Γιατί τόση υποκρισία στις ανθρώπινες σχέσεις;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,845 μηνύματα.
Φαντάζομαι Χριστίνα θα έχεις πανάκριβο iphone έτσι; όπως επιτάσσει η "μόδα" της παρέας σου. Σκέψου ότι με έχουν απορρίψει σαν άνθρωπο, επειδή το κινητό μου δεν είναι και τόσο ακριβό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Φαντάζομαι Χριστίνα θα έχεις πανάκριβο iphone έτσι; όπως επιτάσσει η "μόδα" της παρέας σου. Σκέψου ότι με έχουν απορρίψει σαν άνθρωπο, επειδή το κινητό μου δεν είναι και τόσο ακριβό.
Λαθος κανεις...δεν εχω πανακριβο iphone κι ουτε θελω να αποκτησω, κι οσο για τους φιλους μου προσπαθω να επιλεξω τους πιο σωστους δεν παω βαση την μοδα, εχω απο καιρο πεταξει απο πανω μου τα πρωτοκλασατα ατομα που πλεον μονο αηδια μου φερνουν. εξαλου αν συνεχιζα να κανω παρεα μαζι τους θα ημουν και η ιδια υποκριτρια, οπως και ημουν μεχρι που εφαγα τα "χαστουκια" μου και συνηλθα, και δεν θα δημιουργουσα καν το thread...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,845 μηνύματα.
Τελικά όμως ποιον να πιστέψεις και ποιον όχι; Όλοι οι άνθρωποι ισχυρίζονται το ίδιο με σένα και πράττουν το αντίθετο. Αν κάνεις Χριστίνα, όντως αυτά που αναφέρεις, σου βγάζω το καπέλο που δεν φοράω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
δυστυχως η κοινωνια πλεον δεν κοιτα τον ανθρωπο αλλα το χρημα...εμενα με απομονωσαν απο παρεα γιατι δεν φοραγα berska και pull and bear. Γι'αυτο αναρωτιεμαι αν υπαρχουν ακομα ΑΝΘΡΩΠΟΙ μ ολη την σημασια της λεξεως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
δυστυχως η κοινωνια πλεον δεν κοιτα τον ανθρωπο αλλα το χρημα...εμενα με απομονωσαν απο παρεα γιατι δεν φοραγα berska και pull and bear. Γι'αυτο αναρωτιεμαι αν υπαρχουν ακομα ΑΝΘΡΩΠΟΙ μ ολη την σημασια της λεξεως...
Οχι δεν υπαρχουν. Στο λεω εγω. ΤΙ θα κανεις τωρα? Ε? Οχι αληθεια δεν υπαρχουν, περιμενω να ακουσω την αντιδραση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Ποια αποτελεσματα; Γιατι παμε στο διαολο; :confused: Γιατι τοσος τρομος;

Ουτε η τεχνολογια φταιει, ουτε η παγκοσμιοποιηση, ουτε ο καταναλωτισμος. Οι ανθρωποι παντα ετσι ηταν και δε προσπαθησαν να ερθουν στα μετρα των "νεων δεδομενων" αλλα εφεραν τα νεα δεδομενα στα μετρα τους. Λες πως φταιει η υπερβολικη χρηση του υπολογιστη. (Oh the irony!) Το μεγαλυτερο ποσοστο χρησιμοποιει τον υπολογιστη καθημερινα οπως εσυ και εγω (δηλαδη εμας πως θα μας χαρακτηριζες τωρα; :Ρ). Οσοι εθιζονται, με παιχνιδια ας πουμε, αν δεν υπηρχε ο υπολογιστης θα εβρισκαν μια αλλη διεξοδο απο την πραγματικοτητα, δε φταιει ο υπολογιστης. Καλοκαιριατικα ας πουμε που πηγαινουν ολοι διακοπες και χανομαστε ή και γω που μενω εξωτερικο, θα μιλουσα με τους δικους μου μονο μια φορα το χρονο; Εχει παρα πολλα θετικα η χρηση του ιντερνετ. Η τεχνολογια σε επηρεαζει οσο την αφησεις εσυ να σε επηρεασει.

Περιγραφεις μια κατασταση που παρατηρεις μονο εσυ και την βαφτισες γενικο συμπερασμα: "Στην σημερινή εποχή η επικοινωνία μεταξύ των δυο φύλων έχει περιοριστεί σε "κλισέ" εκφράσεων, σκέψεων και συμπεριφορών. Υπάρχει μια παρερμηνεία ενός ανθρώπου με καλά ποιοτικά στοιχεία, με αρχές, με καλές οικογενειακές καταβολές, με παιδεία,..ως φλώρου, μαλάκα και ερωτικά ανιαρού. Πιστεύω ότι η επιλογή συντρόφου στην εποχή μας ταιριάζει περισσότερο με την επιλογή αυτοκινήτου για αγορά και όχι με την αυθόρμητη ανάγκη του ανθρώπου να συμβιώσει με έναν άλλο άνθρωπο. [...] Σκέψου ότι με έχουν απορρίψει σαν άνθρωπο, επειδή το κινητό μου δεν είναι και τόσο ακριβό." ή "Δεν αισθάνομαι όμορφα που για να σε προτιμήσουν, να σε ερωτευτούν, να θελήσουν να γίνουν φίλοι σου, να σε εντάξουν στον κύκλο τους..θα πρέπει να λες ψέματα και να υποκρίνεσαι έναν άλλο εαυτό.". Φιλε μου, ρηχοι ανθρωποι υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα. Το facebook τους εκανε λιγο πιο ευδιακριτους αλλα εκει ηταν. Εσυ επελεξες να ασχοληθεις με αυτους.

"Σε παλαιότερες εποχές, μπορεί και τότε να μην υπήρχαν αγγελικά πλασμένες κοινωνίες αλλά υπήρχαν λέξεις με βαρύ περιεχόμενο όπως φιλότιμο, ήθος και αξιοπρέπεια. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι χάθηκαν όλα τόσο απλά. Αισθάνομαι όμορφα που "έφαγα" χώμα στην παιδική και εφηβική ηλικία στην ύπαιθρο. "

Δε ξερω αν θα αισθανοσουν καλυτερα αν ετρωγες πετρες (βλεπε παιχνιδια του 1900) :Ρ Στις παλαιοτερες εποχες οι κοινωνιες ηταν και πιο κλειστες. Σε ενοιαζε περισσοτερο το "τι θα πει ο κοσμος"( εγω αυτο το βρισκω μεγαλυτερη υποκρισια γιατι δε μπορουσες να εισαι και ο εαυτος σου) και γι'αυτο υπηρχαν αυτες οι λεξεις με "βαρυ" περιεχομενο. Δε πιστευω οτι εχει χαθει το ηθος και η αξιοπρεπεια σαν εννοιες, πιστευω πως οτι συμβαινει σημερα, συνεβαινε και τοτε. Παντως εμενα οι σχεσεις των ανθρωπων μου φαινονται πιο ειλικρινεις πλεον. Ελπιζω να σε καλυψα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,845 μηνύματα.
morphine με κάλυψες αλλά τα είπες λιγάκι απότομα και βαρυστομάχιασα! πάω να πιω μια κρύα σόδα εσπρέσσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Οχι δεν υπαρχουν. Στο λεω εγω. ΤΙ θα κανεις τωρα? Ε? Οχι αληθεια δεν υπαρχουν, περιμενω να ακουσω την αντιδραση σου.
χαχαχαχαχα να σκεφτω ειμαι αναμεσα σε χαπια και απαγχωνισμο!!!!! απλα πιστευω πως ολοι ειμαστε κακα τα ψεμματα υποκριτες οσο κι αν υποστηριζουμε το αντιθετο απλως παν μετρον αριστον υπαρχουν καποιοι που εχουν παραξεφυγει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Στις παλαιοτερες εποχες οι κοινωνιες ηταν και πιο κλειστες. Σε ενοιαζε περισσοτερο το "τι θα πει ο κοσμος"( εγω αυτο το βρισκω μεγαλυτερη υποκρισια γιατι δε μπορουσες να εισαι και ο εαυτος σου) και γι'αυτο υπηρχαν αυτες οι λεξεις με "βαρυ" περιεχομενο. Δε πιστευω οτι εχει χαθει το ηθος και η αξιοπρεπεια σαν εννοιες, πιστευω πως οτι συμβαινει σημερα, συνεβαινε και τοτε. Παντως εμενα οι σχεσεις των ανθρωπων μου φαινονται πιο ειλικρινης πλεον.

Ναι αυτό δεν το είχα σκεφτεί ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,845 μηνύματα.
Γιατί "χάπια" και "απαγχωνισμό"; Είναι στο χέρι σου να αλλάξεις κύκλους γνωριμιών. Ή γενικά να μην φέρεσαι όπως σε πληγώνει να σου φέρονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γιατί "χάπια" και "απαγχωνισμό"; Είναι στο χέρι σου να αλλάξεις κύκλους γνωριμιών. Ή γενικά να μην φέρεσαι όπως σε πληγώνει να σου φέρονται..
μα αυτο προσπαθω να κανω! απλα το να καταδικαζεις ολους τους ανθρωπους ειναι καπως ακραιο. θα καταληξουμε φοβαμαι στο σημειο που οπως λεει και ενας φιλος μου που ειχαμε παρομοια συζητηση ο ανθρωπος να ειναι το λαθος της ιστοριας κατι που θεωρω ακρως απαισιοδοξο...

Ναι αυτό δεν το είχα σκεφτεί ...
Ισχυει...τελικα με αυτη την διαπιστωση που ουτε εγω ειχα σκεφτει απεδειξες πως ουτε οι τοτε κοινωνιες ηταν αγγελικα πλασμενες! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
δυστυχως η κοινωνια πλεον δεν κοιτα τον ανθρωπο αλλα το χρημα...εμενα με απομονωσαν απο παρεα γιατι δεν φοραγα berska και pull and bear. Γι'αυτο αναρωτιεμαι αν υπαρχουν ακομα ΑΝΘΡΩΠΟΙ μ ολη την σημασια της λεξεως...

Σορρυ,αλλα η παρεα σου θεωρουσε ΜΑΡΚΕΣ τα καραβοπανα απο τα pull and bear και berska?:worry:

Σε λιγο θα σε απομονωσουν,επειδη δεν φορας ρολοι απο τους μαυρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,845 μηνύματα.
Tι ψάχνεις να βρεις ρε house. Παιδάκια του διαμερίσματος με εικόνες ζωής από το mazoo and the zoo μέχρι..το ροζ "παρθενοκρέβατο" με τους αρκούδους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Σορρυ,αλλα η παρεα σου θεωρουσε ΜΑΡΚΕΣ τα καραβοπανα απο τα pull and bear και berska?:worry:

Σε λιγο θα σε απομονωσουν,επειδη δεν φορας ρολοι απο τους μαυρους.
αυτο να μου πεις...στη λαικη καλυτερα βρισκεις χαχαχαχαχαχα!!!! κενοι τυποι που το παιζουν και μοντερνοι με το μαλλι στην τριχα και τα μυαλα στα καγκελα που αμα τους πεις τι ειναι πχ ψηφος εμπιστοσυνης θα αρχισουν να βγαινουν καπνοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
η ελλειψη παιδειας πιστευω πως ειναι ακομα ενας παραγοντας για την κατασταση. φταινε και οι γονεις για μενα που κανουν παιδια και μετα τα παρατανε στην τυχη τους οσο και το σχολειο που αντι να μας εκπαιδευσει κατα το δοκουν και εννοω να μας προετοιμασει γι'αυτα που ερχονται και να μας συμβουλευσει κοιτα μονο και τελειως μονοπλευρα το μαθημα. αν ειμασταν λιγο πιο μορφωμενοι, γνωριζαμε ιστορια και ειμασταν σε θεση να φιλτραρουμε οτι μας πασαρουν (βλεπε κριτικο πνευμα!) δεν θα ηταν ετσι τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,845 μηνύματα.
η ελλειψη παιδειας πιστευω πως ειναι ακομα ενας παραγοντας για την κατασταση. φταινε και οι γονεις για μενα που κανουν παιδια και μετα τα παρατανε στην τυχη τους οσο και το σχολειο που αντι να μας εκπαιδευσει κατα το δοκουν και εννοω να μας προετοιμασει γι'αυτα που ερχονται και να μας συμβουλευσει κοιτα μονο και τελειως μονοπλευρα το μαθημα. αν ειμασταν λιγο πιο μορφωμενοι, γνωριζαμε ιστορια και ειμασταν σε θεση να φιλτραρουμε οτι μας πασαρουν (βλεπε κριτικο πνευμα!) δεν θα ηταν ετσι τα πραγματα...

Ουτοπική προσδοκία, εφόσον ο κάθε άνθρωπος με τη δική του κρίση, επιλέγει το πως θα ζήσει τη ζωή του. Η οικογένεια ακόμη και αν έχει φιλότιμη θέληση να διαπαιδαγωγήσει, το σχολείο το ίδιο, ... αν ο άλλος δεν θέλει, οφείλει να το σεβαστεί διότι θα είναι εν τέλει, μάταιος κόπος. Είναι στη μόδα της εποχής, να γνωρίζουμε τι αρλούμπα πρέπει να γράψουμε στο group Ηδονίζομαι ή Βασανίζομαι, παρά να γνωρίζουμε ιστορία..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Αν δεν έχουμε αγάπη τίποτα δεν μπορεί να πάει μπροστά στη ζωή μας. Γι΄ αυτό ό,τι κάνετε να το επενδύετε με αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Αν δεν έχουμε αγάπη τίποτα δεν μπορεί να πάει μπροστά στη ζωή μας. Γι΄ αυτό ό,τι κάνετε να το επενδύετε με αγάπη.

Exactly my words!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Φυσαει απληστια και υποκρισια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
και βρέχει άφθονο ψέμα κυνικέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top