Γιατροί με γονείς γιατρούς

dimious200

Νεοφερμένος

Ο dimious200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
να κάνω μία ερώτηση;πόσοι από εσάς που ή ειστε ή μπηκατε ιατρική έχετε συγγενή γιατρό;;Εγώ προσωπικά δεν έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Περίπου το 40% των συμφοιτητών/τριων μου έχουν γιατρό συγγενή πρώτου βαθμού. Παρεπιμπτόντως είναι και οι πιό αδιάφοροι για την ιατρική (ποσοστιαία του 40-50% έναντι όσων δεν έχουν).

Γιατί κάνεις αυτή την ερώτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimious200

Νεοφερμένος

Ο dimious200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
απλά επειδή έκανα μία συζήτηση με τον πατέρα μου για το αν θα μου έκανε καλό να ξαναδηλώσω σσασ του χρόνου με 10% και κατά πόσο υπάρχει πρόβλημα στον ιατρικο τομέα και για αυτό λέω ας ρωτήσω να δω σε τι ποσοστά πάνε στην ιατρική χωρίς συγγενή γιατρό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τι σημασία έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Επειδη αν εχεις γονεις/συγγενεις γιατρους (και ειδικα με ετοιμο ιατρειο) θα εχεις πιο "στρωμενη" καριερα. Πελατες, γνωριμιες και ετοιμο ιατρειο σε καποιες περιπτωσεις. Αρα θεωρειται οτι οσοι εχουν γονεις γιατρους εχουν ενα παραπανω "συν" εναντι των υπολοιπων φοιτητων Ιατρικης...

Παντως ξερω αρκετους "ξεμπαρκους" (μ' αυτη την εννοια φυσικα, δλδ χωρις γονεις γιατρους) που πηγαν Ιατρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Aν πάλι είναι στο δημόσιο δενέχεις απολύτως κανένα πλεονέκτημα.Και το βρίσκω πολύ μικροαστικό και ανεύθυνο να γίενι κάποιος γιατρός γιατί έχει στρωμένο ιατρείο.Πληροφοριακά,έχω παρατηρήσει πως όλα τα παιδιά με γονείς γιατρούς που ξέρω δε θέλουν ούτε ν' ακούσουν για ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ξερω και γιατρους στο δημοσιο νοσοκομειο που δουλευει η μητερα μου ως νοσηλευτρια, που θελουν παση θυσια να κανουν τα παιδια τους γιατρους. Μαλιστα ενας το εβαλε μαραζι που το παιδι του επελεξε πολυτεχνειο. :P

Επισης, αν ο γονιος εχει ιατρειο, ο αλλος σκεφτεται να σπουδασει Ιατρικη γιατι εχει τη "στρωμενη" καριερα και δε θα χρειαστει να παλεψει για να βρει δουλεια. Το αν θα κρατηθει το ιατρειο φυσικα ειναι αλλη υποθεση (εκτος και αν ο γονιος ειναι τοσο μεγαλο "ονομα" στην πιατσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν εχω κανέναν,όχι μόνο γονιό αλλά ούτε κάποιο θείο που να είναι γιατρός.Με το σκεπτικό της άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης θα έπρεπε να προσανατολιστώ προς το πολυτεχνείο.Δεν το έκανα όμως γιατί δεν μου άρεσε,και προτίμησα να το παλέψω με την ιατρικη.Σίγουρα δεν θα έχεις την ''στρωμένη''δουλειά της μαμάς ή του μπαμπά,αλλα αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις σίγουρα θα πας μπροστα.Τώρα για το στρατό δεν εχω άποψη γιατί δεν μου πέρασε ποτέ απο το μυαλό,αλλα αν εσύ είσαι τόσο πειθαρχημένος κ θα σου άρεσε εκεί,δεν χάνεις τπτ να δηλώσεις κ με το 10%,κι αν το πιάσεις,να αποφασίσεις που να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Μπήκα φέτος Ιατρική με:

Πατέρα γιατρό,αδερφή φοιτήτρια ιατρικής,θείο γιατρό,θείο οδοντίατρο,θεία οδοντίατρο,ξάδερφο φοιτητή φαρμακευτικής...

Χαχαχαχαχα....είναι λίγο περίεργο το αντιλαμβάνομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Για να γίνει γιατρός κάποιος πρέπει να το θέλει πραγματικά... Είναι απο τα ελάχιστα επαγγέλματα που αν κάποιος δεν έχει μεράκι και δεν το αγαπά δεν μπορεί να αντέξει.... Και δεν θα είναι και έτοιμος να κάνει τις θυσίες που απαιτούνται τόσο για να τελειώσει τη σχολή όσο και όταν βγει στην αγορά εργασίας... Πρέπει να το αγαπά και να το " γουστάρει" πολύ... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimious200

Νεοφερμένος

Ο dimious200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπήκα φέτος Ιατρική με:

Πατέρα γιατρό,αδερφή φοιτήτρια ιατρικής,θείο γιατρό,θείο οδοντίατρο,θεία οδοντίατρο,ξάδερφο φοιτητή φαρμακευτικής...

Χαχαχαχαχα....είναι λίγο περίεργο το αντιλαμβάνομαι!
:lol::lol::lol:ελεος!που μπήκες;εγω θεσσαλονίκη
-----------------------------------------
Για να γίνει γιατρός κάποιος πρέπει να το θέλει πραγματικά... Είναι απο τα ελάχιστα επαγγέλματα που αν κάποιος δεν έχει μεράκι και δεν το αγαπά δεν μπορεί να αντέξει.... Και δεν θα είναι και έτοιμος να κάνει τις θυσίες που απαιτούνται τόσο για να τελειώσει τη σχολή όσο και όταν βγει στην αγορά εργασίας... Πρέπει να το αγαπά και να το " γουστάρει" πολύ... :D
έτσι ακριβώς είανι,όπως τα λες!!!συμφωνώ απόλυτα!απλα λεω να κανω και την ερευνα μ απο περιεργεια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.

stellastar

Νεοφερμένος

Η stellastar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
και οι δυο γονεις γιατροι καθως και η γιαγια μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire_Quiny

Νεοφερμένος

Η Vampire_Quiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εγώ πάλι είμαι ξέμπαρκη:P
εχω βεβαια μια ξαδερφη που τελειωσε περσυ αλλα αυτο ειναι αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Δυσκολη περιπτωση η ιατρικη χωρις γονεις και συγγενεις γιατρους...δεν εχεις ετοιμη και στρωμενη πελατεια κι δυστυχως σπουδαζεις για πτυχιο...ανεργιας...σορρυ που το λεω ετσι ψυχρα αλλα αυτο ειμαι πεποισμενος πως ισχυει...χωρις παρεξηγηση απο τα παιδια της ιατρικης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Δυσκολη περιπτωση η ιατρικη χωρις γονεις και συγγενεις γιατρους...δεν εχεις ετοιμη και στρωμενη πελατεια κι δυστυχως σπουδαζεις για πτυχιο...ανεργιας...σορρυ που το λεω ετσι ψυχρα αλλα αυτο ειμαι πεποισμενος πως ισχυει...χωρις παρεξηγηση απο τα παιδια της ιατρικης....


πέστα πεστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δυσκολη περιπτωση η ιατρικη χωρις γονεις και συγγενεις γιατρους...δεν εχεις ετοιμη και στρωμενη πελατεια κι δυστυχως σπουδαζεις για πτυχιο...ανεργιας...σορρυ που το λεω ετσι ψυχρα αλλα αυτο ειμαι πεποισμενος πως ισχυει...χωρις παρεξηγηση απο τα παιδια της ιατρικης....
Aς γίνουμε όλοι δάσκαλοι τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Aς γίνουμε όλοι δάσκαλοι τότε.

Δεν ειναι αυτη η λυση.....απλα με το να γινεις δασκαλος εχεις πιοα αμεση αποκατασταση...στην ιατρικη ειναι ολα ρευστα...παιζει και το θεμα της τυχης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι μόνο τυχη...Δηλαδή η όρεξη για δουλειά και η ικανότητα πάνω στο αντικείμενο δεν παίζουν κανένα ρόλο;Καταλάβεται επιτέλους πως υπάρχουν άτομα με όνειρα και με θέληση να προσφέρουν.Ευτυχώς που δεν σκέφτονται έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyrex

Νεοφερμένος

Η tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
καθολου ιατροι στην οικογενεια...ουτε για δειγμα αλλα δε βαριεσαι στην ελλαδα ο,τι πτυχιο και να παρεις θα αντιμετωπισεις θεμα...εδω αρχισανε να μην διοριζονται ουτε του παιδαγωγικου....χαλαρωστε και διαλεξτε ο,τι σας αρεσει και μη σας νοιαζουνε τα βυσματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top