Γιατί να μάθω γαλλικά

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αυτά βεβαίως δεν ειναι πράγματα που απαντούν στην ερώτηση "Γιατί να μάθω Γαλλικά;". Απλώς δείχνουν την υπεροχή της Γαλλίας σε κάποια θέματα. Βέβαια, για να απομυθοποιήσουμε και τη δήθεν Γαλλία της Δημοκρατίας και των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων ας μην ξεχνάμε τους χιλιάδες αφρικάνικους πληθυσμούς που έγιναν στις αποικίες πειραματόζωα, καθώς και τα πυρηνικά τεστ στη Γαλλική Πολυνησία που γίνονται μέχρι τώρα, εις βάρος των ιθαγενών και που δε διαφέρουν καθόλου από τα αντίστοιχα αμερικάνικα πειράματα στη Guam.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πάντως το Καρρεφούρ προβάλλει πολλά προϊόντα ιθαγενών από τις υπερπόντιες επαρχίες της Γαλλίας. Εγώ πρόσφατα αγόρασα βιολογικά προϊόντα από τη Γαλλική Γουϊάνα, νοστιμότατα. Αυτά τα προιόντα είναι μεν λίγο ακριβότερα, αλλά εξασφαλίζουν μία καλύτερη ζωή στούς αγρότες και εξασφαλίζουν μία βιώσιμη ανάπτυξη. Εγώ σκέφτομαι να πάω το καλοκαίρι στο γαλλικό νησί Ρεϋνιόν, στον ινδικό οκεανό, δίπλα στη γαλλόφωνη Μαδαγασκάρη. 'Οσο για τις πυρηνικές δοκιμές υπεύθυνος δεν είναι ο γαλλικός λαός, αλλά οι κυβερνώντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, ναι, δε μιλησα εγώ για το λαό. Απλώς έγινε αντιπαραβολή της "αντιδημοκρατικής" Ρωσίας και της "δημοκρατικής" Γαλλίας. Και τα δύο έχουν να κάνουν με τις κυβερνήσεις και όχι με το λαό. Και γεγονός ειναι οτι και στις δύο χώρες οι κυβερνήσεις ειναι ίδιες, όπως και οι λαοί έχουν παρόμοια ποιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι μια φορά εκφράστηκε με τόση πολύ αγάπη για την Ελλάδα ένας γάλλος πρωθυπουργός, και μάλιστα ελληνο-ουγγρικής καταγωγής, (η δημοκρατική Ελλάδα ποτέ δε θα ανεχόταν πρωθυπουργό ξένης καταγωγής- ούτε οποιαδήποτε άλλη χώρα) και πολλοί σκέφτηκαν ότι έχει συμφέρον (βλ. εξοπλισμούς). Και άλλοι έχουν συμφέροντα στην Ελλάδα, αλλά δεν μίλησαν ποτέ υπέρ της. Ε, ας μη πέσουμε να τον φάμε τον άνθρωπο επειδή είναι ένας από τους λίγους που είπε κάτι καλό για την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Nομίζω ότι το μεγαλύτερο δείγμα δημοκρατικότητας ενός λαού είναι να σεβεται τις μειονότητές του. Και σ'αυτό οι Αμερικάνοι είναι κατά πολύ σωστότεροι από τους Ρώσσους. Το ότι οι λαοί έχουν παρόμοια ποιότητα δε με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Το ίδιο και οι κυβερνήσεις. Χαίρομαι που ο γαλλικός λαός είναι ο μόνος που δέχεται να κάνει πρωθυπουργό της χώρας του έναν κατα το ήμισ 'Ελληνα, ανεπη΄ρρέαστος από την ξενική καταγωγή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Eμένα προσωπικά μου αρέσουν οι γαλλικές ταινίες. Είναι η αντίσταση στο Αμερικάνικο σινεμά. Και οι ταινίες τους είναι πολλές. Η Γαλλία είναι η μεγαλύτερη παραγωγός ταινιών στην Ευρώπη. Αλλά και τα τραγούδια τους μ'αρέσουν. Ειδικά αυτά που ακούμε καθημερινά στις διαφημίσεις της ελληνικής τηλεόρασης. Και είναι μεγάλος αριθμός διαφημίσεων. 'Οσο για την Ρωσσία, δε συγκρίνεται σε δημοκρατικότητα με τη Γαλλία, σίγουρα. Σιγά μην έκανε πρωθυπουργό ένα Τσέχο. Δε ξέρω άλλη χώρα με πρόεδρο της δημοκρατίας ή πρωθυπουργό έναν μετανάστη και μάλιστα ελληνικής καταγωγής. Εξάλλου η Γαλλία αν δεν απατώμαι διανύει την έκτη της δημοκρατική περίοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι μια φορά εκφράστηκε με τόση πολύ αγάπη για την Ελλάδα ένας γάλλος πρωθυπουργός, και μάλιστα ελληνο-ουγγρικής καταγωγής, (η δημοκρατική Ελλάδα ποτέ δε θα ανεχόταν πρωθυπουργό ξένης καταγωγής- ούτε οποιαδήποτε άλλη χώρα) και πολλοί σκέφτηκαν ότι έχει συμφέρον (βλ. εξοπλισμούς). Και άλλοι έχουν συμφέροντα στην Ελλάδα, αλλά δεν μίλησαν ποτέ υπέρ της. Ε, ας μη πέσουμε να τον φάμε τον άνθρωπο επειδή είναι ένας από τους λίγους που είπε κάτι καλό για την Ελλάδα.

Ο Νικολά Σαρκοζί εκφράστηκε για ένα λόγο έτσι. Δεν θα πέσω να τον φάω, αλλά ούτε θα πέσω θύμα των δήθεν Φιλελλήνων, που προσπαθούν να πείσουν οτι ακόμη κι ο Τσώρτσιλ με το περιφημο (Οι έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες, αλλά οι ήρωες σαν έλληνες) ήταν φιλέλληνας (ουσιαστικά προωθούσε τη βρετανική πολιτική στη Μεσόγειο ;) ). Ο Σαρκοζί, σε μια προσπάθεια να μην επιτρέψει την είσοδο της Τουρκίας στην ΕΕ, απλώς προσπαθεί με τις φιλελληνικές ατάκες να δείξει πιο οικείος στον ελληνικό λαό, ώστε να πιέσει την ελληνική φιλοτουρκική κυβέρνηση στην κατεύθυνση αυτή. Το πρόβλημά του δεν είναι το "Πως θα πει στα παιδιά του ότι η Ευρώπη είναι μέχρι το Ιράκ", αλλά μπαίνοντας η Τουρκία στην ΕΕ, θα αποκτήσει ανοιχτή αγορά που θα εκμεταλλευτούν όλοι (και πρώτα απ'ολα οι Έλληνες, αλλά δεν το χουμε καταλάβει ;) ), διακόπτοντας έτσι δια παντός το μονοπώλιο των γαλλικών πολυεθνικών που αλωνίζουν στη γείτονα εδώ και δεκαετίες. Είπαμε, φίλοι με το γαλλικό λαό και το στηρίζω γιατι τιμώ τον πολιτισμό τους, αλλά όχι και να κλείνουμε τα μάτια στην αλήθεια. Και η αλήθεια είναι οτι επειδή ένας πολιτικός υποστηρίζει τις ελληνικές θέσεις δε σημαίνει απαραίτητα οτι οι προθέσεις του είναι αγνές και τίμιες. ;)

Nομίζω ότι το μεγαλύτερο δείγμα δημοκρατικότητας ενός λαού είναι να σεβεται τις μειονότητές του. Και σ'αυτό οι Αμερικάνοι είναι κατά πολύ σωστότεροι από τους Ρώσσους. Το ότι οι λαοί έχουν παρόμοια ποιότητα δε με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Το ίδιο και οι κυβερνήσεις. Χαίρομαι που ο γαλλικός λαός είναι ο μόνος που δέχεται να κάνει πρωθυπουργό της χώρας του, ανεπη΄ρρέαστος από την ξενική καταγωγή του.

Οι USA είναι μίγμα μειονοτήτων, αλίμονο αν δεν τις σεβόταν κιόλας. Όσο για το γαλλικό λαό, ναι, φυσικά τιμή του που έκανε Πρόεδρο ένα μετανάστη, αλλά εγώ προσωπικά νομίζω οτι το χει σκυλομετανιώσει εδώ και πολλούς μήνες. :P

Eμένα προσωπικά μου αρέσουν οι γαλλικές ταινίες. Είναι η αντίσταση στο Αμερικάνικο σινεμά. Και οι ταινίες τους είναι πολλές. Η Γαλλία είναι η μεγαλύτερη παραγωγός ταινιών στην Ευρώπη. Αλλά και τα τραγούδια τους μ'αρέσουν. Ειδικά αυτά που ακούμε καθημερινά στις διαφημίσεις της ελληνικής τηλεόρασης. Και είναι μεγάλος αριθμός διαφημίσεων. 'Οσο για την Ρωσσία, δε συγκρίνεται σε δημοκρατικότητα με τη Γαλλία, σίγουρα. Σιγά μην έκανε πρωθυπουργό ένα Τσέχο. Δε ξέρω άλλη χώρα με πρόεδρο της δημοκρατίας ή πρωθυπουργό έναν μετανάστη και μάλιστα ελληνικής καταγωγής. Εξάλλου η Γαλλία αν δεν απατώμαι διανύει την έκτη της δημοκρατική περίοδο

Εντάξει, το γαλλικό σινεμά είναι υπέροχο, αλλα δεν είναι αντίσταση στο hollywood. Τουλάχιστον εγώ δεν το βλέπω έτσι. Κατ'αρχας, γιατί το γαλλικό σινεμά προυπήρχε του hollywood κι ούτως ή άλλως το ξεπερνά σε ποιότητα.
Σχετικά με τις διαφημίσεις, όχι, στη Γαλλία υπάρχει νόμος που ορίζει μέγιστο χρόνο διαφημίσεων σε ένα τηλεοπτικό break. Δεν γίνεται αυτό το χάλι της ελληνικής τηλεόρασης, με 40 λεπτά πρόγραμμα και 20 διαφημίσεις.
Η Ρωσία είναι μια τεράστια ομοσπονδιακή υπερδύναμη και είναι λογικό, μετά απο 50 χρόνια σοβιετικης εποχής, να έχει τεράστια κοινωνικά προβλήματα. Δεν συγκρίνεται με τη Γαλλία που έχει, επειδή απλά εκεί έτυχε να αναβιώσουν οι ιδέες της ελληνικής φιλοσοφίας, εδώ και 250 χρόνια περίπου, αδιάλλειπτη Δημοκρατία. Ας συγκρίνουμε καλύτερα τα όμοια πράγματα. Απο την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί χαρακτήρισες αντιδημοκρατικό το γεγονός οτι η Ρωσία έχει μυστικό οπλοστάσιο. Τη στρατιωτική της μηχανή η κάθε χώρα, δημοκρατική ή όχι, για λόγους πολιτικής έχει κάθε δικαίωμα να την αποκρύπτει απο τους αδιάκριτους και ειδικά όταν είναι υπερδύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μπορεί να το έχουν μετανιώσει που εξέλεξαν το Σαρκοζί, αλλά γενικά οι Γαλλοι μετανιώνουν για τις αποφάσεις τους, όπως θα πρεπε να κάνουμε κι εμεις. Τον στηρίζουν όμως. Βοηθάει και η Κάρλα Μπρούνι... Παρ'ολα αυτά τον εξέλεξαν ενώ οι Έλληνες θα τρόμαζαν και στην σκέψη και μόνο να εκλέξουν εναν ξένο για Πρόεδρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
ΠληθυσΜΙΑΚΗ ΑΥΞΗΣΗ
1. Σύμφωνα με την έγκυρη ιστοσελίδα
www.populationdata.net/palmareslangues.com.html
1. Κινέζικα Μανταρέν 885 εκ

2. Αγγλικά 450 εκ
3. Γαλλικά 285 εκ
4. Ισπανικά 268 εκ
5. Αραβικά 200 εκ
6. Μπενγκάλι 189 εκ
7. Χίντι 182 εκ
8. Πορτογαλικά 175 εκ
9. Ρώσικα. 170 εκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οι ΕΠΤΑ στις ΔΕΚΑ καλύτερες εμπορικές σχολές της Ευρώπης βρίσκονται στη Γαλλία (Financial Times)
Οι σπουδές τόσο στα πανεπιστήμια όσο και στις ανώτατες σχολές (Grandes Ecoles) φημίζονται για την ποιότητά τους και την ποικιλία αντικειμένων. Η ΕΝΑ είναι η καλύτερη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον 'γιορ'. Παρ'ολα αυτά τον εξέλεξαν ενώ οι Έλληνες θα τρόμαζαν και στην σκέψη και μόνο να εκλέξουν εναν ξένο για Πρόεδρο.

Επίσης σχετικά με το " Τη στρατιωτική της μηχανή η κάθε χώρα, δημοκρατική ή όχι, για λόγους πολιτικής έχει κάθε δικαίωμα να την αποκρύπτει απο τους αδιάκριτους και ειδικά όταν είναι υπερδύναμη. " Μπορεί και η Γαλλία να κρύβει την στρατιωτική της δύναμη. 'Οσο για το ότι και άλλες χώρες θα γίνουν μέλη του Ο.Η.Ε δε μας ενδιαφέρει. Γιατί και η Γαλλία μπορεί αύριο να συμμετέχει αλλού και να ενισχύει τη θέση της όπως ξέρει πολύ καλά να κάνει. Αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι τι ισχύει τώρα. Για να γίνονται πιο εύκολα οι συγκρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οι USA είναι μίγμα μειονοτήτων, αλίμονο αν δεν τις σεβόταν κιόλας. Όσο για το γαλλικό λαό, ναι, φυσικά τιμή του που έκανε Πρόεδρο ένα μετανάστη, αλλά εγώ προσωπικά νομίζω οτι το χει σκυλομετανιώσει εδώ και πολλούς μήνες. :P

1. Γιατί η Ρωσσία δεν είναι μίγμα μειονοτήτων?


Η Ρωσία είναι μια τεράστια ομοσπονδιακή υπερδύναμη και είναι λογικό, μετά απο 50 χρόνια σοβιετικης εποχής, να έχει τεράστια κοινωνικά προβλήματα. Δεν συγκρίνεται με τη Γαλλία που έχει, επειδή απλά εκεί έτυχε να αναβιώσουν οι ιδέες της ελληνικής φιλοσοφίας, εδώ και 250 χρόνια περίπου, αδιάλλειπτη Δημοκρατία. Ας συγκρίνουμε καλύτερα τα όμοια πράγματα. Απο την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί χαρακτήρισες αντιδημοκρατικό το γεγονός οτι η Ρωσία έχει μυστικό οπλοστάσιο. Τη στρατιωτική της μηχανή η κάθε χώρα, δημοκρατική ή όχι, για λόγους πολιτικής έχει κάθε δικαίωμα να την αποκρύπτει απο τους αδιάκριτους και ειδικά όταν είναι υπερδύναμη. [/quote]


2. Ε όχι και τεράστια υπερδύναμη η Ρωσσία. Εδώ δεν έκανε ούτε μια κίνηση για το Κόσοβο. Η παρουσία ζωνών κινδύνου φρενάρει τη χρήση αντίποινας για την ανεξαρτησία του Κοσόβου. Βλέπε, Μολδαβία, Αμπχαζία, Νότια Οσετία, Ναγκόρνο Καραμπάχ για να μήν αναφέρω την Καρελία, το Καλίνινγκραντ και άλλες πολλές θερμές περιοχές. Η μήπως λιακοπουλιαζόμαστε?
3. Σίγουρα η Γαλλία είναι μεγάλη και ίσως μεγαλύτερη υπερδύναμη. Και να μην ξεχνάμε την τεράστια γαλλική έκταση στην ανταρκτική την Terre Adélie.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αδελία Γη

Από την Live-Pedia.gr


ΜετάβασηΑδελία Γη

Από την Live-Pedia.gr


Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Περιοχή στη Γαλλική Ανταρκτική (350.000 τ.χλμ.). Ανακαλύφτηκε το 1840 από το Γάλλο πλοίαρχο Ντιμόν Ντ` Ουρβίλ. Ανήκει στη Γαλλία από το 1938. Βρίσκεται στο 66ο νότιο πλάτος και 14ο ανατολικό μήκος προς Ν της Τασμανίας.


Περιοχή στη Γαλλική Ανταρκτική (350.000 τ.χλμ.). Ανακαλύφτηκε το 1840 από το Γάλλο πλοίαρχο Ντιμόν Ντ` Ουρβίλ. Ανήκει στη Γαλλία από το 1938. Βρίσκεται στο 66ο νότιο πλάτος και 14ο ανατολικό μήκος προς Ν της Τασμανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δηλαδή η Γαλλία έχει έκταση τεράστια και εδάφη σε όλες τις ηπέιρους απ' ότι καταλαβαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η συντονιστικη ομαδα γνωριζει οτι οι χρηστες gior, nikos georg & constantinosb ειναι το ιδιο ατομο. Τι κανει κανεις για να προωθησει μια γλωσσα και μια χωρα...καθεται και μιλαει στον εαυτο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Και το χειρότερο είναι που σε άλλα σχετικά threads θάβει με πολύ άσχημο τρόπο άλλη γλώσσα....Σε λίγο θα μας πει ότι το κέντρο της Ευρώπης είναι η Γαλλία!!!! Μήπως να αντικαταστήσουμε την αγγλική και να βάλουμε επίσημη γλώσσα τα γαλλικά; Μπλιαχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το μόνο σχόλιο που θα κάνω είναι οτι μου αρέσουν τα Γαλλικά σαν γλώσσα, γι'αυτο και τα προτίμησα από τα Γερμανικά. Για τη Γαλλία δεν δίνω δεκάρα, χέστηκα. Εγώ Έλληνας είμαι κι η Ελλάς μ'ενδιαφέρει. Μην τρελαθούμε δηλαδή που θα γίνουμε και γαλλογλύφτες...Ας είναι ό,τι θέλει η Γαλλία κι ας πάει να πνιγεί κιολας, δεν ειναι δικό μας πρόβλημα νομίζω. Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, στο συγκεκριμένο thread διακρίνω έντονη φιλογαλλική προπαγάνδα και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Μη μηδενίσουμε τα πάντα επιτέλους. Άλλωστε, για να σε προσγειώσω, όποιον Γάλλο κι αν ρωτήσεις 5 μοντέρνους ευρωπαίους φιλοσόφους, οι 4 θα είναι Γερμανοί. Όχι, στο λέω γιατι το χω κάνει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά αν είναι κάτι που δεν στέκει από αυτά που λέω να μου το επισημάνετε. Πάντα μπορώ να παραπέμψω σε στοιχεία στο Ιντερνετ. Πάντως δεν είμαστε το ίδιο άτομο αν και γνωρίζω τον νικο γεωργ... Το ότι χρησιμοποιούμε κοινόχρηστους χώρους 'οπως η Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης δεν πειράζει ε΄λπίζω. Και αγαπώ την ελλάδα πολύ περισσότερο από ότι νομίζετε.

1, Στη Γαλλία 35000 μαθητές διδάσκονται Αρχαία ελληνικά, αριθμός ρεκόρ στην Ευρώπη.
'Αρα σημαίνει ότι και αυτοί έχουν προτίμηση για μας .
2. Ο Τσώρτσιλ δε τίμησε το ελληνικό κοινοβούλιο.
3. Ακόμα ένας άλλος Γάλλος πρόεδρος μας τίμησε. Ο Ζισκάρ ντεστέν.
4. Οι πυρηνικές δοκιμές στη Γαλλία είναι από εκατό έως 1000 φορές μικρότερες σε ένταση από τις αντίστοιχες των αμερικανών.
5. Εγώ τα Γαλλικά τα επέλεξα για τους παραπάνω λόγους που ανέφερε και ο φίλος μου Νίκος. Πάντως όλα όσα λέω είναι αλήθεια και βασίζομαι σε σελίδες αναγνωρισμένες του Ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρέπει να 'στε πολύ καλοί φίλοι πάντως με το φίλο σου το Νίκο, γιατί έχετε καταντήσει να μιλάτε με το ίδιο στυλ...Τι να πω, αδερφές ψυχές ίσως; Ψάξτε το, μπορεί να 'στε οι χαμένοι αδελφοί...

1) Μπράβο τους. Ας κάνουν ό,τι θέλουν. Ο κάθε Έλληνας δεν ειναι υποχρεωμένος να τους το...ανταποδώσει.
2) Κανένας ονομαστός ξένος, πέραν των Φιλελλήνων του 1800 και όσων έρχονται στην Ελλάδα και τη λατρεύουν ως τουρίστες, δεν τίμησε ποτέ τίποτα ελληνικό.
3) Σιγά την τιμή...Να του στειλουμε κι εμείς τη Φάνη Πάλλη Πετραλιά, να παει να τα πει με την Κάρλα, έτσι ν'ανταποδώσει την επίσκεψη του αντρός της. Χεστηκε η φοράδα στ'αλωνι που ήρθε ο Νικολά στο Κοινοβούλιο...
4) Φαντάζομαι αυτά στα λέει ο James Bond που τριγυρνάει με το stealth του στα νησιά του Ειρηνικού και μαζεύει απόρρητες πληροφορίες. ΟΚ, αν είναι έτσι, το δέχομαι. Έγκυρες οι πηγές σου...
5) Κι εγώ τα γαλλικά τα επέλεξα επειδή μου αρέσουν. Το τι είναι και το τι κάνει η Γαλλία, ή το τι ατάκες πετάνε οι Γάλλοι δημαγωγοί πραγματικά να μη νομίζεις οτι ενδιαφέρει κανέναν. Εχουμε τα δικά μας λαμόγια να θαυμάσουμε, όπως και τη δική μας χώρα. Δεν είναι κριτήριο για μένα το γεγονός οτι πριν 70 χρόνια η Γαλλία ήταν Αυτοκρατορία...Ας πάει να πνιγεί η Γαλλία, δεκάρα δε δίνουμε, πιστεψέ με. Όπως δε δίνουμε και για κανέναν άλλον.
Μία σημείωση μόνο, οι "αναγνωρισμένες" ιστοσελίδες του Ίντερνετ υπάρχουν και σε γερμανική, κινέζικη, πορτογαλική, ισπανική κόπια, αλλά δεν είδα κανέναν να κάτσει να σου απαντήσει. Συνεπώς, χέσε μας με τη Γαλλία, μας εχεις κάνει τα @@ μας τσουρέκια και τα νεύρα μας ζαρτιέρες. Έχουμε πολύ πιο σοβαρά πράγματα να σκεφτούμε από το τι κάνει και τι ράνει η Γαλλία.

Amicalement (φιλικά) :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι αν υπάρχει ότι αυτό το σάιτ θεωρεί τον διάλογο κάτι πολύ σημαντικό. Ο σωστός διάλογος είναι να θέτουμε σε αντιπαράθεση ιδέες. Αν κάποιος κατηγορεί ότι ο Κώσταντίνοςβ θάβει κάποια γλώσσα πρέπει να το τεκμηριώσει πρώτα. Αλλιώς δεν πείθει. Κανένας δεν είπε ότι τα γαλλικά πρέπει ναγίνουν επίσημη γλώσσα της ελλάδας. Κανένας δεν είπε ότι τα γαλλικά είναι γλώσσα της φιλοσοφίας. Ότι στοιχείο δόθηκε για τουρισμό, γεννητικότητα, έκταση και πολλά άλλα είναι πολύ φιλοσοφημένα. Λυπάμαι ειλικρινά. Επίσης τα γαλλικά της Ελβετίας είναι πολύ γκλαμουράτα και όχι χωριάτικα, όπως και η Γενεύη. Τα γερμανικά αντιθέτως είναι διάλεκτοι διαφορετικές όλες μεταξύ τους. Αν αυτό είναι θάψιμο. Οι δυσκολίες της γερμανικής είναι γνωστές σε όλους. Δε μπορεί να λες ότι τα γερμανικά μοιάζουν με τα αρχαία. Εγώ μπορώ να αποδείξω το αντίθετο. Εξάλλου ο Κωνσταντίνος μίλησε με επιχειρήματα και παραδείγματα όπως αποσπώμενα ρήματα, ενωμένες λέξεις, δευτερέουσες προτάσεις όπου το βοηθητικό είναι στο τέλος, τρία άρθρα, πτώσεις, προθέσεις που συντάσσονται με διαφορετικές πτώσσεις κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top