Γιατί να σπουδάσεις σε σχολή Πληροφορικής.

Μαρία2222

Νεοφερμένος

Η Μαρία2222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, φέτος τελείωσα το πρώτο έτος στη σχολή πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ. Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν και η πρώτη μου προτίμηση... Δεν ήμουν σίγουρη τι πραγματικά ήθελα να σπουδάσω. Ήξερα ότι μου αρέσει η Φυσική και τα Μαθηματικά πάρα πολύ και να επιλύω προβλήματα (και να φτιάχνω πράγματα που θα βοηθούν τους ανθρώπους σε καθημερινή βάση). Ύστερα λοιπόν από κάποια "πίεση" από το περιβάλλον δηλώνω να πάω σε σχολή Πληροφορικής και περνάω στο ΕΚΠΑ.

Σκεφτόμουν...Θα προτιμούσα να ασχολούμαι με τον φυσικό κόσμο και τους νόμους της φύσης, να βλέπω αυτό που δημιουργώ και να μην κάθομαι όλη μέρα σε μια καρέκλα. Γενικά με πιάνει μια ζαλάδα όταν ακούω για τηλεπικοινωνίες, firewall, λογισμικά, κάτι περίεργα ονόματα κλπ και όταν βλέπω γραμμές κώδικα. Λέω γιατί να κοιτάω γράμματα και να γράφω τόσα, να χαλάω τόσο χρόνο για μικροπροβλήματα που δημιουργούνται (?), να μην απεικόνιζα την επίλυση ενός προβλήματος σε σχέδιο ή κατι τέτοιο.

Και εκεί είναι που λέω στον εαυτό μου... Ναι όμως ζαλίζεσαι επειδή σου είναι άγνωστες αυτές οι "εξειδικευμένες" ορολογίες και δεν τις καταλαβαίνεις,... οτι ο κώδικας είναι απλά μια αποτύπωση της επίλυσης ενός προβλήματος που σκέφτηκες, εξάλλου και το πως θα το γράψεις τον έχεις σχεδιάζεις στο χαρτί ήδη πρώτα, πως σιγά σιγά θα γράφεις κώδικα αποδοτικότερα και με λιγότερα bugs.. και ότι θα μπορείς να έχεις μια διασύνδεση με τον φυσικό κόσμο ακολουθώντας την κατεύθυνση του hardware που έχει επεξεργασία σήματος και αρχιτεκτονική υπολογιστών... Και ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιείς τα μαθήματικα που τόσο πολύ σου αρέσουν σε πράγματα όπως machine learning, AI κλπ...

Και μετά αναρωτιέμαι τώρα τα λέω αυτά επειδή είναι η εύκολη διέξοδος για εμένα μιας και το ξεκίνησα? Ή όντως έτσι θα είναι...? Επίσης θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι ενδιαφέρον αν συνεχίσω με την πληροφορική σχετικά με την επιστήμη, πχ να αναλύω τις σεισμικές δονήσεις μέσω υπολογιστή (λεμε τώρα) ή να ασχοληθώ με την βϊοιατρική, όχι να φτιάχνω συστήματα για να καταχωρούν εταιρίες τους πελάτες τους και να οργανώνονται αυτοί οι ίδιοι.

Παιδιά πραγματικά ευχαριστώ αν το διαβασατε όλο αυτο και σας παρακαλώ πειτε που τις απόψεις σας αν έχετε κάτι να πείτε ή κάποια σχετική εμπειρία.
Ευχαριστώ πολύ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Αν σε πνιγει ο κωδικας , τοτε βγες εγω απο το κουτι της virtual reality. Επιδιωξε το ολον και οχι το μερος , εφοσον σου αρεσει και η φυσικη δες καποια σχολη μηχανικων ή Σεμφε . Ο κωδικας υπαρχει και σε ολες αυτες αλλα ως προαιρετικη επιλογη αν τον επιθυμείς ,οχι ως μοναδικη επιλογη. Το να κυνηγας τους 'κλεφτες' μεσα απο το firewall εχει και αυτο την ομορφια του , το απροβλεπτο , την εγρήγορση του ,αλλα ο ανθρωπος απεναντι στην φυση εχει τα προηγουμενα συν το μεγαλειο. Αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις ως νεος φοιτητης ΗΜΜΥ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Καλησπέρα, φέτος τελείωσα το πρώτο έτος στη σχολή πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ. Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν και η πρώτη μου προτίμηση... Δεν ήμουν σίγουρη τι πραγματικά ήθελα να σπουδάσω. Ήξερα ότι μου αρέσει η Φυσική και τα Μαθηματικά πάρα πολύ και να επιλύω προβλήματα (και να φτιάχνω πράγματα που θα βοηθούν τους ανθρώπους σε καθημερινή βάση). Ύστερα λοιπόν από κάποια "πίεση" από το περιβάλλον δηλώνω να πάω σε σχολή Πληροφορικής και περνάω στο ΕΚΠΑ.

Σκεφτόμουν...Θα προτιμούσα να ασχολούμαι με τον φυσικό κόσμο και τους νόμους της φύσης, να βλέπω αυτό που δημιουργώ και να μην κάθομαι όλη μέρα σε μια καρέκλα. Γενικά με πιάνει μια ζαλάδα όταν ακούω για τηλεπικοινωνίες, firewall, λογισμικά, κάτι περίεργα ονόματα κλπ και όταν βλέπω γραμμές κώδικα. Λέω γιατί να κοιτάω γράμματα και να γράφω τόσα, να χαλάω τόσο χρόνο για μικροπροβλήματα που δημιουργούνται (?), να μην απεικόνιζα την επίλυση ενός προβλήματος σε σχέδιο ή κατι τέτοιο.

Και εκεί είναι που λέω στον εαυτό μου... Ναι όμως ζαλίζεσαι επειδή σου είναι άγνωστες αυτές οι "εξειδικευμένες" ορολογίες και δεν τις καταλαβαίνεις,... οτι ο κώδικας είναι απλά μια αποτύπωση της επίλυσης ενός προβλήματος που σκέφτηκες, εξάλλου και το πως θα το γράψεις τον έχεις σχεδιάζεις στο χαρτί ήδη πρώτα, πως σιγά σιγά θα γράφεις κώδικα αποδοτικότερα και με λιγότερα bugs.. και ότι θα μπορείς να έχεις μια διασύνδεση με τον φυσικό κόσμο ακολουθώντας την κατεύθυνση του hardware που έχει επεξεργασία σήματος και αρχιτεκτονική υπολογιστών... Και ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιείς τα μαθήματικα που τόσο πολύ σου αρέσουν σε πράγματα όπως machine learning, AI κλπ...

Και μετά αναρωτιέμαι τώρα τα λέω αυτά επειδή είναι η εύκολη διέξοδος για εμένα μιας και το ξεκίνησα? Ή όντως έτσι θα είναι...? Επίσης θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι ενδιαφέρον αν συνεχίσω με την πληροφορική σχετικά με την επιστήμη, πχ να αναλύω τις σεισμικές δονήσεις μέσω υπολογιστή (λεμε τώρα) ή να ασχοληθώ με την βϊοιατρική, όχι να φτιάχνω συστήματα για να καταχωρούν εταιρίες τους πελάτες τους και να οργανώνονται αυτοί οι ίδιοι.

Παιδιά πραγματικά ευχαριστώ αν το διαβασατε όλο αυτο και σας παρακαλώ πειτε που τις απόψεις σας αν έχετε κάτι να πείτε ή κάποια σχετική εμπειρία.
Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα Μαρία.
Βάσει των όσων περιγράφεις θα μπορούσα να πω οτι έχουμε πρακτικά τα ίδια ακαδημαϊκά ενδιαφέροντα.Έχεις τσεκάρει την κοινότητα της IEEE , Signal Processing Society ; Νομίζω οτι εαν δεις την ευρύτητα των εφαρμογών της επεξεργασία σήματος σε συνδυασμό με την τεχνητή νοημοσύνη,και την ανάλυση δεδομένων, θα βάλεις έναν στόχο, και με κατάλληλα μαθήματα επιλογής θα διαμορφώσεις το πτυχίο σου όπως θες.

Απλά να ξέρεις οτι οι τηλεπικοινωνίες θα σου ταίριαζαν καλύτερα εφόσον σου αρέσει το hardware αλλά θες και να εστιάσεις σε πιο "σοφιστικέ" εφαρμογές μαθηματικών. Μην φοβάσαι τώρα εαν μάθεις και πράγματα που δεν σχετίζονται άμεσα με τα ενδιαφέροντα σου. Πρέπει να είσαι και πρακτική για να βρεις μια καλή δουλειά. Άρα ποτέ δεν βλάπτει να πάρεις και μαθήματα που είναι ανιαρά αλλά απαιτούνται στην εργασία σου αύριο μεθαύριο(π.χ. γνώση Linux ).

Σε κάθε περίπτωση,είσαι πρώτο έτος,δεν έχεις δει σχεδόν τίποτα ακόμα,πίστεψε με...Για να μην γράψω άσχετα και ειδικεύσω το θέμα,για παραπάνω πληροφορίες εαν ενδιαφέρεσαι ή έχεις ερωτήσεις μπορείς πάντα να μου στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα :) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@Μαρία2222 Σε όλα τα παραπάνω να προσθέσω ότι στις περισσότερες σχολές τα 2 πρώτα έτη κάνεις πράγματα που είναι γενικά και εισαγωγικά, οπότε η πιθανότητα να μη σου αρέσουν και τόσο αν έχεις εξειδικευμένα ενδιαφέροντα είναι αρκετά μεγάλη. Μη σε παίρνε αυτό από κάτω.

Αν σε ενδιαφέρει η Τεχνητή Νοημοσύνη, στο τμήμα υπάρχει ένα πολύ καλό εργαστήριο με εξαιρετικούς καθηγητές στο οποίο μπορείς να στοχεύεις σε μεταπτυχιακό/διδακτορικό επίπεδο.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
@Μαρία2222 Σε όλα τα παραπάνω να προσθέσω ότι στις περισσότερες σχολές τα 2 πρώτα έτη κάνεις πράγματα που είναι γενικά και εισαγωγικά, οπότε η πιθανότητα να μη σου αρέσουν και τόσο αν έχεις εξειδικευμένα ενδιαφέροντα είναι αρκετά μεγάλη. Μη σε παίρνε αυτό από κάτω.

Αν σε ενδιαφέρει η Τεχνητή Νοημοσύνη, στο τμήμα υπάρχει ένα πολύ καλό εργαστήριο με εξαιρετικούς καθηγητές στο οποίο μπορείς να στοχεύεις σε μεταπτυχιακό/διδακτορικό επίπεδο.

Σκοπος ειναι ομως να της αρεσει και το προπτυχιακο σταδιο, οχι να βγαλει μια σχολη που δεν τη γεμιζει, περιμενοντας σε 5 χρονια να κανει μεταπτυχιακο σε αυτο που τελικα της αρεσει..


Σκεφτόμουν...Θα προτιμούσα να ασχολούμαι με τον φυσικό κόσμο και τους νόμους της φύσης, να βλέπω αυτό που δημιουργώ και να μην κάθομαι όλη μέρα σε μια καρέκλα.


Τωρα που πηρες μια γευση και ειδες τι παιζει, λογικα εχεις σχηματισει καλυτερη αποψη απ΄οτι ειχες κατα τη συμπληρωση του μηχανογραφικου σου, αρα μιας και εισαι ακομα στον πρωτο χρονο, μηπως να σκεφτοσουν να ξαναδωσεις πανελληνιες, αξιοποιωντας αυτη τη χρονια με καλυτερο τροπο?
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σκοπος ειναι ομως να της αρεσει και το προπτυχιακο σταδιο, οχι να βγαλει μια σχολη που δεν τη γεμιζει, περιμενοντας σε 5 χρονια να κανει μεταπτυχιακο σε αυτο που τελικα της αρεσει..

Μα δεν είπαμε το αντίθετο. Απλά τα 2 πρώτα χρόνια στις περισσότερες σχολές είναι αρκετά γενικά.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μα δεν είπαμε το αντίθετο. Απλά τα 2 πρώτα χρόνια στις περισσότερες σχολές είναι αρκετά γενικά.

Και σε καποιες σχολες τα 3 πρωτα ισως, αλλα σκοπος ειναι να μη φτασει στα 5 χρονια και δεν εχει ενδιαφερον κανενα για τη σχολη, περιμενοντας να κανει μεταπτυχιακο μηπως και κανει κατι που της αρεσει.. Τωρα που εχει δει την αλλη οψη του νομισματος, μπορει να κρινει λογικα πως θα εξελιχθει το πραγμα στην πορεια, οποτε μιας και ειναι ακομα σχετικα νωρις, μπορει να αποφασισει να αλλαξει την κατασταση, μιας και οπως ανεφερε δεν ηταν δικη της επιλογη αλλα παροτρυνση αλλων.
Θελει σιγουρα ομως σκεψη το πραγμα. Ισως μια μελετη ξανα στο προγραμμα σπουδων της σχολης να βοηθουσε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τωρα που πηρες μια γευση και ειδες τι παιζει, λογικα εχεις σχηματισει καλυτερη αποψη απ΄οτι ειχες κατα τη συμπληρωση του μηχανογραφικου σου, αρα μιας και εισαι ακομα στον πρωτο χρονο, μηπως να σκεφτοσουν να ξαναδωσεις πανελληνιες, αξιοποιωντας αυτη τη χρονια με καλυτερο τροπο?

Kαμιά φορά η αρνητική προδιάθεση της πρώτης στιγμής, μας ρίχνει σε άλλα μονοπάτια επιλογών. Νομίζω ότι σε ένα Τμήμα υπάρχουν αντικείμενα να κεντρίσουν το ενδιαφέρον κάποιου φοιτητή μέχρι να βγει η οριστική απόφαση να παρατήσει τελείως την επιστήμη αυτή και να ξαναδώσει πανελλήνιες. Ζούμε στην εποχή των εύκολων αποφάσεων και γι' αυτό τα αποτελέσματα δεν είναι καλά.

@Μαρία2222 μη το βάζεις κάτω. Είσαι σε μια επιστήμη που σίγουρα αν μελετήσεις καλύτερα το πρόγραμμα σπουδών θα βρεις κάτι πάνω στο οποίο θα θέλεις να δουλέψεις. Όλα είναι θέμα σωστού timing και ανθρώπων γύρω σου. Αξιοποίησε το πρώτο έτος, το δεύτερο έτος για σένα: θα αποκτήσεις γνώσεις που ποτέ ξανά στη ζωή σου δεν θα ξαναλάβεις. Πάντα σε ό,τι κάνεις (ειδίκευση, μεταπτυχιακά, εργασία κτλ), θα θεωρούνται δεδομένο υπόβαθρο και δεν θα έχεις τις αντοχές τότε, ή τους χρόνους να τα ξαναδιαβάσεις με τόση άνεση όσο τώρα.

Όταν ξεκίνησα το Μαθηματικό, δεν μου άρεσε ο Απειροστικός Λογισμός με την προσέγγιση ε-δ και τώρα ζω από αυτό ως αφετηρία ... με πολύ καλή αποκατάσταση που δεν την βλέπει ούτε ο μέσος επιστήμονας Μηχανικός / Πληροφορικάριος σε μια (startup) εταιρία στην Ευρώπη και πόσο μάλλον στην Ελλάδα (αναλογικά της ηλικίας μου). :) Eυτυχώς που δεν με παρέσυρε το ρεύμα της παροδικής αρνητικής σκέψης και των εύκολων λόγων "παράτησέ το, άλλαξε, δώσε πανελλήνιες κτλ" γιατί απλά είδα με τον ένα ή άλλο τρόπο ότι δεν μου πάνε στον χαρακτήρα οι άλλες λύσεις. Σέβομαι το Πολυτεχνείο, την Πληροφορική αλλά δεν είναι για μένα. Δεν έχω τέτοια ψυχοσύνθεση και τρόπο σκέψης που να μπορέσω να παράγω κεφάλαιο σε ένα 8ωρο ή 15ωρο με αυτές τις επιστήμες για κάποια εταιρία (έτσι λειτουργεί η αγορά εργασίας πλέον: παραγωγή κεφαλαίου για κάποιον τρίτο, αν δουλέψεις ως υπάλληλος σε μια εταιρία).

Φιλική και ανθρώπινη συμβουλή: Όταν κάτι μας δυσκολεύει ή μας φαίνεται ανιαρό, ακαταλαβίστικο χωρίς κάποια ουσία, η μαγική λύση είναι η επαναδιαπραγμάτευση. Να δούμε ότι αυτό που μας "απωθεί" μπορεί να αποτελέσει μια μοναδική λύση για μας και όχι επειδή η μάζα ακολουθεί ένα συγκεκριμένο ρεύμα επιλογών. Εσύ ξέρεις την ψυχή σου τι θέλει. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top