Γιατροί εσωτερικού ή εξωτερικού;

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
ρουμανια παλια δεκαετια 80 οντως ειχανε ακουστει περιπτωσεις στημενων πτυχιων.Τα τελευταια 20 χρονια ομως θεωρω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.Παρεμπιπτοντως υπαρχει μια κοπελα που χει τελειωσει βουκουρεστι και ειναι εξιοπρεπεστατη απο τα βιντεακια που χω δει.Δεν θεωρω οτι υπολειπεται σε γνωσεις.
Εγω για μεσο ορο μιλησα. Προφανως υπαρχουν και εξαιρεσεις.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
οχι φιλε μου δεν εχω ερθει.στο νοσοκομειο που καναμε τις κλινικες απλα καμια φορα ερχοντουσαν παιδια απο ερασμους ρουμανιες,μεχρι και μια κοπελα απο μαροκο ειχε ερθει μια φορα,αλλα βουλγαρογιατρο να χει ερθει για κλινικη ασκηση δεν ειχα συναντησει.αν εννοεις ειδικευομενους που ειχαν παρει πτυχιο απο ρουμανιες κτλπ δεν μπορω να πω οτι γνωριζα αρκετους 2 παραδειγματα μονο προχειρα θυμαμαι.Μια κοπελα ειχε τελειωσει ρουμανια και εκανε αναισθησιολογια ειδικοτητα και μου φαινοταν οτι ειχε πολυ καλο γνωστικο επιπεδο,ενας τωρα που ειχε τελειωσει βουλγαρια και ηταν καρδιολογια ηταν της πλακας οντως και γελουσε και το παρδαλο κατσικι αλλα με 2 παραδειγματα δεν μπορω να κρινω.
Για τα παιδια απ τη Ρουμανια που σπουδαζουν στον τοπο τους δε λεω κατι... ειμαι σιγουρος πως το κρατος ειναι σοβαρα ως προς τα εσωτερικα του κ δεν μοιραζει αφειδως τις θεσεις στον καθενα χωρις ακαδημαικα κριτηρια... το αποδεικνυει αλλωστε κ με την τακτικη που ακολουθει για την εισοδο στην ειδικοτητα...
Εγωωμιλω με βαση αξιοπιστο δειγμα που εχω στη διαθεση σου...στα κλινικα ετη ειχαμε φτασει σε καποιες κλινικες οι μισοι φοιτητες να ειναι απο Βουλγαρορουμανιες, πραγμα που οπως καταλαβαινεις εβαινε κ εις βαρος της δικιας μας κλινικης εκπαιδευσης... συνηθως γονοι γιατρων, με γνωσεις που ευκολα θα μπορουσε να συναγωνιστει ενα παιδι του δημοτικου
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά θεμα του κράτους ειναι.
Και που δεν κανει ξεσκαρταρισμα και που παράγει τόσους.
Κι η αναγνώριση ειναι θεμα της ΕΕ.
Εφοσον κι εγω παω με το πτυχίο μου οπου θέλω έτσι κι το πτυχίο της Βουλγαρίας αναγνωρίζεται εδώ.
Τι να κάνουμε τωρα;
Και στην ιατρική το 945 μια χαρα αριθμός μου φαίνεται γι αυτούς που έρχονται απ εξω δεν μπορει να γίνει κάτι.
Μονο εξετάσεις πλέον εφοσον ειστε πολλοί ώστε απο όλους να περνούν ειδικότητα οι καλύτεροι τοσο απο Ελλάδα οσο και απο Βουλγαρία.
Ετσι θα μειωθεί ο αριθμός που σπουδάζει απλα για να σπουδάσει και οι περιπτώσεις του 17 που πανε έξω θα ναι πιο συχνές απο του 5 και του 10.
Πάντως ολα τα υπόλοιπα επαγγέλματα τι να πούνε; καταλαβαίνω οτι φυσικα η ιατρική ειναι λειτούργημα κι κατι παρα πολυ απαιτητικό και θα έπρεπε πρώτα απο ολα να κάνουμε τα πάντα ώστε να υπάρχουν καλες συνθήκες για τους γιατρούς αρα κι για τους πολίτες.
Παρολαυτα το κράτος εχει φροντισει να παράγουμε οσους γιατρούς χρειαζόμαστε εν αντιθέσει με ολες τις αλλες ειδικότητες.
Δεν μπορείτε να τα βαζετε με την ΕΕ επειδή αναγνωρίζεται το πτυχίο της Βουλγαρίας.Δεν θα αλλάξει ποτε αυτό.
Επίσης ειμαι αρκετα σίγουρη οτι σε πολλούς αρέσει αυτο το σύστημα που επικρατεί τωρα και θα αντιδρούσαν και Έλληνες σε περίπτωση εξετάσεων.
Δεν τους αρέσει οτι περιμένουν(αν και σε αρκετές ειδικότητες δεν περιμένουν) αλλα δε νομίζω να εκαναν πάρτυ με την αναγγελία απαιτητικών εξετάσεων για ειδικότητα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Η κοπελα αυτη εχει τελειωσει βουκουρεστι(ειναι και κουκλαρα ασχετο βεβαια αυτο :clapup: ) δες πως τα εξηγει.Δεν θεωρω οτι ειναι ασχετη οπως ισχυριζεσαι.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πάλι στα χρήματα το πήγες. Ότι πληρώνεις για να πάρεις πτυχίο.
Στην Κύπρο έχει αρκετούς φοιτητές Ιατρικής από Ελλάδα, βέβαια εδώ και αν είναι για γερά πορτοφόλια 20.000 ευρώπουλα το χρόνο τα δίδακτρα και η ζωή στην Λευκωσία δεν είναι καθόλου φθηνή :). Θέλουν να γυρίσουν στην χώρα μας.

Επειδή βλέπω έχεις απωθημένο με το θέμα το οικονομικό, γίνε ιατρός, δώσε εξετάσεις με το καλό και έλα στην Κύπρο που είναι αξιοκρατικά τα πράγματα περισσότερο από ότι στη χώρα μας...
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
ρουμανια παλια δεκαετια 80 οντως ειχανε ακουστει περιπτωσεις στημενων πτυχιων.Τα τελευταια 20 χρονια ομως θεωρω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.Παρεμπιπτοντως υπαρχει μια κοπελα που χει τελειωσει βουκουρεστι και ειναι εξιοπρεπεστατη απο τα βιντεακια που χω δει.Δεν θεωρω οτι υπολειπεται σε γνωσεις.
Πως παρνουν πτυχιο στα 6 χρονια τα ατομα που περιγραφω κ συχνα με βαθμους απλησιαστους, ακομη κ 9.6-9.7? Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο μηχανισμο?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πως παρνουν πτυχιο στα 6 χρονια τα ατομα που περιγραφω κ συχνα με βαθμους απλησιαστους, ακομη κ 9.6-9.7? Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο μηχανισμο?
Αναφέρεσαι σε περιπτώσεις. Δεν σου είπε κανείς πως όλοι αξίζουν, σε καμία χώρα. Υπάρχουν, όμως και φοιτητές στα συγκεκριμένα πανεπιστήμια που είναι πολύ καλοί και δεν υπολείπονται των αντίστοιχων Ελλήνων ιατρών.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά θεμα του κράτους ειναι.
Και που δεν κανει ξεσκαρταρισμα και που παράγει τόσους.
Κι η αναγνώριση ειναι θεμα της ΕΕ.
Εφοσον κι εγω παω με το πτυχίο μου οπου θέλω έτσι κι το πτυχίο της Βουλγαρίας αναγνωρίζεται εδώ.
Τι να κάνουμε τωρα;
Και στην ιατρική το 945 μια χαρα αριθμός μου φαίνεται γι αυτούς που έρχονται απ εξω δεν μπορει να γίνει κάτι.
Μονο εξετάσεις πλέον εφοσον ειστε πολλοί ώστε απο όλους να περνούν ειδικότητα οι καλύτεροι τοσο απο Ελλάδα οσο και απο Βουλγαρία.
Ετσι θα μειωθεί ο αριθμός που σπουδάζει απλα για να σπουδάσει και οι περιπτώσεις του 17 που πανε έξω θα ναι πιο συχνές απο του 5 και του 10.
Πάντως ολα τα υπόλοιπα επαγγέλματα τι να πούνε; καταλαβαίνω οτι φυσικα η ιατρική ειναι λειτούργημα κι κατι παρα πολυ απαιτητικό και θα έπρεπε πρώτα απο ολα να κάνουμε τα πάντα ώστε να υπάρχουν καλες συνθήκες για τους γιατρούς αρα κι για τους πολίτες.
Παρολαυτα το κράτος εχει φροντισει να παράγουμε οσους γιατρούς χρειαζόμαστε εν αντιθέσει με ολες τις αλλες ειδικότητες.
Δεν μπορείτε να τα βαζετε με την ΕΕ επειδή αναγνωρίζεται το πτυχίο της Βουλγαρίας.Δεν θα αλλάξει ποτε αυτό.
Επίσης ειμαι αρκετα σίγουρη οτι σε πολλούς αρέσει αυτο το σύστημα που επικρατεί τωρα και θα αντιδρούσαν και Έλληνες σε περίπτωση εξετάσεων.
Δεν τους αρέσει οτι περιμένουν(αν και σε αρκετές ειδικότητες δεν περιμένουν) αλλα δε νομίζω να εκαναν πάρτυ με την αναγγελία απαιτητικών εξετάσεων για ειδικότητα.
Εγω παλι πιστευω οτι θα κανανε παρτυ οι αποφοιτοι ελληνικων ιατρικων σχολων αμα εβγαινε αυριο ο υπουργος υγειας και ελεγε οτι "Καταργουνται οι λιστες αναμονης για ειδικοτητα. Πλεον μεσω αυστηρων εξετασεων θα ξεκινανε ειδικοτητα οι αποφοιτοι". Σε αντιθεση με αρκετους (μην πω τους περισσοτερους) εξ Ανατολων.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εκ του ασφαλούς πολλά μπορούμε να υποθέσουμε καλώς ή κακώς.

Εσύ θέλεις στην Ελλάδα να έχει μόνο Ιατρούς, που έχουν σπουδάσει στην Ελλάδα. Συγγνώμη που στο λέω, αλλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ θα έχει αρκετούς από Γερμανία, Ιταλία, Κύπρο, Αμερική, Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ.

Κι εγώ γνωρίζω περιπτώσεις ατόμων, τα οποία στο σχολείο δεν έδιναν καμία σημασία, και σπουδάζουν Ιατρική στη Βουλγαρία. Δεν θα πω ψέματα, αλλά αυτό δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Πάλι στα χρήματα το πήγες. Ότι πληρώνεις για να πάρεις πτυχίο.
Στην Κύπρο έχει αρκετούς φοιτητές Ιατρικής από Ελλάδα, βέβαια εδώ και αν είναι για γερά πορτοφόλια 20.000 ευρώπουλα το χρόνο τα δίδακτρα και η ζωή στην Λευκωσία δεν είναι καθόλου φθηνή :). Θέλουν να γυρίσουν στην χώρα μας.

Επειδή βλέπω έχεις απωθημένο με το θέμα το οικονομικό, γίνε ιατρός, δώσε εξετάσεις με το καλό και έλα στην Κύπρο που είναι αξιοκρατικά τα πράγματα περισσότερο από ότι στη χώρα μας...
Μα πληρωνεις, οσο κι αν δεν το παραδεχεσαι δεν αλλαζει η πραγματικοτητα... δεν ειπα οτι το κανουν ολοι... αλλα μεγαλο μερος απ αυυους που εχω γνωρισει ή κανουν αυτο ή τα "πανεπιστημια" που σπουδαζουν ειναι τοσο απελπισμενα κ για να καλλιεργησουν καλη φημη στους επομενους υποψηφιους οτι η εισαγωγη εγγυαται κ αμεση αποφοιτηση, μοιραζουν χαρτακια με αριστα... θελουν νς γυρισουν στη χωρα μας επειδη εδω εχουν το μελλον εξασφαλισμενο με το ιατρειο του μπαμπα κ της μαμας...η λογικη της ησσονος προσπαθειας που ειπα κ ξαναειπα... στο πλαισιο αυτης της λογικης γινεται κ η επιλογη του επαγγελματος -οικογενειακης παραδοσης αλλα χωρις διαθεση ουτε σταγονα ιδρωτα να πεσει...

Καλη η Κυπρος, αλλα υπαρχουν κ καλυτερα συστηματα απ ολες τις αποψεις για τη μετεπειτα πορεια ενος γιατρου
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εκ του ασφαλούς πολλά μπορούμε να υποθέσουμε καλώς ή κακώς.

Εσύ θέλεις στην Ελλάδα να έχει μόνο Ιατρούς, που έχουν σπουδάσει στην Ελλάδα. Συγγνώμη που στο λέω, αλλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ θα έχει αρκετούς από Γερμανία, Ιταλία, Κύπρο, Αμερική, Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ.
Ας ειναι και απο εξωτερικο αλλα να εχουν και το καταλληλο επιπεδο. Οχι η κουτση Μαρια να γινεται γιατρος και να θετει σε κινδυνο τη ζωη των ασθενων.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Εκ του ασφαλούς πολλά μπορούμε να υποθέσουμε καλώς ή κακώς.

Εσύ θέλεις στην Ελλάδα να έχει μόνο Ιατρούς, που έχουν σπουδάσει στην Ελλάδα. Συγγνώμη που στο λέω, αλλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ θα έχει αρκετούς από Γερμανία, Ιταλία, Κύπρο, Αμερική, Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ.


Καλα Γερμανία δεν σπουδάζεις ουτε για πλακα αν δεν είσαι άριστος.
Γενικά ιατρικές στην Ευρώπη πλην της ιταλιας ειναι παρα πολυ δύσκολο να μπεις.
Γι αυτο κι καλοι μαθητές αλλα οχι άριστοι (στις πανελλήνιες)στρέφονται προς Βουλγαρίες κτλ( εκτος απο τους κακους και τους yolo)
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Εκ του ασφαλούς πολλά μπορούμε να υποθέσουμε καλώς ή κακώς.

Εσύ θέλεις στην Ελλάδα να έχει μόνο Ιατρούς, που έχουν σπουδάσει στην Ελλάδα. Συγγνώμη που στο λέω, αλλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ θα έχει αρκετούς από Γερμανία, Ιταλία, Κύπρο, Αμερική, Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ.

Κι εγώ γνωρίζω περιπτώσεις ατόμων, τα οποία στο σχολείο δεν έδιναν καμία σημασία, και σπουδάζουν Ιατρική στη Βουλγαρία. Δεν θα πω ψέματα, αλλά αυτό δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο.
Αχου, 100 φορες ειπα οτι ξερω αποφοιτους γερμανικων πανεπιστξμιων, τους εκτιμω κ μαντεψε δε θελουν να γυρισουν στον παραδεισο της ξεφτιλας κ της ασυδοσιας...που ειδες εσυ πολλους αποφοιτους της Γερμανιας να επιστρεφουν ιδιως για ειδικοτητα? Απο Αμερικη το ιδιο... η Κυπρος νομιζω οτι δεν εχει βγαλει καν αποφοιτους ακομη...

Μαντεψτε θα μεινετε πισω με τους αποφοιτους Βουλγαρορουμανιας, αυτοι θα στελεχωνουν το νεο ΕΣΥ... οσοι αξιοι αντεξουν κ μεινουν θα τους βρισκετε μονο στον ιδιωτικο τομεα οπως παει το πραγμα... μετα μην στεναχωριεστε για την υγεια σας κ των δικων σας ανθρωπων... να αποδεχεστε τον κινδυνο αδιαμαρτυρητα... ευτυχως θα εχει ικανοποιηθει μεσα σας το υπερτατο αισθημα της ελευθεριας-ασυδοσιας που πρεσβευετε...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι θα κανανε παρτυ οι αποφοιτοι ελληνικων ιατρικων σχολων αμα εβγαινε αυριο ο υπουργος υγειας και ελεγε οτι "Καταργουνται οι λιστες αναμονης για ειδικοτητα. Πλεον μεσω αυστηρων εξετασεων θα ξεκινανε ειδικοτητα οι αποφοιτοι". Σε αντιθεση με αρκετους (μην πω τους περισσοτερους) εξ Ανατολων.


οταν εχεις βγάλει τα ματια σου στο διάβασμα χρονια τωρα δεν νομίζω οτι χαίρεσαι στην προοπτική κι αλλων απαιτητικων εξετάσεων.
Γιατι αν δεν ειναι απαιτητικές τι νόημα θα έχουν;
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
οταν εχεις βγάλει τα ματια σου στο διάβασμα χρονια τωρα δεν νομίζω οτι χαίρεσαι στην προοπτική κι αλλων απαιτητικων εξετάσεων.
Γιατι αν δεν ειναι απαιτητικές τι νόημα θα έχουν;
Απο το να περιμενουν πχ 8-10 χρονια για να ξεκινησουν μια δημοφιλη ειδικοτητα (βλεπε Ενδοκρινολογια) πιστευω σιγουρα θα το προτιμουσαν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αχου, 100 φορες ειπα οτι ξερω αποφοιτους γερμανικων πανεπιστξμιων, τους εκτιμω κ μαντεψε δε θελουν να γυρισουν στον παραδεισο της ξεφτιλας κ της ασυδοσιας...που ειδες εσυ πολλους αποφοιτους της Γερμανιας να επιστρεφουν ιδιως για ειδικοτητα? Απο Αμερικη το ιδιο... η Κυπρος νομιζω οτι δεν εχει βγαλει καν αποφοιτους ακομη...

Μαντεψτε θα μεινετε πισω με τους αποφοιτους Βουλγαρορουμανιας, αυτοι θα στελεχωνουν το νεο ΕΣΥ... οσοι αξιοι αντεξουν κ μεινουν θα τους βρισκετε μονο στον ιδιωτικο τομεα οπως παει το πραγμα... μετα μην στεναχωριεστε για την υγεια σας κ των δικων σας ανθρωπων... να αποδεχεστε τον κινδυνο αδιαμαρτυρητα... ευτυχως θα εχει ικανοποιηθει μεσα σας το υπερτατο αισθημα της ελευθεριας-ασυδοσιας που πρεσβευετε...

Μένω στην Κύπρο χρόνια. Η Ρωσίδα Ιατρός θα με εξετάζει, όταν χρειαστεί να πάω σε Ιατρό.
Το 2011 άρχισε η Ιατρική στην Κύπρο... Έχει αρκετούς απόφοιτους.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά θεμα του κράτους ειναι.
Και που δεν κανει ξεσκαρταρισμα και που παράγει τόσους.
Κι η αναγνώριση ειναι θεμα της ΕΕ.
Εφοσον κι εγω παω με το πτυχίο μου οπου θέλω έτσι κι το πτυχίο της Βουλγαρίας αναγνωρίζεται εδώ.
Τι να κάνουμε τωρα;
Και στην ιατρική το 945 μια χαρα αριθμός μου φαίνεται γι αυτούς που έρχονται απ εξω δεν μπορει να γίνει κάτι.
Μονο εξετάσεις πλέον εφοσον ειστε πολλοί ώστε απο όλους να περνούν ειδικότητα οι καλύτεροι τοσο απο Ελλάδα οσο και απο Βουλγαρία.
Ετσι θα μειωθεί ο αριθμός που σπουδάζει απλα για να σπουδάσει και οι περιπτώσεις του 17 που πανε έξω θα ναι πιο συχνές απο του 5 και του 10.
Πάντως ολα τα υπόλοιπα επαγγέλματα τι να πούνε; καταλαβαίνω οτι φυσικα η ιατρική ειναι λειτούργημα κι κατι παρα πολυ απαιτητικό και θα έπρεπε πρώτα απο ολα να κάνουμε τα πάντα ώστε να υπάρχουν καλες συνθήκες για τους γιατρούς αρα κι για τους πολίτες.
Παρολαυτα το κράτος εχει φροντισει να παράγουμε οσους γιατρούς χρειαζόμαστε εν αντιθέσει με ολες τις αλλες ειδικότητες.
Δεν μπορείτε να τα βαζετε με την ΕΕ επειδή αναγνωρίζεται το πτυχίο της Βουλγαρίας.Δεν θα αλλάξει ποτε αυτό.
Επίσης ειμαι αρκετα σίγουρη οτι σε πολλούς αρέσει αυτο το σύστημα που επικρατεί τωρα και θα αντιδρούσαν και Έλληνες σε περίπτωση εξετάσεων.
Δεν τους αρέσει οτι περιμένουν(αν και σε αρκετές ειδικότητες δεν περιμένουν) αλλα δε νομίζω να εκαναν πάρτυ με την αναγγελία απαιτητικών εξετάσεων για ειδικότητα.
Δεν γνωριζω για το δικο σου πτυχιο, αλλα αν παω εγω με το δικο μου κ απαιτησω να μπω σε θεση ειδικοτητας σε χωρα της ΕΕ χωρις εξετασεις κ διαδικασια κρισης, θα με πεταξουν κλωτσηδον κ με το δικαιο τους.
Τα αλλα που λες για την κατασταση που ισχυει σε πληθωρα επαγγελματων σημερα με τον υπερκορεσμο τα συμμεριζομαι, απλα επιλεγω να τοποθετουμαι μονο για θεματα που γνωριζω καλα... σαφως κ καποια στιγμη ολο αυτο το πραγμα που συμβαινει πρεπει να τελειωσει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Αχου, 100 φορες ειπα οτι ξερω αποφοιτους γερμανικων πανεπιστξμιων, τους εκτιμω κ μαντεψε δε θελουν να γυρισουν στον παραδεισο της ξεφτιλας κ της ασυδοσιας...που ειδες εσυ πολλους αποφοιτους της Γερμανιας να επιστρεφουν ιδιως για ειδικοτητα? Απο Αμερικη το ιδιο... η Κυπρος νομιζω οτι δεν εχει βγαλει καν αποφοιτους ακομη...

Μαντεψτε θα μεινετε πισω με τους αποφοιτους Βουλγαρορουμανιας, αυτοι θα στελεχωνουν το νεο ΕΣΥ... οσοι αξιοι αντεξουν κ μεινουν θα τους βρισκετε μονο στον ιδιωτικο τομεα οπως παει το πραγμα... μετα μην στεναχωριεστε για την υγεια σας κ των δικων σας ανθρωπων... να αποδεχεστε τον κινδυνο αδιαμαρτυρητα... ευτυχως θα εχει ικανοποιηθει μεσα σας το υπερτατο αισθημα της ελευθεριας-ασυδοσιας που πρεσβευετε...



Καλα για την κατάσταση των δημοσίων νοσοκομείων δεν φταίνε οι πόλοι απόφοιτοι.
Απλα με την κρίση οποιος μπορεί να την κανει για αλλού και Παρολαυτα μενει στο δημόσιο νοσοκομείο ειναι άνθρωπος με α κεφάλαιο.
Δηλαδη ολοι οι καλοι την κάνουν προφανώς.
Να κάτσεις να ανεχτείς τι;
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Καλα για την κατάσταση των δημοσίων νοσοκομείων δεν φταίνε οι πόλοι απόφοιτοι.
Απλα με την κρίση οποιος μπορεί να την κανει για αλλού και Παρολαυτα μενει στο δημόσιο νοσοκομείο ειναι άνθρωπος με α κεφάλαιο.
Δηλαδη ολοι οι καλοι την κάνουν προφανώς.
Να κάτσεις να ανεχτείς τι;
Στην ολη αυτη κατασταση προσθεσε κ το γεγονος που αναφερεται παραπανω οτι για καποιες ειδικοτητες πρεπει να περιμενεις 8-10 χρονια για να μπεις. Τοξικο μειγμα.
Βεβαια ειμαι σιγουρος οτι ο @Viedo εχει τη λυση, οι αποφοιτοι Βουλγαρορουμανιας που εχουν λεφτα να περιμενουν κ να ξεκινησουν την ειδικοτητα που επιθυμουν, τα απαραδεκτα κοροιδα που καθισαν κ διαβασαν κ περασαν στην Ελλαδα αν δεν τα εχουν, ας καλυψουν τα κενα του συστηματος κ να πανε σ οποια ειδικοτητα υπαρχουν κενα... ή ας φυγουν εξω ρε αδελφε... ε, καλα δεν τα λεω?αφου τα ηξεραν τα πραγματα απο πριν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μένω στην Κύπρο χρόνια. Η Ρωσίδα Ιατρός θα με εξετάζει, όταν χρειαστεί να πάω σε Ιατρό.
Το 2011 άρχισε η Ιατρική στην Κύπρο... Έχει αρκετούς απόφοιτους.
Νομιζα οτι ξεκινησε πιο αργα... παρολα αυτα δεν εχει τυχει να γνωρισω καποιον απο Κυπρο ακομη... αν κ δεν θα ειναι κ πολλοι οι αποφοιτοι φανταζομαι! Τους αποφοιτους Γερμανιας, ΗΠΑ κ λοιπων αλλων χωρων που αναφερεις που τους ειδες πραγματικα? Δεν αναφερομαι σε ειδικους που μπορειννα εργαζονται στον ιδιωτικο τομεα (και παλι εξαιρεσεις ειναι). Που τους ειδες σε θεσεις ειδικευομενων?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι όσοι πάνε για σπουδές στην Βουλγαρία και τη Ρουμανία, δεν έχουν, απαραίτητα, φράγκα. Γιατί όποιος έχει φράγκα θα πάει να σπουδάσει Ιατρική σε ακριβή χώρα (π.χ.στην Κύπρο). Σε αυτές τις χώρες πάνε, άτομα που αναζητούν χαμηλά δίδακτρα, μιας και οι οικογένειές τους δεν είναι σε θέση να πληρώσουν τα υψηλά δίδακτρα άλλων χωρών. Τα 5, 6, 7 χιλιάρικα το χρόνο που θέλουν για δίδακτρα σε συνδυασμό με το χαμηλό κόστος ζωής, δεν καθιστούν επιλογή πλουσίων τις συγκεκριμένες περιοχές...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top