Γενικό -  Γιατί διαλέξατε Θεωρητική;

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι απαραίτητοι τόσοι αρχαϊσμοί;


Όχι δεν υπάρχει ξεχωριστό τμήμα. Είναι μία εκ των τεσσάρων κατευθύνσεων της φιλολογίαας: Κλασικό, γλωσσολογία, νεοελληνική φιλολογία και βυζαντινή ιστορία και φιλολογία.

Tρεις είναι οι ειδικεύσεις :-* :

  • Κλασική φιλολογία
  • ΜΝΕΦ
  • Γλωσσολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tropical

Νεοφερμένος

Ο tropical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Είναι απαραίτητοι τόσοι αρχαϊσμοί;

Απαραίτητοι προφανώς δεν είναι, από την άποψη ότι θα μπορούσα δυνητικά να καταστήσω τον λόγο μου πολύ απλούστερο. Επειδή όμως, όπως έγραψα και στο μήνυμά μου, έχω εξασκηθεί πολύ τα τελευταία χρόνια πάνω στη γλώσσα,αυτό το ύφος πλέον το αρχαιοπρεπές μου βγαίνει αυθόρμητα τόσο στον προφορικό όσο και στον γραπτό λόγο. Δεν υφίσταται καμία διαφοροποίηση από υφολογικής πλευράς. Και ο λόγος για τον οποίο έχω επιδιώξει κάτι τέτοιο είναι διότι φρονώ πως ο λεξιλογικός πλούτος και το κάπως αρχαιοπρεπέστερο ύφος καθιστούν το λέγειν πολύ γλαφυρότερο. Προσωπική μου άποψη πάντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Και ο λόγος για τον οποίο έχω επιδιώξει κάτι τέτοιο είναι διότι φρονώ πως ο λεξιλογικός πλούτος και το κάπως αρχαιοπρεπέστερο ύφος καθιστούν το λέγειν πολύ γλαφυρότερο. Προσωπική μου άποψη πάντα. :)
Αυτό που προφανώς εννοεί ο Άκης είναι πως δεν προσαρμόζεις το λόγο σου στο επικοινωνιακό πλαίσιο ενός μαθητικού forum, όπως είναι το ischool.
Όπως και να 'χει, η έκφρασή σου, τόσο λεξιλογικά όσο και από άποψη συντακτικής δόμησης, είναι αξιέπαινη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tρεις είναι οι ειδικεύσεις :-* :

  • Κλασική φιλολογία
  • ΜΝΕΦ
  • Γλωσσολογία
Το σάιτ του ΕΚΠΑ άλλα λέει :P
Απαραίτητοι προφανώς δεν είναι, από την άποψη ότι θα μπορούσα δυνητικά να καταστήσω τον λόγο μου πολύ απλούστερο. Επειδή όμως, όπως έγραψα και στο μήνυμά μου, έχω εξασκηθεί πολύ τα τελευταία χρόνια πάνω στη γλώσσα,αυτό το ύφος πλέον το αρχαιοπρεπές μου βγαίνει αυθόρμητα τόσο στον προφορικό όσο και στον γραπτό λόγο. Δεν υφίσταται καμία διαφοροποίηση από υφολογικής πλευράς. Και ο λόγος για τον οποίο έχω επιδιώξει κάτι τέτοιο είναι διότι φρονώ πως ο λεξιλογικός πλούτος και το κάπως αρχαιοπρεπέστερο ύφος καθιστούν το λέγειν πολύ γλαφυρότερο. Προσωπική μου άποψη πάντα. :)
Δεν δε κατακρίνω, αυτό έλειπε άλλωστε. Ξέρεις όμως αρκεί ένα πλούσιο λεξιλόγιο και μια άρτια σύνταξη και ροή του λόγου σου για να είσαι σε υψηλό επίπεδο και ταυτόχρονα κατανοητός. Η χρήση όμως αρχαϊσμών όπως ρημάτων και πτώσεων σε ύφος λογοτεχνίζον, είναι κάπως κουραστικά για τον ωε αναγνώστη. Θα έχεις ως θεωρητικός υπόψιν σου το κείμενο “μίλα για να σε καταλαβαίνουν και όχι ια να μιλάς“. Επίσης στην έκθεση το λογοτεχνίζον ύφος και η καθαρεύουσα δεν έχουν θέση, εξετάζεσαι στο κατά πόσο κατέχεις τη νέα ελληνική και όχι την καθαρεύουσα :)
Και αυτό που σου λέω είναι γεγονός. 100% προϊδεάζεις αρνητικά το βαθμολογητή.
Αυτό που προφανώς εννοεί ο Άκης είναι πως δεν προσαρμόζεις το λόγο σου στο επικοινωνιακό πλαίσιο ενός μαθητικού forum, όπως είναι το ischool.
Όπως και να 'χει, η έκφρασή σου, τόσο λεξιλογικά όσο και από άποψη συντακτικής δόμησης, είναι αξιέπαινη! :)
Αυτό ακριβώς .

Υ.Γ. Συγνώμη για κάτι μισές λέξεις ειμαι από κινητό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το σάιτ του ΕΚΠΑ άλλα λέει :P
Δεν έχουν όλα τα τμήματα τις ίδιες ειδικεύσεις, αγορίνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αρχικά είδα αυτό..
Εν πρώτοις ξεφύλλιζα ανά τακτά χρονικά διαστήματα το λεξικό, ενασχόληση η οποία βαθμηδόν μετατράπηκε σε επισταμένη μελέτη του προαναφερθέντος
Και μετά αυτό...
Και ο λόγος για τον οποίο έχω επιδιώξει κάτι τέτοιο είναι διότι φρονώ πως ο λεξιλογικός πλούτος και το κάπως αρχαιοπρεπέστερο ύφος καθιστούν το λέγειν πολύ γλαφυρότερο.
Σημασία έχει, αρχικά, το τι λες.

Αν εξασκηθείς εξαρχής στο τι λες, αναπόφευκτα θα αναγκαστείς να εξασκηθείς και στο πως να το λες.

Αν εξασκηθείς εξαρχής στο πως το λες, κινδυνεύεις να μην εξασκήθείς ποτέ στο τι, και, κάτω από το πέπλο των ωραίων και αρχαιοπρεπών λέξεων , να χαθείς σε ανούσιους και ξύλινους βερμπαλισμούς. Το ωραίο λεξιλόγιο έχει νόημα μόνο όταν είναι μονόδρομος στην επεξήγηση σύνθετων και λεπτών εννοιών, όπου οι λεπτές διακρίσεις απαιτούν χρήση εκλεπτυσμένης γλώσσας. Το να χρησιμοποιείς ωραίες λέξεις για επίδειξη, δεν έχει νόημα.

Επίσης, σημασία έχει αυτό που λες να το λες απλά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα το αποδόσεις με όλες του τις λεπτομέρειες. Γιατί πάνω απ' όλα, η γλώσσα έχει επικοινωνιακό και όχι επιδεικτικό σκοπό.

Φιλικά, transient.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Βυζαντινή Ιστορία και γενικότερα Ιστορία στο....τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας.Δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το τμήμα φιλολογίας.Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tropical

Νεοφερμένος

Ο tropical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Όπως και να 'χει, η έκφρασή σου, τόσο λεξιλογικά όσο και από άποψη συντακτικής δόμησης, είναι αξιέπαινη! :)

Ευχαριστώ για το υμνητικό σου σχόλιο. : )

Δεν δε κατακρίνω, αυτό έλειπε άλλωστε. Ξέρεις όμως αρκεί ένα πλούσιο λεξιλόγιο και μια άρτια σύνταξη και ροή του λόγου σου για να είσαι σε υψηλό επίπεδο και ταυτόχρονα κατανοητός. Η χρήση όμως αρχαϊσμών όπως ρημάτων και πτώσεων σε ύφος λογοτεχνίζον, είναι κάπως κουραστικά για τον ωε αναγνώστη. Θα έχεις ως θεωρητικός υπόψιν σου το κείμενο “μίλα για να σε καταλαβαίνουν και όχι ια να μιλάς“. Επίσης στην έκθεση το λογοτεχνίζον ύφος και η καθαρεύουσα δεν έχουν θέση, εξετάζεσαι στο κατά πόσο κατέχεις τη νέα ελληνική και όχι την καθαρεύουσα :)
Και αυτό που σου λέω είναι γεγονός. 100% προϊδεάζεις αρνητικά το βαθμολογητή.

Αναντίρρητα ο λεξιλογικός πλούτος και η άρτια σύνταξη αρκούν για την ύπαρξη γλωσσικής μεστότητας. Επειδή ένα σημαντικό ποσοστό των κειμένων που διαβάζω, ως ερασιτεχνική απασχόληση, είναι σε αμιγή καθαρεύουσα σε διαβεβαιώ πως ο δικός μου τρόπος γραφής πόρρω απέχει από αυτή. Έχω την ακλόνητη πεποίθηση πως η καθαρεύουσα συνιστά μια ιδιαίτερα κομψή και εξευγενισμένη έκφανση της γλώσσας, όμως για να είμαστε ειλικρινείς, είναι συνάμα ξύλινη γλώσσα. Έχοντας μεγαλώσει σε μια κοινωνία η οποία μεταχειρίζεται ως κώδικα επικοινωνίας την κοινή νέα ελληνική, εύκολα συνάγει κανείς το συμπέρασμα ότι η χρησιμοποίηση της καθαρεύουσας θα ήταν προσποιητή και επιτηδευμένη. Μολαταύτα, ο συνεχής εμπλουτισμός του λεξιλογίου και η γενικότερη λάξευση του λόγου επιτυγχάνονται με μακρά εξάσκηση, ειδικότερα όταν κάποιος παρουσιάζει μία έμφυτη κλίση στη γλώσσα. Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, έχω πράγματι μια ιδιόβουλη τάση στην αρχαιοπρέπεια, όμως ο λόγος μου δεν εκφεύγει των ορίων της νέας ελληνικής. Η αλήθεια είναι πως πολλοί έχουν τη σφαλερή πεποίθηση ότι η νεοελληνική ισοδυναμεί με γνήσια δημοτική. Και χρησιμοποιώ επί τούτω το "πολλοί", διότι κάποτε το πίστευα κι εγώ. Ύστερα λοιπόν από μια επισταμένη μελέτη που έκανα πάνω στη γλώσσα με αφορμή το μάθημα της ιστορίας και πιο συγκεκριμένα το γλωσσικό ζήτημα που απασχόλησε επί σειρά ετών το ελληνικό κράτος, ανακάλυψα ότι τα νέα ελληνικά με τον τρόπο που χρησιμοποιούνται σήμερα είναι ένα σύμφυρμα δημοτικής και καθαρεύουσας. Άλλωστε, από περιέργεια και μόνο, ανέγνωσα και κείμενα σε γνήσια δημοτική διαπιστώνοντας τότε και ο ίδιος τις υπάρχουσες διαφορές. Οιονδήποτε πλήρες λεξικό της νέας ελληνικής κι αν ανοίξεις εμπεριέχει όλα όσα εγώ χρησιμοποιώ στο λόγο μου. Απλώς για κάποιον αναγνώστη ή συνομιλητή ίσως είναι τρόπον τινά ανοίκειος για τον πασίδηλο λόγο ότι παρεκκλίνει της καθομιλουμένης (ειδικά της διαλέκτου που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία των συνομηλίκων μου!). Ειλικρινά όμως, με το ίδιο ακριβώς ύφος εκφράζομαι και προφορικά, δεν είναι δηλαδή ένα ύφος προσποιητό που αποσκοπεί στην αποκόμιση εξυμνητικών σχολίων. Ούτε και πιστεύω πως υπάρχουν εδώ άτομα που δεν κατανοούν τα αναρτηθέντα υπ'εμού μηνύματα. Ακόμη κι αν μια λέξη είναι άγνωστη, είμαι βέβαιος πως μπορούν να βγάλουν σαφές νόημα από τα συμφραζόμενα.
Αναφορικώς προς τις επίσημες εξετάσεις τώρα, οι απόψεις διίστανται. Μου έχουν πει γενικά ότι καλό θα ήταν για τις εξετάσεις και μόνο να απαμβλύνω κάπως αυτήν την ελαφρά αρχαιοπρέπεια γιατί ενδέχεται να πέσει το γραπτό σε χέρια είτε ακραιφνούς δημοτικιστή είτε αδαούς διορθωτή που θα θεωρήσει ότι γράφω τοιουτοτρόπως ορμώμενος από ελιτισμό -πράγμα, φυσικά, παντελώς ανυπόστατο. Αρκετοί ωστόσο καθηγητές, συμπεριλαμβανομένης της καθηγήτριας με την οποία κάνω ιδιαίτερο μάθημα, μου έχουν πει πως ο διορθωτής θα ανιχνεύσει ευθύς εξαρχής τη μεστότητα του λόγου και θα προδιατεθεί ευμενώς. Και για να εκφέρω κλείνοντας και την προσωπική μου άποψη επί του θέματος, θεωρώ πως ο διορθωτής θα πρέπει να είναι απαράδεκτα ανεπιτήδειος για να βαθμολογήσει αρνητικά έναν μεστό λόγο. Ένας φίλος μου ο οποίος έδωσε πέρυσι Πανελλήνιες, με πολύ μεγαλύτερη ροπή στην αρχαιοπρέπεια εισήχθη στη νομική γράφοντας άριστα σε όλα τα μαθήματα και δίχως να έχει απαμβλύνει στο ελάχιστο το αρχαϊστικό του ύφος. Ως εκ τούτου δε νομίζω πως είναι σκόπιμο να προβώ κι εγώ σε οποιαδήποτε απάμβλυνση, που ούτως ή άλλως ο λόγος μου κινείται στα πλαίσια της νεοελληνικής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ένας φίλος μου ο οποίος έδωσε πέρυσι Πανελλήνιες, με πολύ μεγαλύτερη ροπή στην αρχαιοπρέπεια εισήχθη στη νομική γράφοντας άριστα σε όλα τα μαθήματα και δίχως να έχει απαμβλύνει στο ελάχιστο το αρχαϊστικό του ύφος
Πρέπει να καταλάβεις όμως πως έπεσε σε διορθωτή-εξαίρεση, καθώς οι περισσότεροι διορθωτές πιστεύω πως κατακρίνουν το βερμπαλισμπο με ο,τι αυτος αναποφευκτα συνεπάγεται (την επιφανειακά ωραιά αλλά στην ουσία ξύλινη γλώσσα και την κενολογία.)

Επαναλαμβάνω, το ωραίο και αρχαιοπρεπές λεξιλόγιο έχει νόημα μόνο όταν προκύπτει ως ΑΝΑΓΚΗ για την επεξήγηση πολύ σύνθετων και λεπτών ιδεών.
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν εκτιμούν το πλούσιο λεξιλόγιο όταν ο σκοπός χρήσης του είναι η επίδειξη ή η προσωπική ευχαρίστηση του αρθρογράφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχουν όλα τα τμήματα τις ίδιες ειδικεύσεις, αγορίνα :P

Ωραία τότε και πάλι δεν μπορούμε να μιλάμε για τρεις συγκεκριμένες κατευθύνσεις. Εμένα ούτως ή άλλως το συγκεκριμένο τμήμα με ενδιαφέρει δεν ξέρω για τα υπόλοιπα.


@tropical

Προς θεού δεν είπα οτι δεν κατάλαβα τι γράφεις:P Αυτό έλειπε.
Απλώς είπα οτι η ανάδειξη του γλωσσικού (σου) πλούτου δε χρειάζεται αρχαϊσμούς Αν όπως λες εκφράζεσαι έτσι και στον προφορικό λόγο φαντάζομαι θα βλέπεις αρκετά έκπληκτα μάτια σε καθημερινή βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πρέπει να καταλάβεις όμως πως έπεσε σε διορθωτή-εξαίρεση, καθώς οι περισσότεροι διορθωτές πιστεύω πως κατακρίνουν το βερμπαλισμπο με ο,τι αυτος αναποφευκτα συνεπάγεται (την επιφανειακά ωραιά αλλά στην ουσία ξύλινη γλώσσα και την κενολογία.)
Ένας λόγος φουλ στους βερμπαλισμούς, ωστόσο, δε συνεπάγεται απαραίτητα έλλειμμα ουσίας. Το θέμα είναι να μη χρησιμοποιείς το σούπερ ουάου λεξιλόγιο σε μια προσπάθεια να κρύψεις την άγνοιά σου επί του όποιου θέματος. Αυτό είναι που χτυπά άσχημα στα μάτια του εξεταστή και, φυσικά, γίνεται άμεσα αντιληπτό.
Προσωπικά, βέβαια, προτιμώ στην έκθεση το απλό ύφος συνδυασμένο με μια σφιχτή δομή των ιδεών και των παραγράφων. Να «κυλά» ο λόγος, που λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ένας λόγος φουλ στους βερμπαλισμούς, ωστόσο, δε συνεπάγεται απαραίτητα έλλειμμα ουσίας.

Νομίζω ότι δε ξέρεις τι σημαίνει βερμπαλισμός. Ας το δούμε λοιπόν:

η χρήση πομπωδών λέξεων και εκφράσεων χωρίς νόημα προς εντυπωσιασμό του ακροατηρίου ή
η ακατάσχετη φλυαρία

Είναι συστατικό του ΟΡΙΣΜΟΥ του βερμπαλισμού το έλλειμμα ουσίας.
Αν έχεις βερμπαλισμό, τότε έχεις εκφράσεις χωρίς νόημα.
Αν έχεις εκφράσεις χωρίς νόημα, τότε έχεις έλλειμμα ουσίας.
Άρα αν έχεις βερμπαλισμό, τότε έχεις έλλειμμα ουσίας.

Αν ξεκινήσει κάποιος με τη λογική "στην έκθεσή μου θα βάλω σίγουρα αυτές τις λέξεις που είναι ωραίες" αργά η γρήγορα θα καταλήξει να χρησιμοποιεί με λάθος τρόπο τις λέξεις αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
1. Είναι συστατικό του ΟΡΙΣΜΟΥ του βερμπαλισμού το έλλειμμα ουσίας.
Αν έχεις βερμπαλισμό, τότε έχεις εκφράσεις χωρίς νόημα.
Αν έχεις εκφράσεις χωρίς νόημα, τότε έχεις έλλειμμα ουσίας.
Άρα αν έχεις βερμπαλισμό, τότε έχεις έλλειμμα ουσίας.

2. Αν ξεκινήσει κάποιος με τη λογική "στην έκθεσή μου θα βάλω σίγουρα αυτές τις λέξεις που είναι ωραίες" αργά η γρήγορα θα καταλήξει να χρησιμοποιεί με λάθος τρόπο τις λέξεις αυτές.
1. Αν βερμπαλίζεις, δεν έχεις εκφράσεις χωρίς νόημα, αλλά ηχηρές, εντυπωσιακές, μεγαλόστομες εκφράσεις.Πολλές φορές, η χρήση των εκφράσεων αυτών γίνεται για λόγους επίδειξης του πομπού, οπότε και ο βερμπαλισμός συγχέεται με το ρητορισμό. Τότε είναι που ο λόγος χάνει το νόημά του, και ο δέκτης «μένει» μονάχα στις λέξεις. Επομένως, ο βερμπαλισμός δεν είναι κατ'ουσία ρητορισμός, αλλά κατ'επέκταση.
2. Όχι πάντα. Μπορεί το παιδί από πάνω να βερμπαλίζει, εντούτοις η χρήση των «ηχηρών» αυτών λέξεων είναι ορθή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αν βερμπαλίζεις, δεν έχεις εκφράσεις χωρίς νόημα, αλλά ηχηρές, εντυπωσιακές, μεγαλόστομες εκφράσεις.
1. Η έννοια του βερμπαλισμού δεν είναι κάτι το διαπραγματεύσιμο. Είναι κάτι αυστηρά ορισμένο (μπορείς να κοιτάξεις κάποιο λεξικό). Προφανώς αυτό που περιγράφεις ανταποκρίνεται σε κάτι διαφορετικό από το βερμπαλισμό. Ο βερμπαλισμός είναι ξύλινη γλώσσα με πομπώδες ύφος. Από την άλλη, ακόμα και στον λανθασμένο ορισμό που δίνεις, η ουσία και η ισχύς της λογικής υπονομεύονται από τη συναισθηματική φόρτιση που επιβάλλουν όλες αυτές οι ηχηρές και εντυπωσιακές εκφράσεις.
2. Υποστηρίζω ακράδαντα πως κάθε λέξη έχει κάτι πολύ συγκεκριμένο να πει. Απόλυτα συνώνυμες λέξεις δεν υπάρχουν, άσχετο που στον καθημερινό μας βίο, για λόγους απλούστευσης, κάποιες λέξεις και φράσεις τις ταυτίζουμε νοηματικά. Το εκλεπτυσμένο λεξιλόγιο με τις σύνθετες και στοχευμένες λέξεις έχει δημιουργηθεί ως μια ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ αναγκη και οχι ως μια επιδεικτική ανάγκη. Υπήρχε ανάγκη ΈΚΦΡΑΣΗΣ λεπτων και σύνθετων εννοιών και γι αυτό δημιουργήθηκαν οι λέξεις αυτές. Εαν κάποιος βερμπαλίζει, στην ουσία περιγράφει απλές καταστάσεις με λέξεις που όχι μόνο δε ταιριάζουν στο επικοινωνιακό πλαίσιο αλλά δεν ανταποκρίνονται και στο τι πραγματικά θέλει να εκφράσει. Και οι απλές λέξεις της καθημερινότητας έχουν κι αυτές δημιουργηθεί για να περιγράψουν συγκεκριμένες και ορισμένες καταστάσεις. Αν κάποιος λοιπόν βερμπαλίζει, αδυνατεί να κατανοήσει αυτές τις λεπτές διαφορές που διαφοροποιούν μία λέξη από την άλλη και να πετύχει στο θεμελιώδη επικοινωνιακό σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλα τα λεφτά είναι η ροή του λόγου. Αν αναπτύξεις το θέμα με συγκροτημένη σκέψη και ορθά δομημένη σύνταξη, έχεις κερδίσει το παιχνίδι. Χωρίς τυμπανοκρουσίες. Εμένα ως αναγνώστη εν προκειμένω με κερδίζει ένας άρτια δομημένος λόγος και όχι μια σωρεία αρχαιοπρεπών λέξεων που στην τελική δεν έχουν να μου πουν τίποτα γιατί δεν τις χρησιμοποιώ - ακούω στην καθημερινότητά μου. Ας προτιμάμε οικείο λόγο. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει φίλε tropical σύγγραμμα του Μπαμπινιώτη, χρησιμοποιεί τη νέα ελληνική διανθίζοντας το λόγο του με λόγιες μεν, μη αρχαϊζουσες λέξεις δε. Και μιλάμε για εξαιρετική έκφραση. Μην διαβάζεις Παπαδιαμάντη και Βιζυηνό προκειμένου να μιμηθείς την καθαρεύουσά τους γιατί η δική τους εποχή έχει παρέλθει. Διάβασε κείμενα της Ελένης Γλύκατζη - Αρβελέρ και θα δεις τι θα πει “ξέρω να μιλάω ελληνικά“. Γλώσσα υψίστου επιπέδου και υψηλής αισθητικής χωρίς την κουραστική αρχαιοπρέπεια της πάλαι ποτέ καθαρεύουσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όλα ταα λεφτά είναι η ροή του λόγου. Αν αναπτύξεις το θέμα με συγκροτημένη σκέψη και ορθά δομημένη σύνταξη, έχεις κερδίσει το παιχνίδι. Χωρίς τυμπανοκρουσίες. Εμένα ως αναγνώστη εν προκειμένω με κερδίζει ένας άρτια δομημένος λόγος και όχι μια σωρεία αρχαιοπρεπών λέξεων που στην τελική δεν έχουν να μου πουν τίποτα γιατί δεν τις χρησιμοποιώ - ακούω στην καθημερινότητά μου. Ας προτιμάμε οικείο λόγο.

Διαφωνώ μαζί σου. Κοιτάς το "φαίνεσθαι" και όχι το "είναι" του λόγου.

Κάποιος μπορεί να χει άριστη δομή και σύνταξη, αλλά να λέει μπούρδες. Να μην έχει συνεκτικότητα το κείμενό του, να μη διατρέχεται από μορφικά (τουλάχιστον) σωστούς συλλογισμούς και να καταλήγει σε παραλογισμούς. Απο πλευράς περιεχομένου να μην υπάρχουν ιδέες που φανερώνουν έναν λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο.

Η καλή σύνταξη, το καλό λεξιλόγιο και η καλή δομή γενικότερα έχουν όλα έναν και μοναδικό σκοπό:
την όσο το δυνατόν καλύτερη παρουσίαση λογικών ιδεών και απόψεων (αν δε μιλάμε για λογοτεχνία)

Δεν πρέπει να τα βλέπουμε ως αυτοσκοπό, όπως συνηθίζεται στη χώρα μας. Δεν αρκεί κάποιος να χει δομημένο λόγο.
Πρέπει να χει ουσιώδη λόγο. Και γι αυτό πρέπει να παλεύει το εκπαιδευτικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
1. Η έννοια του βερμπαλισμού δεν είναι κάτι το διαπραγματεύσιμο. Είναι κάτι αυστηρά ορισμένο (μπορείς να κοιτάξεις κάποιο λεξικό). Προφανώς αυτό που περιγράφεις ανταποκρίνεται σε κάτι διαφορετικό από το βερμπαλισμό. Ο βερμπαλισμός είναι ξύλινη γλώσσα με πομπώδες ύφος.
2. Υποστηρίζω ακράδαντα πως κάθε λέξη έχει κάτι πολύ συγκεκριμένο να πει. Απόλυτα συνώνυμες λέξεις δεν υπάρχουν, άσχετο που στον καθημερινό μας βίο, για λόγους απλούστευσης, κάποιες λέξεις και φράσεις τις ταυτίζουμε νοηματικά. Το εκλεπτυσμένο λεξιλόγιο με τις σύνθετες και στοχευμένες λέξεις έχει δημιουργηθεί ως μια ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ αναγκη και οχι ως μια επιδεικτική ανάγκη. Υπήρχε ανάγκη ΈΚΦΡΑΣΗΣ λεπτων και σύνθετων εννοιών και γι αυτό δημιουργήθηκαν οι λέξεις αυτές. Εαν κάποιος βερμπαλίζει, στην ουσία περιγράφει απλές καταστάσεις με λέξεις που όχι μόνο δε ταιριάζουν στο επικοινωνιακό πλαίσιο αλλά δεν ανταποκρίνονται και στο τι πραγματικά θέλει να εκφράσει. Και οι απλές λέξεις της καθημερινότητας έχουν κι αυτές δημιουργηθεί για να περιγράψουν συγκεκριμένες και ορισμένες καταστάσεις. Αν κάποιος λοιπόν βερμπαλίζει, αδυνατεί να κατανοήσει αυτές τις λεπτές διαφορές που διαφοροποιούν μία λέξη από την άλλη και να πετύχει στο θεμελιώδη επικοινωνιακό σκοπό.
1. Μόλις τσέκαρα λεξικό. Την έννοια του ανούσιου λόγου την προσδίδει στο βερμπαλισμό ως λήμμα κατ' επέκαταση.
2. Συμφωνώ, ειδικά στο bold σημείο. Μπορεί να μην το έθιξα παραπάνω (δε θυμάμαι), αλλά ο λόγος του tropical είναι καθαρά δοκιμιακός, αταίριαστος, δηλαδή, για το επικοινωνιακό πλαίσιο του άρθρου που συνήθως ζητείται, καθώς και γι' αυτό του ischool. Το εγκωμιαστικό για εκείνον σχόλιο που έκανα αφορά τη σωστή χρήση των αρχαιοπρεπών αυτών εκφράσεων, πράγμα δύσκολο για μαθητή λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνώ μαζί σου. Κοιτάς το "φαίνεσθαι" και όχι το "είναι" του λόγου. Καθιερωμένη ελληνική τακτική.

Κάποιος μπορεί να χει άριστη δομή και σύνταξη, αλλά να λέει μπούρδες. Να μην έχει συνεκτικότητα το κείμενό του, να μη διατρέχεται από μορφικά (τουλάχιστον) σωστούς συλλογισμούς και να καταλήγει σε παραλογισμούς. Απο πλευράς περιεχομένου να μην υπάρχουν ιδέες που φανερώνουν έναν λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο.

Η καλή σύνταξη, το καλό λεξιλόγιο και η καλή δομή γενικότερα έχουν όλα έναν και μοναδικό σκοπό:
την όσο το δυνατόν καλύτερη παρουσίαση λογικών ιδεών και απόψεων (αν δε μιλάμε για λογοτεχνία)

Δεν πρέπει να τα βλέπουμε ως αυτοσκοπό, όπως συνηθίζεται στη χώρα μας. Δεν αρκεί κάποιος να χει δομημένο λόγο.
Πρέπει να χει ουσιώδη λόγο. Και γι αυτό πρέπει να παλεύει το εκπαιδευτικό σύστημα.

Αυτό που περιγραφεις φίλε μου είναι αυτονόητο γι‘ αυτό και δεν το ανέφερα, διοτι εδώ μιλάμε όπως είπες για το φαίνεσθαι του λόγου. Μιλάμε για την αισθητική του αρχαιοπρεπούς λόγου και των ηχηρών λέξεων. Ποιος αναφέρθηκε στη συνεκτικότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αυτό που περιγραφεις φίλε μου είναι αυτονόητο γι‘ αυτό και δεν το ανέφερα, διοτι εδώ μιλάμε όπως είπες για το φαίνεσθαι του λόγου. Μιλάμε για την αισθητική του αρχαιοπρεπούς λόγου και των ηχηρών λέξεων. Ποιος αναφέρθηκε στη συνεκτικότητα;
Δυστυχώς στην Ελλάδα κυνηγάμε τα αυτονόητα!
Στη συνεκτικότητα αναφέρθηκα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα κυνηγάμε τα αυτονόητα!
Στη συνεκτικότητα αναφέρθηκα εγώ.
Ναι, εσύ αναφέρθηκες στη συνεκτικότητα, αλλά κανένας άλλος. Είναι άσχετο πως το λένε; Μιλάμε για την έκφραση και τη δομή του λόγου - την αισθητική του. Εσύ αυθαίρετα ξεκίνησες να μιλάς για νόημα και μάλιστα με διδακτικό ύφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top