές φέτος που δεν τον ξέρουμε ακόμα
περισσοτερες θεσεις = περισσοτερες πιθανοτητες να περασω στο τμημα 😆

φετος ειναι μια περιεργη χρονια οποτε πραγματικα τα παντα παιζουν κατ εμε.. ελπιζω να μην υπαρξει μεγαλη αποκλιση με τις περσινες βασεις αν και λιγο δυσκολο το κοβω μιας κι η υλη μειωθηκε δραματικα 😥
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
περισσοτερες θεσεις = περισσοτερες πιθανοτητες να περασω στο τμημα 😆

φετος ειναι μια περιεργη χρονια οποτε πραγματικα τα παντα παιζουν κατ εμε.. ελπιζω να μην υπαρξει μεγαλη αποκλιση με τις περσινες βασεις αν και λιγο δυσκολο το κοβω μιας κι η υλη μειωθηκε δραματικα 😥
Στη θέση σου θα ανσυχούσα περισσότερο να γράψω καλά και όλη η κατάσταση με τις βάσεις είναι αρκετά περίεργη απρόβλεπτη και αγχωτική και δεν θα ήθελα να την πιάσω πριν τελειώσω με τις πανελλαδικές
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top