Γιατί υπάρχουμε;

Αρσενοη

Νεοφερμένος

Η Αρσενοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Για να περασουμε τη δοκιμασια που καποιος μας βαζει και μετα να δει που θα παμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μένʼ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους·
να σταματήσεις σʼ εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες νʼ αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κʼ έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά·
σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απʼ τους σπουδασμένους.

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είνʼ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια νʼ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σʼ έδωσε τʼ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.

για αυτό ..:P
η απολυτη εκφραση του θεματος!
ακριβως αυτο!:P

θα μπορουσαμε να ειμασταν και πιο λακωνικοι και να λεγαμε απλα το ταξιδι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Υπάρχουμε, απλώςγια να γεμίζουμε το συμπαν . Κριμα είναι κοτζαμ συμπαν να μένει άδειο . !!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική θα είμασταν ακόμα με τους πιθηκανθρώπους. :P
Εγώ πιστεύω πως υπάρχουμε για να συνεισφέρουμε στο σύνολο (νταξ αν όχι στο σύνολο απλά για να κάνουμε καλύτερη τη ζωή των κοντινών μας προσώπων).
Τώρα αν κάποιος ζει για τον εαυτούλη του δικό του πρόβλημα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
υπαρχουμε γιατι ετυχε...και πρεπει να το εκτιμησουμε αυτο επιτελους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xr.pa.

Νεοφερμένος

Ο xr.pa. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για να μαθαινουμε(απο την ζωη και απο τα διαφορα βιβλια εκτος σχολειου)ωστε στο τελος μας,να ειμαστε απο σκετο βλακες-βλακες με γνωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Παιδία το να λέμε πως δεν υπάρχει λόγος της ύπαρξής μας τότε γιατί να ζούμε! όχι ρε γμτο δεν μπορώ να το σκεφτομαι αυτό! Ας πούμε πως υπάρχουμε απλά για να ανακαλύψουμε όλα αυτά που διεροτόμαστε! Και τότε θα είναι η λύτρωση των ανθρώπων. Ίσως τότε να καταλάβουμε γιατί ζουμε! Όμως ας μην λέμε πως υπάρχουμε απλά για να υπάρχουμε! Είναι πολύ ματαιόδωξο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
ειχα διαβσει το εξης καπου.

το συμπαν επρεπε να δημιουργησει τον ανθρωπο προκειμενου να μπορεσει να υπαρξει.

δλδ οπως το καταλαβαινω: επρεπε να υπαρχει κατι που να παρατηρει τον δημιουργο ωστε να ξεφευγει αυτος απο την ανυπαρξια και να αποκτα υποσταση μεσα στην σκεψη του δημιουργηματος.


οκ πιστευω οτι μπορει να κλεισει το τοπικ απαντησα πολυ ξεκαθαρα και κατανοοιτα. ευχαριστω πολυ.
( joking)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
γιατι δεν υπαρχουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Eγώ τώρα θα πω μια θεωρία που διάβασα κάπου(δεν θυμάμαι που). Η θεωρία λέει ότι όλο το σύμπαν(γαλαξίες κλπ) είναι "πρόγραμμα" μίας ηλεκτρονικής συσκευής(π.χ κάτι σαν τους Η/Υ). Και εμείς είμαστε απλά κάποια μικρά κομμάτια αυτού του προγράμματος. Αυτοί που έφτιαξαν το πρόγραμμα είναι αυτοί που εμείς οι βλάκες τους αποκαλούμε Θεούς, επειδή είμαστε αδύναμοι για να ψάξουμε να βρούμε απαντήσεις σύμφωνα με την λογική. Σύμφωνα με την θεωρία ο Χριστός ήρθε στην Γη "φτιαγμένος" από το πρόγραμμα για να συνεχίσουνε αυτοί το ωραίο τους παιχνιδάκι.


Λογικό μου ακούγεται, όχι ότι το πιστεύω, αλλά πια νομίζω πως όλοι είμαστε στην ίδια φάση. "Δεν ξέρουμε τι να πιστέψουμε" Και αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι θα αργήσουμε πολύ-αν όχι ποτέ-να καταλάβουμε το νοήμα της ζωής. Μέχρι τότε ποιος μας λέει ότι το ανθρώπινο είδος θα υπάρχει? Πιθανότατα σε κάποια χρόνια κάτι θα γίνει, όπως έγινε με τους δεινόσαυρους κι θα καταστραφούμε όλοι, οπότε το τελευταίο που θέλω είναι να περάσω την ζωή μου προσπαθώντας να βρω το νόημα της παρά να την ευχαριστηθώ όπως ακριβώς είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Υπάρχουμε για να περνάμε καλά, να ερωτευόμαστε και να αγαπάμε.
Αν δεν τα 'χουμε αυτά δεν υπάρχει και λόγος να υπάρχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeator

Νεοφερμένος

Ο Jeator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως είναι μια δοκιμασία που έχει βάλει ο Θεός για να δει ποιοι αξίζουν να πάνε στον Παράδεισο και ποιοι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν ξερω. Και που ξερουμε οτι υπαρχουμε πραγματικα ?εγω βλεπω ,αντιλαμβανομαι το κοσμο γυρω μου , τους ανθρωπους , μεσα απο τα ματια μου το σωμα μου τις αισθησεις μου. Και που ξερω εγω οτι ολα αυτα ειναι πραγματικα ? Και οτι ολος ο κοσμος και ολοι εσεις δεν ειστε απλως ενα κομματι της φαντασιας μου. Αυτα σκεφτεται ο ανθρωπος και τρελενεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν ξερω. Και που ξερουμε οτι υπαρχουμε πραγματικα ?εγω βλεπω ,αντιλαμβανομαι το κοσμο γυρω μου , τους ανθρωπους , μεσα απο τα ματια μου το σωμα μου τις αισθησεις μου. Και που ξερω εγω οτι ολα αυτα ειναι πραγματικα ? Και οτι ολος ο κοσμος και ολοι εσεις δεν ειστε απλως ενα κομματι της φαντασιας μου. Αυτα σκεφτεται ο ανθρωπος και τρελενεται.

Χαχα το πήγες πολύ βαθιά! :P
Εγώ αυτό που παθαίνω καμιά φορά είναι να κοιτάω τη φάτσα μου στο καθρέφτη και να (τρομάζω..χαχα όχι)νομίζω πως είναι μια άγνωστη πως δεν είμαι εγώ!
Επίσης αυτό που αναρωτιέμαι είναι τι είμασταν πριν υπάρξουμε... με ταλανίζει αυτό το θέμα! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Γιατί θέλουμε και μπορούμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Υπάρχουμε για να βασανιζόμαστε. Σοβαρά τώρα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για τον οποίο υπάρχουμε. Όχι πως αν δεν υπήρχαμε θα άλλαζε κάτι αφού για μερικούς περνάμε απαρατήρητοι. Υπάρχουμε για να υπάρχουμε. Δεν υπάρχει καμία απάντηση γιατί υπάρχουμε. Απλώς συνέβη, ευτυχώς ή δυστυχώς. Αυτό είναι όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
για να σπάμε τα αρχίδια στους υπόλοιπους υποθέτω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για σκέψου κι αυτό "Γιατί να μην υπάρχουμε;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
''Ζουμε απο τυχη και γιατι υπαρχουν κοπελες που μυριζουν υπεροχα.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Γιατί μπορούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top