Γενικό -  Γιατί διαλέξατε Θεωρητική;

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
To ποστ που σχολίασες είχε αντίστοιχα εκμηδενιστικό χαρακτήρα προς τις θεωρητικές επιστήμες,όπως είχε και το ποστ από το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση για τις θετικές.Ούτε όσοι θεωρούν ανούσιες τις θετικές επιστήμες έχουν παρακολουθʼησει μάθηματα ανάλυσης στο πανεπιστήμιο.Αλλά επειδή κάποιοι είχαν κακό καθηγητή στη γεωμετρία και βαριούνταν να διαβάσουν,τώρα προσπαθούν να υποβαθμίσουν τις θετικές επιστήμες λόγω δικής τους ανικανότητας.Το ότι ο καθένας έχει διαφορετικά ενδιαφέροντα και διαφορετικές ικανότητες είναι λογικό.Ευτυχώς κάποιοι είναι καλοί και στα δύο,διαλέγουν αυτό που τους αρέσει περισσότερο,οπότε δεν γίνονται κομπλεξικοί,όπως ο astathmitos.;)Όποιος δε θέλει παραπληροφόρηση να μην την ξεκινάει.Και όποιος θεωρεί τις θετικές επιστημες ανούσιες,απλά εθελοτυφλεί.
Άλλωστε τα δύο είδη επιστημών είναι άρηκτα συνδεδεμένα.

Λέμε ακριβώς τα ίδια πράγματα,άρα μάλλον εγώ εξέλαβα διαφορετικά το πρόηγούμενό σου μήνυμα.Γενικότερα αυτό,δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη κατεύθυνση,υπάρχουν όμως άτομα που υποβιβάζουν συγκεκριμένες επιστήμες,δε με ενδιαφέρει αν είναι από θετική ή θεωρητική,το θεωρώ απαράδεκτο,η γνώμη μας αυτή μπορεί να επηρεάσει άλλους πόσους και εν τέλει να μην έχει καμία απολύτως βάση.Ας αφήσουμε τον καθένα να κάνει αυτό που θέλει,να πάει σε όποια κατεύθυνση θέλει με τα δικά του κριτήρια,που ούτε αυτοί οι ίδιοι δεν είναι δυνατόν να ανιχνεύσουν.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Σχετικά με τις θεωρητικολογίες,δε ξέρω αν θεωρείτε τις θεωρητικές σπουδές λόγια του αέρα και ενασχόληση αναψυχής,πάντως εάν ισχύει κάτι τέτοιο τότε πραγματικά απατάστε.Έχετε ψάξει ποτέ για τα αντικείμενα των σχολών της θεωρητικής κατεύθυνσης και λέτε τέτοια πράγματα;Έχετε παρακολουθήσει ποτέ μάθημα λογοτεχνίας ή ιστορίας στο πανεπιστήμιο;Για να ισχυρίζεστε τα παραπάνω προφανώς όχι.Τα μαθηματικά δε σας έδωσαν ακόμη τη δυνατότητα να μπορείτε να ανγνωρίζετε την αντικειμενική αξία ορισμένων επιστημών;Δεν είναι οι θεωρητικές επιστήμες η λογοτεχνία που κάνουμε στο σχολείο,όπως φαντάζομαι κάτι τέτοιο ισχύει και για τα μαθήματα της θετικής και τεχνολογικής.

Εάν τώρα στις παρέες σας μιλάνε για πληροφορική καλώς,δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να σπουδάζουν θετικές επιστήμες για να έχουν κάτι να πουν.

Δέχομαι ότι όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας αλλά αυτή η παραπληροφόρηση και η αβάσιμη κρίση δεν οδηγεί πουθενά.Μονάχα υποβιβάζει τις θεωρητικές επιστήμες και εξυψώνει τις θετικές.

Φανατικος θετικος μα συμφωνω! Η θεωρητικη περιλαμβανει υπεροχες επιστημες και οντως μην συγκρινετε το πανεπ. με λυκειο. Και η απαντηση στην ερωτηση:ουτε απο ελειψη εφυιας, ουτε απο τεμπελια, απλο...ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΘΕΩΡΙΤΙΚΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
ειδικά από τεμπελιά δεν θα μπορούσε να είναι, διότι η μελέτη χρειάζεται άπειρες ώρες για να είναι αποδοτική. η παπαγαλία δεν είναι τα πάντα στη θεωρητική. είναι μόνο ένα μέρος της. χρειάζεται να δουλεύει το μυαλό και να επεξεργάζεται άπειρα δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ειδικά από τεμπελιά δεν θα μπορούσε να είναι, διότι η μελέτη χρειάζεται άπειρες ώρες για να είναι αποδοτική. η παπαγαλία δεν είναι τα πάντα στη θεωρητική. είναι μόνο ένα μέρος της. χρειάζεται να δουλεύει το μυαλό και να επεξεργάζεται άπειρα δεδομένα.


πες τα sofia γιατι εγω ειμαι σχεδον αθλια στην παπαγαλια και μου λενε οτι ειναι η μονη λυση για τη θεωριτικη και για να γραψεις καλα....ενταξει δεν λεω παιζει μεγαλο ρολο....αχ αχ αυτη η σχολη θα με φαει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
πες τα sofia γιατι εγω ειμαι σχεδον αθλια στην παπαγαλια και μου λενε οτι ειναι η μονη λυση για τη θεωριτικη και για να γραψεις καλα....ενταξει δεν λεω παιζει μεγαλο ρολο....αχ αχ αυτη η σχολη θα με φαει:P
ηρέμησε καρδιά μου. αν σου κόβει, γράφεις. αν δεν ξέρεις πού πάνε τα τέσσερα, δε γράφεις. η παπαγαλία χρειάζεται σε ορισμένα σημεία. πες μου όμως:

1. θα γράψεις Ιστορια αν δεν έχεις κριτική σκέψη? την πηγή πώς θα την αναλύσεις? έστω ότι έχεις μάθει τα πάντα απ' έξω, αν δεν έχεις μυαλό, πώς θα καταλάβεις τι ζητάει η ερώτηση? σε αυτά τα μαθηματα ποτέ δε σε ρωτάνε ξεκάθαρα πες μου αυτό και πές μου το άλλο. βάζουν ερωτήσεις-παγίδες για να την πατήσουμε.
2. μην ακούσω ότι θα γράψεις Αρχαία αν δεν έχεις μυαλό. καταλαβαίνεις φαντάζομαι γιατί το λέω αυτό.
3. Στην Λογοτεχνία καλούμαστε να πάρουμε μια λέξη και να γράψουμε ολόκληρο διήγημα. χρειάζεται απίστευτη ανάλυση, την οποία δεν κάνεις αν δεν σου κόβει.
4.Τα Λατινικά είναι μια ξένη γλώσσα, την οποία είμαστε υποχρεωμένοι να μάθουμε μέσα σε δύο χρόνια το πολύ.
δεν μιλάω για εσένα συγκεκριμένα dancing spirit. μιλάω γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ετσι μπραβο σοφια μου αυτα ειναι πες τα......αν και αγχωνομαι γενικα πολυ για του χρονου και ολα αυτα που ειπες οτι πρεπει να κανουμε μου φαινονται βουνο .....παρολα αυτα ελπιζω και πιστευω στα θαυματα να καταφερω δηλαδη να τα μαθω και να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
μην φοβάσαι. κοίταξε τα θέματα των εξετάσεων να δεις περίπου για τι προκειται. δεν είναι πανεύκολα, αλλά δεν είναι και πολύ δύσκολα. αν είσαι αφοσιωμένη και το παλέψεις, θα τα καταφέρεις. μην κάνεις το λάθος να πας στην Τρίτη Λυκείου νομίζοντας οτι έφτασε η καταδίκη σου. πήγαινε χαλαρή. σκέψου ότι είναι η χρονιά σου και αν κουραστείς φέτος, θα ξεκουραστείς του χρόνου. να έχεις λίγο άγχος. σε καμία περίπτωση μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω. για να μην βγούμε και άλλο οφ, στείλε μου πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιατί απλούστατα είχα από μικρός κλίση στα θεωρητικά μαθήματα. Θυμάμαι όταν είχα τελειώσει την Α΄ Γυμνασίου, είχα ζητήσει από τη μητέρα μου να μου πάρει δώρο ένα λεξικό ρημάτων της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας... Δε θα μπορούσα να πάω σε άλλη κατεύθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι για θεωρητική είναι δύσκολα τα πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι για θεωρητική είναι δύσκολα τα πράγματα;

Τιποτα απο μονο του δεν ειναι δυσκολο..Με συστηματικο και σωστο διαβασμα μια χαρα θα τα πηγαινεις:) Και αμα ξεκινησεις καλα θα δεις οτι στην πορεια θα σου αρεσουν πολυ τα μαθηματα της θεωρητικης κατευθυνσης:) Ειναι αρκετα ενδιαφεροντα!!;)
Εγω προσωπικα επελεξα τη θεωρητικη γιατι εχω κλιση στα θεωρητικα μαθηματα και αυτο το ειχα καταλαβει απο πολυ μικρη;)Επιπλεον γιατι η σχολη που με ενδιαφερει (Ψυχολογια) ειναι απο τη θεωρητικη..Και ολα τα μαθηματα τα βρισκω πολυ συναρπαστικα ειδικα τη Φιλοσοφια της Β λυκειου τη λατρευω!!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τιποτα απο μονο του δεν ειναι δυσκολο..Με συστηματικο και σωστο διαβασμα μια χαρα θα τα πηγαινεις:) Και αμα ξεκινησεις καλα θα δεις οτι στην πορεια θα σου αρεσουν πολυ τα μαθηματα της θεωρητικης κατευθυνσης:) Ειναι αρκετα ενδιαφεροντα!!;)
Εγω προσωπικα επελεξα τη θεωρητικη γιατι εχω κλιση στα θεωρητικα μαθηματα και αυτο το ειχα καταλαβει απο πολυ μικρη;)Επιπλεον γιατι η σχολη που με ενδιαφερει (Ψυχολογια) ειναι απο τη θεωρητικη..Και ολα τα μαθηματα τα βρισκω πολυ συναρπαστικα ειδικα τη Φιλοσοφια της Β λυκειου τη λατρευω!!!!!!!!!:P

Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές που μου έδωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Eγω διάλεξα θεωρητική, γιατι τα θετικά μαθήματα(μαθηματικά,φυσική) δεν τα μπορώ καθόλου, και γιατι μου αρέσουν περισσότερο τα μαθήματα της θεωρητικής, αν εξαιρέσεις λίγο τα αρχαία που μου την σπάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpakmak

Νεοφερμένος

Ο mpakmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εγώ επέλεξα την θωριτκη γιατι μου αρεσουν πολυ τα αρχαία αλλά και γιατί θέλω να γινω δικηγόρος........Τώρα, με τα μαθηματα της Θετικής και της τεχνολογικής δεν τα πηγαίνω και πολύ καλά...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna00

Νεοφερμένος

Η ioanna00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
επειδή είμαι καλή στα μαθήματα τα θεωριτικά, μάλλον θα διαλέξω θεωριτική αν και δε με τρελαίνει
μακάρι να ήμουν καλή στα θετικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
επειδή είμαι καλή στα μαθήματα τα θεωριτικά, μάλλον θα διαλέξω θεωριτική αν και δε με τρελαίνει
μακάρι να ήμουν καλή στα θετικά

Είναι κρίμα να μην κάνεις μια προσπάθεια στα θετικά..ειδικά αν σε ενδιαφέρουν πιο πολύ και σου δίνουν το πράσινο φως να εισαχθείς σε μία θετική επιστήμη.` :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω θεωρητικη διοτι στις αλλες κατευθυνσεις δεν προκειται να δω ασπρη μερα και περα απο αυτο,οι σχολες που μου αρεσουν βρισκονται μονο εκει!αλλα καλη επιτυχια σε ολους ανεξαρτητα την κατευθυνση που θα παρουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Εγώ παιδιά διάλεξα την θεωρητική γιατί με ενδιαφέρουν πάρα πολύ οι επιστήμες αυτής της κατεύθυνσης ,πέραν αυτού
πιστεύω οτι τα πάω καλύτερα (και μου είναι πιο εύκολα) στα φιλολογικά παρά στα μαθηματικά και φυσική και άλλα τέτοια ,ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
αρχικα γτ δεν μ αρεσανε τα μαθηματικα,ομως αυτο αλλαξε γρηγορα.πιστευω οτι οσοι δε χαθηκαν στις ατελειωτες ωρες διαβασματος(για μενα χαμμενες)τη λατρεψαν,οι υπολοιποι τη μισησαν,ευτυχως δεν ανηκω στους τελευταιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ παιδιά διάλεξα την θεωρητική γιατί με ενδιαφέρουν πάρα πολύ οι επιστήμες αυτής της κατεύθυνσης ,πέραν αυτού
πιστεύω οτι τα πάω καλύτερα (και μου είναι πιο εύκολα) στα φιλολογικά παρά στα μαθηματικά και φυσική και άλλα τέτοια ,ας πούμε.
και εγω ακριβως σε τετοια θεση βρισκομαι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Στα θεωρητικά τα πάω πολύ καλύτερα, γι' αυτό επέλεξα θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top