Γιατί μια φυγή στο εξωτερικό συνήθως κρίνεται αρνητικά;

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@J.Cameron

Απλα με τα 18 συνέχεια γνωρίζεις άτομα.
Ειδικα αμα πας σε αλλη πόλη.
Και εγω εκανα κι τον χορο ταυτόχρονα με τη φιλολογία αρα ηταν λες κι εκανα δυο σχολές.

Τωρα με τα social media απλα ξέρεις και τι κάνουν αυτα τα ατομα.

Είμαστε και πολύτεκνη οικογένεια έτσι ξερω κι απο εκει ατομα.Απο τα αδέρφια Μου.


Αλλα σε καμια περίπτωση δεν είναι φίλοι μου ολοι αυτοί😅
Και ειδικα τωρα που γυρισα Προσωρινά στο πατρικο μου , μονο κοινωνική δε με λες.
Το καταλαβαίνει κανεις αυτο πιστεύω εδω απο το ποσο χρονο ειμαι εδω😅.

Θεσσαλονίκη ημουν αλλο ατομο τελείως.
Ελπίζω πραγματικά να μετακομίσω συντομα Αθηνα :))
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ρε παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση:Η μεταναστευση στο εξωτερικο και ιδιως στην Αμερικη ειναι τοσο ιδεατη οσο την παρουσιαζουν?Εγω το ακριβως αντιθετο θεωρω.
Σε θέμα ευκαιριών είναι,αλλά χρειάζεται και άδεια εργασίας/βίζα το οποίο το κάνει αρκετά δύσκολο.
Οι περισσότεροι που γνωρίζω,πάνε Αμερική με λοταρία (γίνεται κάτι σαν λοταρία που σου δίνουν τσάμπα βίζα για 10 χρόνια αν είσαι σε συγκεκριμένη χώρα,για λόγους ποικιλότητας/diversity) και βρίσκουν δουλειά κυρίως ως εργάτες. Σε ότι έχει να κάνει με πτυχιούχους και άτομα με πτυχία,πρέπει να είναι αρκετά δύσκολο γιατί πρέπει να αποδείξεις ότι δεν παίρνεις την δουλειά αμερικανού πολίτη και κάτι τέτοια μπαρμπουτσαλα. Με λίγα λόγια είσαι second class citizen,οπότε και γι'αυτό πολλοί επιλέγουν Ευρώπη για μετανάστευση.
Κατά τα άλλα,υπάρχουν και οι φοιτητές που σπούδασαν σε αμερικάνικα πανεπιστήμια και βρήκαν δουλεια λόγο γνωριμιών και κατοχής αμερικανικού πτυχίου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ίσως έχει να κάνει με την βαλκανική κουλτούρα γενικά,τους δεσμούς που έχουν οι περισσότεροι στα Βαλκάνια (το λέω αυτό γιατί το ίδιο γίνεται και από εκεί που προέρχομαι).
Είναι αρκετά δύσκολο να διατυπώσεις κάτι στον γραπτό λόγο,πόσο μάλλον μία γνώμη,βέβαια εγώ απλά το πήρα πολύ προσωπικά και,πάλι,ζητώ συγγνώμη.
Το μεγαλύτερο θέμα με την αρνητικότητα,πιστεύω, είναι η ζήλια/μόχθος του "εσύ έχεις κάτι που δεν έχω" και σε συνδυασμό με την οικονομική κατάσταση και την έλλειψη ευκαιρίας. Και,δυστυχώς,υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν να σε δούν χαρούμενο και ικανοποιημένο με την ζωή,είτε γιατί δεν τους αρέσει η αλλαγή (στους ανθρώπους και το περιβάλλον) είτε απλά από κακία.
Όπως είπα και πάνω,σημαντικό είναι να μην επηρεάζεται κάνεις από τους άλλους και να ακολουθεί τα όνειρα του.

Σε πληροφορώ έχω γνωρίσει νέους ανθρώπους από Βαλκάνια και διόλου αρνητικοί δεν είναι στο να ζήσουν και να εργαστούν σε μια ξένη δυτική κοινωνία.

Δεν είναι θέμα κουλτούρας όσο τύπου ανατροφής. Μεγάλη μερίδα νέων φοβούνται την αλλαγή ως έλλειψη γονικής φροντίδας με διπλή μορφή: είτε το κανάκεμα υπό την γονική σκέπη μέχρι τα 50 τους χρόνια (μέσω επιδομάτων, δουλειών του ποδαριού κλπ) είτε το κανάκεμα των γονιών τους όταν θα είναι υπέργηροι και απλά θα τους τραβάνε τη σύνταξη ή άλλα επιδόματα για να μπορούν να ζουν και να λένε απλά: "Σαν την Ελλάδα δεν έχει, προδότες όσοι πουλάνε την Ελλάδα και πάνε στο εξωτερικό, κλπ".

Θα ήθελα να μου απαντήσετε αν θεωρείτε προδότη τον κύριο Νανόπουλο που έχει προσφέρει τόσα στην Φυσική Νανοτεχνολογία σε διεθνή βάση, μεγαλούργησε στο εξωτερικό αλλά είναι γνήσιος Έλληνας και ζει πολλές φορές το χρόνο πλέον στην Ελλάδα. Προσωπικά τον θεωρώ περισσότερο Έλληνα από άλλους Έλληνες που νομίζουν ότι είναι Έλληνες επειδή μένουν στην Ελλάδα και ζουν όπως όπως, το επίδομα να είναι καλά.. ;)
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
@J.Cameron

Απλα με τα 18 συνέχεια γνωρίζεις άτομα.
Ειδικα αμα πας σε αλλη πόλη.
Και εγω εκανα κι τον χορο ταυτόχρονα με τη φιλολογία αρα ηταν λες κι εκανα δυο σχολές.

Τωρα με τα social media απλα ξέρεις και τι κάνουν αυτα τα ατομα.

Είμαστε και πολύτεκνη οικογένεια έτσι ξερω κι απο εκει ατομα.Απο τα αδέρφια Μου.


Αλλα σε καμια περίπτωση δεν είναι φίλοι μου ολοι αυτοί😅
Και ειδικα τωρα που γυρισα Προσωρινά στο πατρικο μου , μονο κοινωνική δε με λες.
Το καταλαβαίνει κανεις αυτο πιστεύω εδω απο το ποσο χρονο ειμαι εδω😅.

Θεσσαλονίκη ημουν αλλο ατομο τελείως.
Ελπίζω πραγματικά να μετακομίσω συντομα Αθηνα :))
Αχχχ χορεύεις; 😇 Τί είδους χορό αν επιτρέπεται (μαντεύω μπαλέτο κάτι χιπχοπ).
Έχεις γενικά προσδοκίες για να ασχοληθείς με αυτό επαγγελματικά;
Το ξέρω άσχετο,αλλά μ'αρέσουν πολύ οι καλές τέχνες 😋.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@J.Cameron

Απλα με τα 18 συνέχεια γνωρίζεις άτομα.
Ειδικα αμα πας σε αλλη πόλη.
Και εγω εκανα κι τον χορο ταυτόχρονα με τη φιλολογία αρα ηταν λες κι εκανα δυο σχολές.

Τωρα με τα social media απλα ξέρεις και τι κάνουν αυτα τα ατομα.

Είμαστε και πολύτεκνη οικογένεια έτσι ξερω κι απο εκει ατομα.Απο τα αδέρφια Μου.


Αλλα σε καμια περίπτωση δεν είναι φίλοι μου ολοι αυτοί😅
Και ειδικα τωρα που γυρισα Προσωρινά στο πατρικο μου , μονο κοινωνική δε με λες.
Το καταλαβαίνει κανεις αυτο πιστεύω εδω απο το ποσο χρονο ειμαι εδω😅.

Θεσσαλονίκη ημουν αλλο ατομο τελείως.
Ελπίζω πραγματικά να μετακομίσω συντομα Αθηνα :))
Γενικα εχω ακουσει απο γνωστους μου που ειναι φοιτητες οτι τα ατομα της φιλοσοφικης ειναι πολυ κοινωνικα.Βεβαια αυτο εχει να κανει με το ατομο.Βγες και εσυ λιγο εξω.Πηγαινε σε κανενα ωραιο bar, σε κανενα club να γνωρισεις καινουργια ατομα.Να φανταστω οταν ησουνα θεσσαλονικη ειχες παρει ολη την μητροπολεως, ολα τα λαδαδικα κ.λ.π.Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση😄
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
@nPb λες στο αμερικα να κανουν flex?Ρωταω γιατι χωρις flex δεν πας πουθενα😂:dance3:

Βάλτο μπρος και έλα να πιούμε μισό ποτό. Μισό ποτό να ούμε...(σαν την Ελλάδα του αθάνατου Μουρίκη δεν έχει)


Άκουσε το όλο.. Αυτό δεν γίνεται μετάφραση σε άλλη γλώσσα για να το νιώσεις. :loltooth: :dance3:
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σε πληροφορώ έχω γνωρίσει νέους ανθρώπους από Βαλκάνια και διόλου αρνητικοί δεν είναι στο να ζήσουν και να εργαστούν σε μια ξένη δυτική κοινωνία.

Δεν είναι θέμα κουλτούρας όσο τύπου ανατροφής. Μεγάλη μερίδα νέων φοβούνται την αλλαγή ως έλλειψη γονικής φροντίδας με διπλή μορφή: είτε το κανάκεμα υπό την γονική σκέπη μέχρι τα 50 τους χρόνια (μέσω επιδομάτων, δουλειών του ποδαριού κλπ) είτε το κανάκεμα των γονιών τους όταν θα είναι υπέργηροι και απλά θα τους τραβάνε τη σύνταξη ή άλλα επιδόματα για να μπορούν να ζουν και να λένε απλά: "Σαν την Ελλάδα δεν έχει, προδότες όσοι πουλάνε την Ελλάδα και πάνε στο εξωτερικό, κλπ".

Θα ήθελα να μου απαντήσετε αν θεωρείτε προδότη τον κύριο Νανόπουλο που έχει προσφέρει τόσα στην Φυσική Νανοτεχνολογία σε διεθνή βάση, μεγαλούργησε στο εξωτερικό αλλά είναι γνήσιος Έλληνας και ζει πολλές φορές το χρόνο πλέον στην Ελλάδα. Προσωπικά τον θεωρώ περισσότερο Έλληνα από άλλους Έλληνες που νομίζουν ότι είναι Έλληνες επειδή μένουν στην Ελλάδα και ζουν όπως όπως, το επίδομα να είναι καλά.. ;)
Όσο και αν φαίνεται παράξενο,αυτό μου θυμίζει κάθε φορά που πάω Αλβανία υπάρχουν τέτοιοι τύποι που μου λένε "μια χαρά θα τα κατάφερνε εδώ ο πατέρας σου",ενώ πιστεύουν ότι το εξωτερικό είναι πεδίο με λουλούδια και δεν έχουν προσπαθήσει για τίποτα.
Όπως λες,οι περισσότεροι δεν θέλουν να ξεβολευτουν,αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν είναι βολεμένοι και δεν θέλουν να ζήσουν αυτό που έζησαν οι γονείς μου (εκμετάλλευση,ξενιτιά και μόλις επιστρέφεις είσαι δίπλα ξένος).
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Βάλτο μπρος και έλα να πιούμε μισό ποτό. Μισό ποτό να ούμε...(σαν την Ελλάδα του αθάνατου Μουρίκη δεν έχει)


Άκουσε το όλο.. Αυτό δεν γίνεται μετάφραση σε άλλη γλώσσα για να το νιώσεις. :loltooth: :dance3:
Εκλαψα😂😂😂.Εισαι μεγαλη μορφη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Όσο και αν φαίνεται παράξενο,αυτό μου θυμίζει κάθε φορά που πάω Αλβανία υπάρχουν τέτοιοι τύποι που μου λένε "μια χαρά θα τα κατάφερνε εδώ ο πατέρας σου",ενώ πιστεύουν ότι το εξωτερικό είναι πεδίο με λουλούδια και δεν έχουν προσπαθήσει για τίποτα.
Όπως λες,οι περισσότεροι δεν θέλουν να ξεβολευτουν,αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν είναι βολεμένοι και δεν θέλουν να ζήσουν αυτό που έζησαν οι γονείς μου (εκμετάλλευση,ξενιτιά και μόλις επιστρέφεις είσαι δίπλα ξένος).

Nαι αυτό συνηθίζεται ως νοοτροπία. Σε αντίθεση με τους ξένους που από μικροί μαθαίνουν το "όπου Γη πατρίς". Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν γίνει ανθρωπολογικές μελέτες και έδειξαν ότι η καταγωγή σχεδόν όλης της Ευρώπης είναι από το χωριό Παλλάντιο της Αρκαδίας. Υπάρχουν αναφορές ότι κάτοικοι από αυτό το χωριό, έφυγαν Έλληνες μετανάστες και ίδρυσαν σειρά από πόλεις στην Ευρώπη όπως τη Ρώμη, τις παραδουνάβιες κτίσεις της Αυστρίας (άνω Αυστρία), την Αστουρία και Καστίλλη της Ισπανίας, το Παλλατινάτο της Γερμανίας, Black Forest (Μέλας Δρυμός) της Γερμανίας, την Καληδονία (Σκωτία) φτάνοντας μέχρι τη νότια Σουηδία με τις ανασκαφές σε τάφους και κτερίσματα Μυκηναϊκής περιόδου (αρχιτεκτονικής κλπ).

Οι Έλληνες της Ελληνικής χερσονήσου δυστυχώς λόγω αρνητικών βιωμάτων από την προσφυγιά και τη μετανάστευση από το 1920 έως σήμερα, δεν είναι το ίδιο ανεκτικοί με άλλους λαούς ή με τις ξένες κοινωνίες. Θέλουν όλοι οι άλλοι να είναι σαν αυτούς και να πηγαίνουν με τους ρυθμούς του μέσου γυπαετού, δηλαδή δουλειά το πρωί και Βέρτη το βράδυ, χρέη στην εφορία, δάνεια από το ΕΣΠΑ για νέα καφετέρια κλπ. Δηλαδή η κριτική είναι περισσότερο λόγω συγκεκριμένων βιωμάτων και όχι απτών επιχειρημάτων.

Είμαστε κάπου 11 χρόνια στο μνημόνιο από το 2008. Ακούσατε ποτέ κάποιον πολιτικό χώρο να προτείνει μέτρα για την ανεργία των νέων; Τελικά υπάρχουν νέοι στην Ελλάδα; Πού είναι επαγγελματικά; Αόρατοι;
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Nαι αυτό συνηθίζεται ως νοοτροπία. Σε αντίθεση με τους ξένους που από μικροί μαθαίνουν το "όπου Γη πατρίς". Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν γίνει ανθρωπολογικές μελέτες και έδειξαν ότι η καταγωγή σχεδόν όλης της Ευρώπης είναι από το Παλλάντιο της Αρκαδίας. Υπάρχουν αναφορές ότι κάτοικοι από αυτό το χωριό ίδρυσαν τη Ρώμη, τις παραδουνάβιες κτίσεις της Αυστρίας, την Αστουρία της Ισπανίας, το Παλλατινάτο της Γερμανίας, Black Forest (Μέλας Δρυμός) της Γερμανίας, φτάνοντας μέχρι τη νότια Σουηδία με τις ανασκαφές σε τάφους και κτερίσματα Μυκηναϊκής περιόδου (αρχιτεκτονικής κλπ).

Οι Έλληνες της Ελληνικής χερσονήσου δυστυχώς λόγω αρνητικών βιωμάτων από την προσφυγιά και τη μετανάστευση από το 1920 έως σήμερα, δεν είναι το ίδιο ανεκτικοί με άλλους λαούς ή με τις ξένες κοινωνίες. Θέλουν όλοι οι άλλοι να είναι σαν αυτούς και να πηγαίνουν με τους ρυθμούς του μέσου γυπαετού, δηλαδή δουλειά το πρωί και Βέρτη το βράδυ, χρέη στην εφορία, δάνεια από το ΕΣΠΑ για νέα καφετέρια κλπ. Δηλαδή η κριτική είναι περισσότερο λόγω συγκεκριμένων βιωμάτων και όχι απτών επιχειρημάτων.
Είναι αρκετά ψυχοφθόρο,πιστεύω θα το έχεις βιώσει και εσύ όταν έρχεσαι Ελλάδα,το ότι γίνεσαι και εσύ ξένος. Αυτό συμβαίνει και σε εμένα και σε όσους έχουν ενταχθεί σε άλλες κοινωνίες (που κάποιες φορές δεν σε αναγνωρίζουν ως πολίτη,άσχετα με το πόσο καιρό είσαι εκεί) και όταν επιστρέφουν πίσω (είτε μόνιμα,είτε για διακοπές) αντιμετωπίζονται με το ύφος που είπες πιο πριν (αρνητικότητα με βάση στερεοτύπων άλλων λαών π.χ. "οι Γερμανοί είναι ψυχροί").
Είναι αστείο,όταν στην Ελλάδα δεν με αναγνωρίζουν και δεν με αποδέχονται ως Έλληνα,αλλά όταν πάω στην Αλβανία με αναγνωρίζουν ως ξένο Έλληνα αλλά με περιθωριοποιούν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Είναι αρκετά ψυχοφθόρο,πιστεύω θα το έχεις βιώσει και εσύ όταν έρχεσαι Ελλάδα,το ότι γίνεσαι και εσύ ξένος. Αυτό συμβαίνει και σε εμένα και σε όσους έχουν ενταχθεί σε άλλες κοινωνίες (που κάποιες φορές δεν σε αναγνωρίζουν ως πολίτη,άσχετα με το πόσο καιρό είσαι εκεί) και όταν επιστρέφουν πίσω (είτε μόνιμα,είτε για διακοπές) αντιμετωπίζονται με το ύφος που είπες πιο πριν (αρνητικότητα με βάση στερεοτύπων άλλων λαών π.χ. "οι Γερμανοί είναι ψυχροί").
Είναι αστείο,όταν στην Ελλάδα δεν με αναγνωρίζουν και δεν με αποδέχονται ως Έλληνα,αλλά όταν πάω στην Αλβανία με αναγνωρίζουν ως ξένο Έλληνα αλλά με περιθωριοποιούν.

Αυτό αν θυμάμαι καλά το βίωσαν και Έλληνες της παλαιάς Ελλάδας είτε Σικελίας είτε Μ.Ασίας και την Τραπεζούντας. Ειδικά οι δεύτεροι με τον ξεριζωμό τους, αντιμετώπισαν μεγάλη κοινωνική απομόνωση στην Ελλάδα μέχρι να ενσωματωθούν κανονικά. Εσύ αν επιτρέπεται είσαι Έλληνας της Β.Ηπείρου;
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αυτό αν θυμάμαι καλά το βίωσαν και Έλληνες της παλαιάς Ελλάδας είτε Σικελίας είτε Μ.Ασίας και την Τραπεζούντας. Ειδικά οι δεύτεροι με τον ξεριζωμό τους, αντιμετώπισαν μεγάλη κοινωνική απομόνωση στην Ελλάδα μέχρι να ενσωματωθούν κανονικά. Εσύ αν επιτρέπεται είσαι Έλληνας της Β.Ηπείρου;
Όχι,έχω γεννηθεί και μεγαλώσει εδώ όμως (είμαι πούρο αλβανός,όπως λέει και κάποιος που γνωρίζω 😂). Υπάρχουν πολλοί σαν εμένα που νιώθουν το ίδιο συναίσθημα της απομόνωσης από όλες τις πλευρές.
Υπάρχει μία μεγάλη διαφορά με άτομα που μετανάστευσαν οι γονείς τους και έχουν κοινωνικοποιηθεί και τους αναγνωρίζουν ως πολίτες της χώρας και νιώθουν και οι ίδιοι πολίτες. Κάτι που εδώ είναι πολύ πιο δύσκολο λόγο του κοινωνικού αποκλεισμού και της κουλτούρας.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Κάθε Έλληνας ο οποίος είναι ικανός χρήστης τουλάχιστον μίας ξένης γλώσσας μπορεί κάλλιστα να μεταναστεύσει και μακροπρόθεσμα να επιστρέψει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Κάθε Έλληνας ο οποίος είναι ικανός χρήστης τουλάχιστον μίας ξένης γλώσσας μπορεί κάλλιστα να μεταναστεύσει και μακροπρόθεσμα να επιστρέψει.

Aκριβώς. Ξέρεις ποιο είναι το άσχημο της υπόθεσης; Η χώρα μας με βάση κάποια άρθρα που κυκλοφορούν, έστω και μισές πληροφορίες, δίνουν μια εικόνα για το 2040 και μετά. Μέχρι και το σιδηροδρομικό δίκτυο από τη Ροδοδάφνη Αιγίου προς Πάτρα έχει σταματήσει. Έχουν σκάψει, έχουν παρατήσει μπάζα και λόφους από χώματα αλλά τα έργα δεν γίνονται. Τα ισχυρά πολιτικά συμφέροντα των δημοτικών σκουλικιών της Πάτρας δεν αφήνουν να γίνει τίποτα. Υπάρχουν υπουργικά σχέδια υπογειοποίησης του δικτύου από το μέσο της πόλης Πάτρας για 5 χιλιόμετρα μέχρι το λιμάνι. Μάλιστα το 20...40 και μετά, θα υπάρχουν 3-4 γραμμές εμπορικής αμαξοστοιχίας που θα συνδέει Πάτρα-Θριάσιο ημερησίως και κάπου 20 γραμμές επιβατικές ημερησίως. Η νέα επιβατική ηλεκτρική αμαξοστοιχία θα κάνει περίπου 1.5 ώρα για Πάτρα-Αθήνα... τότε που η Πάτρα θα έχει διαφορετικό προφίλ σύγχρονης πόλης.

Εγώ τότε θα διαβαίνω μια ηλικία (αν ζω μέχρι τότε) που δεν θα είμαι και τόσο ενεργός επαγγελματικά. Θα υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, άλλες δυνάμεις αντοχής κλπ. Η Ελλάδα για μια χαζο-επιλογή πολιτικών και κακής εσωτερικής νοοτροπίας έχασε ένα παραγωγικό διάστημα για το πιο ζωντανό κομμάτι των νέων από το 2008-2040 τουλάχιστον! Τότε θα βγαίνει ο Τσίπρας, ο Μητσοτάκης, όλοι ηλικιωμένοι και θα μας λένε ότι μετάνιωσαν, ότι έτρεφαν αυταπάτες κλπ. Έτσι έχουμε μάθει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1595706781702.jpeg


Να και μια φωτογραφία από το κοντινό 2040.

Ο μονος που θα είναι ίδιος και απαράλλακτος είναι ο:

1595707043011.jpeg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top